MAANDAG 9 JANUARI 1933 No. 7401 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Joannes, Dominicus,Joseph Aengenent IPRESBIIRC HET GRAALSPEL „RORATE" TE BERLIJN OPGEVOERD. 24ste Jaargang 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogst* 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Bisschop van Haarlem Aan de Geestelijkheid en de Gelooviqen ran ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN HEERI Het is Ons bekend, beminde Diocesanen, dat in den loop dezer maand Januari door den Katholieken Radio-bond in het Bisdom Haarlem een krachtige actie zal worden gevoerd om onder de Katholieken van dit Diocees grbotere belangstelling en sympa thie te wekken voor de instelling van den Katholieken Radio-Omroep, dien wij, God zij dank, in ons land bezitten. Diep doordrongen als Wij zijn van de groote beteekenis van den Katholieken Radio-Omroep, en van ganscher harte ho pende, dat de bedoelde actie zoo volledig mogelijk zal slagen, wenschen Wij heden, op den dag waarop de actie zal aanvangen, Onze stem te doen hooren, ten einde IJ met vaderlijken ernst te vragen, aan den op roep der propagandisten, die tot U zullen komen, gehoor te willen geven. De uitvindingen van het menschelijk ver nuft op het gebied der techniek zijn door God bedoeld en bestemd om het geluk van den mensch te bevorderen voor den tijd en voor de eeuwigheid. Maar zij kunnen ook door den mensch worden misbruikt, en wor den dientengevolge meermalen een belem mering niet alleen voor heb bereiken van zijn geluk op deze aardo, maar zelfs voor bet bereiken van zijn geluk hiernamaals. Wij behoeven U niet te zeggen, hoe door Omroepen van andere richting getracht ■wordt geschriften, boeken en ideeën te pron pageeren, die lijnrecht in strijd zijn met onze Katholieke beginselen, en hoe dus die Omroepen een der bewonderenswaardigs!,e uitvindingen van onze eeuw misbruiken tot schade van den mensch, vooral tot schade van zijne onsterfelijke ziel. Maar wat Wij U wel meenen te moeten zeggen, is, dat gij verplicht zijt om aan de Omroepen, die zich aan dat euvel schuldig maken, allen 'steun te onthouden, omdat gij anders mede verantwoordelijk zijt voor de verspreiding van het kwaad, dat door ben wordt gesticht, en daarnaast staat de plicht der Katholieken om hun eigen Om roep, den K. R. O., zoo krachtig mogelijk te steunen, en hem zoodoende in staat te stellen zijn programma's tot zoo hoog mo gelijk peil op te voeren en aan dö versprei ding der goede beginselen op zijn wijze mede te werken. Het doel van dit schrijven is echter niet alleen om U tot daadwerkelijken steun-aan den K. R. O. aan te sporen. Wij acht.en Ons ook verplicht, beminde Diocesanen, U ern stig te vermanen, zoowel in heb belang van Uw eigen zielenheil als van dab'Uwer huis- genooten, vooral der opgroeiende jeugd, om door middel van Uw radio-toestel niet toe te laten het gesproken (woord, wanneer bet wordt uitgezonden door een Omroep, waar van gij verwachten kunt, dat hij denkbeel den zal verkondigen, die in strijd zijn met do Katholieke beginselen omtrent gods dienst en zeden. Om dezelfde reden moet gij U ook onthouden van het lezen van ra dio-tijdschriften, die door dergelijke Om roepen worden uitgegeven, omdat ook in ideeën worden verkondigd, waardoor het godsdienstig en zedelijk leven gevaar loopt schade te lijden. De Katholieke Radio-gids zij bet eenige radio-tijdschrift, dat Uwe woning mag binnenkomen. Volgaarne roepen Wij Gods Zegen af over de propaganda-actie, die de Katho- liege Radio-bond in het Bisdom Haarlem vandaag gaat beginnen. Wij hopen, dat do resultaten dezer actie, onder de Katholie ken van Ons Bisdom aan Onze verwachtin gen zullen beantwoorden. Maar reeds nu, vóórdat die actie U be reikt heeft, roepen wij U toe: Steunt uitsluitend den Katholieken Ra dio-Omroep, en leest uitsluitend den Ka tholieken Radio-Gids, Dit schrijven zal van den preekstoel worden afgelezen op Zondag a.s. 8 Januari. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Op last van Zijn Hoogwaardige Excellentie, TH. W. PICHOT, Secretaris. Gegeven te Haarlem, den 2den Januari 1933. V Wat vóór alles 'gaat. „Niemand kan de sociale moeilijkheden oplossen, als niet eerst op economisch ge bied de wet van het geweten triumpheert". Dit zijn woorden van Paus Pius XI. En, als wij nu zien, hoe er zoowel confe renties worden gehouden, die over een we- reldlot beslissen, als conferenties, van welker uitslag de rust en de vrede in een nationaal bedrijf afhankelijk is zonder dat er over tk- gewetenswet gesproken en mis schien ook wel zonder dat daaraan gedacht wordt. In de plaats van de wet van het gewe ten treedt maar al te dikwijls het recht van den sterkste, de overmacht En toch Pius XI heeft de waarheid kort geformuleerd: „Niemand kan de so ciale moeilijkheden oplossen, als niet eerst op economisch gebied de wet van het ge weten triumpheert". Als wij, met deze waarheid voor oogen, het wereld-terrein overzien, dan beklemt ons de angstige vraag: Zullen dan de so ciale moeilijkheden van dezen tijd niet worden opgelost? Naast deze vraag kunnen wij een andere stellen, en wel deze, voor ons, direct-per- soonlijk, zoo uiterst belangrijke vraag: La ten w ij, als w ij voor economische vraag stukken staan, de wet van het geweten triumpheeren Wij, persoonlijk, en wij al len, Katholieken?.... Of maken velen on zer zich niet wijs, vaak met vroom ge zicht en gehuichelde christelijkheid, dat wij doen, wat het geweten ojis voorschrijft, terwijl wij feitelijk ons gedrag laten rege len naar de eischen, die door het belang van brandkast of portemonnaie worden gesteld. De geciteerde woorden van paus Pius XI kunnen ook aldus worden gelezen: Niemand kan de sociale moeilijkheden oplossen, als hij niet eerst zelf, in zijn persoonlijk leven, godsdienstig is. En daarom moet bij alle sbciale actie het waarachtig godsdienstige voorop staan. Daarom staat ook zooals onze Bis schop gisteravond in Berlijn verklaarde bij de vrouwelijke jeugdbeweging in ons Bisdom, waarvan de Graal de leiding heeft, het r e 1 i g i e u s e voorop Alleen met het godsdienstige voorop in al onze actie kunnen wij medewerken de sociale moeilijkheden op te lossen. gnm ga naar <S| Donkersteeg, Leiden, Telef. 1322 "0.:. STEUNSCHOENEN I'n paar EN HET LEED IS GELEDEN! Drie Bisschoppen als toeschouwers bij het spel, REDE VAN MGR. AENGENENT. Zaterdagavond zijn we in Berlijn aange komen. Het eerste wat we den volgenden dag, een Zondag, als goede Katholieken allemaal deden was naar de kerk gaan en wel naar de Hedwig's kathedraal, die liturgisch niets op een kerk, laat staan op een kathedraal lijkt, maar waarmee ze het in Berlijn, dat nog niet zoo lang Bisschopsstad ia, dan toch maar doen. IN DE KATHEDRAAL. Mgr. Aengenent, die voor het Graalspel naar Berlijn gekomen was, samen met ple baan Westerwoudt van de Haarlemsche Kathedraal, droeg er de Hoogmis op voor de bijna duizend Nederlandsche Graalmeis- jes, die gekomen waren om haar Duitsche zusters te helpen bij de reuzentaak Berlijn nader tot God te brengen een taak, die in dit moderne Babel een onmogelijke schijnt, maar die do Graal toch wil trachten te'vervullen en die door de uitvoering van het Graalspel „Rorate" een stevigen onder grond heeft gekregen. Maar daarover straks; we zijn. nu nog in de Hedwigskathedraal. Daar was het mid denschip gevuld met de Hollandsche Graal- meisjes, allen in uniform. In het midden pad stonden meisjes met de prachtige, kleurige Graalbanieren en ter weerszijden daarvan knielden de leidsters, de cadetten de gewone leden in breede rijen, heel het middenschip van de cirkelvormige kerk vul lend. Langs de wanden, in een kring er om heen, stonden de geloovigen, als de don kere omlijsting van een kleurig schilderij. En boven op het koor, geschóard om den organist, die het klavier bespeelde van het orgel, waarvan de pijpen op drie verschil lende plaatsen in de kerk zijn opgesteld, een koortje van leidsters, dat de liturgi sche en ook de andere gezangen ten ge- hoore bracht op een wijze, die in volmaakt heid alleen overtroffen werd door de su blieme begeleiding van den organist. Na het ontbijt zijn we gaan wandelen naar het Graalhuis op de Belle Alliance Platz, op welke wandeling we een flink ge deelte van de 4l/2 K.M. lange in een rechte lijn aangelegde Friedrichstrasse, de Kal- verstraat van Berlijn, met voeten getreden hebben. DEFILE. We gingen naar het Graalhuis, omdat de Hollandsche Graalmeisjes, op haar propa- gandatocht door de stad, voor onzen Haar- lemschen Bisschop zouden defileeren. Vóór het gebouw een groote menigte en op het balkon naast Z. D. H. Mgr. Aenge nent ook Mgr. Myers, wij-bisschop van Lon den, die, in verband met de reeds ver ge vorderde plannen der Hollandsche Graal- leiding orii ook daar met deze prachtige meisjesbeweging te beginnen, naar Berlijn was gekomen. Aan de andere zijde van den Haarlemschen Bisschop prelaat Stein- mann, die als vertegenwoordiger van Ber lin's Bisschop, Z. D.H. Mgr. Schreiber, aan wezig was. Ook Haarlems plebaan, de hoogeerw. heer Westerwoudt, was op het balcon aanwezig en met die verschillende hooge geestelijken, de beide vrouwen van Nazareth, mej. Kersbergen, en mej. Mia v. d. Kallen, die zooveel voor de Graal heb ben gedaan. Laatstgenoemde is de organi satrice van de Graalbeweging in Duitsch- land en tevens de schrijfster der verschil lende Graalspelenmej. Kersbergen zal binnenkort naar Londen vertrekken, om daar op te treden als hoofdleidster der daar te stichten Graal. Daar kwam hij aan, de kleurige stoet, opmarcheerend in zes rijen, de heele breed te der straat innemend en begeleid door een auto vol Schupo's. Met uitgestrekten arm marcheerden de meisjes in kranige houding voorbij de bisschoppen, en toen ze, na het heele reusachtige plein omgemar- cheerd te zijn, weer voor het Graalhuis kwamen, stelden ze zich daar op en begon nen te spreekkoren, in het Duitsch, in het Engelsch en in het Nederlandsch, daarmee ieder der hooge geestelijken in eigen taal j huldigend. Daarna werd afgemarcheerd en ook wij gingen naar huis toe om te gaan eten. Die 1 tocht naar huis was voor velen weer een nieuwe sensatie, omdat ze geschiedde per Untergrundbahn, die velen der aan onzo Berlijn-reis deelnemenden, alleen nog maar van hooren zoggen kenden. Na den maaltijd kwamen de schitterende autocars van de Mij. Elite voor, die ons, in een tocht van drie uren, door heel Berlijn yoerden, een tocht waar allen volop van ge noten, niettegenstaande het intusschen was gaan regenen. Zoo'n tocht maakt hongerig en dus maar direct naar het Abendessen, waarop ander maal de autocars voorkwamen om ons naar het Sportpalast te brengen voor dc bijwo ning van het Graalspel „Rorate". HET GRiAALSPEL. Toen wij er aankwamen was de reusach tige zaal reeds zoo goed als geheel gevuld (de 16000 plaatsen waren reeds dagen to voren uitverkocht) en leverde een schitte renden aanblik op. Alle wanden tot aan het kleurige rose dak toe opgestapeld met menschen en in dien kring door deze leven de muren gevormd, een groote kale, hel ver lichte plek de plek waar straks het spel op zal gespeeld worden. Daar komen zo al aan, de Graalleden, met wapperende banieren opmarcheerend naar het midden van de zaal, w^?ar ze haar „Was wir wollen" uitzeggen, klaar en dui delijk en eindigend met: Und es lebe der Gral. Denn wir haben zusammen Nur ein Ideal: Gott sei Herr der Welt. Das will der Gral. Dan volgt: „Was wir sind'* en „Was wir hoffen", alles ter inleiding tot het eigen lijke Graalspel, dat onmiddellijk daarop aanvangt. En nu volgt een spel. zóó mooi van lijn en kleur, zóó getuigend van liefde en be- keeringsijver, dat ik dit Graalspel van mej. Mia van der Kallen gerust het beste, der tot-nu-toe uitgevoerde durf noemen. Het is korter dan het. Paasch- en Pink sterspel, dab wij al keilden, maar ook com pacter, wat een voordeel is. Met dit spel wil de Graal aantoonen, dat juist in deze moeiijke tijden de Katholieke levensbeschouwing en ook d i e alleen, 't mogelijk maakt, werkelijk gelukkig te we zen. En niet wil zij dat aantoonen met lan ge redeneeringen, zegt het voorwoord in het programmaboek; haar beste bewijs is dit, dat hier een groep jonge meisjes staat, die, niettegenstaande zij, zoo goed als an dere menschen, dc zorgen van den tijd moe ten dragen tóch de kracht toonen, vreugde en levensmoed af te stralen. Als het eerste deel van het spel begint staan de Graalleden, die de inleiding zeg den, in een kring rondom de arena, om nu als koor op te treden. De muziek gaat over in de Advents- hymne Rorate coeli desuper en, terwijl het koor den nood en de verwachting van het volk van Israël vóór 2000 jaar verge lijkt met den nood van onzen tijd, komen de in lila kleedcren gehulde Hoffnungslo- sen van alle kanten de arena binnen. Maar ook de groene Hoffnungsfrohen komen binnen en buigen zich met de anderen ter aarde, maar niet als dezen in vertwijfeling, maar om vol vertrouwen verlossing af te smeeken. En alst dan de muziek het FAnate coeli inzet, danst heel de groep dcz< schoone Adventshymne. Troostend komen de profeten op en boet predikend de Johannesgroep, waarvoor èn Hoffnung6losen èn Hoffenden terugschrik ken en afdeinzen. En Johannes staat al leen: De stem des roependen in de woes tijn Dan is weer het woord aan de Graal- groep, die verklaart dat weliswaar het gc luk in -de Katholieke Kerk te vinden is maar dat die door de Hoffnungslosen niet wordt aangenomen, zoolang zij het bewijs ervan niet zien: Johannes dem Taufer allein ist es nicht gclungen Die Welt zu bekehren. Mit Maria als Bundesgenossin 1st seine Predigt Zur frohen Botschaft geworden. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In vele steden van Duitschland, in Ca- talonië en in Ierland kwam het gisteren tot politieke botsingen. (2do blad. De brand op het s.s. „Atlantique" is ge- bluscht; thans is brand uitgebroken op het s.s. „France"! (Buitenl. Ber., 2o blad). BINNENLAND. Een 42-jarige vroLiw in de Scheveningsche Boschjes vermoord. De dader meldde zich bij de politie. (1ste blad). Moordaanslag in Berkel en Rodenrijs. (Gcm. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Oproep tot her-oprichting van een afd. Leiden van den Zuid-Hollandschen Ijs bond. Onregelmatigheden na afloop van de wedstrijden XerxesSparta en Schevenin- genL. F. C. De Zesdaagsche te Dortmund. j En daarom: Will sie uns werben, so soli die Busso jung sein, licbestrahlend und milde, Will sie iiberzeugen, s-o muss ihre Spracho hold sein und leuchtendc Augen haben. In dit eerste deel, dat uitmunt door kleur en lijn, komen bijzonder mooie gedachten voor, waarvan het alleen maar to betreuren valt, dat de buitengewoon slechte acoustick der zaal den indruk cenigszins schaadde. In het tweede gedeelte, waarin de ver gelijking met Maria wordt voortgezet, stijgt aan het slot het Magnificat als een jubel uit de harten der meisjes omhoog, dat God haar zulk een grootseho taak heeft gege ven. Hoe die taak vervuld lean worden toont het dorde gedeelte aan, dat ons Christus, den Redder der wereld als Offerlam toont Christus, Die de zonden der wereld weg nam en die hctzelfdo verlangt van lien, die voor Zijn Rij'k willen werken. Ik heb reeds gezegd, dat ik dit Kerstspel mooier vind dan het Pinkster-, mooier ock dan het Paaschspcl. Hier toch zijn de kleuren woorden ge worden, hier spreekt het rhytmischc beweeg der gewaden, zooals bijvoorbeeld in hot groote slotkoor een duidelijke taal, ondei- streept het althans het gesprokene op tref fende wijze. En zóó groot was herhaaldelijk de indruk dien liet spel maakte, mede door de geest drift die uit de uitvoerenden oplaaide, door de vervoering op haar gezichten te lezen, dat telkens weer dc zakdoeken te voorschijn werden gehaald. En niet door do dames alleen en ook niet alleen door de leckeji. Onder de Bisschoppen, die hier alle drie aanwezig waren, tusschen de Nederlandsche en dc Engelsclie zat nu ook de Duitsche, Mgr. Schreiber, bisschop van Berlijn, scheen «vooral laatstgenoemde meermalen werkelijk aangegrepen te worden. En Berlijnschc priesters, die ik tijdons het spel sprak, waren eensgezind in hun be wondering dat vrouwen en vrouwen alléén, iets dergelijks konden tot stand brengen. Dat zouden Duitsche meisjes niet klaar spelen, zei er een, ten minste niet zóó, niet dat er die bezieling van uitging, die deze Hollandsche meisjes wisten te voorschijn to roepen. En een andere jjricster maakte mij de volgende- veelzeggende opmerking: Wij hebben hier in Berlijn ongeveer 400.000 menschen die Katholiek heeten, maar waarvan er niet meer dan 100.000 ook werkelijk Katholiek zijn. Nog één zoo n machtig Graabpcl en we hebben «r 150.000! Zijn deze twee uitspraken niet voldoende om de stemming van de Duitsche geeste lijkheid ten opzichte van de Graal te ken schetsen? Want in dien geest waren ze immers allemaal! En het publiek! Dat was in ecu woord in laaiende geest drift gezet en bij het defile der 1200 deel neemsters, na afloop van het spel, was het een applausstorm, alsof men het Sportpa» last wilde afbreken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1