SPORT Haa^OAS BUV0P65EL NEDERLAND-ZWITSERLAND 0-2 MAANDAG 23 JANUARI 1933 DE LEIDSCIIE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De eerste nederlaag der Nederlanders op eigen ter rein. De Zwitsers in het veld niet sterker, maar van betere techniek. Doelman Sechehaye voor komt Hollandsche doelpunten, die wel verdiend waren. Van onzen Sportredacteur, DE ORANJE-VOORHOEDE MET LAGENDAAL TOCH NIET BETER. (Van onzen Sportredacteur). Voetbal.en in den winter.... We zijn het niet gewend en bij ons weten hebben we tijdens zulk mooi ijsweer nimmer een zoo beteekenenden voetbalwedstrijd gespeeld «1b gisteren. De trein, welke ons naar de Amstelstad Toerde, stelde ons ruim in de ge egenheid allerwege de schaatsenrijders in actie te zien op vaarten, slooten en plassen, welks zich in ruime hoeveelheid in ons watorrijk landje bevinden, t Was niet geheel zonder weemoed, dat wij dat heerlijk mooie win terspel in den steek moesten laten, om op nieuw de voetballers in actie te zien. En in Amsterdam was hot a| niet minder, De trams, die naar de A.Y.O. reden, ver voerden als maar schaatsenrijders en rijd sters en honderden zag men te voet dan we. per rijwiel de vele plaatsen van ijsver maak opzoeken. Tot aan den Amstelveen- echen weg, waar de weg ons naar het Sta dion bracht, zagen we op de achter gelegen plassen het ijsvermaak hoogtij vieren en wij mochten naar binnen, om een voet. balwedstrijd te zien. Ware deze in een klinkende, mooie over winning der Ho.landers geëindigd, allicht zou men er vrede mede gehad hebben, dat men het ijsvermaak eraan had moeten ge ven, doch dit was nu niet hei gevaL De Oranjemannen lieten zich voor het eerst in de Hollandsch-Zwitsersehe voet balgeschiedenis op eigen terrein kloppen. Die nederlaag is wel wat zuur. Niet, dat het nu bepaald oneervol is van de kranige bergbewoners te verliezen! Wij wezen er in onze voorbeschouwingen reeds op, hoe de Zwitsers juist in de laa'ste Iandenwedstrij- den bewezen hadden, dat zij de p.aats, wplke zij in de internationale beweging be zetten, ten volle verdienen, maar toch had den wij van de Hollanders, die in de laat ste wedstrijden hebben bewezen tot goede dingen in staat te zijn, verwacht, dat zij zich ook op deze nu wel gevreesde tegen standers zouden hebben weten te handha ven. Juist deze wedstrijd had eens te meer de kroon kunnen zetten op de tot nu toe sedert de serieuze training behaa.de resul taten. Het heeft met zoo mogen zijn en deze wedstrijd heeft wel opnieuw bewezen, dat bet voetbalspel toch altijd wisselvallig en onzeker blijft. Immers, zonder te willen beweren, dat onze spelers zich nu zoo bovenmate hebben uitgesloofd en zonder de nederlaag te wil len goedpraten, mogen we toch wel onmid dellijk zeggen, dat de Oranjemannen wel onverdiend met 2—0 hebben verloren. Toe- gevend allereerst, dat de Zwitsers over het algemeen een veel beter technisch spel te zien gaven, mogen we toch niet wegcijfe ren: dat de Ho.landers wel voor het groot ste godeelte van den wedstrijd in het veld sterker zijn geweest en dar de Zwitsersche deelman heel wat meer en moeilijker werk gehad heeft dan onze van der Meulen. Daaruit mogen we wel onomwonden con cludeerden, dat het den onzen gisteren bee- lemaal niet meezat en als we dan weten, dat de twee doelpunten dei gasten ook al lerminst juweeltjes waren en meer geluk- ballen, dan blijft er van het verschil van twee doelpunten met veel over. Over de oorzaken, die dan wel tot deze nederlaag voerden, aan het slot van ons vars.ag meer. We geven hier eerst een en •nder over het spel zelf. DE WEDSTRIJD. De Keuze-Commissie had, zooals men weet, zestien spelers uitgekozen, waaruit gisteren het Oranje-elftal zou worden sa mengesteld. Men weet tevens, dat er eigen lijk s echts moeilijkheden bestonden over de bezetting van twee plaatsen, n.l'. van middenvoor en linksbinnen en dal het voor de eerste plaats ging tusschen van den Broek en Lagendaal en voor de tweede tus schen Mol en Bonsema. De bezetting van do linksbinnenp aats was al spoedig"opge lost, want Mo|, die aanvankelijk gekozen was. bleek ziek te zijn. zoodat Bonsema de kans kreeg. Voor de middenvoorplaats gaf de Technische Commissie blijkbaar de voor keur aan Lagendaal, want men liet aan hem zelf qver te beoordeelen, of het terrein hem geschikt bleek. Toen dit het geval wa$, kwam Lagendaal middenvoor te staa.i. Bij de gasten stond de middenvoor Pas- selo op do zieken ijst en hij werd vervan gen door Jaggi. zoodat de elftal en, na op de gebruikelijke wijze met de resp. volks liederen ontvangen te zijn, zich als vo.gt opstelden: Nederland: Van der Meulen Weber Van Run Pollikaan Anderiessen Van Heel Nage-s, Adam Lagendaal, Bonsema, Van Nellen. Scheidsrechter O. Rous (Eng.). Jaeck, X. Abegglen, Jaggi, T. Abegglen Von Kaenel Gilardoni Imhof Spi-ler Weiier Minelli Sechehaye. Zwitserland. De Zwitsers hadden den toss gewonnen. Zij kozen den niet sterken wind, welke on geveer van doel toi doel stond m den rug. De zon stond dwars o\er het veld, maar was deswege van weinig invloed. Lagendaal brengt te ongeveer 2.10 den bal aan het rollen, geeft aan Anderiessen en deze aan van Ne den, maar de bal wordt door Spiller met de hand onderschept: een goed begin. Spoedig volgde de eerste Hol landsche aanval, geleid door Adam, die den bal opbracht en aan Nagels doorgaf, maar deze liep over het leer heen en de verdediging werkte weg. Een Zwitsersche aanval volgde van den rechtervleugel, maar Von Kaenel besloot dezen met een hoog schot over doel. Aan den anderen kant deed Bonsema hetzelfde en ook een poging van Lagendaal mislukte. Toen het spel vijf minuten oud was, volg de de eerste corner op het Zwitsersche doel, maar van Nellen plaatste het .eer achter. Het spel gaat dan afwisselend op en neer en al dade ijk blijkt, dat de Zwitsersche verdediging in "uitstekende conduie is met den doelman als uitblinker. Dit bewijst hij o.m. bij een fiksch schot van Nagels in het uiterste hoekje, maar Sechehaye is op zijn post. De eerste corner op het Hol.andsche dool heeft hetzelfde lot als de eerste aan den anderen kant. De bal verdwijnt n.l. ach ter het doel. Telkens en telkens worden aanvallen opgezet, nu door Oranje dan weer door de Zwitsers, maar de verdedigin gen b ij ven de baas. Bij de gasten doet vooral de linksback Weiier prachtig werk. Hij grijpt telkens resoluut m en geeft den Hollandschen. aanvallers geen kans. Hij vindt evenwel aan den. anderen kant een part ner in onzen Weber die als een rots in de branding stond en met kalme zekerheid zijn werk doet en niet alleen het zijne, maai ook nog aanvullend optreedt voor van Run, die nog al een 8 faalt. WEBER. Toch komen de Zwitsers, hoe fraai zij somtijds ook hun positiespel in het veld uit voeren, niet veel verder dan de verdedi ging, zoodat van der Meulen al heel weinig te doen heeft. Aan de overzijde I« het heel anders. Ondanks het goede verdedigen van üe backs weten de Hollandsche aan vallers toch den Zwitserschen doe man aan het werk te zetten, maar hij werkt keurig en weet zijn doei schoon te houden, ook al moet hij daartoe somtijds flinke uitvallen doen. Bij een aanval der Zwitsers weet Von Naegel plots van Run te verschalken, hij rent door tot eenige meters voor het doel, v. d. Meulen loopt uit en waarschuwt We ber den toestormenden Zwitser af te hou den, doch deze ontwijkt hem eenigszins en hij komt weer voor onzen keeper, die valt en het leer los laat. In deze hache ijke po- sitie komt' Pellikaan toegesneld, die met een forschen trap het leer het veld inzendt. Nauwelijks is de schrik over dezen aan val voorbij, of weer zit de Zwitsersche aan val voor het Hollandsche doel en ongeveer deze fde situatie ontstaat, ditmaal echter met slechteren afloop, want Von Kaenel trapt het leer in het doel (01). Er is dan ongeveer een kwartier gespeeld en de Hollanders zetten er van den aftrap alles op om den achterstand in te halen. Een verwoede aanval, bes oten met een keihard schot, maakt Sechehaye onschadelijk, ter wijl ieder dacht, dat de bal in het net zou verdwijnen. Weer komen de Hollanders terug en nu is het Bonsema, die een fiksch schot inzendt, maar al val.ende werkt de doelman het leer weg. Nog steeds houden do aanvallen aan, Na gels kemt in botsing met den keener. La gendaal doet hetze.fde, maar de Zwitser blijft de baas. De massa toeschouwers herademt, wan neer van Nellen er alleen vandoor gaat met een geheel vrij veld voor zich.. doch de heer Rous fluit af voor off side. We weten het niet, of dit wel juist gezien was. Vol gens veler meening niet. In ieder geval werd een mooie Hollandsche aanval met e«n mooie kans op een doelpunt ontijdig om ha s gebracht. Nog laten de onzen niet af en hernieuw de aanvallen worden opgezet, waarbij La gendaal niet altijd even tactisch tewerk gaat, doordat hij meermalen teveel naar Nagels geeft inp aats van naar den anderen kant, wanneer deze in betere positie ver- keert. Toch ste|t hij even later Adam in de gelegenheid een prachtig schot te lossen, maar de bal vliegt keihard van de paal in bet ve d terug. In deze periode hebben de Hollanders een zeer sterk overwicht, dat ondanks hef tige pogingen van de Zwitsers om het spel te verplaatsen, niet teniet kan worden ge-' daan. De Oranje-aanva.len houden aan, van Nellen en zelfs van Heel schieten op doel, corners zet. Sechehaye kan niet anders redden dan wederom corner te s'aan. De tweeüe corner is nog gevaarlijker dan de eerste, angstige spanning, zal het leder er in gaan. Maar het Zwitsersche doel lijkt totaal dichtge spijkerd te zijn. En al is het schieten der Hollanders niet ai te fraai niei te ontken nen is. dat de Zwitsers een groote dosis ge luk hebben. Wederom hoekschop. Drie ach ter elkaar dus. Weer geen resultaat. Het wordt eentonig te herhalen, maar het Zwitsersche doel wordt gewoonweg be legerd. De Zwitsersche backs trappen maar uit, de bal moet weg, waarheen doet er niet toe. Sechehaye is ka.n en vastberaden en overal duikt hij op waar gevaar dreigt. Geruimen tijd geluk want even voor de/ rust nog weer een schitterend schot van Adam, maar met katachti ge behendig heid springt Sechehaye naar den lin- ADAM. kant van het doel: weg is de kans! Nog ©en schot van Lagendaal en dan is het rusten. De tweede helft In de rust waren de kansen besproken. Natuurlijk: dat js traditie. De mogelijkheid op een zege was niet weggevaagd. Vooral indien de Hollanders met open spel en een enthousiasme a.s in de laatste periode voor de rust aan het werk gingen, dan was er nog een mogelijkheid. Maar, de Zwitsers voelden ook wat er ivoor hen op het spel stond en reeds onmiddellijk na de hervat ting kwamen de aanvallen weer los, goed gesteund door de Zwitsersche midden inie. T. Abegglen probeerde het 't eerst, maar het knalschot vloog tegen de deklat terug en na een horte schermutseling ging het tot corner. Van der Meulen moet zoo nu en dan even bijspringen, vooral wijl van Rud somtijds erg onzeker is. Plots krijgt Adam het op z'n heupen. Hel uitblijven van doelpunten irriteert hem er hij sjouwt alleen door de verdediging heen L)rie, vier spelers passeert hij, vervolgens zet hij voor aan Lagendaa., een zwaai van diens reuzen been, een schot, maar Weiier staat weer in den weg en via dezen gaat het leer corner. We denken, dat de bal uit dezen hoekschop achter het doe terecht zal komen, maar Nagels plaatste precies voor de deklat en Sechehaye s.aat het leer weg. Van Heel, ver opgedrongen, ving het leer op en vuurde een keihard schot af, maar weer sloeg de Zwitser den bal weg en via de paal sprong hij in het veld. Nog weer vo.gde een corner, maar de Zwitser sche doe man greep weer in. Er hing een doelpunt in de lucht 1 Hoe weinig vermoedden we, dat het aan den anderen kant zou kernen. Bij een nieu wen aanval der gasten rende Je middenvoor Jilggi op het doel af, hij ontr week Weber en toen v. d. Meu len weer even aarzelde met uitloopen schoot Jaggi in Onze doelman viel nog naar net leer, maar het was reeds achter hem. Weber probeer de nog den bal v. d. MEULEN. van de doellijn weg te trappen, maar hij kanjerde tegen den binnenkant fier paal en de bal ver dween in het zijnet (0-2). Dat was ongetwijfe'd een erge tegenval ler voor de Hollanders. Zelf veelal in de meerderheid en toch geen doelpunten kun nen maken. Er was nog 25 minuten te spelen en nog geven de Hol anders zich niet gewonnen. Stormachtig toegejuicht door de tiendui zenden Hollanders kemen de Oranjehem den terug. Een onverdiende nederlaag mag niet geleden worden. Met een onverzettelij- ken wil werpen allen zich in den strijd, ledereen geeft zijn uiterste krachten. En wederom vo'gt een overwicht, een sterk, zeer stork overwicht van de Hollanders. Op het nippeitje redt Minelli als hij een harden schuiver van Bonsema van richting doet veranderen, waardoor het leder juist corner vliegt. De corner door van Nellen genomen wordt fraai door hem voorge VAN NELLEN, vliegt de hoop van geheel Holland om den achterstand in te halen. Men wil niet meer winnen, n:et meer gelijk spelen,, slechts één doelpunt tegen Zwitserland, dat zou ten? minste voldoening wekken. Als er nog s echts tien minuten te spelen zijn zakt het elftal plotseling in, zij zijn uit gespeeld, zoowel moreel als physiek. Ze fs Adam geeft het op, gaat op de buitenplaats staan, Nagels linksbinnen. De wedstrijd is verloren. De Zwitsers herademen even, krij gen nu ge.egenheid om eenige tegenaanval len te deen. Een corner op het Hollandsche doel levert niets op. Zoo komt het einde en is de strijd verloren. Als Rous voor de laht- ste maai fluit gaat ieder verdrietig en te leurgesteld naar huis, het was toeh niet noodig geweest, deze nederlaag op eigen terrein. NABESCHOUWINGEN. Mot lood in de schoenen trokken de tien duizenden weg. Had men daarom een heer lijken middag van wintersport verzuimd om ons elftal dusdanig te zien verliezen? En onverdiend te zien verliezen! Want, deze neder.aag was niet noodig geweest. Zoo nu en dan waren de Zwitsers supe rieur in technisch spel, doch de Hollanders waren grootendeels in de meerderheid en zij beheerscV.u het spel toen ook volko men. Maar, toegegeven moet worden, dat de aanvallen niet steeds naar behooren werden afgewerkt en dat er tenslotte een doe man tegen hen stond, zooals wij zelden hier gezien hebben. Daarnaast hebben de Zwitsers geluk ge had met hun doelpunten, terwijl de Hollan ders geen enkel gelukje aan hun zijde had den. Wat de spelers betreft het volgende: Onze dce man v. d. Meulen had wellicht beide doelpunten kunnen voorkomen, in dien hij meer rekening had gehouden met een mogelijk falen van de verdediging. Want dat is op deze twee beslissende mo ment-en van invloed geweest. Van de beide backs was Weber ongetwij feld de beste. Menigmaal bracht hij op luchting, wanneer de Zwitsersche aanval- -ers het deel in gevaar brachten. Van Run had een slechten middag. Zijn opstellen zoowel als zijn ingrijpen lieten te wenschen over. In de middenlinie was Pellikaan door loopend goed, van Heel na een aarzelend begin eveneens, maar Anderiessen kon zich toch met voldoende aan het spel aanpas sen. In de voorhoede leek ons v. Nellen het beste. Zijn rennen, voorzetten en eigen schoten verdienen bewondering. In Bonse ma vond hij een goeden partner en deze op zijn beurt schepte ook aardige kansen voor Lagendaal, maar deze was onvoldoen de. Hij heeft evenwel veel tegen niet in het minst zijn iange gestalte en dan.... hij wordt altijd behoorlijk in de gaten gehou den. Adam was niet de Adam uit andere wed strijden. Kwam het omdat hij tegen de Zwitsers speelde, die zijn spel teveel en te goed kennen? Er ging dezen keer niei zoo veel stuwkracht van hem uit, al heeft hij toch weer veel behoorlijke dingen gedaan. Tens otte Nagels. We weten het niet, maar ondanks hij veel goed werk heeft ge daan, gelooven we toch, dat Wels in zijn plaats beter ware geweest. Intujjschen: deze tegenslag mag niet ont moedigend werken. Het is een goede leer voor den wedstrijd tegen Hongarije op 5 Maart a.s. Wat de Zwitsersche spelers betreft nog het volgende: Sechehaye was de ster van het ve|d. Mi ne li en Weiier, de Grasshopperbjcks, twee stugge vest houdende backs, zijn gesn fijne spelers. Van steunen kwam in de Zwitser sche middenlinie niet veel terecht. Het drie tal trad meerendeels verdedigend op, waar bij wij Imhof nog de beste vonden. De voorhoede viel ons bepaald tegen. Van het kunnen der beroemde Abegglens is ons niets gebleken. Slechts zelden zagen wij een aanval systematisch opgezet. Het short-passing was lang niet zeker. Doch hun snelheid, hun direct handelen was meer dan voldoende en wat in alle tegen standers te roemen was, waa wel het zwoe gen, de enorme geestdrift. Scheidsrechter Rous was niet altijd even zeker in zijn beslissingen. Vooral leek het ons, dat hij wel eens affloot in het nadeel der begunstigde partij. Hij had het niet moeilijk, al werd het nuttige gebruik der lichaamskracht meerma.en toegepast. De totaal-stand. Het resultaat der wedstrijden in ntj! gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt, Zwitserland 10 6 4 24—20 12 Nederland 10 4 6 20-24 8 HET PROFESSIONALISME. Een bMitengewone vergadering. De bestuursvergadering van den Duit- schen Voetbalbond hield zich den eersten dag met algemeene kwesties betreffeude de verbetering van het spelpeil bezig, üp den tweeden dag (Zondag) werd het vraagstuk van het beroepsspel uitvoerig besproken. Het bleek echter, dat geen overeenstem ming was te bei eiken, zoodat op voorstel van West-Duitschland besloten werd de Bonden nogmaals in de gelegenheid te stel len het probleem met de vereenigingen to bespreken en op 27 en 28 Mei a.s. bijzon dere, buitengewone vergadering te houden, waarin, indien mogelijk, het vraagstuk van het Duitache beroeps voetbal zal worden go- regeld. De vergadering besloot voorts tot de deel neming vau Duitsohland aan de Wereldkam pioenschappen. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De uitslagen der Zaterdag gespee|do wedstrijden zijn: Eerste afdeeling. ArsenalManchester G 2^-1 Aston VillaLiverpool 52 Blackburn R.Sheitield W. 1—1 Blackpool—Birmingham 0—1 Derby C.W. Bromwich A. 2—3 Ever tonSunderlaoid 6—rl Huudersjield T,Leeds U. 2—2 MiddlesbroughBolton W. 21 Newcastle U.Leicester C. 21 Sheifield U.—Chelsea 41 WolverhamptonPortsmouth 5—2 gesp.gw.gel.verl. doel. pns. Arsenal 26 18 3 5 78—40 33 Aston Villa 25 15 6 4 64—38 38 Shetiield Wedn. 26 15 6 5 5738 38 Newcastle Un. 25 15 3 7 48—33 33 Leeds United 25 11 10 4 37—31 32 Derby County 25 11 9 5 5440 31 W. Bromw. A. 35 13 4 8 51-41 30 Sunderland 25 11 5 9 4854 £7 Evertou 25 11 4 10 62—12 '26 Sueuield 25 9 7 9 62—59 25 Biackburn R. 26 8 8 10 65—64 24 Liverpool 25 9 5 11 48—50 *3 Portsmouth 25 9 5 11 4754 23 Bolton Wand. 28 9 4 13 51-61 22 Birmingham 25 8 5 12 3637 2i Blackpool 26 9 1 16 46—60 19 Manen. City 25 8 2 15 47—51 13 Choiaea 25 8 2 15 34—62 18 Wol verhampt. 25 6 4 15 4969 lö Middlesbrough 24 6 3 15 3854 15 Leicester City 25 2 9 14 3461 13 Tweedeafdeeling. Bradford—Bradford 0. 20 Bury—Southampton 1—0 Chariton A.—Oldham A. 1—0 OhesterlieldSwansea T. 10 Eulham Notts C. 31 Lincoln—Mill wall 30 Manchester U.Tottenham H. 21 Nottingham E.—Preston N.E. 21 Plymouth A.—Burnley 40 Stoke City—Grimsby T. 20 West Ham—Port Vale 50 ATH1.ETIEK R.-K. Ath.ver „De Bataven". Het programma van deze week is al» volgt: Woensdagavond half acht in-door- training voor de junioren A en B. Om 9 uur in-door-training voor de se nioren. Het succes van de laatstgehouden veldloop heeft bewezen, van welk nut een goede in-door-training is, daarom alle „Ba^ taven" die werkelijk wat willen presteeren in het a.s. seizoen komen op de trainings avonden. A.s. Vrijdagavond 8 uur een marsch van 15 K.M. vanaf het gyra.-lokaal Pieterskeikhof onder leiding van Joop Dubbelaar. Ook voor deze marsch wordt op moer animo aangedrongen. VOETGANGER! ..Oogen en ooren altijd open! Niet ondoordacht maar over- loopenl"!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6