DINSDAG 10 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 BOSKOOP. IJsclub „Boskoop". Dezer dagen hield de ijsclub „Boskoop" haar jaarvergadering De voorzitter, de heer J. Mossel, opende deze vergadering met een woord van wel kom. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat een bedrag van 345.45 nog in kas is. De volgens rooster aftredende bestuurs leden, de heeren D. Nieuwesteeg, A. Klijn, A. C. v. Wilgen en Jac. Sohoemaker wer den herkozen. Besloten werd om evenals het vorig jaar geen contributie te heffen. Bij mogelijke vorst, zal, indien de kas te veel moet worden aangesproken, een be roep op de leden gedaan worden. Hierna sluiting van deze vergadering Geboren: Simon Arie z. van N. van Gemeren en A. Ligtvoet. Wijnand, z. van W. Groeneveld en F. W. Wwinkelenberg. Gijsbertus Johannes z. van G. J. Houtman en W. H. de Rijk Adriana d. van M. v. Tienhoven en C. Vermeul. Ondertrouwd: M. P. Magenburg en M. Snabel. Getrouwd: A.'Sluijs 43 j. en C. M. t. d. Werf 31 j. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE WOERDEN. Oplichting. De heer C. G., winkelier alhier, heeft aangifte gedaan bij de politie, dat hij is opgelicht door een zekere S. uit Nieuwkoop. Proces-verbaal wordt opge maakt. Aanrijding. Zondagavond te 11 uur is een luxe-auto, waarin vier personen geze ten waren, met een vaart van 70 k 80 K.M. nabij Groepenburg tegen de leuning dier brug opgereden. De auto was geheel aan „puin". De inzittenden bekwamen geen letsel. Toen de politie ter plaatse kwam, was alleen nog de bestuurder G. v» M. uit Utrecht bij de auto. Vermoedelijk verkeer de deze onder invloed van alcohol, hetgeen de oorzaak van het ongeval schijnt te zijn geweest. Kiesvereenigïng. Gisteravond hield de R.-K. Kiesvereenigïng alhier, een druk bezochte ledenvergadering in hotel Neuf. Na verwelkoming door ,den voorzitter sprak deze tot allen zijn nieuw jaars- wensoh uit, waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Het verslag van de laatste gehouden Kieskringvergadering te Gouda werd op zeer uitvoerige wijze uitgebracht door den heer C. F. Snel, waarvoor hem dank wordt gebracht. Aan de orde is dan de verkiezing van vier bestuursleden wegens aftreding van de heeren J. J. Ruys, J. Ga Lunenburg, C. Streng (Barwoutswaarder) en F. v. d. Bosch (Rietveld). Uitgebracht werden 45 stemmen. Met overgroote meerderheid werden de aftre denden herkozen. De voorzitter doet dan eenige mede- deelingen betreffende het organiseeren def winterlezingen, waarbij hij dank brengt aan de andere drie vereenigingen voor de goe de samenwerking. Plannen zijn uitgewerkt om tot een per manent propaganda-comité te komen, waarvoor eveneens het samenwerken met meerdere andere R.-K. vereenigingen is aangezocht. Deze samenwerking hiervoor is reeds toegezegd. In verband met de a.s. verkiezingen houdt de voorzitter een gloedvolle rede over de taak der kiezers, de Katholieke Partij en wat haar kracht is (haar eenheid en beginselvastheid). Nooit mag onze partij worden, aldus spr., een belangenpartij en zij heeft tot taak ook de Katholieke zaak in alles te dieneu. Vrees voor de kiezers, aldus spr., is het begin van politieke onwijsheid. Critiek is gemakkelijk en goed, indien ze opbouwend is. Waar het vooral op aan komt is de goede gezindheid. Uitvoerig behandelt spr. de woorden, van den Paus tot de Bisschop van Haarlem gesproken bij diens bezoek: Eenheid vóór alles, bo ven alles en ten koste van alles. Onze eerste taak moet zijn hen, die na ons komen, te scholen in vastberadenheid en zelfbedwang. We moeten werken ïn de komende maamden, voor de Katholieke Staatspar tij, eensgezind en krachtig. Met deze aan sporing besloot spr. zijn rede. Op duidelijke wijze zet de voorzitter dan uiteen het stelsel der „candidaatstel- ling en verkiezingen voor de groslijst." Met klem wordt door hem gewezen op de volle vrijheid, die hierbij in acht geno men wordt, mits deze vrijheid het alge meen belang en het partijbelang niet schaadt. Door het bestuur zijn candidaat gesteld de heeren Loerakker, Kampschöer, Keestra M. P. v. d. Weijden en Hellenberg Hubar. Van geen enkele kiesvereeniging is nog een verzoek binnengekomen om een of an dere bepaalde candidaat te steunen. De heer v. d. Werff wilde gaarne een fvertegenwoordiger voor overheidsperso neel naar voren gebracht. Deze spr. wórdt gelegenheid gegeven nog tot Vrijdagvond een candidaat in te- die nen. Met <3e genoemde candidaten wordt voorlopig accoord gegaan. Voor de randvraag geven zich meerdere sprekers op. De heer Snel vraagt naar een ingeko men schrijven van de vereeniging voor R.K. Gemeenteraadsleden. De heer Smorenburg begrijpt niet, waar om bij het samenstellen van een propa- gandaclub men zich ook niet richt tot den R.K. Boeren- en Tuindersbond. De voorzit ter antwoordt, dat hiermede rekening zal worden gehouden. De heer v. d. Werf vraagt naar het ge val der uittreding van prof. Veraart. Te vens merkt spr. op dat in de laatst gehou- i den raadsvergadering va-n eensgezindheid geen 6prake is geweest. Maandagmorgen vergaderde de gemeen te raad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Alle leden waren aanwezig. Te ongeveer 9.30 uur opent de voorzatter de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die onveranderd worden vastgesteld. Bij loting wordt dan bepaald dat de rondvraag en eventueele stemmingen een aanvang zullen nemen bij den heer Ant. Paardekooper. Hierna spreekt de voorzitter een nieuw jaarsrede uit, waarop de heer van Benne- kom, als oudste raadslid dankt, onder aan bieding van wederkeerige geluhwenschen. Daarna geschiedt mededeeling van de ingekomen stukken, waarvan o.m. de vol gende voor kennisgeving worden aangeno men: Missives van Ged. Staten houdende verdaging van de beslissing omtrent de gemeente-begrooting voor 1933 en van de begrooting van het waterleidingbedrijf voor hetzelfde jaar, terwijl machtiging wordt verleend tot het doen van ontvangs ten en uitgaven op die begrootingen voor zoover Ged. Staten van hunne bezwaren tegen eenige post niet hebben doen blijken. Hierna wordt, opnieuw vastgesteld heb vroeger geprojecteerde uitbreidingsplan langs den Vrouwen- en Vlietweg, met dien verstande dat de bekouwingsvoorschriften thans soepeler zijn gemaakt. Aan de orde is dan een voorstel van B. en W. om den weg LeidenZoetermeer, voor zoover onder deze gemeente gelegen, aan de provincie Zuid-Holland in eigen dom, beheer en onderhoud over te doen, tegen een jaarlijksche betaling van 2715, in te gaan op een nader overeen te komen tijdstip. Meerdere leden wenschen zeker heid of de provincie ook de in den weg ge legen kunstwerken zal overnemen, terwijl anderzijds gevraagd wordt op welke wijze de weg in de toekomst zal verbeterd wor den. Nadat over dit onderwerp eenigen tijd gediscussieerd is wordt besloten de beslis sing omtrent het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. De Raad weigert de belasting te verhoogen. Vervolgens komt in bespreking een schrijven van Ged. Staten waarbij deze mededeelen dat zij er bezwaar tegen heb ben dat de raad een bedrag van 3500. zijnde een gedeelte van het vermoedelijk batig slot van den dienst 1932, aanwendt om een sluitende begrooting voor 1933 te krijgen. Ged. Staten wenschen andere dek kingsmiddelen, die alleen door belasting- verhooging te verkrijgen zijn. B. en W. stel len derhalve voor den vermenigvuldigings factor voor de heffing van opcenten op de pcrsoneele belasting te bepalen op 1,2 (20% verhooging), waardoor een meerdere op brengst verkregen wordt van 2000.en heffing van 50 opcenten, in plaats van 50 op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting, waardoor een meerdere opbrengst wordt verkregen van 1500 De heer jVIeijdam verklaart zich pertinent tegen verdere belasting verhooging, omdat z.i. de belastingschroef niet verder aange draaid kan worden. Spr. wijst er op dat om een sluitende begrooting voor 1931 te krij gen, gedurende het 1932 werd beschikt over een gedeelte van het batig slot van den dienst 1930, tot een bedrag van 7000. en begrijpt niet dat Ged. Staten toen niet en nu wel bezwaren hebben. Spr. heeft uit do met Ged. Staten gewisselde stukken ge zien dat er over 1932 een batig slot van 6000.wordt verwacht, zoodat z.i. te recht over een bedrag van 3500.be schikt kan worden. De heer Bergers verklaart zicli ongeveer in den zelfden geest als de vorige spreker en is tegen belastingverhooging, vooral waar de personeele belasting toch reeds zoo 'Qg is. De heer Paardekooper is eveneens tegen belasting verhooging zoolang er nog andere dekkingsmiddelen zijn. Wethouder Noordman zegt dat aan Ged. Staten gemotiveerd is medegedeeld hoe de werkelijke toestand is, zoodat dit college voldoende op de hoogte is. Blijkbaar wil men niet accepteeren dat de gemeente er nog niet zoo beroerd voorstaat. De voorzitter antwoordt dat aan den wensch van Ged. Staten moet tegemoet ge komen worden en raadt aan aldus te be sluiten. Het gedane voorstel achten B. en W. het billijkste. Na nog eenige discussie wordt dan het voorstel in stemming ge bracht hetwelk dan wordt verworpen met 8 tegen 8 stemmen. Voor stemmen de beide wethouders en de heer van Bennekom. Ten aanzien van een aqdere opmerking van Ged. Staten met betrekking tot den kapitaaldienst stellen B. en W. voor aan genoemd college te berichten, dat het noodzakelijk is dat een tweetal brugdekken worden vernieuwd en dat, wanneer de noo- dige gelden niet uit een geldleening be streden kunnen worden beschikt zal kunnen worden over een batig saldo hetwelk de kapitaaldienst nog aanwijst. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Daarna wordt z.h.s. een salarisregeling vastgseteld voor het thans in dienst zijnde secretariepersoneel, met handhaving van de thans door hen genoten jaarwedden. De heffingsverordening op de hondenbe last:' wordt gewijzigd conform de door Ged. Staten aangegeven, wenschen, terwijl tenslotte bepaald wordt, dat ingaande 1 Januari j.l. aan diegenen, die uit een werk- loozenkas trekken, een toeslag op de uit- keering zal worden verstrekt gelijk aan het verschil tusschen het bedrag dat de kas- trekker eventueel aan steun zou ontvangen en het bedrag dat hij aan uitkeering uit de werkloozenkas geniet. Bij de nu volgende rondvraag deelt de voorzitter mede, dat blijkens een van den gemeente-ontvanger ontvangen schrijven geen personen ten onrechte op de school geldkohieren zijn gebracht en dat de palen bij den toegang tot het Watertje zijn ver- pTaaist, zoodat geen met paard bespannen wagens daar meer kunnen rijden. De heer Wessel verzoekt in het vervolg nummers te doen uitgeven aan de tribune bezoekers, omdat het is voorgekomen dat personen die meenden dat zij eerder toe gang hadden dan anderen niet meer toege laten konden worden omdat de tribune vol was. De heer Meijdam brengt de verlichting .ter sprake in het Lègerak in verband met de werkzaamheden aan den berm die daar geschieden. De heer Bergers wijst er op, dat zich ben zine dampen bevinden in een woning van Z. aan den Hooge Rijndijk en verzoekt een onderzoek te doen instellen of zulks in ver band kan staan met de zich naast die wo ning bevindende benzinetank De voorzitter zegt aan een en ander aan dacht te zullen schenken. Een motie. Hierop dient de heer Bergers de navol gende motie in: „De raad der gemeehte Zoeter wonde spreekt hiermede de wenschelijkheid uit, de gehuwde onderwijzeres aan de R. K. Jon gensschool alhier, ten spoedigste te doen vervangen, door een mannelijke gehuwde kracht of een ongehuwde kostwinner(ster), zulks op sociale en pnncipieele gronden en besluit deze motie ter kennis te brengen van het betrokken -schoolbestuur.'' De heeren de Graaf, van Haastregt en Meijdam ondersteunen deze motie. De voorzitter zegt dat deze motie in deze vergadering niet thuis hoort, terwijl de bei de wethouders, alsmede de heeren van Ben nekom en Ant. Paardekooper zich tegen die motie verklaren, deels omdat men zich op een terrein begeeft dat niet voor dé ge meente bestemd is, en anderszijds omdat men niet bevoegd is een oordeel uit te spreken zonder de motieven te weten die geleid hebben tot de benoeming en hand having van de bedoelde leerkracht. Over dit onderwerp'wordt dan vrij uitvoerig ge discussieerd, waarna tenslotte de voorzit ter de motie instemming brengt die dan wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen de beide wethouders als mede de heeren Van Bennekom, Paarde kooper en van der Krogt. Hierna verzoekt de heer Bergers beter politietoezicht aan den Hooge Rijndijk in verband met de baldadigheden die daar tel kens geschieden, waarna sluiting. Wat onze Missionarissen moeten lijden KIANGSÏ, December 1932. In de laatste 20 jaar zijn 217 Missionarissen gevangen ge nomen door Communisten en roovers; 31 Missionarissen onder wie een Apostolisch Vicaris en Bisschoppen wer den vermoord. (Uittreksel uit het „China year Book 1932"), Wie een Missionaris uïtnoodïgt, om eens wat te verhalen van zijn ontmoetingen, klopt gewoonlijk aan doovemansooren. On dragelijke vermoeienissen, brandende dorst vergiftige insecten, alsmede de voortdu rende bedreiging van een langdurige ge vangenschap of een gruwelijke dood, zijn zoo onafscheidelijk verbonden aan zijn da- gelijksche leven, dat hij ze als iets van zelfsprekends is gaan beschouwen. Om deze reden en nog vele andere zwijgt hij hij maar liever over zijn wederwaardighe den. Op het wandeldek van een rivierstoom boot, die de Yangtsze opvoer, ontmoette ik een missionaris, die zich naar zijn post begaf, ergens ver in de binnenlanden van het verre Westen. Het was een heelijke sterrennacht; een koele bries deed de Yangtsze zachtjs kabbelen en bij het hel dere maanlicht konden we de hutten on derscheiden langs de beide oevers van de breed rivir. Hier en daar pinkte een lich tje.... roovers en andere verschrikkingen leken thans wel heel ver wegAlleen de zwaar gewapende soldaten op het dek herinnerden ons er aan, dat we door een gevaarlijk De voorzitter antwoordt, dat het geval- Veraart inderdaad iets is, wat jammer is, maar kan hierover verder niets mededee len. Betreffende de „eenheid" der R.-K. Raadsfractie antwoordt het raadslid, mr. v. d. Bosch, uitvoerig. Deze kwestie, die vooral gaat over het in de laatste vergadering gedane voorstel van den' heer Snel betreffende de gemeen tebedrijven, wordt over en weer besproken door de heeren Snel, v. d. Bosch en v. d. Werff, waarbij zich ook het raadslid, de heer Smits voegt. Hierna volgt sluiting met dank voor de groote opkomst. MARKTBERICHTEN ZOETERWOUDE, 10 Jan. Veiling „Ik leer nog". Aanvoer 2612 stuks Prijzen: kip peneieren 3.704.50, kuikeneieren 3.50 3.70, eendeneieren 3.80, per 100 stuks; boter 73 cent, kaas 19—34 cent per pond, hanen 1.051.35, duiven 8 cent en ko nijnen 0.551.85 per stuk. HAZERSW0UDE, 10 Jan. Eierenveiling Aanvoer 6364 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.504.25, eendeneieren 3.503.80 per 1 100 stuks. Kippen 80 cent per stuk. ROTTERDAM, 9 Januari. Binnenland- sche granen en peulvruchten. Gerst f4.50 5.50, Haver f 44.50, Eerwten, kleine groene f7—11; extra kwaliteit tot f 12.50, Schokker-erwten f 1315. Verder van f S— 12, Bruine boonen f78.50, alles per 100 K.G. Buitenlandsche granen. Stemming vast. Rogge 72/3 k. Zuid-Russische disp. f 3.653.70, 76/7 k. Noord-Russische f 3.75, Canada No. 2 disp. f 3.85, Amerik. No. 2 disp. f 3.85, Amerik. No. 2 disp. f 3.65, 74/5 k. La Plata f 3.75, 72/3 k. Duitsch/Poolsch f 3.65. Gerst Amerik. No. 2 disp. f 78, 62/3 k. Zuid-Russische disp. f 74, 64/5 k. dito dito f 76.50, 60/1 k. Donau disp. f 74, 69/70 k. La Plata 'aangekomen f 88, 72 k. Poolsch Che valier disp. fS8. Haver Canada No. 3 disp. f 4.75, Canada feed No. 1 disp. f4.70, 38 k. White Clipped disp. f 4.20, 46/7 k. Donau disp. f 3.70, 51-2 k. Boheemsch aangekomen f 3.80. Mais per 2000 kg. La Plata aangekomen f 71, dito stoomend f 7172, Donau/Galfox aangekomen f 67, dito stoomend f 676S, Amer. Mixed No. 2 disp. f 72, gele witte Mixed Russische f 68. Fijne zaden. (Boerennoteering: Blauw maandzaad f 3637, karwijzaad f 1819, blauwbloei zaailijnzaad f 1213, witbloei zaoilijnzaad f 1214, alles per 100 kg.) De gevangen priester. „Daar was het", zei mijn reisgenoot, wijzende naar een punt in de verte. „Daar hebben de communisten een mijner vrien den gevangen genomen. Hij was daar mis sionaris in een klein dorpje, honderden mijlen verwijderd van alle Europeesche ne derzettingen en van al zijn kennissen en vrienden verlaten. Zijn parochianen war ren vriendelijke menschen; hij had voor hen reeds een kerk gebouwd en hoopte weldra te kunnen beginnen aan een zieken huis. Dag en nacht was hij in de weer voor zijn kleine kudde, en bij dat werk was hij oprecht gelukkig. Maar langzamerhand werd de bevolking meer en meer opgewon den door de herhaalde invallen van roo- versbenden. Weldra werd het voor een Europeaan hier onhoudbaar. De Catechis ten gingen op de vlucht, zelfs de bedien den van den Missionaris verdwenen, de een na den ander. De Chineezen werden voortdurend meer anti-Europeesch ge zind de Christenen werden bevreesd, dat men hen voor vrienden van de buitenlan ders' zou aanzien en met den dag werd het al meer en meer eenzaam rond den verla ten Missionaris. En toen gebeurde, wat men reeds lang had kunnen voorzien. Juist toen hij zijn karig avondmaal veror berd had, hoorde de Missionaris vréémd© stappen op zijn waranda. Hij ging naai buiten om te zien, of iemand zijn hulp verlangde, enviel in handen van zwaar gewapende bandieten. Er werd hem geen tijd gelaten om iets te regelen of zelfs ook maar om zijn deur te sluitenonmid dellijk moest hij met hen mede, en heel den nacht en den daarop volgenden dag ging hij steeds dieper het onbekende bin nenland in. „Hij was nog slechts 55 jaar maar het nimmer rustend zwoegen had hem reeds vroegtijdig oud gemaakt. Door de hitte, de ontbering en de vermoeienissen van den langen tocht was hij des avonds de uitput ting nabij. Maar hij hield zich sterk en zelfs de roovers hadden eerbied voor zijn moed. In het hoofdkwartier aangekomen stelden zij hem in een tent te kijk aan do samengestroomde menigte. Een der ban dieten vertelde aan de gapende nieuws gierigen de bekende gruwelverhalen om trent Chineescbe kinderen, die door de ■wreede Christenen de oogen werden uitge stoken, en meer dergelijke dwaasheden. De gevangen priester werd herhaaldelijk mishandeld, maar nimmer liet hij den moed zinken en wanneer zich een geschik te gelegenheid aanbood hield hij zelfs een toespraak, waarin hij uiteenzette, met welk doel hij naar China was gekomen. Niet zelden dwong hij niet alleen de Chi- neesche boeren, maar zelfs de roovers tot luisteren. Hij maakte zooveel indruk op deze onbeschaafde heidenen, dat ze hem niet durfden dooden, en ten slotte vrijlie ten. U zult misschien denken, dat de Missio naris na zooveel lijden en ontbering en zenuwsloopende sensaties een tijdlang va- cantie heeft genomen. Hij keerde echter zoo spoedig mogelijk naar zijn dorpje te rug, waar hij slechts de puinhoopen van zijn kerkje en zijn woonhuis terug vond. Maar drie maanden later was hij met eeni ge bekeerlingen al weer een nieuwe kerk aan het bouwen: Het leek mij of hij een al te zware taak op de schouders genomen had. Zijn stap had niet meer die veerkracht van vroe ger, en gedurende zijn gevangenschap had hij twee zijner vingers verloren. God alleen weet hoeMaar zijn geest was nog sJ- tijd onvermoeid en frisch als altijd. Dit is het type van den waren missiona ris, die zijn leven geeft voor zijn volk... Er zijn vele missionarissen, zooals deze, al weten slechts weinige buitenstaanders iets van hun heldhaftigheid en hun geloof...." „Meermalen had ik het voorrecht een der vooruitgeschoven missieposten te be zoeken. Aan den voet der heuvels, die U daar voor U ziet, is er ook een gevestigd. De Missionaris hoopt daar nog eenmaal een school, een weeshuis en een ziekenhuis te kunnen stichten. De verwilderde hon den snuffelen daar 's nachts langs de hui zen, in de hoop er voedsel te kunnen vin den. Een enkelen keer vinden ze het ook wel. In tijden van grooten nood, als het land wordt geteisterd door overstrooming, hon gersnood of pestziekte, als de moeders geen voedsel meer kunnen vinden voor hare kinderen, en hen. toch niet willen zien sterven van honger, dan leggen zij hen te vondeling langs de wegen. Dit komt wel niet zoo vaak meer voor als vroe ger, maar in'tijden van hevige crisis is het onvermijdelijk. Nu is daar een klein weeshuis, waarin de verlaten kinderen kunnen worden opge nomen. Vaak kan de Missionaris evenwel niet spoedig genoeg komen, en zijn de hon den hem voor geweest.... Misschien vraagt iemand zich wel af, waarom de Chineezen de kinderen niet zelf naar het weeshuis brengen. Zij laten dit niet na uit onmenschelijke wreedheid, maar wijl ze meenen, dat al wie een lijdende helpt, het zelfde lijden moeten ondergaan. Zij weten, dat de priester niet voor deze bijgeloovig- heid terugschrikt en komen hem zoo spoe dig mogelijk waarschuwen, wanneer zij een verlaten kind hebben gevonden. Uren ver moeten de menschen zich hier van huis begeven om werk te kunnen vin den. lederen avond keeren zij weer terug naar hun dorpje, met zijn dicht opeenge pakte huisjes. In het midden loopt een nauwe straat, waar de barbier zijn klanten scheert in de open lucht, er is ook een thee-huis, er woont ook een Chinees, die nationale „sanshu" verkoopt, een gegiste drank, die uit rijst bereid wordt. Met het oog op de veiligheid is het dorpje omge ven door een wal van aarde of steenen, al naar het materiaal, dat ter plaatse ver krijgbaar is. De onuitroeibare vrees voor „duivels" en vooral voor buitenlandscho geesten, is de voornaamste oorzaak van de uitbarstingen van haat tegen de Missie. Aangehitst door dweepers, die propagan da maken voor de verdrijving van alle vreemdelingen, loopt het volk soms plot seling te hoop. Over het algemeen is de Chinees evenwel zeer gehecht aan den missionaris. Deze is voor hem tegelijk een vader, een vriend, en een geneeskundige; waar het kruis is geplant, doet de hy giëne haar intrede, en de schoonste blad zijden uit de annalen der Chineesche ge schiedenis zijn die, waarop de heldhaftig heid staat beschreven, die de Missionaris sen hebben betoond in tijden van besmet telijke ziekten. De liefde en eerbied van het volk voor hun priesters uit zich niet zelden op ont roerende wijze. De inwoners van het dorpje, ginds aan den linkeroever der rivier, vernamen on langs, dat een bende communisten hen wil den komen berooven. Zij verborgen al hun waardevollen bezittingen, kuilden hun rijst in én vluchtten naar het gebergte, zoo- dra zij d3 rooden zagen naderen. De Mis sionaris ging met hen mede en deelde hun nood en ellende. Onderhandelingen wer den aangeknoopt met de rooversde dor pelingen mochten vrij naar hun huizen te- rugkeeren, mits de „vreemde duivel" uit geleverd werd. Dit voorstel werd evenwel verontwaardigd van de hand gewezen, en ofschoon de hoeveelheid levensmiddelen geheel was opgebruikt en enkelen reeds van ontbering waren omgekomen, werd de missionaris niet naar het kamp der roo vers uitgeleverd. Ten slotte trokken deze ontmoedigd af en de Chineezen deden met hun Missionaris een triomfantelijken in tocht in het dorp." „In de groote steden zijn clubs en tehui zen waar vreemdelingen uit hetzelfde land elkaar kunnen ontmoetenmaar de pries ter die het binnenland intrekt, om daar het Evangelie te prediken leeft in voortdu rende eenzaamheid. Hij woont in een der kleine dorpjes langs de kust, of in de een of andere provincie, ver van elke stad. En ondanks alle mislukkingen, begint hij tel kens weer met nieuwen moed aan zijn klei ne taak van het groote plan: China zijn eigen Clerus, zijn eigen hiërarchie en eigen seminaries te schenken Somtijds lijkt alle inspanning doelloos.. Maar daar zijn ook oogenblikken van stil len triomf. Soms hoort, men toevallig van een Missionaris, op een eenzamen post, ver van alle vrienden en collega's, die een nieuwe irrigatiesysteem heeft uitgedacht of de boeren heeft geleerd de veredelde Europeesche graansoorten te verbouwen. Het beeft lang geduurd eer de Chineesche boer Europeesche aardappels wilde pooten. Maar de ,demonstratie proefvelden" der Missionarissen overtuigden bem ten slotte dat de buitenlandsche rassen een grooter opbrengst gaven dan zijn eigen pootgoed Als kinderen zoo blij, waren de Chineezen met hunne groote oogsten, maar zij ver zuimden voldoende pootgoed te bewaren voor het volgende jaar. De oogsten werden jaar op jaar kleiner tot de Missionaris weer nieuwe knollen uit Europa liet ko men. De aardappelknollen werden voortaan volgens de eischen der kunst uitgekozen. En ten slotte bekeerde zich het heel© dorp tot het Heilig geloof.... - Gebeurtenissen als deze illustreeren op treffende wijzen deze woorden van een niet katholiek schrijver, die onlangs zijn lezers vToeg: „Beseffen wij wel voldoende, welk een grootsche taak de Katholieke missie in China heeft volbracht 1" WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8