AGENDA VRIJDAG 23 DECEMBER 1S32 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht m den morgen van 23 Dec. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 778.3 te Miinchen. Laagste barometerst.: 736.5 te Vestmanoer Verwachting tot den avond van 24 Dec.: Matige tot krachti ge Zuid- tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken. waar schijnlijk eenige re gen, zachter des nachts. De gisteren reeds genoemde depressie die zich van de Azoren tot IJsland uit strekte heeft vooral over de Britsche - eilanden den barometer doen dalen. Aan gezien de hooge druk in het Zuid-Oosten zich handhaafde en zelfs in de kern ver sterkt is de luohtdrukgradient vooral over Groot-Brittannië en Ierland flink toegeno men. Van Brest tot Thorshavn waait het krach tig tot stormachtig uit Zuid tot Zuid-West Het is te verwachten, dat ook ten onzent de wind zal toenemen. Over Centraal-Eu- ropa en Zweden is het rustig weer. Vooral in Duitschland is het nevelachtig. In Noord-Scandinavië is de vorst toegenomen Vooral in Noord- en Midden-Duitschland steeg de temneratuur te Berlijn zelfs ne gen graden. Over de Britsche eilanden is het weer buitengewoon zacht, (te Storno- way en te Malinhead is de temperatuur ruim 6 graden boven normaal). Neerslag van beteekenis viel alleen over Groot-Brit tannië en Ierland. Het laat zich aanzien, dot ook ten onzent het zachte weer nog zal blijven aanhouden met toenemende kans op regen. LUCHTTEMPERATUUR! Temperatuur des middags te half drie 8.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JU: Van Vrijdagnamiddag 4.18 uur tot Zaterdagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 24 December voorin. 11.25 uur en nam. 11.50 uur. CAHEM'S KOLENHANDEL DE WALES-SPECIALIST V.DWERFSÏR.4 TEL 2697 LEEUWARDER BOTERNOTEERING. Vastgesteld op 73 cents. De Leeuwarder Commissie-noteering voor boter is vastgesteld op 73 cents per K.G. (vorige week 75). Wij herinneren er aan, dat hierop nog komt accijns eu ver der nog handelskosten en winst. DE KLEINHANDEL IN MARGARINE. Gisteravond» werd in de groote zaal van ,,Het Wapen van Amsterdam" te Amster dam een druk bezochte vergadering ge houden van handelaren in margarine. Uit voerig werd hierin besproken welke nood toestand er thans in de kringen van den kleinhandel bestaat door de slechte ge volgen, welke de uitvoering der crisis-zui- velwet op hun bedrijf heeft en de wijze waarop de margarinefabriekanten van het bestaan dezer wet gebruik maken. Er werd een vereeniging opgericht, welke zich ten doel zal stollen, de belangen der kleinhan delaren te behartigen. Het adres van het voorloopig secretariaat is gevestigd bij den heer K. Dekker, Bestevaerstr. 75, Amster dam (W.). SANEERING BAKKERSBEDRIJF. Geteekend door de vier bonden. Het bekende „saneeringscontract", even tueel aan te gaan tusschen de vier natio nale b&kkersbonden en de dertien meelfa brieken, georganiseerd in de Ned. Vereeni ging van Meelfabrikanten de N.V. Meel fabrieken der Nederiandsche Bakkerij'' en de N.V. Stoommee.fabriek „Holland" is j bouw van de K. S. A. Woensdag nader behandeld in een vergade ring van de besturen der bakkersbonden. Deze werd te 's-Gravenhage gehouden Aan wezig waren daar de vertegenwoordigers van de Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, den Nederlandschen Bakkersbond, van den R. K. Bond van Bakkerspatroons en den Chr. Bakkerspa troonsbond in Nederland. Er werd, naar de „Telegraaf" verneemt, besloten het con tract te teekenen. Van dat besluit zal me- dedeeling worden gedaan aan de betrokken instanties in de maalindustrie. Wanneer de mee'fabrikanten eveneens tot tftekening be sluiten zal de overeenkomst waarschijnlijk in Januari a.s. van kracht worden. -JÉ W. J. STEENHOFF. f Gisteren is overleden de heer W. J. Steenhoff, oud-directeur van het Museum- Mesdag. In 1803 te Utrecht geboren en aanvanke lijk voor andere loopbaan bestemd, ging Steenhoff, ruim 20 jaar oud, naar de Am- sterdamsche Academie. Hij studeerde er vier jaar onder Allobé en daarna nog eeu half jaar te Brussel. Aanvankelijk schilderde hij veel figuren, later keerde hij, die een groote liefde had voor de natuur, zich tot het landschap. Zelden heeft hij geëxposeerd, daar hij reeds spoedig als schrijver over kunst, zijn weg vond en in 1899 aan het Rijksmuseum te Amsterdam werd verbonden. Toch is hij, in den weinigen vrijen tijd, dien zijn werk kring hom liet, de kunst trouw gebleven. Alleen zijn beste vrienden kregen zijn le vendige studies te zien. Als onderdirecteur van de afdeeling schilderkunst in het Rijksmuseum heeft hij uitmuntend werk verricht. Loonkorting Rotterdam Teneinde het belangri'k tekort on de be- zroctinc te dekken stellen B. en W. van Rotterdam den Raad voor ƒ900.000 te be zuinigen op de loonen en salarissen van het gemeontepersoneel door een nieuwe korting in te voeren van 2 pet. voor de ge huwden en 5 1/2 pet. voor de ongehuwden. LUCHTVAART MILITAIR VLIEGTUIG NEER GESTORT. Drie personen gedood. In de nabijheid va,n Gedaref. (Afrika), waar luchtmanoeuvres werden gehouden, is een militair vliegtuig neergestort. Drie Britsche militaire aviateurs vonden hier bij den dood. HET WEER OP ZONDAG. VOORLOOPIG NOG RUSTIG EN ZACHT WEER. In den laatst en tijd zijn de meteorologi sche omstandigheden over het grootste ge deelte van Europa, en voornamelijk over de Weste'ijke helft, ongewoon voor dezen tijd van het jaar. De weersgesteldheid in ons land is dientengevolge even buitengewoon. Zij is voornamelijk gekenmerkt door een te hooge temperatuur en door groote stabili teit. In het algemeen is de weerstoestand de volgende: Over den Oceaan ten Westen der Britsche eilanden en bij IJsland trek ken diepe depressies van ZW naar NO of van Z naar N, terwijl over Midden-, Oost en Zuid-Europa een gebied van hoogen druk ligt, dat zich reeds verscheidene da gen achtereen op ongeveer dezelfde plaats gehandhaafd heeft. Dit gebied van hoogen druk is van de depressies in het Westen gescheiden door een ongewoon warmen luchtstroom, die de oorzaak is van het buitengewoon zachte weer in ons land en over het grootste ge deelte van West-Europa. Over de Noordelijkste gedeelten van ons werelddeel breekt zich een algemeen Wes telijke luchtstroom baan, die daar waar schijnlijk de temperatuur zal doen stijgen. Onder deze ongewone omstandigheden zijn de vooruitzichten voor het weer niet gemakkelijk op te maken. Vast staat wel, dat voorloopig het weer zacht zal blijven. Van vorst dus geen sprake. Of het weer nu daarbij ook droog en zeer rustig zal blijven, hangt er geheel van af welken weg de depressies in 't Westen zul len inslaan, dus of zij dicht bij zullen ko men of Westelijk om het gebied van hoo gen druk zullen blijven trekken. Intusschen mogen wij rekening houden met een zekere stabiliteit van het gebied van hoogen druk, waardoor de kansen zeer gunstig staan, dat het(weer ten minste nog tot het begin van de nieuwe week ongeveer hetzelfde rustige karakter zal behouden van den laatsten tijd en dus geen groote veranderingen zal ondergaan. Later zullen de depressie's hier we| meer de overhand krijgen. (Nadruk verboden). UIT DE OMGEVING OóklM^i v. .y V. y I Jrf «tkH,flrvr m k V Kg aJ ®1 K Y uJcmt die hvzcteix aewv. t ft ft" fl <111 Wêh mJIM fTTrtl WAALS) Wollen Matinée, in rose, wit "1 OCJ en groen Bijpassende slaap- sokjes 0.70 Nappa Dames Hand>-^ schoenen m. bont gevoerd wollen T1™5 0.65 Camisoles H Gekleurd Tricot Onderjurken voor kinderen 0.30 voor dames 0.75 Gemoltonn. Onderjurke ongekend prijs )am^ lage 0195 ^fwialaine, 130 c.M. br., \in versok. Q fraaie kleuren B Witte Heeren Overhemden, met satin gestreepte borst, 1 jCC boord en manch. Dames Over prima crêi lemdblouses *jie 2.40 Elegant avondloiletje, h. crêpe de chine ffi 12 kleuren Eiken Theemeubelen, met- ingeb. vitrine met glas "3 O mmmt schuiven Rookstoel, met kussens 6.35 Clubfauteuils buitengewoon voordeelig Pluchette Gordijnen m. fraaie randen CC per paar 8 Gestikte Dekens, m effen kleuren, O 00 flinke maat Pluchette voor gordijnen, bijzondere O AA aanbieding Wollen Fa- tasie De ens fraaie kleuren en dessins CA 150 X 200 c.M. «•«'v Gordijnstoffen met hand- weefeffect 120 c.M. breed, echte A 9Q Pensioen- en Toeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf. Op Vrijdag 30 December 1932: Te Hillegom van 57 uur in bet gebouw R. K. Volksbond. Te Lisse van 57 uur in het gebouw R. K. Volusbond. Te Sassenheim van 57 uur in het ge- Te Noordwijk van 5.306.30 uur in het gebouw het Juvenaat. Üp Zaterdag 31 December 1932: Te Noordwijkerhout 2.30 uur' precies Nieuwe Duinstraat F. 24. Te Voorhout 2.30 uur precies in het Pa tronaat. Te Heemstede 3.30 precies in den R. K. Volksbond. Te Bennebroek 2.30 uur precies in deu R. K. Volksbond. Te Overveen 2.30 uur precies in de St. Aloysiusschool. LEIMUIDEN. Crisis-comité. De collecte door het plaatselijk crisis-comité gehouden heeft in deze gemeente ruim 65 opgebracht. Personalia. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben met ingang van 1 Jan. 1933 tot tijdelijk ambtenaar ter gemeente-secretarie benoemd de heer A. O. Westen wonende te Leiden. OEGSTGEEST. nersonaIia. Op het te Den Haag ge houden examen der H.C.V. is geslaagd Mej. C. M. Plaisier te Oegstgeest, leerling der Mode-Vakschool van Assendelftstr. 27. RIJNZATERWOUDE. Rectificatie. Naar wij uit betrouw baren bron vernemen was in tegenstelling met ons bericht van gisteren in het verslag van den gemeenteraad ds. van der Heyden niet op de publieke tribune aanwezig. RIJPWETERING. KRO.-film. Vrijdag 6 Januari wordt in café Rusoord de KRO.-film vertoond. Kinder voorstelling 2 uur, entrée f 0.10, avondvoor stelling 7.30 uur, entrée f 0.50. NQORDWIJKERHOUT. R. K. Middenstandsvereeniging. De R. K. Middenstandsvereeniging vergaderde Woensdagavond in het café van J. Paridon. De voorzitter opende de vergadering met den Ghr. groet, heette alle ledenhartelijk welkom in het bijzonder den geestelijk ad viseur. De notulen werden voorge ezen en onveranderd vastgesteld. Nadat een nieuw lid was geinstalleerd werden de ingekomen stukken behandeld. Door het crisis-comit-é alhier was verzocht een middenstander te benoemen voor het crisis-comité (werkcomité). Na gehouden stemming bleek dat de heer H. Buschman was gekozen. Hierna volgde verslag van den onlangs gehouden centralen raad. De afgevaa. -ig- de naar deze vergadering, de heer J. van den Burg, gaf een zeer mooi verslag, waar voor hij het applaus van de vergadering oogstte en den d^nk van den voorzitter. Medegedeeld .werd dat 2 nieuwe leden zich hebben opgegeven. Bij de rondvraag vestigde de heer Busch man er de aandacht op dat van de 142 af gehaalde prijzen van de laatst gehouden winkelweek er 85 bij den werkenden stand, 37 bij de meergegoeden en 20 bij de nering doenden zijn terecht gekomen, dus niet zoo als gezegd werd de meeste prijzen bij de meergegoeden. Vervolgens bedankte de heer Buschman den geestelijk adviseur voor de lezing welke in de vorige vergadering is voorgelezen geworden. De heer P. P. van Denzen zeide dat het te betreuren is, dat do opkomst van de le den 's morgens in de H. Mis, op den dag waarop de Centrale Raad vergaderde, zoo slecht was. Nadat de voorzitter de leden voor de op komst en den geeste ijk adviseur nogmaals had bedankt voor zijn aanwezigheid, werd de vergadering met den Chr. groet geslo ten. Vrijdag, Mij tot Bevordering der Toon kunst, Uitvoering „Requiem", van Verdi, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Dec. a.s. len Kerst dag waargenomen door apotheek: W. Pelle Kort Rapenburg 12, telef. 594; Maandag 26 Dec. 2en Kerstdag nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171 tel. 502 en D. J. v. Driessum, Mare 76," telef. ^06. principieele der organisatie en de daaruit voortvloeiende consequenties, terwijl de Voorzitter zijn misnoegen uitsprak over de minder aangename vergaderingsgelegen heid. Hierna volgde sluiting met den Ghr. groet. I Hulp in de huishouding. De 'vereenï- i ging Hulp in de huishouding heeft met de door haar gehouden tentoonstelling in het Juvenaat veel succes geoogst. De belang stelling was zeer gróót. Behalve de propa- l ganda voor het mooie werk der vereeni- I ging heeft de tentoonstelling de mooie som van ongeveer 500.in de kas van de ver- eeniging gebracht. WOUBRUGGE. i Geboren: Cornelia Maria, d. v. D. C. Oprei en L. de Zeeuw. NOORDWIJK. Hanze. Gisteravond vergaderde de Hanze in het Juvenaatsgebouw onder voor zitterschap van den heer V. Ph. Braun, die in zijn inleidend woord met genoegen kon getuigen, dat 1932, hoewel wij leven in een depressie tijd, een goed vereenigings jaar is geweest en een goede kern van leden zich in de Hanze heeft gevormd, waarvan spr. tevens verwachtte dat allen lid der R. K. Kiesvereeniging zullen zijn, opdat zij ook in hun vertegenwoordiging in de regeering een woordje mee kunnen spreken. Mocht zulks het geval niet zijn, dan kan men zich tot en met 31 December nog als lid opgeven. Na lezing der notulen werden de inge komen stukken behandeld. Ingekomen was een schrijven van de Glasverzekering, wel ke verzocht om meer activiteit in de afd. voor deze instelling. Blijkbaar is dit een algemeene circulaire, want in Noordwijk is de activiteit van den agent goed, zoo dat dit schrijven -voor kennisgeving werd aangenomen. Een schrijven van de K. J. M. V. om ook in Noordwijk een afd. te stichten, heeft tot resultaat dat met het H. B. hier over zal worden gecorrespondeerd. Van het Centr. Hanze-burea was een circulaire ingekomen over het verplicht wederzijds lidmaatschap. Deze circulaire had de volle aandacht van het béstuur. Verder een aanvulling der sprekerslijst, over leverin gen aan rekenplichtige instellingen, het vormen van sociale kernclubs, de Midden- standsonderlinge en over het economisch instituut voor den Middenstand. Van dit laatste onderwerp had de Voorzitter op een centrale bijeenkomst met belangstel ling kennis genomen en vond dit een mooie instelling. Spr. stelde voor te trachten een spr. hierover te laten komen, hetwelk de goedkeuring der vergadering kon weg dragen. Nog was door het bestuur een schrijven in den vorm van een motie ver zonden, aan de commissie der St. Nioolaas reclame, naar aanleiding van de organi- ,-satie hiervan, welke als volgt luidde: „Het bestuur der R. K. Middenstandsvereeni ging „De Hanze" te Noordwijk, in spoed- eisohende vergadering bijeen, gehoord hun in de Reclamecommissie 1932, zitting heb bende afgevaardigden; spreekt als hun meening uit, dat de handelwijze, inzake de uitgave van de St. Nicolaas-courant lijnrecht in strijd is met elk middenstands begrip, en protesteert tegen de wijze, waar op de uitgave is geschied en gaat over tot de orde van den dag." En besluit deze motie ter hand te stel len aan de plaatselijke pers met verzoek, om opname in de dag- en weekbladen. Deze daad van het bestuur kon de volle goedkeuring van de vergadering wegdragen. Hierna verkreeg de heer J. G. van Eeden het woord voor het uiteen- zeten der Bedrijfsradenwet en het weder zijds verplicht lidmaatschap. De geachte spr. bracht allereerst naar voren de drang waaronder de bedrijfsradenwet is tot stand gekomen, nl. de toomelooze vrijheid in den neringstand met als gevolg dat velen geen e-kele bestaanszekerheid hebben en deze wet heeft nu te regelen dit groote hiaat weg te werken, door regeling der bedrijven en prijsregelend op te treden. Spr .noemde dit een bescheiden pas naar een goede ordening. De vorming de zer bedrijfsschappen kan alleen bewerk stelligd worden een hechte vakorganisatie met publiekrechterlijke bevoegdheid. Deze uiteenzetting werd met groote aandacht gevolgd en had de dank van de vergade ring. Hierna ontspon zich, naar aanleiding van enkele vragen een leerzame discussie, waarbij de spr. de gestelde vragen naar genoegen beantwoordde. Bij de rond vraag wees de Geest. Adv. nog op enkele verplichtingen der Hanzeleden, inzake het UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Gomoontoraad. Vrijdagavond te 7 uur zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeenko men. Agenda: 1. Opening, trekking va-n num mer voor stemming en rondvraag. 2. Inge komen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voor stel tot vaststelling van een verordening op de heffing van gelden onder den naam van precariorechten. 5. Voorstel inzake het lager^ onderwijs in deze gemeente. 6. Voorstel inzake het lager onderwijs in deze gemeente. 6. Voorstel inzake uitlee- ning_ van kasgelden. 7. Voorstel tot vast stelling van de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon- en uitge breid lageronderwijs. 8. Nota inzake d® aanbesteding van den vuilnis-ophaaldienst 9. Nota inzake de laatste gesloten geld- leenirg. 10. Voorstel tot het geven van een Kerstgave aan der steunde werkloozen. 11. Nader voorstel tot verhuring van een gedee'te van het terrein aan de Zuidkade, aangekocht voor verbetering der vclks- huïsvrrt. :g. 12. Voorstel tot vaststelling van verordenrngen op de heffing van in vordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de amb tenaren van den burgerlijken stand in de gemeente Boskoop. 13. Voorstel inzake re geling der arbeids'bemiat-c;ng en werk loosheidsverzekering. 14. Nota inzake de vergoeding aan den directeur der ge meentebedrijven voor een auto. 15. Voor stel tot vaststelling van een suppletoir kohier 't hondenbelasting, dienst 1932. 1? vraag. Kerstgave aan ondersteunde werkloozen De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan B. en W. bericht, zich er mede te kunnen vereenigen, dat aan ondersteun de arbeiders over de week. van 18 tot en met 24 December a.s. een Kerstgave wordt verstrekt ten bedrage van 25 pet. van het bedrag hetwelk zij die week aan onder steuning ontvangen. In de kosten zal vanwege het Departe ment worden bijgedragen, voor zoover bedoelde utkeering wordt verstrekt, aan arbeiders, die door den Minister in do steunregeling zijn opgenomen (z.g. crisis- werkloozen). Wanneer dit wenschelijk wordt geacht, bestaat er bij den Minister geen bezwaar, een overeenkomstige Kerst gave te verstrekken aan hen, die uitkee- ring uit een werkloozenkas genieten. Sub sidie in die kosten wordt echter door het Rijk niet verleend. B. en W. meenen, dat deze gemeente ook dit jaar zich niet van het verleenen van een Kerstgave moet onthouden. Toch meenen zij niet te mogen nalaten er of) te wijzen, dat uit dit voor stel geen conclusies voor de toekomst mo gen worden getrokken. Indien toch de /omstandigheden zich niet in gunstigen zin wijzigen, en de eischen, die de zorg voor werkloozen aan de ge meentelijke geldmiddelen stelt, het vol gend jaar in onverminderde of nog sterker mate gelden, is de mogelijkheid, dat zij zich genoodzaakt zullen zien een derge lijk voorstel, hoe ongaarne ook, na té laten niet uitgesloten te achten. Zij stellen den Raad thans voor, goed te vinden le. dat aan de door de gemeente onder steunde werkloozen een Kerstgave wordt verstrekt ten bedrage van 25 pet. van het bedrag, hetwelk zij over de week van 18 24 Dec. 1932 aan ondersteuning ontvan gen. 2e. dat aan hen, die over die periode een kasuitkeering genieten, een Kerstga ve wordt gegeven ten bedrage van 25 pet van het bedrag, dat zij bij ondersteuning door de gemeente zouden ontvangen. Brand. Woensdagavond omstreeks 5.15 uur brak brand uit in de tuinloods van den heer v. d. A. In een oogenblik had het vuur zich reeds zoover uitgebreidt, dat de. brandweer die inmiddels verschenen was, geen dienst behoefde te doen, daar men begreep, dat hier geen succes te behalen was. De wanden werden zooveel mogelijk omvergehaald, om door het vuur verteerd te worden. De oorzaak van den brand is 1 tot nu toe onbekend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2