Waar Japanners en Chineezen de zwaarden kruisen SPORT VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 Doet gij het toch, dan heeft de crisis u niets geleerd en draagt gc weer het uwe bij om een nieuwe crisis in het leven te roepen. Gij moet u nu reeds vormen tot ware principieele mannen, die geloof en zeden hoog houden óók wanneer het gaat om uw beroep. Levende in een gemeenschap behooren de menschen aan elkaar toe. Niemand heeft het recht zijn mede- menschen louter te gebruiken tot eigen voordeel. Elke bedie ning is gericht op het algemeen welzijn; dit geldt in de Kerk maar óók m de maat schappij. Men moet rekening houden met de belangen van anderen. Ze zijn er met om geplukt of uitgeschud te worden. Van de toekomstige zelfstandige midden standers wordt gevorderd iets te bezitten waarmee hij de anderen van dienst kan zijn. Degenen nu die de K. J. M. V. gaarne zouden zien als een amusementsvereeniging hebben een verkeerde, ja zelfs heillooze opvatting van uw organisatie. Wanneer het bij andore jeugdorganisaties een niet ongewone opvatting is, dat de Middenstandsjeugd zich alleen interesseert voor bals en andere amusementen, dan is dit een gevaarlijke opvatting en is het voor de goede verstandhouding noodig dat de K. J. M. V.-leiding hiertegen ingaat en wijst op de taak der K. J. M. V. Zich afvragend, of spr. nu alleen de aan- wezigen bedoeld heeft, antwoordt hij, dat vooral z'n betoog gericht is tegen de af wezigen en de groote massa der nog steeds niet georganiseerde Middenstandsjeugd Wat doen de laa tst en in hun vrije tijd Bij eenig onderzoek komen we dikwijls voor héél ernstige afwijkingen te staan. Spr. spoort daarom de leden aan nog veel meer van de vereeniging te maken. Het aandachtig luisteren tijdens de lezin gen alleen is niet voldoende er moet ook meer gedaan worden. Spr. vraagt zich af, of in dit verband misschien niet meer „vormende"' kracht van den K. J. M. V.- Bond zou kunnen uitgaan? Na het hartelijk applaus sprak de voor zitter een kort dankwoord. Tevens vestig de hij de aandacht op de belangrijke jaar vergadering van Woensdag 25 Jan. a~s. Vrijdag a.s. is het Eigen-Huis gesloten we gens bijeenkomst der Debatingsclub. Hier na sloot de voorzitter de vergadering met den K. J. M. V.-gToet: Voor Christus, on zen Koning! God wil het! Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 3-220. Fot. Marius Bongenaar. P. Slegten- horst. Leiden, Nieuwe Rijn 46b. Fotogra fisch bedrijf en handel. Bijv. uitgeoef. bedr.: kinomatografisch bedrijf met inbegrip van geluidsopname en weergave old naam: Rijn- landsche Filmfabrieken „De Rolprent". 5780. Hoogenbosch voorheen St. Antoine (f.) Leiden, Donkersteeg 5. Hoofdz. Amster dam, Ruysdaelstraat 108. Exploitatie van schoenzaken. Wijz. handelsn.: fil. Leiden, in: Firma Gebrs. Hoogenbosch v h St. An toine. KERKNIEUWS 166 „Hoerah, Pater. Hoerah! 't Is voor el kaar. U zult toch nog wel weten dat ik u eenige weken ge'.eden heb geschreven en u een postwissel beloofd heb tot zekere in tentie. „En 't is nu voor mekaar, hoor. Haar vader, die er eerst niets van weten wilde, heeft nu ook ja gezegd. Nu weet u meteen waarover het ging. Fijn, hoor, dat die zaak in orde is. Ik heb er dikwijls wakker van gelegen. Want als ik haar niet gekregen had. was ik eeuwig vrijgezel gebleven. Zij is waarlijk de bloem van de parochie. En een paar oogenEn ze zingt als een nach tegaal. Wat ben ik een boffer! „Als u nu maar niet denkt: Hij ziet ze vliegen. Maar, ja, Pater, ik kan er niets aan doenenz. enz. „Vandaag zend ik de postwissel af, welke ik beloofd heb. „De bloem van de parochie". „En wat een oogen„Een nachtegaalEn ik, Pa ter Liefhebber, zeg op mijn beurt: Wat een taal! Wat een schoone taal! Zoo'n jong- mensch wordt plotseling dichter. Woorden waaraan hij vroeger nooit gedacht had, ze vloeien zoo maar uit z'n pen. Het is maar zoo jammer dat de jonge dame soms minder dichterlijk is aangelegd. Zooals die dorpsgalant met z'n dame, op de kermis: Hij: Mi, wat ben ik toch blij dat ik jou heb. Ik wou dat we samen op die mooie wolk zaten enen.... Zij: Zou mij te koud en te nat zijn, hoor. Geef me maar een oliebol met suiker''. Wat ik met deze verhaaltjes nu zeggen wil? Dat, wanneer ge haar gewonnen hebt, ge niet over wolken praten moet. Dat is veel te kil. Praat over een postwissel aan Pater Liefhebber. Dat doet veel warmer aan. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Father Lefeber. U kunt ons ook helpen door ons geld of stukken te geven tegen rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt het geld besteed voor de opleiding van arme jongens tot priester. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS DE KEIZERSSTAD JEHOL IN VERRE OOSTEN Dr. TANG LEANG L, PEKING. De opmarsch der Japanners in de Chineesche provincie Jehol schijnt voor het oogenblik tot stil stand gekomen. Met het oog op de mentaliteit van den Japanschen Generalen Staf moet men er ech ter voortdurend rekening mee hou den, dat nieuwe militaire voor wendsels ieder oogenblik aanlei ding kunnen worden tot nieuwe acties in de Noord-Oostelijke pro vincie Jehol en de gelijknamige keizersstad, dateerend uit den tijd der Mongolenkeizers, staan dus nog altijd in het midde.punt der gebeurtenissen van iederen dag. De Keizerstad Jehol. Midden in de provincie, in de bergen van den grooten Chingan. ligt de verva.len zo- mer-residentie der Matidsjoe-keizers. De lucht der stervende stad is bevangen met herinneringen aan groote wereld-historische gebeurtenissen een vage schemer van de vroegere schitter-pracht waast nog boven de daken van Jehol. Keizer Chien-lung vooral heeft behalve de lustsloten die er al waren nog 36 ande ren benevens verschi'lende paviljoens in het park van het zomerpaleis laten aan leggen. Hij vergrootte en verfraaide het park volgens de modernste eischen, liet meren aanleggen met kunstmatige eilanden gewelfde bruggen en tuin-kunstwerken van allerlei aard. Eeuwenlang was -Jehol de parel in den ring der Chineesche steden, een schatkamer der Mandsjoe-dynastie. Beroemd is de tempel van Jeho', waar van een getrouwe nablootsing op de we reldtentoonstelling van Chicago zal geëx poseerd worden, het z.g. gouden paviljoen, de schoonste Mongoolsche tempel, welke de Chineesche bouwkunst ooit gewrocht heeft. Jehol belichaamt dus een stuk kunst-his torie zooals Sanssouci. Schönbrunn of Ver sailles. Natuurlijk is ook deze oude Mandsjoe- residentie met allerlei sagen en legenden omweven. Chantage en wanbeheer heersch- ten hier evenzeer als in Versailles en Schönbrunn. Een gunsteling van Keizer Chienlung, Ho Shen genaamd, moet hier tientallen van jaren het rijk getyranniseerd hebben. Toen Ho Shen van den opvolger van Chien Lung het zijden koord. wat een bevel tot zelfmoord beteekende ont ving en overeenkomstig dat bevel, ha rakiri pleegde, liet de gunsteling van den overleden keizer een rijk achter, dat inwen- die totaal verscheurd was. Behalve deze bloedige histories kent de keizerstad Jehol ook enkele innige episo den: zoo b.v. de ongelukkige liefde van keizer Chia-ching voor de handwerkers- vrouw Wang, die schooner was dan alle da mes van het keizerlijk hof. Ongetwijfeld zal een filmmaatschappij zich van deze stof meester maken en ze uitwerken. De keizer liet genoemde vrouw gevangen nemen en hield haar jarenlang in zijn sprookjesslot opgesloten. Op zekeren dag sprong de ge liefde van den-keizer, die jig altijd haar eigen man met vergeten was, m een der vele meren van het park en verdronk Toen de bakker Wang dat hoorde, pleegde hij eveneens zelfmoord door in het water te springen. Peking. In schoonheid en originaliteit wordt Je hol nog slechts door Peking, de vroegere hoofdstad van het rijk overtroffen. Eén ding heeft zij met Jehol gemeen: het sym bool der stervende stad. Peking is door de snelle moderne levenstempo met zijn prachtgebouwen en paleizen tot ondergang gedoemd. Economie en politiek voeren in het Zuiden van het rijk rond Nanking en Sjanghai een heftiger strijd terwijl in de zen kouden Noordhoek de doodsche stilte van het verleden heerscht. In den tijd des keizers had men, zooals bekend, in Peking de z.g. „verboden stad'', die ten strengste voor iederen vreemdeling gesloten werd. Daar leefde de laatste zoon des hemels, de jongeling Hsuan Tung, die thans in Moekden over Mandsjoerije re geert. Toen, in 1912, was Hsuan Tung nog een ha.f kind, wiens voogd, naijverig de ceremonieel van het Mandsjoe-hof bewaar de. Hsuang Tung was overigens lang niet de politieke nul waarvoor men hem jaren lang hield. Hij leerde vijj talen en een do zijn schrijfsystemen. Hij was een buitenge woon talentvol schrijver en kunstenaar, of hij echter het uiteenvallend rijk nog bij een had kunnen houden, is hoogst twijfel achtig. Hij heeft altijd nog de verdienste, na het avontuurlijke regentschap der keize rin-weduwe het huis Ching waardig beslo ten te hebben. De christen generaal Feng, dezelfde, die thans aaD de zijde van Tsjang shu.iang den militairen tegenweer tegen den inval der Japanners in Peking organi seert, heeft hem uit zijn paleis verdreven. De romantiek der oude Oostersche me tropool leeft echter nog altijd voort rond hare poorten, waardoor lange kameel-ka ravanen trekken en in de breede Avenue's waarlangs zich de pompeuze begrafenis- en huwelijksstoeten bewegen. Nog b oeit ach ter de vermolmde muren, achter de ruiten van het café een gezellig leven, de poli tieke debatten en de ouderwetsche babbel praatjes waarvan de oude heeren met dun ne baarden even goed houden als de oude dames van de vroegere „verboden stad". Nog toeteren de lama s in de tempe.s hun zware bazuinen maar het tempo van den tijd is ook langs hen niet spoorloos voorbij gegaan. De Chineesche muur. Tusschen Sjanghaikwan en de keizerstad Jehol verheft zich de reusachtige Chinee sche Muur, die zich door de bergen van den grooten Chingan heen schuift. Deze Chineesche muur, aan wiens fun damenten de granaten der Japansche veld kanonnen weer eensgeknaagd hebben, ;s het machtigste verdedigingswerk, dat zijn ontstaan te danken- beeft aan een arbeid van duizenden: jareir, Tegen dezen reusach- tigen muur zouden de aanvallen der oor logszuchtige Mongoolsche stammen misluk ken en gebroken woiden. Tegen modern ge schut kan .natuurlijk ook zoo'n geweldige vesting van muren en torens geen weer stand bieden, daar de granaten van het mo derne trommelvuur ieder steenen bolwerk tot stof en gruis vermorzelt. In ieder geval is de groote Chineesche Muur nog altijd een eenig document van menschelijke energie en prae-historische bouwkunst. 120 pvramiden van Cheop? zou men uit de steenmassa's aan den Chinee- schen Muur kunnen bouwen. „Wan-li-tschang'' wordt het bouwwerk in de Chineésche taal genoemd. Het is 2150 kilometer lang, een afstand van de Darda- nellen tot Schotland, 'van de Krim tot de VLUCHT VAN DE CHINEESCHE BEVOLKING BIJ DEN OPMA'EISCH DER JAPANSCHE TROEPEN. DE CHINEESCHE MUUR. Noordelijke IJszee, van Parijs tot Moscou. De Chineesche Muur is gemiddeid 11 a 12 Meter hoog, aan den voet 10 meter en aan den bovenkant 7 meter breed. Hij bestaat uit geweldige vierkante steenblokken. Hij begint in het Oosten aan de Golf van Liantung in den omtrek van Shanghaikwan, de uitvalpoort der groote Centraal-Aziati- sche karavaanwegen. Zij scheidt hier het Centrale rijk van het steppenrijke Mongolië en de Gobi-wo^ stijn. In tallooze bochten volgt de Groote Muur vooral de kammen der bergketens. Ten Noorden van Peking splitst hij zich in twee armen om daar een bijzondere weerstand te vormen. Het bouwwerk is ouder dan de Christelij ke tijdrekening. Hoogstwaarschijnlijk heeft men er 200 jaar voor Christus' geboorte reeds een begin mee gemaakt. Keizer Shi- Hoang Ti wordt a's eerste bouwmeester van den Grooten Muur genoemd. Over de geschiedenis der verdedigingswerken is te genwoordig slechts weinig bekend. Vast staat alleen, dat het bouwen en uitbouwen van den Chineesch Muur ongeveer 5 eeuwen in beslag genomen hebben. Ook technisch is het bouwwerk een be zienswaardigheid. Alle steenen en blok ken zijn zorvuldig door mortel aan e kan- der' gevoegd en alles bevindt zich tegen woordig nog in uitstekenden staat Op af standen van 120 meter zijn torens met schietgaten en flankeergebouwen in de muren ingebouwd. Het 10 meter breede platvorm is met tegels en steenen platen bedekt. Een knap bouwondernemer is van plan, om uit gedée ten' van den G'hinee- schen Muur een autoweg aan te leggen. De Economische achtergrond van den strijd. Eenieder, die een bezoek bracht aan Oost-Azië, kent de met kolenstof bedekte stoombooten der Kailan Maining Company. In de omgeving van Kaiping, in het Noor den der Chineesche provincie Tschili, wer- j den ongeveer 5 millioen ton kolen per jaar geëxploiteerd. Met eigen stoombooten ver scheept de Kailing Miijing Company, waar in Engelsch kapitaal, de opbrengst van haar mijnen uit de haven van Tschingwan- kau. De Kailan Mixing Company had voor uitzicht, tot het oprichten van een ijzer industrie in Noord-Tschili, omdat daar erts gevonden we~d. Reeds de kolenproductie in Kaiping was voortdurende een concur rentie voor de Fuschun Mixing Company, die in handen was van de Japanners. Deze Fuschun Mixing Company exploiteert 50 Kilometer ten Z. O. van Moekden jaarlijks ongeveer 7 millioen ton kolen. De Fuschun Mixing Company, tesamen met de kolenmijnen ran Peuschihi, waar tevens een Japansche ijzeronderneming ge vestigd is, en het ijzer- en staalbedrijf An- schau, dat in handen der Zuid-Mandschoe- rijsche spoorwegen is, beschouwden altijd kolen- en ijzerondernemingen der provincie Tschili als een -gevaarlijke concurrentie welke zij met leede oogen zagen. De voornaamste concurrent voor de Mandschoerijsche onderneming was tot nu toe het ijzerbedrijf Lungjin, ongeveer 12 km. ten Westen van Peking. De ertsen, en andere grondstoffen welke dit bedrijf voor z'n productie noodig heeft, liggen in het ge bergte. dat de grens vormt tusschen Tschili en de Mongoolsche hoogvlakte. Afgezien van de natuurschatten, die zich van het Noorden der provincie Tschili tot in het Zuiden der provincie Jehol uitstrekken, zijn de tot heden nog weinig geëxploiteerde ge bieden der provineie Jehol nog altijd een toekomst-eldorado voor de Chineesche ont wikkeling geweest. Toen de Japansch ge oriënteerde ontwikkeling in Mandsioerije Chineesche ondernemingen voortdurend weer op zij drong, werd zoowel uit econo mische als uit nationaal-politieke gezichts punten van Chineesche zijde de exploitatie der provincie Jehol ernstig ter hand geno men. Evenals Mandsjoerije ligt ook Jehol bui ten den Grooten Muur. De plaatselijke naam vmr Mandsjoerije (inclusief Jehol, dat hisuui sch en genealogisch tot Mongo lië behoort) was. eer men van Mandsjoekwo begon te spreken: „K'ou Wai" of „Buiten de passen'' (den muur). Het groote Hsingan-gebergte in het Wes ten, het lage Hsingan-gebergte en de Amoer in het Noorden, de Tsjangpaisjan-bergen ^de natuurlijke grenzen van Korea, in het Oosten) omringen de gioote vlakte, die vroeger de „vier Noordooste ijse provin ciën (Jehol, Pengtien. Kirin en Hailang- kian) vormden. Daar de Chineezen bij verdrag gebonden waren, geen spoorweglijnen parallel met de Zuid-Mandsjoerijsche baan te bouwen, dus een Noordelijke expansie van Sjanhaikwan en Hoeloetao onmogelijk was, streefde Chi na meer en meer naar een uitbreiding in het Westen. Him plan was een spoorweg net van Peking naar Jehol en vandaar naar Taonan aan te leggen, deze verbinding door te trekken naar Peipiau en door het aanleggen van een nieuwe haven van Hoe- loelao, ten N. van Sjanhaikwan. de exploi tatie van het rijke achterland van Noord- Tschili en Jehol met meer succes ter hand te kunnen nemen. De oprichting der Ma%id- joekoe regeerinsj hppft p'ctseling een einde gemaakt aan deze Chineesche plannen. Ook Sjanhaikwan en Tsjingwant.au. steden waarop China toekomstplannen bouwde, zijn bezet door de Japanners. BILJARTEN C. VAN VLIET NAAR BRlj£SEL. De Haagsche biljarter C. van Vliet, lid van de 's-Gravenhaagsche Biljartclub, die de vorige week in het Sarphati-invitatie- tournooi te Amsterdam den eersten prijs won, heeft ingeschreven voor de wedstrij den om de Coune Glorieux, het belangrijk ste tournooi. dat de volgende week te Brussel zal worden verspeeld. De mogeüikheid bestaat, dat Van Vliet ook zal deelnemen aan de wedstrijden om den Gouden Verloop-beker, welke op 16 Februari a.s. in den Haagschen Dieren tuin, onder auspiciën van de 's-Graven haagsche Biljartclub een aanvang zullen nemen. VOETBAL WEDSTRIJD NEDERLAND ZWITSERLAND. Nog plaatsen te krijgen. Het bestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Voetbalbond deelt ons mede, d.°t door het tijdig afdekken van het speel veld met stroo en dekzeilen, het stadion terrein Zondag in goeden toestand zal ver- keeren. Voor de hoogere rangen zijn nog enkele plaatsbewijzen te verkrijgen, welke Zondagmorgen vanaf 9 uur aan de Sta dionloketten zullen worden verkocht. LEIDSCHE VOETBALBOND. De wedstrijden uitgesteld. De secretaris van den Leidsehen Voet- balbond deelt ons mede. dat alle door het bestuur op Zaterdag en Zondag uitgeschre ven wedstrijden zijn uitgesteld. SCHAATSENRIJDEN JUBILEUM WEDSTRIJDEN TE DAV0S Koetman eerste in twee wedstrijden. DAVOS. 20 Jan. (V.D.). Heden zijn al hier de intern?tnnale jubileumwedstrijden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Kon. Ned. Schaatsenrijde-sbond en van het 40-jarig bestaan van de Tntern. Eislauf verein aangevangen met een invi tatie-wedstrijd. uitsluitend voor Neder- landsche hardrijders, die niet zullen star ten op Zaterdag en Zondag. De uitslagen luiden als volgt: 500 meter: 1. W. Keetman 47.1 sec.; 2. J. v. d. Garde Jr. 48.5 sec#; 3. A. J. Jan sen 48.8 sec.; 4. A. Saai 49 sec.; 5. C. Jon- gerfc 49 sec^; 6. J. Koning 50 1 sec; 7. J. P. Koning 51#8 sec.; 8. J. van Zijl 52.2 sec.; 9. B. H. Scholten 1 min. 0.2 sec; Th. J. H. Dullaert kwam te vallen. 1500 meter: 1. W. Keetman 2.30.7; 2. J. Koning 2.33.9, 3. J. v#.d. Garde Jr. 2.34.2; 4. A. J. Jansen 2 37.4; 5. C. Jongert 2.41.6; 6. J. van Zijl 2.*1.9; 7. J. P. Koning 2.46.3; 8. B. H. Scholten 2.46.3; 9." A. Saai 2.47.6; 10. Th. J. H. Dullaert 2 47.6. Vanavond wordt de 5000 meter en het eindklassement verreden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14