XW7M Z7\ 1 n CP XAJ LP$lU=SX UITVERKOOP WOENSDAG 11 JANUARI 193b DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Jan. 1933, medegedeeld éoor het Kon Ned Meteor. Instituut te De Biidt: Hoogste barometerst.: 774.0 te Helsïngfors Laagste barometerst.739.2 te Janmayen. svachtintr tot den avond van 12 Jan.: ■m Meest matige Zuid- Westelijke tot Noord Westelijke wind, af wisselende bewol king. weinig of geen neerslag, later iets kouder. Do luchtdrukveranderingcn blijven snel verloopen. Tusschen een gebied van druk- opzet in het Zuid-Westen en een verdere stijging aan de Russische grens, is de hoo- ge druk die over de Zuidelijke helft van het gebied lag, verder afgenomen, terwijl over het Noordzeegebied een V-vormige secundaire depressie is gevormd, samen hangend met de kern ten Noorden van IJsland. Een nieuwe diepere kern, die oen 10-tal graden ten Zuid-Westen van IJsland ligt. nadert met groote snelheid. De vorst in Scandinavië is plaatselijk wat toegenomen en ook in Oost-Duitsohland zijn de temperaturen lager. Groote hoe veelheden neerslag zijn in het afgeloopen etmaal niet gevallen. Over Duitschland valt hier en daar sneeuw# Voor onze stre ken is een tijdelijk ruimen van den wind met afwisselende luchten te verwachten, waarschijnlijk met weinig of geen neer slag. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur dei middag» te half drie 6.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JL: Van Woensdagnamiddag 4.38 dur tot Donderdagnamiddag 7.38 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zae op Donderdag 12 Jan. voorin. 3.03 uur en nam 3.z0 uur. het conflict te gouda. Loonsverlaging in de waschindustrie. Het scheidsgerecht, dat bogin Novem ber na de op het bemiddelingsvoorstel van den rijk&bemiddelaar verkregen op lossing van het conflict in de Goudscho waschindustrie werd ingesteld om na te gaan, of een loonsverlaging van ten hoogste 5 pet. van het vrouwelijk per soneel gerechtvaardigd zou zijn, heeft Dinsdag zijn uitspraak aan de besturen der organisaties gedaan. Het verklaart aan de hand van het ingesteld boekenonderzoek, dat een ver laging met 5 pet. der loonen van het vrouwelijk personeel alleszins te billijken valt. Deze uitspraak is voor beide partijen bindend, zoodat de werkneemsters met vermindering van haar loonen genoegen moeten nemen, terwijl de werkgevers geen hoogero korting dan 5 pet. mogen toepassen. de loonsverlaging bij de spoorwegen. Het standpunt van St. Raphael. Naar „Het Rechte Spoor" meedeelt, luidt het advies van het hoofdbestuur van St. Raphael inzake de voorloopige regeling (uss-chcn directie der Ned. Spoorwegen en Personeel raad betreffende de loonsverla ging als volgt: „Het Hoofdbestuur, zich ten volle bewust van zijn verantwoordelijkheid ten aanzien van de aan zijn leiding toevertrouwde be langen der leden, heeft, na ampele en nauwkeurige overweging van alle omstan digheden, welke bij de beoordeeling in aan merking genomen moeten worden, beslo ten, den leden uit volle, ernstige overtui ging te adviseeren, de tusschen de direc tie en deu Raad voorloopig getroffen re geling te aanvaarden". De Afdeelingsbesturen van St. Raphael zullen een vergadering houden op Woens dag 25 Jan. a.s. te Utrecht om 10.45 uur in Gebouw K. en W. aan de Mariaplaats. j| fjSP"" SP0TK00PJES IN MODERNE JAPONSTOFFEN RIPSFLUWEEL, Tele nn dessins ZUIVER WOLLEN AF6HA- LAINE, 130 c.M. breed -in spotgoedkoop O PRIMA FLUWEEL, fijne keper kwaliteit, prach- cq tige kleuren. "5J ZUIVER WOLLEN RUITEN, 90 c.M. breed, zeer. -t modern ENGELSCHE MANTELSTOF 140 c.M. breed, onge- CQ kend goedkoop. ELEGANTE JAP0NST0F' zuiver wol, 130 c.M., qq modekleuren WAAR MOET MEN HEEN MET 100.000 SPEENVARKENS? Vernietiging van biggen? Het Corr. Bur. meldt: Sinds eenigen tijd is de Nederlandsche VarkeLeoentrale bezig met de voorbereiding om 100.000 speenvarkens op te koopen. Zooals men weet worden door de Varkenscentrale merken beschikbaar gesteld voor de big gen. Deze merken worden echter niet in een ongelimiteerd aantal uitgegeven, zoodat men op het oogenblik voor het feit staat, dat er biggen zijn waarvoor de boer geen merken kan krijgen. Ten einde nu de boeren van deze overtollige biggen te ontlasten heeft de Varkens- centrale besloten tot aankoop van 100.000 stuks over te gaan. De Varkens- oentrale heeft zich gewend tot het Na tionaal Crisiscomité met de vraag of dit comité de beschikking over dear biggen wenscht te krijgen om ze waar noodig uit te deelen. Het Nat. Criéiscomité heeft oover de aangelegenheid !>et ad vies ingewonnen van den directeur der abattoirs in onze grootste gemeenten. Deze adviezen waren voor het meeren- deel afwijzend;in de eerste plants om dat het in het algemeen een minder geschikt voedsel werd geoordeeld en voorts omdat het keuren, slachten en opslaan van het vleesch naar verhou ding te groote kosten met zich zou brengen. Het Nat. Crisiscomité heeft dan ook besloten het aanbod van de Varkenscentrale af te wijzen, doch de plaabselüke coinité's volkomen vrijgelaten om, indien zij een andere meening zijn toegedaan, zich met de Varkenscentrale in verbinding te stellen. Gistermiddae heeft de Varkenscentrale over deze aan gelegenheid een langdurige vergadering gehouden, waar besloten is alsnog te zoeken naar andere wegen om het var- kensvleesch voor do werk'oozen beschik baar te stellen. Mocht dit echter niet gelukken dan zal tot vernietiging van biggen moeten worden overgegaan. Officieel Communique. De Nederlandsche Varkenscentrale ver strekt het volgende officieele communi qué: Naar aanleiding van hetgeen in ver schillende dagbladen is medegedeeld om trent de bestemming welke de Ned. Var kenscentrale zou geven aan de door haar opgekochte biggen, wordt medegedeeld, dat de Central de biggen reeds heeft aangeboden aan het Nationaal Crisis-Co mité. dat echter van dat aanbod geen gebi-uik kon maken. De Centrale stelt thans nog alle po gingen in het werk om aan de biggen een bestemming te geven, welke voorkomt, dat die biggen anders dan voor eetbaar voedsel worden gebruikt. Opgemerkt dient nog, dat zich onder de opgekochte biggen, ook die biggen bevin den, welke voor den opfok minderwaardig zijn. DE NED. VARKENSCENTRALE EN DE LEVERING VAN VARKENS. kensvleesch hierdoor geheel is lamges'agen, terwijl de slager, die zelf varkens slacht, niet meer kan concurreeren tegen de sla gers, die de producten benéden den markt prijs van de aan de Varkensoentra'.e ver bonden bedrijven betrekken. De toelichting zegt verder, dat er erns tige ontstemming heerscht over de uitvoe ring der crisisvarkenswet, wijl de Ned. Var kenscentrale zich niet beperkte tot het ter rein, waarvoor ze voor afzet van varkens was aangewezen, n.l. den export. Dezelfde vereenigingen richtten een adres tot den minister het daar heen te leiden, dat in den vervolge restitutie van de heffing ex. art. 6 der crisisvarkenswet worde verleend bij uitvoer van alle spek zonder dat deze restitutie worde gebonden aan eenige bepaling omtrent richtprijzen voor varkens of anderszins. Zondagssluiting voor de sigarenwinkeliers en de automaten. Door het hoofdbestuur van don Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers zijn d.d. 6 Januari 1933 een tweetal adressen gezon den aan den Minister van Arbeid en Econo mische Zaken. Aan het eerste adres ontleenen wij: „dat onze Bond om principieele redenen voor Zondagssluiting is en zich indertijd vóór totstandkoming van do Winkelslui tingswet heeft uitgesproken; dat echter de praktijk der wet heeft ge leerd, dat zeer veel sigarenwinkeliers een belangrijke schade van de sluiting op Zon dag ondervinden, om redenen, nader om schreven in ons adres van September 1932 aan Zijne Excclentie den Minister van Fi nanciën, van welk adres hierbij een af schrift gaat en waarop wij alsnog 'oen goed gunstige beschikking hopen te verkrijgen. Mocht echter onverüoopt.op ons adres aan Zijne Excellentie den Minister van Fi nanciën geen gunstige beslissing komen, dan zien ondergetekenden zich gedrongen Uwe Excellentie te verzoeken, dat de siga renwinkeliers ge egenheid krijgen hun za ken des Zondags ceniee uren geopend to hebben, gelijk de banketbakkers". In het tweede adres lezen wij: „dat, waar op het oogenblik geen enkel verbod omtrent het gebruik van automaten gedurende sluitingstijd der winkels bestaat en de praktijk ruimschoots heeft bewezen, dat schromelijke misbruiken van het ge bruik der automaten ontstaan zijn, verzoe ken wij met k'em aan Uwe Excellentie te bevorderen, dat wettelijke voorzieningen hiertegen tot stand komen. Wij geven dringend aan Uwe Excellentie in overweging vast te stellen: a. dat automaten alleen buiten de win kels mogen geplaatst worden en alleen die artikelen er zich in mogen bevinden, die als regel door den betreffenden winkelier plegen te worden verkocht; b. geen automaten mogen worden bijge vuld gedurende de sluitingsuren der win- ke's; c. de bepalingen a en b ook van toepas sing te doen zijn op alle openbare gelegen heden, als café's, cabarets en dergelijke in richtingen''. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS Vergadering van belanghebbenden. Te Utrecht werd een vergadering gehou den van afgevaardigden der navolgende landelijke bonden: Ned. Slagershond, K'. K. Hanzebond van Slagerspatroons, Bond van Ned. Fabrikanten van Vleeschwaren en Vleeschconserven, Ned. Bond van Gros siers in geslachte varkens, Ned. Bond van Groothandelaren in varkensvleesch en Pro ducten van gezouten spek en reuzel (Ne- prova), Ned. Bond van Varkenshandelaren, Bond van Varkenshouders in Nederland en den Ned. Bond van Veehandelaren. Besloten werd tot den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid het dringend verzoek te richten het daarheen te leiden, dat de Ned. Varkenscentrale zich verder onthoudt van levering," rechtstreeks of zij delings van varkens, levend of geslacht, of van dee'en van varkens, voor <lo binnen landsche voorziening, zoodat van de voor die voorziening benoodigde varkens of var kensvleesch niet meer via de Ned. Var- kenscentralo zullen worden geleverd. Namens deze vergadering is tevens aan den minister verzocht een deputatie uit ge noemde bondon te ontvangen ten einde de bezwaren tegen de uitvoering der crisis varkenswet aan den minister kenbaar te maken. Een afschrift van dit adres is verzonden aan de Tweede Kamer. Het adres is vergezeld van een toelich ting, waarin uiteen gezet wordt, dat de binnenlandsche handel in varkens, geslach te varkens en varkensvleesch sinds langen tijd een moordende concurrentie onder vindt van de aan de Ned. Varkenscentrale verbonden baconzouterijen en slachterijen, welke met do Varkensoentrale hebben ge contracteerd en de varkens van de Var kenscentrale betrekken. Deze bedrijven brengen het varkensvleesch voor zu kè lage prijzen op de binnenlandsche markt en bij zulke groote hoeveelheden, dat de bestaan de grossierderij in geslachte varkens en var- Utrechtsch Dagblad. is ten kantore van het Utreohtsch Dagblad officieel het feit herdacht, dat de vennootschap Drukke rij L. E. Bosch en Zn., welke het Utr. Dagblad uitgeeft, 50 jaar bestaat. Te vens vond de officieele opening en in gebruikneming van de nieuwe gebouwen van redactie en administratie plaats. Des middags werd een receptie ge houden. Tot de velen, die hunne gelukwenschen kwamen aanbieden, behoorden de bur gemeester van Utreoht, dr. J. P. Focke- ma Andreae. de waarnemend Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. Kettlitz, de gemeente-secre taris dr. J. de Lange en wethouder H. Bototerweg. Voorts waren aanwezie tal van vertegenwoordigers van indostrieele ondernemingen in Utrecht, van lichamen van maatsch armelijke n aard en van be vriende dagb'adledrijven. Het geheele gebouw was met bloem stukken versierd. Busdienst HaarlemBennebroek? Na de elect rif ica tie van de tramlijn HaarlemLeiden is de concessie aan de Haarlemsche Brockwaybus Maatschappij, die een buslijn Haarlem—Leiden exploi teerde. ingetrokken. Daar de tram eerst in Bennebroek op den rijksweg komt, zijn de bewoners van dien weg van een direc te verbinding met Haarlem verstoken. De Brockwaybus Mij. had daarom bij Ged. Staten een nieuw concessie aangevraagd voor het traject Haarlem—Bennebroek. Deze aanvraag werd gistermorgen in een openbare zitting behandeld. De directie ven de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij maakte be zwaar tegen de aanvraag, omdat deze volgens haar in strijd zou zijn met hot Kon. Besluit, waarbij de tram concessie MGR. AENGENENT TE BERLIJN. Met den F.-D.-troin, die te 13.13 uur van het station F.4jdrichstrassve vertrekt ea met een oponthoud aan slechts enkele tus- sohenstations te 21.14 uur aan het Amster- damsohe Centraal Station arriveert, is Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, in gezelschap van den Hoogeorw. Haarlemschen Plebaan L. A. A- M. Westerwoudt, gisteren van zijn Berlijn- sohe Graalreis teruggekeerd. Een redacteur van de „Tijd", die met denzelfden trein terugkeerde, heeft met mgr. Aengenent een onderhoud gehad, waarover hij het volgende mededeelt: Mgr. was enthousiast over alles, wat de Graal hier tot stand gebracht had; over de organisatie van het geheel, over het op treden der Graal-leidsters en Graal-meis- jes op reis en te Berlijn (het had Mgr. ont roerd, toen hij vernam, dat de Graalmeis- jes tijdens de reis voor de bekeering van niet-katholiek Berlijn niet alleen hadden gebeden, maar ook gedurende zekere tijden vrijwillig haddengezwegen!) over de demonstratie van Zondagmorgen op het Belle Alliance-plein vóór het Graalhuis, over het spel van Zondagavond en niet het minst ook over den goeden indruk, wel ken de Graalbeweging en het Graalspel op katholiek en niet-katholiek Berlijn gemaakt hoeft. Op uitnoodiging van Mgr. jSchreiber, bis schop van Berlijn, was Mgr. Aengenent naar de Duitsche hoofdstad gekomen, waar Mgr. logeerde in het bisschoppelijk paleis, dat nu sinds drie jaren sinds wanneer n.l. (na het nieuwe concordaat met Rome) Ber lijn, dat voorheen onder het Bisdom Bres- lau ressorteerde, een zelfstandigen bis- schoppelijken zetel kreeg als zoodanig ia ingericht. Dit gebouw is van een heel bijzondere historische merkwaardigheid: in den Kei zertijd was hierin gevestigd de administra tie van den militairen dienst: hier werkte de „groote" Van Molike, hier werden in (en vóór) 1870 de oorlogsplannen tegen Frankrijk gesmeed Talrijk waren de geesteliiko en wereld lijke autoriteiten die bij Slgr. Aengenent hun opwachting kwamen maken om enthou siast te getuigen van hun bewondering en hun respect voor het werk van de Graal, waarmede zij thans op zoo onvergetelijke wijze hadden kennis gemaakt; daar ver scheen Dr. Klausner, General-direktor van het Ministerie van Binnenlandsche Slaken, General-Oberst der Pruisische politie en tevens voorzitter der „Katholische Aktion", daar verschenen verder oa. Dr. Timpe, de bekende professor der Technische Hoch- schule, Dr. Kerstens, die aan het De- treffende ministerie de veelbesproken nood verordening tegen de „Schundliteratur" ver vaardigde en uitwerkte, welke noodveror dening in Duitschland zoo uitnemend ge werkt heeft de beroemde katholieke so ciaal-econoom Prof. Dr. Briefs, Pater Wolff, General-direktor van het „Charitas- verband", de Nederlandsche Pater Wub- be, S.J., Pastoor der Kathedraal te Bata via. De Berlijnsche bisschop Mgr. Schreiber en de Londensche wij-bisschop Mgr. Myer waren over de Graalbeweging en het Graalspel niet minder enthousiast dan Mgr. Aengenent zelf; men was verrukt over de buitengewone wijze, waarop de Graal Ber lijn gesticht had: dat resolute optreden, de beslistheid, waaruit innerlijke overtuiging en geestelijke kracht sprak, maakten een diepen, overtuigenden indruk; bij de uit voering van het Graalspel in het Sportpa- last was niet alleen het massaspel schoon, ook de enkeling bracht met gelaatsuit drukking, lichaamsbeweging on gebaar de innerlijke overtuiging sterk tot uitdruk king. Soms werd dat geloofskrachtig optre den der meisjes aandoenlijk: „ich habe ge- weint, als die Gralgruppe mit ihren farbigen Kleidern und mit ihren vielen Bannern in die Arena des Sportpalastes herein marchier- to", zeide Mgr. Schreiber later tegen Mgr. Aengenent, en hij verzocht den Haar lemschen bisschop aan de Vrouwen van Na zareth en aan de Graalmeisjes in Neder land zijn hartelijken dank te willen over brengen voor het vele schoone en stichte lijke, dat de Graal aan Berlijn geschonken had. De Engelsche wij-bisschop was over al les, wat hij van de Graal gezien had, zóó enthousiast, dat hij terstond besloot, ook het Lidwina-spel dat de Graal op 30 April a.s. te Schiedam zal opvoeren te komen bijwonen. Door vele autoriteiten is er in Berlijn den nadruk op gelegd, dat de Hollandsche Graal een Nederlandsohen, een Engelschen en een Duitschen bisschop tezamen bracht: Holland is de brug tusschen Engeland en Duitschland, schreef reeds een Berlijnsch blad. Wij vroegen Mgr. Aengenent, welke toe komst hij de Graal te Berlijn voorspelde, en het bleek ons, dat Mgr. daarop volkomen gerust is; in Mgr. Schreiber en niet min der ook in Mgr. Steinmann, heeft de Ber lijnsche Graal enthousiaste en krachtige voorstanders gevonden; Mgr. Schreiber ver gaderde zelfs te zijnen paleize de priesters van Berlijn om zich heen om hun het werk van de Graal ten krachtigste aan te beve len. En met den sterken steun van den Lon- denschen bisschop gaat de Graal ook iu Engeland ongetwijfeld een schoone toe komst tegemoet. Te Berlijn heeft Mgr. Aengenent vele be zoeken afgelegd. Gemeentelijke Aankondigingen DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. WAARSCHUWING. Burgemeester van Leiden herinnert bij dezen hen, die in dit jaar 19 jaar oud wor den (alzoo de geborenen in 1914) en die krachtens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922, Staatsblad No. 43) binnen deze gemeente voor den dienstplicht moe ten worden ingeschreven, voor zoover zij zich nog niet ter inschrijving hebben aan- gegeven, aan hun verplichting om die aan gifte alsnog te doen, waartoe meer be paald gelegenheid bestaat aan de afdee- ling Militaire Zaken der gemeente-secreta rie, Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg al hier op 12 Januari a.s. van des voormid dags 10 uur tot des namiddags 3 uur. Het niet ontvangen van een herinnering aan de aangifte ter inschrijving ontheft dengene, die tot aangifte verplicht is, niet van deze verplichting. Hij vestigt er tevens de aandacht op dat, indien de in te schrijven persoon verhin derd is zelf aangifte te doen, zijn wettige vertegenwoordiger daartoe verplicht is. De aangifte kan ook geschieden door tus- schenkomst van een daartoe schriftelijk ge machtigde. Ten slotte brengt hij ter kennis van be langhebbenden, dat degene, die verplicht is voor de aangifte ter inschrijving zorg te dragen, bij nalatigheid in dezen zal wor den gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoog ste honderd vijftig gulden en indien de aangifte opzettelijk wordt nagelaten, met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. Le iden, 11 Januari 1933. A. VAN DE BANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. heeft gekregen voor de geëlectrificeerde tramlijn, In dit besluit wordt nl. de wen- sohelijwheid geuit, dat naast de geëlectri ficeerde tramlijn geen andore verbinding zal bestaan. De directie van de Brockwaybus Mij. betoogde, dat de trambaan in Bennebroek verlegd is, zoodat vele bewoners vijf mi nuten moeten loopen, om bij een halte te komen. Ged. Staten zullen hun beslissing later bekend maken. »Tel." AGENDA LEIDEN. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Eigen Huis, 8.30 uur. Donderdag. Zitting R. K. rreclaaseerings- vereeniging, 8—9 uur, St. Vincen- tiusgebouw. Hoogl. Kerkgr, 32. Zondag, Maandag, Dinsdag, „Pinksterze gen", Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Jan. a.s. waar genomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. KERKNIEUWS RECTOR L. NIJST. f Toen Maandagavond de weleerw. heer L. Nijst, rector van het Mgr. Mutsae«~- oord te Venlo in den tuin van het her stellingsoord aan het wandelen was, is hij plotseling onwel geworden. Hij wist zijn kamer nog te bereiken, waarna de Zusters terstond den geneesheer waar schuwden. Deze constateerde een hevige hart aandoening en oordeelde den toe stand van den patiënt zeer ernstig. De deken van Venlo, de hoogeerw. heer J. van Oppen, heeft hem uit voorzorg de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Eenigen tijd later verloor rector Nijst het bewustzijn. Vanmorgen is zijnecrw. op 54 jarigen leeftijd overleden. STADSNIEUWS PINKSTERZEGEN. Wat de pers over dit filmwerk schreef. We laten hieronder enkele persbeschou wingen volgen over de Graal-film, die a.s. Zondag, Maandag en Dinsdag in de Stads gehoorzaal alhier wordt vertoond: De „Residentiebode": We zijn er van overtuigd, dat de aanwe zigen oprechte bewondering hebben kun nen uiten voor deze door Willy Mullens vervaardigde geluidsfilm. Immers op le vendige, markante, aantrekkelijke en suggesteerende manier geeft deze ook in technisch opzicht voortreffelijk geslaagde rolprent het grootsche spel, op Tweeden Pinksterdag in het Amsterdamsche Sta diën opgevoerd, in zorgzaam-actieve voor bereiding en glorievolle uitvoering weer. Merkwaardig goed is vooral de geluids weergave. De ongeveer tien minuten du rende toespraak van Haarlem's Bisschop is prachtig te volgen. Allen, die in eenigerlei opzicht tot do Graal in verband staan; allen, die belang stellen in de Graal; allen, die wel wat meer van de Graal willen weten en ken nen; dusalle katholieken, moeten deze film gaan zien". Het „Handelsblad": We zagen indertijd het graalspel „Pink sterzegen" niet, doch we herinneren ons van de opvoering, dat deze een gemengden indruk bij de talrijke bezoekers achterliet. Ten deele werd de meening uitgesproken, dat het spel niet voldoende tot z'n recht kwam. Wanneer we nu een oordeel zouden moe ten uitspreken over deze film, dan luidt dit, dat we onder den indruk kwamen van het massale, dat deze opvoering, bijna hadden we geschreven: deze betooging, kenmerkte. De film is een duidelijke demonstratie geworden van de macht, welke de Graal kan ontplooien. Wanneer dat de bedoe ling is geweest van de opdrachtgeefster, dan is de heer Mullens hierin voortreffelijk De „Maasbode": „Willy Mullens, die aan het toesté heeft gestaan, heeft deze rolprent een big

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2