HET HI IIS OP HET EILAND 57>. MNSDAG 27 DECEMBER 1932 JE LEIDSCHE COURANT /1ERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM De Raad dezer gemeente hield Vrijdag middag te 1.45 uur eeu openbare vergade ring. Voorz.: Mr. D. F. Pont, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Met alg. st. wordt besloten het perceel Kerkstraat opnieuw aan den heer M. Schouten te verhuren voor denzelfden prijs. Opnieuw worden de verlaagde precario rechten voor één jaar gehandhaafd. Inzake verplichte aansluiting aan de gemeentelijke waterleiding geeft de voor*, eenige toelichting en deelt mee, dat de Gezondheidscommissie te Katwijk het plan zou toejuichen. Er worden over deze kwes tie uitvoerige besprekingen gehouden en diverse vragen gesteld. Weth. Vermeei als voorz. der waterleidingcommissie be antwoordt de vragen. Inzake kosten van aansluiting zullen B. en W. het door den heer Meskers gevraagde overwegen en zoo noodig een prae-advies de volgende ver gadering geven. Het voorstel tot verplichte aansluiting wordt met alg. st. aangenomen. Mede wordt met alg. st. besloten het voetbalterrein weder voor één jaar aan „Hillinen" tegen denzelfden prijs te verhu ren. De legesverordening, waarbij de kosten voor het voltrekken van huwelijken tei sprake kwamen, zal gewijzigd worden, weth. Klaver geeft toelichting inzake deze kwestie. De heer Fijma bestrijdt de ideo van weth. Klaver. Weth. Klaver herinnert er aan, dat 2 dagen der week openblijven, waarop kostelooze huwelijken kunnen wor den voltrokken. Het voorstel wordt aan genomen met alleen de stemmen der S. D. A. P. tegen. Wegens storing van den electrischen stroom en de duisternis in de Baadzaal schorst de voorz. te 3.15 uur de zitting. Weth. Klaver geeft de onopzettelijke sto ringsoorzaak aan. Na heropening komt punt 11 aan de orde een formaliteit inzake vaststelling der re kening 1929._ Bij punt 13 wordt met alg. st. besloten de overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten te verlengen. Inzake de subsi die aan de Handelsavondschool te Lisse. De heer Fijma zal zijn stem aan het voor stel niet geven. Weth. Vermeer bestrijdt het denkbeeld van den heer Fijma. Over dit punt wordt eenigszins breedvoerig ge discussieerd. De subsidie groot 52.50 wordt toegekend met alleen de S. D. A. P. Vegen. De begrooting. Thans komt de begrooting. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer Fijma, die eenige scherpe opmerkingen maakt tegen den schrijver van Hill. Brioven en Raadsover- peinzingen, waarin volgens hem de S. D. A. P. wordt beklad. Over het algemeen is deze spr. gunstig gestemd opzichtens de begrooting. De voorz. merkt op, dat hij niet begrijpt wat de heer Fijma met den onbekenden schrijver bedoelt; hij keurt het af, als een persoon bedoeld wordt, die zich hier niet kan verdedigen. Nog merkt de voorz. op, dat het toch de bedoeling van den heer Fijma niet kan zijn de vrijheid van druk pers te bemoeilijken (gelach). De heer Loerakker merkt op, dat wat do anonieme briefschrijver schrijft voor diens verantwoording isspr. schreef er wel eens stukken tegen met zijn naam er on der. Naast critiek, die aan B. en W. niet bespaard is. brengt spr. hulde voor de aandacht, dip 't college schonk aan de ar beiders, die buiten hun schuld werkloos zijngaarne brengt hij daarvoor dank. Ook waardeert spr. wat particulieren en instel lingen doen om arbeiders te werk te stel len en vraagt hoe B. en W. denken over een eventueel oprichten van een crisis-co mité. Nog is spr. zeer dankbaar voor de Iverstgave, die zal worden geboden aan de werkloozen en behoeftigen. De heer Mathot wijst op de zoo noodi- ge samenwerking van allen om door de groote moeilijkheden heen te komen en verwacht een deugdelijke herziening der salarissen. De heer De Wreede spreekt van den slechten toestand in het hoofdbedrijf en noemt het een wanverhouding tusschen de loonen der particulieren en die der ge meentewerklieden. De voorz. beantwoordt de sprekers en zet uiteen, wat bij het college van B. en W. opzichtens de2e begrooting heeft voorge zeten. De toestand van het hoofdbedrijf is treurig genoegvan een crisis-comité hier ter plaatse verwacht spr. weinig heil en licht dit toe. Hierna komt eerst aan de orde punt ISa: afschaffing van een 7 e leerkracht aan de O. L. school. Een en ander wordt breed toegelicht. De inspecteur van het L. O. de heer Baak, houdt met den Raad een be spreking, terwijl de vergadering zoolang geschorst wordt. Na' heropening wordt over dezé kwestie nog zeer breedvoerig gediscussieerd waar na diverse voorstellen in stemming komen. Het voorstel SpilkerPaase om de bo ventallige leerkracht te behouden wordt verworpen met 132 stemmen. Vóór stem den alleen de voorstellers. Hierna komt een voorstel-Loerakker De Wreede in stemming inhoudende gedu rende de eerste 4 maanden van het jaar 1933 een kweekeling met akte te kunnen benoemen. Dit wordt aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Paa se en Spilker. Hierna komt in stemming op demeest eervolle wijze als onderwijzeres der O. L. School te ontslaan mej. Eeterman. Dit geschiedt met 13 tegen 2 stemmen. Tegen do heeren Spilker en Paase. Hierna wordt gepauzeerd van 7.15 tot 8 uur 15 min. waarna voortzetting. Te 8.35 uur ving Donderdag de avondver gadering aan. De begrooting schoolartsendienst werd goedgekeurd, die van het Burgerl. Arm bestuur na een debat over de wenschelijkheid van giften in natura. Naar aanleiding van een vraag van den - heer Kerkhof over het nazien der gemeente rekeningen kwam aan het licht, dat de ver houding tusschen den gemeente-ontvanger en het college van B. en W. zeer onaangenaam is daar hier bij den eerste (die het hoogste sala ris der ambtenaren geniet) eer tegenwerking dan medewerking te constateeren valt. Bij de begrooting van het Gasbedrijf komt de heer De Wreede terug op de z.i. veel te hooge loonen. Weth. Vermeer merkt op, dat tén cent verlaging van den gasprijs beteekent 2? pet. loonsverlaging. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij de begrooting der waterleiding wordt medegedeeld, dat het water 20 pet. zal kun nen worden verlaagd, door de verplichte aan sluiting en indien Ged. Staten goedvinden, dat de resteerende oude schuld over 3 jaren wordt verdeeld. De begrooting wordt goedgekeurd. Evenzoo de begrooting voor het slachthuis. Bij de bespreking der begrooting der Bad en Zweminrichting deelt de voorz. mee, dat verlaging der tarieven wordt overwogen. De heer Meskers waarschuwt tegen het zwemmen in slooten en vaarten, aan de grens der ge meente. De voorz. zal zich met zijn collega's der naburige gemeente in dezen verstaan. De heer Carlier bepleit meer bekendheid der Bad- en Zweminrichting door schilden als an derszins in de buurtgemeenten. De begrooting wordt goedgekeurd. De begrooting voor Publieke Werken vraagt meer tijd. De heer van Ligrop meent dat er een verkeerde loonpolitiek ten opzichte van de werkloozen is, die vakkundigen arbeid ver richten. Weth. Vermeer geeft toelichtingen: we moeten ons houden aan de ministerieele voorschriften in dezen. De heer van Lierop in formeert naar het al dan niet noodig zijn van een rijwiel voor den gemeentetuinman Aay. De voorz. verklaart de noodzakelijkheid en is vol lof voor dezen man. Nog informeert de heer van Lierop naar het aantal paarden der ge meente. De voorz. antwoordt. Nog zou de heer van Lierop gaarne inlichtingen hebben inzake de porti-vyrekening der gemeente met het Rijk. De voorz. is tot nadere inlichtingen bereid. Verder komt in bespreking het teeren der wegen, de Loosterwegen II en III, het voet pad langs de oude Beek, de werkverschaffing etc. De heer Meskers heeft in dezen het meest het woord. Ook het zaaigras voor de Sixaan wordt besproken. Tenslotte komt ook de speeltuin van Patrimonium in gesprek. De voorz. is over dit werk vol lof. De begrooting wordt met alg. st. goedge- Hierna komt de Gemeentebegrooting in be handeling. Het bedrag voor kleeding der po litie en van den gemeentebode wordt met 10 pet. verlaagd. De heer Loerakker wijst bij hoofdstuk III op het venten en het lastig ma ken der venters. De voorz. zegt, dat aan lie den buiten de gemeente slechts zelden verlof gegeven wordt. Hij zal den inspecteur van po litie met het gesprokene in kennis stellen. Bij het punt: aan den deurwaarder Wielin- ga 350 vast salaris voor 1933 toe te kennen, wordt het desbetreffende voorstel aangenomen met 114. Tegen steraden de S.D.A.P. en de heer van Lierop. Het voorstel van B. en W. om de tot nu toe gegeten f 100 voor de waarn hoofden van scholen, vindt zeer scherpe en algemeene bestrijding. B. en W. trekken hun voorstel in. Bij de rondvraag wijst de heer Kerkhof op het vermakelijk geval, dat het burgerlijk hu welijk gesloten werd tusschen een man en.... zijn moeder!! De fout werd ontdekt vlak voor het kerkelijk huwelijk. De voorz. zal het ge val ernstig onderzoeken. Bij het eind der vergadering werden de gebruikelijke hulde en dankwoorden gespro ken, nadat de geheele begrooting met alg. st. was aangenomen. De voorz. stelt nu nog voor aan mr. Peek, den gemeente-secretaris, die ondertrouwd is, een huwelijkscadeau namens de gemeente aan te- bieden. Onder applaus werd dit voorstel met alg. st, aangenomen. Hierna sluiting te 12.15 's nachts. WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT. PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 28 Dec. Huizen, 1875 m. Uitsluitend N. C. R. V.-programnyi. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.00 Zang door het N. C. R. V.-Damcs- koon 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert. Z. Hulleman (fluit), B. L. Doomernik (fagot) en A. H. Warnars piano). 12.45 Orgelspel. I.30 Gramofoonplaten. 2.00 Landbouwuurtje. 3.00 Ohr. lectuur. 3.30 Concert door het Trio v. d. Horst m. m. van Mevr. C. van Ravenzwaay Möllenkamp (zang). 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Praatje over Zending. 6.45 Causerie. 7.007.30 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Orgelspel. 9.00 Lezing over rubber. 9.30 Concert door het Symplionieorkest (H. O. V.) o. 1. v. F. Schuurman, ca. 10.00 Vaz Dias. II.0011.30 Gramofoonplaten. H i 1 v r i u m, 296 M. Algemeen fProgramma verzorgd door de V. A. R. A.; 10.00 V. P. R. O. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht C. Rijken. 10.35 Gramofoonplaten. I.40 Voordracht O. Rijken. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Voordracht door R. Naman. 3.00 Voor de Kinderen. 5.00 Muzikaal allerlei m. m. v. O. Steyn (acoordeon-piano), J. Carlquist (banjo-gui taar), E. Charmon (zang), R. Benninck (xyclofoon-slagwerk), J. Vogel (piano), Joh Jong (orgel) en L. Miermet (viool en man doline). 6.30 R. V. U. 7.00 P. Tiggers: Dirigenten en hun op vattingen (met gr. pi. P.). 7.55 SOS-Beriöhten. 8.00 Dr. van Lier: Louis Pasteur. 8.20 V. A. R. A.-orkest o. 1. v. *H. de Groot. 9.15 „Uit het leven van Johannes Pin- neberg", van Hans Fallada, bew. R. Nu- man (V. A. R. A.-tooneel o. 1. v. W. van Cappellen). 10.15 Vaz Dias. 10.25 V. A. R. A.-orkest o. 1. v. H. de Groot. II.2012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 na. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspel Q. Mac Lean. 1.05 Leonardo Kemp's orkest. 2.20 Gramofoonplaten. 3 20 Piano-recital E. Lush. 3.35 Stcd. orkest Bournemouth o. 1. v. Sir Dan Godfrey, m. m. van A. Verne (piano). 5.05 Orgelspel Reg. Dixon. 5 35 Kinderuur. 6.50 L'sztrecital door M. Reeve (piano). 7.10, 7.30 en 7.50 Lozingen. 8.20 Operaconcert m. m. v. solisten, koor en orkest o. 1. v. S. Robinson. 2.40 „The green goddess", van W. Ar cher. Regie: H. Jlose. 11.2512.20 Dansmuziek door Roy For en zijn Band. „R a d i o-P arii", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.35 Concert d. h. Omroeporkest. 12.50 Orgelconcert. I.25 Concert d. h. Omroeporkest. 7.00 Gramofoonplaten. 7.40 Concert door het Omroeporkest. S.20 Radiotoonee'l. 10.20 Gramofoonplaten. Kalundborg 1153 M. II.2012.20 Concert uit hotel Angle- terre. I.201.50 Gramofoonplaten. 2.204.20 Omroeporkest o. 1. v. Mahler m. hi." v. M. Jacobsen en M. A. Therp (sang). 4.205.20 Feestuitzending van de Ivo- penhaagsche Radio Club. 7.20 Noorsche muziek o. 1. v. E. Reesen, 8.50 Nationale liederen door V. Larsen. 9.05 Radiotooneel. 9.4010.25 Kamermuziek door strijk kwintet. 10.2511.50 Dansmuziek o. 1. v. Teddy; Peetersen. Langsnberg 473 M. 6.25 en 10.40 Gramofoonplaten. II.20 Concert d. h. Omroeporkest o. I. v. Caspar. 12.20 Concert, o. 1. v. Wolf. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Weragorkest o. 1. v. Buschkotter m. m. v. piano. Uit Heilsberg: „Grenze iirt Osten", van K. Brack. 7.50 Goethe-programma, 9.5011.20 Concert o. 1. v. Wolf. R o m 441 M. 9rt)5 Concert m. m. van kwartet, sopraan en cello. 8.50 „Bettina", blijspel van de Musset. 9.20 Vervolg concert. Hierna gramofoot» platen. 10.15 Berichten. Z««ien 1635 M. 7.20 Gevarieerd programma uit Heils berg. 7.50 Barnabas von Geczy en zijn -kapel 8.40 Hoorspel „Die Jagd nach dem Gold des Kapitiiin Kid", van R, Schneider—* Schelde. 9.40 Berichten en hierna lot 11.20 Con cert uit Stuttgart door orkest o. 1. v. Har ry, m. m. van solisten. PH0HI-P ROEFUITZENDINGEN. Teleurstellend resultaat. Do radio-uitzendingen naar Neder- I landsch-Indië door de Phohi zijn Zaterdag hervat met een rode van dr. C. J. K. van Aalst, president der Nedorlandsche Han- del-Maatschappij. Naar evenwel uit Batavia geseind wordt geven de proefuitzendingen een teleur- 1 «tellend resultaat, zoodat de Bataviaaseh» Radiovereeniging besloten heeft de her-' broadcasting van do Phohi-uitzcndingon te staken, terwijl uit Bandoeng evens een slechte ontvangst wordt gomcld, waarover het A. I. D. De Preangerbodo een hoofd artikel schrijft, waarin in sterke termen de Phohi dit, resultaat wordt verweten. FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). Sir Roderick had mij gezegd, dat ik zijn executeur-testamentair zou zijn en in die hoedanigheid moest ik jou als zijn erfge naam al zijn eigendommen overdragen. Maar dit kon ik niét eerder dan 14 Maart doen, zonder het geheim te schenden en zoo kon ik niet beletten, dat Guy Bertram tijdelijk bezit nam van het landgoed. Maai wel kon ik het leeuwendeel van Sir Rode rick's vermogen, dat, zooals je weet, in kostbare juweelen belegd was, in veilig heid brengen en ik verborg ze op dezelfde plaats, waar de lichamen van Sir Rode- v'ck en zijn vi;ouw lagen. Als het oogen- blik daar is, zal ik ze je geven, of als ik gestorven mocht zijn, heeft Briathwaite ondracht je de plaats te wijzen, waar de collectie zich bevindt. Na gedaan te hebben, wat ik als mijn nlicht beschouwde, ging ik onmiddellijk naar Glasgow en trad als compagnon in de f'rma, die je bekend is. Ik heb het groote geluk gehad niet ontdekt te wordende Leste belooning, die ik voor mijn diensten kan wenschen. Maar zelfs een veroordee- 'end vonnis had mij niet tot spreken ge dwongen, zooals ik je bij ons laatste, storm achtig onderhoud in Glasgow heb ver klaard. En hiermede, George, ben ik aan het eind van mijn uiteenzetingen gekomen. Ik heb getracht je alles zoo duidelijk moge lijk te maken en ik verzoek je n'^t te hard over mij te oordeelen. Ik heb c cn ander verlangen gehad dan mijn plicht to doen tegenover mijn beminden meester je vg,- dermijn eenig levensdoel, mijn eenige vreugde is geweest hem te dienen naar mijn beste krachten. ROBERT MARTIN RICHARDS. HOOFDSTUK XXXI. De nieuwe erfgenaam en de oude. George was met het. document in de bi bliotheek gaan zitten, om het in alle rust te kunnen lezen, vóór hij den inhoud aan Guy en Calthorp meedeelde. Langen tijd zat hij peinzend voor zich uit te staren, toen hij met lezen gered was. Allerlei din Ten, die hem vroeger duister geschenen hadden, werden hem nu duidelijk, maar er was geen verbittering in hem tegen den man, die hem door zijn daden, welke zoo verkeerd hadden geleken en die nu toch volkomen logisch bleken te zijn, zoo ge kweld had. Het was eerder medelijden, dat hij voelde bij de gedachte, dat Ri chards' leven aan een allesbeheerschend doel was gewijd geweest, op zichzelf prij zenswaardig genoeg, maar dat hem dooi de overdrijving tot vreemde en niet-steeds- te-verdedigen handelingen en hem ten slot- te een verschrikkelijken dood had ge bracht. Ook naar zijn vader gingen zijn gedach ten als vanzelf, uit. Ook jegens dezen voel de hij geen bitterheid, ofschoon hij hem verstoot-en had en veroordeeld tot een le ven van vele moeilijkheden en betrekke lijke armoede. Het leed geen twijfel, dat Sir Roderick in weerwil van zijn groote gaven en scherp verstand in dit opzicht zijn evenwicht was kwijt geraakt en niet met den maat staf van een gewoon mensch gemeten kon worden. Maar wat alle ander overwegingen bij George op den achtergrond drong, was de zekerheid dat zijn vader trots op hem geweest was. Hij was onuitsprekelijk dnnl baar, dat hij d i t wist. Nadat hij den langen brief nogmaals ge lezen had, hielden George's gedachten zich bezig met Guy, wiens kaartenhuis thans zoo droevig ineengevallen was. Wat moest die nu beginnen nu hij beroofd was van zijn inkomen en geen beroep had, waarmee hij kon hopen zich een behoorlijk bestaan to versohaffen, althans niet den eersten tijd 1 Hij zou zijn niet-ontdekten neef natuurlijk gemakkelijk een ruime toelage kunnen ge ven, zooals zijn vader het gedaan had. Maar hij kende Guy te goed bm niet te weten, dat deze het geld van hèm niet zou willen aannemen. Hij moest een mid del zien te vinden, om te probeeren dit probleem op te lossen. Hij stond op, liep naar het raam en staarde peinzend naar buiten. Maar langzamerhand werd de ge dachte aan Gu weer verdrongen door die aan zijn vader en alles wat hij juist gele zen had. Hij ging. naar de schrijftafel en opende de lade, waarin hij en Lord Caradoc zijn bekroonde historische studie hadden ge vonden. Do lade was bijna geheel gevuld met catalogi van uitgevers en handelaren in antieke boekwerken en andere papie- van dat soort. George keerde ze om. Hij had gehoopt er het gcillustreerde blad in te vinden met zijn portret, waarover Martin geschreven had, maar dat scheen niet bij te zijn. Hij was op het punt de lade weer dicht te schuiven, toen zijn oog viel op een hoek van een blad papier, dat uit een catalogus van bloemen en planten stak. Het was bedekt met notities in een handschrift, dat hij als dat van zijn vader herkendepotloodaanteekeningen van een oroote bestelling voor een bloemkweeket. Werktuigelijk draaide hij het papier om, en aan de achterzijde vond hij een lijst na men en initialen, met geldsbedragen er naast gekrabbeld. Bovenaanstond het woord „Legaten", daaronder, aan het hoofd van de lijst ,G. C. Bertram 30.0C0.'' George's hart sprong op van vreugde. Dat was een gelukkige bestieringDo lijst vormde een overzicht van de legaten, die zijn vader van plan was geweest van het groote fortuin, dat hij aan zijn zoon zou nalaten, aan anderen te schenken George talmde geen oogenblik langer; hij greep de beide documenten en liep haastig de bibliotheek uit, om hun inhoud aan Guy mede te deelen. HOOFDSTUK XXXII. Het vroolijke slot. In de herfst werden op denzelfden dag twee huwelijken voltrokken op Holling- bourne Hall, het huis van Lord Conder in Hertfordshire. Zóó ruim was de gastvrij heid van de familie Conder, dat ze het als de meest natuurlijke zaak van de wereld beschouwde, dat Cecily, die het aanzoek, dat Sir George Bertram voorheen George Greenfield haar eenige maan den geleden gedaan had, had aangenomen, uit het huis van haar oom zou trouwen. Lord Caradoc was niet weer teruggegaan naar Wetstones na de lugubere gebeurte- nisen var» de afgeloopen lente, was het kasteel opnieuw het middelpunt van de publieke belangstelling geworden en daai hield hij niet van. Bovendien was de huur afgeloopen. Toch had hij nog geen andei buiten naar zijn zin gevonden en hij leidde een eenigszins zwervend leven, want zelfs niet het huwelijk van zijn dochter kon hem bewegen langer dan een week in zijn kas teel in Wales door te brengen. Hij was dan ook heel gelukkig geweest toen Lady Conder voorstelde, Cecily van Holling- bourne Hall te laten trouwen. Peggy had sedert haar vaders dood het gezin van Lord Caradoc op zijn zwerftoch ten vergezeld. Ze was tot rust gekomen en had in Guy haar zonnig geluk terugge vonden. De omkeer in do vooruitzichten en den financieelen toestand was dezen jongeman wel heel hard gevallen, maar al spoedig had zijn opgewekte aard hem d»en -Mr' rn, d"t pr in zijn lot nog verschei dene lichtpunten waren en in werkelijk heid was hij gelukkiger dan hij ooit in zijn leven geweest was. De gelukkige vondst van het blad met notities van Sir Roderick maakte het hem mogelijk van George "een kanitaal te accepteeren, dat hem een waardig inkomen waarborgde on daar Peggy ook allerminst onbemiddeld was, zouden ze niet op rozengeur en ma neschijn alleen hoe r-,imschoots ook aanwezig hun huwelijks^oluk behoeven te bouwen. Bijwijze van luisterrijke apotheose wer-d vastgesteld, dat George en Cecily op den zelfden dag zouden trouwens als Guy et* Peggy en de gastvrijheid van Holling- bourne Hall werd even gul verstrekt vooi dit huwelijk als voor dat van de nicht van Lord Conder. Den avond vóór den grooten dag di neerden George, Guy, Bobby Cornier on Calthorp met elkaar in het oude, schilder achtige logement van het dorpje Holling* bourne. De twee bruidegoms met hun rechtsgeleerden raadsman, die nu echter niet als zoodanig hoefde dienst te doen, logeerden daar en Bobby Conder, die als bruidsjonker en getuige voor beide moest optreden, had behoefte gevoeld om moe aan te zitten aan hun laatste jonggezel- lendiner. Na den maaltijd praatten de vier, die samen zulke spannende avonturen had den beleeft!, over alles wat er het laatste, jaar gebeurd was en Guy was verreweg dc opgewekste van allen. „Ik zou mijn vooruitzichten niet willen ruilen tegen die van verleden jaar", zei hij. „George, waarde vriend en hoofd van mijn geslacht, er is niemand, die je je rijkdom minder benijdt dan je neef Guy Bertram, En het landhuis, dat in Surrey voor mij on Peggy verrezen is, geef ik niet voor al de pracht van Wetstones. Wat de titel be treft, over 'n jaar of twintig zullen ei twéé baronets van den naam Bertram zijn de eene naar recht van geboorte, de an der om zijn verdiensten voor de Engelsche schilderkunst." „Moge het zoo zijn", riep Bobby uit, zijn glas opheffend. „Ik zal dan je eerste schil derij koopen, als de prijs tenminste niet te gepeperd is en het de eenvoudige kie zers van mijn district niet de schrik op het lijf jaagt''. „I'k heb het eerste schilderij besteld", verklaarde Goorgo, ,voor de verzameling op Wetstones". „Met twee edele beschermers, die mijn. werk zóó dringend voor zich opeisehen,' is mijn toekomst verzekerd", lachte Guy. Het gesprek kwam als vanzelf weer op de gebeurtenissen van heit afgeloopen jaar. Het viertal praatte voor de hoeveelste maal? over Sir Roderick en zijn vreemd leven en over Richards. „Wat ik dit heerschap nooit vergeven aap', zei Calthorp", is de kalme brutaliteit, waarmee hij in Glasgow ging zitten, terwijl hij mij en mijn detectives heel Engeland liet afzoeken, om niet te spreken van Italië. Dit is een punt, waarover ik bescheiden zwijgen /al, als ik de geschiedenis, van Wetstones verhaal aan de kleinkinderen, die eenmaal op mijn knieën zullen verza meld zijn en er met open monden naar zul len luisteren". „Denk je, dat hij werkelijk zou hebben volgehouden", vroeg Bobby Conder, „als hij gearresteerd was?" „Ongetwijfeld"', antwoordde George", zijn toewijding aan wat hij als zijn plicht be schouwde aan mijn vader, maakte hem tot een soort monomaan. Ik geloof niet, dat het hem iets had kunnen schelen, wat er met hemzelf gebeurde, als het er op aan kwam trouw tc blijven aan zijn belofte". „Dat ben ik volkomen met je eens", viel Calthorp hem bij. „Hij zou niets hebben, verteld, vóór de tijd gekomen was, al had den ze hem op de pijnbank gelegd. Een mo nomaan dat is inderdaad het goede woord voor hem. Ieder mensch is dat ove rigens op ccn bepaald punt", voegde hij er met'eon kwalijk-ondcrdrukten geeuw aan toe, „ik bijvoorbeeld, bezit oen onweer staanbare neiging om naar bed tc gaan, als ik slaap heb..., zooals nu bijvoorbeeld. Het gezelschap viel uiteen. George en Guy vielen niet zoo spoedig in slaap als hun vriend Calthorp. Zp hadden liecT wat om ic overdenken en nog meer om op te hopen. De blijde verwachtingen van zonnig geluk en een stralende toekomst joegen de sombere schaduwen van het verleden op de vlucht.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11