DUS GELDT NOG MEER DAN ANDERS 85, 9.25 30 19 75 1.75 19 19 95 VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Jan. 1933, medegedeeld door het Kon Ned Meteor Instituut te De Bildt: Hoogste barometers!.: 763.te Dodankijla in Finland, laagste barometer8t.: 751.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 21 Jan.: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, betrok ken tot zwaai of half bewolkt, weinig of geen sneeuw, langzaam toenemen de vorst. De hooge drukking is in Finland nog verder gestegen en breidde zich bovondien Sterk over de Britsche Eilanden en Noord- Duitschland uit. Van dé nieuwe depressie in het Zuid-Westen trok slechts een uit- looper naar de Middellandsche Zee, zoo dat de wind weer naar Óóst lóópt, de vorst veer gaat toenemen en de kans op een strenge winter niet gering is. In Finland en Noord-Scandinavië is reeds een gebied met meer dan 30 graden Celsius vorst en de Oostelijke en Noord-Oostelijke windon zullen die koude geleidelijk ook naar Zui delijker streken overbiengen. Ook de Bfieouwbédekking in Duitschland nam hier en daar nog toe, Munchen had 10 M.tn. snèeuw. Nog is bijna geheel Duitschland onder bedekte lucht, maar in Zuid-Zwèdcn begint de luöht op te klaren, zoodat óok daar sterk toenemen van de vorst te wachten staat. In Engeland komt nog lich te vorst vöor, in West-Frankrijk en Ier land viel regen, in Zuid-Oost-Frankrijk be gint de vórst öök toe te nemen. Behalve in Engeland is de mist grootendeels ver- dwetieit. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 0.— gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Vrijdagnamiddag 4.54 uur tot Zaterdagmorgen 7.27 uur. HOOG WATER Hoon water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 21 Januari voorra. 9.40 uur en nam. 10.36 uur. STADSNIEUWS LEIDSCH CRISIS-COMITé. Ontspannigsmiddag. De Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" heeft de Subcommissie Ont- wikke ing en Ontspanning in staat gesteld een bijzondere Ontspanningsmiddag in te richten voor de werkloozen en hunne gezin nen. Zondagmiddag a.s. te twee uur zal voor hen optreden het Cabaret Jan yan Riems dijk. Hunne medewerking verleenen hierbij Jan van FJ.emsdijk, Hetty Verbeek, Mr. Rcmboiit van Riemsdijk en Hans Snel. Zij zullen geven den Non-stop-cabaret-revue in twee bedrijven. De toegang is uitsluitend en vrij voor de Werkloozen en huh gezinnen. Zilveren jubileum. Do huldiging van den agent M. B. Schut te vond om gezondheidsredenen Vah den jubilaris gistermiddag te omstreeks 2.30 uur ten zijnon huize plaats. Aan zijn woning hadden zich eenige Inspecteur, Hoofdagen ten, Brigadiers en Collega's verzameld en werd de jubilaris toegesproken door den agent van polit:e J. Zwart, die hem namens liet corps een fraaie fauteuil aanbood, ter wij. zijn echtgenoóte een bloemenmand in ontvangst had te nemen. Later werd nog het woord gevoerd door den Hoofdagent J. Dragt als voorzitter van de afd. Leiden van den Algemeerten Bond van Politiepersoneel in Nederland, die hom namens het hoofdbestuur een en veloppé mot inhoud aanbood. Talrijke bloemstukken gaven blijk, dat ve o den jubilaris een gouden hart toedra gen en dat op dezen dag tot uiting brach- Hedennaeht ontstond een schoorsteen brandje ten huize van den heer K. op don hoek van Breestraat en Vrouwensteo?. Het vuur werd door dé brandweer gebluscht dóór hét vegen van den schoorsteen. Eiken Slaapkamer best. uit 2-pers. ledikant, toi et- tafel m. groote spiegel, spiegel kast. nacht- kastje, tafel en twee stoelen Compl. Emaille keukenuitzetten 25 21-deelig, grijs rood, staalbl. of groen Alluminium Fluitketels buitengewoon goedkoop 21.- 56 Zijden Dameskousen q mod. kleuren Percal Heeren Overhemden bijz, aanbieding Eiken Uilschuifta'els spotgoedkoop Huishoudzeep extra reclame, p. 10 stukken van 100 gram Cretonne voor schorten mooie nieuwe dessins Grijs Tropical Werkhemden zeer solide en voordeelig Manchester Werkbroeken flinke ruime modellen Afgepaste Mystères met kant of - «-j entredeux ^r/ '2 Zephyr Wol, zeer uitgebr. kleursort. p. kn. Indanthren Breikatoen ongekend lage prijs, p. onskn. 18 Geruite Japonstoffen spot en spot goedkoop Heupcorsetten sportmodel prima pasvorm Onze magazijnen zijn Maandag tot halt twee gesloten. GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Een der grootste afdeelingen met 2400 leden. Hèt Genootschap van dén Stillen Om gang hield gisteravond een drukbezoólue jaarvergadering in het clubhuis aan de Hazewindsteeg. De voorzitter, do heer L. C. Schrijvers, verwelkomde de leden, in 't bizondcr den spreker Pater Van Schalen en Paiér Busehman. Dank bracht spr. aan de verte genwoordigers der parochies uit de omge ving voor hun aftüwezigheid. Spr. beval „De Leidsche Courant" in aller lezing aan. Zoolang stad en omgeving beschikken over een goed, wakker dagblad zal dit van grout belang zijn voor het katholieke léven. Dé 2e secretaris, de heer Bergsina, ias daarna de notulen, voor welker keurige sa menstelling hem een woord van dank werd gebracht. Het woord was daarna aan Pater Auxen- .tius Van Schalen Ü.F.M. uit het klooster te Woerden, die e-en lezing hield, getiteld „De klop op de deur". Een klop op de deur wil spr. dezen avond doen vallen zooals Christus twee duizend jaar geleden aanklopte óp de bruiloft te Cana. Op de eerste plaats een proficiat aan hen, voor wie de Stille Omgang een doel van he-, leven werd. Op de innerlijkheid komt hei aan. Met actie alleen hebben wij geen Ka tholiek leven de overtuiging moet de actie dragen. Uit de mannen van den Stil len Omgang zou spreker willen kiezen de opvoeuers en do leiders. De menscb voelt in de nachtelijke stilte Gods nabijheid. Daar heeft men gelegen heid eens rus-tig na te denken buiten'hel gewoel van 's levens machineKamer. In den Stillen Omgang ziet spr. een be weging van groote bebeekenis, een verdie ping van ons geloof. Laten wij de Stille Omgang „stil" hou den. Wat een waardig protest klinkt op uit de zware stappen der mannen tegen de moderne, ongodsdienstige wereld. Een stil madrluid protest is het. Zwijgen is dikwijls welsprekender dan spreken. En wat dit protest nog grootscher maakt, dat is dat mannen zwijgen. Hij gaat daar met gebogen kop. Alle weerbarstigheid heeft hij afgelegd uit liefde tot Hem, Die stierf op het Kruis. „Houdt hoog de Stille Omgang!" riep spr. zijn hoorders toe. „Houd hoog dat geloof aan Christus' tegenwoordigheid". Christus offer, het offer der H. Mis, is het onuitputtelijk levensbeginsel en het on verwinlijk verdedigingsmiddel der Kerk. Hoe weinigen van ons zijn in ai hun da don en verlangens lidmaat van Christin geiioimzinnig I.'chaam, de Kerk. Hoeveo- apologie, hoe weinig apostolaat! Hoevec' Katholieken, hoe weinig Katholicisme! Het afsterven v*n het innerlijk geloof in velen is een dei bedenkelijksiè verschijnse en van dezen tijd. Waacaoor onderscheidon wij, Katholle kon, ons van niet-Christenen vraagt spr. met Newman 1 DikwijlsRoomsch in de kerk en niet daarbuiten. Als ons geloofsle ven zich echter niet uit in den offerenden Christus dan zijn wij sléchts gebaarma kers. Katholiek zijn eischt karakter. Hiervoor moeten wij naar het Tabernakel. De aim yan velen werd sterk door de H. Eucha ristie. Met alle kracht moeten wij handhaven het erfdeel der vaderen: de ve.eering der H, Eucharistie. Bij dien enkelen nacht van den Stillen Omgang moet het evenwel niet blijven. Wij moeten niet één dag soldaat zijn, maar het geheele jaar. Dan is deze vereeniging de schoonste ter wereld. We leven in een tijd van wording een tijd die een keerpunt kan worden in het leven der menschheid. We kunnen de we reld gelukkig maken door haar terug te brengen tot Christus. Vanaf het Rokin en het Spui moeten we Christus meenemen uil de donkerte van den nacht in het licht van don dag. Door de H. Hostie zijn groot geworden de eerste Christenen zij zal ook kracht geven aan den modernen mens"h aehter het stuurrad en tusschen de drijfwielen. De geestelijke honger naar het Levens brood is de groote tegenstelling met de morrende hongeroptochten. Waar zij vloe ken. bidden wij. Als wij bidden weet God alleen welke heerlijke vruchten de H. Eucharistie zal plukken De H. Eucharistie, besloot spr., is de kracht van ons leven, -le kracht van ons huisgezin, de kracht van ons geloof. Achter het vaandel der Eucha ristie is de zegepraal aan ons! De voorzitter dankte Pater Van Schalen voor zijn schoone rede en twijfelde niet, of zijn woorden hadden diepen indruk ge maakt. De le secretaris, de heer Th. B. van Ovost, las vervolgens het jaarverslag. Het was dit jaar tien jaren geleden, dat een of- tioieelo aldeeling van den ötihen Omgang hier ter steue werd opgericht. Dat jaar na men 30 mannen aan den omgang deel. Van een kleine aldeeling is de Leidsche aldee ling geroeid tot een der allergrootste met 2400 leden, waarvan 1850 aan den omgang deelnamen. Deze groei is voor een groot deel te danaen geweest aan de krachtige leiding van den geest, adviseur. Meermalen is üe aid. Leiüen door het Hooiabesauur aan andere aldeelingen ten voorbeeld gesteld Het tweede lustrum werd waardig herdaent. Weer met twee treinen werd dit jaar opgetrokken naar de H. Stede. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1932: 2232 en op 31 Dec. 2379. dus een vermeerdering van 146 leden. Deze zijn als volgt woonach tig: Leiden 630, Warmond 163, Voorhout lü7, Sassenheim 198, Noordwijkerhout 32u, Voorschoten 59, Wassenaar 182, Veur-Leid- sciiendam 171, Stompwijk 91, Zoeterwoude 98, Katwijk 64, Leideidorp 31, Hougmade 10, Groenendijk 65, Hazerswoude (dorp) 82, Koudekerk 43. Het verslag besloot met dank aan Pater Friggo, het bestuur, de oorrespondenten, do zangers en de commissarissen van orde. Het verslag werd onder applaus goedge keurd. De voorzitter voegde hieraan een dankwoord toe aan den secretaris, die groo te verdiensten heeft voor het genootschap. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van werkloozen voor de hun gegeven gelegenhid kosteloos de St. O. mede te maken. De Stille Omgang zal voor de afd. Lei den vermoedelijk plaats hebben op 11 Maart. Medegedeeld werd, dat er plannen zijn een nachtelijke aanbiJding te houden in de Hartebrugskerk in den nacht van Witte Donderdag op Goeden Vrijdag. De bedoe ling is, dat uur na uur groepen van leden zuben wisselen. De voorzitter wekte op, dat de leden de moeilijkste uren van den natrht zullen kiezen. Inschrijvingsbiljetten zullen de convocaties voor de voegende vergade ring vergezehen. Ook met-leden kunnen aan deze naclite.ijke aanbidding deelnemen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. O. Schrijvers bij acclamatie herkozen. De voorzitter hoopte het vertrouwen der leden niet te beschamen. Na rondvraag voerde het woord Pater Frigge. Er is geen vergadering, waar spr. met zooveel genoegen heengaat, als naar de vergadering van den Stillen Omgang. De mooiste devotie is de vereering en hui- de aan het H. Sacrament. Op deze vergade ringen wordt gezorgd, dat de liefde tot Je zus wordt vermeerderd in eigen ziel, en door ons voorbeeld, in de zielen van ande ren. Als déze devotie toeneemt, weten wij dat wij Steeds betér Katholieken krijgen. Als wij zoo door blijven gaan eh alle leden hun best blijven doen, zullen wij werken tot eer van Jezus. Laten wij trouw propagandist blijven voor den Stillen Omgang, niet zoozeer om het getal, maar vooral moeten wij trachten léden te winnen, die willen werken voor Christus alleen. De voorzitter ging hierna over tot slui ting dor vergadering. Spr. verzocht dé 'e- dén oèn extra-bijdrage, opdat géén lid van het genootschap door werkloosheid thuis zal behoeven blijven van den Stillen Om gang. Een collecte voor het Kath. Werkloozen- comitó bracht 8.39 op. R.-K. VROUWENBOND. Jaarvergadering. Gisteravond hield de afd. Leiden van den R.-K. Vrouwenbond haar jaarvergade- I ring in de KleineStadszaal, welke goed 1 was bezocht. De vergadering werd ge- j opend door de presidente mevr. J. Man- I dersVermeulen, die na den chr. groet al- len verwelkomde en den wensch uitsprak, dat allen "zich zouden beijveren den Vrou wenbond tot bloei te brengen. Vérvolgens wensch te de presidente al len een gelukkig Nieuwia-ar, vooral den gèest, adv. Rector R. Reyren en hoopte, dat allen in 1933 vrede mochten vinden in en buiten hun huisgezinnen. Spr. dankte allen voor hun gebeden bij haar ziekte en eindigde ten slote met een Zalig Nieuwjaar. Hierna las de wnd. secretaresse, mej. Van Deene, de notulen, welke met dank werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken Was een mededéeling van den Bond van Groote Gezinnen, dat de Oudersavond zal wórden gehouden op 26 Januari. Als sprékér zal ontreden dr. Lubbers, directeur van de R.-K.. Vroedvrouwenschool te H.erlen met het onderwerp ..Moederschapszorg". Hierna werd het jaarverslag gelezen door dc wnd. secretaresse mej. van Deene, welk verslag van een opgewekt Verenigings leven blijk gaf. Het verslag der penningrneesteresse me vrouw Witte gaf een batig saldo aan van 224.70. Hierna had do bestuursverkiezing plaats In het bestuur waren drie vacatures, ter wijl mevr. Witte aftredend, maar herkies baar was. Door het bestuur werden aanbe volen mevr. Witte en mej. S. van Deene. Ook vanuit de vergadering waren een vijf- tel candidaten ingediend. Bij eerste stemming werden gekozen mevr. Witte met 84 stemmen, mej. S. van Deene met 88 stemmen, mevr. Simonis met 66 stemmen en mej. van Es met 57 •stemmen. De nieuw benoemde bestuursleden wer den door de presidente met een hartelijk woord geïnstalleerd. Gelezen werden hierna de jaarverslagen der afdeelingen, die nog in de Vrouwenru briek in ons blad zullen worden gepubli ceerd. znodat wij deze verslagen hier niet vermelden. De presidentie wist voor elk der onder- afdeclineen een harteli'k woord te vinden. Na afloop hiervan deelde de pres'drite nog mede, dat door mevr. PetersKalf ^en moedetcursus zal worden gehouden. Op gave tot deelname kan worden gedaan bij mej S. van Deene. De kosten van deze cur sus zijn 1.*=-, welke ook in gedeelten kun nen worden voldaan. Nade-p bijzonderhe den hieromtrent zullen worden bekend ge maakt in de rubriek. Aan het einde dezer maand zal door de Persilzee^fabrieken een demonstratie wor den gegeven, waarvan nog verdere mede delingen zullen volgen. Het retraitefonds zal worden gereorgani seerd. een nieuw feslement samengesteld, waardoor men hoopt nieuw leven en voor al nieuwe leden te zullen krijgen. Een woord van gelukwensch werd gesproken door den geest. adv. Reetor Reynen, die zeldo uit de verslagen der onderafdeelin- gen tot de bloei van den Vrouwenbond te hebben kunnen coneludeeren. Voorts deelde de geest. adv. mede, dat er wel eens konden zijn, die in deze zware ti.'den gebrek hadden aan noodzakelijke klecding. en hiervoor niet durfden uitko men. Deze konden zich dan vervoegen bij „Sancta Veronica", waa-bij zii op de groot ste geheimhouding konden rekenen. Bij de rondvraag dankte mej. Th. Els- hof de presidente voor de samenwerking mot de onderafdeelingen. Rest ons nóg te vermelden, dat door het AGENDA LEIOEN. Zaterdag Uitroeiing „Litteris Sacrum", Sohouwburg, 8 uur. Donderdag. Comité voor R. K. Oudersavon- den, 6preker: dr. Lubbers over „Moederschapszorg*!, Kleine Stadszaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Jan. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Re'jst, 8teenstraat* 35, tel. 1 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tol. 1313. bestuur onder de pauze allen een kopje koffie werd aangeboden, waarbij bisouit, gratis aangeboden door de firma Sluis te Deventer werd gepresenteerd. Tevens verzocht men ons nog de aan dacht te vestigen op de verloting van „Sancta Veronica", waarvan de opbrengst zoo hard noodig was om den nood te ledi gen dér stille armen, zoodat wij tót het nemen van een of meer loten ad ƒ0.25 gaarne opwekken. De goedgeslaagde jaarvergadering werd door de presidente op de gebruikelijke wijze gesloten. R.-K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. Propaganda-feestvergadering, Woensdagavond j 1. heeft op feestelijke wijze plaats gehad de herdenking van het 15-jarig bestaan van de afd. Leiden van den R.-K. Fabricksarbeidersbond „St. Wii- librordus" in het Patrónaatsgebouw „St.- Antonius". De voorzitter der afdeeling, de heer Hartman, opende de feestvergadering met den chr. groet en heette achtereenvolgens welkom, den eerw. adv. pater Smits O.F.M., den heer Redegêld, iid van het hoofdbe stuur, het bestuur van den R.-K. Volks bond, de hoeren van Dam en van Leeuwen als oprichters der afd. én tot slot de tal rijke aanwezigen. Zich richtende tot de aanwezigen riep hij uit hét verleden terug enkele gegevens, n.l. de oprichting en de verdere ontwikke ling van dc afdeeling welke niet zonder moeilijkheden gepaard ging. Lang wilde spreker hierbij niet Stil staan, daar op dezen avond ook doof an deren het woord nog gevoerd zou worden. Hierna gaf de voorzitter hét woord aan den heer van Dam, oprichter der afdee- lihz De heer v. Dam bracht op eenigszins hu moristische wijze naar voren het ontstaan en den groei der afdeeling. Veel tegenslag heeft deze afd. Ondervon den. Wérd voor 15 jaar terug aanvankelijk opgericht een afdeeling haven- en fabrieks arbeiders al 6poedig moesten de havenar beiders afgegeven worden aan den R.-K. Transportarbeidefsbond. Eenige jaren daarna onderging de afd. weer een geduch te aderlating, want de menschén werkzaam in de groote houtzagerijen moesten afge staan worden aan den R.-K. Houtbewer- kersbtiod. Maar, Zoó vervolvde spreker, een kleine groep menschen hield stand en thans is ook deze afdeeling weer gegroeid tot een afd. van 70 leden. Hierna werd een begin gemaakt met de afwerking van het feestprogramma. Het gezelschap „Aufgepast" zorgde vóór een gezellige afwisseling. Na het eerste ontreden kreeg Pater Smits O.F.M. gelegenheid eenige woorden te richten tot de aanwezigen. De eerw spreker vernomen hebbend dc wederwaardigheden, welke deze afd. heeft ondervonden, zeide. dat de onderlinge liefde en saamhoorigheid, welke de kern van de vereenigins bewaard heeft, niet is beschaamd geworden, want de afd. is niet elleen bewaard gebleven, maar van èen klein groep:e menschen zijt gij thans een flinke afd. Mannen, bewaart deze solidari teit. uw afd. tót heil. (Applaus). Thans was de beurt aan dén heer Ger ritsen. die enkele mooie voordrachten liet hooren, waarvan de refreins door de aan- wez'Vefl werden meegezon"en. Hierna kreeg de héér Rf ''egeld, lid van het hoofdbestuur, het woord tot het uit spreken van zi:n propagandn-rédo. Snroker voerde de aanweziven in zijn eehoor terug tot het gilden-tijdperk, be handelde daarna de Fransche revolut:e, het verbod van vakvereeniginaen in de verschillende landen, de oprichting van rle eerste v&ksecretarGt^u en vakbonden. Hot ontstaan van de R.-K. Vakbonden héd hét eerst Haats in 1891, waarna kwam de ge leidelijke groei cler R.-K. Vakbeweging, welke thans een massa-organisatie is van beteokenis. Wijzende on de instellingen van het R -K. WeMk'eden verbond mét zk'n omen arbe;dersdagblp,d de „Volkskrant" wekte spreker on tot krachtig medeleven mêt de organisatie. Een krachtic applaus bewees wel dat deze mooie rede aandachtig was gevolgd. Als nu het doek weer op ging kreven. wij te hooren een bellen-solo van den heer v. d. Steen, welke zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Daarna kwam voor het voetlicht het mandoline kwintet „Honni Berpian" onder leading van den heer van Es. Een vijftal mooie nummers wérd uitge voerd, waarvan lfet laatste zeer in den ?maak viel der aanwezigen n.l. de muzi kale ve:tolking van het Strijdlied van het R.-K. Werkliedenverbond. De rauze, welke volgde, werd benut om bonnetjes te verkoopen voor de tombola zorder nieten, welkè tombola (dank zij de medewerking van veel R.-K. winkeliers en ook door geschenken van de leden) er keurig uitzag o.a. zagen wij onder de prij zen veel worsten, een zwaar levend konijn, een klolrstel, een electrisèh strijkijzer, enz. enz. te veel om op te noemen. Na de pauze ging men over tot de trek king der prijzen, wat jammer genoeg zoo veel tijd in beslag nam, dat van de afwer-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2