Bij Pijnen 4" DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 BINNENLAND PROV. STATEN VAN ZUID HOLLAND. lil de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft gedeputeerde Borghols zijn Dinsdag afgebpoken rede voortgezet. Spr. consta teert, dat leden aan wier belangstelling voor de instellingen op het gebied der so ciale hygiëne niet behoeft te worden ge twijfeld zooals dr. Beekenkamp en mevr. Cohen Tervaert, accoord gaan met de door de omstandigheden noodig geworden sub sidieverlaging. Wat de salarissen van de leden van Ged. Staten betreft, verklaart spr., dat hij thans als zoodanig ongeveer twéémaal zooveel werk moet verzetten als toen hij acht jaar geleden lid van het col lege werd. Gedeputeerde Heukels antwoordt op eenige opmerkingen. Gedeputeerde Van Boe ij en wijst den heer Kersten erop, dat uit de woorden van dit Statenlid, dat vele boeren ten platte- lande de verplichte aansluiting op de wa terleiding niet kunnen betalen, wel eens een aansporing zou kunnen worden gelezen, om dan inderdaad maar niet te betalen. Daartegen wenscht spr. te waarschuwen. Gedeputeerde De Bruin lean den wre vel van den communist De Visser begrij pen. Wat de salarisverlaging aangaat, daartoe heeft het college reeds besloten toen spr. daarin nog geen zitting had. Persoonlijk is spr. er tegen. Aan hem is intusschen niet de taak opgedragen, om het beleid van het •ollege aio geheel te verdedigen. Ten aanzien van de salarisverlaging staat hij aan de zijde van hen, die zich daartegen verzetten. De heer De Bruin betoogt verder, dat hij met de verlaging van subsidies evenmin accoord gaat, voorzoover de belanghebben de instellingen reeds op andere wijze, door verlies van leden en contributies, ernstig zijn getroffen. Wat het voorstel-Van Eek aangaat, om twee ton voor werkverschaffing ter be- schikking van gemeenten te stellen, meent spr, dat de provincie alles behoort te doen wat tot vermindering der werkloos heid kan bijdragen en spr. zal dan ook voor het voorstel-Van Eek stemmen.' Mevr. De V r i e sB ruins (S.D.) krijgt hierbij gelegenheid tot toelichting van eenige amendementen. De heer Van Staal (0.-6.P.) licht een motie tegen de verlaging van loonen en subsidies toe. Daar de motie niet voldoen de wordt ondersteund, maakt zij geen on derwerp van beraadslaging uit. De heer M o o y m a n (R.K.) herhaalt zijn overtuiging, dat een salarisverlaging voor degenen, die een gezin hebben, veel erger is dan voor de ongehuwden. Daa-r hij ech ter het beleid van Ged. Staten niet in moeilijkheden wil brengen, zal spr. omtrent zijn voorstel nader beraad plegen met de leden van zijn fractie. De heer Van Eek (S.D.) verdedigt nader zijn voorstel om 200.000 ter be schikking te stellen voor plaatselijke werk verschaffing. De heer Kersten (S.G.) zegt, dat hij, indien het volgend jaar weder 4 y, millioen voor wegenaanleg en -verbetering in deze provincie op de begrooting wordt gebracht, zich daartegen zal verzetten, omdat een zoodanig bedrag uitgaat boven de provin ciale draagkracht. Nog merkt spr. in antwoord aan deu heer Van Boeijen op, dat in diverse plaat sen de kleine boeren, hoewel zij geen hon ger behoeven te lijden, geen geld beschik baar hebben om de waterleiding te beta len. De heer Van Sleen (S.D.) zegt, dat ten opzichte van de zwakke kindoren in de eerste plaats heb volle subsidiebedrag dient te worden gehandhaafd. De heer Van Duin (R.K.) zegt, dat, als Ged. Staten geen verdere tegemoetko ming willen geven, hij zal stemmen tegen de salarisverlaging en tegen do verlaging van de subsidie voor de kinderuitzending e.d. De heer L. de Visser (Comm.) wil de leden in de gelegeijheid stellen zich uit te spreken over de salarisverlaging en subsi- dievermindering door de indiening eener motie, waarbij de Staten verklaren dat geen bezuiniging door loon- of subsidieverlaging mag worden verkregen. De motie wordt alleen door de heeren Frenay (Comm.) en Van Staal (O.S.P.) on dersteund en maakt derhalve geen onder werp van behandeling uit. Na dupliek van Gedep. Staten, waarbij de heer Borghols nog overweging van enkele geuite wensohen toezegt, en, wat de salarisverlaging voor de gehuwden be treft, de toezegging doet, bij de begrooting ■van het volgende jaar met den wensch van den heer Mooyman c.s. te zullen rekening houden en waarbij de heer Van Boeijen het voorstcl-De Vries Bruins bestrijdt o.a. met de opmerking, dat door de subsidieverlaging beoogd wordt, de in stellingen en vereenigingen ertoe te bren gen hetzelfde werk te verrichten voor een 10 pet. lageren kostprijs, deelt de heer Van Voorst toe Voorst (R.K.) na mens zijn fractie mede, dat het voorstel- Mooyman is ingetrokken. Stemmingen. Het voorstel van Ged. Stalen om de sa larissen en loonen met 5 pet. te verlagen en ook voor de vóór April 1923 aangestel- den 3 pet. premie voor eigen pensioen te verhalen wordt met 49 tegen 25 stemmen aangenomen. Het voorstel-Van Baren om de presen tiegelden met 20 pet. te verlagen wordt, nadat de heer Ter Laan (S.D.) heeft verklaard, de motiveering voor 100 pet. af te wijzen doch tegen het voorstel op zich zelf geen bezwaar te hebben, met 63 tegen 11 stemmen aangenomen. Het eerste voorstel-De Vries Bruins (geen subsidieverlaging voor de tuberculose bestrijding), wordt met 49 tegen 25 stemmen verworpen. De overige voorstellen-De Vries Bruine worden met 46 tegen 28 stemmen eveneens verworpen. Het voorstel-Van Eek (ƒ200.000 voor ge meentelijke werkverschaffing) wordt met 50 tegen 23 stemmen verworpen. De heer Gardenier (S.D.) trekt zijn eerste voorstel inzake de veerdiensten (on derzoek naar overneming van de particu liere veerdiensten door de provincie) in. Het tweede voorstel-Gardenier (onder zoek naar een pensioenregeling voor per soneel bij particuliere veerdiensten) wordt met 51 tegen 22 stemmen verworpen. De provinciale begrooting wo^dt, na'dat de heeren Van Staal (O.S.P.) en De Visser (Comm.) hun stem tegen hebben gemoti veerd en nadat de heer Ter Laan (S.D.) heeft verklaard, te zullen voorstemmen, met 56 tegen 3 stemmen aangenomen., (Te gen de heeren De Visser, Van Staal en Fre nay). Te 5.40 wordt de zitting gesloten. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. Bij de opening van de gisteravond ge houden zitting van den gemeenteraad der hoofdstad, waarin aan de orde was het voorstel van B. en \V. tot het aangaan van een geldleening van zes millioen gulden, verzocht de heer D. Wijnkoop (OPH) als extra-punt aan de agenda toe te voegen het voorstel van de communistische raads leden om de werkloozen met de Kerstdagen een dubbele uitkeering te verstrekken. Daar het voorstel voldoende werd onder steund zeide de burgemeester, dr. W. de Vlugt, dat het in deze zitting een punt van bespreking zou uitmaken. De Raad ging hierna in comité-generaal ter bespreking van het leeningsvoorstel. Na-dat de zitting weer openbaar was ge worden, was het de nestor van den Raad, de heer Jan ter Haar Jr. die zich met een hartelijke toespraak tot den burgemeester richtte ter gelegenheid van diens 60sten verjaardag. Spr. zeide dat hei Dr. de Vlugt wel duidelijk zal zijn geworden, dab zijn werk als burgemeester van Amsterdam van de zijde van het college, individueel van de zijde van den Raad en door de burgerij in hooge mate wordt gewaardeerd. In de twaalf jaren die dr. De Vlugt thans aan het hoofd der gemeente staat, heeft hij, niet het minst ook in moeilijke tijden, de belan gen der stad naar zijn beste weten gediend en spr hoopte dan ook, dat dr. De Vlugt met medewerking van het college en van den Raad gedurende vele jaren met ener gie, toewijding en liefde nog veel goeds voor Amsterdam tot stand zal brengen en het zal medemaken, dat de vroegere tijden van voorspoed weer voor de aloude, goede hoofdstad zullen terugkeeren. Spr. knoop te aan zijn woorden den wensch vast, dat God den burgemeester en ook zijn echtge- noote nog vele jaren sparen zal. (Applaus). De burgemeester dankte den. heer Ter Haar voor deze vriendelijke woorden en den Raad door zijn-onderstreeping daarvan door zijn applaus. Zoowel de in de 'pers aan zijn persoon gewijde artikelen, als voor de buitengewoon vele bujKen van belangstel ling, die hij uit alle kringen der burgerij, van jong tot oud, ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag heeft ondervonden, hebben spr. irmig dankbaar gestemd; ook was hij zeer verrast door de gelukwenschen, die hij van de politieke partijen, van uiterst rechts tot uiterst links heeft mogen ont vangen. Dat men ook zijn echtgenoote in de belangselling, aan zijn persoon gewijd, betrokken heeft, is haar een buitengewoon voorrecht. Dit alles heeft zijn zestigste ver jaardag tot een dag gemaakt, dien hij nim mer zal vergeten. (Applaus). De heer Seegers (CPH) merkt op dat de burgemeester met zijn opmerking betreffen de de hem aangeboden gelukwenschen der politieke partijen zich vergist moet hebben, indien hij daarmede ook de communisten bedoeld heeft. Dr. Dc Vlugt: Ik kan den heer Seegers alleen dit antwoorden, dat ik ook van een vooraanstaand lid van de Communistische Partij Holland een gelukwensch heb ont vangen. (Gelach en applaus). Aan de orde waren hierna de openbare beraadslagingen over het leeningsvoorstel. De heer Weiss (rnidd.) meende dat B. en W. ook met deze leening ontijdig gekomen zijn. De gemeente heeft geen dringende be hoefte aan af te betalen schulden. Men had beter gedaan, het voorstel der bankiers niet aan te nemen; spoedig genoeg zou de gelegenheid zich hebben voorgedaan, een leening tegen 'lager rentetype dan vijf pro cent aan te gaan. De, Wethouder voor de Financiën, de lieer Ed. Polak, bestreed de opmerkingen van den heer Weiss. Re- en dupliek volg den, waarna het voorstel in stemming werd gebracht. Het werd aangenomen met 337 stemmen. Zjjn we goed ingelicht, dan zal de lee ning, die een rente geeft van 5%, worden aangeboden tegen een koers van 98 3/4 De opbrengst van de leening is bestemd ter bestrijding van reeds gedane kapitaalsuit gaven, waarvoor het gebruikelijk is leenin gen te sluiten met een vaste aflossing en een looptijd van veertig jaar. In bespreking kwam vervolgens het voor stel der communisten tot het verstrekken van een dubbele uitkeering aan de werk loozen tijdens de Kerstdagen. Na verdediging van dit voorstel door den heer Huizinga (GPH) werd het namens B. en W. bestreden door den wethouder voor den Maatschappelijken Steun, den heer Douwes, die opmerkte, dat Amsterdam vier Ion per week als steun aan de werkloozen uitkeert en dat een extra-uitkeering van vier ton door de regeering niet zou worden goedgekeurd. Met 26 tegen 5 stemmen heeft de Raad het voorstel tenslotte verworpen, waarna de zitting werd gesloten. (In Leiden was de S.D.A.P. .in te genstelling met de partijgenooten in den Amsterdamschen Raad niet tevreden met een Kerstgave van 25%). DE EXTRA-STEUN AAN WERKLOOZEN Bepalingen van het Nationaal Crisis comité. Naar aanleiding van het feit, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken ook over het kalenderjaar 1933 een bijdrage van 750.000 aan het Nationaal Crisis Comité verleend heeft voor extra hulp aan werk loozen, heeft het N.C.C. een circulaire aan gemeentebesturen en plaatselijke comité s gezonden betreffende het verstrekken van extra hulp aan werkloozen. In die circulaire wordt medegedeeld, dat voor deze steunverleening alleen in aan merking komen werkloozen, die hetzij uit keering ontvangen ingevolge eenige steun regeling, hetzij bij een van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst. De steun is bedoeld voor die ge zinnen, waar tengevolge van- langdurige werkloosheid met betrekking tot de aan schaffing van kleeding, schoeisel, bed-de- goed e.d. zoodanige achterstand is ont staan, dat verstrekking van extrahulp in den vorm van genoemde goederen noodza kelijk blijkt. Eene bijdrage kan slechts worden toege kend aan die gemeenten, waar een gesub sidieerde steunregeling en/of werkverschaf fing toepassing vindt; in tegenstelling met het vorig jaar zulleD deze bijdragen niet meer naar een bepaald bedrag per inwo ner worden berekend, maar los van het bevolkingscijfer volgens een nader te noe men bedrag per werklooze worden vastge steld. Behoudens door het Comité te verlee- nen machtiging mag over het kalenderjaar 1933 per gemeente niet meer worden be steed dan: le. het vijfvoud in guldens van het aantal werkloozen ter plaatse, indien de gemeente subsidie ontvangt in dè kosten van steun verleening; 2e. het vijfvoud in guldens van het aantal werkloozen ter plaatse, indien de gemeente subsidie ontvangt in de kosten van steun verleening en werkverschaffing; 3e. het drievoud in guldens van het aan tal werkloozen ter plaatse, indien de ge meente alleen in de kosten van werkver schaffing subsidie ontvangt; met dien verstande, dat het Nationaal Crisis Comité 50 pCt. van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, indien de ge meenteraad ëeri overeenkomstige bijdrage beschikbaar stelt. Voorts wordt medegedeeld, dat de hulp individueel en niet dan na een ter zake ingesteld onderzoek omtrent 'dé aanvraag dient te geschieden. Zij wordt alleen dan verleend, indien daaraan dringend behoef te bestaat. Bij de beoordeeling der aanvra gen zal op de eerste plaats de duur der werkloosheid, benevens de grootte van het gezin in aanmerking moeten worden geno men. De stèun dient voorts in natura te worden vérstrekt, slechts in zeer bijzon dere gevallen mag een geldelijke uitkee ring worden - toegekend na voorafgaand overleg met bet Comité. De ongeorganiseerden dienen hun aan vraag in rechtstreeks bij het comité, terwijl de georganiseerden hun aanvraag inzen den door bemiddeling van het bestuur hun ner va-kvereeniging. Dit bestuur kan de aanvraag aanvullen met een rapport om trent de behoefte van den aanvrager aan kleeding, schoeisel, enz. De steun worde voor zoover ongeorgani seerden betreft door het comité recht streeks uitgekeerd, terwijl die voor de ge- organiseerden aan het bestuur van de be trokken vakorganisatie-s worde ter hand gesteld, hetwelk vervolgens voor de uit keering aan de betrokkenen zorg draagt. Van deze regeling mag niet dan met goed keuring van het Comité worden afgeweken. DE NIEUWE VERKEERSWEG ROTTERDAM—GOUDA. Nog geen reden tot juichen. Al is thans het nieuwe gedeelte Moor drechtNieuwerkerk voor het verkeer opengesteld, toch is het nog niet mogelijk van Rotterdam naar Gouda te rijden over een prachtigen verkeersweg, die aan alle eischen voldoet. De goede verkeersweg loopt slechts tot aan de Ringvaart van den Zuid-Piaspolder, ter hoogte waar het Moordrechtsche ver laat begint. Daar ter plaatse ligt een smal le ophaalbrug haaks op den verkeersweg, dus een korte scherpe bocht. Men komt dan via deze brug welke slechts ruimte biedt voor één voertuig op den smallen Tiend- weg. Deze weg is absoluut ongeschikt voor het moderne verkeer. Nu -dus de nieuwe verkeersweg gedeelte lijk klaar is, zal ook het vrachtautoverkeer zeer terecht van dezen weg gebruik gaan maken, met het gevolg, dat de toestand op den veel te smallen Tiendweg hoogst ge vaarlijk wordt; vooral bij avond. Er zijn zelfs plaatsen, waar twee voértuigen elkaar nauwelijks kunnen passeeren, met aan den eenen kant een vaart en aan den anderen kant een zachte berm of knotwilgen. Iiad men in de circa 2V2 jaar dat deze weg in aanbouw was, een verbinding ge maakt met den IJsseldijk, hetgeen maar een korte afstand is, dan zou het verkeer nu niet in deze moeilijke positie komen. Zooals nu de toestand is. zullen ongeluk ken zonder twijfel niet uitblijven. Men moet dus niet juichen, voordat er een goede ver keersweg tot stand is gekomen. Nu is het een moderne verkeersweg met een bitter einde. Vroedvrouwenschool te Amsterdam behouden? Gistermorgen had een conferentie plaa/ts tusschen minister Ruys en de wethouders Douwes en Polak ter nadere bespreking ten opzichte van de Vroedvrouwenschool te Amsterdam. Wij vernemen, dat het verloop van deze conferentie het waarschijnlijk maakt, dat de school in stichtingsvorm met ondersteu ning van de regeering, de gemeente Am sterdam en de provincie verder zal kunnen worden geëxploiteerd. Minister Ruys toonde zich thans bereid, te bevorderen da-t aan deze stichting regee- ringssteun tot een bedrag van 10.000. per jaar gedurende een tijdsverloop van tien jaren zal worden verleend. De voorwaarde dat het aantal leerlingen aan de goedkeuring van den minister moet worden onderworpen, kan na dit onderhoud aldus worden verstaan, dat deze goedkeu ring wel is vereischt, maar dat het leerlin gental niet kleiner behoeft te zijn dan dat van de scnolen te Heerlen en 'Rotterdam. „Vooruit''. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Hof deed uitspraak in de zaak tegen J. M. F. V. uit Leiden, tegen wien de procureur-generaal bevestiging had gevraagd van een vonnis van den Haag- schen Politierechter, waarbij verdachte was veroordeeld tot 1 week gevangenis straf, terzake van vernieling. Het Hof veroordeelde verdachte over eenkomstig den eisch. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor den Haagschen Politierechter stond gisteren terecht Mej. H. de Gr. uit Voorschoten, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam (waar zij voor een ander feit vertoeft). Zij zou te den Haag in huurkoop heb ben gekocht een vijftal dekens, welke zij voordat deze waren afbetaald zou hebben verkocht. Verdachte bekent het haar ten laste gelegde. De officier mr. Blok eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. De Politierechter onmid dellijk uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een maand' gevangenis straf. In de verdaohteribank versoheen J. J. van B., uit Wassenaar, terzake van diefstal van 53 gaspennihgeii. Verdachte beweerde, deze penningen in zijn nieuwe woning te Wassenaar in de sohuur van zijn tuin te hebben gevonden. Verdachte zou deze penningen aan een zekeren van den B. ten geschenke hebben gege ven als mindering van het door verd. verschuldigde bedrag voor het doen verhuizen. De officier merkte op, dat verdachte reeds twee vonnissen achter den rug heeft. Op een vraag van den Politie rechter waarom verdachte de penningen die hij in de schuur gevonden had niet direct bij de politie heeft gebracht, kon verdachte geen antwoord geven. De of ficier eisohte tegen verdachte drie maan den gevangenistraf. De Politierechter veroordeelde hem tot een maand gevan genisstraf. DE GEVAREN VAN IJSTIJD. Het vormen van ijswachten in alle gemeenten. De Ned. Bond tot het redden van dren kelingen heeft van zijn oprichting in 1917 af gewezen op de gevaren in ijstijd, omdat de keerzijde van het ijsvermaak is dat in iedere vorstperiode een groot aantal per sonen het slachtoffer wordt van ongeluk ken. Daarom heeft de bond zich thans weer gewend tot alle gemeentebesturen in het land met een circulaire, waarin gevraagd wordt, wijzende op het droef gebeuren in Februari 1932, toen op enkele plaatsen van ons land één dag berijdbaar ij's was en toch tai van ongevallen met doodelijken afloop te betreuren waren (o.a. twee kin deren te Westzaan, twee menschen in Erp, vier jongelui te Bemmel, enz.) te wil len overwegen, of met bestaande zwemver- eenigingen, E.H.B.O.-vereenigingen, of met leden van een ijsvereeniging, of wel van het Oranje-, het Roode-, het Groene-, het Wit te- of het Geel-Witte Kruis, te vormen zou zijn een: Vrijwillige IJswacht", die ten doel heeft, in ijstijd op rivieren, vaar ten, kanalen, leemputten of afgravingen, waar veel wordt gereden bij een ongeval direct helpend op te treden. Gewenscht is, dat een dergelijke „IJs wacht'' de beschikking heeft over een paar goede, moedige zwemmers (bij voorkeur onderlegd in zwemmend redden) en over leden, die een cursus volgden in E.H.B.O. Natuurlijk moeten do ijswachten kunnen beschikken over goed reddingsmateriaal; de reddingsmiddelen zouden aangeschaft kunne worden door gemeentebesturen, ijs vereenigingen of andere vereenigingen ter plaatse. Deze middelen behoeven abso luut niet kostbaar te zijn. De bond wil gaarne sprekers beschik baar stellen (honorarium wordt niet ge vraagd) die het juiste gebruik van red dingsmateriaal kunnen toelichten en die ook verschillende reddingswijzen kunnen onderrichten (verduidelijkt met lichtbeel den.)' waardoor men, zonder groot gevaar voor eigen leven, zich met en betrekke lijk zonder hulpmiddelen op het ijs kan be-, geven tot net bieden van hulp. Gemeentebesturen, die een „Voorlich tingsavond' of nadere inlichtingen wen- schen, kunnen zich wenden tot het bonds- secretariaat: mejuffrouw A. Claus. Cein tuurbaan 362, Amsterdam-Z. of tot den heer A. J. Meyerink, Cruquiusstraat 10, Haar lem. tel. 1250(1 en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnh^d/'s Hoofdpijn poeders Kiespijnpoeaers '-ƒ■ Verkoud- heidspoeders Hoestpèederrf Riheu- matiekpoeders Maajrooedep Pijn stillende poeders. Op *poed«-s en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgb. bij uw drogist. 9824 Wat anderen er van zeggen Voorhout, 20 December 1932. Mijnheer de Redacteur. Het verslag van de laatst gehouden Raadszitting behoeft m.i. eenige aanvul ling. De motie Betreffende de salarisherzie ning was niet door den heer Spierenburg alleen ingediend, doch mede door den heer v. Reisen en ondergeteekende. Ik heb niet alleen getracht mijn standpunt te verdedigen bij behandeling van het voorstel-v. d. Voet c.s. doch m.i. is mij dat ook volkomen gelukt. Hoe kon het ook anders. Mijn taak was niet zwaar het geen uit het volgende moge blijken: Jan sen en Pietersen genieten steun volgens de Rijksregeling. Jansen krijgt 10.50 en Pie tersen 15.50 per week. De volgende week b.v. krijgen zij uitkeering uit hun werk- loozenkassen. Nu krijgt Jansen aan kasuit- keering plus toeslag volgens de bestaande toeslagregeling 14.75 en Pietersen 14.20 per week. Gevallen in concreto. Met ons voorstel beoogden wij deze on gelijkheid en onbillijkheid op te heffen. Bereken iemand, die uitkeering uit zijn werkloozenkas krijgt, wat hij volgens de Rijkssteunregeling aan steun zou genoten hebben, trek van dat bedrag de kasuitkee- ring af en men houdt het verschil aan toe slag over. Een arbeider, die uit zijn werk loozenkas trekt behoeft daarvan niet de dupe te worden. Uw verslaggever gaf niet veel, doch wat hij gaf liet te wenschen over. Hoogachtend, J. H. v. d. V o e fc. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Frederik Vervloed, koopman in stroo, Haarlemmermeer, Hoofddorp,-cur. mr. A. van Leyenhorst, Haarlem. H. J. C. van Driest, rijwielhandelaar, Hi 11 e g 0 m. Cur. mr. A. van Leyenhorst Haarlem. WILT U IETS WETEN? Vraag: Ik heb zelf een kunstlichtlamp gemaakt om foto's te nemen bij kunstlicht. Het is een driehoekig plankje van de vol gende maten 35X35X48 c.M. daar om een stuk blik, met aluminium verf bestreken, een soort lichtbak. Daar heb ik vijf lampen in geplaatst van 200 kaars, tezamen 1000 kaars lichtsterkte. Nu vraag ik u: hoe lang moet ik mijn beeld belichten? Het merk van mijn fototoestel is klapcamera, maat lens Aplanat 1.35. 1:8. De glas platen die ik daar voor gebruik zijn merk Verax, kromal-platen orthoehromatisch (17° sch, 300 H. S. D.). Antwoord: Voor het fotografeeren bij licht met lange golven, moet u P a n- chromatisch materiaal gebruiken. Dit is afgestemd op de gele en roode golven van het elctr. licht. De belichtingstijd hangt af van de afstand tusschen lichtbron en te fotografeeren onderwerp, alsmede te ge bruiken objectief-opening en kleur van het onderwerp. Met het door u genoemde ma teriaal zal u op een afstand van 11/2 M. met een belichting van 1/4 tot 1/2 seconde reeds een bruikbaar resultaat bereiken- bij volle obectief-opening. Het fotgrafee- ren bij electr. licht is een kwestie van ex- perimenteeren, u doet het best eenige proef-opnamen te maken en de verkregen resultaten te noteeren, dan bent u voor altijd klaar. Vraag: Hoe is de standen vertegen woordiging in de 2e Kamer bij land- en tuinbouw, middenstand enz. enz. Antwoord: In de Tweede Kamer is geen standenvertegenwoordiging. Er zijn wel leden die (hetzij uitdrukkelijk, hetzij niet uitdrukkelijk) gekozen zijn in hun par tij speciaal met het oog op hun kennis van land- en tuinbouw, middenstandsaangele genheden enz. enz. Hoeveel van elk „soort" precies, kunnen wij niet voor U narekenen. „O, Oscar, sla 'm dood. Ik heb altijd zoo graag een paar schoenen van echt slan- genleer willen hebben."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8