WOENSDAG 11 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAU rnu. VOORSCHOTEN. Burgerwacht. Gisteravond heeft do Vrijwillige Burgerwacht een propaganda- avond genouden in het R. K. Vereenigings- gebouw met medewerking van het muziek gezelschap „Benvenuto" onder leiding van den neer J. Bokhoven, lid W. M. W. en waar als sperker optrad de Weleerwaarde heer H. J. Bangert, Kapelaan te Leiden. De zaal was tamelijk met belangstellenden bezet en had nog beter gevuld kunnen zijn. Op het tooneel had „Benvenuto" plaats ge nomen. 'Ier rechterzijde prijkte het vaandel van de Vrijwillige Burgerwacht en ter im kerzijde had men de nationale vlag aan gebracht. Oms-tieeks S uur opende de com mandant, de heer A. J. Turion, deze bijeen komst met een woord van welkom tot allen in het bijzonder gericht tot den eere-voör- zitter, Burgemeester E. Vernède, die met zijne familie aanwezig was en tot den spre ker, Kape.aan Bangert. De commandant verzocht „Benvenuto'' den avond te ope nen met het spelen van het „Wilhelmus", dat door de aanwezigen staande werd mee gezongen. Vervolgens voerde „Benvenuto" op verdienstelijke wijze enkele muzieknum mers uit. Daarna betrad Kapelaan Bangert het spreekgestoelte en verklaarde hij uer- stond, dat hij voor een bijzondere reden aanwezig was en zou spreken. Hij schaam de zich als R. K. priester, dat hij moest vernemen dat. zijne geloofsgenooten met zoo weinigen lid zijn. van de Burgerwacnt, waarin zij juist een groote plaats moeten innemen. Het is tegenwoordig noodig op ■de hoogte te zijn, van datgene wat er in Nederland plaats vindt. Wij hebben het ge wettigd.- gezag te eerbiedigen en dankbaar te zijn en zoolang er in de Residentie een telg van het Oranjehuis zetelt, hebben wij offervaardigheid te toonen, hetgeen ons voordeel is. Met een voorbeeld een be drag aan geld voor een open raam leggen en dan zeggen het zou wel toeval zijn, wan neer men dit wegnam toont spr. aan dat men voorbereid moet zijn. Het gaat om drie dingen en daarbij geeft spr voorbeelden •uit Rusland: Godsdienst, het hoogste goed zoowei voor spr. als R. K., als voor anders denkenden, het gezinsleven en het wettig gezag. Achter groote dijken heeft men sla- persdijken en al kosten deze veel, zij kun nen niet gemist worden, want het zou wel eens noodig minnen zijn en daarom noemt spr. Burgerwacht en Bijz. Vrijw. Landstorm, do slapersdijken. Het verstand zegt, iet komt wel in orde, de jonge mannen zeg gen. 't zal wel schikken, maar spr. zegt: denkt aan de sombere wolken en de Oranje zon. Geeft u voor de schoone zaak. De overstrooming kan wel degelijk komen en uwe dierbaren meeslepen. Al wenschen allen dat zij een slapersdijk zal zijn, Qij moet er zijn. Ten slotte verklaarde spreker de symboliek van de nationale vlag, het rood, wit en blauw, waarbij hoort de Oran jewimpel en sprak hij den wensch uit dat velen, die g geen lid zijn, zullen boetre den, omdat het gaat om Godsdienst, ge zinsleven en wettig gezag. De met overtuiging en kracht uitgespro ken rede werd met een daverend applaus bezegeld en den spreker dank gezegd voor zijne kernachtige toespraak. Nadat „Ben venuto" het verdere gedeelte van den avond iiad gevuld met muziek, hebben nog iet woord gevoerd de eere-voorzitter, Burge meester E. Vernède en "de commandant, de heer A. J. Turion. Ten slotte zongen de aan wezigen het Wilhelmus. WASSENAAR. WIT-GELE KRUIS. De propaganda-week van het Wit-Gele Kruis is aangevangen. Zondag werd zij ingezet met een H. M:s in de 3 parochiekerken. Des middags om 2 uur was ei een voetbalwedstrijd op net .er- rem aan den Katwijkschewèg tusschen Nb- bia I van luer en Meerburg 1 uit Ziueoei- woude, welke in het voordeel van eerstge noemde club met 30 eindigde. Des avonds werd de propaganda-week ofiicieel geopend. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ZeerEerw. heeren Pastoors Tholenaar, en Mcijsing van hier, Pastoor van Adrichem uit Den Haag. De Eerw. heeren kapelaans, Burgemeester en mevrouw Wiegman, leden van- het Eere comité en vele belangstellenden. De voorzitter van de'propagandacommi?- sie, de heer G. P. G. van Leeuwen, heette allen welkom, zette daarna uiteen het doel en waarvoor deze propaganda week is in gericht, dankte allen, die hun medewerking daarvoor hadden gegeven, en wekte een ieder op, om het prachtig en nuttig werk van het Wit-Gele Kruis te steunen. Daarna werd door de leerlingen van de Piusschool een tooneelstuk opgevoerd, dat* groote belangstelling had. De ijverige leden van ket muziekkorps „The Funny Boys" zorgden voor de noodi- ge afwisseling, terwijl de dameszangver- ecniging „Sursum Corda" onder leiding van den heer J. C. Beuk door de uitvoering van een 5-tal zangnummers mede niet weinig tot het weislagen van den avond hebben bijgedragen. Tuinbouwvereeniging. Ia het Wapen van Wassenaar hield de Tuinbouwvereeni ging Wassenaar en Omstreken eene leden vergadering. Door den voorzitter, den heer A. G. van Tol, werden allen hartelijk wel kom geheeten op deze eerste vergadering van het jaar. Hij wensoht allen voorts veel •geluk en voorspoed voor gezin en in zaken toe. Hierop werpt hij in het kort een te rugblik over heb verscheiden jaar. Gezien het verslag van den penningmeester bet- welk niet gunstig was te noemen stond daartegenover het buitengewoon gunstig verslag van den secretaris, waarin Tt uiting kwam de groote groei en bloei der vereeniging. Het ledental klom op tot 150 Hierop worden de notulen van de huis houdelijke vergadering voorgelezen door den ex-secretaris, den heer J. van den Berg, welke notulen onder dankzegging worden vastgesteld. Hierop wordt overgegaan tot vaststelling van het prijsvragenprogramma voor heb jaar 1933'34. Het geheele ontwerp wer«L eerst voorgelezen, waarna vraag voor vraag werd behandeld. In grove trekken werd het voorgestelde aangenomen, terwijl bij enkele vragen wijzigingen of aanvullingen werden aangebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt voorts aangenomen om bij wijze van proef bij elke te benoemen jury, een vast lid der prijsvragencommissie n.l. de heer M. Sjouke te benoemen, die de door de'jury's gemaak te noties te boek zal stellen. Ook wordt zonder hoofdelijke stemming besloten het puntenstelsel te handhaven en toe te passen zooals tot heden te doen ge bruikelijk. Ter tafel wordt hierop gebracht de be grooting voor 1933. Deze wordt aangeno men in ontvang en uitgaaf op 755. Tot jury-leden worden hierop benoemd de heeren R. van Beek, C. Filius en M Sjouke. Na de pauze wordt bij monde van den heer M. Sjouke verslag uitgebraoht; deze luidt als volgt: Prijsvraag 3 potten bloeiende bolgewas sen: le prijs R. Laarman met 28 punten voor 2 pot hyacinth L'innocence en 1 pot Queen of the Blue; 2e prijs met 26 pun-en C. van Vulpen met 1 pot l'innocence en 1 Dr. Lieber en 1 Bismarck; 3e prijs met 25 punten J. Sieting met 3 pot Hippeastrum hybr. Voor het puntenstelsel venvierven voorts de heeren J. Sietings 1 maal 10, 2 maal 9, 2 maal 8, 2 maal 7 en 3 maal 6 punten voor diverse bloeiende potplanten; de heer C. v. d. Salm resp. 10, 9, 2 maal 8 en 7 pun ten, de heer D. de Rooy 6 punten en de heer A. G. van Tol 9 en 8 punten. Hierop wordt overgegaan tot het vast stellen, van de te houden excursies. Beslo ten wordt een 2-daageche excursie te hou den naar de Gentsche tentoonstelling; en in Augustus een excursie naar de Zuider zeewerken. Voorts een viertal avond-excur sies te houden voor een bezoek aan den dierentuin te Den Haag, de culturen le Delft, bet buiten van den heer D. Th. Buys en het Zuiderpark te Den Haag tij dens de heesterbloei. Na de rondvraag werd deze zeer geani meerde vergadering door den voorziter ge slóten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. v, Jubileum. In verband met het a.s. 25-jarig jubileum van Mej.. T. So'. elle- kens als onderwijzeres aan de R. K. school alhier is tegen a.s. Donderdag morgen een grootsche huldiging in voor bereiding. Slagersvereeniging. In de laatst, ge houden vergadering van de slagersver eeniging heeft de voorzitter, de heer F. Sohmall, wegens zijn vertrek naar Nun- speet, als zoodanig afscheid genomen. De scheidende voorzitter werd door den secretaris, den heer W. Snel. op zeer waardeerende wijze toegesproken onder overhandiging van een prachtige vulpen en fraaie meerschuimen pijp. De heer Schmall aanvaardde een en ander on der dank en verklaarde volgaarne indien mogelijk bij voorkomende gelegenheden de vereeniging nog van dienst te willen zijn. Sinds 1924 was de heer Sohmall voorzitter der vereeniging geweest. De brugwachter In het stroo. Van een passeerende vrachtauto van den stroohandelaar J. uit Abbenes kwam gistermorgen een deel der lading in bot sing met de poort der Gcuwsluisohe brug. Een tweetal pakken stroo kwamen naar beneden zetten. De ol.ef-brugwach- ter E., die zioh in de nabijheid be-vond, kreeg een der pakken tegen het lichaam waardoor hij van de brugafrit naar be neden viel en behalve een bloedende hoofdwonde, verschillendo ontvellingen opliep. Door de politie werd tegen J. procesverbaal, opgemaakt. BODEGRAVEN. Kiesvereeniging. Ledenvergadering der R. K. Kiesvereeniging „Onze Plicht" gisteravond te half acht in het Patro naatsgebouw. Aanwezig 98 leden. De voorzitter, de heer A. B. v. d. Heijden, opende de vergadering met den chr. groet en heette allen welkom, -in 't bij zonder pastoor Kampenhout uit de Meije en de B. K. Raadsfractie. De no tulen, welke verzorgd waren door de secretaresse, mej. J. M. van Bentem, vorden onveranderd goedgekeurd met dank aan de secretaresse. Door den secretaris der B. K. Propagandaclub, den heer J. Vernooy, werd verslag uit gebracht van de werkzaamheden, welke in de club verricht waren. We ontleenen er het volgende aan: 2 leden bedank ten, 1. lid vertrok, er traden 2 nieuwe leden toe. In totaal zijn er 32 donateurs of donatrices. Er werden 3 bestuursver gaderingen en 4 ledenvergaderingen ge houden. In do laatste maanden van liet vorige jaar werden ongeveer 50 nieuwe leden voor de R. K. Kiesvereeniging aangeworven. De voorzitter brengt een hartelijk woord van dank voor het keu rige verslag. De penningmeester, de heer C. de Groot, bracht verslag uit over de boe ken. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen 215.34, de uitgaven 139.83. Batig saldo 75.46. De kas- commissie onderzocht de boeken, welke keurig in orde worden bevonden; de voorzitter brengt den penningmeester en de kascoramissie dank voor het ver richte werk. De heer Bekker brengt verslag uit van de gehouden vergadering der Kamer-Centrale Leiden. De voorz. bedankt den heer Bekker voor z'n goed verzorgd verslag. Overgegaan wordt tot de bestuursver kiezing. Periodiek aftredend zijn de hee ren C. de Groot, A. Wolswijk Wzn. en N. Twaa/lfhoven, die herkiesbaar waren. Genoemde heeren worden met groote meerderheid herkozen en nemen ook wederom hun benoeming aan. Tot afgevaardigden naar de Staben- kieskring Gouda worden gekozen de hee ren R. Kelfkens, J. J. de Groot, Th. Le'ieveld, A. Aergenent en G. v. Veld huizen en naar de Kamer-Certrale Lei den de heeren H. J. v. d. Pjle. Bekker, de Vos, Wolswijk Azn. en Steenbergen. Alle deze leden nemen bun opgedragen taak aan. Vervolgens wordt overgegaan tot het kardinale punt der agenda: Gelegen heid tot het indidenen van candidafcen voor de 2e Kamer. Voor Je om sol reven zetel wordt gesteld de heer Loerakker. Voor de vrije zetels de herren v. d. Weij- den van Zevenhoven, dr. Hil'en van .Am sterdam, Kamosohoër, burgemeester van Monster, Deerenberg van Schosn-oven, dr. Oomen van Amsferdam üe heer H. J. v. d. Poll houdt namens de R. K. Raadsfractie een bespreking i vei het gevoerd be'eid in den Raad. Spr. noemt al'ereerst de stennrege'ingen voor de werklooze arbeiders. Er i3 nagenoeg geen raadsvers-adering voorfcügegaan of er is over dit punt gesproken. 8cr. noemt de positie voor de werkloozen oo heden gunstig Er zijn vandaag aan den dag ongeveer 70 h 75 steun "rekkende werkloozen. Het is gebleken, dat onge veer 24 000 in 19?? noodig „ewccst is vo» r dit doel. Sor nooirt ver«ovl:< nrie feiten hierover, wdke door de R. K. Raadsfractie zijn bewerkstelligd. Srr. behandelt vervolgers het verschil tus schen de toen bestaande steunregeling en de Rijkssteunregeling. Hoewel de R. K. fractie ha$ tegengestemd, is de Rijksregeling toch aangenomen. Sm\ be handelt vervolgens de kwestie: de Win kelsluitingswet welke 1 Mei 1932 is in gegaan. vooral de ?1 dagen, waarop de winkeliers hunne zaken tot 9 uur moch ten geopend houden, en on voorstel van den heer Boer werden deze da-gen ge steld in de maand Juli. De R. K. fractie heeft z'n uiterste best gedaan, deze ver gunning te mogen houden tusschen Pa- schen en Pinksteren, on verzoek van de Hanze; het heeft echter niet mogen baten. 'Spr. bespreekt uitvoorig de kwos- tie: het bouwen van een consultatiebu reau. Eveneens is een schrijven van den L. T. B. in den Raad behandeld aan gaande de slachthuistarieven, verlenging van den tijd van huisslachting enz. Res pectieve1 ijk is door de R. K. fractie in het eerste tegengestemd (dus dat het zoo bleef) 'en in het tweede voorgestemd en werd ook met algemeene stemmen aan genomen. Eveneens zijn in den Raad ter sprake geweest do marktgelden, hetwelk uit een goed standount bekeken, toch niet onbillijk was. Vervolgens behandelt 6pr. de besprekingen ovèr de openbare U. L. O. school, de trottoirkwestie, ge meentelijk electriseh bedriif, de begroo ting 1933, algemeene beschouwingen, waarin door de R. Iu fractie vooral is aangedrongen tot het bouwen van een nieuw Raadhuis. Er is 24000 steun uit gekeerd in 1932, het zou veel beter zijn, zooveel mogelijk productief werk voor dit geld te laten verrichten. Uitvoerig geeft spr. een uiteenzetting over de sa larisverlaging der ambtenaren. Vervol gens over de gehouden bespreking voor de vuilverbranding, V elastingverhooging, voorgesteld door de R. K. Raadsfractie, welke echter zelf tegen z'n eigen voor stel stemde. Spr. legt deze kwestie na der uit. Tenslotte bespreekt de heer H. J v. d. Poll de houding van do R. K. fractie, tegenover de heer Oldemans bij de plaats gevonden relletjes in het na jaar van 1932. Uiteindeliik een over zicht van den toestand der gemeente» waaruit we het volgende ontleenen. Do totale schuldenlast der gemeente is 356.000, waarvan 243.000 oo de be drijven. Onder daverend applaus be ëindigt. spr. zijn gehouden besprekingen. Hierna wordt gelegenheid gegeven tot het Btellen van vragen, waarvan door verschillende aanwezigen gebruik wordt •gemaakt.. De heer C. de Greot bepleit huurverlaging in het Roode Dorn en wel om deze te brengen op 2.75. Do heer Bogaart pleit voor: lo. den huidigen toe stand der opcenten op de personeele belasting, 2o. verlaging van het tarief der waterleiding. 3o. voor het. uitbrei dingsplan van Bodegraven. De heer H. J. v. d. Poll beantwoordt hierop de ver schillende sprekers. De voorzitter bedankt namens de aan wezigen de R. K. Raadsfractie voor het werk, hetwelk zij in 1932 gedaan heeft in bet belang van cïe Katholieken en van het algemeen. Pastoor Kampenhout, verzoekt dat in het vervolg, wanneer er Candida ten wor den aanbevolen, er ook een woord van aanbeveling wordt ^.esnroken, zoadat men ook eenig idee krijgt, van zulke perso nen. De voorz. zogt toe, hierin in het vervolg voor te zorgen. Het wordt eenigszins ondervangen, doordat vóór de verkiezingen, zeer waarschijnlijk de verschillende candidaten zullen worden bekend gemaakt. wat betreft hun capa citeiten. Niets meer aan de orde zijnde, dankt, de voorzitter de aanwezigen voor hun onkomst en sluit de vergadering op de gebruikelijke wijze. KOUDEKERK. Jubileum. Heden is het 30 jaar ge leden, dat de heeren Ant. v. Egmond, N. P. Elegtenhorst en Jac. v. Ommering hun functie als leden van het Burgerl. Armbestuur en Weeshuis aanvaarden. Gedurende dit lange tijdperk hebben genoemde heeren onafgebroken hun beste krachten gewijd aan het vaak moeilijke werk der armverzorging. Gedurende hun voortreffelijk beheer is er veel tot stand gekomen, o.m. de algeheele vernieuwing -van het. Tehuis voor Ouden van Dagen, dat, dank zij de uitnemende verzorging der verpleeg den, langzamerhand een zoo goede re putatie heeft verkregen, dat het nieuwe gebouw spoedig in velerlei opzichten te klein dreigt te zullen worden. De jaar- lijksohe rekening dezer stichting wezen over de laatste jaren, dergelijke bedui dende batige sloten aan, dat de destijds aangegane leening voor de stichtings- kesten van het in 1925 gebouwde te huis. reeds bijna geheel konden worden afgelost. Wij hopen van harte dat ge noemde jubilarissen nog lang als leden van ons Burgerl. Armbestuur mogen kunnen genieten van den voortdurenden groei dezer schodne planting door hen met zooveel liefde en toewijding over een lange reeks van 30 jaren trouw ver zorgd. ZEVENHOVEN. Liefdadigheids-uitvoering. Op Zon dag 15 en Zondag 22 Januari a.s. zal de Maria-Congregatie afd. Tooneel een uit voering geven iu het bondsgebouw tel kens om 7 uur. Zondag 15 Januari zal de Naaikrans gelegenheid £even om de vervaardigde kleedingstukk«i te bezich tigen. Gezien heb groote aantal, dat vervaardigd is, is een bezoek do moeite waard. Het bestuur nocdigt u allen be leefd uit een kijkje te gaan nemen en tevens de uitvoering 's avoncls goed te bezoeken. Daardoor steunt men het goe de doel, dat. de Congregatie afd. Naai krans nastreeft n.l. de behoeftige ge zinnen van kleedingstukken voorzien. Gehuwd: T'h. L. Notenboom 45 j. en J. Janmaat 32 j. Overleden: Hendr. C. Mesman, 10 maanden. Z0ETERW0UDE (H. R.), Kinderfeest. Het jaarlijksohe feestje voor de kinderen der leden van den Volksbond, afd. Zoeterwoude-Leiderd-rp werd Zondagmiddag gegeven in de groo te zaal van het Patronaat. De voorzitter, de heer I. J. Klaver, verheugde zich over de groote opkomst en wenschte de kinderen met hun ouders een geze'ligen middag. Het vroolijke gedeelte werd ver zorgd door den heer Devilée uit Le'den, die met een poppenkast, en zijn wisse lende grappen en goocheltoeren een ge zellige stemming wist te scheppen. De kinderen werden getracteerd op choco lade en koek en gingen na afloop in vroolijke stemming huiswaarts. Z0ETERW0UDE (Dorp). Ziekenhuisfonds. Het R. K. Zieken- huisfonds „Sint Antonius van Padua" hield gisteravond de algemeene vergade ring in het Patronaatsgebouw aan den Sehenkelweg. De vergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer Jao. van Leeuwen Johzn., die in zijn openingswoord slechts noode een terug blik wilde werpen op het afgeloopen jaar. omdat droevo herinneringen worden wakker geroepen en memoreert dan het overlijden van het bestuurslid, den heer C. C. Schuur. Spr. verzoekt de verga dering op te staan voor het storten van een kort gebed voor de zielerust van den overledene die van den beginne af zijn functie trouw vervuld heeft. De vergadering was heel goed bezocht, de bovenzaal was eigenlijk te klein ge worden. De secretaris leest daarna do notulen van de vorige vergadering die onver anderd worden vastgesteld. Uit het jaarverslag 1932 hebben wij de volgende belangrijkste aanteekeningen gemaakt. Het 'edental stond op 1 Januari 1932 op le klas 56, 2e klas 248, 3e klasS 563, totaal 867 en op 31 December 1932 lo klas 61, 2e klas 284 en 3e klas 621, to taal 966. De eerste klas is alzoo vooruit gegaan met 5, de 2e met 36 en de 3e met 58, een totale vermeerdering alzoo van 99 leden. Het ledental gaat waarschijnlijk in dit jaar naar de 1000. Totaal werden 38 patiënten-leden ver pleegd waarvan 25 in het St. Elisabeth- gesticht, 9 in het Acad. Ziekenhuis, 1 in de Annakliniek, 1 in het ziekenhuis te Delft, 1 in Rhijngoest en 1 in het St. Bavcgesticht. Negen leden zijn overleden en ook hierbij memoreert het verslag het over lijden van het bestuurslid. Het verslag maakt nu ook melding van de vele uitkeeringen, waardoor groote offers van de vereeniging wer den gevraagd en waardoor het reserve fonds moest aangesproken worden tot een bedrag van 1900. Hiermede is dit jaar een nog grooter bewijs van het bestaansrecht geleverd en is het fonds weder een rugzesteun voor gezin en gemeenschap gebleken te zijn. Tob dusver heeft, het fonds hare taak kunnen vervullen zonder steun van overheidslichamen. Omtrent het financieele verslag stip pen wij aan dat de ontvangsten beston den uit contributie le klas 576.60; 2o klas 1311.40; 3e klas 1478.70 en ren te 149.58, totaal 3516.08. De uitgaven waren oo.a.: uitkeeringen le klas 744.— 2e klas 1656.50; 3e klas 1262.50, totaal aan gewone uitkee ringen 3663.00. Bovendien werd vol gens hot besluit der vorige jaarverga dering voor elke dag ƒ1.toeslag op de uitkeering gegeven waarmede een bedrag van 686.mee gemoeid was en voor vrij vervoer werd 22.50 uit gegeven. De overige belangrijke posten zijn secretaris-penningmeester 300. bode 336.plus 78.toeslag. De totale uitgaven waren 5396.79, waar mede een nadeelig saldo op de rekening 1932 ontstond van 1880.71. Het re servefonds is daardoor van 5378.68 tot 3493.17 gedaald. Dit kapitaal is be- J legd op de Boeren Spaar- en Leenbank I alhier. De financieele controle heeft maandelijksche controle gehouden en do rekening is thans onderzocoht door do heeren Adr. van Leeuwen en G. v. d. Hoeven, dio gunstig rapporteerden. De vergooding aan den Secretaris- penningmeester werd weder op 300. bepaald. Het bestuur stelt voor: a. Vijfmaal per jaar vrij vervoer per auto naar een ziekeninrichting te Leiden voor onder zoek of behandeling, wanneer de be handelende geneesheer vooraf een ver klaring geeft dat dit vervoer noodza kelijk is. b. Eene II. Mis op te laten dragen wanneer een lid verpleegd wordt in een ziekeninrichting en voorzien is of wordt van do H.H. Sacramenten dor Sterven den. c. Vrij verroer van het ziekenhuis te Le:den wanneer de geneesheer dit nood zakelijk acht. Deze voorstellen worden aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat dit jaar na den achteruitgang der reserves het bestuur het geven van oen toeslag op de uitkeeringen niet heeft voorgesteld. De aftredende bestuursleden, de hee ren P. Beyk en J. Vaneman, werden bij acclamatie herkozen en in de plaats van wijlen den beer C. C. Schuur werd do bestuurscandidaat, de lieer Ohr. M. v. d. Meer, bij enkele candidaatstelling gekozen. Bij de rondvraag werd het woord ver leend aan het Geest. Bestuurslid, den weleerw. heer H. Brans, dio bij den nionwjaarswensch een beschouwing hield over de Voorzienigheid, van wie heb fonods afhangt. Als or weinig zieken verpleegd behoeven te worden, dan gaat ook het fonds goed. Spr. wijst dan op den plicht goede leden te zijn van deze zegenrijke vereeniging en spreekt dan een warme aanbeveling voor de Elisa beth-penning. Deze collecte, die nu al zakkende op een peil is gekomen, waar men niet la ger meer mag komen, moet zorgen voor de verpleging van onvermogenden in het Kabh. ziekenhuis. Öe heer v. Bemmelen geeft in overwe ging de leeftiidcrens van 14 jaar, waar op voor de kinderen het contributie be talen aanvangt, te stellen op 15 of 16 jaar. De voorzitter wijst echter op de groote bevoorrechting, die er al voor de gezin nen bestaat. Een gezin met b.v. tien kin deren onder de 14 jaar betaalt niet. meer dan een gezin zonder kinderen. De heer van Bemmelen acht het een plicht voor het fonds om de groote ge zinnen te steunen, waarop de voorzitter antwoordt dat deze steun in ruime mate gegeven wordt en dat in vele gevallen op den leeftijd van 14 jaar reeds eenige verdierstse bestaat. De heer v. Bemuie'on wil na deze toe lichting geen vooi-stel maken. De bode meent, dat er nog wel iets gedaan zou kunnen worden als de groo tore kinderen in de gezinnen dan ook allen lid zouden zijn. Hieromtrent zal het bestuur nog eenmaal een bespreking openen. Do heer Nic. v. d. Akker, bestuurslid, komt nog eenmaal terug op hetgeen de •heer v. Bemmelen naar voren bracht. De voorzitter sluit waar de heer van Bemmelen zich bij de uitspraak heeft neergelegd het debat als zijnde over bodig. De heer O. P. J. Paardokooper geeft het bestuur in overweging bij het finan cieel verslag do namen van de uibge- keerden niet meer specifiek af to lezen in de vergadering. De voorzitter zegt toe, dit te zullen overwegener is een goede en slechte zijde aan deze voorlezing. Dan volgt de sluiting en brengt de voorzitter dank aan allen, die voor het fonds hebben meegewerkt, wekt op tot blijven dragen en steunen van de lasten des levens bii do ziekte van den even- me^seh. een beoefening van ware naas tenliefde door goede leden te zijn en altijd propaganda te maken voor deze vereeniging. die zeker de grootste ver eeniging zal worden. Wat anderen er van zeggen De actie van boeren en tuinders. Rijpwetering, 10 Jan. Op het schrijven van den heer H. v. d. Poe., zou het volgende kunnen worden aan gemerkt. Vooreerst, dat op de vergadering van de Kiesvereeniging, de vorige week te ^tijpwe- tering gehouden, de aanwezigen hebben kunnen vernomen, dat het comité van actie, aan hetwelk de taak was opgedragen can didaten te zoeken en aan te bevelen voor de a.s. verkiezing der Tweede Kamer, be halve de twee aftredende heeren na rijp beraad als derdon candidaat in alle ornst heeft aanbevolen den heer do Kok, die, hoe wel tuinder van beroep, een zeer gezien en kundig man is en heel goed met land- bouw-belangen bekend, waarvan verschil lende bowijzen werden aangevoerd, zoodat van do ruim dertig leden er maar drie tegenstemden. Verder werd eerst de candidatunr van den heer v. d. Weyden ongeschikt verklaard eu aan 't slot woer aanbevo.en. Ten slotte, de verdachtmaking van enkele leden van het comité van actie, zonder eenig bewijs had geen zin. Eendracht maakt macht; die leuze kan niet genoeg aanbevolen worden. N. P. V e r k 1 e ij, Rijpwetering. CORRESPONDENTIE. W. te L. Uw ingez. Luk berust op do veronderstelling, dat wij weinig of niets over de bedoelde amendementen van. prof. Veraart zouden hebben ver. meld. En dat is onwaar.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7