C. G. SMIT VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWttut DLftu rnu. o BUITENLAND VAN HET VATIC AAN HET HEILIG JAAR. Uitstelling der H. Lijkwade? Do aartsbisschop van Turijn, Z. H. E. Mgr. Maurelio Fossati, heeft den H. Vader voorgesteld, om gedurende het komende Heilige Jaar de „Heilige Lijkwade" van Turijn voor de gcloovigen ter vereering uit te stellen. Naar de Engelsche bladen melden, zou de H. Vader dit voorstel van mgr. Fossati hebben goedgekeurd. De Heilige Lijkwade, in Italië bekend ais de Santa Sindone. is een stuk lijnwaad van bijna 13 meter lang en 05 c.M. breed, waar in volgens de overlevering de Heiland be graven is geweest. Door het bals-cmingsproces, dat het Jood- sche volk destijds toepaste, zijn, zooals meu weet, de gestalte en de wonden van Chris tus op het lijnwaad afgedrukt. STEENSTRAAT 49 TELEF. 435 Uw Huis voor FIJNE VLEESCH WAREN, H WARME CROaiJETTEN en SALADES RECHTZAKEN VOLKENBOND voorstel van de regeeringsgroep aan, waar in wordt uitgesproken, dat verkorting van den arbeidstijd een geschikt middel is ter bestrijding van de werkloosheid en dat m geval van een internationale overeenkomst I tot verkorting van den arbeidstijd, de le vensstandaard der arbeiders niet mag wor den benadeeld. Tegen dit voorstel stemden eveneens alle werkgevers en enkele regeeringsvertegen- woordigers, de meeste arbeidersvertegen- woordigers stemden ervoor. Cort van der Linden stemde tegen, Ser- rarens en Aaibersestemden beiden vóór. De 40-urenconventie is dus voorloopig aangenomen. De definitieve beslissing zal eerst vallen in de ArbOidsconierentie vau Mei a.s. De conferentie zal thans voort gaan met de behandeling van de voorloo pig aanvaarde conventie in onde^deelen. BUITENL. BERICHTEN DE VOORBEREIDING DER ECON. WERELDCONFERENTIE. Rapport van de commissie-Trip. De voorbereidingscommissie voor de Londensobe economische wereldconferentie heeft gisteren haar tweede zitting beëin digd en haar rapport aan den volkenbonds raad vastgesteld. De tekst van net eerste gedeelte is reeds ter beschikking van de pers gesteld. De hoofdtaak van de comereutie van Londen zal moeten bestaan in het tot stand brengen van een economische ontwapening. Het accoord van Lausanne is als een wa penstilstand op economisch gebied te be schouwen, de conferentie van Londen zal het economische vredesverdrag moeten brengen De commissie verklaart in haar rapport niet voor te stellen het vraagstuk der re- geerings-schulden op de agenda van Lon den te plaatsen. Zij zou hiertoe niet be voegd zijn geweest, doch de commissie wil wel verklaren, dat een regeling van bet schulden vraagstuk van essentieel belang i«. Het schulden vraagstuk vormt thans nog een onoverkomelijke hinderpaal voor de opheffing van de handels belemmeringen en voor een gezonde monetaire politiek. Het is interessant dat de Amerikaan- eche deskundigen, die deel van de oommiv sie-Trip uitmaken, geen enkel bezwaar of voorbehoud tegen deze verklaring hebben gemaakt. De commiesie bespreekt dan verder de vier voornaamste hervormingen, die van de conferentie van Londen moeten verwacht worden. Ten eerste: herstel van den internationar- len muntstandaard. Ten tweede: verhooging van het prijs niveau der koopwaren. Ten derde: opheffing dor deviëzencon- trole. Ten vjerde: opheffing der bolemmerin- gen van den internationalen handel. Het rapport van de commissie Trip zal worden voorgelegd aan de commissie, wel ke belast is met do organisatie der econo mische wereldconferentie. Deze commissie zal den 25sten Januari onder voorzitterschap van sir John Simon te Genève vergadereu en een beslissing over den datum cn het voorzitterschap van de conferentie nemen. Wat het voorzitterschap betreft, neemt mon aan, dat dit door MacDonald aal wor den bekleed. Omtrent den datum, waarop de Londenache conferentie geopend zal worden, zijn de meeningen nog verdeeld. Terwijl van Engelsche zijde op zooveel mo gelijk spoed wordt aangedrongen, sc.hijut het dat de Vereenigde Staten de conferen tie niet voor Juni gehouden wenechen te Verklaring van Dr. Trip. Na het sluiten van de tweede zitting heeft dr. Trip, de voorziter der commis sie, onmiddellijk de volkenbondsjournalu- ten ontvangon en verklaard, dat de algemeene indruk in vergelijking tot dien, welke na de eerste zitting van November bestond, ongetwijfeld beter ia. In aanmerking nemend de verandering van de geestesgesteldheid der leden, die zicb tusschen de twee zittingen der com missie heeft baangebroken, meent dr. Trip. dat thans een goede roden bestaat voor een grouter optimisme. Als de regeeringen de aanbevelingen der commissie volgen, dan zal de conferentie van Londen ongetwijfeld een succes worden. DE 40 UREN-WEEK. Regeerings-resolutie aangenomen. In de zitting van gisteren der buitenge wone internationale arboidsconferentie werd het voorstel van de arbeidsgroep tot handhaving van de maand- en weekloonen in geval van invoering van de 40-urige werkweek verworpen met 31 tegen 21 stem men en 17 onthoudingen. Tegen het voorstel stemde de gefceele werkgeversgroep en talrijke regeeringsver- tegenwoordiger8, o.a. die van Engeland. Duitschland en Zwitserland. De Nederland- sche gedelegeerde Serrarena stemde vóór, Cort v. d. Linden en Aaiberse stemden te gen. De vertegenwoordigers der Fransche, Italiaanscbe en Japansche regeeringen ont hielden zich van stemming. Vervolgens nam de conferentie met 41 tegen 21 stemmen en 7 onthoudingen hot FRANKRIJK OPPOSITIE TEGEN CHERON. Zal hij aftreden? De financieele commissie van de Fran sche Ivainer heeft in haar Donde.dag ge houden zitting het grootste aantal artike len van het regeeringsprogram verworpen en dit vervangen door socialistische tegen voorstellen. De voorzitter der commisie, Malvy, heeft zich gisteravond naar Chéron bege ven, om met hem in het bijzijn van den premier den nieuwen toestand te bespre ken. In parlementaire kringen acht men het niet uitgesloten, dat de minister van fi nanciën nog voor de behandeling van zijn program door de Kamer zal aftredea. Vol gens Keuter heeft de commissie met 24 te gen 11 stemmen en 2 onthoudingen beslo- ton met het socialistisch tegen-ontwerp te gen het bezuinigingsprogram van minister Chéron rekening te houden, doch als basis voor discussie, het regeeringsontwerp te kiezen. SPANJE SPAANSCHE TOESTANDEN. Weer een klooster in brand gestoken. Naar de Madrilleenscho correspondent van ,.E1 Mati" meld, is Dinsdag in de hoofdstad brand uitgebroken in hot kloos ter van de Servos de Jesus. Men slaagde er in- het vuur te blusschen. Later bleek, dat een der deuren van het klooster door on bekenden met benzine was overgoten. Karthuizers gehuldigd. Naar ,.E1 Debate'' uit Burgos verneemt, is aldaar in een der muren van het Kart- huizerklooster een gedenksteen aange bracht, ter eere van den pater prior, als blijk van dankbaarheid der Burgaleesche bevolking voor het vele dat de Karthui zers voor de arbeiders van Burgos gedaan hebben. De onthulling van den gedenksteen werd door eon deputatie van den gemeenteraad van Burgos en door een talrijk publiek bij gewoond. CHINA JAPANSCH OFFENSIEF UITGESTELD. Te koud om te vechten. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Nanking heeft bericht ontvangen, dat Japan heeft besloten den hoofdaanval op de provincie Jehol uit te stellen tot be gin Maart. Het Japansche opperbevel zou hiertoe hebben besloten in verband met de bittere koude in het bergachtig gebied van deze provincie. De opperbevelhebber der Chineesche troepen in Noord-China, maarschalk Tsjang Hsu-liang, heeft gisteren ollon generaals, die aan de gevechten deelnemen, op dracht gegeven, zich voor to bereiden op een bitteren strijd, om de provincie Jehol tegen de Japanners te verdedigen. De ver schillende genevaals hebben verklaard dat zij bereid zijn al hun beschikbare troe pen in Noord-China'togen de Japanners in het vuur te brengen wanneer de Japanners hun offensief in Jehol voortzetten. Inmid dels heerscht op het oogenblik overal rust 380 Chineesche soldaten door de koude omgekomen. In het gebergte nabij do Koreaansche grens zijn de lijken gevonden van 380 Chi neesche soldaten, gekleed in zomer-unifoi- men, die door de koude zijn omgekomen; zij hadden hun geweren nog bij zich. De slachtoffers maakten deel uit van een afdeeling Chineesche soldaten, die zich voor de Japanners in het gebergte had den teruggetrokken' en van daar geduren de veertien dagen een hardnekkigen te genstand boden aan de Japanners. Hierna viel echter een bittere koude in, waarop de Chineezen het gevecht stankten. De Japanners verwonderden zich hierover en zonden verkenners uit, die dit dooden- kamp ontdekten. Ondertusschen houdt de Chineesche troe penbeweging naar het Noord-Oosten van China a-an. VERKEERSONGEVALLEN IN ENGELAND. 6S00 dooden, 200.000 gewonden in 1932. In 1932 hebben zich volgens een voor- loopige oflicieele statistiek in Groot-Brit- tannië 184.268 verkeersongelukken voor gedaan. Hierbij werden 6651 personen ge dood en 260.410 gewond. In 1931 bedroeg het aantal ongevallen 181.077, dat der doo den 6691 en dat der gewonden 202.119. ZES MIJNWERKERS BEDOLVEN. Te Fond de Gras aan de Luxem- burgsch-Fransche grens is Donderdag een mijngang bezweken. Zes arbeiders zijn be dolven. Men is er nog niet in geslaagd ver binding niet deze menschon tot stand te brengen. De reddingswerkzaamheden zul len buitengewoon moeilijk zijn en minstens 38 uur duren. Brand op een Italiaansch schip. Naar de bliden uit Triest vernemen is het s.s. „San Giorgio", dat den dienst op Istrië onderhoudt, plotseling in brand ge vlogen, terwijl het zich voor reparaties in hei dok bevond. De brand nam snel een crocten omvang aan, doch kon na twee uur worden bedwongen. De schade wordt op ruim 5CO.OOO lire (omstreeks 65.000) ge raamd. De koude in Frankrijk. In verschillende deelen van Frankrijk blijven de zware sneeuwval en de strenp^e koude aanhouden. In 't Noorderdepaite- ment zijn gisteren drie personen doodge vroren. Uit Perpignan wordt gemeld, dat in de omgeving aldaar veel sneeuw is ge vallen, zoodat de wegen geheel onbegaan baar zijn geworden. De griep in Engeland. In Engeland en Wales zijn in de afge- loopen week 1041 personen aan groep over leden tegen 681 in de daaraan voorafge gane week. Vooral in Londen is het aantal sterfgevallen gestegen, n.l. van 163 tot 361. Voor de ander steden zijn de cijfers als volgt: Liverpool 41 tegen 23, Manchester 49 tegen 22, Portsmouth 35 tegen 19. Daar entegen is het aantal sterfgevallen in Bir mingham van 163 tot 91 gedaald. DE RAMP VAN DE „ATLANTIQUE". Geen aanleiding om opzet aan te nemen. De enquête naar de oorzaak van den brand op de „AtJantiquo" is vrijwel beëin digd, en er is niets, wat de stelling zou wettigen, dat kwaadwilligheid in het spel is geweest. Men is van oordeel, dat het vuur is veroorzaakt door kortsluiting in eenige cabines, waar matrassen lagen op gestapeld. Volgens het rapport van de commissie welke de schade van de ..Atlantjque" heeft nagegaan, zal de herstelling van het schip 196 millioen francs kosten, indien de romp nog bruikbaar is. De bouw van een nieuw schip kost 208 millioen francs. Is de „Malygin" verloren? Uit Archangel wordt van officieele Sov jet-zijde gemeld, dat aan de kust van Spits bergen een hevige storm woedt. De red dingswerkzaamheden ten behoeve van de „Ma'ygin" zijn daarom voorloopig ge staakt. Te Moskou is men zeer ongerust over het lot van den ijsbreker. Eenn schijndoode doorstoken. Het geloof aan booze geesten, dat onder de boerenbevolking van den Balkan nog zeer levendig is, heeft in het drop Kurmilia tot een tragische gebeurtenis geleid, waar van het slot is, drt een jonge man van moord wordt beticht. De bevolking is van meening, dat booze geesten zich nestelen in het lichaam van een pas gestorven raensch en daarom be staat de gewoonte in het lijk een opening te maken, ten einde den geest te noodza ken naar buiten te komen. Esn onlangs te Kurmilia op den hoogen leeftijd van 124 jaar gestorven vrouw zou ook op deze wijze tegen de booze geesten beschermd worden en haar achterklein zoon stak daartoe in het lijk met een hem door zijn vader verstrekt mes. Tot aller ontzetting begon de vrouw, die slechts schijndood was, weer teckenen van leven te geven, doch kort daarop stierf zij door bloedverlies. De achterkleinzoon is gearresteerd en wordt beschuldigd van moord, doch meu acbfc het niet zeker, dat hij zal worden veroordeeld. Een beele woning gestolen. Dieven hebben het geheele meubilair en ten slotte ook het huis gestolen van een vrouw, die zwaar ziek lag in het zieken- 'ïuis te Nagykoeroes in Hongarije, aldus meldt Reuter. De heeren traden op alsof zij de eigenaars van de woning waren en na het meubilair verkocht te hebben, bra ken zij het huis zelf af en verkochten het materiaal aan sloopers. Toen de vrouw uit het ziekenhuis kwam zag zij slechts den kalen grond op de plaats waar eens haar huis had gestaan. DOOD DOOR SCHULD. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemscbe rechtbank terecht de 30-jari- ge vrachtrijder J. D. te Haarlem, die op 24 October jl. des avonds dronken aan het stuur van zijn vrachtauto zat, waardoor hij in de St. Anthoniestraat een 43-jarigen man heeft doodgereden. Gisterenmorgen werd de zaak voortgezet, waarbij dr. Hulst uit Leiden als getuige-deskundige gehoord werd. De Officier van Justitie eischte 9 maan den gevangenisstraf. Uitspraak 2 Februari. 5 Augustus jl. had een 36-jarige chauf feur uit Scheveningen als bestuurder van een touringcar op den Vogelenzangschen weg te Bloemendaal te veel naar links uit geweken, waardoor een 22-jarige jonge man uit IJmuiden zoodanig werd aange reden, dat hij spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. Gistermorgen stond hij voor de Haar- lemsche rechtbank terecht. De Officier van Justitie eischte 6 weken hechtenis. Do verdediger pleitte clementie, omdat de chauffeur op het oogenblik van het on geval in zeer overspannen toestand ver keerde. Verdachte maakte soms werkwe ken van 11214 "uur. Hij sliep soms maar drie en een half uur per nacht. Uitspraak 2 Februari. HAZARDSPEL IN DEN TREIN. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde gisteren een drietal Amsterdam sche „kooplieden" ieder tot vier maanden gevangenisstraf, conform den eisch van het O. M., wegens hazardspel. Het drietal had in den trein tusschen Amersfoort en Amsterdam het spelletje met de drie notedopjes en het stukje kurk gespeeld. Tegen inzet mocht het publiek raden onder welk dopje het kurkje lag. Door de vingervlugheid van de spe'ers raadden de slachtoffers steeds mis. Een burger, die ook had meegespeeld, ontpopte zich aan het Centraal Station als een agent in burger. Hij maakte proces-ver baal op wegens hazardspel, met bovenver meld gevolg. EEN KWESTIE IN DEN NEDERL. KAPPERSBOND. Voor de Vierde Kamer der Haagsche rechtbank zijn gisteren pleidooien gehou den in een beleedigingsactie. Eisehende partij in deze zaak waren de 9 hoofdbestuursleden van den Ned. Kap- persbond. voor wie werd gepleit door mr. Löwenstein. Gedagvaard waren eenige le den van de Haagsche afdeeling, voor wie mr. Mnbach optrad. Mr. Löwenstein merkte op. dat gedaag den op 1 November een blaadje hebben laten verschijnen, getiteld: Het kleine ICappersblnd met de groote lijn^ In dit blaadje komen uitdrukingen voor, waar door de leden van het hoofdbestuur zich in hun eer en goeden naam achtten aange rand. Wat het verweer van gedaagden betreft dat zij niet aansprakelijk voor den inhoud kunnen worden gesteld, om dat zij hebben gehandeld als leden van de Haagsche afdee'ing en bovendien, dat het blaadje is uitgegeven in opdracht van de algemeene vergadering dezer afdee'ing, dit verweer achtte pleiter niet juist, aan gezien naast een rechtspersoon er wel de gelijk een persoonlijke aansprakelijkheid kan zijn. Voorts is er volgens pleiter geen sorake van. dat gedaagden zouden heb ben gehandeld in opdracht van de alge meene vergadering, aangezien deze ver gadering is gehouden toen het blaadje reeds verschenen was. Een tweede verweer van gedaagden is dat de eisehende partij optreedt als hoefdbestuur. en dat beleedi- ging van een hoofdbestuur als rechtsper soon niet mogelijk is. Ooi. dit verweer acht te pleiter onjuist; immers de actie is niet ingesteld door het hoofdbestuur, maar door 9 personen, die zich ieder voor zich be'eedigd achten. Een ander verweer is, dat men niet een van de hoofdbestuursleden persoonlijk kan, be'eedigen. omdat de artikelen in het blaadje gericht zijn tegen het hoofdbe stuur. Ook deze opvatting bestrijdt pleiter want wanneer men schrijft over een finan cieel wanbeheer, over een bezwarend ac countantsrapport en dat het hoofdbestuur ernstige beschuldigingen in den doofpot stont, dan ligt daarin zeer zeker een be- leediging voor ieder der hoofdbestuursle den. Wat betreft de mededeeling van ge daagden, dat zij nooit de bedoeling heb ben gehad om de eer en goeden naam van eischers aan te randen, constateert plei ter. dat het een vaste jurisprudentie is, dat do onzet om te beleedigen blijken kan uit den inhoud der gebezigde uitdrukkingen ze'f. Ten slotte wordt van de zijde der tegen partij de meening naar voren gebracht, als zou er achter deze actie iets anders zit ten, en dat het de bedoeling zou zijn, door het vragen van een schadevergoeding van 500 de gedaagden oeconomisch ten gron de te richten. Niets is minder waar, want de actie heeft alleen ten doel, om aan ge daagden duidelijk te maken, dat zij niet zonder meer beleedigend mogen schrijven zooals zij hebben gedaan. Mr. Mobach merkte naar aan'eiding van deze laatsto opmerking op. dat, wanneer inderdaad alleen deze bedoeling aan de actie ten grondslag zou liggen, het veel eenvoudiger, gemakkelijker en ook voor beide partijen gredknoper zou zijn geweest wanneer men bij do justitie een klacht wegens beleediging had ingediend. Wat de zaak zelve betreft, heeft de HET WEER OP ZONDAG. Geen doorgaande vorst voor de storingen voorbij zijn. De in de vorïee beschouwing uitge sproken verwachting, dat het eigenliike vriesweer nog wel eenige dagen op zich zou laten wachten omdat de storingen over West-Eurooa, die de uitbreiding van het Oost-Europeesche vorstgebied naar het Westen tegenwerkten, nog niet voorbij waren, is geheel in vervulling gegaan. De temperatuur b'eef zich een weinig onder en om het vriesount be wegen en de vorst n»m in het Westen van ons land eerder iets af dan toe. Intusschen zijn belangrijke verande ringen gekomen in den al^emeenen weerstoestand, die van veel belang zijn voor de vraag of wij nog veel en lang durig vorst hebben te verwachten. Het gebied van hoogen druk. dat ver leden week meer naar het Oosten en ge deeltelijk over 7uid-Europa lag. trok zich uit het Zuiden terug, waar Middel- landsche Zee-deoressies verschenen, en. nam. met de Witte Zee a's middelpunt, in omvang en beteekenis toe. tengevolge waarvan de zeer koude lucht uit West- Rusland. waar het buitengewoon hard vriest, door een Zuidoostelüken lucht stroom geveerd weH naar Skandinavië. D't komt de uitbreiding van het verst reed naar het Westen zeer ten goede. Het zou kunnen gebeuren, dat in Zuid- Europa de luchtdrukking nog verder daalt. Dan zou het transport van de zeer koude lucht door versterking van den Oostelijken wind omvangrijker wor den en zou de vorst bii ons veel kunnen toenemen. Met deze movplükheid moe ten wij l*»ter rekening houden. Ten Z.W. van leriand verscheen eobter weer e?n denre°sie, waarvan verwroht wordt, dat zij zich in de rioMing van do Golf van Biskave zal beweren. Mo gelijk da°rna oplossen. W«arscMin'"k 7a1 daardoor de rela^f warme Zuide lijke luchtstroom in West-Eu ona nog een paar dagen dooiweer geven. De kan s-en op sleeuw nemer nogal sterk toe. Sterke afkoe'ing zou dan eerst na de sneeuw en pas lcrt voor of op Zondag te verwachten zijn. Evenals de vorige week, zal men door gaande vorst pas kunnen verwachten nadat de hier genoemde swingen weer voorbü getrokken of geëindigd zullen znn, dus niet vóór over een of twee da gen. praktiik volcens pleiter ge'eerd. dat in het vereenigingsleven dringend noodig is een nauwgezet financieel beheer en een goede controle d-arover. Gedaagden hebben niet anders willen doen. dan met Hem daarop aandrineen. aangezien zij ook in den Ned. Kappersbond een goed gecontroleerd financieel beheer dringend noodzakelijk achtten, welke meening nog werd ver- ste-kt door de plaats gehad hebbende ver duistering van f ÏO.ODO aan contributiegel- don door den penningmeester der Amster damsche afdeeling. Toen hun aandrang om een betere controle niet hielp en in op dracht van de Haagsche afdeeling een ao countant een onderzoek had ingesteld, wiens rapport vernietigend was, was er voor gedaagden alle reden om met nog meer klem aan te dringen op een nauw gezet beheer. Gedaagden ontkennen ech ter ten stellicste den opzet te hebben ge had om te beleedigen. Bovendien zijn de in het blaadje voorkomende uitdrukkin gen geenszins beleedigend. en al mocht zulks wel het geval zijn. dan zouden die uitdrukkingen uitsluitend gericht zijn te gen geenszins beleedigend en. al mocht een rechtspersoon is niet mogelijk hetgeen pleiter met verschillende rechterlijke uit spraken aantoont. Tenslotte betoogde pleiter, dat men bij de beoordeeling van het geschrevene ook rekening moet houden met den toon in het algemeen in den Kappersbond, in verband waarmede pleiter verschillende uitdrukkingen aanhaalde uit een orgaan van den Kappersbond, gericht tegen de gedaagden. De rechtbank zal over 4 weken vonnis wijzen. Een advocaat geschorst. De Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten heeft op grond van hetgeen is gebleken bij het onderzoek van klachten die van verschillende zijden bij den Raad werden ingediend tegen Mr. O. de Jong, advocaat en procureur te Rotterdam, aan dezen de straf opgelegd van schorsing in de uitoefening der prac- tijk als advocaat en als procureur voor den tijd van zes maanden, ingaande den dag, volgende op dien waarop de bes'issing van den Raad in kracht van gewijsde zou zijn gegaan. Daarbij is bepaald, dat de oplegging van deze straf openbaar zal worden gemaakt zoodra de beslissing in kracht van gewijsde is gegaan, en dat Mr. de Jong gedurende de schorsing den titel van advocaat en dien van procureur niet zal mogen voeren. Deze beslissing van den Raad, die is ge nomen op 30 November 1932, is op 16 De cember aan Mr. De Jong meegedeeld. Nu hij geen gebruik heeft gemaakt van den termijn van beroep van een maand, is de beslissing van den Raad in kracht van ge wijsde gegaan op 16 Januari. De schorsing is de;halve ingegaan op z7 Januari en zal mitsdien voortduren tot 17 Juli 1933. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6