DE ZILVERKONING VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN DROEVIG ONGEVAL TE UTRECHT. Eén doode, één gewonde. Gisteravond even na zes uur heeft op den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht vlak voor den overweg een zeer ernstig on- geiuk plaats gehad, dat een menschenleven heeft gekost. Voor de gesloten boomen van den over weg stond een zware met steenen beladen zeswie ïge vrachtauto, geheel rechts van den weg te wachten om naar de richting Zunen te kunnen rijden. Tusschen de auto en de tunnel voor het voetgangersverkeer was nog slechts een kleine ruimte van on geveer een halven meter over, waar zich twee jongeas geposteerd hadden die met hur> f'ets eveneens stonden te wachten tot de boomen zouden opengaan om dan nog gauw ''oor dp vrachtauto den overweg te kunnen passeeren. Tqen de doorgang vrij was zette de vrachtauto zich in beweging. De achterste jongen werd door het achter wiel gegrepen, kwam te va.len en de auto reeds over zijn linkerbeen. In zijn val sleep te hij zijn kameraad mede wien de auto, welke slechts een zeer matige gang had, midden over het lichaam reed, zoodat hij bijna terstond dood was. Den chauffeur die van het ongeval niets gemerkt had en ook niets had kunnen zien, aangezien het achter hem geschiedde, werd aan den an- de<er kant van den overweg door een agent erop opmerkzaam gemaakt, wat er had plaats gevonden. Per auto van den G.G.D. zijn de twee s.achtoffers naar de Academisch^ Klinie ken vervoerd, waar men bij den eenen jon geman siecntt, den dood kon constateeren, terwijl b eek dat zijn kameraad het linker been gebroken had. De doode is de 20-jarige P. H. Veen uit L'trerhi. de gewonde de 18-jarige G. E. uit Zuilen. Den chauffeur treft geen schuld. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Drie personen gewond. Gistermiddag heeft op den Rijksweg Enschedé—Hengelo onder de gemeente Lonneker een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer Ir. Ghert, wonende te Driene gemeente Lonneker (Overijsse.) kwam met zijn luxe-auto uit de richting Enschedé. Tegelijkertijd naderde vanuit Hengelo een autobus, waarin een reisgezel schap uit Almelo was gezeten. Voorts bei- vond zich daar ter p.aatse op den weg- een met een paard bespannen wagen. Om een aanrijding «e voorkomen^ remde de heer Ghert krachtig, doch zijn auto slipte en botste tegen de autobus. De schok was zoo hevig, dat de bumpers van de autobus verbrijzeld werden. De luxe-auto werd_ totaal vernield. De bstuurder bekwam een zeer ernstige hoofdwonde, benevens verscheidene an dere bloedende verwondingen. Zijn toe stand is zeer ernstig. Zijn vrouw liep een beenfractuur op. Een kindje van tien weken dat zich ook in den luxe-wagen bevond, brak een beentje. Van de passagiers van de autobus liep een een niet-ernstige hoofd wonde op. t De gewonden zijn naar het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschedé vervoerd. volgd door een tractor met aanhangwagen, afkomstig tut Utrecht, die eveneens in de sloot terecht kwam. Drie vrachtauto's bot sten daarna nog tegen de twee autobussen op, zoodat een ware ruïne werd aangericht. Alle voertuigen werden min of meer zwaar gehavend. Het verkeer was volkomen ge stagneerd. Persoonlijke ongelukken kwa men bij deze massa botsing echter niet voor LASCHTOESTEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Een jongen gedood. Te Harskamp was gisteren de 16-jarige Burgers bezig carbid in een laschtoestel te doen. Vermoedelijk is hij er echter te vlug met vuur bijgekomen, waardoor het toestel uit elkaar is gesprongen. B. werd ernstig aan het hoofd gewond en is op weg naar het ziekenhuis te Arnhem overleden. ZICH ZELF IN BRAND GESTOKEN. In een vlaag van waanzin. Woensdagmiddag heeft een 35-jarige landarbeider te Haarlemmermeer in een vlaag van verstandsverbijstering zichzelf in brand gestoken. Alhoewel de brandende kleeren spoedig werden gebluscht bekwam de man, zekere J. de L. en vader van een groot gezin nog dusdanige brandwonden, dat hij in ernstigen toestand naar een zie kenhuis moest worden overgebracht. „Msb." SCHIP GEZONKEN. Geen persoonlijke ongevallen. Op den IJssel onder de gemeente Anger- ïo is gistermiddag omstreeks 2 uur het zeil schip „Josephine van schipper de Beyer uit Gent (Geld.) bij het opdraaien op eigen anker geloopen en gezonken. Ternauwer nood wisten schipper de Beyer met vrouw en knecht zich nog te redden door in het roeibootje te springen. Het schip, dat 200 ton meet, was geladen met grint en op weg naar Doesburg. Verzekering dekt de schade De rijksbakendienst heeft de noodige voor zieningen getroffen ter waarschuwing voor de scheepvaart. Noodlottig spel. Op een hockeyveld te Middelburg heeft een ;-ongen een 12-jarigen scholier bij on geluk met een stick een oog uitgeslagen. De gewonde schooljongen liep daarbij ook een schedelbreuk op. ZWARE BOERDERIJBRAND. 35 stuks vee in de vlammen omgekomen Te Koudum is gisternacht de boerderij bewoond door H. v. d. Meer en toebehoo- rende aan O. Miedema te Birdaard, afge brand. In nachtgewaad moest het gezin net brandende perceel ontvluchten. 34 stuks vee en 1 paard verbrandden. Verzekering dekt de schade. DE GLADDE WEGEN. Zeven voertuigen in botsing. Gistermorgen omstreeks negen uur is tengevolge van de gladheid van den weg op den beonweg Nijmegen—Arnhem nabij Oosterhout, de autobus van de E.NK.A. tegen een vrachtauto uit Venlo gereden. De vrachtauto slingerde van den weg en kwam ondersteboven in een sloot te liggen. De autobus werd zwaar gehavend en 'bleef op den weg staan. Dit had tengevolge, dat een volgendo autobus, eveneens van de E.N.K. A„ tegen de andere bus gleed, weldra ge Garage verbrand te Venlo. Gisteravond brak ten gevolge van onbe kende oorzaak brand uit in de garage van de .familie Goossen, op het Helschriksel te Venlo. In de garage bevonden zich zes auto's. Vijf konden uit het brandende gebouw worden gehaald, en wagen verbrandde. De garage brandde geheel uit. De brandweer van Venlo kon de aan grenzende gebouwen behouden. Over het ontstaan van den brand tast men nog in het duister. Het verbrandde was verzekerd. II' VALSCHE MUNTER GESNAPT. Hij vervaardigde dubbeltjes en kwartjes. In den laatsten tijd werd door verschil lende ingezetenen van de Hoeksche Waard vaisch muntgeld in ontvangst genomen aanvankelijk guldens en rijksdaalders, la ter voornamelijk dubbeltjes en kwartjea. zonder dat het de politie mocht gelukken de herkomst van dit valsche geld op te sporen. De laatste dagen echter, aldus de „Tel.", was het haar ter oore gekomen, dat her haaldelijk valsche dubbeltjes en kwartjeo in betaling werden gegeven door een 30-ja- rigen gehuwden metselaar te Oud Beyer- land, zoodat tot een inval in diens wo oing werd besloten. Onder leiding van den chef-veldwachter Kool samen met de rijksveldwacht heeit deze plaats gehad en spoedig bleek, dat men met mis had getast. Een complete, noewei uiterst primitieve installatie tot het vervaardigen van val sche dubbeltjes en kwartjes werd in beslag genomen, alsmede een aantal pasvervaar digde muntstukken, die verbluffend goed waren nagemaakt en slechts voor een zeer geoefend oog van echte muntstukken vie len te onderscheiden. De vervalscher b.eek te zijn de bovenbe doelde metselaar, die bekende zich in den laatsten tijd bezig te hebben gehouden mee de vervalsching en het in omloop brengen van valsche dubbeltjes en kwartjes. Bij zijn arrestatie vertelde de aangehoudene, dat hij os. tot het vervaardigen van valsche muntstukken was gekomen door het lezen van literatuur op dit gëbied. Of de man ook de vervaardiger is van de valsche guldens en rijksdaalders, welke in den laatsten tijd in deze omgeving in omloop zijn gebracht, is met komen vast te staan. De metselaar is inmiddels op transport gesteld naar Dordrecht. KNOEIERIJEN BIJ EEN VEILING GEBOUW. In October van het vorig jaar werd door de Justitie beslag gelegd op de boeken van de beide exploitanten van het Gemeente^ lijke Veilingsgebouw aan de Marnixstraat te Amsterdam wegens het vermoeden, dat deze exp.oitanten de gemeente reeds gerui- men tijd zouden hebben benadeeld door het opgeven van foutieve cijfers betreffen de de ruimte die zij gebruikten als opslag plaats. Het controleeren van de boeken moet aan het licht hebben gebracht, dat de verdenking juist is geweest en de ge meente voor een groot bedrag is benadeeld Gistermorgen zijn deze beide exp oitanten door de Centrale Recherche op de Groen- tenmarbt gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Wilde zwijnen. In het Noord-Brabantsche- en Lim- burgsche Peelgebied onder Deurne zijn de laat-ste dagen wilde zwijnen waargenomen, meldt het „Vad.': Inmiddels heeft men reeds jacht op deze zeldzame dieren ge maakt. Tot dusver is het niet gelukt ze onder schot te krijgen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 21 Januari. Huizen, 296 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het KRO-sextet 0. 1. v. Piet Lustenhouwer, met gramofoon- intermezzo. I.45 L. A. C. M. Doorman over „Ontwape ning*. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoon. 5.15 Paul Goes over „Dammen". 5.30 Het KR O-orkest o. L v. Marinua van 't Woud. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.40 Het KRO-orkest (vervolg). 7.10 Katholieke Radio Volksuniversiteit. 7.45 Sportproatje van de R. K, F. 8.00 De KRO-boys o. L v. Piet Lusten houwer. 8.45 „Het diner", hoorspel in 1 acte, door het KRO-Klein-TooneeL 9.10 Vaz Dias. 9.20 De KRO-boys. 9.45 Microfoonvertelsel door H. Th. Stam. 10.00 „Probaat middel", hoorspel door net KRO-Klein-TooneeL II.00 Gramofoon. Hilversum, 1875 M. V AR A-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. d. Continubedrijven: VARA-Kleinorkest o. 1. v. Duchant, Gra mofoonpl., VARA-tooneel o. 1. v. W. Cap- peilen en lezing. 12.00—2.00 De Notenkrakers o. L D. Wins en GramofoonpL 2.15 Gramofoonpl. 2.45 Anti-Oorlogs-Toespraak. 3.00 VARA-Balalaika-orkest o. I. v. Po- war jef. 3.30 GramofoonpL 3.45 De Flierefluiters o. L v. H. de Groot m. m. v. E. Philipse (zang). 4.30 Paedagogische causerie. 4.45 Muzikaal allerlei. 5.40 Literair overzicht A. M. de Jong. 6.00 Zang door „De Wielewaal" o. L v. P. Tiggers en causerie. 6.30 Betuwsch halfuurtje. 7.00 Voor het Plateland. 7.30 Voor de Alg. Ned; Bond van Arb. 1. d. Bakkers-, Choc.- en Suikerbewerkinga- bedrijven. 8.00 SÜS-Berichten. 8.05 De Dorpsbarbier. 8.15 Eerste deel v. d. Revue „Hup Hol land" van Meyer Hamel (Uit Theater Car ré te Amsterdam). 9.30 Töespraak A. de Vries. 9.40 Vaz Dias. 9.50 Vervolg v. d. Revue. 10.05 VARA-Varia. 10.1012.00 Kaleidoskoop (Zont zonder Babbels) m. m. v. VAR A-orkest o. 1. v. EL. de Groot, Wladimir-Pique-Trio, A. de Booy (zang), J. Jong (orgel en piano), R. Bennink (xylofoon) en Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.5011.05 Tijdsein, Berichten. 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.20 Commodore Grand-orkest o. 1. v. J. Muscant. 2.20 Spaansche muziek door E. Pini (viool) en N. Fraser (piano). 2.40 Reportage Rugby-wedstrqd Enge landWales. 4.20 Midland Studio-orkest o. L v. Fr. Cantell. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Radio-Mannenkoor o. L v. G. Dal- maine m. m. v. St. Robertson (zang) en E. Lush (piano). 8.20 Debroy Somers en zijn Band. ü.ïO Berichten en lezing. 10.00 Fragmenten uit Opera's van Gilbert en Sullivan. 11.35—12.20 BBC-Dansorkest o. L v. Henry Hall. „R a d i o Pari»", 1724 M. 8.05 GramofoonpL 9.20 Concert. 12.20 Concert d. h. Omroeporkest. 4.10 dito. 8.20 Cabaretprogramma. 9.05 Radio-tooneel. 10.20 GramofoonpL Kalundborg. 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 1.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest o. L v. Reesen. M. m. v. A. Petersen (zang) en V. Fischer (piano). 7.20 Duitsche Muziek d. h. Omroeporkest. 8.15 Radio-tooneel. 9.35 Moderne Muziek door L. Preii's or kest. 10.3511.35 Dansmuziek o. L v. Tommy Boston. Lsngeobsrg, 473 M. 6.25 en 11.20 GramofoonpL 12.20 Concert o. 1. v. Wolf. I.55 GramofoonpL 4.20 Mannenkoor o. L v. Hansen m. m. v. Trio (cither, viool, guitaar). 7.20 Gevarieerd programma m. m. v. We- rag-orkest, koor en solisten. 10.05 Dansmuziek uit Londen. II.2012.20 GramofoonpL (Dansmuziek). R o m e,441 AL 8.20 Radio-tooneel. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o. L Leemans. I.30 Concert uit Antwerpen. 5.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 6.35 Kamermuziek (alt, viool en piano). 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o. L v. Walpot en Ra dio-tooneel. 10.30 GramofoonpL II.2012.20 Alax Alexys' orkest. 338 'M.12.20 Concert uit Antwerpen. I.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 6.50 Dansmuziek. 8.20 Reportage v. d. Zesdaagsche te Brussel. 8.50 Concert uit Luik. Leiding: Fr. Rasse. II.00 Reportage Zesdaagsche te Brussel. 11.2012.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. Z e o s e n, 1635 AL 7.20 Concert door Mannenkoor o. L v. Hermann Bekr. 8.35 Gevarieerd programma m. m. v. Om roeporkest, Marcel Wittri&ch (tenor) e.a. Leiding: Reinhold Morten. 9.40 Berichten en hierna tot 11.20 Dans muziek door Adalbert Lutter en zijn orkest. „Ik zal nu gauw aan mevrouw gaan ver tellen, dat wij weer met elkaar verzoend zijn," „Ach, dat is niet noodig, dat merkt zij toch wel!" FEUILLETON. Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. fl) Een droevige, zachte stem antwoordde hem. het geluid was meelijwekkend en er klonk wanhoop in. „Heb medelijden, meneer; ik ben zoo arm •n mijn kind is doodziek." Skinner maakte een ongelukkige bewe ging. ..Vrouwtje", zei hij„je zoudt veel be ter af zijn in een werkhuis Daar krijg je te eten en een dokter voor je kind." „Maar dan zal het sterven. Het gaat dood, als ik bet met zulk slecht weer ver voer. Och, heb toch medelijden, meneer, heb medelijden". De man wendde zich geprikkeld af. „Maak nu maar alsjeblieft geen scène. Ik ben nu eenmaal van plan om dat krot te gen den grond te laten gooien. Daar kan nog geen hond in huizen." „Laat u mij er dan maar in wonen met mijn kindereneen paar dagen nog maar totdat mijn kind beter is.... of dood." „Ja, daar gaat het nu juist over", merkte Skinner op. „Je kind gaat misschien dood en ik verkies niet, dat hij op mijn terrein streft. honderd meter van mijn huis. Ik heb een afkeer van den dood. dat is een plaag en ik wensch daar niet aan herinnerd te worden." De arme vrouw stak haar hand naar hem uit. „O, meneer. Het is de laatste kans voor mijn kind. Als u ons vandaag de deur uitzet, zal mijn jongen sterven." Zij ein digde me een snik. Verontwaardigd kwam Olive naar voren. „Herbert", roep zij uit. „Hoe kun je? Be denk wat je doet De vrouw wendde zich tot Olive. „O, dank u". fluisterde zij. „Vraag hem toch, of we mogen blijven." „Ik heb geen invloed op mijn man", ant woordde Olive en ze keek hem met vlam mende oogen aan. Skinner tikte nerveus met den voet op den grond. „Ik meen wat ik zeg. En nu vooruitvervolgde hij, toen zij voor hem neerknielde. ..Je hoeft voor mij niet op de knieën te vallen." „Ja, ja. dat moet ik wel", snikte de vrouw. „U kunt en u zult me niet weige ren wat ik u vraag. Ik weet zeker, dat u het niet zoo slecht meent. U wilt toch ook niet, dat mijn kindmijn lieve, aardige jongensterft. Oh, ik zie, dat u naar me luistert. Toe. hebt medelijden. Ja, ja, u hebt medelijden, dat weet ik zeker." De Spin was nog nooit in zoo'n moei lijke positie geweest. Met een wanhopig gebaar gaf hij de vrouw te kennen, dat ze moest heengaan. „Nu," zeide hij, „als je me dan verder niet meer komt lastig vallen, kun je daar blijven, tot je kind beter is." Haar dankbetuigingen weerde hij met 'n handgebaar af. „Ja, ja, we weten er alles van. Ga nu maar en maak verder geen drukte.... Olive, laat dat mensch nu in s hemelsnaam uit." Olive's oogen vlamden nog, maar zij ging naar haar protegee toe en zei vriendelijk: „Gaat u maar mee, moedertje.... ik weet niet hoe u heet." „Ik heet.... Nelly", antwoordde de an der met een zachte stem. en zij begaf zich naar de deur. Toen zij de kamer verliet, draaide zij zich om en riep: „Dank u dui zend maal, meneer, U hebt het leven van mijn kind gered." Skinner rekte zich vermoeid uit toen de deur gesloten was en wilde een nieuwe si garet nemen, toen zij weer opnieuw open- gin? en Coombe voor hem stond. Het ge zicht van den ouden man stond opgewon den en zijn lichtblauwe oogen schitterden. „Nu, wat is er aan de hand", vroeg Skinner. „Die vrouw", Coombe hakkelde. „De vrouw, die daar net weg gaat...." „Nu, wat is daarmee? Wat mankeert jou, kerel Ben je een geest tegengekomen Kan je je mond niet open doen ,Ik herkende haar direct", antwoordde Coombe heesch. „Dat is de weduwe van Denver." Skinner ontstelde en liet zijn monocle vallen. „OnzinJe moet je vergissen," zei hij. „Hoe weet je, dat zij het is." „Ze hebben me haar aanwezen bij de be schouwing van het lijk van Ware. Ik zal haar niet licht vergeten." Hij staarde zijn chef aan, die op zijn lip pen stond te bijten, nerveus de vuisten bal lende. Hij kon de gedachten van den Spin niet lezen, maar wel vas het hem duidelijk, dat de ontdekking, die hij zoo juist ge- dam hid. hem diep had getroffen. Het duurde even vóór de Spin wat zei. „Coombe, zou je wat voor me willen doen", vroeg hij- eindelijk. „Jawel. Wat dan." „Die geschiedenis van Hatton Garden speelt mijn vrouw maar steeds door het hoofd. Als ze te weten komt, dat die vrouw de weduwe van Denver is, heb ik geen leven meer en we loopen kans, dat die affaire uitlekt." „Wat moet er dan gebeuren?", infor meerde Coombe. „Ze woont in dat bouwvallige krot van me. Je weet wel. Nu, ze kan me niet be talen en ik heb haar met veertien dagen opgezegd. Nu wilde ik, dat jij met een paar lui daar naar toe ging en haar en haar boeltje van mijn terrein afzette." De mond van den ouden man werd bree der en hij knikte. Hij scheen pleizier te hebben bij dat denkbeeld. „In orde, beste jongen, laat dat maar aan mij over." Coombe kneep een van zijn blauwe oogen dicht. „Komt voor elkaar", ant woordde hij. Hij haalde zijn breed-gerande hoed uit zijn zak te voorschijn en drukte he>m op zijn hoofd. Grinnekend trok hij de deur achter zich dicht. HOOFDSTUK XVI. Het huisje bij het tuinmanshuis op „De Beuken" te Bromley verdiende inderdaad niet veel mèer dan de weinig flatteuze beschrijving, die de eigenaar van het land goed er van had gegeven, „daar kan nog geen hond in huizen". Het bevatte welis waar drie kamers, twee ervan waren slechtverlichte vertrekken met lage zol dering op den beganen grond, die eigen lijk alleen behoorlijk geventileerd werden, doordat de deur slecht in haar sponningen zat en doordat de wind door de ruiten kon spelen, verder was er een zolderkamer tje, eigenlijk niet meer dan een vlierink- je. De woonkamer alleen al sprak van de armoede van do bewoners van dit ver blijf. Een versleten karpet, een paar wan kele stolen, een ruwe houten tafel en een oud kastje, waarvan de deur gesloten moest worden gehouden met een wigjo, vormden den geheelen inventaris. Het ver schoten behang hing in flardon langs de muren, waarop verder alleen een alma nak en oen paar gekleurde prenten uit een of ander kerstnummer prijkten. In de open haard bevond zich niets anders dan een kromme pook en een hoopje grauwo asch, die allang koud was. Een kaal stuk gordijn voor het raam trachtte tevergeefs de koude van den Decenibernamiddag bui ten te sluiten en een gebroken ruit, wat bijgeplakt met een stuk bruin papier, liet nu en dan een ijzigen luchtstroom door. Op een van de kreupele stoelen was Nelly Denver gezeten, met het geziekt naar de halfopen deur van do achterkamer, waar haar zieke kind lag te kwijnen bij gebrek aan behoorlijk voedsel. Er sprak wanhoop uit haar oogen. Haar wangen waren bleek en diepe rim pels van zorg doorgroefden haar voor hoofd. Alleen haar overvloedige gouden haren herinnerden aan de' Nelly Denver van vroeger, vóór de ramp kwam, die haar tot weduwe maakte en haar kinderen va derloos, met nauwelijks een cent in de heele wereld. (Wordt pervolgdj.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9