24ste Jaargang WOENSDAG 18 JANUARI 1933 No. 7409 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PAUSELIJKE BULLA „QUOD NUPER" VOORNAAMSTE NIEUWS. 2)e Êeidóefoe 6ou/ïa/n£ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2J)5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Aankondig'ng van een buitenge woon HEILIG JAAR, bij ge legenheid van het 19de Eeuwfeest der Ver lossing van het menschelijk geslacht PIUS XI Paus, dienaar der dienaren Gods Aan de geloovigen der ge- heele wereld, die dezen brief lezen Heil en Apostolischen Zegen Wat wij onlangs bij het feest van Chris tus' geboorte niet slechts aan het hoog waardig college der Kardinalen en aan hen allen, die Ons hunne gelukwenschen kwamen aanbieden, maar ook aan geheel de katholike wereld hebben bekend ge maakt, dat gaan Wij nu ten uitvoer leg gen, n.l. de afkondiging van een buitenge woon Heilig Jaar en een algemeen en groot Jubileum, bij gelegenheid van de ne gentiende eeuwherdenking van de Verlos sing van het menschelijk geslacht. Immers, al staat het historisch niet vol komen vast, in welk jaar deze heeft plaats gegrepen, de gebeurtenis zelf, of liever die geheele orde van wonderbare feiten, is van zoo hoogen ernst en zoo groot belang, dat men het niet stilzwijgend mag voorbij gaan. Mogen dan de menschen, door deze gun stige omstandigheid er toe gebracht, hun ne gedachten, althans een oogenblik, van de aardsche en vergankelijke goederen, waarmede zij zich thans in zoo bitteren nood moeten bezighouden, heen wenden naar do hemelsche, blijvende goederen. En van de angstige en droevige tijdsom- digheden mogen zij hunne harten ophef fen tot de hope van die eeuwige geluk zaligheid, waaitoe Christus ons geroepen heeft, door het storten van Zijn Bloed en door onvergelijkelijk groote weldaden van allerlei aard. Van het gericht van het da gelij ksche leven mogen zij in zich zei ven keeren en .,in hun hart overwegen", voor al gedurende dit eeuwjaar, hoezeer ons de Zaligmaker heeft bemind en met welk vurig liefdeverlangen Hij ons van de sla vernij der zonde heeft verlost. Zoo voor zeker zullen zij van grootere liefde gaan blaken en als onweerstaanbaar tot weder liefde tot den Minnaar worden gedron gen. Gaarne roepen Wij hier in 't kort, tot aller nut, in het geheugen terug heel die reeks van goddelijke weldaden, waaruit ook is voortgekomen die goedgeordende eeredienst: de 'instelling vooreerst bij het Laatste Avondmaal van de hoogheilige Eucharistie, en de macht tot consacreeren, verleend aan ieder van de Apostelen, die priester werden gewijd door de woorden: „Doet dit te Mijner gedachtenis". 1) vervolgens het lijden, de kruisiging en den dood van Jezus Christus voor het hei! der menschende aanstelling van de Maagd Maria, onder het kruis van Haar Zoon, tot Moeder van alle menschen; dan de wonderbare verrijzenis van Christus, de voorwaarde'ook en het zeker onderpand van onze verrijzenisdaarna de macht, aan de Apostelen verleend, tot vergeving van de zonden, en het waarachtige Pri maatschap aan Petrus en zijn opvolgers blijvend toevertrouwd. Ten slotte de He melvaart van Christus, de Nederdaling van den H. Geest en de eerste zoo vrijmoedige en triomfantelijke Evangelie-predik'ing van de Apostelen. Kan men zich, beminde zonen, iets hei- X) Luc„ XXII, 19, I Cor„ XI, 24. ligers, iets meer vierenswaardigs voorstel len'? Uit deze wondere feiten immers en goddelijke genadegaven, waarmede Jezus Christus Zijn aardsche leven besloot, vloeit voor ons het leven voort, dat het ware leven is, en een nieuwe orde voor alle menschen van alle tijden. Dit alles moeten wij dus in dit boete jaar met groote aandacht en brandende liefde oevrwegen. Laten wij ons opgewekt gevoelen tot ijver in 'het gebed, tot berouw over onze zonden, niet alleen bedacht, in gebed en boete, op ons eigen eeuwig heil, maar ook op dat van het geheele mensche lijk geslacht, dat door zooveel dwalingen is misleid, door zooveel twist en tweespalt verscheurd, door zoovele rampen be zwaard, door zoovele gevaren beangstigd. En geve de alleibarmhartigste God, dat het heilige jaar, dat wij spoedig zullen gaan intreden, moge terugbrengen den viede voor de zielen, voor de Kern, overal een passende vrijneid en voor alle volkeren eendracnt en waar geluk. Daar nu dit jubileum zal worden begon nen bij het naderen van het Paaschiee6t en exenzoo in den Paaschtijd zal eindigen achten Wij het nuttig, dat ieder Bisscnop zijn diocesanen zal aansporen, dat allen waardig het boetesacrament zullen ontvan gen en zich zullen voeaen met het Eucha ristisch Brood niet alleen in dien tijd, waaun aan het kerkelijk voorschrnt moet worden voldaan, maar zoo dikwijls en zoo godvruchtig mogelijk gedurende geheel het xreJig Jaar en ook, dat zij op Goeden Vrijdag met te groote devotie het lijden des Heeieu zullen overwegen. Dit zij de bijzondere en belangrijke vrucht van deze viering. Daar échter de volle aflaat, dien Wij zoo aanstonds zullen verleenen, alleen te dome geduiende drt boete jaar kan wor den verdiend, verlangen Wij vurig, be minde zonen, dat gij in groeten getale ter beevaart tijgt naar deze IS tad; de iStad dié als het middelpunt is van het katholiek ge looi en de verblijfplaats en zetel van Jezus Christus Stedeiiouder. Daar toch is het vergund de voornaamste relikwieën van 's Heeren lijden te vereeren, wat geen christengeloovige kan zonder van liefde tot God te branden en zich tot een vol maakter leven te voelen opgewekt. Daar ook wordt, gelijk gij weet, de tafel bewaard waaraan Onze Heer Jezus Christus vol gens de overlevering het Brood der Enge len heelt geconsacreerd en Zich zeiven, on der de Eucharistische gedaanten verscho len, aan zijn verbaasde leerlingen heeit geschonken. Daar ten slotte, geliefde zo nen, hebt gij den gemeenschappelijken Va der, die u met hartelijke welwillendheid wacht en die Gods zegen zal afsmeeken over u, uw aangelegenheden en onderne mingen. Passend is het ook, dat naar de heilige plaatsen van Palestina, in den loop van dit jaar, veelvuldige en vrome pelgrims tochten worden ondernomen en dat de ge loovigen allergodvruclitigst daar de hei ligdommen bezoeken en eeren, waar plaats gevonden hebben die zoo heilige gebeurte nissen, welke wij thans herdenken. Ook is het Onze wensch, dat overal, waar belangrijke relieken van Christus' passie worden bewaard, deze, in den loop des jaars, met bijzondere godsvrucht wor den vereerd. Ons verheugend in het vooruitzicht van de overvloeuige hemelsche gaven, welke Wij nu ïeeds in den geest aanschouwen en smeekend van den Vader aller barmhartig heid aibïdden, hebben Wij derhalve, met goedvinden van Onze Eerbiedwaardige Broeders, Hunne Eminenties de Kardina len, een algemeen buitengewoon jubileum in deze heilige Stad verordend, dat begin nen zal den tweeden April van dit jaar en eindigen den tweeden April 1934, zulks vol gens canon 923. Met het gezag van den Almachtigen God, van de Heilige Apostelen Petrus en Paulus en het Onze kondigen Wij daarom, bij dit Ons schrijven, tot glorie van God, tot heil der zielen en tot verheffing der Katholieke Kerk het Heilig Jaar af. Gedurende dit Heilige Jaar, ver.eenen Wij, barmhartig in den Heer, aan alle ge loovigen, mannen en vrouwen die waardig het Sacrament der boetvaardigheid ont vangen hebben en met de Heilige Commu nie zich hebben gevoed en daarna, hetzij op een zeli.de dag, hetzij op verschillende dagen, in welke volgorde ook, de basilieken van St. Jan van Lateranen, de Vaticaan- sche St. Pieter-basiliek, de St. Paulus aan de yia Ostiensis en de Santa Maria Mag- giore op den Esquilijnschen heuvel drie maal godvruchtig hebben bezocht en tot Onze intentie gebeden hebben, een vollen aflaat van alle straf, welke zij voor hun zonden moeten uitboeten, nadat zij tevo ren van elke der begane zonden kwijtschel ding en vergiffenis hebben erlangd. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de geloovigen, onmiddellijk nadat zij een basiliek, waaraan zij het voorgeschreven godvruchtig bezoek brachten, hebben ver laten, terstond opnieuw die basiliek kunnen binnentreden, om er het tweede en het derde bezoek te brengen. Dit hebben wij daarom bepaald, opdat de vrome handeling een vlotter verloop zou kunnen hebben. Het is U niet onbekend, beminde zonen, welke in het algemeen de bedoeling der Pausen is wat in dit bijzondere geval Onze intentie is, hebben Wij voldoende duidelijk hierboven uiteengezet. Wij bepalen voorts, dat deze jubilé-aflaat door de geloovigen, zoowel voor zich zelf als voor de overledenen, zoo vaak verdiend kan worden, als zij de voorgeschreven wer ken op de voorgeschreven wijze verrich ten. Opdat echter de gebeden, welke bij deze heilige bezoeken worden verricht, de zielen der geloovigen krachtiger zullen richten op en aansporen tot de herdenking van de Goddelijke Verlossing cn vooral van het lijden des Heeren, stellen Wij het volgende vast en bevelen Wij: behalve de gebeden, welke ieder naar eigen godsvrucht tot God opzendt, moeten voor het altaar met het Allerheiligste Saerament gebeden worden vijf maal het Onze Vader, Wees Gegroet en Eere zij den Vader en bovendien nog eenmaal dezelfde gebeden tot Onze inten tie; verder moeten allen voor een kruis beeld driemaal de geloofsbelijdenis, het Gieao, bidden en eenmaal het schietge bed: „Wij aanbidden U, Christus, en lo ven U" enz., of een aaider schietgebed van dezen aard; daarna moeten zij zich tot de Moeuermaagd richten, en voor haar beel tenis zevenmaal het Wees Gegroet bidden, terwijl zij haar smarten overwegen, en daaraan een maal het schietgebed toevoe gen „öancta Mater, istud agas", of een ander schietgebed van dien aard. Ten slot te zullen zij zich naar het altaar der Con- fessio begeven en daar wederom de reeds bovenvermelde geloofsbelijdenis godvruch tig bidden. De voorschriften, welke Wij voor het vol ledig verdienen van den jubilé-aflaat heb ben vastgesteld, hebben wij voor hen, die, door ziekte of door eenige wettige reden, in Rome of gedurende de reis, verhinderd, of door den dood intusschen weggerukt, het voorgeschreven getal bezoeken nog niet hebben volbracht of zelfs nog niet hebben aangevangen, zoodanig getemperd, dat zij na een waardige Biecht en H. Communie, aan den aflaat en de vergiffenis van het jubeljaar toch deela-chtig worden, alsof zij l de vier bovenvermelde Basilieken inder daad bezocht hadden. Rest Ons nog, dat Wij u, beminde zo- 1 nen, inwoners van Rome zoowel als pel grims, krachtig in den Heer vermanen, dat gij, gebruik makende van deze gelegen- held, met de innigste godsvrucht de be- j roemde kapel der H. Relikwieën in de Ba siliek van het H. Kruis zult bezoeken en dat gij de Scala Sancta, volgens gebruik biddende en overwegende, zult bestijgen. Opdat dit Ons schrijven te gemakkelij ker ter kennis van alle geloovigen zal ko men, willen Wij, dat ook aan de gedrukte exemplaren, echter onderteekend door een erkenden kerkelijken notaris en voorzien van het zegel van een kerkelijken hoog waardigheidsbekleeder, hetzelfde vertrou wen worde geschonken als aan dit schrij ven zelf, indien het getoond of voorgelegd werd. Aan niemand is het derhalve geoorloofd tegen de termen van Ons voorschrift, Onze afkondiging, Onze gunstverleening en On zen wil in te gaan of haar vermetel te schenden. Indien iemand dit toch zou dur ven wa.gen, moge hij weten, dat hij den toorn van den Almachtigen God en van de Heilige Apostelen Petrus en Paulus be loopt. Gegeven te Rome bij den H. Petrus, den 6den Januari, op het feest der H. Drieko ningen, in het jaar 1933, het elfde van ons Pontificaat. (Bovenstaande vertaling is ontleend aan de „Maasbode". BINNENLAND KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan J. Zijp Kz., eervol ontslag verleend als burgemeester van Ven huizen; is aan C. Bal eerval ontslag verleend als burgemeester van Waarde. Notariaat Bij Kon besluit is aan R. Nicolaï eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Amsterdam; is aan L. J. Reynvaan eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van notaris te Zwijndrecht. DE COMMUNISTEN WIJNKOOP EN SEEGERS IN ONGENADE. Het vonnis van Moskou. In verband met het bericht, dat het com munistische Tweede Kamerlid Wijnkoop en het communistische Amsterdamsch ge meenteraadslid Seegers bij hun partij in ongenade zijn gevallen, geven wij een ge deelte weer van de redevoering, welke de vertegenwoordiger van het Executief Co mité der Communistische Internationrtfe, de vertegenwoordiger van Moskou, volgens de „Tribune" heeft uitgesproken op het on langs gehouden congres der C.P.H.: „De liquideering van de Wijnkoopgroep beteekent nog niet, dat het opportunisme in de practijk, de sociaal-democratische tra dities, de elementen der Wijnkoop-ideologie reeds geheel zijn overwonnen. De huidige rede van Wijnkoop is een bewijs, dat Wijn koop dit nog niet volkomen begrepen heeft. „Wijnkoop maakt een politieke fout, wan neer hij zich den strijd tegen de overblijf selen der Wijnkoop-ideologie slechts als een strijd tegen de concrete uitingen van het opportunisme in de practijk voorstelt. Dit laatste is alleen dan mogelijk, wanneer men de ideologische wortels van de vroe gere rechtsche Wijnkoop-opvattingen bloot legt. Het was de taak van Wijnkoop op dit congres geweest, zijn verleden aan een grondige analyse te onderwerpen, de wor tels van deze politiek bloot te leggen, die hem tot afscheiding van de Communisti sche Internationale heeft gebracht. Wijn koop moet inzien, dat zijn 5-jarige strijd tegen de Communistische Internationale en te-gen de Hollandsche partij een ernstige rem was. Ik denk, dat Wijnkoop, die na zijn opneming in de partij zijn plichten royaal vervulde, een verderen stap tot de volledige ideologische samensmelting met de paitij nog zal doen. „Partijgenoot Seegers heeft hier getracht een eigen politieke positie tegenover de partijleiding in te nemen. Dat is niet goed. Ik hoop, dat Seegers dit inziet en zijn po sitie zóó snel mogelijk zal liquideeren". VOORSCHOTEN. De Weleerwaarde heer Jan Doeswijk heeft op Zondag 15 Januari j.l. uit de han den van Z. H. Exc. Mgr. T. T. Gorman, Tit.-Bisschop van Ainastris, de H. Priester wijding in het convict Albertinum te Fri- bourg, Zwitserland, ontvangen en zal Zon dag 22 Januari a.s. om 10 uur zijne eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochie kerk van den H. Laurentius alhier. De jonge .priester gaat zijne priesterlijke bediening uitoefenen in het Bisdom Omaha in de Staat Nebraska in de Vereenigde Staten. LETTEREN EN KUNST KATHOLIEK NEDERLAND EN DE VATICAANSCHE STAD. In het nieuwjaar, in het jubeljaar 1933, waarin het negentiende eeuwfeest van Christus' dood door de Christenen der geheele wereld zat worden herdacht, betee kent het voor Katholiek Nederland een groote en belangrijko gebeurtenis, dat het een inniger contact krijgt met het hart der Katholieke were d, met de Vaticaansche Stad door de verschijning van een Nedcr- landsche Uitgave van „L' Illustrazione Va ticana". Dit tijdschrift, dat onder de illustraties Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BUITENLAND. Vandaag stemming te Genève over eeni- ge resoluties inzake de 40-urige arbeids week. (2e blad). Een Chineesch tegen-offensief in Mand- sjoerije. (2e blad). BINNENLAND. Msisje en jongen door het ijs gezakt en verdronken. (Gem. Ber„ 3de blad). Derde slachtoffer van den onbewaakten overweg bij Houten overleden. (Gem. Ber„ 3de blad). Twee nageljongens bij de Nod. Scheeps- bouwrrij. te A'dam doodgevallen. (Gem. Ber. 3de blad). Doodelijk ongeluk in de mijn „Emma" te Heerlen. (Gem. Ber. 3do blad). Een krankzinnige te Den Haag verwondt zijn vrouw met een dclk. Door agent van politie aangeschoten. (Laatste Ber.). OMGEVING. De Kroon heeft de gemeente Noordwij- kerhout vrij gesteld van de verplichting inzake korting wedden en loonen voor ge- meentepersoneel. (1ste blad). een gelijke plaats inneemt als L'Osserva- tore Romano onder do dagbladen, over- schouwt vanuit de Vaticaansche Stad het de geheele wereld omvattende Ka tholicisme en verruimt in hooge mate den gezichtskring harer lezers over de gods dienstige, missionaire en cultureele activi teit onzer Kerk. Door de verschijning van een Nederland- sche editie gaat de Vaticaansche Illustra tie, we.ke Zijne Heiligheid de Paus een groote verspreiding toebidt, een nieuw deel van zijn universeele taak vervullen. De weidsche beteekenis dier taak zal U vooral .duidelijk worden door de wetenschap, dat onze tegenwoordige Paus de verschijning van de Vaticaansche Illustratie gewild heeft, omdat Zijne Heiligheid daarin de mogelijkheid ziet om door woord en beeld op geheel bijzondere wijze een innig con tact tot stand te brengen tusschen Rome en de Katholieken over geheel do wereld, hetgeen in deze tijden van communigipe en andere anti-godsdienstige bewegingen meer dan ooit a.s noodzakelijkheid gevoeld wordt. Het is juist daarom, dat hoewel economisch gesproken de tijd voor een der gelijk ondernemen wel allerminst gunstig ligt op nadrukkelijk verlangen van Z. H. den Paus is voortgegaan met den uitbouw van nationale edities van L'Llustrazione Vaticana. Nederland moest behooren tot de eerste landen met een eigen editie, niettegen staande zijn klein taalgebied, omdat Z. H. de Paus in het medeleven van Nederland met Rome een nog nooit beschaamd ver trouwen heeft. Onder deze omstandigheden zal het beroep op de Nederlandsche Katho lieken om de verspreiding van de Neder landsche Uitgave der Vaticaansche Il lustratie zooveel mogelijk te willen helpen bevorderen, niet a.s ongerechtvaardigd worden afgewezen. Onze Aartsbisschop Monseigneur J. H. G. Jansen, het besluit tot do verschijning van een Hollandsche vertaling van Illustra zione Vaticana vernemend, schreef „De Ne derlandsche Uitgave van L'U.ustrazione Vaticana juichen wij van harte toe. Dc ge regelde lezing daarvan zal er veel toe bij dragen, om de banden tusschen ons Katho lieke volk en Rome nog hechter en sterker te maken. Dat aan deze uitgave een groote verspreiding ten deel moge vallen is Onze vurige wensch". De leiding der Vaticaansche Illustratie is toevertrouwd aan Graaf Dalla Torre, Di recteur-Generaal van L.Osservatore Ro- mana; Monseigneur Mercati, Prefect van de Geheime Vaticaansche Archieven en Commandeur Nogara, Directeur Generaal van de Pauhelijke Archieven en Musea. Ta.rijke bekende en gezaghebbende schrij vers vormen den uitgcbrciden staf van medewerkers. Voor de bijzondere behartiging van de

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1