AGENDA ZATERDAG 14 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht m den morgen van 14 Jan. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste bdrometerst.: 778.2 te Memel. Laagste barometerst.: 710.4 te Akureyri. Verwachting tot den avond van 15 Jan.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke of Zuide lijke wind. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen neer slag. Liohte tot ma tige vorst des nachts Overdag tempera tuur om het vries punt. De depressie bij IJsland heeft zich sterk uitgediept; de laagste barometerstand was daar hedenmorgen 710.4 m.M# te Akureyri Bovendien breidde dit lage drukgebied zich sterk Zuid- en Zuid-Oostwaarts uit. zoodat in een strook van Valentia in Ierland via Schotland en de Noorsche ku6t tot in Nbord-Scandinavië de barometer dalende is. De Zuidwaartsche hooge druk heeft zich dan ook verder Westwaarts terugge trokken. De hooge druk in het Oosten ging zijn invloed meest West- en Zuid waarts uitstrekken, waardoor ook ons land onder het regiem der Oostenwinden is gekomen «n zooals werd verwacht in het OosteD van ons land beden nog lichte vorst optrad. Het lage drukgebied Dver Zuid-Frankrijk en de Middellandsche Zee veranderde weinig. Over het vasteland van Europa is het rustig weer. In Oost-Duitsch land kwam strenge vorst voor. In Scandi navië werd de vorst minder streng. In IJsland, Noord-Ierland, Schotland en langs de Noorche kust stormt het zwaar uit Zuid tot -Zuidwest. Het is waarschijn lijk, dat ten onzent de bewolking eenigs- zins af zal nemen. Daarbij zal bij 'Ooste lijke tot Zuidelijke wind des nachts lichte tot matige vorst optreden, terwijl over dag temperaturen om het vriespunt zul len voorkomen. De neerslagkansen zijn ge ring. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags- te half drie 0.6 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS «jl: Van Zaterdagnamiddag 4.43 uur tr>t Zondagmorgen 7.36 uur; van Zondagna middag tot Maandagmorgen 7.35 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zondag 15 Januari voorm# 4.51 uur en nam. 5.19 uur; Maandag 16 Januari voorm. 5.29 uur en nam. 5.48 uur. Invoer van melkroom in België. De Belgische regeoring zal den import van melkroom tijdelijk contingenteeren op de importbasis der jaren 1930 en 1931, in af wachting van de evenredigheidstarieven, die binnen enkele weken worden inge voerd. Deze contingenteering is heden of mor gen te verwachten. Te Rotterdam is overleden, 68 jaar oud, de bekende notaris mr. P. J. van W ij n g a a r d e n. STADSNIEUWS STEUN VOOR DE MISSIE. Er zijn vele manieren, waarop men de mis sie kan steunen. Maar onder al deze is de steun voor de opleiding van Missionarissen wel een steun-actie, die het hart der Katholieken het meeste trekt, die het gemakkelijkst be geestert! Moge dat ondervinden in deze en de vol gende dagen de sympathieke Broeder Leo nar dus, die onder goedkeuring en met aanbeveling van Haarlem's Bisschop de Katholieken zal bezoeken, om van hen een aalmoes te vragen. Een aalmoes boor het Mis siehuis te Bergen (L.j, waar worden opgeleid Broeders voor den missie-arbeid. Broeder Leonardus, die voor dit doel de bedelstof heeft moeten opnemen, is en wij vermelden deze bijzonderheid om hem te in- troduceeren de Broeder uit het bekende toonelespel „Boefje"; hij heeft „boefje" (en zoovele anderen) tot goede en nuttige men- ,schen in de maatschappij mede helpen vormen Broeder Leonardus zij heel veel succes bij zijn bezoeken te Leiden van harte toegewenscht in het belang der missie! Geslaagd voor het Federatie-examen voor Boekhouden en a.v. de heeren: P. v. d. Haak te Rijnsburg en W. Overduin alhier, leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool „Ken nis is Macht". PINKSTERZEGEN IN LEIDEN Behalve de film „Pinksterzegen", welke uit vier deelen bestaat, zal Zondag, Maandag en Dinsdag tevens vertoond worden de nieuwe Rome-Padua-Assisie-film. Uit de vele goede resencies over dit filmwerk: „De Residentiebode" 23-ll-'32: Gisteravond heeft voor een uitverkocht huis de Rome Reisfilm gedraaid in het gebouw Amicitia. Zooals bekend bevat deze film een reeks opnamen van de groote reis, georganiseerd door de Paters Franciscanen ter bijwoning van de St. Antoniusfeesten te Padua. Terecht oogstten de schitterende opnamen van de doorgetrokken gebieden en van de plechtigheden te Lugano, Padua en Assisië, en tenslotte de buitengewoon geslaagde opnamen van de Eeuwige Stad Rome zelf, met haar historische monumenten en schitterende na tuurmonumenten enz. 'een enorm succes. De film is verder afgewisseld met aardige tafereeltjes uit de reis: Het gezellige leven in den trein, enz., waaruit men duidelijk den prettigen geest op zulk een reis leert kennen. „De Residentiebode" 17-11 -*32. Gisteravond heeft in hel Kolpingshuis al hier, voor de gezellen en genoodigden, de be kende Rotal Reisfilm gedraaid, ook nu weder met groot succes. Pater Wildenburg vertolkte de gevoelens van de aanwezigen in zijn dankwoord voor deze heerlijke film, die op zoo voortreffelijke wijze de schitterende reis naar Rome en het bezoek aan Zwitserland, Milaan. Padua, Venetië, As sisië en Rome weergeeft. Alleen de vertooning van deze film is een tocht naar de Stadsgehoorzaal waard! De film „Pierement" geeft een fijn beeld van een Amsterdamsch draaiorgel, trekkende door de typische oude grachtjes en buurten van Amsterdam, terwijl tevens een komische geluidsfilm, door de zeer geslaagde samenwer king van klank en beeld zoo populair gewor den, het voorprogramma aanvult. Alles tezamen een programma, hetwelk een ieder zal bevredigen en gezien de voorloopige vooruitzichten, volle zalen zal trekken. De eerw. heeren geestelijken, welke bericht gezonden hebben de vertooningen bij te wo nen kunnen bij het ingaan der zaal hun toe- gansbewijzen in ontvangst nemen. 70 jaar bestaand liefdewerk met nieuwe ijver en goede verwachting te beginnen, overtuigd als wij zijn van den steun en medewerking van zoovelen. Pastoor Th. Beukers, Directeur. D. Coebergh, Presidente. A. Schmier, Vice-Presidente. J. A. GrGndemannHoffman, le Secr.esse. M. Coeberghv. Cranenburg, 2e Secr.esse. J. Noordman, Penningm.esse. E. v. d. LaanClaessens, le Magazijn.esse. J. FilbryKloosterhuis, 2e Magazijn.esse. Esperanto-carsas. Nu de cursus van Andreo Cseh ten einde is i hebben talrijke deelnemers op een vervolg cursus aangedrongen. Teneinde aan dezen wensch te voldoen zal ir. J. R. G. Isbrücker te 's Gravenhage, lid van de Esperanto-Aka- dtmia, een cursus geven, welke bij dien van Andreo Cseh aansluit en de door hem aange brachte kennis verbreeden en verdiepen zal. De 1 lessen, die genoeg zullen geven voor het waar schijnlijk 6 Mei a.s. te 's Gravenhage te houden examen A (vaardigheidsdiploma), zullen, 15 in I getal, weer gegeven worden in de bovenzaal j der Zweekschool voor'Zeevaart in het Noord einde, Dinsdagsavonds van 8.15 tot 10.15, aan vangende 17 Januari. Vereeniging van Volkstuinders P. C. L. Gisteravond is door het mannelijk personeel der N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembrug- I gen. N.V. Sajetfabrieken Breierij J. Par- mentier Zonen en N.V. Nettenfabriek voor- heen Jaeger een Vereeniging van Volkstuin ders opgericht. Staande de vergadering gaven zich ruim 30 leden op. In het voorloopig be stuur werden gekozen de heeren H. van der Leek, C. Baart, A. Lepelaar, S. Kruit, terwijl het voorloopige secretariaat is gevestigd bij den heer J. van den Berg, Rijnzichtstraat 22. I Mededeeling werd gedaan, dat de Vereeni ging door de firma P. Clos en Leembruggen zou worden gesubsidieerd, terwijl de firma te- j vens 2 gedelegeerde Commissarissen heeft be noemd, die in het bestuur zitting hebben. „Bruintje Beer". MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTTERKUNDE. Het Friesch in Nederland. Gisteravond heeft dr. J. B. Schepers uit Haarlem in de alhier gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde gesproken over „Het Friesch in Nederland". Na een paar woorden over taal, moeder taal in het bijzonder, hetzij algemeen be schaafd, gouwspraak (b.v. Friesch) of dia lect (b.v. Betuwsch) prijst spreker de een- taiigen gelukkig, die zich onbekommerd in hun moedertaal kunnen geven, zooale ze zijn. Spreker zelf kan die alleen vaak be nijden, omdat hij zeif tweetalig is evenals een Lloyd George, met zijn Welsh als harte- taal en 't Engelsch als taal van verstand en vernuft; evenals tallooze Vlamingen, Cataloniërs, Noren, Ieren en Platduitschers (Groth, Reuter. Sturm), de Fries Mr. P. J. Troelstra, enz. Bij die allen is er een scheur in hun taalontwikkeling. Om bij het Friesch te blijven: óf ouders en schoolka meraden spreken Friesch en de school komt storend tussohenbeide, óf de naaste omge ving spreekt als de school Nederlandsch, maar het heele dorp verder Friesch. Zoo iemand moet er ziob doorheen worstelen, moet kiezen, maar het blijven voor hem twee verschillende werelden, waartusschen hij zich moet bewegen. In beide werelden komt hij nooit zoo thuis als de eentaligen. Friezen-als Troelstra en Kalma waardeeren Nederlandsche woordkunst niet; Neder landsche kunstenaars kunnen Friezen nog worden 't omgekeerde is haast ondenk baar maar zij blijven eenvoudig in hun uitingen. Onder gewone menschen woedt de tweetaligheid als een soort taaiziekte; spreker neemt drie voorbeelden, 't Frie- sche dorpskind is van de huiskamer af (deftig domineebezoek) al tweetalig; gaat hij naar Leeuwarden, 't is taai-buitenland; buiten Friesland is 't nog erger, vandaar sinds 1897 de „Fryske Selskippen" in 't overige Nederland. Men mag deze wel: er is geen taalstrijd hier, want zoon strijd berust op economische achteruitzetting en dat doet men den Fries niet. Friesche on derwijzers en leeraars bij massa geven aan Nederlanders les ook in moedertaal (Ned.). En toch maalt ondertusschen de Holland- sche molen overal het Friesch stuk, heeft de Fries een armerlijk taa.besèaan; het is een stille strijd als van eik en beuk (Meent bij Ruurlo). Hierop volgde een overzicht van de ge schiedenis, van dat de Romeinen ze hier vonden 100 v. ©hr.) tot, over en door allerlei moeiten en strijd heen met buiten landers, de ineenzinking als vrij volk (met eigen officieele taal) er: de oplossing ervan in het Rijk van Karei de Vijfde 1500); dus 16 eeuwen later. Verder: 't blijven als gewest bij de Vereenigde Nederlanden (Taalbloed in Gysbert Japieux); inzinking tot 1800. Hernieuwde opbloei (1829), be gin van de worsteling der tweetaligheid met de Halbertsma's (H. Sytstra, W. Dijk stra, It Selskip for Fryke Taal en Skrifte- kennisse (1844). 't Friesch tooneel na 1860; dan de stem van Pieter Jelles 1880 vlg). Daarna grooter bloei nog, maar ook sinds de wereldoorlog, groote innerlijke strijd van de vooruitvliegende (Jong Fryske Mienskip, Kalma) tegen de rustig door gaanden, „Achterlijken'" dus. Velerlei ver takkingen, politiek en godsdienstig, totdat alles in vere gaat strijden voor 't onderwijs in 't Friesch Hooger: de professor te Gro ningen, Lager: op die dorpsscholen, waar 't begeerd wordt, voortzetting van wat nu buiten de schooluren gebeurt 1000 leer lingen in 60 cursussen in 1930—1931. bekos tigd door de Provincie). Pruisen heeft in- tusschen op zijn nieuw bezit, de Noord- Friesohe eilanden (na den vrede van Ver- sail.es verworven) het Noord-Friesch op de scholen ingevoerd en het taalverval tot staan gebracht, in betrekkelijk korten tijd dus. In Nederland kregen de Friezen geen professor maar een lector te Groningen: er is wetenschappelijk werk in overvloed ook ten voordeele van de studenten in de Nederl. Taal en Letteren. Op de lagere scholen in Friesland moet op paedagogi- sche gronden de moedertaal der 6-jarigen bij 't onderderwijs gebruikt worden, ook op grond van den taaltoestand in het Friesch. Het Nederlandsch is na 1600 meer en meer boven de dialecten uitgekomen door geleerden en kunstenaars, de staat en haar wetten, de kerk met haar bijbel, de school. Het Friesch mist de drie laatste factoren om tot hooger eenheid te komen. Nu moet i de staat met de school helpen; aan het Ne derlandsch met zijn scherpe omlijning, vaste methodiek; een eenheidstaal voor school, komt natuurlijk na de eerste klas een ruim gemeten tijd toe en dan volgt van zelf de taak voor de 11 en 12-jarigen om hun beide talen in 't gebruik zooveel doen lijk uit elkaar te leeren houden. Er is nog veel te doen. Nu woekert, buiten onze mooie litteratuur om, zegt spr., een knoei en morstaal in vele gezinnen en zoo kan het Friesch spoedig ondergaan. Het opheffen van dit taaldeel van het Nederlandsche volk uit den wordenden chaos is dankbaar werk. Spr. vraagt hierbij ook steun aan de Maatschappij, voorzoover die in haar ver mogen ligt. Een concreet verzoek zullen hij en an dere leden der Maatschappij in de Juni- vergadering tot de Maatschappij richten, n.l. dit, om in art. 69 der wet het woord „Friesch" in te lasschen zoodat, het voort aan ook voor Friesche schrijvers mogelijk zal zijn om mee te dingen na.r de „C. W. van-der-Hoogt-prijs", evengoed als andere Neder:andsche, Vlaamsche en Afrikaansche schrijvers. Tot slot van zijn rede beveelt spreker dit denkbeeld warm aan, om in de Wet de synthese mogelijk te maken „van al wat in de Lage Landen aan de zee thuis hoort of uit deze streken stamt'*. Door de politie alhier is aangehouden de 28-jarige D. A. v. d. B., verdacht van diefstal van een rijwieL i LEIDEN. Zondag, Maandag, Dinsdag, „Pinksterze gen", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maandag. Vijfde abonnements voorstelling „Voor Zonsondergang", Sohouw- burg, 8.15 uur. Maandag. R. K. S. V. „Sanctus Augusti- nus", Spreker Ir. H. de Goey over Katholieke Maatschappijleer „Eigen Huis", 8.45 uur. Woensdag, Jaarvergadering „De Hanze"', Den Burcht, 8.30 uur. Donderdag. Genootschap van den Stillen Omgang, „Clubhuis St. Anto- nius", 8.15 uur. Donderdag, Con Amore, uitvoering Das Lied von der Glocke, Stadsge hoorzaal, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal &a Zondag 15 Januair worden waargenomen door de doktoren Bruins, Slot, P. van Es, Niemer en Starok. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genhoiz. TeL 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Jan. a.s. waar genomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. BIOSCOPEN. Casino. Kalhe von Nagy en Willy Fritsch vervullen de hoofdrollen in „Hare Hoogheid beveelt", een operettefilm met vermakelijke momenten en waarvan de opeenvolgende gebeurtenissen plaats vinden in een vorstelijk milieu. Gezien de namen van de twee hoofdpersonen behoeft deze rolprent, die geheel vrij is van pikante scènes, verder geen aanbeveling. Ze beveelt zichzelf aan. Voor de pauze: „Het geheim van den der den nacht", een sensationeele detective-film met Otto Walburg en Greta Maurus. Het ge heim bestaat Hierin, dat in den derden nacht de misdadiger gegrepen wordt, die in de voor afgaande nachten zich schuldig maakte aan diefstal en moord. Beide filmwerken, producties van de Ufa, trokken zooveel publiek, dat de zaal van Ca sino te klein bleek. Het is dan ook programma, waarop niets valt aan te merken. City. tya het geluidsjournaal, waarin o.a. de laat ste rit van de „koffiemolen" voorkomt, draait een aardige avonturenfilm „Daar gaat-ie weer!" Een jeugdig bezitter van een race-wagen ont futselt een schurkachtig persoon een partijtje waardevolle papieren. Dit gaat gepaard met allerlei .onverwachte en voor het publiek zeer genotvolle oogenblikken vanwege de sen satie. Aan het slot brengt het jongm«nsch een razende papa plus het onstuimig kloppen de hart van aanminnige jonkvrouw tot beda-; ren. Dat de belooning zoet was, begrijpt u zeker wel! Na de pauze een circusfilm „High Swing", oftewel „De doodenzwaai". Deze nogal ge rekte, aan eenige verliefdheid lijdende rol prent d.w.z. de filmpersoonlijkheden lijden er aan geeft het verhaal van een schoon circus-meisje, mitsgaders een jonge man, in het bezit zijnde van een wonderschoone stem. Deze stem maakt diepen indruk op de circusij schoone, zoodat de rest vanzelf komt. Een oogenblik dreigt de vredige ontwikkeing der diverse gevoelens verstoord te worden, vanwege de komst van een niet-gewenschte tweede schoone jonge dame. De man met de stem doet nu eenige leelijke dingen, waardoor er een meisjesdroom vernietigd wordt. Toch komt alles nog terecht en aan het einde, als dé komedianten weer voorbijtrekken, zit het paartje nfinnekoozend en kwinkeleerend ach ter op bagagewagen no. 11? Boosaardig opzet of stom toeval? Wie weet het? Wat wij ech ter wel weten is, dat deze film alleen voor volwassenen geschikt is. Luxor. Deze week gaat de Schlager: „Das schone Abenteuer", een U.F.A.-film met een klein titel filmsterren van naam, een film dus, welke het, ondanks alles, moet doen en dat ondanks een oud gegeven: een bruid, die tegen haar zin moet trouwen met een onooglijken bruidegom, maar even voor de plechtigheid er tusschen-uit trekt met hem, die ze werkelijk liefheeft. We zeggen het: ondanks dit oude gegeven is de film voortreffelijk door het prachtige spel van Kathe von Nagy als de bruid, Ida Wüst, de uithuwelijkende tante,Otto Walburg, de bruide gom en Adèle Sandrock, de grootmoeder. Daarnaast zijn er nog bruilofstgasten als Ju lius Falhenstein, Kurt Vesperman, Julius Herr mann e.a. Vooral de wijze, waarop Adèle San drock haar deel tot het welslagen van deze film bijdraagt, dwingt bewondering af, terwijl zij tevens niet weinig ertoe bijdraagt om den hu mor van deze pikante film te verhoogen. Voor volwassenen een kostelijke film. Voor de pauze gaat als hoofdfilm: „De Schlemiel" met den Duitschen Buster Keaton in de hoofdrol, een komiekeling, die voor een rijke graaf wordt aangezien. Verder nog een aardige klucht: „Wie betaalt er nnu nog?", waarin een handige incasseerder zijn slag slaat Trianon. Een van de weinige filmacteurs, die nog slapsticks, de vroeger zoo populaire gooi- en smijtfilms, kan maken, is Harold Lloyd. Terwijl Buster Keaton, Laurel en Hardy, ook artisten in dit genre, op den achtergrond worden ge drongen, weet Harold Lloyd het publiek tel kens weer met een nieuwe film te verrassen. De laatste is „Movie Crazy", die het publiek stormenderhand heeft veroverd. „Movie Crazy" is dan ook een van Harold's beste ^producten met tal van geestige vondsten. Maar vooral: er zit een prachtige climax in deze film. Al begint zij direct al met geestige vondsten, toch blijft de film klimmen tot het einde toe. De onbedaarlijke dwaasheden, de komische si tuaties worden al doller en de lachbuien wor- SINT ELISABETH-VEREENIGING Jaarverslag 1932. Nu het jaar 1932 wederom tot het verleden behoort, een jaar van steeds groeiende depres sie, is het zeker aangenaam te kunnen ver melden, dat wij onze taak, kraamvrouwen en zieken in hunne nooden bij te staan, niet zon der succes hebben kunnen verrichten, hetgeen naast Gods onmisbaren zegen, voorzeker te danken is aan het ijverig werken van bestuur en leden, doch niet minder aan de vele bui tenstaanders, die door hun milde giften in geld en natura ons hiertoe hebben in staat ge steld. In het bestuur kwam slechts deze veran dering, dat mej. C. Gründemann bedankte voor haar functie als 2e magazijnmeesteresse, waar op mevtouw J. FilbryKloosterhuis werd be reid gevonden deze functie op zich te nemen. Door overlijden ontviel ons mevrouw Jong- mansWijtenburg, wegens vertrek naar elders mevr. J Timmermannde Wijs, terwijl me vrouw E. SchlatmannMeijknecht voor bet werkend lidmaatschap bedankte. Een woord van waardèering voor het vele goede, dat zij voor de vereeniging tot stand brachten, is voorzeker hier op zijn plaats. Als nieuwe leden traden toe: mevr. M. Gus- senhovenTimp, meer. S. GoveartVeager, mevr. M. Cuppenv. d. Stok, en mevr. H. Sch randtSchligting. Er werden 3 bestuursvergaderingen gehou den, n.l. Januari, April en October. Geregeld werd ieder kwartaal een H. Mis gelezen voor de overleden zieken, tijdens hun ziekte bezocht door de dames der St. Elisabeth- vereeniging en op 19 November: feestdag van de H. Elisabeth een H. Mis voor de leden en weldoeners der vereeniging. Aan legaten ontving de vereeniging 2265.14 en aan giften 7 146. Het is haast onnoodig te zeggen, hoezeer deze voor ons zoo noodzakelijke edelmoedig heid op hoogen prijs wordt gesteld. Met groote waardeering maken wij nog mel ding van de tooneeluitvoering, die door de ver eeniging „Ruim Baan" werd gehouden en waar van wij het batig saldo groot 7 264 als een schoone verassing mochten incasseeren. Verder schonken ons verschillende leden en oud-leden zelf vervaardigde en andere kle dingstukken en breikatoen, hetgeen alles" on der groote dank werd aanvaard. Ook de Nederlandsche naaivereeniging be gunstigde ons wederom ook dit jaar met een groot pak kleedingstukken, terwijl met de be- langlooze medewerking van een leerares der vakschool, van een partij goederen ons welwil lend aangeboden door de Leidsche Katoen maatschappij, practische kleedingstukken wer den geknipt en geteekend. De jaarlijksche col lecte dit jaar gehouden in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. bracht op f 620.08. waarin ook begrepen is de opbrengst der collecte in de Paterskerk aan den Haagweg. Als kerkbedeeling reikten wij dit jaar 250 stuks lijfgoed uit, verdeeld over 73 gezinnen. Verder werden nog 33 pakjes voor kraam vrouwen uitgereikt en nog verschillende andere goederen. De collecte op de vergadering bracht op 7 117.54, de boete 1 130.75. Totaal werd uitgereikt 16027 liter melk en 10091 eieren. De inkomsten bedroegen 4804.27, de uit gaven 4056.78, saldo 7 747.49. In het geheel werden 2723 huisbezoeken ge bracht, verdeeld over 294 gezinnen. Niemand zal zich verwonderen na deze op somming van de vele gaven, die wij in ver schillende vorm van de vele weldoeners en weldoensters, ontvingen, dat wij met een dank baar en blij gemoed op het afgeloopen jaar terugzien. Juist immers in deze kommervolle tijden is het dubbel aangenaam althans eenigszins hier en daar leniging te hebben kunnen geven, en wat nog meer is, het geeft ons moed en kracht om wederom in het nieuwe jaar ons meer dan Bruintje Beer's autoped was stuk gegaan, en dat was de reden, dat hij iets later kwam. Zijn vriendjes Freddie Snuit, Big Krulstaart, Bulli Mops en nog een stel ondeugende rak kers waren reeds in den tuin van Teun den too venaar, welke gisteravond op het tooneel van den Schouwburg was aangelegd. Er schoot voor Bruintje Beer dus niets anders over, dan per autoped door de zaal n^ar het tooneel te rutschen tot groote verrukking van het opgetogen publiek van jongens en meisjes. Het Nederl. Tooneel voor Kinderen heeft er slag van de jeugd bezig te houden. De ope rette „Bruintje Beer", met het koddige, onnoo- zel-kijkende beertjeals middelpunt is juist iets, waarin een kinderoog geheel opgaat: spre kende dieren, koningen en koninginnen, elfen en toovenaars, muziek, dans en zang. Bruintje Beer is een goed ventje (mej. Tilly van Vliet!), die geen klikspaan is en geen gierigaard. Voor deze deugd wordt hij beloond met een wonder lijke reis op zoek naar de wonderplant. Bruin tje is geen bangerd, maar nu en dan maakt hij toch dingen mede, waarbij zijn hart stilstaat Na veel wederwaardigheden vindt hij in het paleis van koning Weltevree de wonderplant, die de kracht heeft Teun's zieke dochter te genezen. De kinderen hebben genoten en applaudi- seerden heel eigenwijs na ieder bedrijf. Aan de speelsters, aan muziek en regie alle lof voor deze prettige avond aan de jongens en meisjes gegeven. Handelsregister K. v. K. Ontheffing. 488. Firma D. Sala en Zo nen, Leiden, Breestraat 114b en c. Handel in lijsten, spiegels, en kunsthandel. W ij z i g i n g. 965. Constant Machen, Scheep- werf „De Leede". Warmond, Dorpsstr. B. 326. Uittr. E.: C. J. M. J. Machen, Warmond, d.d. 1 Oct. 1932. Wijz. handelsn. in: Jachtwerf: „De Leede". z De 2e ploeg, lichting 1932 ia opleiding tot onderofficier bij het onbereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie alhier, wordt 15 April in het genot van groot verlof gesteld. De heer F. Dr. alhier woonachtig, kwam Donderdag op den weg PoeldijkHonselers- dijk met zijn auto in botsing met een autobus van de Westlandsche Stoomtram Mij. De auto was niet bestand tegen zulk een botsing en werd geheel vernield, terwijl de autobus niet verder kon. Het mag een wonder genoemd worden, dat er geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Het overzicht der vervoersopbrengst van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschap pij N.V. gedurende de maand December 1932/ 1931 (ongecontroleerd) is 1932: Lijnen: Sche- veningenLeidenKatwijkNoordwijk (incl. Stadslijn Leiden) 103.573, LeidenHeemstede 8.570, AmsterdamZandvoort 85.481, Stadslij- nen Haarlem 57.888, In expl. genomen 1 Dec. 1932: tram-, buslijnen en veren in Waterland 23.920, resp. in 1931: 272.222. Per dagkm. 1932: resp.: 81.89, 11.52, 98.25, 101.49 15.43, 1931: 73.48. R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph. De leden van bovengenoemden bond moeten I allen present zijn op de ledenvergadering op Maandag a.s., om 8 uur, 's avonds, in het bondsgebouw. Het vakblad van deze week zegt u voldoende.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2