BUITENLAND VRIJDAG 23 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 TWEEDE KAMER De Onderwijsbegrooting. De motle-Zadelhoff (behoud van de Rijkskweekschool te 'sHertogenbosch) is verworpen. De heer Duys censor morum I - Contlngenteering van schoeisel en textielwaren. - Steun aan den grondcultuur. - Herziening Phychopathenwet - Aan den Zuiderzeedienst zal worden voortgewerkt. Bij nieuwe stemming is gisteren do mo tie-van Zadelhoff verworpen met 47 togen 46 stemmen. Deze uitslag lokte hoongeroep uit bij de sociaal-democraten onder leiding van den heer Duys. Aanleiding daartoe was de afwezigheid van dr. Moller, die als wet houder van Tilburg midden in de Gemeen- tebegrooting zit en wiens afwezigheid dus volkomen verklaarbaar was. Het is bijzon der stuitend, dat juist de heer Duys zich bij dergelijke gelegenheden op den voor grond pleegt te dringen, alsof hij geroepen ware als censor morum op te treden. Hier past de soldaienuitdrukking, dat men zei ■den door oen rijtuig overreden wordt, doch veel vaker door een wagen van niet nader te noemen bestemming. De Onderwijsbegrooting is aangenomen, met de sociaal-democraten, vrijz.-democr. en communisten tegen. Het grootste deel der vergadering was gisteren gewijd aan ©ene agenda die aller lei kleinere wetsontwerpen vermelden, waarvan de voornaamste waren die tot contingenteering van schoeisel en textiel waren. Daar drongen zich twee problemen naar voren bij de vele wereldproblemen waarvoor het huidige geslacht is gesteld, n.l. het probleem van den badsohoen en het probleem van een cosy-pantoffel, De eerste wordt alleen in het buitenland ver vaardigd en tvas vrij van co n tingen te eri-ig. wat voor den buitenlandsche producent een aanleiding werd om alle mogelijke rubbei- schoenen het badschoen-doopsel te geven. Alras echter stak Minister Verschuur daar een stokje voor; en nu maakten de heeren Vos (V.B.), Oud (V.D.) en in nog veei sterkere mate de heer IJ z e r m a n (S.D.A. P.) zich min of meer bezorgd voor protec tionistische tendenzen. Minister Verschuur had echter niet veel moeite met het aau- toonen van de afwezigheid daarvan, aange zien de badschoen op 100 pet. is gecontin- genteerd. Wat de cosy-pantoffel betreft, deze is naar een afzonderlijken post vau begrootingstarief overgebracht; en de heer Hellenberg Hubar (R.K.), die voor deze dingen een heel scherp oog heeft, had ontdekt, dat op deze manier die cosy-pan toffel afbreuk kon doen aan het contingent voor het overige schoeisel. Minister Verschuur beloofde daarvoor te zullen waken; en hij was ook bereid tegemoet te komen aan den rede-lijken wensch van den- zelfden Katholieken afgevaardigde, die be zwaar had, met het oog op het inslaan van seizoenartikelen door de winkelier, tegen de data 1 Januari en 1 Juli wat op de con tingenteering telkens ingaat. Minister Verschuur kwam ook weer in het vuur toen van agrarische zijde n.l. door de heeren van Voorst tot Voorst (R.K)., van den Heuvel (A.R.), Kers ten (St. Ger.) en Braat (Pit.) bezwaren werden ingebracht tegen de honderddui zend grilden steun aan de griendcultuur. Deze bezwaren kwamen hier op neer, dat men het bedrag niet hoog genoeg vond, dat men ook vorige oogsten gesteund wilde zien. dat men contingenteering wenschte van buitenland sch griendhout of al die dingen te zamen; terwijl bovendien de heer Snoek Henkemans (C.H.) ook nog aandrong op steun voor de rietcultuur. Een standpunt op zichzelf nam natuurlijk de heer W ij n k o o p (C.P.) in, die betoogde dat die geheele steun alleen maar aan de groote heeren ten goede kwam. De M i- n i 8 t e r toonde aan, dat de steun 2 cen ten per Kilogram without bedraagt en dus boven de ton kan uitloopen, wanneer de 1100 hectaren zooveel opbrengen, dat rneor steun zal moeten worden verleend. De con- tingenteeringskwestie zou hij onderzoeken; en ook de minzaam lachende Christel ij k- Historischo leider kreeg een toezegging van onderzoek voor de rietcultuur. Eenig debat van wetenschappelijken en juridischen aard lokte het wetsontwerpje uit tot herziening der Psychopatenwet, ook al door de bezuiniging gegeven. Een aantal vergrijpen, die tot nu toe tot beschikbaar stelling van den delinquent aan de regee ring kondon leiden, worden bij dit wetsont werp daarvan uitgesloten. De heer van der Heydon (S.D.A.P.) bracht de 11 psychopatentypen der nieuwere psychopati- sche wetenschap tegen dit ministerieel voornemen in het geweer; en zoowel do heer G o s e 1 i n g (R.K.) als mejuffrouw K a t z (C.H.) schenen wel eenige van zijne bezwaren te deelen. Door een knappe ver dediging van Minister D o n n e r werd hef. wetsontwerp toch z. h. st. aangenomen, waarna begonnen word met de behande ling van de begrooting van het Wegen fonds welke in de avondvergadering z. h. st. werd aangenomen. Minister Reymer heeft, bij do be handeling van het Zuiderzeefonds, op alle punten voor de Kamer de vlag moeten strijken. Er waren twee categorieën van bezwa ren bij een groote meerderheid in de Ka mer tegen het ministerieels beleid: ten eerste wat aangaat de uitvoering der Zui- derzee-steunwet en ten tweede wat betreft de onzekerheid over de houding der regee ring ten aanzien van de vooitzetting der werken. En de Kamer heeft niet gerust, voordat ze van de Regeering, uit den mond van Minister Reymer, de duidelijke terkla ring had gekregen, dat bij de uitvoering der Zuiderzee-steunwet op niet minder dan een vijftal punten zal herzien, ook wat de normen bij de uitkeering betreft en dat op een zoodanige wijze aan de reorganisa tie van den Zuiderzeedienst zal worden voortgewerkt, dat de aanbesteding der drooglegging van de N oord-Uostely Ken pui der onmiddellijk na 31 December 1933 zal kunnen plaats hebben. Ongeveer alle partijen waren het erover eens, dat het op beide punten zoo moet gebeuren; en hoe de Minister ook zoo nu en dan trachtte een slag om den arm te houden, hij werd gedwongen klaren wijn te schenken. De Kamer had het er "blijk baar op gezet dezen Minister klein te krij gen, en. als eenmaal deze stemming over ons Parlement is vaardig geworden, helpt geen tegenspartelen. De sprekers der verschillende partijen hadden het natuurlijk zeer gemakkelijk; de dreigementen met moties, openlijk uit gesproken of minder duidelijk op de wijze van den heer Duimaer van Twist uitge- bromd, waren niet van de lucht. Zelfs de heer Colijn dreigde er .telkens mede, als de Minister hem niet duidelijk genoeg was. En zoo heeft Minister Reymer den bitte ren kelk tot den bodem toe moeten leeg drinken. Toen werd ook zijne begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VOLKENBOND BOLIVIA—PARAGUAY. Weinig succes van den V. B.-Raad. Met militare geschil tusschen Bolivia en Paraguay is, ondanks de directe interven tie van den Volkenbondsraad en der neu trale commissie van Washington, nog steeds niet bijgelegd. Paraguay heeft Donderdag den secreta ris-generaal van den volkenbond medege deeld, dat het het bemiddelingsvoorstel der neutrale commisie van de hand wijst, aangezien krachtens het voorstel Boli- viaansche troepen ook in de toekomst nog 2/3 van het Chaco-gebied bezet zouden houden. Paraguay eischt: 1. Volkomen evacuatie van het Ohaco- gebied door de Boliviaansche troepen. 2. Ontwapening der troepen. 3. Vaststelling wie de schuld van dit conflict draagt. Daarentegen kabelde Bolivia, dat het 't bemiddelingsvoorstel principieel aanvaardt doch dat in verband met de scherpe af wijzende houding van Paraguay voorloo pig verdere onderhandelingen overbodig zijn. De neutrale commisie heeft den secreta ris-generaal van den Volkenbond er van op de hoogte gesteld, dat zij haar bemid delingsvoorstel, dat een rechtvaardige re geling inhoudt, welke rekening houdt met de belangen der beide landen, hand- has ft. De bemiddeling van den Volkenbonds raad, welke in dit geval de eigenlijke on derhandelingen uitsluitend had overgela ten aan de commissie van Washington, heeft tot nu toe in Zuid-Amerika even wei nig resultaat gehad als in het Verre Oos ten. DUITSCHLAND WERKVERSCHAFFING IN DUITSCHLAND. In verband met de besprekingen, die gisteren door het kabinet zijn ingevoerd, wordt nog gemeld, dt voor werkverschaf fing behalve de reeds gevoteerde een mil liard Mark nog 500 millioen Mark ter be schikking zullen worden gesteld. Dit be drag zou worden besteed voor de uitvoe ring van een dringend program, waarove» volkomen overeenstemming moet zijn be reikt tusschen de ministers van Financiën en Economie, rijkscommissaris Gerecke en den president van de rijksbank, Luthei. Gerecke zal morgenavond over de werk verschaffing een radiorede houden. Aan vertegenwoordigers van de pers verklaarde Gerecke, dat waarschijnlijk vooi werkverschaffing over totaal 2.7 milliard mark beschikt zal kunnen worden. Er zal zooveel mogelijk spoed worden betracht en daarom is in de eerste plaats weer gedacht aan het geven van een toelage voor repa raties aan huizen, waardoor het vijfvoud van het crediet kan worden besteed voor werkverschaffing, omdat de huiseigenaren 4/5 der kosten dragon. Verder wordt over gegaan tot bruggenbouw en wegenaanleg. DE NAZI'S OPNIEUW TEN STRIJDE De pers-chef der nationaal-socialistische partij dr. Dietrich, publiceert in het cor respondentieblad der partij een artikel, waarin hij verklaart, dat een nieuwe strijd- periode voor de nationaal-socialistische beweging is aangebroken. Het is den nationaal-socialisten gelukt, het recht van het parlement op de leiding der regeering te doen zegevieren. Door de weigering van den rijkspresi dent, om den leider natnonaal-socialisti- sche partij de vorming van een door Hitlei voorgestelde regeering op te dragen, is de strijd in een ieuwe stadium gekomen. Zon der de hulp van do nationaal-socialisti sche beweging kan in Duitsehland niet worden geregeerd en de nationaal-socialis tische beweging is zonder een rijkskanse lierschap van haar leider niet te winnen. Dat von Schleicher, die dit ten volle be- KERSTAANBIEDING PRIMA HEERENOVERHEMDEN met twee losse boorden te samen voor in keurige dessins 1,95 met zijden zeltbinder naar keuze uit njeer dan 100 dessins L Enorme collectie QAfflE HANDSCHOENEN/-èrti en HEEREN i voordeelig. Vraagt onj/ 1/ HEEREMVERHffoOEN in Wit Piké - Wit gestr. 2.67% 1.75 soft, daaruit niet de natuurlijke gevolg trekkingen heeft gemaakt, zal ook voor zijn rijkskanselierschap noodlottig worden. FRANKRIJK -Ttr'f REGEERINGSVERKLARING VAN PAUL-BONCOUR. Krasse bezuiniging aangekondigd. De regeenngsverklaring, welke minister president Paul-Boncour in de Kamer en de minister van Justitie Garday in den Se naat hebben voorgelezen, gaat uit van het standpunt dat noch aan het prestige der vorige regeering noch aan haar politiek in eenig opzicht afbreuk is gedaan en dat het kabinet zijn oogmerken richt op continu ïteit, hetgeen ook in zijn samenste.Ung tot uitdrukking komt De regeering moet in de eerste plaats zorgen voor gezondmaking der financiën, voor het paal en perk stellen aan het de ficit en voor het herstel van het evenwicht der begrooting, en dus krasse bezuinigings maatregelen nemen in overleg met de be voegde commissies en betrokken kringen, het amtenarencorps en de voormalige front strijders. Zij zal in Januari een eerste reeks van de noodzakelijke bezuinigings- en hervormings- maatregeen treffen, en daarbij de quaostie van vertrouwen stellen. Nadere mededeelingen over een event, vermindering van de salarissen en pen sioenen bevat de regeenngsverklaring niet. De tweede taak der regeering is de alge- meene regèling van het oorlogschulden-, vraagstuk. De thans uiterst ingewikkelde binnen.andsche politieke toestand in de Ver. Staten noopt de desbetreffende onder handelingen, welker richting door de Ka merstemming van 12 December duidelijk werd aangeduid, uiterst voorzichtig te voe ren. Dankbaar moet men erkennen dat men ook te Washington ernstig er naar heeft gestreefd de moeilijkheden op te lossen, De Fransche regeering zal onderhandelen met het vaste doel voor oogen, een algemeene oplossing voor te bereiden, we ke aan de verwarring een einde maaKt, die het alge meen economisch herstel tengevolge van den last der tusschen de regeeringen aan hangige schulden belet. Tegelijkertijd zal de regeering in overleg met de staten, waarmee Frankrijk door een gemeenschappelijk streven verbonden is en zonder nevengedachte tegen een derde staat, steunend op de vaste vriendschap van Engeland, en met den wensch iedere moeilijkheid uit den weg te ruimen, welke met de landen zou kunnen bestaan, waar mee Frankrijk door zijn oude cultuur en herinneringen verbonden is, er naar stre ven andere internationale onderhandelin gen tot een goed einde te brengen. In de regeeringsverklaring werd verder gezegd, dat de crisis de grootste oorzaak is van de budgetaire moeilijkheden van Frankrijk. Deze crisis is niet a.leen van economischen, 'maar ook van psychojogi- schen aard, en geboren uit de internatio nalen onrust en de misverstanden en de ri valiteit onder de volken. De vorige regeering heeft er met succes naar gestreefd de ontwapeningsconferentie te bevrijden uit de onzekerheid en de lang zaamheid waarin zij dreigde te verzinken. Regeeringsverklaring goedgekeurd. Na het voorlezen van de regeeringsver klaring in de Fransche Kamer, aldus Reu ter, kwam, na eenige min belangrijke rede voeringen, Louis Marm aan het woord, die een scherpe critiek oefende op de sa menstelling van het kabinet, dat slechts uit personen bestond, die vóór betaling aan Amerika waren. Minister-president Paul-Boncour ant woordde kort, waarna Léon Blum verklaar de, dat hij en de socialistische Kamerfrac tie, die onder zijn leiding staat, de regee ringsverklaring goedkeurden. De radicale Kamerfractie stelde daarna voor over te gaan tot de orde van den dag (hetgeen dus voor Paul-Boncours kabinet de vertrou- wensquaestie beteekende), welk voorstel door de Kamer werd aangenomen met 365 tegen 215 stemmen. De Kamer werd 'daarna verdaagd tot Dinsdag na Kerstmis. BUITENL. BERICHTEN ONTPLOFFING IN ITALIAANSCH FORT. Drie dooden. In fort Appio in het Zuid-Oosten van den ouden Komemschen vestinggordel is giste ren een depot van signaalrakettan in brand gevlogen. Met de grootste inspan ning slaagde men er in, met behulp vau verscheidene afdeelingen brandweer in den avond het vuur te blusschen. Ben officieel bericht over het ongeluk is nog niet gepu bliceerd. Naar verluidt, zijn drie soldaten gedood en is een vierde zwaar gewond. NIEUWE AARDSCHOK IN CHALKIDIKE. Door een nieuwen hevigen aardschok zijn de nog in Ohalkidike overeind staande mu ren ingestort. Do bevolking, die in do open lucht moet kampeeren, hoewel het bitter koud is, werd door een paniek be vangen. DE WARME KERSTWEEK. Zonneschijn te Rome In Rome wordt deze Kerstweek geken merkt door stralenden zonneschijn, waar bij des middags temperaturen voorkomen tot aan, soms zelfs tot boven 20 graden Cel sius. De nachten echter zijn koud en het temperatuurverschil in de afgeloopen 24 uur bedroeg te Rome niet minder dan 15 graden. Daarentegen hangt boven Florence een dikke mist en was begin dezer week de temperatuur even boven het nulpunt. In Meskou bloeien seringen. Te Mosoou en in de geheele Sovjet-Unie is voor den tijd van het jaar het weer zeer zacht. Terwijl anders overal in Rusland reeds midden-December de vorst is inge treden, wordt thans uit alle streken een temperatuur van vier tot acht graden bo ven het vriespunt gemeld. Ondanks de en kele nachtvorsten bloeien in Moskou de se ringen. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Fin- sche Golf geheel ijsvrij is; de scheepvaart is in vollen gang. Voorjaarsweer In Noord-Amerika. Na tien dagen sneeuwstormen heeft in Noord-Amerika de winter plotseling, plaats gemaakt voor warm weer. Het lijkt meer op voorjaar dan op winter. Ook in Winni peg, Manitoba en Minnesota, waar de vo rige week nog 20 tot 30 graden vorst was en waar groote hoeveelheden sneeuw zijn gevallen, heerscht thans een milde tempe ratuur. In de Oostelijke Staten smelt do sneeuw overal. In Kansas City was de tem peratuur 43 graden. DE BRAND TE STOIGAWA. Omtrent den hevigen brand in de Japan- sche visschersplaata Stoigawa, in de pro vincie Niigata, verneemt Reuter nader, dat de brand veroorzaakt is geworden door een zwaren storm, waarna het vuur zich zoo snel uitbreidde, dat aan blu-sschen feite lijk niet te denken viel. Precies 430 huizen, of een derde gedeelte van het stadje, zijn daardoor een volslagen prooi der vlammen geworden. De heerschen- de wanorde in het plaatsje is onbeschrij felijk, daar vrijwel ook alle openbare ge bouwen zijn verwoest, zooals het postkan toor en dé bankkantoren. TRUCS VAN GELDSMOKKELAARS. Arrestatie in trein Keulen—Hoek van Holland. Als gevolg van de deviezen-verordening wordt op allerlei, manieren getracht geld uit Duitsehland te smokkelen. Een merk waardig staaltje van de geslepenheid der smokkelaars heeft naar Reuter mededeelt, "dezer dagen plaats gehad, in den trein, die van Keulen naa,r Hoek van Holland onderweg was. In dezen trein zat een re chercheur, die speciaal belast is met het opsporen van overtreders der verordening. Tegenover hem in den coupé zat een man, dien hij er sterk van verdacht geld over de grens te willen smokkelen. Hij had den man al aan den lijve onderzocht doch niets gevonden. Plotseling viel het oog van den rechercheur op een pakje brood,, dat de man achteloos naast zich neergelegd had. Hij opende het pakje en vond tusschen de boterhammen een bankbiljet van 150 pond sterling en in den hoed van den smokke laar nog 15.bankbiljetben van 50 pond. De rechercheur trok onmiddellijk aan de noodrem om den trein nog op Duits oh. ge bied te doen stoppen, hetgeen gelukte. De smokkelaar werd naar den dichtsbijzijnden politiepost gebracht en zijn geld werd in genomen. DEVIEZE NS MOKKEL VOOR AANKOOP VAN WAPEN-PATENT? Twee verd&chten veroordeeld. De rechtbank te Berlijn had gisteren een geheimzinnige deviezen-affaire te behande len. Een bedrijfsleider te Maagdenburg was voornemens een Noorsch patent voor half- automatische geweren aan te koopen. Om dit te financieren, had hij anderhalf mil- BRITSCH-INDIE EEN REGIME-VERZACHTING IN BRITSCH-INDIë. Staat van beleg wordt opgeheven. Tijdens het debat in het Lagerhuis over den huidigen toestand in Bntsch-Indië heeft de minister van Indië, sir Samuel Hoare, een verklaring afgelegd. Hij zeide, dat in gevolge het besluit van het Indische parlement en de provinciale raden, om de noodige maatregelen te nemen tegen een herleving der onlusten, de ordonnaties, waarbij de uitzonderstoestoqd werd inge steld, met ingang van bet nieuwe jaar niet meer noodig zijn. De toestand is, naar Hoare verklaarde uitgesproken beter dan drie maanden geleder en zekere bewijzen van goeden wil hebben geleid tot het ope nen van een nieuw hoofdstuk. lioen mark noodig, waarvoor hij zioh wend de tot ^en Antwerpsche deviezenhandelaar, die zeide, dat zijn te Parijs wonende broer voor 14 millioen Mark Duitsche effecten had liggen, die voor de financiering van de zaak gebruikt zouden kunnen worden. De douane kreeg lucht van deze zaak en wist te voorkomen, dat de smokkelarij van deviezen zou plaats vinden. Het plan was, de 'te Parijs liggende Duitsche effec ten in Berlijn te verkoopen en de opbrengst naar Noorwegen te brengen om het patent te koopen. De bedrijfsleider verklaarde, dat hij over deze zaak had onderhandeld met het rijksweerministerie en het wapen bureau. De "rechtbank veroordeelde een bemidde laar tot vier maanden gevangenisstraf en vijfduizend mark boete en den Antwerp- schen deviezenhandelaar tot vijf maanden gevangenisstraf en drieduizend mark boete. KERSTREDE VAN DEN H. VADER. Uitzending door het Vaticaansche Radio station. Op den vooravond van Kerstmis zal het Vaticaansche radiostation de toespraak van den H. Vader tot de kardinalen en Romeinsche prelaten uitzenden. De uitzending vangt aan om 24 uur (M. E.T.) en heeft plaats op een golflengte van 19.84 meter. MARTELAAR DER WETENSCHAP. Wederom is te Parijs een medicus het slachtoffer geworden van zijn onderzoekin gen op radiologisch gebied. Dr. Georges Haret, hoofd van den radiologischen dienst in het Lariboisière-hospitaal, is in den ouderdom van 58 jaar overleden aan de gevolgen van zijn experimenten. A-l sedert drie jaren werd dr. Haret met den dood bedreigd. In Februari 1930 moest men hem den ringvinger van de rechter hand amputeerfn, twee jaar later werd hem een peesknop onder den rechteroksel weggenomen; in Juli 1932 moest hij zijn geheelen rechterarm offeren. Sedert tien maanden was dr. Haret aan het ziekbed gebonden. President Doumer bezocht hein nog en overhandigde hem de roset yan het Legioen van Eer. Langzaam kwijnde de zieke weg, zelf ten volle bewust van het reddelooze van zijn toestand. Hoe dr. Haret het gevaar besefte bleek uit zijn streven om een speciale organisa tie op te richten ter bescherming van d© leerlingen in het hospitaal tegen radioder- mitis. ING. COSIJNS WEER NAAR DE STRATOSFEER. Met prof. Piccard's ballon. De wetenschappelijke commissies van het nationale fonds voor wetenschappelijk onderzoek hebben besloten, èen subsidie te verleenen aan ingenieur Max Cosijns, ten einde hem in staat te stellen, binnen kort oen tweede opstijging in de stra tosfeer te ondernemen. Ingenieur Cosijns, die in den afgeloopen zomer professor Pic- card vergezelde bij diens schitterend ge slaagde stratosfeervlucht, zal voor zyn eigen opstijging die voor hemzelf do tweede zal zijn, daar hij Piccard op diens eersten stratosfeertocht niet heeft vergezeld gebruik maken van Piccard's ballon F.N.R.S., waarvoor echter een nieuwe gon del zal worden vervaardigd. De opstijging zal ditmaal naar alle waarschijnlijkheid in Zuid-België plaats vinden. Alvorens zijn tocht te ondernemen, zal Cosijns echter eer9t nog een aantal oefe ningen moeten verrichten, ten einde zijn brevet als ballonpiloot te behalen. Achternicht van Napoleon III overleden. Uit New-York wordt bericht, dat gravin Josephine de Castelvecchio Frabasillio, achternicht van Napoleon II en kleindoch ter van koning Lodewijk Napo'eon van Ne derland, in een van de Now-Yorksche zie kenhuizen is overleden. De gravin van Castelvecchio bereikte een ouderdom van 68 jaar en verkeerde in be hoeftige omstandigheden. 46.000 Harzer kanaries naar Amerika. D© kleine gevederde gangers uit da Harzer kanariekweekerijen te Andreasberg, Ufeld en Hohnstein schijnen in de Ver, Staten een zeer begeerd Kerstgeschenk ts zijn. Ieder jaar heeft er kort vóór Kerst mis een massa-transpórt van kanarievogel» naar gene zijde van den Oceaan plaats. Ook dit jaar zijn de Harzer „rollers", zooals de vogels om de kwaliteit van hun zang genoemd worden, in grooben getale naar Amerika op transport gesteld. De vogels worden met twee schepen dei HamburgAmerika lijn in twee zendingen van elk 23.000 exemplaren naar New-Yor! verzonden. Elk der beide transporten wordt onder weg door zeven oppassers bewaakt, die van 's morgens tot 's avonds bezig zijn met voe deren, reinigen van kooien en andere werkzaamheden in 't belang van de vogeli en hun verkooper9. De sinaasappel-vloeitjes in Republikeinse! Spanje. De civiele gouverneur heeft elf sinaa» appel-exporteurs veroordeeld ieder tot 10» gulden boete, omdat zij de voor export b? stemde vruchten hadden gewikkeld j vloeipapiertjes, waarop het Spaansche ninklijke wapen stond. Sedert het uitroepen van de republic was het gebruik van de koninklijke wapicfl ook voor reclame-doeleinden verboden. Meer auto's gestolen dan gekocht. In September zijn in Chicago meer auto's gestolen dan gekocht. Volgens de opga^ ven van de auto-verkoop-maalscnapp.j-eu in Chicago werden er 3375 auto's gestolen en slechts 2255 gekocht.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6