VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURAN'I VIERDE BLAD PAG. 13 BINNENLAND UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Samenstelling van den raad van beroep. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft benoemd voor den tijd van 2 jaar. in den Raad van Beroep bedoe.d in art. 6 van het K.B. van 28 December 1932 tot regeling van den uitvoer van bloembol len tot voorzitter, tevens lid Ernst H Kre- lage te Haarlem; tot plaatsvervangend voorzitter, tevens plaatsvervangend id Th. M. H. van Wave- ren te Bennebroek; tot leden: prof. dr. E. van Slogtefen. te Lisse; W H. Jonkheer, te Hillegom; J.-van Leeuwen, te Sassenheim: A. C. van."der Schoot Jr. te Hillegom; J. M. van Til. te Lisse; K. Velthuys, te Hi.le- gom; tot plaatsvervangende leden: dr. J. .1. Beyer, te Lisse: H J. Arentshorst. te Sas senheim; Th. W. Hoog te Haarlem; W. A. Phiiippo. te Hillegom; L. van Til Lz., te Hi legom. Aan dezen Raad van Beroep wordt toe gevoegd als secretaris: H. J. Voors. Leid- schevaart 8 te Haarlem. Controleurs. De waarnemend Directeur-Generaal van den Landbouw urengt ter algemeene ken nis. dat de namen standplaatsen en adres sen dpr controleurs aangewezen tot het in ontvangst nemen van de aanvragen »m keuring m verband met de regeling van den uitvoer van bloémbo len luiden als vo'et: Wageningen: de inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkund'gen Dienst (tel. 118); de ambtenaren en contro eurs van den Plantenziektekundigen Dienst; Aalsmeer: C. J. Augustijn, Stommeerweg 70 (tel. 38); Amsterdam. A van Soest. Handels kade 9 (te. 45050); Assen: M. de Vries, Loonerstraat 64 (van 12 September a.s. af); Boskoop: J. Zwartendijk, Zijde 69 (tel. 181); Beverwijk: J. Pas. Zeestraat 72 (tot 10 Sep tember a.s.); Bussum: R. Dikstaal, Keizer Ottostraai 85 (tel. 368); Coevorden: J. Pas, van Heutzpark la (tel. 97) (van 12 Sept. a.s. af); Deventer: P. J. de Jong, Brinkpoort straat 30; Eist (Geld.): Th. J. de Vin, Arnhemschestraatweg 83 (tel. 92); Goes: S. K. Phaff. Vogelenzangweg 8: Heemstede: A. Sabelis. Haemstedep ein 24 (tel. 2823S) Haarlem; Heiloo: W. van Dorp Rijksweg 319 (tel. 1125) Alkmaar; 's-Hertogenbosch P. C. Koentj, Brugstraat 44 (tel. 577); Hille gom: P. GJw'alk Weeresteinstraat 141 (tel. 2655); Hoorn: W. J. Drost. Dneboomlaan 146; (tel. 254); Leeuwarden: J Dantuma, Tjerk Hiddestraat 30 (tel. 6232); Leiden: W J. Stofmeel, Roodborststraat 12 (tel. 2786); Lisse: C. van Klaveren. Kanaalstraat 158; Mill: Th. W. H. Zeelen, Stationsstraat A 53; Naaldwijk: C. A. Teromom». Kruis- broekweg 1 (tel., 140); OudenboschR. On rust, D. 45 (tel. 11); Sr. P^ncras: A vaii Hërwijnen. BovenWeg 128 (tel. 169)- Broek op Langendijk; Maas we]J. M. van Laar, "Rijksweg (te 487); RotterdamL. Eigeman Willem Buytewechstraat 113c (tel. 36500); Sassenheim: G. Demmink. Beukenlaan 31 (tel. 4513); Stadskanaal: R. Pekelaer, Se- russtraat 78; Winschoten: G. J. W. Ba- rentszen, Hoogstraat 56 (tel. 251). UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De conferentie inzake de loonsverlaging. Woensdagmiddag had onder leiding van den rijksbemiddelaar, den "heer J. Wester- dijk, de conferentie plaats tusschen de Al- melosche Fabrikantenvereniging en de Textielarbeidersorganisaties inzake de aangekondigde loonsverlaging van 12 tot 14 pet. De heer Westerdijk vergaderde eerst met het bestuur der Fabrikantenvereniging, vertegenwoordigt door de heeren J. ten Cate. Jac. Hedeman, F. J. ten Bos en mr. G. Vixseboxse. Hierna confereerde de Rijksbemiddc- laar met de vakorganisaties. Aanwezig waren mr. H. M. Lambertus. de heeren A. J. Mensing. Mos en Middelhuis, voor de Eendracht de heeren Stuvé en Tabak, voor Uinfcas de heeren Vunderink en J. Wind en voor de Politiek Onaf. Textielarbeiders- bond de heeren Vreeling en Weltevreden. De conferentie duurde van twee uur tot half acht. Besloten werd op Maandag 30 Januari a.s. wederom te confereeren ten gemeente huize van Almelo. De aangekondigde loonsverlaging is in afwachting van de resultaten dier confe rentie 14 dagen opgeschort. VARKENSTEELT-BEPERKING. Aantal biggenmerken 1-8: m'llioen. De minister van Economische Zaken en Aroeid neeic, ter uitvoering van art 15 lid 1 aer Orisisvarnenswei voor net tijdvak van 1 Oct. 1932 tot en mei 31 Maart 1933 het tot-aa. aania. der aan te brengen biggen- mci«en oepaaid op 1.799.500. Hei aantai der merken, voor het gebied van eik der gewestelijke organisaties be- scuiAoaar, wordt ais voigt vastgesteld. Groningen 74.00, Jtriesiand 91.000, Drente 192.000, Ovenjssei 224.000. Geider an 371.000, Utrechr 118.500, Noord-Holland S5.UO0, /.uid-nouand 191.006 Zeeuina 45.000, JSoord-Brabant 270.000, Limburg 138.000. LEEUWARDER B0TERN0TEERING. De Crisis Zuivel Centrale deelt mede dat de Leeuwarder ooternoteering is vast gesteld op 72 ct. per K.G. Buiten contingenteering vallende goederen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeit, gezien de Koninklijke oeslui- teu van 16 Januari tot regeling van den invoer van kousen en sokken, tapijten, naaigaren en tafel- en servetgoed, bepaald, dat geen vergunningen zullen benoodigi zijn voor de uavolgende goederen: I. Elastieken kousen, kousen uitsluitend voor medische doeleinden te gebruiken; slobkousen. II. Divan-, kapstok-, wand- en tafelklee- den, portieres, e.d. artikelen, welke kenne lijk niet voor vloerbedekking kunnen die nen; kleedjes onder 4 M2., eenzijdig gepa troneerd, geueei uit katoen vervaardigd; kleedjes van pelterijen vervaardigd; ma nilla loopers (niet gesneden); matten /an papier, stroo, net, biezen, turf, lufa e.d. niet weegbare stollen; oveiloopers van ka toen of linnen; tapijten, tapijtgoed. kar petten, loopers. k-eedjes en matten van cocos of vilt; vlechtwerk van stroo. hout. spaan, biezen, turf, ufa e.d. plantaardige stoffen voor vloer-, wand- en raambedek- king; vloerbedekking van kurk, rubber, linoleum, zeildoek e.d. III. Dweilen; handwerkkleeden en kleed jes en andeie sierkleedjes en looje.s. al dan niet met patroon bedrukt of geheel of gedeeltelijk bewerkt; spreien niet gehee' van katoen; spreien van tule of vitrage; tafelkleeden of kleedjes, welke niet tot uei De actie in het Amsterdamsche confectiebedrijf Wij lezen in het vakblad van onzen - ka tholieken Naaisters- en Kleermakeisbond, dat bij de staking in het engros-confectie- bedrijf van de 600 stakende arbeiders en arbeidsters er 28 katholiek georganiseerd zijn. Ünze bond is geen partij bij het col lectief contract* voornamelijk omdat er bij de 5 bij de staking betrokken fabrikanten hoofdzakelijk Joodsch personeel werk zaam is. Te Bloemendaal is gisteren overleden de heer Joh. A. Laan, president-direc teur van de NV. Wessanen's Kon. Fabrie ken te Wormerveer. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Met een mes gestoken. In den afgelorpen nacht werd assistentie ingeroeper voor een vechtpartij tusschen enkrie café-be zoekers op den hoek van Mandersloostraat, waarbij aan H. door een zekeren v. L. met een dolkmes een steek in den rug werd toe gebracht. waardoor een bloedende verwonding ontstond. H. heeft zich onder heelkundige be handeling moeten stellen en deed aangifte bij de politie, die het dolkmes en schede, bene vens een alarm-pistool met vijf pa.ronen in .beslag nam. Tegen v. L. werd proces-verbaal opgembaat. AARLANDERVEEN B. V. L. Propaganda-avond. Woensdag avond hield de Bijz. Vrijw. Landstorm alhier haar jaarlijksche propaganda-avond in de zaal van den heer N. Delfos. En gezegd mag wor den: men heeft de juiste propaganda ge- maakt.De groote zaal van den heer Delfos was stampvol. De zaal was met vlaggedoek en oranje versierd. De spiegel was eveneens ver sierd en bracht met haar opschrift ieder der aanwzeigen in herinnering: „Steunt le B. V. L.||. Deze propaganda-avord werd gepresi deerd door ds. H. Moolhuizen, onder wiens leiding de prijsuitreiking plaats vond in volg orde naar behaald aantal punten: W. Ver- hage. H. Bartelmeier, S. v. Kreuningen, J. v. Winkel, A. Westerhout, M. Heiman, M. v. Vliet, P. H. Oosterman, H. Broekhuizen, T. v. Soest, M. Boogaard. J. Hogeveen, D. de Vries, A. Berger, J. Eikeleboom, L. v. Vliet, J de Graaf, W Niezing, H. Koenekoop, A. v. Egmond, J. Bezemer, B. Walraven, J. v. Vliet en H. v. d. Loo. Als deze prijsuitreiking geschied, zijn intus- schen alle gasten aanwezig, onder wie ds. G. Th. v. Beusekom en res. majoor J. P. Boots, commandant Z. H. V-, res. le luitenant D. J. Karres. secretaris Z. H. W. Verder merkten wij nog onder de aanwezigen op dr. W. v. d. Wind, de burgemeester van Woubrugge, de heer Boddens Hosang en nog heeren van den gemeenteraad alhier. De avond werd ingezet door te zingen het „Wilhelmus". De muziekvereeniging „Excel sior" begeleidde dit gezang. De eerste speech werd uitgesproken dcior majoor J. P. Boots. Spr. zet uiteen, hoe leden en vrienden van den Landstorm een vrede lievend instituut vormen. De Landstorm be oogt handhaving van de eerbied voor orde en gezag. Dan werden onder leiding van den dirigent J Marks eenige muzieknummers gegeven. Als punt 5 van het program tableau: „Als 't moet". Dit tableau, voorstellend een Zeeuw- sche vrouw .gereed staande om hel koren in di graanschuur te verzamelen in tijden als door den man 't vaderland gediend moet wor den... dus als 't moetter wille van 't gezin en ter wille van 't vaderland. Door den voorzitter werd nu bekend ge maakt, jat pastoor A. J. M. Hoogeveen niet aanwezig kon zijn, wat hem ten zeerste speet. De burgemeester van Woubrugge, de heer Bo s Hosang, hield nu een toesDraak, waarin hij opwekte tot liefde en dankbaar heid vooi het Oranjehuis. Is me" ru m een half uur gepauzeerd heeft wordt vertoond een tableau van de Holland- -che De m.i7iekvereen. ..Excelsior" zette in: „O schitterende kleuren van Neder- r-'l-cb vlag', hetwelk allen meezongen. Vervo^e's snrqk 1ste luitenant D J. Kar- -es, se "re tan! Z. H. W Deze sprak over de samenste'ing var -*->n *3 V. L. fer wer-J -;->nomuziek («eleven door den heer O. v. Hee«*r®-bt. Het derde "b'eiu was ^ou er trou". Een ge- -no» "-lfa 's vlag. Krijgslieden zwoeren trouw aan 'de vleg. Als laatste sprak ds G. Th; v. Beuzekom over 't ontstaan van 't Oranjehuis en de lief de voor het eigen land. Nidat in he innering is gebracht door ds. v Bezek^m het jubileum van den Prins van Oranje, werd met een enthousiast driewerf: hoeral! voor het vorstenhuis en een hoera!! voor koningin-moeder geëindigd. Ds. H. Moolhuizen sloot de propaganda- avond en brach. op waardige wijze dank aan allen, die hadden medegewerkt Aan den heer Tb Herr werd bijzonderen- dank gebracht voor de decoratieve beschilderingen. Na nog steun gevraagd te hebben voor de B. V. L.. wordt met een vaderlandsch lied ge sloten. Aanrijding. In wijk Hoorn had gister avond een gecompliceerde aanrijding plaats tusschen een drietal autobestuurders, doordat een auto. komende uit de richting Utrecht, in aanraking kwam met twee auto's uit tegen overgestelde richting en deze beide laatste wagens beschadigde. Wie zal dit nu betalen? Gevestigd: van 's Gravenhrge: C. W. Wie-hers. onderwijzeres, v. Boetzelaarstraat 7 Koudekerk- D. Griffioen, bakkersknecht. Steekterweg 150 Leiden: J. C. Sprokkerieft. Mauritsstraat 18 Zui'en: W. Weener. echtg. van J .van der Berg, Oudsh. weg 58 Lei den: A. M. den Hollander: Gneohoek 70 Sassenheim: J Kozijn, St. Josenhsgesticht Doorn: B. van Zalingen, Hoorn 22 Boskoop: C. M. Nederlof, dienstbode Groeneweg 20 Heenvliet A. van Diggele en gezin, zaakwaar nemer, Trompstraat 3. Vertrokken: naar Arasterdam, v. d. Hoopstraat 34: H. W. Verhage Oegstgeest, Warmonderweg 8: J. T. Knor Gouda, Iter- son Ziekenhuis: C. W. Vellekoop Tiel, O. Haven, wed. G Me'kertBeekhof en gezin. Geboren: Nicolaas Pieter, z. van T. B de Jong* en J Balvert Margje d. van J. v. d. Akker en M. van Zwieten Sara Gerritje d van W. van Ofwegen en E. Keizer Antje d van M. van Oe-'eren en W J. van Sprang Henri Jacobus Leonardus z. van L. J. J. Scheerder en P. A. H. M. Baars Joanna Cornelia Maria d. van J. H. Snelderwaard en J C. Warmerdam M'ria Cornelia d. van H de Groot en M. M. Westerhoven Maria Johanna Agnes, d. van G. Toor en M. A. L. Jansen Johannes Pieter z. van D. de Jong en A. Wassenaar Gerrit z. van H. Lammers én P. Kersbergen. Getrouwd: H. J. van Zwieten 19 j. en A Smeding 18 j. B. J. de Visser 48 j. en J Boogerd 38 j. Overleden: Jacobus Koblenzweij 77 j. echtgen. van A. Gaalswijk. BODEGRAVEN Werkverschaffing. De Bodegraafsche IJs club „Werkverschaffing" hield 18 Januari een jaarvergadering in „hotel, van Haaften". De opkomst was - r gering. De voorzitter, de heer J. Burggraaf, sprak.een kort openings voord en heetta de aanwezigen welkom. De secretaris, de a-er J. v. d. Giesen, las de no- t'-ien, welke onveranderd werden goedgekeurd Ui het jaarverslag, hetwelk^v-neens door den secretaris was verzorgd, merkten we op, dat het ledental per 1 Januari bedroeg 247. De heer A. Beijen deed rekening en verantwoor ding over het afgeloopei boekjaar, hetwelk met een flink batig saldo sloot. Doordat in den afgeloooen winter geen ijswas geweest, Viel er verder weinig te bespreken. Het loon van de arbeiders werd vastgesteld op 2 per dag. De 2 aftredende bestuursleden, de heeren R. Kelfkens ën Fred. v. Dam, werden beiden her kozen en namen ook wederom hun benoeming Niets meer restende, dankte de voorzitter de enkele aanwezigen voor hun opkomst en sloot de vergadering met 'n slotwoord. Dressuurclub. De dressuurclub van Poli tiehonden is thans defintief opgericht met 12 Iqden. Als voorzitter werd gekozen de heer A. C. v. Aelst. secr. de heer A. M. Vink, penn. de heer J. Th. v. Ghesel Grothe. Tot leider van de club is benoemd de rijksveldwachter P. Rademaker. Als oefenterrein is aangewezen de Nieuwe Markt, waar reeds de eerste oefening heeft plaats gehad. Damclub. Door de Bodegr. Damclub „Ons Genoegen" werd deze week een wedstrijd ge houden met de dataclub „Denk en zet" te Woerden. Het eindresultaat was dat Bodegra ven de wedstrijd won met 25 tegen 7. Arbeidsbemiddeling. Bij het correspon dentschap der arbeidsbemiddeling staan heden als werkloos ingeschreven 123 personen. Slachthuis. Gedurende de maand Decem ber 1932 zijn in het slachthuis alhier geslacht: 64 koeien, 67 varkens, 71 graskalveren, 1449 nuchtere kalveren, 46 schapen en geiten. Bouwvergunning. Door B. en W. is aan N. Hoogendoorn vergunning verleend tot ver bouw van het woonhuis van den heer B. Baars. Geboren: Hendrika d. van A. E. van Leeuwen en E. Versteeg Johannes Marinus z. van Vonk en A. C. Jacobi Hendricus z. v. H. van der Laan en K. van der Laan. Ondertrouwd: H. van Wensveen 26 j. te Reeuwijk en C. M. van der Veer 23 j. Gevestigd: P. Grondman, arbeider uit Rietveld. Ve r t r o k k e n: J. Ouwendijk naa.r Reeu wijk C. T. Potuiji naar Bergambacht M. H 'A Korse naar 's Hertogenbosch J. A. M. Straver naar Alphen aan den Rijn A. Dom burg en gezin naar Zwammerdam M. Ver heul naar Zwammerdam E, J. Zeeuw naar Zwammerdam C. P. Knikraan naar Rotter dam G. Vochteloo, naar Haarlemmermeer. ZOETERWOUDE Van een ladder gevallen. Bij het boomen- snoeien kwam de knecht W., werkzaam bij den landbouwer v. d. K, van de ladder te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij zijn arm brak. Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. NIEUWE UITGAVEN. Sprookjes-kleurboeken. Uitga ve Douwe Egberts. Door de welbekende firma Douwe Eg berts, tabaksfabriek, koffiebranderij en theehandel te Jouro en Utrecht is een mooie leclame uitgegeven, op oude lee-.t geschoeid. Deze bestaat n.u. in de uitgave van verschillende sprookjes-kleurboeken, als Klein Duimpje, Sneeuwwitje, Do Ge laarsde Kat, Roodkapje en Asschepoester. Deze boekjes zijn, tegen inzending van 100 punten per sprookje, voor de verbruikers van D. E.-artikelen verkrijgbaar gesteld. Deze punten zijn verpakt bij D. E. koffie, thee en tabak. De tekst van deze sprookjes zijn naver teld door mevr. Antoinette van Dijk en, waar mogelijk, toepasselijk gemaakt op het doel der firma Douwe Egberts. De heer M. Gütschmidt teekende do keurige illustra ties.- Bovendien kunnen de plaatjes nagc- klenrd worden, hetgeen voor de jeugd een leerzame tijdpasseering genoemd mag wor den. We hopen voor de energieke firma, dat talloos velen zich in het bezit van een of meerdere dezer sprookjes-boeken willen stellen. Vier jongens helpen elkaar, door Peter Matheus. Uitg. van Goor Zonen, Den Haag. Dit alleraardigste boekje voor onze jongens tot 12 jaar is een verhaal van 4 jongens, die samen een „Bond voor onderlinge Hulp" oprichten, cm elkaar trouw te zijn en bij te staan in den strijd tegen de v. Heuvels en hun vrien den. 't Slot is, dat allen samen vriend schap sluiten, na eerst een groot bedrag aan geld verdiend te hebben om het zusje van een hunner in staat te stel len elders genezing te zoeken voor haar „groote verkoudheid". Onvoorwaardelijk aan te bevelen; ge bonden 1.50, ingenaaid slechts 1. J. G. T. Onze vroolijke zesde klas, door Leonard Roggeveen, met platen van Willem Backer. Uitg. G. B. van Goor onen s U. M. N.V., Den Haag. Leonard 'Roggeveen, schrijver van tal van mooie kinderboeken, heeft zoo lang zaam aan een vaste plaats veroverd als schrijver en verteller bij uitnemendheid. Zijn boeken zijn geestig, zijn verhaal trant boeiend en pakkend enhij verstaat de kunst van een niets „iets" te maken. Zoo nu weer in dit werk. We zien de zesde klas voor ons. We leeren mee. We hooren ze driestemmig zingen; we vieren er mee feest als „meester" jarig is enaan 't slot zien we zo bewogen heengaan, als ze voor 't laatst afscheid nemen van de school en yan_ „hem", die een jaar was de vriend, de leider der klas. Een mooi boek; een boek voor alle jongens en meisjes, die in de zesde en hoogere klassen zitten. De prijs ƒ1150 ingebonden kan niet afschrikken. J. O. T. Pikkie Duimelot op reis met Oom Likkepot, door M. E. van Ovenvan Doorn. Uitg. G. B. van Goor Zonen, den Haag. Dit groot verhaal voor kleine kleuters van 5 tot 8 jaar zal met graagte wor den gelezen en zal door de k'eintjes met open mond worden aangehoord, als grootma of moeke voorleest en dit doet in den geest, zooals mevrouw van Oven het hier vertelt. De teekeningen door Freddie Lange- ler geleverd, zijn in volkomen overeen stemming met den inhoud. J. G. T. Jelle van Sipke Froukjes, door N. van Nichtum. Met zwarte en gekleurde platen door Tjeerd Bottema. Uitg. van Goor en Zonen, den Haag. Dit lijvige boekwerk, van bij de 300 bladzijden (groot formaat) is voor kin deren geschreven boven de elf jaar en is een schets uit het Friesche volksle ven. We .krijgen een beeld van het dorps leven, zooals het zeilt en reilt met een jeugd, zooals het Is, doet en spreekt. Het karakteristieke Friesch is hier en daar ook in de taal behouden, wat niets afdoet aan de waarde van dit werk voor hen, die buiten Friesland wonen en geen Friezen zijn. Met gencegen heb ik zelf dit boek gelezen en ik zou me erg moeten vergissen, of Jelle van Sipke Froukjes zal zijn weg wel vinden. Ge bonden kost dit werk 2.90, ingenaaid 1.10. J. G. T. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij zeggen het adros van de R. K. Bond van Overheids personeel? Antwoord: De Secretaris der afd. Leiden is de heer W. W. Lagerberg, Alexanderstraat 33. Vraag: Op welke dagen is er markt te Rotterdam. Dordrecht en Breda en wel ke markten worden daar gehouden? Antwoord: Te Rotterdam dagelijks markt van bloemen, fruit, groenten, aard appelen. Maandags vee, Dinsdags vee, Woensdags en Zate-d-igs diversen. Te Dordrecht Vrijdags veemarkt Te Breda Maandags veemarkt, Dins dags en Vrijdags diversen. STADSNIEUWS K. J. M. V. „ST. PETER KANIS'. Wereldcrisis III. Woensdagavond sprak de Hoogeerw. heer prof. Niekel ifit Warmond over de zedelijko. factoren van do wereldcrisis en de taak der Middenstandsjongeren. De bijeenkomst werd gehouden in het Eigenüuis, waar de voorzitter, de heer P. Knaap, do Vergade ring opende met den K. J. M. V.-groet en een woord van welkom tot den eerw. spro- ker en de leden richtie. Prof. Niekel, die hierna het woord nam, begon met eer op te wijzen, dat dc werold- crisis ontstaan is niet door oorzakon in do natuur zelve liggend, maar door zuiver menschelijke oorzaken. Dit wil dus zeggen dat alleen de mensch als zoodanig verant woordelijk gesteld moet worden voor de we reldcrisis. Spr. stelt de vraag, hoe dit komt; of de mensch het niet meer in z'n macht heeft te produceeren of misschien z'n heerschap pij over de natuurkrachten verloren heeft? Niets is minder waar| Maar waaraan schort hot dan De afzon- derlijke mensch is met opgewassen 'tegen de natuur in de voorziening van z'n stoffo- lijk© behoeften. Alleen in en door do roaatscha-ppij kan hij hierin slagen. De aar de is echter voor allen bestemd l Spr. wijst op de bedenkelijke situatie die ont staat, wanneer groepen van menschen, sta ten of landen afzien van de natuurlijke be stemming der goederen voor allen en al leen bedacht zijn op eigen belang. En hier- door komen we aan de zedelijko factoren van de wereldcrisis. Heeft de mensch alleen verstand gekre gen om in z'n stoffelijke behoeften te voor zien? Moet het hoogere het lagero dienen of omgekeerd? Het antwoord is betrekke lijk eenvoudig. De mensch heeft vorstand cn wil niet gekregen om uitsluitend in zijn stoffelijke behoeften te voorzien. De mensch echter schept zich steeds pieuwe behoeften en steeds blijft hij onvoldaan in dien hij alleen de bevrediging van zijn or ganische natuur zoekt. Ditisdceerste zedelijke fout, waarin bet menschdom is gevallen. Het menschdom heeft het eigenlijke doel van zijn bestaan uit het oog verloren. Dit doel is het best aan te geven door do woorden van Christus: Zoekt eerst het rijk Gods cn Zijn gerechtigheid. Juist daarom is de mensch met vorstand en vrije wil toege rust. Het lichaam moet derhalve in stand gehouden worden om te komen tob z'n geestesleven, dit is het eigen lijke doel: kennen, beminnen en dienen van God. Wie hiermee geen rekening houdt gaat lijnrecht tegen de natuur in en dus tegen Gods ordening. Spr. toont nu 'op heldere en boeiende wijze aan, hoe de maatschappij zich ont wikkeld heeft juist in de richting die lijn recht in strijd is met. Gods ordening, hoe men 'rich met voorbijzien van Gods gébo-1 der naastenliefde, geworpeft heeft op een tobméloöze productie van .stoffelijke goe1 deren en hoe men aan deze productie alle hoogere geestelijke behoeften der samen leving heeft ondergeschikt gemaakt om dat men het geluk der menschen uitsluitend meende te kunnen bepalen door de hoeveel heid der geproduceerde gebruiksvoorwer pen en weeldeartikelen. Dat dit alles hoeft gevoerd tot een menschonwaardige slaver nij van den arbeid, laat spr. duidelijk zien. Een andere zedelijke fout is de ver keerde doelstelling der pro ductie. Het laatste doel kan niet zijn het maken van winst. Doel is de voorziening in de stoffelijke be hoeften. Dit houdt in, allereerst het produ ceeren van goederen waaraan mon behoefte heeft. Spr. wijst terloops op de weelde-industrie van onzen tijd, oen typisch verschijnsel van dit crisis-tijdperk. Een derde zedelijke fout is de te groote aandacht die men besteedde aan do pro ductie der stoffelijke goederen. Dit leidde do aandacht af van do verdeeling der geproduceerde goederen. Ondanks den enormen opbloei der productie, zijn do ge weldige winsten niet aan allen ton goede gekomen. Ze hebben zich opgestapeld bij weinigen. Dit alles heeft bij do mensch- heid een gevaarlijke stemming aange kweekt. Wel hebben hier cn daar do re geeringen en vooral dc organisaties dei- betrokkenen bij het productieproces ooni- go verbeteringen aangebracht, de geest echter van het economische stelsel is nog niet veranderd. En zoo lang deze geest niet veranderd, zal er geen verbetering komen. En thans de taak der Katholieke Mid denstandsjongeren. Waarschijnlijk meent ge aldue spreker dat ik nu zal zeg gen wat u te doen staat. Ge hebt verno men door welke ethische factoren de we reldcrisis is ontstaan. De conclusies uit het voorafgaande zijn niet moeilijk. Beant woordt alleen de vraag uit de Katcchis- mus: Waartoe zijn wij op aarde? Om God te dienen en in den hemel te komen! Jammer is echter, dat velen van u mce- nen dat zij slechts nu cn dan aan God hoeven te denken on dat zij verder hun leven kunnen inrichten naar eigen smaak en opvatting. De eigenlijke inhoud van bo venstaande vraag en antwoord is: Bij heel de inrichting van z'n leven moet men zich laten leiden door wat God van ons ver langt. Wanneer men meent in handel of zaken dingen te mogen doen. din men in het dagelijksche leven „afzetterij"' noemt, hier echter goedgepraat worden door den dooddoener „zaken zijn zaken", dan is dat een opvatting, die er volstrekt naast is! God dienen sluit in. in zn heele doen en laten dus ook in zaken rekening te houden met Gods wil. Hot is dienstig, dat de jöiigd hierop tijdig op merkzaam wordt vemaakt. Welk beroep ge ook uitoefent, het kan nooit het hoog ste doel in uw leven zijn: het is onderge schikt aan uw roeping „God tc dienen"'

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13