MAANDAG 23 JANUARI 1933 DE LEID5CHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Verschillende uitvallers, waar onder Braspenninx en Ronsse. Pijnenburg vormt een nieuw koppel met Duray, Piet van Kempen met Aerts. De Bel gen aan den kop. In den loop van den Zaterdagmorgen iheeft Debaets opgegeven wegens maagpijn. Zijn koppergenoot Aerts ging daarna al leen over de baan. Tot laat in den namid dag werd gereden met een snelheid van 8 tot 10 K.M. De wedstrijdleider gaf daarop bevel iets sneller te rijden. Te 12 uur was afgelegd een afstand van 307.850 K.M. Er was toen vrij weinig pübliek. De sprints van drie uur werden gewonnen door Deneef, Loncke, Richli, Charlier, Richli, Van Ne- vele. De stand onderging daardoor geen verandering. Even na deze sprints herwon het koppel GoossensHuygens een ronde. Na achttien uur waren afge.egd 370.595 K.M. Het tempo werd daarna sneller. De sprints van 5 uur werden gewonnen door Van Kempen, Pijnenburg, Haemerlynck en J. Aerts. Na 20 uur was afgelegd een afstand van 420.415 K.M. Tusscten de derde en de vierde sprint ontstond een jacht, waar bij HaemerlynckDe Bruycker en Aerts Haezendonck een ronde namen en geza menlijk leidden. Daarna gaf Ronsse op, gedwongen door griep. Zijn koppelgenoot, Piet van Kem pen, vormde daarna een nieuw koppel mee J. Aerts, dat op 8 ronden werd geplaatst. Na 24 uur waren afgelegd 546.645 K.M.j na 26 uur 608.650 K.M. De sprints van acüt uur werden gewonnen door Schoen, Oh&r- lier, Lemaire en Goossens. De sprints van negen uur werden gewonnen door Debruy- cker, Haemerlynck, De Pauw, Van Nevele, Loncke, Lemaire, Pijnenburg, Pijnenburg, Van Kempen en Aerts. Hoewel het publiek sterk aangroeide, spanden de renners zich niet bijzonder in. De sprints van 5 uur brachten weer eenig leven. Deze werden gewonnen door Smets, Schön, van Buggenhout, en Haemerlinck. Na 44 uur waren afgelegd 905.515 K.M. De strijd bleef eentonig. Na 46 uur bedroeg de afgelegde afstand 952.045 K.M. De sprints van 8 uur werden gewonnen door van Hevel, Guimbretière, Depauw eu Richli. Het aantal toeschouwers bedroeg aan het begin van den avond 4000. Einde lijk werd een jacht ontketend. Het wed strijdcomité deelde mede, dat de renner Debaets, die zonder reden den strijd had gestaakt, voorloopig is geschorst. Tijdens de jacht namen Guimbretière Broccardo één baanronde, waardoor dit koppel met CharlierDeneef aan de spits komt te liggen. Braspenninx geeft op. Het feit van gisteren was het opgeven van Braspenninx in den nacht van Zater dag. Door een val werd hij geblesseerd, kwam weer in de baan, doch moest tenslot te den strijd staken. Pijnenburg vormde toen een koppel met Duray met tien ron den achterstand. Na 30 uren waren afge legd 739 K.M. De klassementsprints in den nacht van Zaterdag op Zondag werden gewonnen door de Bruycker, Loncke twee maal, Hae zendonck twee maal, Pijnenburg. Zondagmorgen vroeg, vier uur was de stand: L CharlierDeneef 53 punten; 2. Depauw van Nevele 33 pnt. Op 1 ronde achterstand: 3. van Hevel ran Slembroeck 18 pnt. 4. Broccardo— Guimbretière 7 pnt. Op 2 ronden achterstand: 5. Hae<mer- lynck—De Bruycker 68 pnt. 6. Richli— Wambst 33 pnt. 7. AertsHazendonck 23 pnt, 8. SchönBuschenhagen 19 pnt. Op 7 ronden achterstand: 9. Pijnenburg Duray 43 pnt. 10. Lemair—Martin 36 pnt. 11. Van Kempen—J. Aerts 28 pnt. Op 8 ronden achterstand: 12. Loncke VerhageD 37 pnt. üp 9 ronden: 13. Rielensvan Buggen hout 15 pnt, 14. SmetsHaegelsteen 13 pnt. Op 12 ronden achterstand: 15. Goossens Huyghens 27 pnt. Op 14 ronden achterstand: 16. Van Hoek —Van Hout 2 punten. Het verloop van Zondag. De Zondagoohtend verliep even kalm als de vorige ochtend. De renners hadden veel van de koude, die in het gebouw heerschte, te lijden. Langzamerhand werd de tempe ratuur dragelijker, doch niettemin bleef het tempo traag. Na 35 uur waren afgelegd 825.160 K.M. Te ongeveer negen uur gaf H. Aerts, die last had van kramp op. Zijn koppelgenoot Hazendonck bleef alleen door rijden. Doordat de langzamerhand warmer geworden lucht tegen de bevroren koepel afkoelde, begon het aan alle kanten te druppen, met het gevolg, dat de baan nat werd. De renners moesten daardoor zeer voorzichtig rijden, wat tot gevolg had, dat het tempo nog langzamer werd. Om 11 uur werd er wederom publiek toe gelaten. De belangstelling was vrij groot. In 38 uur waren afgelegd 846.275 K.M. Op de been bleef het eentonig. De renners gin gen nu het middagmaal nuttigen, waardoor er van strijd natuurlijk geen sprake kon zijn. De sprints van drie uur 's middags wer den gewonnen door Loncke, Debruycker, Richli, Rielens. Van Hoek en Duray. Tusschen de derde en vierde sprint deden Van Hevel en Charlier een poging om to ontvluchten. De strijd duurt slechts een drietal baanronden zonder eenig succes. De stand van Zondagavond 10 uur. De strijd blijft voortduren. Er worden vele ronden genomen en verloren en de stand is dan ook steeds aan verandering onderhevig en valt er geen rangschikking te maken. De sprints van 9 uur worden gewonnen door Charlier, Goossens, Rielens, Van No vell, Huyghens, Charlier, Verhaegen, Hae merlynck, Deneef, Pijnenburg. Om 10 uur ondagavond na het avond klassement was de stand als volgt: Aan den kop: 1. Van HevelVan Slem broeck 36 pnt. Op 1 ronde: 2. CharlierDeneef 80 pnt. 3. SchoenBuschenhagen 36 pnt. 4. Broccar doGuimbretière 20 pnt. Op 2 ronden: 5. DepauwVan Nevele 48 pnt. Op 4 ronden: 6. HamerlynckDebruy cker 168 pnt. 7. RichliWambst 17 pnt. Op 5 ronden: 8. Loncke—Verhaegen 61 pnt. 9. Piet van KempenAerts 37 pnt. 10. RielensVan Buggenhout 36 pnt. 11. Smets Hagelsteens 21 pnt. Op 6 ronden: 12. PijnenburgDuray 73 pnt. Op 7 ronden: 13. LemaireMartin 30 pnt. Op 9 ronden: 14. Haezendonck 30 pnt. Op 12 ronden: 15. GoossensHuyghens 39 pnt. Op 19 ronden: 16. Van HoutVan Hoek 19 pnt. Na 49 uur waren afgelegd 1061.830 K.M. Leidsche Ren- en Toervereen. Swift". Gistermorgen is de vijfde competiewed- strijd gereden welke nu ging over 3x1 km. De uitslag hiervan is als volgt: 1. W. Graafmans 27.4 sec., 27 sec#, 23 sec., totaaltijd 1 min. 22.4 sec.; 2. J. Riet hoven 28.4 sec., 27.8 sec., 28.6 sec. totaaltijd 1 min. 24.8 sëc.; 3. J. Verschoor 28.2, 28.2 sec., 29.6 sec., totaaltijd 1 min. 26 sec.; 4. P. G. Pluym 28.6 sec., 28.4 sec., 29.4 sec., totaaltijd 1 min. 26.4 sec 5. C. Ouwehand 31 sec., 30,4 sec., 31,2 sec. totaaltijd 1 min. 32.6 sec.; 6. A. v. Egmond 30.8 sec., 30.8 sec., 31.2 sec., totaaltijd 1 min. 32.8 sec_ 7. C. Paats 30.8 sec., 31,6 sec., 31 sec., totaal tijd 1 min. 33.4 sec.; 8. R. Riethoven 36 sec., 35.8 sec., 36 6 sec., totaaltijd 1 min. 48.4 sec.; 9. C. Stafleu 37.4 ses., 36.8 sea, 37.2 sec., totaaltijd 1 min. 51.4 sec. Morgenavond speciaal trainen over den 3 km. afstand, waarna bekend gemaakt zal worden wie afgevaardigd zal worden om a.s. Zondag deel te nemen aan den wedstrijd om het clubkampioenschap in Den Haag, ZWEMMEN DE JAPANSCHE SUCCESSEN BIJ DE OLYMPISCHE SPELEN. Werkten zij met dopingsmiddelen? In Amerikaansche zwemmerskringen zijn ernstige beschuldigingen geuit tegen de Japansche zwemmers, die bij de Olympi sche wedstrijden te Los Angeles zulke verrassende successen behaalden. Mr. Mann, de zwemtrainer der universiteit Mi chigan, verwijt hun de resultaten te heb ben behaald door aanwending van verbo den „doping". Ze zouden hiertoe een bij zonder zuurstof-praeparaat hebben ge bruikt, dat meer energie opwekt en het ademhalen bevordert, terwijl ook de hart slag en de bloedsomloop erdoor worden verhoogd. Mann eischt, daar aanwending van kunstmatige middelen verboden is, 'n nader onderzoek. Hij wordt in zijn bewe ringen gesteund door Kinhuth, den trainer der Yale-universiteit. Verschillende medici en verantwoorde lijke leiders der Japansche zwemploeg hebben gepoogd deze beschuldiging te ontzenuwen en belachelijk te maken; de zwemmers zelf achten het gebruik van zuurstof in deze samenstelling geoor loofd, In Amerika neemt men evenwel met deze verklaringen geen genoegen. TOERISME HET JUB1LE VAN DEN A. N. W. B. Naar de 100.000 leden. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland is in dit jaar, waarin hij op 1 Juli a.s. zijn gouden jubilé hoopt te herdenken, een actie begonnen, om in het jubeljaar zijn ledental op te voeren tot het cijfer van 100.000. Het eerste nummer, dat in 1933 ver scheen van ,,De Kampioen", het officieel orgaan van den Bond, bevattende een op roep aan de leden om den A. N. W. B. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan een feestgave te zenden, niet in geld, maar door het aanbrengen van een nieuw lid. Dit kost alleen maar een weing moeite en ieder lid heeft dit wel voor den Bond over, die toch ook een stukje van hem zelf is en die zoo'n mooi werk verricht, ook in 't al gemeen belang. Het denkbeeld heeft instemming gevon den. Iedere week wordt nu in „De Kam pioen" een „Eerelijst" opgenomen met de namen der leden, die als feestgave een nieuw lid hebben opgegeven en de eerste Eerelijst" vermeldde reeds 71 namen, de tweede 138, zoodat in een goede week tijds 209 leden van de ruim 93000 hun feestgave zonden. Als het zóó doorgaat is er alle re den om te hopen, dat het ideaal zal worden bereikt: de A. N. W. B. telle op zijn 50sten verjaardag 100.000 leden. FIETSRIJDER! „Wil 't fietsen op den rijweg mijden, Als ge een fietspad kunt berijden" UIT DE OMGEVING NOOTDORP DE ONBEWAAKTE OVERWEG Tachtig kinderen verzuimden de schoot. Van den gevaarlijken spoorwegovergang nabij Nootdorp in het traject Rotterdam (Hof plein)Scheveningen is de afgeloopen week de bewaking opgeheven. De „Standaard" meldt nog, dat naar aanleiding van deze op heffing de ouders van ongeveer tachtig leer lingen der R.K. school te Nootdorp, waar de meeste kinderen van de bewoners langs den Veenweg, waar de overweg is gelegen, ter school gaan, hun kinderen thuis hielden. Zij vonden het n.l. bij het drukke verkeer, vooral op de forensentijden, waarin veel treinen Ioo- pen, te gevaarlijk om hun kinderen naar school te zenden. Nadat twee dagen al deze kinderen waren thuis gehouden, is een voor- loopige oplossing gevonden, doordat een Zus- ster des morgens de kinderen bij den overweg afhaalt en ze daar des middags ook weer te rugbrengt Het laat zich evenwél begrijpen, dat een dergelijke toestand niet kan blijven voortbe staan. De burgemeester van Stompwijk, de heer J. Keijzer, verklaarde, dat zijn ge meente niet over zooveel veldwachters be schikt. dat deze de taak voor de veiligheid der schooljeugd te zorgen, op zich kan nemen. Door hel gemeentebestuur wordt getracht de t autoriteiten te bewegen de bewaking weer in te voeren, terwijl ook door het R.K. Kerkbe stuur reeds aan den minister een adres is ge zonden, waarin het groote gevaar, ook voor de kerkgangers, van dezen overweg onder de aandacht wordt gebracht. Naar 't blad voorts verneemt, heeft de In specteur va nhet Onderwijs in de inspectie Delft besloten geen vervolging te doen instel len tegen de ouders die hun kinderen thuis hielden, omdat z.i. hier zeker van een wettig verzuim kan worden gesproken. N00RDWIJK. IJssport. IJs en weder dienende zal Donderdagmiddag te 2 uur alhier een hard rijderij te schaats plaats hebben ten bate van de armen der gemeente. Wij vertrou wen dat voor dit sympathieke doel de ge daagde steun niet onthouden zal worden. Volksbond. Vrijdagavond vergaderde de Volksbond in het Juvenaat onder loi- ding van haar 2e voorzitter, den heer P. Droog, waarbij een zestigtal leden tegen woordig waren. Na opening werden de no tulen onder dank vastgesteld. Daarna had een bestuursverkiezing plaats, wegens bo danken van den voorzitter, den heer A. C. Meijer, om gezondheidsredenen. Bij enkele j oandidaatstelling werd gekozen de heer Joh. de Haas. Uit het voltallig bestuur moest nu een voorzitter gekozen worden. Met 46 stemmen werd de heer P. Smit, de huidige secretaris, gekozen, die deze be noeming met een wel wat bezwaard ge moed aanvaardde, doch in de veronderstel ling. dat spr. hierbij mag rekenen op do medewerking van allen, wilde hij zijn beste krachten in het belang onzer standsorgani satie geven. Ingekomen was nog een schrij ven van den afgetreden voorzitter, waarin deze zijn dank bracht aan allen voor de aangename samenwerking door hem als i voorzitter ondervonden. De voorzitter was het een aangename taak den heer Meijer hartelijk dank te brengen voor hetgeen hij in de 10 jaar als voorzitter van den R. K. Volksbond heeft tot stand helpen brengen, zooals Ziekenhuisfonds, Weduwe-fonds en Coöperatie. Vooral het laatste wilde spr. nog even aandikken, want vriend Meijer is de grootste stuwkracht geweest tot de tot standkoming en versteviging van de coöperatie ter plaatse. Een woord van dank komt den heer Meijer nog te meer toe, om dat de sociale taak hem door ons opgelegd, zijn krachten heeft gesloopt en hem heb ben genoodzaakt zich voorloopig terug te trekken. Spr. hoopt op een spoedig gehoel herstel en dat vriend Meijer nog vele ja ren voor onze beweging gespaard moge blijven. Nog werd ter kennis gebracht een schrij ven van den Armenraad te Leiden over de Ouderdomswet 1919, inzake kostelooze ouderdomsrente. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het H. B. meldende, dat de Centr. Raadsvergadering eind April zal gehouden worden. Eventueele voorstel len kunnen nu reeds worden ingediend. Vanuit de vergadering werd opgemerkt de moeilijkheid soms ondervonden bij het tee kenen van briefjes door doktoren voor een eventueele uitkeering der Ziekenkas, om dit ter sprake te brengen op de Centrale Raadsvergadering. Het bestuur zegde over weging toe. De bespreking over de ont spanningsgelegenheid voor de R. K. wer- keloozen had tot resultaat, dat men hier over volkomen tevreden kon zijn, hetwelk het bestuur aangenaam aandeed. Met en kele uitgesproken wenschen zal het be stuur zoo mogelijk rekening houden. De voorzitter deelde alsnog mede, dat Maan dagavond (hedenavond) een vergadering zal gehouden worden, waarbij als spreker zal optreden een Pater Redemptorist van het Retraitehuis te Noordwijkerhout, die zal spreken over de gesloten retraite. Spr. hoopte, dat vele leden hierbij tegenwoor dig zullen zijn, terwijl deze bijeenkomst ook is opengesteld voor niet-leden. Op 6, 7 en 8 Februari zal de film „Ken tering" draaien, de eerste twee avonden uitsluitend voor leden, terwijl op den der den avond ook, tegen geringe entree, niet- leden zullen worden toegelaten. In de rondvraag bracht de heer Joh. Vink als bestuurslid van St. Hyacinthue, dank namens deze onderafd. voor de steun van den afgetreden voorzitter, den heer Meijer, ondervonden. Hierna volgde slui ting. RIJNSBURG. Omzet bloemenveiling. De omzet aan de bloemenveiling Flora bedroeg over de maand December 1932 46982.79 tegen 53816 in Dec. 1931 of 6833.50 minder. De oorzaak is voor een groot gedeelte te vinden in de klei nere aanvoer. Te Deum Laudamus". Het was wederom voor de parochie van Voorschoten een schoone feestdag, vol van diepen godsdienstzin. De jonge priester zal zijn priesterlijke be diening gaan uitoefenen in het Bisdom Omaha in de staat Nebraska in de Vereenigde Staten. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert op Woensdag a.s. 1. Ingekomen stuk ken. 2. Aangaan rekening-courant-overeen komst met de Bank v. Nederlandsche Ge meenten. 3. Wijziging begrooting 1933. 4. Wij ziging steunregeling. 5. Verzoek van P. Zon neveld ex art. 13 der L. O.-Wet 1920. 6. Ver zoek bestuur Groene Kruis om subsidie voor tuberculosebestrijding. 7. Verkoop grond Oranjekade. 8. Overneming grond Donklaan. 9. Aankoop van grond Kattenlaan. 10. Verzoek van den heer J. Kool om aanleg van straten. 11. Overeenkomst met den heer A. C. Durang 12. Besluiten comptabiliteit. 13. Reclames schoolgeld. „Tosea". In de gehouden ledenvergade ring van de winkeliersvereniging „Tosea" zijn tot bestuursleden gekozen in de vacture-A. B. Wesselo, de heer L. J. Los; in de vacature- D. v. d. Nieuwendijk, de heer B. C. Bolle. De heer P. Kaaijk, die aanvankelijk bedankt had, heeft toegezegd als vice-voorz. te zullen aanblijven. VOORSCHOTEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Gisteren had de.parochie van den H. Lau- rentius het geluk één harer parochianen als priester het altaar te zien bestijgen om aldaar zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. De weleerw. heer Jan Doeswijk, die Zondag 15 Januari de heilige priesterwijding uit de han den van Zijne Excellentie Mgr. T. T. Gorman, tit. Bisschop van Amastris, in het convict A1-. bertinum te Freibourg, Zwitserland, heeft ont vangen, droeg gistermorgen in de parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis op. Te kwart vóór 10 uur galmden de beide klokken der kerk bare vreugdetonen uit en noodigden de pa rochianen ter kerke om deze plechtigheid bij te wonen. Te ongeveer 10 uur de jonge pries ter zijn blijde inkomste in de kerk. De neomyst werd achter in de kerk afgehaald door de geestelijkheid en, voorafgegaan door een zes tal bruidjes en eenige Graalleden, geleid naar het priesterkoor, terwijl de geloovigen hem een feestlied toezongen. Op het priesterkoor aangekomen gaf de neomyst aan de aanwezi gen zijn eerste priesterlijke zegen. Onder de geestelijkheid, die hem naar het priesterkoor begeleidde was mede aanwezig de broeder van den neomyst, de weleerw. heer Jac. Doeswijk, kapelaan te Den Haag. De ouders, broeders, zusters en verdere familieleden hadden plaats genomen vooraan in de kerk. Bij het H. Mis offer werd de jonge priester geassisteerd door den zeereerw. heer P. Meijer, pastoor der parochie, presbyter assistens; de weleerw. heeren A. Leenders, kapelaan, neef van den neomyst, diaken, N. Hoek, oud-kapelaan der parochie, subdiaken, L. de Brabander, kape laan der parochie als ceremoniarius. In het priesterkoor haddèn mede plaatsgenomen de hoogeerwaarde heer Mgr. Th. Bekkers, rector van huize Bijdorp en de weleerw. heer Beijers- bergen van Henegouwen, leeraar aan de Kruis- heeren te Zoeterwoude. Na het Evangelie be steeg kapelaan Jac. Doeswijk, broeder van den neomyst, den kansel, tot het houden van de feestpredikatie. „Deze is mijn beminde zoon, op wien Ik mijn welbehagen heb ge steld" (Mattheus). Aldus ving de eerw. re denaar zijne feestpredikatie aan en ontwik kelde dezen tekst voor zijn aandachtig gehoor Deze dag stond reeds in eeuwigheid opge- teekend, den dag waarnaar gij jarenlang hebt uitgezien. Op jeugdigen leeftijd hebt gij uw onderlijk huis verlaten om aan de roepstem van God gehoor te geven. Uw ouders zagen u vertrekken met stille vrees of gij uw doel wel zoudt bereiken. Die vrees werd bij het klim men der jaren een stille hoop, de hoop werd veranderd in zekerhid en thans is de zeker heid werkelijkheid geworden. Het is thans uw gloriedag, wat uw ouders en familieleden ge lukkig maakt. Het verlangen is vervuld. Deze dag verblijdt niet alleen uw ouders en familie leden maar ook de parochianen. Nu God we derom één hunner heeft uitverkoren voor Zijn heiligen dienst. De priester, aldus de gewijde redenaar, is aan andere Christus, maar Chris tus verlangt dan ook van u, dat gij Hem zult navolgen. Spr. deed uitkomen de grootheid van het priesterschap, waardoor zelfs gestorvenen (in de genade) door het machtwoord zullen terugkeeren, het lijden van den priester, die zich geeft als offergave aan het Lam Gods. Verwacht van de wereld geen lof, geen dank baarheid. De predikant wenschte zijn ouders geluk op dezen dag, nu zijn hun derden zoon als priester Gods aan het altaar het H. Mis offer zien opdragen. Ga dan, o priester, uw offer voltooien, dat aangenaam is aan God. Uw ouders wachten erop. Wij allen hebben onze moeilijkheden en zorgen, gedenk onzer bij uw offer. Vergeet ook hen niet, die u tot de deugden hebben geleid en geleerd; de priesters van voorheen. Vergeet ook op dezen dag niet het vagevuur om de zielen, die al daar vertoeven, te helpen. Ja. priester, gij gaat uw altaar weer bestijgen, vraag dan aan Jezus dat gij een priester moogt zijn naar Jesus' heilig Hart, in ijver en offervaardigheid. Na de predikatie zette de jonge priester het heilig Misoffer voort en reikte bij de Coramu- nio het H. Sacrament aan zijn ouders en fami lieleden uit. Onder de plechtige Hoogmis voerde het zangkoor met het knapenkoor onder leiding van den heer M. Lakeman, directeur van het zangkoor, uit: „Missa pontificalis" van Perosi, op verdienstelijke wijze. Na de Hoogmis gaf de jonge priester, ge machtigd door een bijzondere gunst van Z. H. Paus Pius XI, den pauselijken zegen met volle aflaat, waarna 't zangkoor 'n feestcantate, n.l. de priestercantate van Th. Vis voor mannenstem men en orgel uitvoerde. Des middags had een druk bezochte recep tie plaats ten huize der ouders van de neo myst Des avonds had een plechtig lof plaats, ge celebreerd door den jongen priester en geas sisteerd door zijn broeder en zijn beide neven, deweleerw. heeren W. Versteegen en A. Leen ders, respectievelijk als diaken, subdiaken en ceremoniarius. De feestdag werd besloten met den lofzang: Volksbond. De afdeeling Voorschoten van den Volksbond alhier vierde gisteren haar jaarfeest. Des morgens had een algemeene H. Communie plaats der leden en des avonds werd aan de leden een feestavond aangeboden in het R.K. Vereenigingsgebouw, met mede werking van de tooneelvereeniging „Guido Gezelle", die een genotvollen avond verschafte WARMOND. Volksbond. In verband met een te dezer zake gedane toezegging van het bestuur van den R.K. Volksbond had Vrijdag in hotel de Stad Rome een vergadering plaats van ge noemden bond, waarbij als eenigste punt op de agenda prijkte „Bespreking coöperatie". De opkomst was alleszins bevredigend te noe men en de voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom inzonder den adviseur en den spreker van den avond, den heer Schra- ma, penningmeester van den Diocesanen Bond voor coöperatie. De bedoeling van dezen avond, aldus de voorzitter, is om te trachten hier eveneens een coöperatie te vormen, ter wijl het nut en de voordeelen van zoo'n coöpe ratie door den heer Schrama uiteen zullen worden gezet Hierna was het woord aan den heer Schra- ma, die allereerst, zulks ter voorkoming van een misverstand, mededeelde, dat hij dezen avond niet sprak als penpingmeester van de coöperatie te Lisse, doch als bestuurslid van den Diocesanen bond. Spreker zeide het on- derwerp in twee afzonderlijke deelen te zul len behandelen, n.l. het doel van en de oprich ting van een coöperatie. Uitvoerig en in een helder betoog zette spreker zijn zienswijze in deze uiteen om tot de slot-conclusie te ko men, dat drie mogelijkheden bestaan, name lijk, door oprichting ter plaatse van een coöpe ratie, door het inrichten van een eigen winkel en ten derde door bediening van een coöpe ratie uit de onmiddellijke omgeving. Met groote belangstelling werd het gesprokene door den heer Schrama gevolgd en aan het einde van zijn lezing had hij dan ook een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door verschillende aanwezigen ge bruik gemaakt en de gestelde vragen werden naar genoegen beantwoord. Na het einde der debatten deelde de voorz. mede, dat het be stuur het dezen avond besproken probleem in studie zou nemen om te zien welke weg in dezen door de vereeniging moet worden be wandeld. Tijdens de vergadering werd nog een collecte gehouden ten dienst van de ver eeniging „Hulp in Nood" welke een bedrag van 22.80 opbracht. De gebruikelijke rond vraag bracht niets bijzonders naar voren, waarna de bijeenkomst onder dankzegging voor de groote opkomst met den christelijken groet werd besloten. VAN M'N BOEKENTAFEL Huwelijk en Huwelijksbeletselen in de Katholieke Kerk, door Dr., L. Bender O.P. In het begin van zijn boek noemt schrij"- ver zijn werk „een duidelijke uiteenzet ting". En deze opvatting vallen wij gaarne bij, want zelden is er wel in onze taal zoo helder over deze moeilijke stof geschreven als in deze verhandeling, die daardoor een leiddraad geworden is, waaruit niet alleen ontwikkelde leeken, voor wie, naar uit het voorwoord blijkt, dit boek vooral geschre ven is, kunnen leeren, maar zelfs.... theo logen. Dat dit werk een .herdruk zal bele ven, wenschen wij niet alleen, maar vei'- wachten wij dan ook. A'dam. H. A. ULLEMAN, Pr. Evangelie en Eucharistie. Samen spraken met Jezus in het Aller heiligste Sacrament, gegrond op het H. Evangelie, uit het Brazi liaansch van H. Rohden Pr„ door A. Grijpink C.S.S.R. „Van Maria nooit genoeg", zei Sint Ber nard, wat met een variatie ook toe te passen is op het H. Altaarsacrament. De eindelooze reeks gebeden- en meditatie- boeken over de H. Eucharistie is door bo venstaand werk weer met één vermeer derd, waarin beschouwingen over evange lieverhalen telkens treffend worden toe gepast op de Tarwe der Uitverkorenen en den Wijn. die maagden kweekt. Een wel kome uitgave voor hen, wier levenskracht een dagelijksch bezoek aan kapel of kerk mee brengt en die hun godsvrucht eens willen verfrisschen met iets anders. A'dam. H. A. ULLEMAN, Pr.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8