24ste Jaargang ZATERDAG 14 JANUARI 1933 No. 7406 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 De vrijheid der Missies. Er zijn voornamelijk twee tekortkomin gen, die direct op den Katholieken Godsdienst betrekking hebben, welke van de R.-K. Staatspartij afgescheiden Katho lieken de R.-K. Staatspartij verwijten. Dat is ten eerste dat de R.-K. Staats partij niet op effectieve wijze heeft ge streefd naar opheffing van het processie verbod. Hierover hebben wij in ons nummer van Donderdag een en ander ge zegd. Dat is op de tweede plaats, dat de R.-K. Staatspartij berust heeft in het voortbe staan van art. 177 in het Indisch Bestuurs reglement. In zijn ook Donderdag door ons geci teerde rede zeide de voorzitter van de R.-K. Volkspartij, de heer C. D. Wesseling, doelend op het bovenstaande: Ah onze Missionarissen in Indië rondtrekken, moeten ze niet aan een politie-agent naar den weg hoeven te vragen. Hu is het een zeer onjuiste voorstelling van zaken, als in dit verband wordt ge sproken over „Indië". Heel Java b.v. valt buiten het gewraakte artikel 177. Over het al dan niet gewenschte van artikel 177 waardoor het Indisch Be stuur de bevoegdheid bezit, aan een Mis sionaris (of aan anderen) voor een bepaal de streek in een gedeelte van Indië de Ge- loofsprediking (of andere propaganda) te verbieden wordt ook onder tot oordee- len bevoegde Katholieken verschillend ge oordeeld. Maar o.i. staat toch vast, dat dit artikel, voorzoover het de predi king van den Katholieken ^Godsdienst kan beletten, principieel ve r w e r p e 1 ij k is. En. is het dan waar, dat de R.-K. Staatspartij zoo maar zonder meer in de handhaving van art. 177 heeft berust? Volstrekt niet! Waar de R.-K. Staatspartij in de practï- sche politiek niet heeft kunnen bereiken de opheffing van artikel 177, zonder den Katholieken Godsdienst aan het ge vaar van andere nadeelen bloot te stellen, daar heeft zij practisch werk gedaan, doordat de R.-K. Tweede Kamerfractie bij voortduring baar aandacht en activi teit er op gericht houdt, dat de toepas sing van art. 177 niet belemmerend zij voor den arbeid der Missionarissen. En als de R.-K. Tweede Kamerfractie in deze eenige klacht bereikte, heeft zij zich ge wend tot de bevoegde autoriteiten in de meeste of in alle gevallen met sucoes. Wie de waarheid volledig wil zeggen, en wie niet onwaar wil beschuldigen moet deze kwestie ook van dézen kant bezien. De liefde voor den arbeid der Missiona rissen kan zich toch ook wel op een meer sympathieke wijze uiten, dan door de R.-K. Staatspartij te willen blameeren, omdat zij de in art. 177 liggende mogelijk heid van beperking van de Missioneering niet geheel en al, niet radicaal uit den weg heeft geruimd, en door o.m. ook daar in een reden te stellen tot afscheiding en verdeeldheid De Missionarissen óók* zij, die in In dië arbeiden zullen inderdaad niet dat van hun Katholieke landgenooten in Ne derland verwachten En wie ijveren wil, met verstand en over leg, voor radicale opheffing van dat art. 177 hij kan dat doen binnen het raam der R.-K. Staatspartij. Maar voor en boven alles moeten wij ons toch bewust blijven van de groote verant woordelijkheid, welke op ons rust, om de Missie direct en daadwerkelijk te steunen door offers van gebed en aalmoezen. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent qetaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. DE GEBEURTENISSEN TE BEAURING. VOORZICHTIGHEID BLIJFT GEBODEN. In aansluiting met den raad tot voor zichtigheid, dien wij meenden te moeten geven, ontleenen we het volgende aan de „Tijd": We komen op de gebeurtenissen terug, omdat er nu gedurende de laatste dagen berichten in de pers rondloopen, dat óók andere personen de verschijning zouden gezien hebben en wel vooral verleden week Dinsdag. Dit wordt intusschen van andere zijde gewraakt. Temidden van. het al te vluchtige en een zijdige reportagewerk van verschillende bladen, maakte 't werk van een betrouw baar Vlaamsch collega als van den heer J. Boon van De Standaard te Brussel een gelukkige uitzondering, juist omdat hij ter plaatse zelf een onderzoek instelde en niet afgaat op: ftien zegt. Intusschen bleef ook hetgeen een zoo betrouwbaar journalist als hij weergeeft over het zien van de verschij ning door anderen, niet zonder tegen spraak. We willen daarom eerst alsnog melding maken van hetgeen hij meedee'de over het zien der verschijning door ande ren, alvorens het volgende te releveeren. Aangehaald wordt voorts het oordeel van Le Progrès uit Bergen over „de legen de der verschijning aan volwassen perso- nen'\ „Er bestaat een legende der verschij ning van O. L. Vrouw aan de menigte, Dinsdagavond te Beauraing. Tegenover deze legende moet men zich wel wachten voor twee zaken: 't zou eerstens in strijd zijn met de meest elementaire naasten liefde den spot drijven met de lieden die slachtoffers geworden zijn van deze be- gooche ing. Maar men moet hen vervolgens onmiddellijk tot de werkelijkheid terugroe pen. En vooral mag men geen geruchten verspreiden, welke nadeelig zouden zijn aan de verschijning". Ziehier wat er gebeurde: Op het front der baan. welke parallel loopt met de baan Vignée-Rochefort, staat een huis met witgekalkten puntgevel. Wan neer men dit huis langs achter en op drie vierden beziet, dan neemt de puntgevel on der 't lioht der autolampen een mensche- lijke gedaante aan. En men weet of die gevel dien Dinsdag avond in het licht der autolampèn werd genomen''. Een teekening van den topgevel verdui delijkt het uitvoerig relaas, waarvan we ter kenschetsing slechts het bovenstaande knippen. Jan Bom schrijft in De Standaard: „Als journalist hebben wij niets te doen dan met eerlijke voorzichtigheid en met ge- wetenstrouw de feiten en verklaringen aanstippen. Indien er waarlijk en onbe twistbaar een hemelsch inzicht is met wat is geschied aan de kinderen Degeimbre en Voisin te Beauraing, dan zal dit duidelijk en onbetwistbaar genoeg blijken. Het is dus niet noodig, dat wij zelf ons als ver kondigers met gezag en oordeel zouden op werpen. Onze taak als journalist, als trouw opteekenaar van de ontwikkeling van fei ten, en in ondergeschikte orde van de daar rond ontstane meeningen en verklaringen, is ons genoeg. Het is niet aan ons om ex cathedra uit te maken wat vergissing en begoocheling is, en wal absoluut voor waar heid is te houden. „Men zegt nu: een pignon (een punt gevel) van het kasteel St. Omer (naast den kloostertuin) verlicht door de autolichten van de baan naar Pondrome of van de baan naar VignéeRochefort, heeft bij zekere pelgrims de illusie gewekt, dat zij ook een Onze Lieve Vrouwebeeld zagen. Daartegenover moet men dan echter weer aanstippen, dat er personen zeggen „dat er geen twijfel mogelijk is1', dat zij dien ver lichten puntgevel ook zagen, maar de Ver schijning ook, dat er geen vergelijking of verwarring mogelijk is, dat de vorm der verschijning veel te precies was, de ver schijning zelf vee] te verrukkelijk, dat er, zooals bij de kinderen zelf (de oudste De geimbre: Jeanne n.l„ zag nooit, de twee jongsten „zagen" 32 maal) personen kunnen geweest zijn die zagen, anderen aan wie het niet werd gegund te zien. Vooraleer een verstokte ongeloovige die spottend bij de menigte staat, zegt dat hij totterdood, ten koste van zijn leven, wil blijven ver kondigen, dat hij de Allerheiligste Maagd in Wier hemelsch bestaan hij niet ge loofde heeft aanschouwd, is er toch wel wat noodig. „Maar het is niet aan ons om te oordee- len, wij geven feitenmededeeling, verklarin gen, meeningen, wanneer ze eerlijk, gezond en overtuigd worden gedaan. Niets anders". DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN FRANKRIJK. Een „vergissing". De invoer van bloembollen naar Frank rijk is nog belangrijk verhoogd en nu be paald is op: 86.000 K.G. voor Januari. 32.500 Februari. 47.000 Maart. zoodat thans 165.500 K.G. over de genoem de drie maanden ingevoerd mag worden, terwijl er eerst maar sprake was van 23.000 K.G. 't bleek, daar eigenlijk het Hol- landsche consent aan België toegewezen was, een vergissing, welke niet overal kan plaats hebben. m Van Fransohe zij<* wordt door hande laars en kweekers groote pressie op de re geering uitgeoefend om den invoer zoo groot mogelijk te krijgen. VARKENSVLEESCH-ACCIJNS VERHOOGD. Met 10 pet. tot 10 cents per K.G. geslacht gewicht. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft het bedraf, bedoeld in art. 5 b, A van het Crisis varkensbesluit 1932, voor de periode van 15 Jan. tot en met 11 Febr. 1933 bepaald op 10 ct. per K.G. ge slacht gewicht, met dien verstande, dat ten aanzien van gecastreerde beeren. welke voor de varkensfokkerij hebben gediend en uitsluitend voor eigen gebruik geslacht worden, dit bedrag -verminderd. wordt met 95 pet. (Tot dusver bedroeg de accijns 9 cents). VARKENSVLEESCH. Wat er onder verstaan wordt. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft ingetrokken zijn beschikking van 16 Augustus 1932 en heeft voorts be paald, dat onder varkensvleesch wordt ver staan: (de achter de artikelen genoemde bedragen zijn de heffingen per K.G. ten behoeve van het stabilisatiefonds door de varkenseentrale te heffen). a. versch varkensvleesch al dan niet in deelen 0.22; b. beenham (hoe ook bewerkt of verduur zaamd) niet in blik 0.55 c. ham, zonder been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd (niet in blik) 0.55; d. ham in blik ƒ0.50; e. schouders (hoe ook bewerkt of ver duurzaamd (niet in blik) 0.55 f. schouders zonder been (hoe ook be werkt of verduurzaamd) niet in blik ƒ0.60; g. schouders in blik 0.50; h. carbonado met been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) niet in blik 0.50; i. oarbonade, zonder been waaronder ook begrepen z.g. blaas- en zalmham (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) niet in blik 0.65; j. oarbonade in blik ƒ0.60; k worst, geheel of ten deele uit varkens vleesch bestaande 0.22; 1. alle andere varkensvleesch (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) 0.22; en heeft hij bepaald, dat de hierboven genoemde bedragen zullen gelden voor het tijdvak van 5 Januari tot en met 11 Fe bruari 1933. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft het bedrag, bedoeld in arti kel 5, b A, van het crisis-varkensbesluit 1932 voor de periode van 15 Januari tot en met 11 Februari 1933 bepaald op 10 cent per K.G. geslacht gewicht, met dien ver stande, dat ten aanzien van gecastreerde beeren, welke voor de varkensfokkerij heb ben gediend en uitsluitend voor eigen ge bruik geslacht worden, dit bedrag wordt verminderd met 95 ten honderd. Daarom vermelden ook wij beide mee ningen. Er wordt naar een natuurlijke ver klaring van alles gezocht. „Le Soit'" heeft melding gemaakt van een poging daartoe door dokter Ladon uit Gent. Uit deze ob jectieve studie van dr. Ladon, „eigenlijk een poging om toch bij een natuurlijke ver klaring te blijven en welke thans in „Lo Bien Public" van Gent is gepubliceerd", blijkt, dat hij geen bedrog aanneemt of hyp notisme, noch twijfelt aan de oprechtheid der kinderen. Hij wil echter door een psy chologisch onderzoek der evolutie bij de kinderen naar een natuurlijke verklaring zoeken. Te midden van al dit meeningsverschil blijft bijgevolg omzichtigheid en groote voorzichtigheid geboden. EENIGE DUIZENDEN SPEENVARKENS VOOR CONSUMPTIE GERED. Zullen op de buitentandsche markt worden gebracht Naar het „Hbld." verneemt, is de Neder landsche Varkens Centrale er in geslaagd voor een gedeelte der aangekochte 100.020 speenvarkens een bestemming te vinden, waardoor deze beesten niet vernietigd be hoeven te worden. De speenvarkens, welke de volgende week door de Varkens-Centra le afgenomen zullen worden, zijn bestemd voor consumptie in export. Zij zullen wor den vervoerd naar eenige fabrieken in ons land, die voor den export werken, en op de buitenlandsche markt worden gebracht. Het betreft hier eenige duizenden speen varkens. Omtrent een regeling voor de ove rige dieren is nog niets bekend; met de plaatselijke crisis-comité's is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Tot op heden is echter nog geen enkel speenvarken vernietigd, zoo besluit het communiqué, dat men ons uit Den Haag toezond. Amsterdam zal een proef nemen. v- B. en W. van Amsterdam hebben beslo ten een proef te nemen, die zal staan on der leiding van dr. Van der Laan. Tegen een gering bedrag zal het vleesch beschik baar worden gesteld. Het zal kunnen wor den afgehaald op bons. Er zullen gemiddeld per week 3000 k 4000 van deze speenvar kens worden aangevoerd. Het staat nog niet vast of de dieren te Amsterdam of elders zullen worden geslacht. Worden ze elders geslacht, dan zal het vleesch in de hoofdstad herkeurd worden. Wanneer de proef slaagt, dan zal distributie over de stad geschieden, waardoor het vleesch op verschillende plaatsen in de stad verkrijg baar zal worden gesteld. WIJNKOOP IN ONGENADE. Een nieuwe ster aan het communistische firmament. Naar het „Hbld." verneemt, heeft het congres der Communistische Partij Holland besloten, den heer Wijnkoop (die sedert 1925 geen lid meer is van het partijbestuur) op de candidatenlijst voor de Tweede Ka mer een zoodanige plaats toe te kennen, dat zijn herkiezing tot lid van de Kamer uitgesloten moet worden geacht. De plaats van den heer Wijnkoop zou moeten worden ingenomen door den heer Beuzemaker, die pas geruimen tijd in Mos kou heeft vertoefd en vandaar nieuwe in structies heeft medegebracht betreffende partijtactiek. De elimineering van den heer Wijnkoop is de voorloopige slotscène van een spel, door Moskou slim geënsceneerd. Indertijd heeft Moskou Wijnkoop, toen deze buiten de Communistische Partij Holland een dis sidente groep leidde, welke hij ook in het parlement vertegenwoordigde, overreed, zijn positie op te geven en tot de moeder partij terug te keeren. Wijnkoop heeft aan de stem van Moskou gehoor gegeven. Moskou maakte hier diplomatiek een buiging voor Wijnkoop, met wiens „indi vidualisme" het zich niet kon vereenigen, doch dat het voorloopig aanvaardde we gens den invloed, dien Wijnkoop onder de communisten in Nederland bezat en we gens db tribune die hij in de Tweede Ka mer bezette. Hoofdzaak was evenwel, de volgelingen van Wijnkoop in het net van Moskou te krijgen. Dit is Moskou gelukt, en thans meent de Ekki, het uitvoerend comité der Derde Internationale, dat de Commu nistische Partij Holland zich van Wijnkoop kon losmaken. Den heer Seegers, het ^^sterdamache gemeenteraadslid, zou een zelfde lot be schoren zijn. Ook deze zal zijn mandaat van de Communistische Partij Holland niet hernieuwd krijgen. Tegen verslechtering van de Winkel sluitingswet. De bediendenorganisaties hebben een ac tie ingeluid, waarbij zij zich teweer stellen tegen de pogingen, welke er worden aan gewend om te komen tot verruiming der openingsuren der zaken op Zondag. Het standpunt der bedienden, georgani seerd in den Nederl. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscüs van Assisië" en de Nederl. Ver- eeniging van Christelijke Kantoor- en Han delsbedienden, is dezer dagen bekend ge maakt door middel eener massale versprei ding van circulaires. Deze circulaire is gericht tot de win kelbedienden allereerst en voorts tot ge heel het weldenkend en sociaal-voelend publiek, dat gewezen wordt op de groote waarde van de Zondagsrust voor iederen arbeider, dus ook voor den bediende. Alleen te Amsterdam, Rotterdam, Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De onrust in Spanje duurt nog voort (3e blad). Amerikaansche stap te Tokio naar aan leiding van den strijd bij Sjanhaikwan. (3e blad). BINNENLAND. Verhoogde varkensvleesch-accijns. (let* blad). Wijnkoop weer in ongenade bij Moscqu. (late blad). Pogingen tot moord te Rotterdam en Nijmegen. (Gem. Ber. 4de blad). Nederlandsche auto in Duitschland ver ongelukt. (Gem. Bed. 4de blad). Motorrijder te Arnhem doodgereden. (Gem. Ber. 4de blad). Pianohandel te Nijmegen door brand verwoest. (Gem. Bor. 4de blad). Met ƒ200.000 aan effecten verdwenen'. (Gem. Ber. 4de blad). Twee postbeambten te Maassluis gear resteerd in verband met gepleegde ver duistering en oplichting. (Gem. Ber. 4do blad). Utrecht Den Haag en Eindhoven, werden dezer dagen meer dan 210000 circulaires aan het publiek uitgereikt door de propar- gandaclubs der plaatselijke bediendenaf deel ingen. Een en ander zal ertoe bijdragen, dat worde tegengegaan de verspreiding van de meening, als zoude de agitatie van ver schillende zijden tegen de winkelsluitings wet gedragen worden door de meerdrhoid der Nederlandsche bevolking. Inwilliging der verlangens van een aan tal winkeliers kan de werktijdenregeling der bedienden ernstig in gevaar brengen. Vooral in een tijd van crisis en malaise zal bijzonder dienen te worden gewaakt tégen verslechtering der sociale wetten; men houde dan nog des te beter het alge meen belang in het oog. De Rijkscommissie Werkverruiming. Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter, mr, J. A. de Wilde. Mededeeling werd gedaan van de be moeiingen der commissie inzake het be vorderen van het gebruik van Nederland sche producten bij woningbouw met rijks voorschotten en/of bijdragen. De wensch werd uitgesproken, dat de bemoeiingen der commissie ter bevorde ring van het gebruik van Nederlandsche cement spoedig tot het gehoopte resultaat zou leiden. De commissie vereen igde zich met het advies van het bureau inzake het niet ver strekken van kapitaal aan een onderne ming, welke daarom gevraagd had. Besproken werd de bijzonder slechte toestand en de nog slechtere vooruitzich ten van de metaalindustrie in Nederland. Mededeeling werd gedaan van hetgeen ter kennis van de commissie is gekomen in zake den aanleg van kunstijsbanen in ons land. Opgemerkt werd, dat door overheidsin stellingen of door ondernemingen, waar van het aandeelenkapitaal geheel, of na genoeg geheel, in het bezit is van de over heid, nog niet altijd die medewerking ver leend werd, welke in deze bijzonder moei lijke omstandigheden voor de vadcrland- sche nijverheid zou mogen worden ver wacht. Nu eens is het een gering prijsverschil, dan weer zijn het redenen van een kleinen technisohen voorsprong, welke er too lei den, dat orders aan do Nederlandsche nij verheid ontgaan. Van een rond 160-tal gevallen, waarin do, I bemiddeling der commissie was ingeroe pen tot bet behoud van opdrachten voor de nationale industrie, werd melding ge- I maakt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1