|H. SIÜOMISI (ONZE VERBOmGS-lliïVERKOÖPl 12000 PAAR JONGEKS- en HEERENSCHOENENI AGENDA DINSDAG 24 JANUARI 1S33 DE I.EIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht id den morgen van 24 Jan. 1933, medegedeeld door bet Kon Ned Meteor Instituut re De Bildt: Hoogste barometerst.: 784.9 te Riga. Laagste barometerst.: 747.8 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 25 Jan Matige Ocsteüjke wind, afnemende bewolking, weinig of geen sneeuw, matige tot strenge vorst in het Zuiden, in het Noorden, ma tige vorst. De lijn van hoogste luchtdrukking loopt thans van Engeland naar de Golf van Riga en de Zuid-Westelijke winden, die ten Noorden daarvan waaien, hebben de vorst in Zweden sterk doen afnemen, terwijl in het hooge Noorden lichte dooi is ingetre den. Bij het aanhouden van de lage druk king in de Middellandsche Zee zijn de Oos tenwinden hier te lande versterkt, zoodat meer transport van de zeer strenge koude, die thans in Uost-Dvitschland' en Polen heerscht. te wachten is, terwijl door uit stelling bij zwakke winden hedennacht reeds streng vorst hier te lande_ voor kwam. Bij IJsland blijven depressies zich bewegen, maar het schijnt, dat daarin thans een kleine pauze komt, zoodat ver der aantasten van de hooge drukking in Scandinavië, voorloopig niet te wachten is. Inmiddels is bij JJs'and de temperatuur nog gestegen; in Midden-Europa nam de vorst sterk toe. in Frankrijk bleef zij ma tig. Alleen in Noord-Seandinavië viel veel neerslag, de sneeuwval op het vasteland is van weinig beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR: Temperamiiit He» middag» te half drie 4.5 gr. onder nul. LICHT OP VCOR FIETSERS Van Dinsdagnamiddag 5.01 uur tot Woensdagmorgen 7.23 uur. HOOG WATER Hoog watet te Katwijk aan op Woensdag 25 Januari voorm. 2.06 uur en nam. 2.30 uur. HERHALINGSOEFENINGEN 1933. Dit jaar weer op volle sterkte. Bij beschikking van den minister van defensie van 10 dezer zijn de in 1933 te houden herhalin.gsoefeningn van de Land macht geregeld. Ingevolge Kon. besluit van 29 Nov. 1932 komen of blijven in 1933 voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst de gewo ne dienstplichtigen, behoorende tot de vol gende lichtingen en legeronderdeelen: van de lichtingen 1927 en 19i9 de regimenten infanterie (waaronder de regimenten gre nadiers en jagers), het regiment wielrijders de school-compagnie van den motordienst, do regimenten huzaren (met uitzondering vap de postduivenverzoreers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het remontedepot), de regimenten veld-artillyrie, het korps rij dende artillerie, de treinafdeelingen der artilleriebrigades, de regimenten onbere den artillerie, het regiment kystartillerie, het korps luchtdoel-artillerie, het regi ment genietroepen, de schoolcompagnie pontonniers (voor zoover betreft de dienst plichtigen. die ten aanzien van de eerste oe.'ening behoorden tot de eerste en twee- do ploeg), d schoolcompagnie torpedisten en de compagnie intendancetroepen; van langer. Voor de onderofficieren eindigende soldaten, met uitzondering van de zieken verplegers van de lichting 1918 de school compagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploegvan de lichting 1929 de compag nieën hospitaalsoldaten. De duur der oefeningen iets korter. Hadden de herhalingsoefeningen 't vo rig jaar op beperkten voet plaats, dit jaar za! de opkomst weer op volle sterkte ge schieden; er zullen dan ook bij zoo goed als alle legerondereelen dienstplichtigen van twee lichtingen moeten opkomen. Wel echter is de duur van de oefeningen iets korter dan andere jaren. Do diensfdiehti-zen komen voor zoover Ze geen onderofficier zijn, voor 13 dagen onder do wapenen. Bij elk korps duurt de oefenin™ voor de onder-officieren een week \angr. Voor de onderofficieren eindigen de lefeningen in het algemeen op denzelfden datum, waarop do soldaten en korporaals met groot verlof vsrt~ekkenzooveel als eerstbednelden langer in werkeli'ken dienst moeten doorbrengen, komen zij dus eerder op. De onder-officieren-administrateurs 4|fltt|'llllllllllll||||||||||||||imillltlllltltlllllltlllltlltfltflltlVllltlflttlltHt!ltllll1ltllltlfltlflVff|||t£ DUURT HOG STEEDS WET SUCCES VOORT I INMIDDELS BIEDEN W3J U AAN3 met RUBBER-ONDERWERK, van de HEVEA-FABRIEKEN. Haarlemmerstraat f38 Tel. 699 T. A111111111111111111111111111111III n 1111111111111111111111111111111111111111111111111II11111111111111111111111111111 .T komen slechts een paar dagen eerder op dan de soldaten en korporaals, doch ver trekken ook enkele dagen later. Het getrl data van opkomst bedraagt in totaal 71. De eerste dag van opkomst is Maandag 27 Februari, de laatste Maan dag 27 November. Zooals gewoonlijk is September de maand waarin de meeste dienstplichtigen moeten omkomen. Daartoe behooren in de eerste plaats de dienstplichtigen van 21 regimen ten infanterie. Bij de overige drie infante- rieregimenten heeft de opkomst in Augus tus plaats (ce, 15e en lfe ree.). Voor de meeste groepen valt de datum van opkomst op een Maandag, zoodat het gros der diestplichtigen op een .Zater dag naar huis terugkeert. BOEREN CONTRA VARKENSWET. De Ned Bond van Varkenshouders wenscht intrekking van de Crisisvarkenswet. Onder voorzitterschap van- den heer J. Rijlaarsdam uit Bodegraven werd gister middag in de ..Harmonie-' te Nijmegen een vergadering gehouden van den Ned. Bond van Varkenshouders ter bespreking van de Varkenscrisis wet. De vergadering was bui tengewoon druk bezocht. De zaal was tot in alle uithoeken bezet eu er heerschte een opgewonden stemming. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de Varkenssteunwet onder de boeren groote teleurstelling heeft gewekt. Men kan beter spreken van een exporteurswet, want de millioenen komen den biconexporteurs ten goede. Men ziet in en Haag blijkbaar peen kans, de zaak voor elkaar te brengen. Elke weck opnieuw zijn er veranderingen. Spr. wees er op, dat de boeren duizenden ten koste hebben ge'egd aan de mesterij zon der er thans profijt van te trekken. De Ne- derlandsche landbouwkopstukken o.a. dr. Lovink, achten zich volgens eigen verkla ring niet deskundig op dit gebied. Spr. zeide. dat de boeren onmiddellijk de Stoa zetting van de wpt eischen en dat indien een steunwet noodig is, deze op andere wijze dg.n thans zal moeten werken. De heer Jac. v. Swelm te Nijmegen hierna het woord verkrrgende, betoogde dat de Varkenssteunwet in het leven ge roepen is ten gunste van de exporteurs Slechts een klein percentage, der boeren profiteert van deze wet. Toen de staking in de Deensche exoort- slachterijen uitbrak, hadden de exporteurs in Nederland in drie weken wel 40.000 var kens op kunnen ruimen. De heer Van Zwa nenburg w'enschte het niet. Hals over kop werd de Varkenssteunwet aangenomen. Meer dan tachtig procent der boeren is ten zeerste ontstemd over de werking der wet. Doordat het de exporteurs niet voor den wind ging was de steunwet hun zeer wel kom. Zij kregen gelegenheid. hun dure ad ministratieve krachten naar Den Haag kwijt te ral en. In de Varkenscentrale zit ten bijna niet anders den exporteurs en hunne directeuren en slechts twee boeren, van welke laatsten één eigenlijk geen boer is en geen begrip heeft van de boerenbe- lan^en. De heer De Jong fungeert als on- pa: tijdig voorzitter, maar volgens spr, is deze niet opgewassen tegen de exporteurs Waarom, zoo vroeg spr., kregen de boeren niet de hoofdleiding in de Varkenscentra le? De steunwet is toch voor de boeren? Had de heer Van Zwanenburg niet de teeltbe^erking als No 1 op het program ma moeten plaatsen? Was hij bang dat er daardoor te weinig varkens voor den ex port zouden komen Thans is er veel te veel geteeld met het gevolg, dat de var kens bijna niets meer opbrengen. Op ieder varken wordt thans een verlies .gele den van tien gulden, dat betaald moei worden uit het stabilisatiefonds. Maa» waarom werden de richtprijzen verlangd"' Volgens spr. omdat de pot leeg is. Spr. noemde een voorbeeld, waarbij een twin tigtal varkens twee gulden per stuk op bracht. Het vervoer per spoor kostte ech ter aan de varkenscer.trale 27 gulden, het stcbiliteitsfonds is er goed voor'.... Geen wonder, dat het er met dat fond: slecht uitziet. Het werken der centrale brengt grocte bosten met zich, veel meer dan toen zij niet bestond. Spr. ging daarna over tot een beschouwing over het salaris en de emolumenten van den directeur der Varkenscertrale. Spr. wees op de onmoge lijkheid tot verkrijging van nieuwe consen ten. Volgens spr. blijft niets anders over dan stopzetting der wet. Het moet mis looien met de Varkenscentrale. De volgende spr. was de heer Van Be- veren uit Loosduinen. die er op wees, dat het bestuur van de Varbenscentrale bijna geheel uit baconzouters bestaat. Wanneer deze heeren een cont-act sluiten met de baconzoute-s. dan sluiten zij dit dus met zichzelf. De geheele wet is gebaseerd op den export van de bacon Het ve lies zou door de consumenten gedragen worden, doch in werkelijkheid wordt het gedragen door de boeren. Men ziet het immers, dat wanneer de spekprijs omhoog gaat de var- kensprijs met enLele centen naar beneden gaat. De baconzouters passen door middel van de Crisisvarkenswet afschrijvingen toe on gebouwen, grond, machines, auto's en zelfs koelwagens e.d. De baconzouters krjjcen vergoeding voor risico, welke spr. becijfe-t op 704.603 gulden. Spr. gaf hierna nog verschil'ende cijfers, om daarmede aan te toonen, dat de Varkenscentrale zeer hooge kosten vergt. Spr. komt zoodeonde tot een totaal be drag van /5.3CO.COO, hetgeen het slachten der baconvarkers zou eischen. Daarbij komt nog 't salarisbedrag, dat aan het le gertje ambtenaren en ambtenaressen uit betaald moet worden. Schat men dit aan tal op drieduizend en hun gemiddeld sala ris op 1500 gulden per jaar, dan komt men aan een totaal bedrag van nog eens ,vijf millioen gulden. De varbenscentrale heeft een contract ges'oten met de spoorwegen, om een be paald aantal varkens per jaar te vervoe ren. Dat kost eveneens schatten geld. De bocen helpen zoodoende mede, het tekort op de spoorwegen te dekken. Spr. betoogde vervolgens, det in plaats van teeltbeper king de wet juist de fok heeft opgevoerd. Nooit waren er zóóveel zeugen in Neder land geweest als thans. Spr. critïseerde vervolgens de regeling der huisslachtingen. Ean toestand als die van thans mag niet be-'eudigd blijven. Het woord werd hierna gevoerd door den heer Sprujvt uit Bodegraven, die de noodzakelijkheid van hechte organisatie der varkenshouders bepleitte. Spr. wees er op, dat de varkenshouders oogenblikkelijLe hulp noodig hebben. Zij zijn niet gediend met be'often voor de toekomst. Do plattelandsbevolking wordt door de maarregelen der Varkenscentrale ten zeer ste geprikkeld. Vervolgens was er gelegenheid tot ge- dachtenwisseling, waarbij nog verschei dene bezwaren tegen de werking der wet werden aangevoerd en waarbij heftige ver- ontwaardiging tot uiting kwam. Aan het slot van de vergadering werd met overgrocte meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin men zich uitspreekt tegen de Crisisvarkenswet, te gen de wijze vvn uitvoering daarvan en te gen de leiders' der Varkenscentrale. EXPORT VAN SCHAPEN EN SCHAPENVLEESCH. In verband met het groot surplus aan j schapen h:er te lande en het ten gevolge van de vele vervoerbe'.emmeringen zeer be perkte afzetgebied in het buitenland, wor- den nu en dan pogingen aangewend om 1 nieuw afzetgebied voor schapen en(of) i schapenvleesch te vinden in landen, waar heen tot dusverre geen of slechts zeer wei- I nig export p aats had. Veelal hebben d:e pogingen niet het ge- wenschte eindelijke succes, dcordat herha ling ervan afstuit op de aanvankelijk gele den verliezen. Op grond hiervan wordt hun. die bereid zijn dusdanige pogingen te ondernemen en systematisch voort te zetten, in overweging gegeven, zich scrifte'.ijk te wenden tot het V eesch-Export-Bureau, Lange Burcht- straat 39. te Nijmegen, welk bureau, in elk geval afzonderlijk, zal overwegen, of en zoo, binnen welke grenzen in vorenbedoel- de verliezen kan worden tegemoet gekomen j STUDENTENKAARTEN OP DE H.T.M. De H.T.M. zal met ingang van 1 Februari a.s. geccmbineerde studentenkaarten op 1 of 2 stads!ijnen en één der buitenlijnen ver krijgbaar stellen tegen 8resp 9.— j naar Delft en 11.— resp. J 12.- naar Lei den. STADSNIEUWS Dolftsche Trio Johanna de Geus. Vrijdag 10 Februari a.s. zul en het Delft- sche Trio en de sopraan-zangeres Johanna de Geus in de Kleine Zaal der Stadsgehoor zaal een concert geven. Het Delftsche Trio wordt gevormd door de begaafde jonge kunstenaars Rie Beute (piano), Henk Berk hout (cello) en Louis de Ruyter (viool), den pas benoemden aanvoerder der tweede violen van het Residentie-Orkest. Mejuf frouw De Geus hebben we in Leiden reeds eerdre gehoord. Zij beschikt over een artis- tiekon aan eg, een mooi, goed geschoold or gaan en heeft een warmen bezielenden voor dracht. Het programma, vermeldt werken van Haydn, Brahms, Milhaud, Chausson. Mejuffrouw de Geus zal o.a. van Haydn zingen de Schottische und Walisische Volkslieder. KATHOLIEKEN VAN LEIDEN EN OMGEVING. De nood is hoog, maar de redding nabij als alle Katholieken ons willen helpen. Men zal denken: weer-een aanslag op de portemonnaie; maar neen, wel een aanslag op uw garde-robe, als kleeding, schoenen, beddengoed, ledikanten, kachels, kinder wagens enz. Zoowel oud als nieuw kan ou- derstaand bestuur gebruiken in dezen zorgvollen tijd. Aan u zal wel bekend zijn, dat de St. Vinoentiusvereeniging te Leiden reeds 'tachtig jaren zich het lot aantrekt der katholieke armen van Leiden en dat zij vanaf haar oprichting een kleeding-maga zijn heelt, waaruit zij wekelijks, elke Dins dagavond, de armen voorziet, zoover zij in staat is, van onder- en bovenkleedmg, .c- vensmiddelen enz. op bonnen der Confe renties. Gezien de financiën der verschillende Conferenties het niet toelaten wekelijks aan de vele aanvragen te voldoen, willen wij ondergeteekenden een beroep doen op uw welwillende medewerking en christe lijke naastenliefde, hetgeen u thans echter geen financieels offers vraagt. Er is vooral veel vraag naar jongensjas jes en kindermantels. Wij kunnen hen niet helpen, wanneer wij niet geholpen worden in ons pogen: de nocd te lenigen van onze katholieke ge- loofsrenooten die met minder aardscue goederen zijn bedeeld en vooral nu in deze I tijdsomstandigheden. Niet alleen de Leidsche armen namen I hun toevlucht tot ons, maar ook katholieke rondtrekkende sohippers en woonwagenbe- woners. U moet u eens indenken, wat het wil zeggen voor ons, moeders af te wijzen met 6 8 kinderen, zelfs meer, wanneer 'ij vragen om een oude deken voor hun klei nen, welke onder de pannen slapen. Hoo hart het valt hun kinderen zonder man- teltje of jasje of schoenen zonder zolen j naar kerk of school te zenden en zonder boterham naar bed te sturen. Helpt ons ter liefde Gods. Wij zijn uitgeput; onze magazijn-voor raad is op; de vraag is groot. Onderzoekt allen uw huis en kasten; er zal toch wel iets zijn, wat u kunt missen en waarmede u ons kunt helpen, ter wille van de armen. Stuurt u even een boodschap aan onder staande adressen of aan het St. Vincentius- gebouw. Hooglandsche Kerkgracht, en al les wordt bij u in dank afgehaald. God zal U er voor loonen. Het MagazijmBestuur der St.-Via- oentiusvereeniging, K CREYGHTON, Hooigracht 46, Secretaris. G. W. ELSHOF, Kort Rapenburg 11. M. TH. LAKEN, Breestraat 163. F. LANGEZAAL, Nieuwe Rijn 93. TH. JONGMANS, Haarlemmerstr. 85a. R. K. COMITÉ VOOR WERKLOOZEN- ZORG. Triduum voor vrouwen van werkloozen. In aansluiting op het bericht in de weke- lijksche rubriek van den R. K. Vrouwen bond, kunnen wij mededeeen, dat het Tri duum, dat gegeven wordt in de St. Lode- wijkskerk voor de vrouwen der R. K. werk loozen, zal beginnen op Maandag 30 Janu ari met een H. Mis cm 9.30 uur. Kaarten voor het Triduum worden vanaf Woensdag 25 Januari uitgereikt 's morgens van 11—12 uur, ook de andere dagen van 11—12 op het kantoor van het Volksbond- gebouw Steenschuur 15. Op de kaarten staat de verdere indeeling van het Triduum vermeld. De R. K. werkloozen kunnen ook dé kaar ten voor hun vrouwen bekomen op de bo ven aangegeven uren. Het Triduum wordt geleid door den Wéleerw. Heer Rector R. Reijnen, A-ge meen Geestelijk Adviseur. „SURSUM CORDA" Op Dinsdag, 21 Februari, hoopt het „Ge mengd Koor Sursum Corda" zijn gewone jaar- lijksche uitvoerirg te geven in de Stadsgehoor zaal. Wat ook door de ongunst der tijden in verval moge kernen, dit koor blijft zijn naam getrouw en vindt daarin de kracht, het hoofd boven water te houden. Studielust en ijver blijven onverflauwd en men handhaaft zich met succes. Zonder twijfel zal de eerstvolgen de uitvoering daarvan het doorslaand bewijs leveren: In de eerste plaats zal worden uitge voerd een cantate van Buxtehude. Men meent, dat Buxtehude een der onmiddellijke voorgangers van Bach was en bekend is, dat de laatste in zijn jonge jaren eens een voet reis van Arnstadt naar Lübeck ondernam, alleen om den grooten orgelmeester te hooren spelen. Zoowel bij de compositie zijner orgel werken als bij die zijner cantaten sluit Bach zich onmiddellijk bij den ouderen meester aan. Zij, die de muziek van Bach bewonderen, zullen zonder twijfel niet minder worden ge- troffen door die van Buxtehude. I Het tweede nummer van het programma is het bekende Requiem van Mozart, dat deze, voor een deel althans, op zijn sterfbed schreef Het is niet noodig, over de schoonheid van dit werk uit te weiden. Getrouwe bezoekers van „Sursums" concerten zullen zich de fijn- verzorgde uitvoering herinneren, welke Hu- bert Cuypers een tiental jaren geleden nog van het Reciuiem gaf. j Het koor heeft onder de kundige en ener- 1 gieke leiding van Anth. van der Horst met intuite toewijding gestudeerd en hoopt dus terecht niet alleen op artistiek, doch ook op materieel succes. De solisten zijn voor Leiden geenszins onbekend. Het zijn mej. To van der Sluys. sopraan, mej. Annie Woud. alt, de hee ren Marcus Plooyer, tenor en Hendrik Koning, bas. De beide heeren vonden nog pas bij de laatste uitvoering van „Con Amore" volko men waardeering. I En tenslotte is de orkestrale begeleiding toe vertrouwd aan het Utrechlsch Stedelijk Or kest, waarvan de kwaliteiten in de Leido-he pers meermalen ziin geroemd. Laten we ho pen, dat „Sursum Corda" zijn moeite beloond zal zien met een volle zaal. LEIDEN. Dinsdag, Uitvoering Kath. Jong Studen tenvereniging, Foyer, 8 uur. Woensdag, R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, leden vergadering, „Den Bucht", 8.15 uur. Woensdag, Dioc. Ver. van R.-K. Bijz. On derwijzers. ..T">en Burcht", 6 ~o uur Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis Jaarvergadering Eigen Huis 8.30 uur. Woensdag. Tweede Uitvoering van Litteris Sacrum „Hans Hopper maakt car rière". Schouwburg 8.15 uur. Donderdag. Comité voor R. K. Oudersavon den. spreker: dr. Lubbers over „Moederschapszorg", Kleine Stadszaal, 8.15 uur. Dortderd-g, R.-K. Rcclasseeringsvereeni- lezing, pater Fennell, O.F.M., „In den Verdulden T'—fe". 8 15 vi". Vrijdag. R. K. Ver. van Handels-reizigers, jaarvergadering „Den Burscht", 8.30 uur. Zaterdag. Derde Uitvoering van „Litteris Sacrum „Hans Hopper maakt car rière. Schouwburg 8 uur. Zondag. „De Doofpot" door het Schouw- tooneel. Schouwburg 8.15 uur. Zondag, R. K. Tooneelver. „Amicitia", Concordia, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Jan. a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. AFD. LEIDEN N. R. V. Gisteravond hield de afd. Leiden der Neder- landsche Reisvereeniging weer een bijeen komst in Den Burcht, waar de heer H. Th. v. d. Starre, bestuurslid der afdeeling een lezirg met lichtbeelden hield over: „Naar Madeira, Canarische eilanden, Marokko en Spanje", De voorzitter der afdeeling, de heer Harde- weg, sprak een inleidend woordje en herin nerde aan het slot daarvan aan de jaarver gadering, welke hedenavond in „De Harmo nie" gehouden wordt. De heer v. d. Starre, die voor zijn gehoor geen onbekende was, ving daarna zijn interes sante causerie over bovengenoemd onderwerp aan. De reis werd gemaakt met het s.s. Monte Rosa, dat we in de haven zien, het ruime zee gat zien invaren en dat ons verder voert over onbekende zeeën naar onbekende landen. Het eerst wordert we gebracht naar Madei ra, waar we van de bekende drank van den zelfden naam kunnen „hooren". We reizen naar de Canarische eilanden, met hun heer lijk klimaat, waar de dames tevens kennis maken met het Teneriffe-werk en vervolgens naar Marokko, waar in de havenstad Ceuta een en ander wordt aarschouwd van Moorsche kunst, zeden en gebruiken. Van Ceuta voert de reis verder door de Straat van Gibraltar naar Cadiz in Spanje, waar de Spaansche schoonen, de barbaarsche stierengevechten enz. de aandacht vragen. Langs de kust van Portugal wordt tenslotte de Westpunt van Spanje bereikt, waar in San tiago de Comnostella, de beroemde kathedraal wordt bezichtigd. In kleurrijke taal heeft de heer v. d. Starre zijn toehoorders(essen) gedurende enkele uren op aangename wijze beziggehouden en het dankwoord van den voorzitter aen het slot van den avond was zeer zeker verdiend. MODERNE WONDER-AVOND VAN DR. CALIGARI Gisteravond hadden wij het genoegen, de eerste voorstelling hier ter slede van dr. Cali- gari bij te wonen. Onze verwachting van dezen avond was, dat wij wel iets bijzonders te zien zouden krijgen, heigeen dan ook werkelijk het geval is geweest Het zeer uitgebreide programma bestond uit drie gedeelten, n.l. manipulaties (vingervlug heden), spiritistische experimenten en illusio nistisch werk. Eenige bijzonderheden zonden wij hier nog willen vermelden. O.a.: bij het publiek wer den eenige bankbiljetten gevraagd, waarvan de nummers genoteerd werden, zoodat van verwisseling ge2n sprake kon zijn. De biljet ten werden opgevouwen in een doekje gedaan, hetwelk door iemand uit het publiek werd vastgehouden. Binnen enkele oogenblikken waren de bil jetten verdwenen, en zij werden uit een onbe schadigde citroen, nadat deze was doorge sneden, te voorschijn gebracht. Ook het nummer „in de bloementuin van Miramis" was iets wonderlijk moois. Binnen korten tijd was het geheele tooneel in een waren bloementuin herschapen. Hierna volgde het spiritistische gedeelte, hetwelk een nog geheimzinniger karakter droeg, en waarin tal van wonderlijke experi menten gebeurden. Vermelden wij nog uit het laatste gedeelte „het Broeken mysterie", waarin een geitje in een (beeldschoone?) jongeling veranderd werd En de finale, waarbij „Paard met amazone" voor de oogen van het publiek plotseling ver dwijnt, iets wat zeker de moeite waard is te gaan zien. Alles kunnen wij hier niet beschrijven, doch wij zouden zeggen: gaat zelf zien. Hetgeen thans in „De Graanbeurs" vertoond wordt, is zeker de- moeite waard gezien te worden. De pauzes tusschen de verschillende bedrij ven, werden door den heer Alb. Gerritsen met piano-muziek opgeluisterd. Het aantal bezoeke's van het Rijksmu seum van Oudheden alhier bedrceg in het laatste kwart"al van vorig jaar 1543, in het geheele jaar 9^92. Deze cijfers waren voor het 'Rijksmuseum van Ethonografie resp. 235 en 1651. Bij ministerieele beschikking is de dage- lijksche vergoeding vcor niet in natura ver strekte fourrge bij de korpsen van het le ger hier ter stede vastgesteld op 54 cent gedurende het tijdvak van 1 Febr.—1 Mei.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2