24ste Jaargang DINSDAG 27 DECEMBER 1932 No. V^bu DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN S)e£cidócli^6ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Verkorting arbeidstijd? Wat is de oorzaak van de werkloosheid, die ongeveer dertig millioen slachtoffers ui Europa heeft gemaakt? Een klaar en volledig antwoord op deze vraag kan moeielijk worden gegeven. De oorzaak van de werkloosheid is heel gecompliceerd, heel saamgesteld: er zijn verschillende oorzaken. En in hoeverre nu juist e 1 k dezer schuldig is aan de werk loosheid, is, meenen wij, tot op heden nog door niemand met eenige beslistheid aan getoond. De oeconomische inzinking, als gevolg van de na-oorlogsche lasten, heeft ook in landen, die niet direct door de oorlogs schulden worden gedrukt, een verwarring in het bedrijfsleven veroorzaakt. De buitengewone tarieven en kooge tol muren hebben industrie en handel ver lamd en neergeslagen. Een deel der industrie is naar andere werelddeelen verplaatst. Vooral Indië en Japan ontwikkelen een grooto bedrijvig heid op industrieel gebied, waardoor groo te afzetgebieden van Europeesche landen zijn verloren gegaan. Dagelijks worden nieuwe vindingen ge ëxploiteerd, die onder den naam van ra tionalisatie en arbeidsbesparing telkens weer het groote leger der werkloozen ko men vergrooten. Ziehier een, niet volledige reeks, der oorzaken van de werkloosheid aangestipt. Deze oorzaken kunnen, naar veler mee- ning, worden weggenomen, althans voor een groot deel, indien de vele internatio nale conferenties mèer en beter werk zou den doen, dan zij, helaas, tot nu toe heb- gen gedaan.... Den laatsten tijd dringt zich steeds ster ker in de aandacht naar voren een mid del, om de vreeselijke wereld-ziekte der werkloosheid te genezen: verkorting van den arbeidstijd. Iedereen ziet onmiddellijk in, dat, i n- d e n dit een deugdelijk middel zou zijn, het in geen geval, alle oorzaken van de werkloosheid zou uit de wereld ruimen! Maar het kan een middel zijn, om de werkloosheid, meer of minder aanzienlijk, terug te dringen en te beperken. En daarom m o et dit vraagstuk ver korting van den arbeidstijd worden be studeerd. En daarom is ook onverantwoor de 1 ij k de houding van de Ned. Werkge vers vereeuiging, die blijkens haar geschrif ten zelfs van geen bestudeering van dit vraagstuk zou willen weten. Bij zulk een verschrikkelijke wereld-ramp is het plicht, elk middel te bestudeeren, aan gewezen door ernstige lieden, ook al zou het nog maar slechts misschien eenige ver in den toestand kunnen brengen. Zaterdag hebben wij medegedeeld, dat er benoemd is een Nederlandsche afvaar diging naar Genève, waar op een interna tionale conferentie de bestudeering van het vraagstuk der verkorting van den arbeids tijd zal worden ingeleid. En onlangs heeft de Hooge Baad van Arbeid in ons land met meerderheid van stemmen besloten, den voorzitter te ver zoeken, een commissie te benoemen, welke den Baad binnen den kortst mogelijken tijd zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet* noodig of gewenscht is, ter be perking van de crisis-werkloosheid, tijde lijke wettelijke maatregelen te nemen, wel ke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeidswet 1919 en de daarop gebaseerde besluiten, en eventueel daartoe strekkende voorstellen zal doen. Zoo staat dus het vraagstuk van verkor ting van den arbeidstijd midden in de be langstelling en bestudeering. KERSTTOESPRAAK VAN Z.H. PAUS PIUS XI EEN NIEUW JUBELJAAR AFGEKONDIGD. Zaterdagmorgen heeft de deken van het H. College van kardinalen, Z. Em. Kardi naal Granito Pignatelli di Belmonte ds traditie getrouw, den H. Vader de Kerst- wenschen van de Prinsen der Kerk aange boden. Op deze toespraak heeft de H. Va der met de volgende Kerstrede geant woord. Eerbiedwaardige Broeders. Wij hebben op dit oogenblik het heilig voorrecht, het H. College te kunnen dan ken voor de wenschen, die Z. H. Em. de kardinaal-deken heeft vertolkt. Wij danken u in het bizonder voor uw onverdroten ijver, voor uw ge'oedeu, voor de deelneming van het H. College aan onze zorgen, moeilijkheden en vertroostingen, voor den voortdurenden bijstand van uw gebed en voor uw werk voor de Kerk van Christus. Slechts één ding is er wat ons diep be droeft. Gij kent den allertreurigsten toe stand waarin de geloovigen en de kerke lijke hiërarchie zich bevinden in Spanje, Mexico en Rusland. Er heerscbt op dit oogenblik ©en anar chie des geestes, oorsprong van zooveel verdeeldheid tusschen de volken en staten, van oorlogsgruwelen en van burgeroorlo gen en van zooveel ellende in het bijzonder voor de armen en arbeiders, die de hulp der christelijke rechtvaardigheid en naasten liefde in het bizonder noodig hebben. Wij hebben echter anderzijds toch ook een vertroosting, de plechtige viering van het Eucharistisch congres van Dublin, de ontwikkeling van het Missiewerk en de bewonderenswaardige ontwikkeling der Katholieke Actie. Wij spreken verder onze diepe bewondering uit over de heldhaftige daden van priesters, religieuzen en een voudige geloovigen in die landen, waar de Kerk vervolgd wordt. Wij moeten hier ook nog spreken over een andere vertroosting, ons gegeven in de laatste dagen, namelijk 'de door onze be middeling gesloten Kerstwapenstilstand tusschen twee elkaar bestrijdende landen, Bolivia en Paraguay. Wij drukken de hoop uit, dat deze wapenstilstand moge leiden tot een volledigen vrede tusschen beide landen. Al Onzen Eerbiedwaardigen Broe ders, allen religieuzen, allen priesters, allen geloovigen der gansche Christenheid bie den Wij Onze gelukwenscken aan en den hemel smeeken Wij voor hen om kracht en sterkte in den naam van den H. Geest. Ook allen volken bieden Wij Onze Kerstwenschen aan en Wij smeeken voor hen of vrede, rust, wederzijdsch vertrou wen en voldoende en naar behooren be loonden arbeid. Verder verkondigen Wij een blijde bood schap voor de kinderen Gods, ja voor do geheele menschheid in naam van den Re- demptor mundi, namens den Verlosser, die Zijn leven gegeven en Zijn Bloed vergoten heeft voor de geheele menschheid. Deze blijde boodschap bestaat in de plechtige viering in het komende jaar van het eeuwfeest van den dood van Christus, dat voor de negentiende maal hernieuwd wordt, dus in de viering van een Anno San to, een heilig jaar, een jubileum-jaar. Het aangekondigde Heilige jaar zal den 2en April 1933 aanvangen en tot den 2en April 1934 duren, dus van Palm-Zondag 1933 tot den tweeden Paaschdag van 1934. Voor de geheele Katholieke wereld zal dit jaar dus een jaar zijn van gebed en van boete, waaraan alle weldaden van een Heilig Jaar verbonden zijn en waaraan te zijner tijd nog nieuwe gunsten verbonden zullen worden. Zoo zijn de wegen Gods en des Hemels niet alleen voor de geestelijkheid en de geheele Christenheid, maar voor de ge heele wereld, welke wij vrede, broederlijx- heid en naastenliefde toewenschen. Tenslotte geven Wij aan alle volken, gezinnen en aan ieder afzonderlijk, in het bijzonder aan de noodlijdenden en bedruk ten onzen Apostolischen zegen. „Maasbode". DE HERDERS. Wie niet zóó arm is, dat hij zich geen tijd gunt of geen lust heeft, om zoo nu en dan in stilte, te midden van de drukte van het dagelijksch leven, te genieten van een diepe gedachte, uitgedrukt in schoo- uen vorm hij leze met aandacht volgend gedicht, 't Is van Anton van Duinkerken, geplaatst in de „Gemeenschap". Omdat eenvoudigen verstaan Wat door een ingewikkeld zoeken, Noch lezen in geleerde boeken Begrepen wordt of nagegaan. Zijn herders toen in Uwen stal Geknield en hebben U aanbeden. Dit is tweeduizend jaar^ geleden En nog weet elk het overaL Geen mensch heeft ooit hun naam gemeld. De rest van hun onschuldig leven Is door geen wetenschap beschreven, Wordt slechts aan kinderen verteld. BINNENLAND DOUANE- EN CR EDI ET VER DRAG MET DU ITSCHLAND. Onderhandelingen over een nieuw verdrag. DE NIEUWE INVOERRECHTEN MET 1 JANUARI. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche regeering de Duitsche regeering doon vragen, of laatstgenoemde bereid is te on derhandelen over de afsluiting van' een nieuw verdrag, dat in de plaats zou komen van die gedeelten van het douane- en kre dietverdrag van 1925 die op 31 December a.s. ophouden van kracht te zijn. De Nederlandsche regeering verbond daar mede de vraag of de Duitsche regeering er mee zou kunnen instemmen dat gedurende den tijd der onderhandelingen de zoocven genoemde afloopende gedeelten van het be staande verdrag zouden kunnen worden ge continueerd. In antwoord hierop werd van Duitsche zijde medegedeeld, dat de Duitsche regee ring tot onderhandelen over een nieuw ver drag bereid was, desgewenscht reeds in Januari a.s. maar dat tegen het laten door- loopen van de expireerende gedeelten van het bestaande douane- en kredietverdrag overwegende bezwaren bestonden. De directie van den landbouw deelt mede, dat de Duitsche regeering heeft ver klaard, niet bereid te zijn, de tariefverla gingen, vastgelegd in het Duitsch-Neder- landsch douane- en credietverdrag van 26 November 1925, na 1 Januari a.s. te besten digen. In verband hiermede bevat het Reichszollblatt no. 97, van 21 December 1932, de wijzigingen in het Duitsche tarief van invoerrechten, welke met ingang van 1 Januari 1933 van kracht worden. DEVIEZEN REG EL ING MET DU ITSCHLAND. Hoe de regeling tusschen Duitschland en Zweden thans is. In een officieel communiqué omtrent do deviezenrege.ing met Duitschland wordt medegedeeld, dat de betrokken overeen komst in hoofdzaak neerkomt op het reeds eenigen tijd tusschen Zweden en Duitsch land geldende deviezen-arrangement. Daar de regeling tusschen Zweden en Duitschland aan weinigen hier te lande be kend zal zijn. laten wij hieronder de hoofd punten van deze overeenkomst vo'.gen: Deze houdt, volgens het officieele Zweed- sche communiqué van 20 September j.l. in, dat, voor zoover de deviezen, die ingevolge de Duitsche bepalingen omtrent de z.g. „Allgemeine Devisengenehmigung" aan im porteurs van goedeien in Duitschland zijn toegewezen, niet toereikend zijn voor de betaling van uit Zweden ingevoerde waren, de nog verschuldigde bedragen door den betrokken Duitschen importeur in Marken kunnen werden gestort op een bijzondere rekening, die op naam van de Zweedsche Rijksbank bij de Duitsche Rijksbank is ge opend. Zoodra een dergelijke storting heeft plaats gehad, zal de Zweedsche FJijksbank daarvan kennis geven aan den betrokken exporteur, die daarna aan de Zweedsche Rijksbank moet mededeelen, op welke wijze hij o&r het gestorte bedrag wenscht te beschikken, b.v. door het te verkoopen aan een Zweedschen importeur of bank Een' overeenkomstige regeling geldt ook voor het geval, dat een dergelijke „Allge meine Devisengenehmigung" in Duitsch land is toegekend aan firma's, gevestigd in Zweden. Het Duitsche „Reichswirtschaftsministe- rium" heeft tezelfder tijd een mededeeling verstrekt, in overeenstemming met het bo venstaande, waarin werd medegedeeld, dat de firma's, die in het bezit zijn van een All gemeine Devisengenehmigung, de bedragen niet overeenkomstie die „Devisengenehmi gung" mogen worden getransfereerd, mo gen besteden ter betaling van goederenin- koopen in Zweden door storting bij de Duitsche Rijksbank ten gunste van de Zweedsche Rijksbank. De Zweedsche Rijks bank stelt harerzijds deze bedragen ter be schikking van de Zweedsche goederen'.eve- ranciers. Voor elk geval afzonderlijk moet de toestemming van de betrokken „Devi- senbewirtschaftungssteUe'' gegeven wor den, die principieel die toestemming ver leent. Aan de hand van het bovenstaande zal men dus kunnen nagaan hoe de thans ge troffen regeling tusschen Nederland en Duitschland zal werken: de clearing zal plaats hebben voor het restant der bedra gen, verschuldigd door Duitschland uit im port van goederen uit Nederland, welk res tant overeenkomstig de bestaande dcvic- zenrcgelingen niet getransfereerd mag wor den Dit restant zal dan worden gestort bij de Duitsche Rijksbank, op een speciaal tc openen rekening van de Nederlandse^ Bank, die er dan op gelijke wijze, als is aangegeven t- a. v. Zeweden mede zal moe ten handelen. Wat bijzonderheden betreft, zal men in- tusschen goed doen de officieele modedce- DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Naar wij vernemen zijn dezer dagen on geveer alle gegevens betreffende den steun aan den tuinbouw op de veilingen verza meld en doorgezonden, zoodat verwacht kan worden, dat half Januari oen eerste steunuitkccring aan de tuinders kan plaat6 hebben. STEUN AAN DE BOSKOOPSCHE CULTURES. De heer de Wilde heeft aan den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid de vraag gesteld, of de Regeering kon mede deelen of (met het oog op de financiecle moeilijkheden, waarin vele kweekers gaan verkeeren) binnen zeer korten tijd 'n wets ontwerp mag worden tegemoet gezien be treffende den steun aan de Boskoopsche cultures. BOTERINVOER. De beperking van den invoer van boter zal een jaar verlengd worden. GRAAF VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. t Op 59-jarigen leeftijd is op don Eersten Kerstdag, nadat hij nog kort te voren in schijnbaar volmaakte gezondheid de Kerst viering in de Groote Kerk tc den Haag had bijgewoond, te zijnen huize overleden mr. dr. Frederik Alexander Carel Graaf van Lynden van Sandenburg, vice-president van den Raad van State, Opperkamerheer van II. M. de Koningin en oud-commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht. Werkverschaffingspolitiek der Regeering. Een kleine commissie uit de werkgevers- en werknemersbonden in het bouwbedrijf heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den secretaris-generaal van binnen- landsche zaken, daartoe opgeroepen door den minister, die evenwel verhinderd was de commissie-leden te ontvangen. De Commissie heeft, mede aan de hand va-n voorbeelden, krachtig aangedrongen op: lo. voortaan het juiste onderscheid to maken tusschen normale werken, welke op de vroeger gebruikelijke wijze behooren to worden uitgevoerd en de eigenlijke werk verschaffing; 2o. Indien tot werkverschaffing wordt overgegaan dan de leiding niet op te dra gen aan de Nederlandsche Heide Mij., doch aan aannemers; 3o. een commissie te benoemen uit werk gevers- en werknemersbonden uit het bouwbedrijf, welke de Regeering in ieder voorkomend geval adviseert op welke wijze en op welke voorwoorden een bepaald werk zal worden uitgevoerd. De secretaris-generaal deelde mede het voorgestelde met de desbetreffende afdee- ling te zullen bespreken en in een rapport aan den minister zijn meening te zullen uit eenzetten. De Commissie zegde nog toe schriftelijk een aantal gevallen ter kennis van den se cretaris-generaal te zullen brengen, waar bij van een juiste opvatting der zaak is af geweken. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het vijfjacen-plan in Rusland. blad). Een oproep van Hindenburg voor *Je jeugdige werkloozen in Duitschland. (ade blad). Vreeselijk mijnongeluk in Illinois. 54 mijnworkers bedolven. (BuitenL Berichten 2do bla-J). BINNENLAND. Het verkeer heeft mot de Kerstdagen heel wat slachtoffers geëischt: Motor te Soestdijk tegen een afsluitboom gereden: twee tlooden; te Amsterdam één doode en één gewonde bij een autoaanrij ding; jongen te Den Haag bij een aanrij ding zwaar gewond en overleden; auto nabij Heerenveen te water, bestuurder ver dronken; bij een botsing tusschen tram en auto op den Haarlemmerweg werd de chauf feur zwaar gewond. (Gem. Ber. 3do blad). Brand in het Krankzinnigengesticht te Heiloo; de patiënten gered. (Gem. Ber. 3de blad). Roofoverval in Rotterdam. (Gem. Ber. 3de blad). Moord te Lutterade. Gem. Ber. 3de blad.) ten roover als douane-beambte. (Laatst* Bor.). LEIDEN. Ruim een ton verduisterd ten nadcele van het Centraal Isr. Wees- en Doorgangs huis. (1ste blad). Timmerfabriek en stoomwasscherij aan de Aloëlaan door brand vernield (lsto blad). Een proefrit van de N. Z. H. T. M.: Lei den—Haarlem. (3de blad). DENKT ER NU AAN. Denkt er nu aan: Wie in het volgend jaar mede wil werken aan het resultaat der candidaatstelling voor de Tweede Kamer in de R. K. Staatspartij, hij moet vóór 1 Jan. a.s. lid zijn der plaatselijke R. K. Kiesvereeniging. Voor niemand kan er een beletsel zijn. De contributie is overal heel laag. In Lei den bijv. is de minimum contributie slechts vijftig cents per jaar, van welke betaling men ook nog zoo noodig vrijstelling kan krijgen, maarwaar men ook boven kan gaan, en, als men het missen kan, eigenlijk ook boven moét gaan! Het dagelijksch bestuur van dc R. K. Kiesvereeniging te Leiden bestaat uit de heeren: mr. E. J. M. Bolsius, Rijnsbur- gerweg 165 (voorzitter); J. M. H. Horikx, Oude Vest 177 (secretaris); P. van Berge Henegouwen, Beestenmarkt 32 (penning meester). Loonsverlaging in de kledingindustrie. Naar wij vernemen, zijn de onderhande lingen tusschen de vertegenwoordigers i van den Bond van Confectiefabrikantei» 1 en den Pond van Arbeiders in de Klee- dingindustrie over een nieuwe collectieve overeenkomst afgebroken, omdat van werk- 1 nemerszijde door de werkgevers voorge stelde loonsverlaging niet is aanvaard. De werkgevers hebben aan hun arbeiders me degedeeld, dat met ingang van 1 Januari I 1933 een loonsverlaging van 10 pet. zal wor- 1 den ingevoerd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1