PUROL WOENSDAG 25 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN (V ervolg.) Gistermiddag om 2 uur werd de behan- handeling der begrooting voortgezet. Na opening met gebed worden de be raadslagingen over de voorgestelde verla ging van den kindertoeslag voortgezet. De beer den Uyl zegt geen \oci-stander te zijn van het stelsel van den kindertoe slag. Deze wordt slechts verstrekt om het loon aan te vidlen. De kindertoeslag is dus een practisoh gevaar voor het behoorlijk loonpeil. De beste zorg voor het gezin is te zor gen voor een behoorlijke loonstandaard. Spr. verklaart zich tegen het voorstel van B. en W. De heer Boeren houdt hierop een krach tig pleidooi voor de groote gezinnen en vraagt de kindertoeslag te beschouwen a>3 een wezenlijk element in de loonregeling, omdat het kinderrijk gezin niet hoofdzake lijk, zocals de heer den Uyl zegt, wordt voorgestaan door Kerk, maar veel meer sen natuurwet is. De heer den Uuden adviseert B. en W iet voorstel terug te nemen, maar met de bezuiniging rekening te houden met de raststelling der salarissen. Weth. Sprey vormt de minderheid in B. en \V. en. zou alleen nog voor dit jaar de kindertoeslag willen handhaven, mits de/e bezuiniging het volgend jaar op alle amb tenaren wordt toegepast De heer Boeren, den heer Herngreen be- antwoordend, zegt het college van B. en A niet te wil.en aanvallen in hun beginselen. In dit verband ging het spr. niet alleen om den kindertoeslag, maar in z'n alge meenheid om het gezin te beschermen, op welke wijze dat dan ook geschiedt. De heer Van Kleef verklaart in de ge geven omstandigheden met het voorstel van B. en W. te zullen meegaan. De voorz. verklaart zich tenslotte een sterk voorstander voor de zorg voor bef gezin. Hier geldt echter de harde noodza kelijkheid. De heer Boeren repliceert nogmaals. Het voorstel *an Weth. Sprey, de kinder toeslag dit jaar nog te handhaven, wordt met alg. st. aangenomen, zoodat het voor stel van B. en W. verworpen is. De voorz. deelt mede. dat het niet mo gelijk is in de verhooging der precario rechten een progressieve regeling aan ie brengen, zooals door den heer Van Kleef gewenscht. Het voorstel van B. en W. :»io de precario-rechten van ƒ1 op 5 t9 brengen wordt met den stem van den heer B. Sprey tegen aangenomen. De ambtenaren-salarissen. Vervolgens komt aan de orde het voor stel van B. en W. tot verlaging der ambte naarssalarissen. De heer Lam wenscht een progressieve verlaging en stelt deze als volgt voor: de salarissen tot 1500 3 pet., van f 15003000 5 pet., ƒ3000—4000 8 pet., ƒ4000 en hoo- ger 12 pet. De heer den Uyl vindt, dat de gemeente ten opzichte van de loonen geen schitte rend figuur maakt. Er bestaat een te groote hiaat tusschen de betere en minder gesala- rieerden. De heer Van Kleef heeft zich een tegen stander van salarisverlaging getoond. Het voorstel van B. en W. om van-alle sala rissen 8 pet. te korten, acht spr. onbillijk Spr. wil dit aldus veranderen en wel een korting van 3 pet. van de eerste 1000 en van het overige 5 pet. Spr. is bevreesd, dat alleen de lagere salarissen zullen worden getroffen. Spr. ver zet zich dus tegen het voorstel van B. en W., terwijl het voorstel van den heer Lam spr. te ver gaat. Het voorstel van den heer Lam wordt niet ondersteund. Het voorstel van den heer Van Kleef wordt ondersteund door den heer Groene- veld. De heer Boeren zou de zaak in handen willen geven van Georganiseevd Overleg om een revisie der salarisregeling te ver krijgen, waarbij het te bezuinigen bedrag gevonden in de verlaging, voorgesteld door B. en W., zou worden gehandhaafd. Anders zou spr. meegaan met het voor stel van den heer Van Kleef. De voorz. wil het voorstel van den heer Boeren om dit over te laten aan het Ge organiseerd Overleg overwegen met dien verstande. dat voor dit jaar het voorstel van B. en W. wordt aangenomen en dat net door B. en W. aangenomen bedrag ook in de toe-komst zal worden bezuinigd. De heer den Uyl acht het een onrecht matige daad. dat B. en W. deze korting reeds per 1 Jan. lieten ingaan. Spr. ste;t voor dal deze kwestie terug gaat naar net Georganiseerd Overleg, onder voorwaarde dat de reeds ingegane korting wordt inge trokken. Weth. Sprey zegt, dat bij aanneming van het voorstel van den heer Van Kleef de op centen op de personeele belasting zullen stijgen van 125 tot 140. De heer Boeren merkt op, dat hij 7 maanden geleden op zijn voorstel van nu reeds gewezen heeft. Spr. wil in principe het te bezuinigen bedrag van B. en W. toe staan volgens het voorstel van B. en W. voor een half jaar. Na een half jaar komt de commissie van G. O. met haar revisie, volgens welke revisie dan gehandeld wordt in den geest van een salarisherziening. Het voorstel-den Uyl, om het voorstel van B. en W. te renvoyeeren naar G. O. en in dien tijd geen salariskorting toe te passen wordt verworpen met 12 tegen 5 stemmen. Het voorslel-Van Kleef wordt verwor pen met 15 tegen 3 stemmen. Het voorstel-Boeren wordt door B. en W. overgenomen en aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de soe.- democraten. Hierna volgde de artikelsgewijze behan deling der begrooting. De begrooting van de bedrijven wordt z. h. st. goedgekeurd. B. A. of M. H. Bij de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur zegt de heer den Uyl, dat dit is een instituut van bedeeling, wat aanlei ding geelt tot zekere animositeit. Spr. be pleit instelling van Maatschappelijk Huip- betoon. Spr. stelt voor dat de Raad in principe besluit om het Burgerlijk Armbestuur om te zetten in een instelling van M. H. De heer Van Kleef steunt dit voorstel. Wethouder Sprey meent, dat de strex- king van dit voorstel nu moeilijk te over zien is. Op verzoek van den voorz. zet de heer den Uyl de strekking van deze verandering uiteen. De bedoelingen van beide zijn vol gens spr. geheel verschillend. Het B. A. moet aanvullend optreden. In de practijk is dit echter heel anders. De neer Groeneveld betoogt hierop een M. H. voor steun aan noodlijdende zelf standige handelaren. B. en W. verklaren zich bereid het B. A. op te dragen de mogelijkheid tot reorgani satie te overwegen en daarvan aan don Baad een rapport uit te brengen. Over de behandeling van crisiswerkloo- zen door de gemeentegeneesneeren ontspint zich hierna een uitgebreid debat. De heer Boeren z.et hierin aanleiding voor te stellen de instructie der gemeente- geneesneeren te herzien, daar alle kwesties dan aan de orde zulien komen. Het voorstel van den heer Boeren ligt, volgens de opvatting van den voorz. opge sloten in ce bereidverklaring van B. en vV. op het vooistel van den heer den Uyl. Bo vendien betreit deze kwestie van de ge neesheren slechts enkele gevallen. Zestig, zegt de heer Boeren. Gehoord de toelichting van den voorz. trekt de heer Boeren zijn voorstel in eraan toevoegend: Maar u zult ervan hooien! De heer den Uyl zegt toe m de eerst volgende raadsvergadering met een we.om schreven voorstel betreifende het M. H. te zullen komen. De begrooting voor armenzorg wordt daarop goedgekeurd. Daarna komt do gemeentebegrooting aan de orde. Het salaris van den burge meester. Bij de post jaarwedde van den burge meester wijst de heer Van Kleef er op, dat deze practisvh 70U0 bedraagt. Voor een burgemeesier van een gemeente als Alphen aan den Rijn vindt spr. dit bedrag geeno- zins «te hoog. Spr. meent er echter aan te mogen herinneren, dat gemeente-ambtena ren geen nevenbetrekkingen mogen aanne men. Voor den burgemeesier geldt dese1 bepaling echter niet, maar spr. acht dit niet geneel billijk, daar de burgemeester een groot deel van zijn tijd, welke aan zijn gemeente toekomt, doorbrengt in de Twee de Kamer. Spr. sieit daarom voor het sa laris van den burgemeester zoolang deze lid is van de Tweede Kamer met 3500 te verlagen. De heer Lam ondersteunt dit voorstel. De heer Ruting acht het een voorrecht zulk een burgemeester te bezitten en ver klaart zich tegen dit voorstel. De heer Boeren rr.esnt, dat het niet aan den Raad is het salaris van den burgemees ter te herzien. Ook spr. heeft waardeering voor de persoonlijke eigenschappen van de a burgemeester. De heer den Uyl meent, dat cumulatie van pensioenen slechts door de regeering kan worden uitgemaakt. De heer Van Kleef zegt in waardeeriug niet onder te doen voor de eigenschappeu van den burgemeester. Teneinde echter elk persoonlijk karakter aan zijn voorstel te ontnemen, is spr. bereid zijn voorstel ald-is te wijzigen, dat de korting wordt bepaald j op 1, hetgeen dan bedoelt te zijn eon uitnoodiging aan Ged. Staten om het sa laris van den burgemeester die tevens lid van de Tweede Kamer is, te herzien. Dit voorstel van den heer Van Kloof wordt verworpen met 14—3 stemmen. (Voer de heeren Lam, Groeneveld en Van Kleef). Bij volgnr. 205 stelt de heer Van Kleef voor het presentiegeld van de raadsleden terug te brengen op 4 en dan wat meer te vergaderen. Wij gaan verhuizen. Voorts stelt spr. voor het reglement van orde dusdanig te wijzigen dat de leden der verschil'ende fracties naast elkaar ko men te zitten. Dit laatste voorstel wordt door verschil lende leden ondersteund en aangenomen met- 152 stemmen. Over de verlaging van het presentiegeld voeren verschillende leden het woord. De heer Boeren zegt. dat de geldkwestie hier, zooals de voorsteller zegt, geen punt van overweging uitmaakt, daar dan de raadsvergaderingen zouden vermeerderen. Spr. acht een bedrag van f 5 in overeen stemming met de vergaderingen en zal daarom tegenstemmen. Ook de hoer Ruting ziet geen heil in dit voorstel. Het voorstel-Van Kleef wordt verworpen met 125 stememn. (Voor stemden de heeren Van Kleef, Lam, Herngreen, Groeneveld en den Ouden). Bij volgnr. 258 vraagt de heer Van Kleef de politie-uitrusfcingen hier te laten vervaardigen. De voorz. antwoordt, dat de ervaringen hiermede niet gunstig zijn geweest. Het zal dan ook duurder worden. De proef is intusschen te nemen. De heer Lam ondersteunt het verzoek van den heer Van Klo'ef. Toegezegd wordt nog een3 een inschrij ving te houden. De politie en de motor. De heer den Uyl vraagt inlichtingen over het plaats gehad hebbend motorongeval met den inspecteur en een agent van poli tie. Spr. vraagt of hiernaar e?n onderzoek is ingesteld en of de betrokken politie agent in aanmerking komt voor een be hoorlijke schadevergoeding, wanneer moent blijken, dat hij geen dienst meer zou kun nen doen. De voorz. antwoordt, dat het letsel van den agent niet van zoo ernstigen aard is, dat hij daardoor geen dienst meer zal kun nen doen. Spr. zegt. dat voorts uit het on derzoek is gebleken, dat het slechts aan de tegenwoordigheid van peest van den betrokken inspecteur te danken is ge weest, dat het ongeval nog zoo goed is af- geloopen. Van schuld,bij den inspecteur is in ieder geval treen sprake. Hij heeft zeer kalm gereden, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij tusschen Leiden en de plaats van hot ongeval 6 K.M. in 15 min. heeft afge legd. De heer Lam vraagt hoe het staat met de westelijke aansprakelijkheid. Spr. weet van den geneesheer, dat de betrokken agent invalide zal blijven. De voorz. zegt. dat dit dan nog zal moe ten worden onderzocht. De heer Van Kleef vraagt of de betrok ken inspecteur wel zulk een bekwaam rij der is, dat men de agenten mag gelasten bij hem op de duo plaats te nemen. Naar verlui't, is deze inspecteur hiervoor niet bekwaam. Ook de agenten moeten de motor leeren berijden. De voorz. wil dit gaarne overwegen. De heer Ruting vraagt aan den heer Lam, bij wien de inspecteur zijn rij-examen maakte, of deze cum lande geslaagd is. Do heer Verdonk acht het gewenscht, dat de politieagent te AarHnderveen een tele fonische aansluiting kriigt. Deze kwestie zal nader worden bezien. Bij volgnr. 271. subsidies van politiecur- sussen, stelt de heer Van K'eef voor deze post van 50 tot 40 te verlagen. De heer Lam steunt dit voorstel. Het voorstel wordt verworpen met 134 stemmen. De heer Van Kleef vindt het niet conse quent dat allJ subsidies geschrapt zijn en B. en AV. besloten hebben een nieuwe sub sidie toe te kennen aan het Kon. Nod. Brandweercomité. De heer den Uyl mist op de begrooting de post voor e>en magvrusiadder, die men van plan is aan te schaffen. De voorz. kan zich met aanschaffing ver eenigen. De Burgerwacht. Bij do post Burgerwacht zegt de heer Koolewijn, dat deze post hem niet sympa thiek is. Spr. stelt voor deze post te schrap pen. De heer Veldman betreurt het, dat de subsidie van deze post van 200 op 100 is teruggebracht. Spr. betoogt, dat de noodzakelijkheid van deze post niet ver dwenen is. Integendeel de noodzakelijkheid is meer dan ooit aanwezig. Spr. stelt voor de subsidie te houden op 200. De heeren den Uyl en Van Kleef onder steunen het voorstel van den heor Koe- lewijn. De heer Van Kleef verklaart zich voorstander van he wettig gezag, maar niet met behulp van vuur- en snijwapenen. Het voorstel-Koelewijn wordt verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Het voorstel-Veltman wordt eveneens verworpen met 13—4 stemmen. Bij volgnr. 237 vraagt de heer B. Sprey of de ijsclub te Zwammerdam nu reeds kan aankloppen om steun in verband met do j tewerkstelling \an werkloozen. De heer Cox zegt, dat in Aarlanderveen door de ijsclub mensehen zijn te werk ge steld, die buiten de steunregeling vallen. De heer Boeren zegt 1000 toe. Bij volgnr. 307, kosten van bestrijding der tuberculose, stelt de heer Boeren voor deze post met 1000 to verhoogen. Geluk kig kan dit gemakkelijk gevonden worden in het feit, dat door een toezegging van den minister op 6 Januari de begrooting i met 1000 kan worden verlaagd. Ondanks bestrijding van den voorzitter j meent de heer Boeren deze 1000 te kun- j nen garanceeren. De heer Cox sluit zich hierbij aan. De heer Koelewijn wenscht deze post vol ledig te handhaven. De heer van Kleef ondersteunt dit voor stel. De heer Muiswinkel verklaart zich voor liet voorstel van B. en W. uit financieele overwegingen. Verschillende leden verklaren zich voor het voorstel-Boeren. Het voorstel-den Uyl om de subsidie op ƒ3000 te handhaven wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Het voorstel-Bceren wordt aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Subsidie Groene Kruis gehandhaafd. Bij volgnr. 318, de subsidie aan het Groe ne Kruis, stelt de heer Van Kleef voor om de subsidie vau het vorig jaar te handha ven. Deze post is gebracht van 755 op ƒ495. Spr. betoogt de noodzakelijkheid daarvan. Dc heer Cox sluit zich bij dit voorstel aan. Het voorstel wordt aangenomen met 10—4 stemmen. Bij volgnr. 338 vraagt de heer Van Kleef of de tijd. opzichter de Raat, die reeds 5 jaar in dienst is, niet voor een vaste aan stelling in aanmerking komt. Deze zaak zal in de commissie worden besproken. Bij het hoofdstuk Onderwijs bepleit de heer den Uyl schoolkinderen-kleeding en -voeding, daar gebrek in deze van zeer grooten invloed is op het onderwijs. Spr. vraagt om een begin te maken 500. De heer Koelewijn s-tcunt dit voorstel. De heer van Muiswinkel meent, dat dit op andere wijze moet geschieden. De heer den Uyl repliceert. De voorz. zegt tenslotte toe, zich hier voor met het Crisis comité in verbinding zullen stellen en binnenkort aan den Raad voorstellen doen. Het voorstel-den Uyl wordt verworpen met 11 tegen 6 stemmen. Bij volgnr. 475, subsidie voor tuinbouw- onderwijs, bepleit de heer Lam handhaving der subsidie ad 50. Hot voorstel wordt verworpen met 116 stemmen. Bij volgnr. 2S8 subsidi3 aan muziekkorp sen stelt de heer Van Kleef voor de sub sidie niet geheel te doen vervallen maar te stellen op 250. Na eenige discussie trekt do heer Van Kleef zijn voorstel in. Bij volgnr. 502 bespreekt de heer Van Kleef de aanstelling van ambtenaren, waar bij hij zegt van een oud-gemeenteambtenaar te hebben vernomen, dat hier bij een be noeming alleen gelet wordt op politieke overtuiging en niet op bekwaamheid. De voorz. zet hierop uiteen, hoe in twee tijdelijke betrekkingen is voorzien. De heer Verdonk acht het wenschelijk voortaan een oproep te plaats-en. Bij volgnr. 510 stelt de heer Koelewijn voor de post subsidie voor ontwikkelings cursussen voor jeugdige werkloozen te ver hoogen met 250. B. en AV. nemen dit voorstel over. Bij de ontvangsten stelt do heer den Uyl voor een progressieve regeling der perso neele belasting te beginnen met 40 opcen ten. De heer Van Kleef vraagt of B. en W. hieromtrent voor 1 Sept. met nadere ge gevens bij den Raad willen komen. De voorz. zegt dit toe. Bij de belasting op vermakelijkheden stelt de heer Lam voor deze post met '1000 te verhoogen. Dit kan bijeen soepeler toepassing der Zondagswet in verband met voetbalwed strijden e.d. De voorz. zegt, dat hij zelf in deze niet alleen te beslissen heeft, ook de wethou ders hebben een stem. Spr. zegt, dat ^ok de wethouders voor 1000 wel niet van hun beginsel zullen afstappen. De begrooting wordt hierna met 125 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Kleef, Lam, den Uyl, Koelewijn en Groeneveld. Hierna werd de vergadering gesloten. RECHTZAKEN HAAGSCHE GERECHTSHOF. Het Hof deed uitspraak in de zaak tegen N. N., te Hazerswoude, die in hooger bercep terecht stond terzake van het dood schieten van een hond van een zekere do AV. aldaar. De Haagsche Rechtbank had verd. veroordeeld tot 50 sub. 50 dagen 'hechtenis. De procureur-generaal had het vennis van de Haagsche Rechtbank ver nietigd en tegen verdachte geëischt 10 sub. 10 dagen hechtenis. Het Hnf veroor deelde verdachte overeenkomstig de eiseh van den procurour-generaal. Do civiele vordering 50.werd eveneens toegewe zen aan de W. Hot Hef deed uitspraak in de zaak tegen AV. Z„ uit Leiden, die bij vonnis van do Haagsche Rechtbank was veroordeeld tot 6 maanden gev. straf wegens diefstal van een heerenrijwiel. Do procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gevraagd. Heb Hof veroordeelde verdachte tot 3 maanden gev. straf. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gisteren een b.oembollcnhandelaar uit II i 11 e g o m, wegens bedriegelijke bankbreuk, conform den eisch van den pro cureur-generaal, tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van vier maanden preventief. De man werd op 5 Mei 1931 failliet ver klaard. Hij zou echter een bedrag van 3047.50 niet aan zijn curator hebben af gedragen. De Haarlemsche rechtbank legde hem voor dit feit één jaar gevangenisstraf op- Bij de behandeling in hooger beroep be sloot het Hof de zaak terug te verwijzen naar den rechter-commissaris, om een on derzoek in te stellen naar 8000, welke ver dachte even vóór zijn faillissment aan een Leidsche firma gestuurd zou hebben, om een schuld te voldoen. Het onderzoek wees uit, dat deze firma dit geld niet ontvangen had. Hierop deelde de bloenibollenhande- laar den rechters mede, dat de loopjongen, die belast was met het ge'dtransport, de en veloppe met den kostbaren inhoud verloren had. Voor het Hof gaf deze toe, in opdracht van den verdachte, met een groote en veloppe naar Leiden te zijn gegaan. Onder weg was hij het stuk echter kwijt geraakt. Aran den inhoud van het couvert had hij zich niet overtuigd. DE WINKELSLUITINGSWET. Twee zaken in één perceel. De Rechtbank te Amsterdam sprak gis teren vrij een broodbakker, die terecht had gestaan wegens overtreding van de Win kelsluitingswet. De man heeft een winkel welke bestaat uit twee perceelen. In het eene perceel wordt brood etc., in het andere banket ver kocht. De huizen zijn verbonden door een tusschendeur. Op Zondag mag een bakkers winkel vier uur open zijn; do broodbakker maakte van den bouw van zijn woning ge bruik en bleef tweemaal gedurende vier verschillende uren goopend.. Een controleur van den Arbeid maakte wegens overtreding van de AVinke sluitings- wet proces-verbaal tegen den bakker op, daar hij van meening was. dat hier sprake was van één perceel en dat derhalve de winkel slechts vier uur open mocht zijn. De Kantonrechter mr. Hartzfeld sprak den oudt Uw handen zacht met Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met t Beste poor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bi) Apothekers en Drogisten. bakker vrij, daar naar ^yr^neenm^^^iier sprake is van twee afzonderlijke winkels. In hooger beroep eischte de Officier van Just'.tie, mr. van Arkel, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vor derde een geldboete van 5. Door haar uitspraak bevestigde do recht bank gisteren de beslissing van den Kan tonrechter. 0MK00PERIJ TOT MOORD. Gisteren heeft voor de Utrechtsche recht bank terecht gestaan de 45-jarige landbou wer H. S. te Amersfoort, die AV. v. G. en H. B. zou hebben omgekocht om zijn vrouw van het .even te berooven. De landbouwer had dezen twee personen te Amersfoort het aanbod gedaan op Maandag 12 Decem ber en afgesproken, dat de misdaad met 300 zou worden gehonoreerd. Do moord zou op Zaterdagavond 17 December ge schieden. Dinsdag tevoren sprak verdachte de beide mannen weer en kwam hij mot hen overeen, dat hij 50 in contanten zou betalen en een schuldbekentenis van 300 zou onderteekenen. Deze laatste som zou verdachte aan hen uitkeeren als de moord was gepleegd en verdachte de verzekerings- scm bij overlijden van zijn vrouw had geïnd. Zaterdag, den dag dat de moord zou plaats hebben, had verdachte wederom een onder houd met hen gehad. Hij had hun die be loofde 50 gegeven en tevens de schuld bekentenis, zgn. voor 300 ge.oend geld, onderteekend. Verdachte gaf toe, dat hij dit alles had gedaan om zijn vrouw te deen vermoorden. Hij had bij deze vrouw dertien kinderen ge had, waarvan er nog elf in leven waren; zijn j'on'gste kind was zes weken oud. Hij zeide aan lager wal te zijn geraakt, gaf toe zich aan sterken drank te buiten te gaan en bovendien een ongeoorloofde betrokking te hebben gehad met zijn dienstbode. Het reclassecringsrapport vermeldde, dat ver dachte wc! spijt had over zijn misdaad, doch dat het berouw niet zoo zwaar was als hel feit. De handelaar AV. v. G„ een der omge- kochten, werd als eerste getuige gehoord. Deze verklaarde, dat hij meermalen voor zaken mot verdachto in gesprek was ge weest. Daarbij had verdachto hem kenbaar gemaakt, dat zijn vrouw om het loven moest worden gebracht. Getuige had zich gehoudon alsof hij wat voor het plan voel de en had ook B. er in gomor.gd. Deze zou dan de moordenaar worden. Verdachte had hem verte d, dat op den komenden Zater dagavond zijn vrouw op haar vaste plaatsje bij het raam zou zitten. De moordenaar had dan niets anders te doen dan het luik te openen en door het raa.u do vrouw neer to schieten. Verdachte had daarbij nadrukkelijk gezegd: „Maar pas vooral op, dat je do meid niet raakt''. Ook B. was als getuige verschenen en legde een gelijkluidende verklaring af. Nadat het geld was afgegeven en de schuldbekentenis was ondciteekcnd, gingen de beide mannen op dien Zaterdagavond naar de stad, waar zo verdachte hadden ontmoet, op weg naar do boerderij. De man nen hadden oen eind in die richting goloo- pen en waren weer langs een omweg in de stad gekomen. De president vroeg nog aan verdachte wat zijn plan was als zijn vrqnw vermoord was, wilde u dan met do meid trouwen? vroeg hij. Verdachto antwoordde hierop, dat hij niet wist wat hij van plan was. De verdediger van verdachte had de dienstbode als getuige k décharge gedag vaard. Ze was echter op raad van den dok ter met verschenen. Eerst na drie maanden zou zij in staat zijn als getuige te Utrecht te komen. In verband hiermede verzocht de verdediger een uitstel van eenige maan- •den. Nadat dc rechtbank in raadkamer was ge weest, werd de zaak vcor onbepaalden tijd uitgesteld, om een onderzoek te laten in stellen naar de geestvermogens van ver dachte. De verdediger en verdachte konden zich hiermede vereenigen. Tante Lotje had haar poes meegebracht naar de bisscoop om te genieten van de lotgevallen van „Mickey Mouse".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11