24ste Jaargang VRUDAG 6 JANUARI 1933 No. 7399 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN S)e£cidóclie(5ou^ömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post .-r.f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Heffing eener Weelde- verteringsbelasting Nog deze maand komt bij de Tweede Kamer in behandeling het wetsontwerp houdende heffing eener weeldeverterings- belasting. De Begeering acht het noodig, ter versterking der inkomsten van 's Rijks schatkist een belasting op sommige weelde- uitgaven te heffen. In beginsel bestaat tegen een weeldebe lasting geen bezwaar. Integendeel heeft zij belangrijke voordeelen. Eenerzijds toch strekt zij er toe, dat de bevolking in haar weelde-uitgaven eenigszins wordt getem perd, terwijl.zij anderzijds mogelijk maakt,' dat de lasten, welke op inkomen en vermo gen drukken, worden verlicht, waardoor de kapitaalvorming wordt bevorderd. Een ont werp tot heffing van een dergelijke belas ting zou dan ook in de Kamer zeker geen tegenstand ontmoeten, indien dat zóó zou zijn samengesteld, dat de belasting aan haar doel zou beantwoorden: n.l. gelijk matig zou drukken op het verbruik van alle in aard met elkaar overeenstemmende artikelen, welke als weelde-artikelen zijn te beschouwen, en bij uitsluiting zou komen ten laste van hen, die weelde-uitgaven doen. Dit ideaal is intusschen moeilijk volko men te verwezenlijken. Want onder de weelde-artikelen zijn er waarvan de heffing der belasting niet tot haar recht kan ko men, wegens het gemak van ontduiking der belasting bij aankoop in het. buitenland (b.v. parelen), andere waarbij het toezicht op den. binnenlandschen aanmaak onver vulbare eischen zou stellen door de veel heid der inrichtingen, waarop zou zijn toe te zien (b.v. producten van eostuumnaai- sters), weder andere, die een zoodanige technische kennis van de ambtenaren zou den eischen, als met in korten tijd is te verkrijgen (b.v., kristal in onderscheiding van glas). En ten slotte zou een belasten van alle weelde-artikelen een zoo groote uitbreiding van het toezicht en eene be moeilijking van de industrie op zoo groote schaal medebrengen, dat daartegen onge twijfeld om die reden verzet zou rijzen. Is hierin de reden te vinden, dat slechts een deel der als weelde-artikelen aan te merken goederen in de belasting wordt betrokken, de wensch, een bevredigende opbrengst van de belasting te verkrijgen, lieeft er anderzijds de Begeering inderdaad toe geleid, van de industrieën, die nu een maal toch aan de controle werden onder worpen, een betrekkelijk groot deel der pro ducten te belasten. Dat de belasting het nadeel heeft, dat zij weelde-artikelen ook bij hen treft, voor wie zij niet als zoodanig zijn aan te mer ken (b.v. piano's van musici), is volgens de Begeering niet aan het stelsel der wet te wijten. Dergelijke bezwaren zijn niet geheel te voorkomen, maar behooren tot de schaduw zijde, die bij geen enkele belastingwet, hoe juist ook in opzet en strekking, volkomen zijn te vermijden. De bedoeling is de belasting te heffen van de goederen, genoemd in een bij de wet behoorende tabel, bij levering h i e r t e lande aan een kooper, door hen die de goederen hier te lande vervaardigen, bereiden of bewerken. Met levering aan een kooper wordt ge lijk gesteld levering in consignatie. Ook wordt met levering gelijkgesteld het be schikken voor eigen gebruik of verbruik over goederen uit den eigen bedrijfsvoor raad, door hen die deze goederen hier te lande vervaardigen, bereiden of bewerken. De tabel bevat 58 posten van goederen soorten, welke onder de belasting vallen, als, om slechts enkele te noemen: kleeding- stukken van bout en pelswerk, radiotoestel len, fotografietoestellen, aardewerk, lijfsie raden, piano's, installaties voor centrale verwarming, karpetten, meubels, electri- sche installaties enz. De belasting wordt berekend naar 10 ten honderd van den gezamenlijken verkoops prijs der in dezelfde levering begrepen goederen; ter voorkoming van ontduiking is bepaald, dat de belasting ook verschul digd is, indien aan de goederen deelen of onderdeelen ontbreken, of indien zij worden afgeleverd in niet afgewerkten staat; goe deren in gedemonteerden staat worden met goederen in niet gedemonteerden staat ge lijk gesteld. Bij de betaling van hpt geleverde is de verkrijger tevens verplicht de belasting te voldoen aan dengene die de levering heeft verricht. Hij, die de levering heeft verricht, is tegenover het Rijk aansprakelijk voor de be] sting; van de goederen, waarvoor be las. ng verschuldigd is, wordt, indien zij het Rijk worden ingevoerd, een bijzonder invoerrecht geheven van 12% van de waar de. De wet verplicht dengene die er hier te lande zijn bedrijf van maakt goederen, die onder deze belasting vallen, te vervaardi gen, te bereiden of te bewerken, daarvan, onder overlegging van een uittreksel uit het Handelsregister, waarin zijn bedrijf is ingeschreven, aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen voor de plaats, waar hij zijn bedrijf uitoefent, bin nen 14 dagen na het in werkingtreden van de betreffende wetsbepaling, of zoo hij eerst later zulke goederen gaat vervaardi gen etc. alvorens met de aflevering dier goederen te beginnen. De aangever is voorts verplicht in de daarvoor bestemde registers ter plaatse waar het bedrijf wordt uitgeoefend van dag tot dag boek te houden van de door hem verkregen en afgeleverde goederen, van de verkoopprijzen, van de namen en adres sen der koopers, zulks onder vermelding der dagteekening en van de verschuldigde belasting. Bij onjuiste boekhouding kan de inspec teur der accijnzen (onverminderd het in stellen van een bekeuring indien daartoe termen bestaan) den nalatige een aanslag opleggen waarvan het beding het v ij f- voud van hetgeen naar de hem ten dienste staande gegevens te weinig is be taald niet overtreft. Belanghebbende kan echter beroep aan- teekenen, indien hij zich met een aanslag bezwaard acht en wel binnen veertien da gen na den dag van uitreiking van de be schikking van de Inspecteur. Het beroep moet worden ingesteld bij den Directeur der invoerrechten en accijnzen. Bij de Koninklijke Boodschap van 28 Mei 1926 tot aanbieding van het ontwerp tot heffing eener weeldevertermgsbelasting was tevens gevoegd een. ontwerp tot hef- fingp eener hotel belasti ng. Ter geruststelling van dè hotelhouders kan worden medegedeeld, dat naar de mee ning der 'Rtegeering thans niet tot de in voering eener hotelbelasting kan worden overgegaan, omdat het hatelbedrijf een zeer moeilijken tijd doormaakt, terwijl het toch reeds door andere heffingen zwaar wordt belast. BINNENLAND RIJKSHULP AAN GEMEENTEN. Eischen van opcenten-heffing. Het aantal gemeenten, dat om de be grooting sluitend te maken, rijkshulp in den vorm van bijdrage in de algemeene kosten der gemeentehuishouding behoeft, neemt begrijpelijkerwijze steeds toe, we gens" de enorme uitgaven, die vooral door werkloozensteun op de gemeenten worden ,gelegd. Bekend is intusschen, dat het rijk, ook al in aanmerking genomen den staat van 's Rijks financiën, niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot het verleenen van dezen steun overgaat. Moet eenerzijds op de uitgaven der gemeente daartoe zooveel als slechts eenigszins mogelijk is zijn be snoeid, anderzijds eischt het Rijk, dat de plaatselijke belastingen tot het uiterste worden opgevoerd, alvorens rijkssubsidie tot het sluitend maken der begrooting wordt verleend. Thans heeft, naar wij vernemen, de re geering aan Ged. Staten der onderschei dene provincies medegedeeld, dat in dit geval naast 100 opcenten op de gemeente fondsbelasting, de opcenten op de perso- neele 'belasting tot niet minder dan 200 moeten zijn opgevoerd, zonder dat de hoofdsommen volgens de wet op de per soneel e belasting voor verlaging in aan- merking zijn gebracht. GEMEENTEARCHITECT VAN HUIZEN GESCHORST. Toen in den gemeenteraad van Huizen de begrooting aan de orde kwam, legde de heer D. Boerhout (Chr.-Hist.) de verkla ring af, dat vele raadsleden geen vertrou wen hebben in de begrooting van Open bare Werken, die is opgesteld door den hoofdambtenaar, omtrent wiens handelin gen een justitieel onderzoek gaande is. Andere leden verklaarden niet in de commissie zitting te willen nemen alvo rens deze kwestie in geheime zitting be sproken is. In de daarop gehouden geheime zitting hebben zeven van de elf leden den eisch gesteld, dat de bedoelde hoofdambtenaar de gemeente-architect moet worden geschorst alvorens zij de begrooting willen behandelen. Na heropening der openbare zitting werd het voorstel-Boerhout (C.-H.) om den ge meente-architect te schorsen, aangenomen. De voorstemmers verklaarden allen, dat het justitieel onderzoek hun te lang duur- de en schorsing in het belang der ge meente nbodzakelijk is. De heeren van Kappen (neutr.) en Kooy (Herv. kiezers) wilden den uitslag van het onderzoek afwachten. De burgemeester, de heer Egberts, had zich sterk tegen het schorsingsvoorstel verzet. De verdiensten, die de gemeente- architect heeft, aldus zeide hij, moet men afwegen tegenover het geval waar het nu om gaat. Nadat het voorstel was aangenomen, verklaarde hij, dat hij het niet zou uitvoe ren en het aan de Kroon ter vernietiging zal voordragen. De raad ging daarop over tot de benoe ming van een begrotingscommissie. DESTRUCTIE VAN VEE-CADAVERS. Gecentraliseerd groot bedrijf gewenscht. De minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. J. Ch. M. Ruys de Beerenbrouck, heeft een brief gezonden aan de Tweede Kamer over het vraagstuk van een destruc tor in het westen des lands. Wij ontleenen er aan: „Overeenkomstig een toezegging heb ik het plan van een destructor voor het wes ten des lands, waarvoor onder voorbehoud van medewerking van de Staten-Generaal een contract van geldleening met de N.V.. Thermo-Chemisóhe Fabrieken gesloten is, doen onderzoeken in een vergadering, die op 16 December in mijn departement ge houden is, „In die vergadéring waren, met den di recteur-generaal van de Volksgezondheid en den waarnemend veterinair hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, aanwezig vertegenwoordigers van het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomitéden Christe- 1 ijk en Boeren- en Tuindersbondden R.-K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond de afdeeling N.-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, organisa ties, die bij het vraagstuk ten nauwste be trokken zijn. Ook was aanwezig het lid van de Tweede Kamer de heer W. van der Sluis, burgemeester van Goor, die reeds jaren het werk van de N.T.F. in de practijk heeft leeren kennen. Het lid der Kamer do heer C. van den Heuvel was mede uitge- noodigd, maar niet ter vergadering aanwe zig. „In de vergadering werd de voorgeschie denis van het onderwerp uiteengezet. „De vergadering was van oordeel, dat een gecentraliseerd groot bedrijf de voor keur verdient boven een aantal kleine be drijven; een groot bedrijf kan het meest economisch werken en zonder onevenre dige lasten volledige waarborgen voor de hygiëne gevenhet verschaft ook zeker heid, dat de voordeelige en de nadeelige gemeenten op gelijke voet behandeld wor den. Voor destructoren, werkend voor een klein gebied, zijn nadeelige gemeenten veel bezwarender. „De besturen der gemeenten in het ge bied, waarvoor de destructor te Woerden zal worden opgericht, zijn van oordeel, dat zij bij de naamlooze vennootschap veilig en zeke zijn, wat bij het plan-De Kroes (destructor te Ovèrschie) niet het geval is. „Er werd op gewezen, dat onderzoek in het buitenland heeft uitgemaakt, dat cen tralisatie de beste vorm voor een bedrijf van destrcutie van vee en vleesch is. Met klem werd ook weersproken de mededee- ling, dat vele gemeenten in de naamlooze vennootschap geen vertrouwen hebben. Overleg met den heer De Kroes. „Aan de vergadering werd ook mede gedeeld, dat den heer De Kroes in een bij eenkomst op mijn departement inlichtingen zijn gevraagd aangaande zijn plannen am, mocht het plan van de naamlooze ven nootschap niet doorgaan, dat zelfde ge bied te bewerken. Daarbij bleek hij slechts een raming van 162.000 te hebben, maar niet een plan, dat berekend was op het gebied, dat de naamlooze vennoot schap met haar nieuwen destructor zal be werken, en daarbij bleek ook niet, dat hij in staat is het groote kapitaal, ongeveer 9 ton, dat noodig zou zijn voor een derge lijk plan, langs particulieren weg te ver schaffen. Zou hij Rijksteun noodig hebben, dan zou hij gelijkstaan ten deze met de naamlooze vennootschap, die dan, als heb bende de oudste rechten, zou moeten voorgaan. „Bij dat onderhoud en dit is ook aan de vergadering medegedeeld is den heer De Kroes gevraagd, of het juist was, dat bij zijn bedrijf zich reeds honderd ge meenten hadden aangesloten. Uit het ant woord bleek, dat enkele gemeenten waren aangesloten, „Van verschillende zijden werd er op ge wezen, dat een financieele opzet, als de heer De Kroes overlegde, volstrekt onvol doende is. „Van belang is, dat het plan van de naamlooze vennootschap zóó is, dat de ge meenten alleeir dan een matige uitkeering moeten doen, wanneer zulks noodig is om de exploitatie sluitend te maken. „Op grond van al deze overwegingen was de vergadering eenstemmig van oor deel, dat er tegen het contract met de naamlooze vennootschap geen bezwaar be staat, en was haar grootst mogelijke meer derheid van gevoelen, dat het onverant woordelijk zou zijn het plan van de naam looze vennootschap los te laten. „In aansluiting van het vorenstaande veroorloof ik mij nog op het volgende te wijzen: De herinnering, dat toen de regee- i'ing niet voor het oprichten van destruc tiebedrijven zorgde particulieren en ge meenten dat hebben gedaan, berust ten deele op een misverstand. Ingevolge de wet rust op de gemeenten de taak voor destructie te zorgen; de regeering heeft te dien aanzien geen wettelijke plichten. „Met betrekking tot de gestie van de naamlooze vennootschap te Bergum valt op het volgende te wijzen. De contracten met de gemeenten in de noordelijke pro vinciën hielden aanvankelijk in, dat de naamlooze vennootschap aan de gemeenten jaarlijks een zeker bedrag zou uitkeeren. De ervaring leerde, dat dit optimisme niet verwezenlijkt werdoverwegende, dat zij door haar werk aan de gemeenten kosten bespaarde, heeft de naamlooze vennoot schap met de besturen overlegd over een wijziging van de contracten in dien zin, dat de gemeenten een matige vergoeding aan de naamlooze vennootschap zouden beta len. Op deze ervaring is voortgebouwd bij de voorbereiding van dèn tweeden destruc tor. „Het is niet juist, dat de naamlooze vennootschap belangrijke bijdragen vraagt. Er is geen grond om regiering of naam looze vennootschap te verwijten, dat zij zich niets hebben aangetrpkken van de vroeger met de gemeenten aangegane ver bintenissen. De regeering stond buiten die verbintenissen, waarvan zij onkundig was, doordat de naamlooze vennootschap, had een voldoende aantal gemeenten gecon- tractueerd, den tweeden destructor met particulier kapitaal zou hebben gesticht. „Toen de onderhandelingen met de naamlooze vennootschap gevoerd werden, naderde de fatale termijn van 1 Juni 1932 voor de gemeenten- om te .voorzien in de destructie. Het ligt voor de hand, dat do regeering, voorziende, dat die tweede des tructor vóór dien dag niet gereed zou kun nen zijn, het voornemen opvatte, den ter mijn met een jaar te verlengen en daar. van aan de naamlooze vennootschap kennis gaf. Ik vermag niet in te zien, welke reden voor aanstoot in dit alles gelegen kan zijn." DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft, teneinde tegemoet te komen aan het verzet der spoorwegbonden tegen de oorspronkelijke plannen om de bestaande korting van 5 pet. om te zetten in een loonsverlaging van 10 pet., in te gaan op 1 Januari 1933 ,zioh na langdurige onder handelingen bereid verklaard om, indien daarvoor met de organisaties overeenstem ming zou zijn verkregen, hare voorstellen aidiis te wijzigen: 1. De loonsverlaging van 10 pet. zal te ruggebracht worden op 8 pet. 2. Bovendien is de directie bereid een bijdrage aan het zieken- en ondersteunings fonds voor bet gezin van de personeels leden ten laste der Maatschappijen te rie men. 3. Deze maatregelen gaan eerst met 1 April a.s. in. 4. De directie zal verder toezegging doen dat zij in de bedrijfsuitkomsten van 1933 en 1934 geen grond zal vinden om te komen tot verdere loonsverlagingsvoorsteien. De verschillende organisaties zullen zich omtrent deze voorstellen nader beraden. Steunuitkeeringen te Rotterdam. In de maand November 1932 werd aan werkloozensteun en onderhoud te Rotter dam bijna acht ton meer uitbetaald dan in dezelfde maand voor het jaar 1931, geiijk blijkt uit het thans door B. en W. aan den raad aangeboden maandelijksche overzicht van door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon in de eerste elf maanden van 1932 verleenden onder stand en toegekende uitkeeringen. In de/.e elf maanden werd bijna tien millioen gul den meer uitgekeerd dan in de overeen komstige periode van 1931, hetgeen in ver gelijking met dat jaar een stijging der uit gaven met meer dan 100 pet. beteekent. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De vroegere president der Vereen. Staten Calvin Coolidge plotseling overleden. (3e blad). Senator Borah verdedigt in den Senaat der Ver. Staten de houding van Frankrijk inzake de betaling der oorlogsschulden. (3e blad). De ramp van de „Atlantique". Het aan tal vermisten officieel op 19 gesteld. (Bui- tenl. Berichten 3e blad). BINNENLAND. Ook de tweede aangehoudene in de moordzaak te Numansdorp heeft bekend. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. De herdenking van Willem van Oranje in do Leidsche Universiteit (4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De biljartwedstrijden om het 2e klasse kampioenschap. HET WEER OP ZONDAG. Waarschijnlijk koeler en gaandeweg rustiger. De weersgesteldheid in ons land onder ging na jl. Zondag een vrij groote veran dering doordat zij onder den invloed kwam te staan van een zeer uitgebreid depres sie-gebied, waarvan het centrum in de omgeving van IJsland lag. In het alge meen was er in de ligging van dit de- pressiegebied sedert de vorige week niet veel verandering gekomen maar de lucht- drukking in het centrum was gedaald tot beneden 700 m.M. Met gevolg hiervan was dat de depressie niet alleen in om vang toenam maar ook, dat het lucht druk-verval over West-Europa veel groo- ter werd en over en rondom de Noordzee zeer zware stormen woeden. Hoezeer de depressie ook in omvang was toegenomen bleef haar invloed op den weerstoestand bij ons betrekkelijk gering. Het voornaamste gevolg van dien invloed was, dat het weer over het alge meen onrustigeer werd. Het voorbijtrek- ken van kleinere secundaire depressies in het Noord-Westen veroorzaakte hier eenigszins regenachtig weer. Tot een alge- heelen omslag in storm- en regenweer is echter niet gekomen, doordat na Woens dag de enorme depressie, die geheel door koude luchtmassa's was omgeven, begon af te sterven. De vooruitzichten voor het weer in de eerstvolgende dagen hangen er geheel van af of de aan de Westzijde der depres sie invallende koude Noord-Westelijke luchtstroom tot onze omgeving zal kun nen doordringen of dat de toevoer van warm-vochtige lucht uit het Zuiden zal aanhouden. Er zijn goede gronden om aan te nomen dat het eerste gebeuren zal. Dan zal men bij stijgenden barometer Westelijken wind en afkoeling kunnen verwachten. Waar schijnlijk zal dan het weer eerst eenigszins buiig zijn om vervolgens langzaam rusti ger te worden en weer op te klaren. In het algemeen is echter de tijd, waarop dit gebeuren zal, onzekerder dan de wijze waarop de veranderingen zich zullen vol trekken. Kans op vorst is er nog niet. Benoeming directeur-secretaris Nederlandsche Bank. Bij K. B. is met ingang van 15 Januari bij de N.V. De Nederlandsche Bank be noemd tot directeur-secretaris mr. J. Wes terman Holstijn en zulks voor den tijd van zeven jaar. De heer Westerman Holstijn maakte reeds deel der directie uit en wel sinds 1921. Voor dien tijd was hij ook werkzaam bij De Twentsche Bank en de Javasche Bank.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1