ZOEKT EENJGOEDE ZAAK? MAANDAG 16 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLALND 1e klasse klein biljart. Zondagnamiddag en Zondagavond wer den te Den Bosch de laatste partijen ge speeld om het kampioenschap klein bil jart, 1ste klasse (cadre). De heer K. de Bruin uit Amsterdam heeft de eindover winning behaald en is ook de sterkste spe ler gebleken. Ook de tweede plaats, die Van Hoog land uit Alkmaar innam, is volkomen ver diend. Deze beide jeugdige spelers heb ben ieder slechts één partij verloren en kunnen wijzen op een goed gemiddelde. Over het algemeen is echter slecht ge speeld en 4 van de 8 deelnemers hebben het minimum gemiddelde van 10, dat voor de eerste klasse vereischt wordt, niet kun nen bereiken. De eindstand luidt: De Bruyn Hoogland Scholten Van Alphen Van Gils Lammes Rutten Boerdam w. pnt. brt. h.s. gem. 2036 162 68 12.56 2093 170 108 12.31 2027 200 83 10.13 2023 192 83 10.53 1716 194 68 8.84 1448 154 72 9.40 1654 167 120 9.90 1693 189 62 8.95 SCHAKEN BUITENLAND VAN HET VATIC AAN HET HEILIGE JAAR. De Pauselijke bul voorgelezen. De nlechtige voorlezing van de Pause lijke Bul waarin het Heilig Jaar wordt af gekondigd, heeft gistermorgen plaats ge had. In een korte toespraak herinnerde de Paus aan heb buitengewone karakter van dit jaar, waarin de dood van Christus her dacht wordt en hij verklaarde voorts, dat van den vrede met God een vrede tus- schen de volkeren en wel in al zijn sociale, politieke en algemeene a-specten moet worden verwacht. In den tekst van de Pauselijke Bul wordt vooreerst herinnerd aan de onze kerheid, die omtrent de datum van Chris tus' dood bestaat, terwijl voorts uitdruk king wordt gegeven aan den wensch, dat de herinnering aan de groote gebeurtenis sen, die aan het einde van het aardsche leven van Christus hebben plaats gehad, vrijheid moge brengen voor de Kerk, eens gezindheid en welvaart onder de volke ren. Vervolgens worden in de Bul de voor naamste bedevaarten gedurende het Heilig Jaar naar Rome en het Heilige Land af gekondigd. Om het Kampioenschap van Leiden en Omstreken. De eerste ronde. Jl. Vrijdagavond is in „In den Vergul den Turk" alhier de eerste ronde van de zen wedstrijd gespeeld. Nadat de wedstrijdleider, de heer W. H. Bosscha, met een korte toespraak de spelers, die allen waren opgekomen, had verwelkomd, begon het spel, dat van de meeste borden tot twaalf uur duurcie. Ook op dien rijd waren verschillende partijen nog nie* uit en moesten daarom afgebro ken en op een anderen datum uitgespeeld worden. De uitslag dezer ronde luidt als volgt: le groep: W. de Bruin (L.S.G.)-E. v. d. Valk (Leiderdorp) afgebroken; Ir. J. Wes- tra (L.S.G.)D. Hofland (Hazerswoude) 10; G. Bosscha (L.S.G.)C. Brant (Wou- biuggc) 1—0. 2o griep: F. de Brufii (Zoeterwoude) D. Brui.. (Woubrugge) 10; M. Bloem (L.S.G.)—W. H. van der Nat (L.S.G.) afge broken; W. Demmendal (L.S.G.)P. v. d. Hceven (Zoeterwoude) nog te spelen. 3e groep: J. G. van Eijbergen (L.S.G.)— S. P. Ouwerkerk (Leiderdorp) afgebroken J. van Veen (Hazerswoude)L. P. A. Schreinemachers (S.C.A.E.C.) afgebroken; cr> A. E. .J Modderman (Leiden)—A.* L. de Wolf (L.S.G.) afgebroken. De beer G. Ruys van Hazerswoude had bericht gezonden, wegens ziekte niet aan den wedstrijd te kunnen deelnemen. Zijn plaats werd ingenomen door den heer D. Brunt van Woubrugge. Over het algemeen stond het spel in deze ronde niet op hoog peil. De Bruijn veroverde reeds bij den 12en zet door een eenvoudige combinatie een officier, even eens Westra. Beiden wonnen daarna ge makkelijk. C. Brunt zette reeds bij den 4en zet een officier in, onbegrijpelijker wijze zag Bos scha dit niet en de laatste kreeg nu lang zamerhand het mindere spel. Brunt had minstens remis moeten haleh, wanneer hij niet een eenvoudige combinatie had over zien. Om het mat te ontgaan, moest hij een officier opofferen en de partij ging nu spoedig voor hem verloren. De 2de ronde zal gespeeld worden op Vrijdag 27 Januari a.s. De competitie van den Schaakbond voor Leidon en Omstreken. De wedstrijd S.C.A.E.C. (Unitas)—Bos koop, in de afgeloopen week alhier ge speeld, eindigde in den stand 5—4. De niet-uitgespeelde partij staat waarschijn lijk voor Boskoop gewonnen, zoodat de einduitslag dan een gelijk spel 5) zou worden. DE RIMPEL. Verschenen is het eerste nummer van „De Rimpel", een veertiendaagsch tijd schrift, dat wil zijn het zinnebeeld van de vrijwillige intellectueele krachtsinspan ning, de periodiek van het vernuftige spel zooals de redactie in haar inleiding zegt. Deze redactie wordt gevormd door prof. dr. Fr. Schuh, dr. Max. Euwe, dr. J. L. Walch en ir. J. van Ettinger. Schaken, dammen, bridgen, hersen- puzzles, van alles zal men in dit periodiek kunnen vinden. VOLKENBOND VOORBEREIDING DER WERELD CONFERENTIE. In de commissie-Trip nog geen overeenstemming te wachten. De voorbereidingscommissie Trip voor de economische en financieele wereldconfe rentie van Londen schijnt na de algemeene beschouwingen in plenaire zitting en de daarop volgende bespreking in de mone taire en economischè ondercommissie tot het inzicht te zijn gekomen, dat het beter is ook in de tweede zitting nog niet te be proeven tot overeenstemming te komen omtrent den preciezen inhoud van de voornaamste hervormingen, die de Lon- densche conferentie zal moeten verwezen lijken. Ofschoon de neiging tot toenade ring wel krachtiger schijnt te zijn gewor den dan in de eerste zitting in November het geval was, wordt het oogenblik voor het streven naar een oplossing voor de verschillende strijdvragen nog niet geko men geacht. De verschillende regeeringen 6chijnen voorloopig hun aanvankelijk standpunt nog te willen handhaven.- om dan op de confe rentie van Londen zoovel mogelijk tegen- concesies te verkrijgen, wanneer zij zelf tot een concessie bereid zijn. De voorbereidingscommissie-Trip zal dus waarschijnlijk reeds a.s. Donderdag haar tweede ziting beëindigen, met het opstellen van een rapport aan den Vol kenbondsraad, waarin ze eenige alge meene aanbevelingen tot de reeeeringen zal richten en voorts de onderwerpen zal aangven, die op de Londensohe conferen tie besproken moeten worden. Het LEIDSCH WONING- en ZAKENBUREAU gorft voor alles gratis inlichtingen, „a FAGELSTRAAT 5, TEL. 3348 Daarbij kwamen de meer en meer voor komende ernstige meeningsverschillen bin nen de partij, zooals b.v. het uittreden van Gregor Strasser. In regeeringskringen te Berlijn voedde men de hoop, dat Hitier door deze strub belingen tam zou zijn geworden en te vin den zou zijn voor een tolereeringsnolitiek. Op 24 Januari komt namelijk de Rijksdag bijeen. Zonder den steun der Nationaal Socialisten krijgt de regeering gen meer derheid. Welnu, de uitslag in Liope zal voor Von Schleicher een ontgoooheling zijn. Hitier oogstte nieuwe successen. In Linne kreeg zijn partij Zondag 40 pet. van alle stem men, de achteruitgang van November werd wederom ineebaald, want het stemmen- aantal der Nazi's steeg van 33000 op 39000. Hitler, die de overwinning bij voorbaat aannam, hield Zondagmidag een groot® rede in Weimar, waarin hij den strijd teven Von Schleicher aankondigde. Deze kan zich dus op een echec in den Rijksdag voorbe reiden. Het waren opnieuw de Duitseh Nationa- len, die de verliezen leden, terwijl tus- schen de socialisten en communisten een verhuizing van 3000 stemmen plaats vond, ten nadeele der communisten. VON SCHLEICHER WAARSCHUWT DE PERS. In zijn radio-rede van December j.l. heeft rijkskanselier von Schleicher verklaard, dat hij den rijkspresident zou voorstelen, deze verordeningen op te heffen, doch daarbij de hoop uitgesproken, dat die opheffing niet zou leiden tot misbruiken. Zou die hoop ijdel blijken, dan zou hij genoodzaakt zijn. i den rijksoresident voor te stellen, nieuwe ingrijpende maatregelen te treffen. Een voorstel tot het nemen van dergelijke maat regelen zou hij echter niet indienen, zonder eerst openlijk gewaarschuwd te hebben. Deze waarschuwing is thans van bevoeg de zijde, in opdracht van den rijkskanselier, uitgesproken. Er wordt op gewezen, dat den laatsten tijd niet alleen ophitsende en beleedigende uitlatingen zijn gepubliceerd aan het adres van de rijksministers, doch dat bovendien aangespoord is tot openlijk verzet tegen het staatsgezag. Van bevoegde zijde wordt nu verklaard, dat het staatsgezag dergelijke aanvallen niet kan tolereeren. Er moet voor gezorgd worden, dat geen misbruik wordt gemaakt van de persvrijheid. Indien de rijksregee- ring gedwongen is, op te treden tegen even- tueele excessen, dan zal zij zich niet met halve maatregelen tevreden stellen. De persorganen, welke de openbare rust en orde verstoren, zuljen gevoelig en voor geruimen tijd gestraft worden. LUCHTVAART ERNSTIG VLIEGONGEVAL. Twee dooden. (Jit Loerrach wordt gemeld: Gisteren in den namiddag is ten Noorden van het vliegveld Altenrhein in Oostelijk Zwitser land een Zwitsersch jachtvliegtuig, dat met een vlieginstructeur en een leerling was opgestegen, op een hoogte van 120 meter neergestort. De machine werd vol komen vernield. De beide inzittenden, Haupptmann Wirth en zijn leerling Baoh- mann uit Zürich, werden dood uit de overblijfselen te voorschijn gebracht. DUITSCHLAND DE NAZI'S GAAN WEER VOORUIT. Bij Landdagverkiezing in Lippe. De officieele cijfers van den uitslag der Landdagverkiezingen, op Zondag 15 Jan. gehoude n in den Vrijstaat Lippe vol ven hieronder. De daarachter vermelde cijfers ziin die van de Rijksdagverkiezingen op 6 November 1932. Nationaal Socialisten 38844 33038 Duitsoh Nationalen 5923 9414 Duitseh e Volkspartij 4352 3628 Evangelische Volksdienst 4400 4100 Landvolkpartij 700 500 Staatspartij 828 558 Centrum 3000 2500 Sociaal Democraten 29735 25782 Communisten 11026 14001 De mandaten worden als volgt verdeeld: Nationaal Socialisten 9 (oude Landdag 1) Duitsche Nationalen 1 (oude Landdag 3) Duitsche Volksoartij 1 (oude Landdag 3) Evangel. Volksdienst 1 (oude Landdag 0) Sociaal Democraten 7 (oude Landdag 9) Communisten 2 (oude Landdag 1) Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat de Rechterpartijen een meerderheid kunnen vormen. De vorige landdagverkiezingen zijn voor 4 jaren gehouden. LippeDetmold is een der kleinste Duit sche volkss ta ten. De beteekenis van deze verkiezingen. De landdagverkiezingen in den Liliput- staat LippeDetmold zijn op zichzelf vrij onbelangrijk. Nog geen 100.000 kiezers hebben Zondag gestemd, een onbeteeke- nend deel dus slechts van de millioenen- schaar der Duitsche stem-gerechtigdcn. Toch was er in geheel Duitschland voor deze verkiezing groote belangstelling om dat men er natuurlijk belang in stelt, in welke richting zich de partij-aanhang van Adolf Hitler beweegt. Als symptoom was deze verkiezing dus wel belangrijk. De nationaal-socialisten hebben dat zeer goed ingezien en hebben in dit kleine landje een verkiezingscam- j pagne gevoerd, die door haar omvang en scherpte is opgevallen. Hitier zelf heeft in 114 dagen meer dan 30 redevoeringen ge houden. De laatste uitslagen van gemeente raadsverkiezingen hier en da&r in andere deelen van het Rijk hadden er op gewezen, dat de sterke achteruitgang van den Hit- Ier-aanhang, zooals die was gebleken uit de Novemberverkiezingen voor den Rijks dag niet tot staan was gekomen. FRANKRIJK BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK. Tien percent minder voor ministers. De Fransche kabinetsraad heeft den tekst der financieele plannen goedgekeurd, weike Dinsdag zullen worden gepubliceerd. Cheron, de minister van financiën, heeft den vertegenwoordigers der pers meege deeld, dat do financieele plannen streveo naar een onmiddellijk evenwicht van de i>e grooting. Het tekort van tien en een half milliard zal vuor de helft worden gedekt door bezuinigingen, voor de andere he.ft door nieuwe inkomsten. De regeering zal trachten bezuinigingen te vinden door ad ministratieve hervormingen. In 1933 zal men een extra belasting hef fen op de salarissen boven de 12.000 irancs. De rechten der oud-strijders zullen wordeu geëerbiedigd, slechts zal men eenige mis standen verbeteren. De leeftijd, waarop een soldaat reent heeit op pensioen, zal met vijf jaar wor den verhoogd. De regeering zal ieder jaar een nationale loterij organiseeren ten bate van de oorlogsslachtoffers. De ministerraad heeft de plannen van Chéron eenstemmig goedgekeurd. De sa larissen der ministers zullen met tien pro cent worden verlaagd. POINCARé'S GEZONDHEIDSTOESTAND Specialist is ontboden. Naar de „Temps" uit Toulon bericht, schijnt de gezondheidstoestand van Poin- ca-ré, die reeds eenige weken aan de tti- vièra verblijf houdt, niet verbeterd te zijn. De doctoren hebben hem een nieuwe kuur voorgeschreven. Een specialist is uit Lyon naar de Ri- vièra vertrokken om Poincaré te onderzoe ken. BULGARIJE EEN PRINSESJE GEBOREN. Er is vreugde in Bulgarije en een feeste lijke stemming te Sofia, waar een prinsesje is geboren in het koninklijk paleis van ko ning Boris en koningin Giovanna. Het par lement is in een speciale zitting bijeen ge roepen en heeft den dag van Zaterdag tot nationalen feestdag geproclameerd. Stoe ten van burgers trokken door de straten eu langs het koninklijk paleis, waar koning Boris op het balcon de toejuichingen der bevolking in ontvangst nam. Inmiddels is de kwestie der troonsopvol ging door de geboorte van het prinsesje niet opgelost, want volgens art. 24 van de Bulgaarsche constitutie is de troonsopvol ging slechts erfelijk in de directe manne lijke lijn, uitgaande -van Tsaar Ferdinand I van Saksen-Coburg Gotha, en volgens het recht van eersteeboorte. CHINA BANDIETEN VERDREVEN UIT 00ST-MANDSJ0ERIJE. Japansche successen. De Japanners hebben definitief het laat ste sterke Chineesche bandietenleger in Oost-Mandsjoerije in de pan gehakt. De commandant van dezen troep, Wangtelüi, die het den Japannners langer dan een jaar lastig heeft gemaakt, js op Russisch grond gebied gevlucht. Verwacht wordt, dat Rus land uitlevering zal weigeren. Verder heeft de leider van een ander Chineesch leger, Tingtsjau geheeten, zich in de buurt van de Sovjet-grens aan de Ja panners overgegeven. Uit Tsjingstjau wordt gemeld, dat de Ja pansche infanterie gisterochtend om half- twaalf Joenganpoe, het hoofdkwartier vaa generaal-d Isjengkoelin, wiens vrijscharea zich zonder tegenstand te bieden in de ber gen hebben teruggetrokken, hebben ver overd. AMERIKA ONAFHANKELIJKHEID DER PHILIPPIJNEN, Ontstemming in Japan over Hoovers verklaring. In Japansche regeeringskringen is men ten zeerste ontstemd over de verklaring, die president Hoover heeft gegeven ler inotiveering van zijn veto tegen het cou- gresbesluit om de Philippijnen binnen tien jaar onafhankelijk te verklaren. Hoover zeide hierin namelijk, zooals gemeld, dat de chaotische toestand in het Verre Oos ten en de nabijheid van groote bevolkingen een gevaar voor de pas verkregen vrijheid der Philippijnen zouden kunnen opleveren. Hoewel men in Japan toegeeft, dat Hoo- ver den naam Japan niet genoemd heeft, beschouwt men de verklaring als tegen Japan gericht en als een beschuldiging aan het adres van de Japanners, die ervan ver dacht worden van de betrekkelijke weer loosheid der Philippijnen misbruik te wil len maken. GENèVE VERMAANT PERU. Het conflict tusschen Columbia en Pe ru over de plaats Leticia aan den boveu- Amazone heeft thans tot een opmerkelijk scherp beroep van den voorzitter van den Volkenbondsraad op de regeering van Peru geleid. De voorzitter geeft uitdrukking aan zijn vast verwachting, dat Peru als lid van den Volkenbond bovendien behoorde het kort geleden nog tot den Volkenbondsraad zich van alle daden zal onthouden, die niet strikt in overeenstemming zijn met het Volkenbondsstatuut. In het telegram van den Raadspresident wordt verwezen naar de voorstelling van zaken, welke Columbia over het conflict heeft gegeven. Het is in Volkenbondskringen opgeval len, dat de Raads-president er van heeft afgezien, eenzelfde krachtige vermaning aan Columbia te zenden. Te Rio de Janeiro is, volgens Reuter uit Manaoz bericht ontvangen, dat drie Co- lumbiaansche kanonneerbooten, nJ. de „Mosquera", „Bayaoa" en „Pecüiucha naar Leticia zijn gedirigeerd. In totaal bevinden zich 2400 man aan boord, die uitgerust zijn met geweren en mitrailleurs. Verder wordt de aankomst te Manaoz gemeld van vier andere kanonneerbooten, die daar zullen bunkeren en zich vervolgens eveneens naar Leticia zullen begeven. BUITENL. BERICHTEN DE DUITSCHE DOUANE NEEMT WAT ZE KAN. Men meldt ons van de Duitsche grens, dat de Duitsche douane het consigne ge kregen heeft om nog strenger tegen de smokkelaars op te treden, dan tot nu toe het geval was. De kommiezen zijn dan ook onverbiddellijk, tegen een ieder, van wien zij maar kunnen vermoeden, dat hij met sluikersdceleinden over de grens gekomen is. Vooral chauffeurs moeten zeer voorzichtig zijn, daar zij al gauw gevaar 1 co pen hun wagen te ver spelen, ook zelfs dan wanneer op hen slechts geringe verdenking valt. Auto mobilisten, die met passagiers over de grens kwamen, door wie een kleine hoe veelheid ongedekte koffie of thee werd ingevoerd, werden gearresteerd en zagen hun auto geconfisceerd. Zoo zijn er vo rige week aan de Geldersch-Duitsohe grens vier auto's door de kommiezen in beslag genomen ett niet meer terugge geven. AUSTRALIë GAAT DE KONIJNEN VERDELGEN. De regeering van Nieuw-Zuid-Wales heeft besloten, een bedrag van 200.000 pond uit te trekken voor de bestrijding van de konijnen-plaag op het platteland. De konijnen zijn zoo groot in aantal, dat zij een ware bedreiging voor de landbouwers voromen. Op een landgoed werden in één enkele week niet minder dan 35.000 konijnen gedood en op een ander grond-eigendom, waar twee nach ten een groote jacht op de schadelijke dieren werd gemaakt, werden tezamen 11.000 exemplaren gedood. De regeering wil de bestrijding van de plaag ter hand nemen door middel van het van gen in netten en deze maatregel brengt een groote bedrijvigheid teweeg in de netten-industrie. De fabrieken worden met orders overstelpt en kunnen aan de aanvraag nauwe1 ijks voldoen. In één fabriek is het aantal arbeids krachten gedurende de rfgeloooen vijf maanden verdrievoudigd, om de grrote orders van regeering en particulieren te kunnen afwerken. SLEPNEFF WAS NIET VERLOREN. De sovjet-Russisohe luoht vaart-autori teiten hebben van den bekenden Russi- sohen vlieger Slepneff, die een onderzoe- kingsvlucht ondernomen heeft in de ge bieden aan de Siberische IJszee, en van wien men sedert April 1932 niets meer vernemen had, draadloos bericht ontvan gen, dat hij gezond en wel is en zijn ar beid tot een succesvol einde heeft kun nen brengen. Slepneff is de vlieger, die in 1930 de lijken geborgen heeft vai de in het Noordpoolgebied verongelukte Ameri- kaansohe vliegers Eyelson en Borland en ze per vliegtuig naar Fairbanks in Alas ka vervoerd heeft. In Mei 1931 vertrok Slepneff met me dewerkers der burgerlijke luohtvaart naar de kust van de Noordelijke IJszee, om aldaar geschikte luchthavens en landingsgelegenheden voor de toekom stige Noordelijke luchtroute op te spo ren- Toen men negen maanden lang niets meer van de expeditie vernomen had was de vrees groot, dat Slepneff en zijn metgezellen verongelukt waren. Het thans ontvangen draadlooze be richt maakt hieraan een einde en Slep neff deelde tevens mede, dat hij op sle den van de monding van de rivier Jenis- sel naar Krasnojarsk reist, om vandaar de terugreis naar Moskou te aanvaar den. De expeditie heeft de volstrekt ontoe gankelijke gebieden van de monding van de Lens tot de rivier Hatanga aan de Noerdenskjoeldzee en den bovenloop van de Jenissel onderzocht. Zij had onder weg met buitengewoon groote mceilijk- fceden te kampen. Slechts heel zelden werden menschen aangetroffen en zoo doende bleven alle berichten over de verriohtingen der expeditie uit. Een tweede expeditie, onder leiding staande van den vlieger Landin heeft •het gebied onderzocht vanaf Kaap Wel len tot de monding van de Lena. Deze expeditie heeft ongeveer 6000 K.M. afgelegd en onderweg 14 luchtha vens en 12 landingsplaatsen opgericht. Door deze beide expedities is zoodoen de het geheele Noordelijke gebied der sovjet-unie nauwkeurig onderzocht en is men een belangrijken stap nader geko men tot opriohting van een geregeld en luoht vaar tdienst in het hooge Noorden. Het hoofdbestuur der burgerlijke lucht vaart heeft besloten reeds in den loop van dit jaar een proefvlucht te onder nemen over het door beide expedities onderzochte gebied, en deze vlucht zal onder leiding staan van den vlieger Landin. Daarna zal beslist kunnen worden over de mogelijkheid van een permanente luchtlijn in het Noorden en over de in stelling van een luchtvaartdienst over het Noordnoolceb^ed, ter verbinding van Europa met Amerika. De sovjet-Russische vliegtuigbouwers zullen dan tot taak krijgen, een nïouw soort watervliegtuig, geschikt voor Pool- vluchten, te construeeren, dat niet s^ohts berekend moet zijn voor het opstijgen en dalen oo water, doch ook op sneeuw en ijsvlakten. WRIGLEY'S NALATENSCHAP. Toen tijdens den wereldoorlog de Ameri- kaansche soldaten met heele scheepsladin gen vol in Frankrijk arriveerden, verwon derde de overigens over deze redding in uitersten nood zielsverheugde bevolking er zioh aanvankelijk over, dat de Amerikanen blijkbaar van des ochtends vroeg tot 's avonds laat aan het eten waren. Waar men ze ook ontmoette, bleken ze iets aan het kauwen te zijnhun eetlust moest wer kelijk onverzadigbaar zijn. Na de eerste verwondering kwam men alras achter de waarheid de Amerikanen aten niet, ze kauwden slechts. Wel, kauwgummi natuur lijk, dat in millioenen pakjes mee naar de Fransche slagvelden trok. Sindsdien zijn wij er allen al min of meer aan gewoon geraakt, onze mede- menschen op kauwgummi te zien knagen. En wanneer in de tram of in den trein een alleraardigste jongedame laohwekkenden grimassen tegen ons zit te maken, dan voe len wij ons niet meer beleedigd, daar wij hebben leeren inzien, dat deze grimassen niet tegen ons zijn gericht dooh enkel en uitsluitend een laatste wanhoopspoging vormen, het kleverige geodje weer van de tandjes los te wringen- Met dat al heeft menig kauwgummikau. wer en menige kauwgummiekauwster zijn of haar steentje bijgedragen tot het velt millioenen bedragende vermogen van thani wijlen William Wrigley, die in leven 's we relds kauwgummikoning was. Want nel blijkt in onzen modernen tijd inderdaac nog altijd mogelijk te zijn, door den ver koop van nietige artikelen millioenen ei zelfs tientallen millioenen, te vergaren De publicatie van het testament van dei in Januari 1932 overleden kauwgummieko ning heeft dit aan het lioht gebracht. Ondanks depressie, onderconsumptie ei beurskrachs vertegenwoordigt naa thans officieel wordt medegedeeld Wrig ley's nalatenschap een waarde van... 112.500.000. Dit bedrag overtreft zelfs de stoutsch verwachtingen van zijn intieme vriendei die de waarde der nalatenschap o „slechts" 25 a 75 millioen hadde ng< schat. Wrigley was overigens niet slechts d grootste aandeelhouder van het door hei gestichte kauwgummieconcern, doch te ver ook eigenaar van een aantalberoep baseballclubs te Chicago, een waarde va 12.500.000 vertegenwoordigend. Zijn zoc Philip K. Wrigley, erft het sportieve de van het vermogen van den kauwgumir koning, terwijl zijn weduwe, mevrouw Ac Wrigley, van het overige deel der nalate schap het vruchtgebruil: blijft genieten, b haar dood zal de nalatenschap wordi verdeeld tusschen haar zoon en haar g trouwde dochter. ..Tel."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8