DINSDAG 24 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 De Baad dezer gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorzitter: burgemees ter dr. Lovink. Aanwezig alle leden. Do voorzitter opent de vergadering, en houdt de volgende nieuwjaarsrede: Nieuw Jaarcrede. Evenals andere jaren moge ik U, voor wij tot de behandeling der agenda over gaan, in deze eerste vergadering van het jaar een beknopt overzicht geven van den gang van zaken in onze gemeente over 1932, al kan dat overzicht nog zoo goed als geen lichtpunt aanwijzen. Nog steeds woedt de crisis, nog steeds is de internationale toestand waarvan ook onze gemeente de terugslag ondervindt, duister. Bevolking. Het aantal ingezetenen bedroeg op 1 Januari 1932: 17870. Door geboorte vermeerderde het getal inwoners met 484 en door vestiging met 832. In tó taal rermeerderde de bevolking in den loop van het ?aar 1932 door geboorte en vesti ging met 1316 zielen, zij verminderde door overlijden met 181 en door vertrek met 946 personen, in totaal alzoo een verminde ring van 1127 personen. De bevolking nam alzoo toe met 189 zie len, zoodat de gemeente op 1 Januari '33 18091) inwoners telde. B o u w b e d r ij f. Ook de bouwbedrij ven ondervonden in hooge mate den in vloed van de crisis. Zoo bedroeg het aan tal verleende bouwvergunningen slechts 94, waarvan 25 voor 77 woningen, in totaal, en 4 winkelhuizen. Industrie enz. Krachtens de Hin derwet werden 15 vergunningen verleend hetgeen ook, in vergelijking met vooraf gaande iaren. een vermindering aantoont, terwijl Handel en Nijverheid, al is de ster ke jrijsdaling tot staan gekomen, in niet mindere mate als de Veeteelt den invloed der tijden ondervinden. Dit moge vooral blijken uit de cijfers der werkloosheid, die in dit jaar een in de gemeente ongekende hoogte bereikten. Zoo stonden bij de arbeidsbemiddeling in den loop van het jaar 1932 ingeschreven: op Zaterdag 2 Januari: 499. Op Zaterdag 6 Februari: 527. Op Zaterdag 5 Maart: 694. Op Zaterdag 2 April: G04. Op Zaterdag 7 Mei: GU5. Op Zaterdag 4 Juni: 737. Op Zaterdag 2 Juli: 679. Op Zaterdag 6 Aug.: 720. Op Zaterdag 3 September: 823. Op Za terdag 1 October: 882. Op Zaterdag 5 No vember 959. Op Zaterdag 3 December: 943. Op Zaterdag 31 December 937. Tot heden beweegt zich het aantal werk- loozen nog steeds in stijgende lijn. Water- en Licbtbedrijv e n. Om trent deze bedrijven valt op te merken, dat het verbruik van gas vergeleken met het jaar 1931, afnam met 135715 M.3, dat van electriciteit met 206315 K.W.U. Het water verbruik nam toe met 9498 M.3. Het buizennet van het gasbedijf werd uitgebreid met 343 M.dat van de water leiding met 322 M. en het kabelnet van het eleetriciteitsbedrijf met 1152 M. G r o n d b e d r ij f. De verkoop van bouwgrond ging, vergeleken bij 1931 eenigszins achteruit. Werd over genoemd jaar 6987 M.2 verkocht voor een bedrag van 42.096.25, over het afgeloopen jaar bedroeg dit slechts 2782 M 2 voor een som van 17.643.37. Deze grondverkoopen staan uiteraard in nauw verband met den ver minderden bouw van buizen. Financieele toestand. In het overzicht van het vorig jaar wees ik er reeds op dat ten opzichte van de finan ciën der gemeente in de naaste toekomst de uiterste voorzichtigheid in acht geno men diende te worden. Dit is door de fei ten helaas bevestigd. De werkloozenzorg vroeg in 1932 van de gemeente zéér groote offers, waardoor het noodig was belang rijke besluiten te nemen, om het verbro ken evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven te herstellen. Hoewel als verblij dende omstandigheid er op gewezen kan worden, dat de rekening van 1931 sloot met een flink batig saldo, hetwelk ten goede komt aan de begrooting van 1933, moesten wij toch in het vorig jaar u voor stellen voor een leening doen, toen onze stille reserve overbruikt was. Hoe de reke ning over 1932 sluiten zal is nog niet na te gaan, maar wel kan er op gerekend wor den, dat het batige saldo het bedrag van voorgaande jaren niet zal kunnen bereiken. Deze omstandigheid, gevoegd bij de sterk teruggeloopen inkomens van de belasting plichtigen dringt tot groote waakzaamheid met betrekking tot de uitgaven en zal het noodig zijn, dat deze slechts tot de strikt noodzakelijke worden beperkt. Op deze wijze zal het wellicht mogelijk blijken de gemeente voorshands voor verdere inzin king te behoeden. Ik moge met bovenstaande korte mede deelingen volstaan. Opgewekt kunnen zij niet zijn. ook niet wanneer wij daarbij den ken aan zoovelen, die door den geesel der werkloosheid zijn getroffen. Uw Raad tracht het leed, dat daardoor over hen, die gaarne anders wilden, is ge bracht, voor zooverre dat binnen zijn be voegdheid en in zijn vermogen ligt, zoo veel mo-elijk te verzachten. Ook anderen, corporaties en particulieren, het moge dankbaar erkend worden, dragen daartoe het hunne bij en verlichten alzoo mede de algemeene lasten. Moge dit zoo blijven, want de nood wordt steeds nijpender, hoe ve der de crisis om zich heen grijpt. Het is mijn innige wensch. mijne heeren. dat oo uw moeilijken, dikwijls ondankbaren arbeid, in dit jaar Gods onmisbaren zegen moae rusten en dat de meening van hen. die hier en daar eenige lichtpunten in den cconomischen toestand z;en, in elk opzicht bewaarheid moge worden. De heer Ruting sprak namens den Raad wederkeerig een gelukwensch uit. Ingekomen was een voorstel van de Commissie der Bedrijven om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot instelling van een vastrecht-tarief. B en W. zullen in een volgende vergadering praeadvies uitbren gen. VAN ALPHEN a. d. RIJN De gemeenterebening dienst 1931 werd voorloopig vastgesteld. 3. Voorstel van B. en W. ip zake het verzoek van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende goederen „Alphen aan den Rijn'" om uitste. van de verplichting tot be bouwing van een perceel grond aan de Zaal bergstraat. Z.h.s. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. in zake het verzoek van A. Hoogendoorn en M. de Grauw om uitstel van de betaling, even tueel ontslag van de verplichting tot aan vaarding van een perceel bouwgrond aan de Van Genderenstraat. Z.h.s aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. in zake verhu ring van het grasgewas langs den Ziende- weg aan A. van Wilgenbuig in gaande 1 Januari 1933. Z.h.s. aan eenomen. 6. Voorsfel van B. en W. in zake het adres van W. J. Hertog alhie» om een theeschenkerij te mogen inrichten op een perceel aan den Oudshoornscheweg. Z.h.s. aangenomen. Wie n-oet de Ziendeweg on derhouden? 7. Voorstel van B. en W tot beschik baarstelling van crediet voor oeverherstel- "ing van den Ziendeweg. De heer Ruting hield een uitvoerige his torische beschouwing over deze bekende kwestie. De Noordeindpolder is bereid 5C0 bij te dragen; ingelanden hebben ge dacht, dat het gemeentebestuur van Al phen aan den Rijn en Nieuwkoop 1000 bij dragen. Zeer onbillijk vond spr. het, dat de „natte plas" niets wil bijdragen. De heer Boeren informeerde, of, als 850 door deze gemeente wordt gegeven, het verbod om den Ziendeweg met motor- rrtuigen te berijden, dan wordt ingetrok ken. De voorz. neemt aan, dat het verbod dan niet zal afkomen. De heer Den Ouden vroeg, of de Nieuw- koopsche polder niet bereid zou zijn 300 bij te dragen. De voorz. antwoordde, dat deze polder totaal afwijzend stond. Men houdt zich van den domme. Spr. is overtuigd, dat de af kalving veroorzaakt wordt door de motor booten op Nieuwkoop. De ingenieur van de Prov. Waterstaat heeft echter aan Ged. Staten een ander rapport uitgebracht. Laat men eerst den weg opknappen, en dan kan overwogen worden of de Nïeuw- koopsche polder tot bijdragen gedwongen kan worcfen. Weth. Sprey meent te weten, dat aan 't bestuur van den Zienderpolder vrij man daat is gegeven om, als 't moet 850 te geven. De heer Ruitng bgtoogde, dat dit niet geheel juist is. Weth. Herngreen kon de houding van den Noord- en Zuid-Eindschen polder niet waardeeren. Spr. adviseert den Raad niet meer te geven dan 850. Als deze polder zich ook terugtrekt, wil spr. de weg maar laten liggen. Een voorstel van den heer Ruting de gemeentelijke subsidie te verhoogen tot ƒ1000 werd ondersteund door den beer B. Snrey. Dit voorstel werd verworpen. De heer Ruting zeide toe, te zullen trach ten een grooter bijdrage te verkrijgen. Hierna was aan de orde de behandeling der gemeentebegrocting. De alcemeene beschouwingen werden geopend door den heer Van Kleef. Snr. be twijfelde. of de wijze waarop B. en W. be zuinigen wel juist is. Spr. betreurt de veria ging van subsidies aan verschillende nut tige vereenigingen. Met de voorgestelde ver hooging der prijzen van gas, electriciteit kan de vrijz.-dem. fractie zich niet ver eenigen. Als deze verhooging niet wordt teruggetrokken zal deze fractie tegen de begrooting stemmen. Verdeeling der las ten naar draagkracht brengen B. en W. niet in toepassing, hetgeen o.a. blijkt uit de rioolbelasting, het niet invoeren eener grooter progressie bij de pers. belasting, het niet invoeren eener progressie bij de salarisverlaging. Ook had spr. critiek op het georganiseerd overleg. De heer Lam betreurde de 8 pet sala risverlaging over de geheele linie, en de verhooging der bedrijfs-tarieven. Met de voetbal-tactiek op Zondag maakt men zich tegenover geheel Nederland belachelijk. Spr. hoopt, dat de burgemeester meer re kening zal houden met wat er bij anders denkenden leeft omtrent deze kwestie. In een gemeente met zooveel richtingen kan men niet anders dan neutraal boven de partijen staan. De heer Van 't Riet gispte, dat bij een betooging grofheden zijn verkocht tegen de Regeering. Spr. wenscht, dat in het ver volg met kracht daartegen zal worden op getreden. Met de cijfers der begrooting kan de A.-K. fractie zich wel vereenigen. De heer Den Uyl bepleitte een crisis- leening voor de buitengewone kosten, zoo als in de jaren 1914—1918. De tijd kan niet verre meer zijn, dat bijzondere financieele maatregelen moeten worden genomen. Spr. zag in de loonsverlaging door B. en W. de bijbedoelinc om de loonstandaard in het vrije bedrijf te drukken. De salarisen hier zijn aan den lagen kantde bezetting der verschillende takken van dienst is sober, zoo niet onvoldoende. Ongehoord is het, arbeiders jarenlang in lossen dienst te houden. Sterk en actief toonen B. en W. zich in zaken, die geen economisch nut sorteeren, o.a. de Zondagsheiliging. Christelijke poli tiek acht snr. niet bestaanbaar. Op econo misch terrein gaat en van iB. en W., naar spr.'s meening. weinig actie uit. Spr. be pleit functie-verdeeling voor de wethou ders. Spr. becritiseert de verschillende bezui nigingsvoorstellen van B. en W. Voor de werklooze jeugd moet meer worden ge daan evenals voor de schoolkinderen (schoolvoeding en -kleeding) Over zal moe ten worden gegaan tot een gemeentelijke dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Als objecten voor werkverruiming noemt spr. het rioolstelsel, badhuis, gemeente huis. De heer Ruting bracht uitvoerig hulde aan den burgemeester. Voorts besprak spr. de klasseering der personeele belasting, de tarieven der bedrijven,- de vermindering der grondbelasting en de woningbouwver- eenï'ingen. Het woord was hierna aan den heer Boe ren. Rede van den heer Boeren. M. de V. Als er ooit een tijd is geweest, waarin het bestuur der gemeente zoowel in sociaal als in economisch en niet te vergeten in admi nistratief opzicht, veelomvattend en tege lijk moei.ijk was, dan is 'fc toch zeker wel een tijd als deze, die beheerscht wordt, in al zijn uitingen, door een crisis van een ongekende weergaloosheid Wat is 't dan natuurlijker, dan dat diezelfde crisis hier maatstaf is en meet zijn van de begrooting, die voor ons ligt, en van ons oordeel over het beleid waarmee B. en W onze ge meente in het afge oopen zittingsjaar heb ben gemeend te moeten besturen. Ik voeg er met eenige reserve aan toe, mede dank zij de volgzaamheid van den raad, die zeker in de gewichtigste besluiten zich achter B. en W. schaarde. De gewoonte getrouw kunnen we de re kening voor dit jaar weer openen met een batig saldo, een flink batig saldo van af gerond een ton. Dit saldo lijkt meer op een sa.do, want zoo ver ik weet is 't nog nooit zoo hoog geweest. In elk geval is deze po sitie vrij wat aangenamer, dan die van me nige gemeente, wier burgervader zuchtend onder een begrootingstekort een reis on dernam naar „de Heeren in Den Haag:' en daar nederig om steun meest vragen, met als gevolg, dat hij ofwel onbevredigd of onder curateele naar huis kon terugkeeren. Voor het finantieele beleid dus al e waar deering. Zonder gezonde finantiën, is geen sociale politiek mogelijk. Aan den grond waarheid mag wel eens meer gedacht wor den als niet alle menschen, speciaal op 't gebied van armenzorg en werkloosheids voorziening vervuld konden worden, 't Staat zoo vast als een paal boven water, dat op den duur een geforceerde, een ondoordach te inwilliging van verlangens, zij het eerst de dupe zouden worden, wier omstandig heden men juist had wi len verbeteren of begunstigen. Helaas, dringt deze omstan digheid niet zoo gemakkelijk tot de massa door en is daar gewoonlijk hij de redder, die 't meest geeft, 't meest belooft, of zelfs maar 't meeste vraagt. 't Is duidelijk, M. de V., dat een goede bestuurder nimmer dit standpunt kan en mag innemen. Sprekende namens mijne fractiegenooten, betuig ik dus gaarne mijne erkentelijkheid voor 't gevoerde beleid in 't algemeen en 't finantieel beleid in 't bijzonder. Kleine meeningsverschillen en afwijking in opvat ting zullen over en weer wel altijd blijven. Gaarne betrek ik in mijn compliment ook het ambtenarencorps in al zijn geledingen. AI is het min of meer vanzelf sprekend, het is naar mijne mee ning goed hiervan openlijk te doen blij ken, eenerzijds omdat over den ambtenaar als ambtenaar nog al eens verschillend wordt gedacht en anderzijds omdat naar mijne meening van een toegewijd deskun dig ambtenaar de gemeente meer profijt heeft, dan voor zijn werk in guldens wordt uitgedrukt't is alleen maar jammer, dat we niet altijd daarmee ten volle mogen rekenen, zooals ook weer blijkt uit de voor- stellen. Ik zou, gezien de tijdsomstandigheden waarin we leven, in mijne hulde nog iets verder willen gaan en vanaf deze plaats ben allen betrekken, die naast ons op publiek terrein - op eigen terrein zoozeer werkzaam zijn om ieder op eigen wijze te trachten de gevolgen der rampzalige werk loosheid zooveel mogelijk te verzachten en daardoor wel degelijk grootelijks bijdragen tot het ordelijk bestuur en rustige verloop in deze mceilijke tijden. Ik breng daarom m 't openbaar hulde aan al e particuliere vrijgevigheid, hulde aan de besturen van Kerkgenootschapoen en allerlei vereenigin gen, voor dat vele en dikwijls nog zoo on dankbare werk door hen gedaan in het be lang van zoove'e jonge en oudere werk- loozen en hunne gezinnen. Dat. zijn daden. M. de V., geen woorden, maar daden, waar geen enkele overheidszorg tegenop kan en zonder welke het leed nog onzeglijk zwaarder zou te dragen zijn. Hulde aan de werkloozen. Hulde ook aan de werkloozen zelf, wier rede ijke verlangens helaas niet eens altijd bevredigd kunnen worden, en die deson danks tot nu hun lot hebben weten te dra gen op een wijze, die onze bewondering af dwingt en een schitterend getuigenis van hunne mentaliteit in 't algemeen. M. de V., vergeef mij deze kleine uitwei ding, ze moest me van 't hart en ik herhaal het, ik acht die dingen indirect van 't hoog ste belang voor onze gemeente. Dan M. d. V., het zou van weinig recht schapenheid getuigen en zelfs uwe begrijpe lijke verwondering opwekken, indien onze fractie niet anders dan lof zou hebben te uiten. Naast waardeering is er wel degelijk plaats voor eenige, zij 'fc dan welwillende, critiek. Het zou mij, evenals anderen, niet moeilijk vallen met een reeks van nog on bevredigende ver.angens voor den dag te komen, maar de tijdsomstandigheden dwin gen ook hierin te matigen. Ook zonder er meer uitvoerig op in de gaan, memoreer ik toch, dat onze zienswijze omtrent de samen stelling van het dagelijks bestuur nog al tijd ongewijzigd is omdat die samenstelling te eenzijdig, of eigenlijk te twee-zijdig worclt geacht, met al den aankleve van dien. Nog a tijd blijft er ten aanzien van de bezetting der verschillende posten en do benoeming van ambtenaren ^n werklieden nog wel wat te wenschen over. Ook het po litietoezicht vooral des nachts is zoo niet onvoldoende, dan toch zeker op do uiterste grens daarvan.-En het is een vraag of de belangen, die hier te beschermen liggen, niet al te zeer afhankelijk zijn van toeval lige omstandigheden. Dan, M. de V., kan ik nog maar geen vrede nemen met onze in aantal veel te geringe, in duur veel te lange, vergaderin gen. We hebben er nu vorig jaar in deze bewogen tijden slechts 10 gehad, met ge weldige agenda's en een duur van 54 uur. Als ik zoo ongeveer 6.30 naar de vergade ring van den gemeenteraad ga, zegt mijn vrouw tegenwoordig: je komt zeker van daag niet meer thuis. En als ik ze dan goeden nacht wensch, kijken de kinderen of er met vader iets niet in orde is. Kijk, M. d. V., daar moet toch verandering in komen. De meeste van ons hebben dan al een behoorlijke dagtaak achter den rug en zouden eigen een vergaderings-inspuiting moeten hebben om behoorlijk fit te blijven. Wij bevelen dus ook deze aangelegenheid nog eens gaarne aan. Ook meet t ons van 't hart dat 't toch zoo moeilijk is iets gewijzigd of gedaan te krijgen indien 't niet precies strookt met de zienswijze van B. en W., hetzij in vol- he:d of in meerderheid. Zeker, de raad be slist steeds, maar we weten maar al te goed, dat het advies van B. en W. gewoon lijk al beslissend is. Ik doe een greep uit het vele en noem slechts wat nog versch in 't geheugen ligt: Van al 't behandelde in alle afdeelingsvergaderiagen is mets maar dan ook letter.ijk niets overgenomen in de memorie van antwoord. Geen enkel succes je hoe klein ook, kon geoogst worden en geen duimbreed wordt toegegeven. We had den evengoed geen afdeelingsverg. kunnen houden. Dat is een voorbeeld uit B. en W. En uit den raad herinner ik aan 't laatste vermakelijke en tegelijk drcevige stuivers debat waarbij de Grondwet en het geloof met de haren er bij ges eept moestan wor den om de beslissing te dekken. Ofschoon aan die futiele zaak noch een principieele noch een finantieele kant zat. Wij kunnen dezen gang van zaken, die met de meening van toch bijna de he ft der bevolking nooit, ook niet in het kleine, rekening wil houden, niet gelukkig vinden. Ik kom thans tot de begrooting ze f. Bij een beoordeeling van voorgestelde middelen ter dekking van het begrootings tekort moet men nimmer vergeten, dat tegen elk middel bezwaren kunnen worden aangevoerd en dat er altijd belanghebben den zijn, die zullen trachten een ander mid del aan te bevelen, indien het voorgestelde middel hen zwaarder treft. Men staat thans voor feiten: eenerzijds een sterke daling van de inkomens, waar door de opbrengst der belastingen vermin dert, anderzijds een werkloosheid van een omvang, als nog nimmer is voorgekomen. Wil de steun, welke van overheidswege aan de werkloozen wordt geboden, kunnen worden gehandhaafd, dan zal de Overheid: le zooveel mogelijk dienen te bezuinigen; 2e noodgedwongen naar nieuwe middelen moeten uitzien, hoe bezwaarlijk dit laatste ock is. Het maakt intusschen wel een eigenaar- digen indruk, dat B. en W. in de toelich ting op de begrooting als een der eerste middelen aangeven een verlaging van de kindertoelage, we ke een besparing ople vert van688Dit is een bezuiniging van geen beteekenis tegenover de groote bedragen, waarom het hier gaat en overi gens zijn wij er tegen, dat men op de groote gezinnen, die relatief toch al het zwaarste worden getroffen een extra-bezuiniging ver haalt. De noodzakelijke bezuinigingen moe ten zooveel mogelijk naar rato worden op gelegd. Een verhooging der tarieven in een indi recte heffing, waarmede wij vrede kunnen hebben. Het is ook weer geenszins oen ide aal middel, maar in de gegeven omstandig heden achten wij hef, een billijke last, voor al nu de differentiëering der tarieven met het oog op de groote gezinnen, waarmee ook heel wat werklooze gezinnen gebaat zijn, blijft gehandhaafd. En onder conditie, dat eindelijk de raad toch eens dwingend zal uitspreken, dat er een vast-recht tarief voor electriciteit moet komen. De salarissen. Wat de voorgestelde tijdelijke korting op salarissen betreft dit: Er is inderdaad in ;t algemeen een daling van de kosten voor levensonderhoud ofschoon juist den laat- sten tijd verschillende artikelen weer danig omhoog gaan. Ik zou echter niet gaarne be weren, dat eenige korting niet te recht vaardigen zou zijn. Vooral indien de werk- loozen-uitkeering op het huidige peil wil kunnen worden gehandhaafd, dan zullen er links en rechts offers moeten worden ge bracht. Zakenmensehen lijden thans groote ver.iezen, de groote inkomsten worden door oen stijgende progressie extra getroffen, ook de ambtenaren zullen een veer moeten laten. Over de vraag hoeveel die korting dan meet bedragen lijkt 'fc mij practischer bij de artikelen nog eens terug te komen. Wel wil ik nu reeds zeggen, dat t mij veel aangenamer zou geweest zijn, indien de comm. v. georg. overleg zich ineer ter zake had kunnen uitspreken. Men staat nog wat onwennig tegenover dat instatuut. en daarom wijs ik hier eens op, dat de regee ring er heel anders over denkt. Zij had er millioenen guldens voor over om uit de Centr. Comm. v. Georg. Overleg een zoo goed als uniforme meemng ter zake te krij gen en liet in de vergadering der Commis sie van Donderdag 15 December 1932 een regeeringsverklaring voorlezen waarin o.m. dit voorkomt: De Regeering heeft tot deze tempering van de door haar aanvanke.ijk voorgeno men korting slechts besloten, omdat, naar haar gebleken is, op deze wijze overeen stemming verkregen zal wórden met de groote meerderheid van de in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg ver tegenwoordigde organisaties, en het haar een groot belang schijnt, dat een reëel over leg met de zich van haar verantwoorde.ijk- heid bewuste Centrale Commissie ditmaal tot een positief resultaat leidt. En wat iher van de Centr. Comm. gezegd wordt geldt evenzeer voor onze commissie ten opzichte van het bostuur der gemeente. Ik voldoen met deze opmerking tevens aan een schrijven van het Hoofdbestuur v. d. Alg. Ned. Chr. Armbtenaarsbond om in *t belang van het instituut Georg. Over.eg er op te wijzen, dat het op de eerste ver gadering door voorzitter en raadsdelegat:© ingenomen standpunt een totale misvatting was van karakter en wezen van dit insti tuut. Verder gaande, M. do V., begrijp ik zeer goed, dat er bezuinigd meest worden op subsidies. Maar ik meen dat B. en W. voor sommige vereenigingen toch wel wat te ver zijn gegaan, met totale miskenning van het gevoelen van den raad uitgesproken bij- een vorig begrootingsdebat. Ik hoop nog gele genheid te hebben daarop terug te komen. Overigens, M. de V., wil het mij voorko men, dat B. en W. er naar gestreefd heb ben om de begrooting in evenwicht te brengen met middelen die den toets der critiek kunnen doorstaan en ik hoop dat bij de artike sgewijze behandeling er aan leiding zal gevonden worden om ten aan zien van sommige verlangens, die niet di rect onze finantieele positie kunnen doen staan of vallen, concessies te doen, waarop velen onder ons bepaald rekenen. M. de V. ik dank U. De burgemeester beantwoordt de sprekers. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Het spijt spr., dat de begrooting niet tijdig ia ingediend doch het kon dit jaar niet anders. Verschillende leden hebben eenige ont stemming geuit over deze begrooting. Wan neer men zich echter voor bezuiniging zet, kan men niet zacht zijn en moet men wol eens iets schrappen, wat men zelf graag zou behouden oa. de subsidie aan de Tu- berculosevereeniging. B. en W. moesten echter oen vaste lijn volgen. Het moet vaa kleine bedragen komen. Ook hebben enkele heeren zioht vor- klaard tegen de verhooging van bedrijfsta- rieven. B. en W. zijn van oordeel, dat go vermindering der omzet voor de bedrij ven veroorzaakt wordt door huiselijke be zuinigingen. Ten opzichte .van do salaris-vermindering van ambtenaren en progressie daarin, heb ben B. en W. overwogen, dat een algemoene korting de meeste billijke was. Progressie zou tot resultaten voeren, dio B. en W. niet kunnen aanvaarden. Spr. geeft toe, dat het meer met den aard van het Georg. Overleg overoen zou komen, indien tevoren ove.Ieg was ge pleegd. Maar in dit geval kon dat niet, omdat er haast was met de begrooting. Over het voetballen op Zondag stolde spr. de uitlatingen der verschillende le den tegenover elkaar. Zooals spr. de toe stand in deze gemeente beoordeelt", blijft hij zijn opvatting de juiste vinden. Vele opgesomde werken achten ook B. en W. wenschelijk, maar het is duur. Het is buitengewoon moeilijk werkverschaffingen te vinden, die niet tc zware eischen aan de gemeente stellen. Spr. wil gerust zeggen, dat B. en W. op 't oogtenblik niet de min ste durf hebben. Een van de voornanrrifUc dingen is, dat de financiën intact blijven; anders zouden de werkloozen dat het eerst ondervinden. Ons land verkeert in bizonder zware om standigheden. Als iedereen redeneerde als de heer Den Uyl en zijn partijgenonten, zaten wij spoedig aan den grond. Neder land hangt sinds eeuwen af van de wel vaart der landen om ons heen. Daardoor lijden wij thans het meest. Daar kan ook het socialisme niets tegen doen. Wij zullen on-s moeten instellen op een lager peil. B. en W. hebben niet de intentie dn loo- nen te drukken dat gaat vanzelf wel. Over het politie-toczioht des nachts heeft spr. nooit klachten gehoord. Bij Raadsver gaderingen met kleine agenda's komen de leden even Iaat thuis als bij lange agenda's. Vastrecht voor electriciteit zullen B. en W. overwegen. De grondbelasting is in ver gelijking met andere gemeenten niet hoog. Spr. hoopt, dat do Regeering de gemeen ten beter zal gaan helpen bij de exploita tie der woningbouwvereeniging. Wat de leeningen betreft, verkeert de gemeente in betrekkelijk gunstige omstan digheid. De totale schuld bedraagt 2.G71.000 voor deze gemeente. De schulden zijn het laatste jaar nog toegenomen. Dit jaar zal ook wel weer een leaning moeten worden gesloten. Eon crisis-leening daar- boven-op acht spr. niet gewenscht. Weth. Herngreen betoogde, dat de ver mindering van do omzet der be'rijven reeds dateert van vóór de verhooging der tarieven. De vertegenwoordigers der amb tenaren-organisaties hadden zich tegen iedere verlaging verzeter viel niet» meer te overleggen omdat alle korting werd af gewezen. Dat heeft spr. ten zeerste teleur gesteld. Weth. Sprey sprak over het Armbestuur. Deze instelling kan do moeilijkheden tot nog toe het hoofd bieden. Met de gonees- heeren is over de armenpraktijk geconfe reerd. Een der doktoren heeft zijn mede werking niet willen verleenen. Do heer Van Kleef repliceert. Met de sa larissen slaat Alphen een slecht figuur; daarom kan spr. zich de houding der or ganisaties wel indenken. De doodsteek. De heer Boeren kwam terug op de kor ting op de subsidies. Bij deze korting i* in het percentage ervan niet één lijn getrof fen. Wij moeten op de eerste pbats aan vereenigingen, die de volksgezondheid be hartigen, het leven ftiot onmogelijk maken. Als bestuurder der gemeente neemt spr. liever een tekort op de begroeting, dan een doodsteek toe te brengen aan dergelijke ve.eenigingen. Na de verhooging der bedri f*tarieven is deze prijs toch nog rechtvaardig te noe-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11