VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 SPORT CFICKEl ENGELAND WINT VAN AUSTRALIË. Engeland heeft de derde testmatch met groot verschil gewonnen. Australië heeft het in de tweede innings nl. niet verder gebracht dan 103 runs. De Australische Captain WoodfulJ scoorde 73 not out. KRACHTSPORT Leidsche Krachtsport Voreeniging. Maandag a.s# zal voor de Turmacbeker- competiiie de ontmoeting plaats hebben tusschen de Leidsche Krachtsport Vereeni- ging en „Simson Den Haag. Voor L. K. S. V. komen uit: H. Jaeel Sr., H. de Graaf Chr. v. d. Reijden en W. Sloos. Als kamprechters voor L. IC. 8. V. fun- geeren deren avond d.e leden W. Osse- voort en H. Neuteboom. Wederom zal deze wedstrijd plaats heb ben in het cefenlokaal aan de Heeren gracht „Volksgebouw" zaal 17 boven en vangt te ongeveer half negen aan. Belangstellenden (boven 16 jaar) kun nen dezen wedstrijd, voor zoover plaats ruimte dit toelaat, kosteloos bijwonen. Ge zien de groote belangstelling van vorige keeren wordt men verzocht op tijd aanwe zig te zijn. Tevens wordt den leden bekend gemaakt, dat hedenavond een extra-oefenavond wordt gehouden. MOTORSPORT DE T. T. RACES OP 24 JUNI a.s. De Organisatie Commissie van de In ternationale Motorraces „Groote Prijs van Nederland" heeft toestemming ontvangen van den Minister van Waterstaat voor het houden van haar traditioneel geworden snelheidswedstrijden op het Circuit van Drente. Dit jaar zullen de T. T races worl den verreden op Zaterdag 24 Juni. RUITERSPORT UITZENDING NEDERL EQUIPE NAAR DORTMUND. De equipe landelijke ruiters, welke aan de wedstrijden te Dortmund zal deelne men. is onder toezicht van den 'eider en hulpleiders reeds eenige weken druk aan het oefenen. Het plan is om de ruiters on middellijk voor het vertrek naar Duitsch- land gezamelijk enkele dagen te oefenen in Winterswijk. Als hulpleiders treden op de heeren Jb. Maarsingb en W. Slob, beide bestuursle den der Nederlandsehe Federatie van Landelijke Rijvereenigingen De wedstrijden te Dortmund zullen plaats vinden tusschen officieele equipes der landsbonden Westfalen, Rijnland en Nederland. PAARDENSPORT EEN ELFJARIGE JOCKEY. De „Sankt Georg" brengt een nieuwtje uit Zuid-Afrika. Een elfjarige jongen, Terry Ryan, verwekt daar op de renbaan nogal wat sensatie als jockey. Dit kind won 19 rennen en moet zich door zijn rui- tercapaciteiten onderscheiden. Een be kend renpaard, dat zoo hard in den mond was dat het met den besten jockey weg liep, moet door het wonderkind met groot gemak zijn gereden. De kleine Torry is nu op weg naar Engeland, om als leerling jockey voor stal Hodd te rijden. Die binder-cracks zijn ons nu niet be paald sympathiek. Zij vragen veel te veel van het nog lang niet volwassen lichaam, voegt het „Hbld." eraan toe. DAMMEN Damclub „Gezellig Samenzijn*'. De gehouden massakamp in den R. K. Volksbond te Leiden tegen O. D. I. uit Den Haag. is wederom een succes gewor den niettegenstaande G. S. verre de min dere was van O. D. I. met haar fraaie en bekwame spelontwikkeling. De uitslog luidt als volgt: G. S—O. D. L A. ter Haar—A. Waasdorp 2—0 H. v. d. BlomC van Geel en 20 G. GeerlingsJ. Waasdorp 02 A. H. JansenH. la Drak 02 H. StipdonkF. v. d. Velden 02 C. H Klem—P. Zwart 0—2 P. VeelenturfH. Huiben 11 W. ter Haar—P. Bruinings 1—1 C. van BakelP. v. d. Helm 02 W. v. d. VeerJ. v. d. Hoeven 11 J van Daalen—A. v. d. Velden 11 D4 GoddijnJ. Molhoek 11 MuusseC. v. d. Leede 02 v. BakkumL. Broekhans 02 A. BonteL. van Noort 02 W. PhiüpseC. Molhoek 02 H. BrandtJ. Stal 0-2 G. JansenTh. Molhoek 11 A, Dubbelleman—J. Siebert 11 G. DubbelemanP. Steiger 20 L. Slootjes—B. Diependaal 0—2 W. Lovink—N. Paardekooper 02 WallaartL. Duivenstein 02 P. J. NieboerJ. Molleman 20 Th. LovinkP. Michel 20 17—33 Velen, waaronder ook de eerw. heer H. Bangert, gaven wederom blijk van hunne gewaardeerde belangstelling. Zoo mocht de club ook het genoegen smaken enkele nieuwe leden in te schrijven, nog eckeien en het derde tiental ik ook voltallig. In het uitzicht staan een return- rrissakamp in Den Haag tegen O. D. I-, cn een tiental return-match D. D. K- Den Tlaag en G. S. Leiden. ZWEMMEN BELANGRIJKE VOORSTELLEN VOOR PARIJS. Op 1 en 2 Juli a.s. zal het bestuur van de Federation Internationale de Natation Amateur (F. I. N. A.), te Parijs bijeenko men. Hier zullen om. de volgende voorstel len in bespreking komen: Een wisselprijs wordt uitgeloofd, welke den naam draagt van dr. vnn Homonnay, voorzitter van den Hongaarschen Zwem- bond. die zicb uit zijn bestuursfunctie zal terugtrekken. Deze wisselprijs is bestemd voor het nummer 4 x 200 meter vrije slag estafette ter gelegenheid van de te Maag denburg in Duitschland te houden Euro- peesche kampioenschappen Winnaar van den wisselprijs is dat land. hetwelk den prijs driemaal achterelkaar of vijf maal in het geheel heeft gewonnen. De speeltijd voor het waterpolo zal op nieuw geregeld worden. Dit voorstel zal eerst behandeld wor den door de Internationale Waterpolocom- missie. België stelt voor als speeltijd zon der onderbreking den brutotijd van 2 x 20 minuten te nemen. Duitschland stelt voor 2 x 30 minuten. Hongarije is voor handhaving van het huidige reglement. Een Géorge Hearnbeker zal als wissel prijs worden ingesteld. Het ligt in de bedoeling deze te bestem men voor het nummer estafette voor we- relddeelploegen, een wedstrijd welke reeds te Los Angeles heeft plaats gevonden. Een wisselprijs bestaat momenteel echter nog niet, doch zal nu worden uitgeloofd. Een medaille voor wereldrecordhouders zal worden gemaakt. Het ontwerp hoopt men te verkrijgen door middel van een internationale prijsvraag Tot nu toe kre gen de wereldrecordhouders een speldje. Herziening van het F. I. N. A -reglement op grond van de ervaiing te Los Angeles. De amateurskwestie en de zwemtricots zul'en hierbij ter sprake komen. De technische doorvoering der series in -1936 bij de O. S. te Berlijn. Volgens de voorstellen zullen nog slechts lotingen plaats hebben voor de series, In de verdere wedstrijden zullen de in de series gemaakte beste tijden reeds als maatstaf dienen. LUCHTVAART DE VLIEC-HAVEN VAN H0N0L0EL0E DOOR BRAND VERNIELD. In de vlieghaven van de marine. Luke- field. in de omgeving, van Honoloeloe, is Donderdag door tot nu toe onbekende oorzaak een grooe brand uitgebroken, ten gevolge waarvan de gewéldige hangars en de opslagplaatsen voor de parachutes ge heel werden verwoest. De schade bedraagt eenige honderddui zenden dollars. Tal van groote bombarde mentsvliegtuigen zijn verbrand. Door het snelle ingrijpen der soldaten en matrozen kon worden verhinderd, dat ook de overige gebouwen door het vuur werden verwoest. De autoriteiten weigeren bijzonderheden betreffende den brand me de te deelen. DRIE VLIEGTUIG-ONGELUKKEN IN BELGIE. Tengevolge van den mist. Als gevolg van den mist hebben gisteren in België twee vliegongelukken plaats ge had Een militaire vlieger had tot op dracht van het vliegveld van Evere naar Gossoncourt bij Luik te vliegenbij het landen sloeg het toestdl om en de vlieger werd gedood. Een ander vliegtuig, dat denze'fden tocht moest maken, raakte in den mist den koers kwijt, bij noodlandin gen to Montaigu werd de vlieger aan het gezicht gewond. Tusschen Scherpenheuvel en Tienen zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Een der beide piloten kwam bij het ongeluk om het leven, terwijl de ander ernstig werd gewond. OE VERMISTE BERT HINKLER. De zoekers zelf zosk. De Eneelscbe vlieg-kapitein Hope, die om 11 uur gisterochtend met den Engel- schen kapitein Hin'.ey als begeleider van Londen vertrok om naar den vermisten Engelschen vlieger Bert Hinkler te zoe ken, werd om 4 uur gisternacht terugver wacht. Om 8 uur 's avonds was hij evenwel nog niet terug. Ook op een der vliegvel den in de kantons Bern en Wallis is Hope niet geland. Intusscben hebben inbrekers van de ge legenheid gebruik gemaakt, om een be zoek te brengen aan het huis van Hinkler te Sholing bij Southampton. Bij deze inbraak zijn ook plannen ge stolen van een door Hinkler ontworpen nieuw vliegtuig. Hierover verklaarde me vrouw Hinklér aan een Reuter-correspon- dent, dat het gaat over de plannen van een amphibie-vliegtuig, waaraan haar echt genoot eenigen tijd gewerkt had en welks voltooiing een van zijn vurigste wenschen geweest was. „Mijn man" zoo zeide zij, „heeft de nieuwe machine „Ibis" willen doopen en zijn plannen waren het resultaat van de door hem in zijn langdurige vliegerscar rière opgedane ondervinding. Het zou een licht amphibie-vliegtuig worden, een een- dtfkker, heel gemakkelijk te hanteeren. Te Southampton is reeds een soortgelijk vlieg tuig gebouwd en ik ben er zelf mee in de lucht geweest. Mijn man wilde echter verdere verbeteringen aanbrengen en wan neer deze voltooid zouden zijn, hpopte hij een groote vliegtuigfabriek voor zijn plan nen te interesseeren'*. Ofschoon resten van een vliegtuig ge vonden zijn in Frankrijk, heeft mevrouw Hinkler de hoop nog Diet opgegeven, dat haar man terecht zal komen. RAKETVLIEGTUIG GAAT DE LUCHT IN. Volgende maand te Maagdenburg. De volgende maand zal de eerste raket niet bemanning afgeschoten worden. De start zal te Maagdenburg plaats hebben. De politie heeft haar toestemming voor deze proefneming gegeven. Ingenieur Ru- dolf Nebel. die bet raketvliegtuig heeft geconstrueerd zal zelf meegaan. Het raketvliegtuig met volle belasting weegt 300 K.G., De beweegkracht wordt verkregen door schokken, zooals een sol daat die ondervindt bij het afschieten van een geweer, indien hij dit niet goed vast houdt. De constructie is zpo berekend, dat do door den motor voortgebrachte energie De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag in openbare vergadering bijeen. Aanwezig: alle leden. De voorzitter opende de vergadering met heb uitspreken van een Nieuwjaarsrede. Nieuwjaarsrede. Nu het Sassenaeimsche Parlement in 1933 voor de eerste maal in oiticaeeie zit ting bijeen is, ts net mij een vooriecnl en een genoegen, ten aannoore van onze bur gerij, weder u, heeren Raadsleden, in onze goeue verstandnouding, hartelijk te be groeten en daarbij u en ue uwen een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen, een nieuwjaar rijk aan zegen van boven, zonder welke net niemand op dit onderaardsche stellen kan. Ik weet mij ook tot tolk van den Raad, wanneer ik san deze plaats aan onze bur ge*s, en met het minst aan de meest be- proetaen onder hen naast berusting in de zen drukkenden tijd, toewensch den moed met te verliezen, maar ld Godsvertrouwen, naar deu echt Sassernschen geest met taaien moed en volharuing en in opgewektheid werkzaam te blijven in den strijd om nel bestaan, opdat spoedig de toestand opklare en de zoo jammer verloren welvaart spoe dig weerkeere. Wij allen zijn en de bevolking met ons is doordrongen van den hoogen ernst van don tijd, ik acht het dan ook met noo- dig een somber beeld op te hangen over den algemeenen toestand in de verschil lende gelederen van ons volk, noch ook in de financieele positie onzer gemeente. Lie ver wil ik allen tot gepaste opgewektheid in handel en wandel aansporen, omdat ik dit beter acht dan zwaargeestigheid. Maar toch om de werkelijkheid met uit het oog te verliezen, moet en wil ik een paar sterk sprekende cijfers noemen. Onze Gemeente, die de laatste jaren nog al beduidend in zielenaantal is toegenomen, nam in het afgeloopen jaar door vertrek boven vestiging met 37 inwoners af, het aantal geborenen ad 163 overtrof de sterf gevallen met 112, zoodat het eindcijfer aan geeft een totaal vermeerdering van 75 en de bevolking op 1 dezer inaand bedroeg 5544. Werden in het jaar 1930 nog afgegeven een aantal vergunningen voor nieuwbouw van 69, in 1931 daalde dat tot 19 en in het afgeloopen jaar 1932 tot 6. Aan steun in di verse vorm is in 1932 door de gemeente be taald ongeveer 60.000. De werkloosheid, waarvan men in vroe ger jaren zelfs niet hoorde spreken, treit dan ook onze gemeente in ontstellende ma te, de aard der bedrijven, die om de slechte resultaten al meer en meer dreigen te wor den geëxploiteerd als z.g. seizoenbedrijven, geeft daartoe aanleiding en in den strijd om zelfbehoud dreigen de christelijke grondslagen der samenleving te worden aangetast. Het is ook niet erg bemoedigend te moe ten constateeren, dat op een bevolking van rond 5500 zoowat 20 pet. op dit oogenbHk. zij het dan niet van de algemeene liefda digheid moeten "leven, dan toch niet zonder steun uit de openbare kassen staande kun nen blijven, daargelaten nog de hulp uit de crisiswetten van verscheiden soort. Ik meen dit te mogen en te moeten zeg gen, om meer nog dan tot heden een geest van tevredenheid te wekken, om naar op recütneid te verklaren, dat van gemeente zijde al het mogelijke wordt gedaan om de nijpende nooden in onze gemeente te le nigen. Wanneer men bovendien overtuigd wil zijn, dat de geldeo voor ondersteuning en hulp gehaald moeten worden uit de be lastingen, en de draagkracht bij degenen die overbleven om nog belasting te kunnen betalen ook zeer sterk is gedaald, dan mag te meer vertrouwd worden op welwillende tevredenheid, althans gelatenheid, zelfs dergenen die door de crisis het zwaarst ge troffen zijn. Ik voldoe tenslotte gaarne aan den eere- plicht van deze piaats op dit oogenblik een hartelijk woord van hooge waardeering te richten tot allen, die in deze moeilijke tij den hun kracht, liefde en geld geven, om het lot van den lijdenden evennaaste te ver zachten, in het bijzonder moge ik noemen, voorzitters en leden en secretarissen van het gemeentelijk steuncomité, van de af- deelingen A. en B. van het plaatselijke Na tionaal Crisis-Comité. I Mijne Heeren, mogen mijne woorden doordringen tot de werkkamers van het I departement van Economische Zaken en Landbouw, opdat daarin nog een spoorslag worde gevonden om toch eindelijk, voor hel I te Laat is, uit de verschillende kreten oui I hulp, de overtuigende conclusie te trekken. dat langer dralen tot het stellen van eeu I krachtige en financieel helpende Regee- ringsdaad niet gerechtvaardigd is. Op veler I terroin heelt de Regeering, het zij tot haar lof gezegd, weldadig in de handelsverhoa- I dingen ten goede ingegrepen, maar op hei terrein van den bloembollenkweeker en zijn buitenlandschen handel, heeft de Regce i ring zijn nijvere burgers nog aan hun iot I overgelaten, natuurlijk niet omdat zij het j lot der bloembollenkweekers en handela- ren minder zou aantrekken, maar wellicht omdat niet de zoozeer noodige eenheid in den boezem 'der handelaren bestaat. Wanneer er van eer gesproken mag wor den en dat mag, want het eerst en tijdig in staat in een last van 750 K.G. op te lich ten. Als brandstof wordt vloeibare zuurstof en alcoholwater gebruikt. Vroeger werd benzine gebruikt, doch dit is vervangen door alcohol water, aangezien dit tevens kan dienen om af te koelen. De wanden van den raketmotor moeten n.l. vervaar digd worden uit een metaal, dat een tem- peratudr van ten minste 2000 graden weer stand kan bieden. Deze wanden zijn thans uit aluminium vervaardigd, dat door het vrijkomende water afgekoeld wordt. Het raketvliegtuig is 8 Meter hoog. Bij 'edere ontploffing wordt een kracht van mgeveer 15000 P.K. ontwikkeld. De snel- leid waarmede de gasen uitstroomen be draagt 500 meter per seconde. VAN SASSENHE1M zien aankomen, dat maatregelen dienen te worden genomen, in het belang van deu handel, en het streven daarnaar, levert be wijzen van te waardeeren kwaliteiten, dan komt Sassenheim de eer toe het eerst aan getoond te hebben, dat een saneerings- plan m de bloembollenwereld noodig was. Door genus aan inzicht of door gemis aan eenheid is helaas niets nog tot stand ge komen, terwijl de maanden die sindsdien zijn verlo.open bet bewijs hebben geleverd, dat nu zelfs een saneeringsplan alléén niet meer voldoende is, maar dat daarin pok een stounplan dient te worden opgenomen. Het afgeloopen jaar heeft nog bewezen, dat ons bollenproduct in het buitenland nog niet gemist kan worden, althans nog go- wild is, maar het feit dat teeltregeling, uit voerregeling en prijsregeling in dezen tijd niet gemist kunnen worden, heeft gemaakt, dat het bedrijf niet. meer loonend is en zelfs niet meer de productieoksten kaa goed maken. Moge binnen enkele dagen de onvermijde lijke hulp van den Haag afkomen, tot heil van de duizenden die in dezen tak van volksnijverheid hun bestaan moeten vin den, tot heil van staat en gemeente. De heer Speelman wenschte den Burge meester voor 1933 sterkte toe en een warm maar tegelijkertijd koel hart voor de be- hoeftigen. Laten wij hopen, dat 1933 een be ter jaar moge zijn. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Van den Minister van Binnenl. Zaken was toestemming eekomen de verbetering van de Kastanjelaan in werkverschaffing te laten uitvoeren. Door B. en \V. is benoemd tot bestuurslid van de Woningbouwvereeniging (vacature- Speelman) de heer K. W. van Breda. Een beschuldiging, dat iemand, die geen steun behoefde, uitkeering kreeg van het Steuncomité, bleek onwaar te zijn en werd voor kennisgeving aangenomen. In bespreking kwam daarna het laten uitvoeren van werken in werkverschaffing. De commissie van openbare werken kon zich met de volgende objecten vereenigen Uitbreiding speelterrein De Kooy( mate rialen f 750, arbeidskosten f 9286, kleedka mer f 1000.Verbreeding Menneweg (loon f 7000, materialen f 2850). Verbetering Kas- tanjelaan (materialen f 1220, loon f 1300). Verbetering Nieuwe Haven (plaatsen hek werk f 500). Voetpad Teylingerlaan (f 1330). De heer Speelman, wilde nu de commis sie uii openbare weken er is de com missie voor werkverschaffing maar afschaf fen. De heer Schrama wilde integendeel deze commissie nieuw leven inblazen. De voorzitter antwoordde, dat de com missie steeds nuttig heeft gewerkt. Thans echter komen van overheidswege zooveel regels en bepalingen, welke de gemeente lijke werkzaamheid aan banden legt, dat de werkzaamheid der commissie bijna over bodig is. De heer Van Zonneveld gaf een beschou wing over de loonen bij de werkverschaf fing; er is geen verschil tusschen de steun voor gToote gezinnen en de loonen in werk verschaffing, wat spr. onbillijk vond. De beide wethouders onderstreepten dit; er zal dan aan de groote gezinnen extra steun moeten worden verleend. De heer Schrama vreesde voor conflic ten. De voorzitter ried aan, om als straks in de praktijk tegenstrijdigheden zich voor doen, daarvoor regelingen te treffen. Van de Bouwvakpatroons was een adres ingekomen om steun te verleenen. De heer Van Breda wees op het cijfer door den voorzitter in zijn nieuwjaarsrede genoemd. Er is geen werk meer en daar om verzoeken de bouwvakpatroons de ge meentelijke openbare werken als Kastan jelaan, plaatsing hekken enz. aan te be steden onder de Sassen a macho patroons. De voorz. antwoordde, d;t. uit de objecten voor werkverschaffing zeker iets te halen zou zijn voor aanbesteding. De heer Van Zonneveld informeerde, of het contract met de huurders van het Sportterrein „De Kooy" naar genoegen van B. en W. is geteekend. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zich niet bezorgd maken over de betaling van de huur. De mondelijke garantie is ge geven. De heer Schrama hield een beschouwing in het algemeen over werkverschaffing. Spr. laakte het, dat door het Rijk objecten in werkverschaffing worden uitgevoerd, welke feitelijk onttrokken worden aan de werkzaamheid in het vrije bedrijf. De heer Bisschops merkte op. dat men door aan te besteden, de subsidie van bet Rijk zou verspelen. Daarvoor gevoelt spr. niets. De heer Van Breda stelde voor de verbe tering van de Kastanjelaan aan te beste den. De heer Schrama ondersteunde dit voorstel. De heer Van Zonneveld bestreed dit voor stel; er zijn in deze gemeente geen straten makers van beroep. Waarom moet dit werk naar de bouwvakpatroons? De heer Hoogervorst verklaarde zich eveneens tegen aanbesteding, omdat dit voor de gemeente veel duurder uitkomt. Het voorstel-Van Breda werd verworpen. Andere bladen schrijven: GOED WERK VAN PROFESSOR AALBERSE. Het Huisgezin schrijft: Het „Hbld." roept professor Aalberse ter verantwoording. Om hetgeen hij op de conferentie te Genève over de verkorting van den ar beidsduur tot vermindering der werkloos heid heeft gedaan- Deze hoogleeraar, tevens regeeringsge- delegeerde, heeft mede een resolutie on derteekend, welker strekking is te voor komen, dat., bij de te verwachten verwer ping der arbeidersresolutie, de conferentie zonder resultaat en zonder uitzicht zou uit eengaan. Zulk een negatieve uitkomst zou, om al lerlei redenen, zeer ongewenscht zijn. De werkloosheid is een geesel en een ramp. Zij kan, niet gestuit, tot de allerergste gevolgen leiden. Niemand behoeft het als een bedreiging op te vatten, maar de aanwezigheid van millioenen en millioenen werkloozen zonder vooruitzicht, de ontzenuwing en radeloos heid waaraan zij ten offer worden, borgen de grootste gevaren. Indien een conferentie, ter bespreTHn^ van het vraagstuk der verkorting van den arbeidsduur ten einde daardoor voor de werkloozen weer het licht van een beteren dageraad te doen gloren, zonder resultaat uiteenging; indien zou moeten worden ge constateerd: wij weten geen weg (we zeg gen nog niet: wij willen geen weg), dan zou de vertwijfeling zoo hoog kunnen stijgen dat orde en rust, vrede en veiligheid in ernstig gevaar kwamen te verkeeren. Onaersoheidene vertegenwoordigers van regeeringen te Genève, onder wie ook pro fessor Aalberse, hebben beseft dat met de verwerping der arbeiders-resolutie de zaak niet uit mocht zijn. Daarom hebben zij, verkorting van den arbeidsduur als een middel tot verminde ring der werkloosheid erkennend, voorge steld, het vraagstuk in bijzonderheden te onderzoeken, met de bedoeling, natuurlijk, tot een positief resultaat te komen- We zeggennatuurlijkimmers, had men die bedoeling nietzou men, iets la ter, toch woer stranden op een negatieve uitkomst, dan kon men even goed, zelfs beter, na de verwerping der resolutie van de arbeiders de bespreking sluiten en naar huis teruggaan. Men wil dus een positief resultaat, stre ven naar een internationale regeling. En een internationale regeling zóó, dat de tegenwoordige levensstandaard der loontrekkende arbeiders zal kunnen wor den gehandhaafd. Dit laatste is niet onredelijk: men kan moeilijk verlangen dat de arbeiders genoe gen zullen nemen met een regeling, welke hun hun menschwaardig bestaan ont neemt. Er zal geschikt en geplooid moeten wor den, heel wat oneffenheden moeten worden geëffend, dat begrijpt iedereen, maar .geen ernstig mensch wil de arbeidereklasse te rugdringen naar heb proletariërsbestaan van vroeger. De heer Aalberse heeft er daarom wèl aan gedaan, medewerking te verleenen aan de poging om het uiteengaan der con ferentie zonder resultaat te voorkomen. En nu is het merkwaardig, dat terwijl het „Hbld." professor Aalberse om zijn onderteekening der resolutie ter verant woording roept, de correspondent te Ge nève van de „N. R. Crt." erkent, dat de resolutie „geheel in de lijn is der door pro fessor Aalberse aanbevolen nadere bestu- deering van de zaak." Mogelijk blijft dat de zaak ten slotte nog vastloopt alles is mogelijk maar als dit moet gebeuren, dan mag het niet zijn zonder dat alle middelen en alle overleg zijn uitgeput. De werkgevers te Genève wilden den knoop doorhakken: er gebeurt nietspro fessor Aalberse en anderen willen tot het uiterste het mogelijke beproeven om het vraagstuk tot een bevredigende oplossing te brengen, waaraan voor de arbeiders niet alleen, maar voor heel de gemeenschap de hoogste belangen innig zijn verknocht. Besloten werd tot aanbesteding. Het hek aan de Nieuwe Haven zal wor den aanbesteed, evenals het tegelpad langs de Teylingerlaan, Kooilaan en Overplaats. Besloten werd tot het aangaan van een leening van ƒ85000, rente 4 y, pet., koers pari. De aflossingen loopen over een tijd vak van 40 jaren. Het Plaatselijk Crisis-oomité heeft een tekort van 1600 over het afgeloopen jaar. B. en W. stellen voor dit tekort te dekken uit de gemeentekas. In bespreking kwam daarna de verkoop prijs van grond aan de Beukenlaan. B. en W. stellen voor, dat de prijs per M2. met 1 wordt verlaagd. Goedgekeurd. Crediet aan kleine kweekers. De voorzit ter deed mededeeling van de besluiten, welke dienaangaande door de Raden van Noordwijkerhout en Lisse zijn genomen. De heer Van Zonneveld begreep niet de plotselinge haast met een plaatselijke re geling, terwijl een Rijlesregeling hangende is. Is er op gelet, dat de noodige inkrimping van teelt plaats heeft? Kunstmatig mag de overproductie niet in 't leven worden gehou den door steun aan bedrijven, die zwaar in de schuld zitten. De heer Speelman merkte op, dat de kleine kweekers in deze gemeente reeds door het crisis-comité worden geholpen (oen twintig-tal). Het lijkt spr. het beste met een plaatselijke regeling te wachten op de rijks-regeling. De heer Verkley was eveneens voor uit stel. Verschillende heeren voerden hierover het woord. Weth. Bader stelde voor een uitstel van 14 dagen. Hiertoe werd besloten. Bij de Rondvraag informeerde de heer Verkley naar de verlaging van huur voor gemeen te landerijen. De voorz. antwoordde, dat alleen de oude huren verlaagd worden. Hierna sluiting te kwart voor 6.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10