NIEUWJAARS- ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 TWEEDE KAMER Het Wegenfonds De wijziging van de Tarwewet aan genomen Contingenteeringswetjes Salaris-debat. ris wordt afgetrokken en van het aldus verkregen bedrag 60 pet. aan wachtgeld wordt berekend, verliezen de wachtgelders meer dan wanneer eenvoudig op de wacht gelden zou worden gekort. Het kan niet anders volgens de wet; maar daarom stel de de katholieke spreker voor dat de Mi nister een wijziging zou aanbrengen. De Minister van Financiën zegue zeer ernstige overweging hier aan toe. Zoowel deze als de heer Oud (V.D.) be twistten ten stelligste wat de heer J. T e r Laan (S.D.A.P.) wilde doen gelooven: dat de Minister eigenlijk met eenige groe pen buiten het Georganiseerd Overleg oin had gekonkeld. Het is wel brutaal zoo iet* te beweren als men zich zelf van het over leg terugtrekt De heer Knottenbelt (V.B.) kwam nog eens voor den dag met zijn bezwaren tegen geringere korting van de lagere sa larissen dan van de hoogere en van het zwaarder treffen der ongehuwden ten op zichte van de gehuwden. Hij meende te moeten waarsohuwen voor de consequenties doch de Minister hield -hem bet woord voor die Konsequenz führt zum Teui'el. Mot de stem van den heer Ter Laan tegen werd het wetsontwerp aangenomen. Over het eerste contingenteermgswetje word niet gesproken; maar des te meer over de contingenteering van het tarwe meel en over de wijziging der tarwewet zelve. De heer van Hellenberg Hu- bar (R.K.) hielde de traditie op die wil dat hij op den laatsten dag voor het recès nog met vrij ingewikkelde redevoeringen en of amendementen komt, welke dan hot ongeduld der Kamer plegen op te wekken. Dit was ook nu het geval nu de verdediger van den katholieken middenstand het, ove rigens volkomen terecht, opnam voor de bakkers in de grenssteden, di door con currentie van het Belgisch brood worden getroffen. Het bezwaar hiertegen kon niet worden te niet gedaan door de opmerking van Minister V erschuur, dat slechts een brood op de duizend wordt ingevoerd, omdat deze invoer zich tot enkele grens plaatsen beperkt en daardoor de betrokke nen wel zwaar wordt gevoeld. Een amen dement, dat de heer Hubar had voorgesteld om deze invoer te kunnen treffen, zij net zijdelings, verwierf wel al de stemmen van zijne katholieke medeleden, doch was daar mee niet gered. Het werd verworpen met 48 tegen 31 stemmen. Nog minder succes had een motie-H i e m s t r a (S.D.A.P.), waarin werd uitgesproken dat de boeren die steun genieten krachtens de Tarwewet de loonen van de landarbeiders niet zouden mogen verlagen en alle verlagingen, na 1 December 1.1.. ingevoerd, ongedaan zouden moeten maken. Geen enkele spreker die het voor de landarbeiders had opgenomen; en dat was het geval met de heeren v. d. H e u- vel (A.R.), Loerakker -(R.K.) en W eitkamp (C.H.) was het met deze motie eens, ofschoon de heer Loerakker zelf een amendement had overwogen om iets dergelijks vast te leggen. Hij was daar in niet geslaagd tengevolge van de eigen aardige structuur der tarwewet die in het geheel niet over steun spreekt, maar hij hoopte dat de Minister middelen zou we ten te vinden om de landarbeiders te hel pen, en de heer Oud (V.D.) voegde daaraan toe dat de motie veel te ver ging, omdat de loonen der landarbeiders nog door andere factoren dan door de tarwe worden oe- paald. Nadat de Minister had beloofd de middelen waarover hij ook wel meende te beschikken, om de landarbeiders te hel pen, met alle kracht in werking te zullen stellen, werd de motie-Hiemstra verwor pen met 57 tegen 23 stemmen. Het wets ontwerp werd aangenomen met de stem men der socialisten en communisten tegen. De Kamer was daarmede aan het eind harer werkzaamheden gekomen. Zij weid door haren voorzitter geprezen om de toewijding en de veerkracht harer leden, van wie een ingespannen arbeid was ge vorderd. De voorzitter hoopte, dat de Regeering uit het verhandelde leering zou puntten voor hare werkzaamheid en wensch- te allen een welverdiende rust, „ook hen die hun critisch vernuft aan onzen arbeid plegen te scherpen" (gelach en applaus). De Kamer zal waarschijnlijk weer op 31 Januari worden bijeengeroepen. Donderdagmiddag begon de Kamer met de behandeling der begrooting van het Wegenfonds en Donderdagnacht, een jaar minuten voor twaalf had ze zich er door heen gewerkt. Het Wegenfonds heeft ook onder de be zuiniging geleden. De bijdrage, welke uit de begrooting van Waterstaat aan het fonds wordt gegeven, is ingeperkt tot 1.750.000 gulden. Dientengevolge kunnen niet alle wensohen worden vervuld. En wenschen waren er zoo nogal eenige. De meest algemeene, vooral van agrarische zij de gekoesterd, was wel deze: dat de Re- geering meer geld zou geven en meer aan dacht besteden aan de tertiaire wegen. Daarvoor pleitten o.a. de heeren E b e 1 s (V.D.), Van V oorst tot Voorst (R K.), J. ter Laan (SD.A.P.) en Locke- f eer (R.K.). Zij kregen echter geen van allen een bevredigend antwoord; want de Minister stelde zich op het standpunt, dat de verzorging der tertiaire wegen behoorde te worden gefinancierd uit de 35 pet. wel (ie uit het Wegenfonds ana de provincies wor den uitgekeerd. De overige uitgesproken wenschen der sprekers, die het woord hebben gevoerd, droegen nogal sterk het karakter van het gewest, waaruit de betrokken sprekers af komstig waren. Toch waren er ook som mige belangen, welker karakter dat van een zuiver streekbeiang bleek te boven te gaan. Dit was o.m. het geval met den groo- ten weg RotterdamLent, door de Betuwe. De heer Keestra, die dit belang het eerst ter sprake had gebracht, mocht het ge noegen smaken steun te krijgen van de iheeren J. Ter Laan (S.D.A.P.), Van D ij k (A.R.) en Van Rappart (V.B.). Het is echter de vraag, of zij met z'n allen ten slotte iets anders zullen bereiken dan de Minister m zijn Memorie van Antwoord heeft medegedeeld. De Minister beperkte zich althans tot eene verwijzing naar deze mededeeling. En voor een brug bij Ouleui- borg, waarvoor de heer Keestra gepleit had en waarvoor ook wel andere afgevaar digden schenen te gevoelen, schijnt Z. Exc. al zeer weinig geporteerd te zijn. De Mi nister wees ook de bewering van den heer Bongaerts (R.K.) van de hand als zou den de Zuidelijke Provinciën bij den we genaanleg stieimoederlijk worden bedeeld. In Zuid-Limburg bijv, aldus de Minister, is er heel wat gebeurd. Maar het is nu een maal zoo, dat het verkeer in de Hollajidsche Provincies en in het midden van ons Land het meest intensief is en dat dus ook daar de meeste en grootste behoefte aan nieu we wegen bestaat, lntusschen zou de Mi nister toch wel goed doen, als hij speciaal op den weg TilburgEindhoven, waarmede groote belangen voor het doorgaand ver keer verbonden zijn, zijne aandacht geves tigd wilde houden. De heer Bongaerts en meerderen met hem, hebben voor dezen weg gepleit en den Minister m overweging gegeven zich van den toestand in die streek eens persoonlijk op de hoogte te stellen. Tal van andere wegen vonden nog ver dediging bij de 14 sprekers, die bij de be handeling van deze begrooting het woord voerden; tenslotte werd de begrooting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. In de vergadering van gistei en heeft de Kamer nog eenige vrij belangrijke wets ontwerpen te behandelen gehad, o-a. twee contingenteeringswetjes, een op den in voer van ongesmolten dierlijk vet en een ander op den invoer- van tarwebrood en deeg van tarwebloem of tarwemeel en ver der de wijziging der Tarwewet 1931, ten einde de vermenging van 40 pet. inlandsch tarwemeel in plaats van 25 pet. in het brood mogelijk te maken. Ten slotte was er nog een wetsontwerpje tot wijziging der wedden en vergoedingen aan de leden der hooge college s van staat, dat een uitvloei sel was van de wijziging in de kortmg op de ambtelijke wedden, als gevolg van de overeenkomst in de Centrale Commissie van Georganiseerd overleg. Het laatstgenoemde wetsontwerpje, dat het eerst behandeld werd, was door den heer Suring (R.K.) nauwkeurig bekeken; en deze had ontdekt, dat de wachtgelders door het in het Georganiseerd Overleg be reikte resultaat er op achteruit gingen. Doordat n.l. de korting van het grondsala- BINNENLAND BESTELLING RECLAME-DBUKWERK. Verlaging van het tarief. Met ingang van 1 Januari 1933 wordt het tarief voor huis aan huis bestelling van ongeadresseerde drukwerken verlaagd. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tus- schen stukken, welke door het kantoor van ter postbezorging moeten worden besteld (locale stukken) en die voor elders (inter- locale stukken). Het tarief bedraagt voor stukken tot en met 10 gram: locaal 0.5 cent en ïnterlocaal 0.6 cent; boven 10 tm 25 gram respectieve lijk 0.6 en 0.75 oent; boven 25 t/m 50 gram 0.9 en 1,125 ct.; boven 50 fc.'m 100 gram 1.8 en 2.25 cent. Voor zwaardere stukken: het drukwerk tarief voor niet spoedeischende stukken verminderd met 40% voor locale en met 25% voor interlocale stukken. Bij verzending van tenminste één mil- lioen stukken binnen een tijdvak van één jaar wordt nog 10% extra kortmg verleend. De uitvoer van bloembollen, boom- kweekerijproducten en kasplanten. De minister van econmïsche zaken ei. arbeid heeft zijn beschikking van 18 Octo ber j.l. tot regeling van den uitvoer van bloembollen, boomkweekerijproducten en ingetrokken. DE KANTONRECHTER TE HILVERSUM. Heeft te veel gezegd. Op de vragen van den heer Van den Heuvel betreffende het instellen van een onderzoek ter zake van door den kanton rechter te Hi.versum gebezigde uitingen tij dens de zittingen van het kantongerecht, heeft Minister Donner geantwoord, dat hij reeds aanleiding had gevonden deze aan gelegenheid onder de aandacht te brengen van den president van de arrondissements rechtbank te Amsterdam, ingevolge art. 14, iid 2, van de Wet op de rechterlijke organi satie der bevoegde autoriteit. Het is hem bekend, dat deze aan de zaak het noodige gevolg heeft gegeven. SALARISVERH0 0GING. Bij de Koninklijke. Aneta meldt uit Batavia: Naar aanleiding van het bericht over salarisverhoogingen bij de Koninklijke deelt de heer Sandkuyl, hoofdvertegenwoordiger van de Bataafsche Petroleum-Mij. mede, dat met ingang van 1 Januari 1933, op be scheiden schaal salarisverhoogingen zullen worden toegekend aan employé's met lage salarissen en aan hooger gesalarieerde em ployé's, wier werk algeheele voldoening geeft. UITZENDING UIT ROME. In het Nederlandsch. Dinsdag 27 December a.s. te 10.45 uur zal voor de Radio di Roma te Rome in het Nederlandsch spreken de bekende Ne- derlandsche schrijfster Ellen Forest (me vrouw Lucie Pierson) over: „Hoe ik Italië na tien maanden terugvond." DEVIEZEN REGELING TUSSCHEN NEDERLAND EN DU ITSCHLAND. Officieel wordt meegedeeld, dat tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regee ring een overeenkomst tot stand is geko men, in hoofdzaak gelijk aan het reeds eenigen tijd tusschen Duitschland en Zwe den geldende deviezenarrangement. Bin nen zeer korten tijd zal deze overeenkomst voorzien van de noodige aanwijzingen voor belanghebbenden, worden bekend ge maakt. NEDERLANDSCHE FABRIEK TE LONDEN. Margarine-productie. Donderdag is te Londen geregistreerd een nieuwe Margannefabriek, genaamd: Benninga's British Margarine and Produce Cy Ltd. Mitcham. Surrey", met een kapi taal van 25.000 pond sterling. Tot Manager-Director is benoemd de heer J. Benninga uit Leeuwarden, mede-di recteur der Benninga s Friesche Margarine- fabrieken te Leeuwarden. De fabriek is nog in aanbouw. De aller modernste machines worden geplaatst. De capaciteit bedraagt 300 ton per week. On geveer Maart a.s. zou kunnen worden be gonnen met produceeren. Deze fabriek is opgericht in verband met de moeilijkheden der tariefwetten in Enge land. Crisis-zuivel-aangelegenheden. De Crisis-Zuivel Centrale brengt het vol gende ter kennis van belanghebbenden: In de laatste weken is bij herhaling ge bleken, dat wanneer de controleurs der Oentrale, voorraden vetten aantroffen, de houders zich op onbekendheid met de voot- sohriften beriepen. "Na 1 Januari a.s. zal de Centrale deze onbekendheid niet meer als verzachtende omstandigheid beschou wen en met gestrengheid optreden, wan neer voorraden vetten worden aangetrof fen, waarvan aan de Centrale geen opgave is gedaan. Ditzelfde geldt, wanneer onge dekt vervoer van vetten' wordt geconsta teerd. Overtreding van de voorschriften betref fende vetten kan tengevolge hebben inbe slagneming der vetten en daarenboven hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 10.000. Indien een dergelijke overtreding wordt geconstateerd, kan dus niet worden vol staan met betaling van de verschuldigde heffing. De minister van economische zaken en arbeid, gelet op artikel 1, sub 2o., der Cri- sis-zuivelwet 1932, St.bl. No. 290, gezien zijn gewijzigde beschikking van 15 November, heeft deze beschikking ingetrokken en aangewezen als zuivelproduct voor de uit voering van bovengenoemde wet gepasteu riseerde room, voor zoover bestemd om in een hoeveelheid van ten minste 400 K.G. in één zending te worden geëxploiteerd. Boter. De Crisis Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 25 tot en met 31 December de prijs van het crisisboter- merk op 85 cent per K.G. en de prijs van de vervoervergunning-' voor buitenlandsche boter op 80 cent per K.G. is vastgesteld. BUITENLAND VAN HET VATIC AAN DE PAUS EN DE VREDE. Schitterend succes voor den H. Vader. Z. H. de Paus heeft stappen gedaan bij de regeeringen van Bolivia en Paraguay, teneinde een wapenstilstand te verkrijgen voor het Kerstfeest. Deze poging is schitterend geslaagd. De regeeringen besloten een wapenstil stand te sluiten voor den tijd van 24 uur, ingaande Zaterdagavond 24 December om 10 uur. In antwoord op het bericht, dat zijn voorstel was aangenomen, zond de Paus zijn beste wenschen en verklaarde, dat Hij hoopte dat deze wapenstilstand het begin van den vrede tusschen beide volkeren zou zijn. DUITSCHLAND WERKVERSCHAFFING IN DUITSCHLAND. Radio-rede van Gerecke. De nieuwe rijkscommissaris voor de werk verschaffing, dr. Gerecke, hield gisteravond voor de radio een rede over het program ma der werkverschaffing. Hij wees er daar bij op, dat de inkomsten der openbare •lichamen gedaald zijn, terwijl de uitgaven voor sociale doeleinden gestegen zijn. De begrootingen der openbare lichamen zijn sedert 1929 van 20.8 tot 14.8 milliard ver- j minderd. Meer dan de helft van deze ver mindering komt voor rekening van de za- j kelijke uitgaven der openbare lichamen, wat beteekent, dat aan het particuliere be- j drijfsleven overeenkomstig minder opdrach- i ben zijn gegeven. Het is in de eerste plaats noodig, dat de UITSLUITEND BIJ VOORUIT- BETALING VANAF HEDEN TOT EN MET 28 DECEMBER AS.. IS DE GELEGENHEID OPENGE STELD: AAN ONS BUREAU. BEZORGERS IN DE STAD, EN BIJ ONZE AGENTEN. OM IN HET NUMMER VAN 31 DE CEMBER DEN GEBRUIKE- LIJKEN NIEUWJAARSGROET TE PLAATSEN. DE PRIJZEN DEZER ADVERTENTIEN ZIJN 1— 4 REGELSƒ0.50 5—8 9—12 1,50 13—16 2. DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nnmmer van SI December S.v.p. duidelijk met potlood invullen. tot nu toe voorgenomen werkzaamheden zooveel mogelijk bespoedig worden. Hier voor zijn beschikbaar 342 millioen mark voor aanleg van wegen en kanalen, ver betering van den bodem enz. Daarbij ko men de werkzaamheden voor de rijksspoor wegen, waarvoor 280 millioen mark be schikbaar is, en voorts nog 60 millioen mark voor de posterijen. De 285 000 personen, die bij den vrijwil- ligen arbeidsdienst werk hebben gevonden, zullen ook in de wintermaanden aan het werk gehouden worden. Voor vestiging in de voorsteden en voor aanleg van kleine tuinderijen is 73 millioen mark beschikbaar. Hierdoor kunnen 26.000 huizen in de voorsteden en 74.000 kleine tuinderijen tot stand komen. Het streven moet zijn, dat desbetreffen de personen in staat zijn in hun levenson derhoud te voorzien, gedeeltelijk door het loon, dat zij ontvangen, gedeeltelijk uit de opbrengst van den grond. Voor de stichting van eigen woningen zullen in 1933'34 20 millioen mark be schikbaar worden gesteld, zoodat voor re kening van de bouwers nog ongeveer 100 millioen mark zal komen. Verder zal voor het herstel van huizen, verbouwing enz. voorloopig nog 50 millioen mark beschikbaar worden gesteld. Voorwaarde is, dat de werkzaamheden terstond ter hand worden genomen. Aange zien ook de huiseigenaars in de kosten bij dragen, zal de arbeidsgelegenheid hierdoor nog grooter worden. Gelukt het niet, openbare werken op groote schaal te laten uitvoeren, dan zullen ook de particuliere bedrijven zonder op drachten blijven. Deze hebben er dus het grootste belang bij, dat de opdrachten wor den verstrekt. Ieder prikkel tot verhooging van de pro ductie kan slechts dan uitwerking hebben, indien het belangrijkste vraagstuk, dat van den afzet, wordt opgelost. Alle voorhanden mogelijkheden voor werkverschaffing moe ten thans uitgebuit worden. Het is noodig, dat met de uitvoering van het programma zoo veel mogelijk spoed wordt betracht. Voor openbare werken zal een bedrag van 500 millioen mark door middel van lee ningen worden gevonden. De rijksbank heeft de voorgestelde wijze van financie ring goedgekeurd. De veiligheid van de valuta moet een eerste voorwaarde voor alle werkverschaf fing blijven. De middelen zullen worden verschaft door de Vereeniging voor open bare werken en door de Rentenbankkredi- tanstalt. Voorloopig zullen de middelen ter beschikking worden gesteld van het rijk, de landen, de gemeenten, gemeentelijke licha men enopenbare bedrijven. De looptijd van de leeningen zal in overeenstemming zijn met den duur van de werken, die uit gevoerd worden. Bij een looptijd van 20 jaar zal de rentevoet 6% bedragen. De ren te zal bij kortoren of langeren looptijd ge wijzigd worden. Voor productieve werken, zooals gas, waterleiding en electriciteit, zal ©en nor male rente en een normale aflossing worden voorgeschreven. Alle uit te voeren werkzaamheden moe ten in het belang van de volkshuishouding zijn. De werkzaamheden moeten einde 1933 afgeloopen zijn. Van veel belang is het, dat vooral die werken onder handen worden genomen, waarvoor vroeger reeds plannen gemaakt zijn, doch die door gebrek aan geld moesten blijven rusten. Luxe-bouwwerken en werken, di© voor de volkshuishouding van geen belang zijn, komen voor ondersteuning niet in aanmer king. Zooveel mogelijk zal van de menschelijke arbeidskracht worden gebruik gemaakt. Slechts binnenlandsche werkloozen zullen te werk worden gesteld. Ook zal zooveel mogelijk binnenlandscE materiaal gebruikt worden. Teneinde zooveel mogelijk personen te helpen, zal de arbeidstijd op 40 uur per week vastgesteld worden. Het loon zal vol gens het geldige tariefloon berekend wor den. AMERIKA REPLIEK VAN ROOSEVELT AAN HOOVER. „Samenwerking niet geweigerd". Roosevelt heeft gisteravond te Albany een verklaring gepubliceerd, waarin hij o.m. zegt: „Ik beu tamelijk verwonderd uver de verklaring van bet Witte Huis, dat ik niet bereid zou zijn tot samenwerking. Het is jammer, niet alleen voor Amerika, maar ook met het oog op de oplossing der we reldvraagstukkeu, dat men het heeft voor gesteld, alsof ik oen samenwerking tot het oplossen dier vraagstukken niet wensche- lijk zou aohten. Ik heb den president ©en definitief voorstel voorgelegd om zijn ver tegenwoordigers aan te wijzen, ten eind© de kwesties voorloopig te bestudeeren in de periode tusschen nu en Maart a.s. Ik hoop, dat dit concrete aanbod zal worden aangenomen". Personen uit de omgeving van Roosevelt bevestigen, dat deze gisteravond in ©en te legram aan het Witte Huis ©en concreet voorstel heeft gedaan voor een voorloopig onderzoek, niet alleen van liet schulden- vraagstuk, doch ook van andere economi sche kwesties en van het ontwaponings- probleem. Afgezanten van Roosevelt naar het buitenland. Naar de Waehingtonsche vertegenwoor diger van „United Press" verneemt, zullen persoonlijke afgezanten van Roosevelt zich naar het buitenland begeven, om daar ten behoeve van den nieuwgekozen president een voorloopig onderzoek in te stellen, met betrekking tot bet schuldenprobleem, de Mandsjoerijsche kwestie, de tarieven en andere belangrijk© aangelegenheden. Deze afgezanten zullen dan vóór 4 Maart a.s., den dag der bewindsaanvaarding door den nieuwen president, aan Roosevelt rapport over hun bevindingen uitbrengen De details van Roosevelt's plannen wor den strikt geheim gehouden, doch, naar men gelooft, zijn reeds voorbereidingen ge troffen voor het vertrek van afgezanten naar Europa, het Verre Oosten en Zuid- Amerika. Zij zullen zich in de hun aange wezen landeti op de hoogte stellen van de standpunten, die de betrokken regeeringon tegenover bepaalde problemen innemen cn zoodoende ©en gToot aantal vertrouwelijke inlichtingen verzamelen. Op die wijze zal Roosevelt vóór zijn ambtsaanvaarding be- sohikken over de gegevens, welke voor de formuleering van zijn politieke gedrags lijn worden vereischt, en wel zonder dat hij zioh bij voorbaat aan een bepaalden politieke koers bindt. Tijdens zijn gouver neurschap van den staat New York heeft Roosevelt zich vaak van dergelijk© per soonlijke agenten bediend; dikwijls waren dit vrienden zonder ©enige officieel© ver plichting. Wat b.v. het schuldenprobleem aangaat, was Roosevelt's bezwaar tegen de instel ling van een speciale schuldencommissie zijn weigering in dit opzicht leidde, zooals men weet, tot het falen van Hoover's po gingen in die richting onder meer in de overweging gelegen, dat zulk een com missie haar taak onvermijdelijk onder de oogen van het groote publiek zou moeten verriohten en dientengevolge aan den druk van tegengestelde invloeden bloot zou staan. Verder zouden haar conclusies al thans in moreel opzicht als bindend voor de Amerikaansche receering worden be schouwd. Al deze bezwaren worden naar Roosevelt's meéning door een nict-offi- cieele bestudeering der situatie ondervan gen. De ministers Stimson en Mills hebben gisteren weer een conferentie gehad met Hoover over de kwestie der benoeming van oen commissie tot bestudeering van de schuldenkwesf ie. Hoover's plan om in deze commissie ook democraten te benoemen, moest worden opgeceven, daar Roosevelt's partijgenooten na diens telegrammen aan Hoover, geweigerd hebben aan zulk een commissie deel te nemen. In republikeinsche kringen heersclit groo-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9