DE N.Z.H.T.M. IN NIEUWE BANEN DINSDAG 27 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 De stuiptrekkingen van de oude „stoof" duren nog enkele dagen Nog een week en het is gebeurd! Het oude, sjokkende stoorutrainmetje, dat ais een oud vrouwtje in lange rokken over den weg schuife.de vijftig jaren lang, heeft geen week meer te leven. Het is ten doocle opgeschreven, gevallen als slachtoffer van den modernen verkeers- moloch. Vrijdagavond te 11.40 zal de uitvaart plaats hebben De laatste „stoof" zal bij zijn heengaan ongetwijfe.d veel belangstellenden trekken en hij zal, door het vinden van een plaatsje in het trammuseum, nog slechts zoo nu en dan herinneren aan dien goeden ouden tijd, toen het verkeer niet zulke eiscken stelde als tegenwoordig. Nu zijn die eischen anders. De electrificatie van de tram in de bol lenstreek tusschen Leiden en Haarlem is er het bewijs van. Toch mag het verwondering wekken, dat het zoo lange jaren geduurd heeft alvorens de electrificatie van de in de na-oorlogsche jaren zoo welvarende bollenstreek een feit werd. De oorzaken, die hieraan ten grondslag lagen, zullen we hier niet bespreken even min als het lange proces, dat de laatste ja ren voor de verandering voorafging. In 't kort willen we slechts memoreeren, dat de N.V. Brockwaybus-Maatschappij drie jaar geleden verlenging van concessie verkreeg en dat na afloop daarvan de elec- trische moest rijden. Toen Ged. Staten nu in de eerste maan den van dit jaar een beslissing moest ne men over al of niet ver.enging van de con cessie aan de Brockway. werd van deze zijde betoogd, dat een kind wel kon zien, dat de N.Z.H.T.M. op 1 Januari niet met de electrificatie gereed zou zijn.... Nu hebben we Zaterdagmiddag, op uit- noodiging van de directie der N.Z.H.T.M. de eerste proefrit van de electnsche van Leiden naar Haarlem meegemaakt. Van de N.Z.H.T.M. waren daarbij behal ve de directeur, de heer ïr. W. J. Burgers- dijk, tegenwoordig de heeren ir. Modder man, Imink, v. d. Vijver en v. Nu^teren. De wagens, die. op dit nieuwe traject zul len dienst doen, zijn van een nieuwe con structie en zeer geriefelijk ingericht. Hier voor werden tien wagens besteld bij de N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beynes te Haarlem. Wijl in Haarlem geen wagens mogen loopen van grootere lengte dan 10 Meter, werd een nieuwe vinding toegepast, en wel twee wagens op 3 trucks, die een z.g. har monica-verbinding hebben. Vooraan en achteraan bevinden zich de motoren, de midelste truck is motorloos. Minstens 150 personen kunnen in dit nieuwe rijtuig een plaatsje vinden, een be- hagelijk plaatsje zelfs, want de zitplaatsen zijn zoo geriefelijk mogelijk gemaakt en met leer bekleed. De verwarming van deze wagens is electrisch. De kosten van deze wagens bedragen f -13.000. De maximum snelheid van deze tram be draagt 60 K.M. Echter, vooral in de dor pen is de snelheid veel minder, hetgeen de veiligheid van het verkeer natuurliik mee brengt. Zoo zal de rit Leiden—Haarlem (station) 80 minuten duren, terwijl de stoomtram er 110 minuten over deed. Wanneer men dezen tijd van 80 minuten GEMENGDE BERICHTEN MOTOR RIJDT TEGEN AFSLUITBOOM Twee dooden. Zaterdagavond laat heeft te Soestdijk een ernstig motorongeval plaats gehad, waarbij twee personen het leven hebben verloren De gebroeders Lief tink uit Lcusdcn bii Amersfoort, die per motorrijwiel een b* zoek hadden gebracht aan een familielid te Hilversum, zijn vermoedeliik tengevol ge van den plaatselijken mist omstreeks half twaalf, toen zij op weg naar huis wa ren, tegen den gesloten afsluitboom van den spoorwegovergang nabij het station Soestdijk gebotst. Het motorrijwiel snelde daarbij onder den afsluitboom door, ter wijl de 26-jarige motorrijder en de 24-jari- gc duorijder met de hoofden tegen den oj> gelichten afsluitboom vlogen. Het vernielde motorrijwiel en de beide slachtoffers bicven op den spoorweg liggen. Spoedig was geneeskundige hulp van drie artsen uit de omgeving aanwezig. Uit 'i het onderzoek bleek echter, dat de motor rijder op slag was gedood. Zijn 24-jarige broer werd bewusteloos opgenomen en naar liet ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Zondagochtend te zes uur is ook hij aan de gevolgen van het ongeval overleden. Beide slachtoffers waren ongehuwd. ERNSTIGE AANRIJDING. Eén doode, één gewonde. Men meldt ons uit Amsterdam: Gister avond omstreeks kwart voor 12 reed in zeer snellen vaart een luxe-auto van de richting van het Surinameplein in de richting van het Mercatorplein. Bij de kruising VHoofdwegPosjesweg zagen voor bijgangers, dat de wagen plotseling begon te slingeren en hierbij over een vluchtheu vel reed. Op dit kruispunt liepen een damt en heer, die niet meer voor de plotseling opdoemende auto konden ontwijken cn ge in aanmerking neemt, begrijpt men al da delijk, dat deze tram-verkeersweg als door gaand verkeer aanmerkelijk verbeterd zou kunnen worden (de trein rijdt er 25 minu ten over), doch a s verbinding tusschen de verschillende dorpen in dc bollenstreek, du6 als locale weg, is hij zeker afdoende. De baan is niet geheel dubbelspoor, vooral niet in de dorpen, de verhouding is ongeveer ge.ijk: 16 K.M. dubbel-, 13 K.M. enkelspoor. Op afstanden van ongeveer 1 K.M. zijn op het enkelspoor wisselplaatsen aangebracht, zoodat wachten practisch uit gesloten is. Het dubbelspoor gaat bij het begin van ieder dorp, waar de wegen tenminste op moderne breedte zijn aangelegd, naar het midden van de straat over. Dit beteekent dus voor automobilisten ongetwijfeld, dat zij moeten oppassen, maar. automobilis ten moeten a - tij d en overal oppassen. Dat deze kruispunten, zooals bereidt in een der bladen werd geschreven, levensgevaarlijk zijnwie zal het zoggen. Intusschen heeft de N.Z.H.T.M. daarvoor alleen niet de verantwoordelijkheid. De Waterstaat heeft het baanproject aldus aanbevolen. De kosten van aan.eg bedragen ander half millioen gulden, maar dit bedrag zal nog wel een flink stuk overschreden wor den, als straks de nieuwe rijksweg Amster damDen Haag tot stand zal zijn geko men. Deze weg toch zal een paar honderd meter ten zuiden van den tegenwoordigen spoorwegovergang bij Sassenheim den spoorweg gaan kruisen over een viaduct, om vandaar naar de nieuwe Postbrug en zoo ten Westen van Oegstgeest om naar den Haagsehen Schouw te loopen. De electrische tram nu zal, indien deze weg tot stand is gekomen, ten oosten daar van vanaf de Postbrug meebuigen, om over hetzelfde viaduct den spoorweg te kruisen. Met een sterke helling buigt de tram dan op een eigen baan naar beneden om door een viaduct onder den nieuwen weg zijn oude baan weer op te zoeken. De stroomlevering voor dc electrische ge schiedt dcor de Centrale te Leiden. Dit is een stroom van 10.000 Volt. In Hil'.egom is voor de tram een transformatorstation gebouw, waarin twee gelijkrichters zijn ge bouwd. Daar wordt de 10.000 Volt wissel stroom omgezet in 1100 k 1200 Volt gelijk stroom. Dit alles geschiedt automatisch, zoodat dit station geen bediening behoeft. Tenslotte de tarieven. Natuurlijk konden de prijzen van de stoomtram niet gehand haafd blijven temeer niet wijl rekening ge houden moest worden met het concurrente vervoer middel, de autobus. Een retour Leiden (Hooge Rijndijk. Tuinstadwijk) Haarlem (station) zal nu één gulden kosten. Uit dezen prijs zijn de tarieven over de onderlinge afstanden zoo eenigszins te ver gelijken. De wagens vinden to Leiden onderdak in de met 3 sporen vergroote remise aan den ftijnsburgerweg. Deze loods is 90 M. lang en 14 M. breed. De kosten bedrageD rond 50.000.—. Zooals reeds gemeld, zal de officieele openingsrit a.s. Vrijdagmiddag plaats heb ben. Hiervoor zijn o.m. uitgenoodigd de gemeentebesturen en raadsleden van Lei den en Haarlem en alle tusschengelegen plaatsen, z/oodat men een paar honderd be langstellenden verwacht. Daags voor Oude Jaar zal de electrische dus de laatste stoomtram uit onze streek verdrijven. Kon de N.Z.T.H.M. het jaar 1932 beter afsluiten? grepen werden. Beiden werden tegen den grond geslingerd en door de auto overre den. De auto reed nog even door en kwam bij het tegenoverliggend trottoir tot staan De chauffeur verklaarde aan een voorbij ganger, dat een band was gesprongen toen hü evenwel bemerkte, dat hij twee slachtoffers gemaakt had, sloeg hij op de vlucht en was spoedig verdwenen. De dame was intusschen in zwaar gewonden toe stand een café binnengedragen. De heer, haar verloofde, bleek minder ernstig ge wond te zijn. Beiden zijn door den G. G. en G. D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De auto is in beslag geno men. De naam van den chauffeur is be kend. Er zijn tal van getuigen, die ver klaren, dat de man met buitengewone snel heid heeft gereden. Nader vernemen wij, dat dc overreden dame, de 28-ajrige A. E. D. B., kort na het ongeluk is overleden. De toestand van haar verloofde, de 22-jarige J. P. B. is re delijk. De chauffeur is inmiddels gearres teerd. AUTO TEGEN EEN WAGEN GEBOTST. Een jongen aan de gevolgen overleden. Eersten Kerstdag des voormiddags 19 uur heeft op de Laan van Mecrdervoort onder Loosduinen een ernstig auto-ongo- luk met doodelijken afloop plaats gehad. Ter plaatse reed de 18-jarige Brouwei uit de Kockstraat in gezelschap van zijn 16-jarigcn broeder in een Chrysler-auto. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is de bestuurder in volle vaart tegen een van de langs den weg staando gerccdschaps- wagen van de gemeente opgebotst. De be stuurder, die later niet in het bezit van een rijbewijs bleek te zijn, bekwam geen noemenswaardig letsel, doch de 16-jarige. Th. B. werd met een gecompliceerde!, beenfractuur opgenomen en naar het R.-K. ziekenhuis in het Westeinde te Dpu Haag vervoerd alwaar hij spoedig aan de gevolgen is overleden. De auto werd zwaar beschadigd. De bri gade der Kon. Marechaussee te Loosdni- nen stelt een onderzoek naar de schuld vraag rin. Hevige brand in een krank zinnigengesticht te Heiloo Aile patiënten in veiligheid gebracht In den vroegen ochtend van den eersten Kerstdag heeft een felle brand gewoed in het St. Willibrordusgesticht te Heiloo en wel in het St. Josephspaviljoen, een der vier groote gebouwen van deze stichting, waar de krankzinnigen worden verpleegd. Op de eerste verdieping van het St. Jo- sephsgebouw het hoofdgebouw was gedurende dien nacht in de daar gevestig de kapel kerkdienst gehouden. Te kwart over zes Zondagochtend werd plotseling brand ontdekt, die in of nabij de kapel moet zijn uitgebroken. In de ka pel, waar een kribbe was ingericht, ston den kaarsen te branden. Of deze de oor- AUTO TE WATER GEREDEN. De bestuurder verdronken. Zondagnacht heeft nabij de Bontebrug to Stobbengat nabij Hccrcnveen een droe vig ongeval plaats gehad. De 27-jarige M. Nap pert, die bij zijn broer te Nieuwebrug woonde, had per auto zijn moeder naar Stavoren gebracht, die bij een anderen zoon te Den Helder de Kerstdagen ging doorbrengen. Op de te rugreis had hij zijn verloofde van Leeuwai- den gehaald en was met haar naar haar ouders, den veehouder II. van der Meulen, gegaan om bij hen den avond door te bren gen. Te kwart over twaalf begaf de liper N. zich naar huis. Bij de Bontebrug is hij waarschijnlijk'door den mist misleid en is hij met zijn auto van den 2 1/2 M. hoogen walmuur in het water gestort. De auto kwam op den kop terecht en toen het voev- tuig gevonden werd staken de achterwie len alleen nog boven water uit. De zoon van den veehouder Klaver, die op ohgeveer 800 M. achter dc auto reed, bemerkte niets van het ongeval 'voordat hij ter plaatse kwam. Met een praam en een ladder slaagde daarop dc heer Tj. van dei Meulen er in het slachtoffer te vinden. De heer N. zat nog aohter het stuur. Een uur lang heeft men, nadat hij op het droge was gebracht; getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs. De dood Was reeds ingetreden. Het lijk is naar de woning van de ouders overgebracht. De auto is Zondagmorgen met een kraanwagen opgehaald. VRACHTAUTO DOOR TRAM GEGREPEN. Cchauffeur zwaar gewond. Op den Haarlemmerweg, ter hoogte van de Liedebrug heeft aZterdagmiddag te on geveer 2 uur een botsing plaats gehad tus schen een trein van de N.Z. Holl. Tramweg- maatschappij en een vrachtauto. Beide voertuigen reden in de richting Haarlem, de auto met bestemming Sant poort; ter hoogte van de Liedebrug kruiste de vrachtauto de trambaan, zonder dat de chauffeur merkte, dat een trein in aantocht was. De vrachtauto werd van voren gegre pen en geheel vernield. De chauffeur werd ernstig gewond en is per auto naar een zie kenhuis te Haarlem vervoerd. Dc motorwagen van de tram werd be schadigd en het spoor in de richting HaarlemAmsterdam was cenigen Lijd go- tremd. Het verkeer moest over enkel spoor worden geleid en ondervond vertraging. DRONKEN ACHTER HET AUTOSTUUR Een paard gedood, twee menschen gewond. Een ongeluk, dat door de omstandighe den buitengewoon ergerlijk is, heeft Zater dagmiddag omstreeks zes uur op den Or- thenscheweg te 's-Hertogenbosch plaats ge had. Zekere D. uit deze gemeente, wien het nummerbewijs is ontnomen wegens her haalde dronkenschap, reed naar de ,.Mnd- mrg." meldt, in beschonken toestand met zijn auto uit Orthen in de richting Den Bosch. Zijn voertuig slingerde van den cenen naar den anderen kant van den weg. Ter hoogte van de voormalige ijzeroonstructie- fabriek „Nederland" reed D. een met een zaak van den brand zijn geweest, staat niet vast. Ook is het mogelijk, dat een kerspalm in brand is gevlogen. Het vuur, dat gretig voedsel vond in het lichtbrandbare Kerst-materiaal, verspreid de zich snel. Er bestond ernstig gevaar voor de meer dan honderd patiënten krankzinnigen die op deze verdieping hun slaapzalen hadden. Dc broeders van het St. Willibrordusgesticht, bijgestaan door ijlings toegeschoten hulp van buiten, traden echter vastberaden op en binnen een half uur waren alle patiënten, van wie een aantal met krib en al moest" worden weggedragen en van wie de meestcn in nachtgewaad moesten worden vervoerd, naar de andere gebouwen van het gesticht overgebracht. Geen enkele patiënt heeft ecnig letsel gekregen. Fel sloegen de vlammen spoedig uit het dak en er werd voor de Alkmaarscho brand weer, die ook de brandblussohing in Heiloo verzorgt, groot alarm gemaakt. De autori teiten werden gewaarschuwd en spoedig was ook de burgemeester van Heiloo, Jhr. H. van Foreest, ter plaatse. paard bespannen kar aan waarop zich de familie v. Esch uit 's-Hertogenbosch be vond. Het paard werd op slag gedood, terwijl het dochtertje van Van Esch een hersen schudding en vleeschwonden opliep. Ook Van Esch zelf bekwam hevig bloedende hoofdwonden en kneuzingen aan het lin kerbeen, terwijl zijn kar totaal werd ver- Leid. Onmiddellijk werd D. gearresteerd, ter wijl zijn auto in beslag werd genomen. Zon dagmorgen werd D., nadat hij zijn roes had uitgeslapen cn nadat tegtn hem proces-ver baal was opgemaakt, weer in vrijheid ge steld. De toestand van het gewonde meisje is redelijk wel. ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. Auto rijdt door de afsluitboomen heen. Vrijdag reed ds heer G. uit Maastricht met zijn luxe-auto, waarin mede zijn 34- jarige echbgenoote zat, door een slagboom heen van den overweg tussrehen Sittard en Geleen. De auto bleef even op de rails stil staan, juist op 't moment, dat een sneltrein uit de richting Heerlen kwam. Achteruit rijden was onmogelijk; gelukkig had de bestuurder genoeg tegenwoordigheid van geest ook nog door den tweeden slagboom heen te rijden en aldus den veiligen Rijks weg weer te bereiken. De auto werd licht bzschadigd, terwijl van dc slagboomen niet veel mécr overbleef dan 'n ruïne van hout en ijzer. „M-s»b." Slachtoffer van auto-ongeluk overleden. De echtgenoote van den heer Moes aan de Nordervaart te Smilde, welke Vrijdag door een auto werd aangereden, is Zondag avond, zonder tot bewustzijn te zijn weer gekeerd, aan de gevolgen overleden. De doodelijke aanrijding te Kessel. Bij den rijksveldwachter te Kessel, meld de zioh Vrijdag de 50-jarige handelsreizi ger J. H. Bas uit Bclfeld, die verklaarde Donderdagavond op den Rijksweg te Kes sel plotseling een bons tegen zijn auto te hebben gehoord, terwijl de zijruit van zijn wagen in s-chrervcn was gevlogen. B. meen de dat men een zwaar voorwerp tegen zijn auto wierp. Toen hij Vrijdagmorgen in de dagbladen las, van de aanrijding waarbij de heer L. Jaènsen werd gedood, ging hij onmiddel lijk aangifte doen van hot voorgevallene op Donderdagavond. B. heeft zich vervolgens naar de offi cier van justitie te Roermond begeven, waar hij aan een verhoor werd onderwor pen en de auto werd onderzocht. Na het verhoor werd B. weer vrij gelaten de auto vij gegeven. Het lijk van J. werd door de politie ui beslag genomen. HEIPAAL OP HET HOOFD. Een arbeider gedood. Te Maastricht heeft Zaterdag de 27-va- rige timmerman Sillekens, werkzaam bij de St. Servatiusbrug, bij he opdraaien van de heipalen een dier palen op het hoofd ge kregen. Hij was onmiddellijk dood. De ongelukkige was sinds vier weken gehuwd. Do Alkmaar sob e brandweer verscheen zeer spoedig en tastte het vuur krachtig aan. Behalve de inventaris en de houten deelen van de eerste on zolderverdieping van het gebouw, vond het vuur weinig voedsel. Dc eerste verdieping is door een betonnen vloer van de parterre, waar do apotheek, de operatiezaal en kantoven zijn govestigd, gescheiden. Binnen het uur was de brandweer het vuur dan ook meester en was het gevaar voor uitbreiding gewe ken. Dc geheele eerste verdieping cn do zolderverdioping zijn echter uitgebrand. Do parterre kreeg groote waterschade. Vele kerkgangers, die des morgens vroeg naar huis gingen, s/U»egen het blusschings- werk van de Alkmaarsche brandweer gade. Tegen negen uur was de blussching geheel voltooid. Het door den brand verwoeste gobouw is slechts eenige jaren oud. Het St. Willi- brordusgestioht is nog niet geheel voltooid en het laatste van het complex paviljoens ia nog in aanbouw. BOERDERIJ AFGEBRAND TE RUCPHEN. Negen stuks vee omgekomen. Door onbekende oorzaak is do groot© boerderij van P. Lauryssen te Rucphcn Za terdagnacht een prooi der vlammen gewor den. Het vuur greep zoo snol om zich hoen dat vrijwel niets van den inboedel kan wor den gered. Ook een vaars, vier groote kal veren en vier varkens, benevens het land bouwgereedschap gingen verloren. Verze kering dekt slechts ten dcclc de beloopeu schade. BRAND IN EINDHOVEN. Zondagavond omstreeks half negen brak brand uit in perceel 30 aan do Oude Bo- gert nabij den overweg Woenscl, welk pand in eigendom toebehoort aan den heer An- sems te Eindhoven. De bovenverdieping van het pand werd bewoond door den hoer C. Baarsgarst, directeur van dc Chicago- bioscoop, terwijl de heer L. Davids in do benedenverdieping een pclterijenhandel drijft. De familie Davids bleek niet thuis'te zijn; zij had reeds voor Kerstmis de stad verlaten; de heer Baarsgarst was een half uur tevoren nog in het pand geweest. Toen de buren het vuur ontdekten, waar schuwden zij de brandweer, dio van alle kanten de vuurzee bestreed. Binnen enkele uren was men het vuur meester; de boven verdieping is echter totaal uitgebrand, ter wijl in de benedenverdieping groote water schade is aangericht. Niets kon gered wor den. De heer B. is nieit verzekerd, de hoer D. wel. Omtrent de oorzaak van den brand vermoedt, men, dat een brandend petro leumlampje, dat op den trap stond, is om gevallen en dat daardoor den brand is ont staan. De brand te Klein Dongen. In veiband met den dezer dagen plant» gehad hebbenden brand to Klin Dongen, waarbij twee groote boerderijen vernield werden, is de landbouwer R. aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. R.K. VER VOOR KRAJVMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN LEIDEN PLAATSINGSBUMEAU/ BOERHAAVESTR/yAll 30/ Geopend elke 9415 middag van 2 tot 5 uur. Uitsluitend schriftelijke aanvragen. Adres: R.K. Ver. v. Kr. Stille Rijn 7

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9