DF LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE BEGROOTING De Kamor kan men zich erover ver wonderen? is vermoeid. JJc onderwijs debatten dragen het stempel der ver moeienis. Ook de thans gevoerde over bet Lager Onderwijs. Al» men afziet van de sohablonen, die de communisten altijd bij de hand hebben, dat net onderwijs opzet telijk wordt verminderd, verslechterd en ook „dommer gemaakt enz. enz. en waar door Wijnkoop een schijn van sensatie voet te wekken, lean uien zoggen dat het debat zeer mat was. Alleen do heer Zandt (!St. Uer.j werkte zich op tot grootc opge wondenheid bij de jaarlijksche phillippiea tegen de salarissen der onderwijzers(ei?sen)- kloosterlingon. Hij kwam er zelfs toe zich te beroepen op Heinnch Heine, die hot le ger cler devolutie zag aangroeien. Zoo zag ook hij het iegor aangroeien, dat tegen de rijke kloosters zal oprukken. Ook togen de Antr-lievolutionaircn en do Christelijk- Historisehen, die do Roomschon aan hun rijke kloosters helpen. Dominee deed „oen dreigend wee',' hooren. Hij had met Room- sche mensohen vertrouwelijk gesproken, en die waren ook tegen de rijke kloosters en tegen de gelijke salarissen der klooster lingen-onderwijzers en -onderwijzeressen. Kijk, zei do heer van Wijnbergen (R. K.), dat doet me plezier, dat de hoer Zandt vertrouwelijke betrekkingen onderhoudt met Katholieken. Dat moet hij meer doen. Inzake do kwestie niet aLeen van do kloos terlingen, die in gein0011 schap leven, doch ook van anderen, che dit doen, wordt ©en onderzoek uitgcsLeld. Dat moet worden al- gewacht Do hoer van Wijnbergen sprak ook over de opheffing der Rijkskweekschool te 's Herlogenbusch. Hij was voor behoud daarvan. Maar nu de Minister verklaart, dat het voor do bezuiniging noodig is, zou hij den Minister volgen, omdat hij van oor deel is, dat men de booordeeling der be zuinigingsobject aan de Regeering dient over te laten. Hij is ook wel voor het be houd van sommige rechtbanken, maar zou daarbij evengoed den Minister volgen. Er waren zeker meerdere katholieke af gevaardigden, die met den heer Mollcr over deze zaak anders dachten, maar de heer Schaper (S.D.A.P.) had de buiten gewone tactloosheid den heeren Z a n d t en P e e r e b o o m een steun te geven in hun anti-clericalisme en oen poging le doen tot intimideering van do katho lieken. Die moesten den boog niet te sterk spannen; dit zou slechts meer tegen stand ontketenen. Zij moesten bedenken, dat velen bet in don grond met de heeren Zandt o,a. eens zijn. Deze redo it l'impro- vizte wekte duidelijk weerzin bij do katho- lieekn, die zich inderdaad in de af deelin gen voor het behoud der school hadden uitgesproken. Terecht wees de heer M o )- Ier (R.K.) er op, dat het hier allerminst ging om een kwestie van clericalisme of anti-clericalismo, doch eenvoudig over do vraag, of de school te 's Hertogenboach noodig was voor de onderwijzersopleiding. Deze vraag nu beantwoordde spr. bevesti gend, vooral nu de cursus te Tiel ivas op geheven. De Minister van Onderwijs was echter zeer sterk in zijn betoog tot ophef fing der school. Men moest bij de booor deeling van deze vraag, aldus do Minister, niet op den voorgrond stellen do gelegen heid om tot onderwijzeres opgeleid te wor den, doch dit: dat de kweekschool een vak school is voor onderwijzeressen. Op zichzelf zou daarom concentratie der opleiding evenals bij de stuurlieden gewenscht zijn. Als de kweekschool oen vakschool is, dan hangt hot van do behoefte in het vak af, of men de opleiding moet inkrimpen. Wel nu, die behoefte is in het onderwijsvak sterk verminderd. Er zijn reeds veel te voel onderwijzers. In verband met de bezuini ging vloeien er nu nog 2 k 3000 af. De over vloed zal dus nog sterk toenemen. Dus moet de opleiding worden ingekrompen. Nu had de heer Oud (V.D.) gezegd: dan zou het gewenscht zijn een aantal bijzondere BUITENLAND TSJECHO-SLOWAKIJE DE GEVOLGEN VAN EEN BELASTING. Meer werkloosheidsuitgaven dan baten. Jan Rata, de zoon van den onlangs zoo noodlottig om het leven gekomen schoenen magnaat, heeft aan een persvertegenwoor diger zijn meening te kennen gegeven over het thans in Tsjechoslovakije aanhangig zijnde wetsontwerp, ten doel hebbend om door een extra belasting van het autover- koer de voor do staatsspoorwegen fnuiken de concurrentie weg te nemen. Het door de i*egeering beoogde wetsont werp, aldus Bata, kan er toe leiden, dat hot geheele autoverkeer sterk zal vermin deren. De wet moet 60 millioen kronen opbren gen, doch indien men het transport per auto door belastingen gaat beperken, zal daarvan het gevolg zijn, dat het aantal automobielen in Tsjechoslovakije terugloopt van 120 000 tot 60.000. En als men dan bedenkt, dat daardoor 60.000 chauffeurs en 30.000 helpers op straat komen te staan, dan beteekent dit wetsontwerp, dat het aantal werkloozen met bijna 100.000 vermeerderd wordt, het geen de regeering 200 millioen kronen aan wcrkloozenstcun zal kosten. VEILIG VERKEER. „In den bocht passeeren, dat is mis! Omdat *t uitzicht dan belemmerd is". TWEEDE KAM KB VAN ONDERWIJS. kweekscholen te sluiten. De Minister geeft dit volmondig toe. Het zou misschien voor die scholen zelve wel gewenscht zijn, als de Regeering wat meer invloed op de slui ting had, al zou dan de door den heer Zaudt genoemde school te Baarle-Nassau niot in aanmerking komen, want dio krijgt geen subsidie (gelach). Maar bijzondere kweekscholen sluiten, kan de Regeering nu eenmaal niet. Dat zal wel vanzelf komen. Doch zij kan wel do openbare opleiding be perken. En behalve de overvloed aan onderwij zers spreekt thans nog daarvoor het bczui- nigingsmotief. Nu lean men zoggen: waar om dan speciaal den Bosch? Voor de op heffing van den Bosoh pleiten zeer goede redenen. De leerlingen van den Bosch en uit de richting Eindhoven kunnen met steun zeer goed de kweekschool in Broda bezoeken en die uit Tiel kunnen naar Nij megen en Utrecht. Blijkbaar had do Minister vele katho lieken overtuigd, want alleen de heer Mol- lor stemde voor de motie-Zadelhoff tot be houd der Bossche Kweekschool, over welke motie de stemmen staakten: 43 tegen 43. Op de. verschillende overige te berde ge brachte punten heeft do Minister stuk voor stuk geantwoord. De heer Loerakker (R.K.) kreeg de toezegging, dat, indien er te plattclande een algemeen misbruik bestaat van land- bouwverlof aan schoolgaand© kinderen, de Minister een aanschrijving tot de betrok ken burgemeesters zal richten. Over do on derwijzers-kloosterlingen zou de Minister het onderzoek afwachten. Moj. Wester man (V.B.) en mej, Groeneweg (S.D. A.P.) haddon to samen gemeend, dat de inspecteur van het onderwijs te Utrecht gebeten was op dc vrouwen en haar daai- om niet tot de hoofden van gemengde scho len wilde benoemen en me;-. Groeneweg alleen meende bovendien dat hij de Soc.- Dem. weerde, Niet waar, zei de Minister, de betrokken inspecteurs behouden zich alleen het recht voor de persoonlijkheid van vrouwelijke sollicitanten te beoordeo- lon. Hij weert ook goon soc.-dem., want m Zaltbommel heeft hij er een tot school hoofd willen helpen benoemen. Een U.L.O.- school op Ameland, waarvoor dc heer d o Boer (S.D.A.P.) had gepleit zou volgeps het eenstemmig oordeel van den hoofdin specteur, den inspecteur en B. en W. van Nes op do twee hoogste klassen nooit vol doende kinderen kunnen hebben. Do heer Z ij 1 s t r a (A.R.) kreeg de toezegging, dat do Minister ernstig zou overwegen den be hoeftigen schipperskinderen 2.75 uit het schoolfonds toe te kennen voor het school bezoek inplaats van 1.20. Daarmede liep de afdceling Lager Onderwijs af. Geme moreerd dient alleen een geschil tusschen den heer T i 1 a n u s (C.H.) en den heer W ij n k o o p (O.P.) over het revolutionaire karakter van Willem de Zwijger, dat door den heer Tilanus werk ontkend op dezen grond, dat revolutie „drift" is, wat door do heeren Wijnkoop en Schaper (S.D.A. P) werd tegengesproken. Bij do afdeeling Kunsten en Weten schappen bepleitte Wijnkoop (O.P.) de toelating der „Tribune" op de openbare leeszalen. Een daartoe strekkende motie werd evenwel niet gesteund. De heer Mo I- l o r (R.K.) was ontsticht over de wijze, waarop do tentoonstelling van Kerkelijke Kunst te Padua was behandeld door hot daartoe ingestelde Comité. De heer v. W ij n b e r g e n (R.K.) betwistte den lieer Wijnkoop, dat het Katholicisme alleen in het verre verleden de kunstenaars geïnspi reerd had, doch dat dit nu alleen door het Communisme kon gebeuren. De heer P e e- roboom (Horv. Ger.) legde oen korte verklaring af ter motiveering van zijne stem voor de Begrooting. waarover de heer Wijnkoop hoofdelijke stemming aanvroeg. Dio stemming zou heden plaats hebben. Omstreeks 6 uur werd nog begonnen met het antwoord van Minister Rey- mer op do beschouwingen over het Zui- derzeofonds, waarop wij nader terugkomen. JOEGO-SLAVIE DE SPANNING TUSSCHEN ITALIË EN JOEGO-SLAVIE. Scherp antwoord aan Mussolini. De Joegoslavische minister van buiten- landsehe Zaken hield gisteren in de Skoeptsjina een reje, waarin hij zeer scher pe critiek oefende op de uitlatingen van Mussolini over de gebeurtenissen te Trau. De minister constateerde, dat de Ita- liaansche onderdaan, dio zoogenaamd ver moord zou zijn, een natuurlijken dood was gestorven. Door do vernieling, die de be Loogers te Trau hadden aangericht had Italië noch nationale, noch materieele soha- de geleden. Do gebeurtenissen daar waren geen voldoende aanleiding voor een diplo ma tieken stap. Joegoslavië begrijpt niot, hoe men we gens deze incidenten een formeele hetze tegen Joegoslavië in Italië heeft kunnen ontketenen en hoo men daarover in den senaat lichtvaardig een zoo scherpe rede heeft kunnen houden. De" waardigheid van Joegoslavië gedoogt niet, dat men vanaf deze plaats gaat dis- cussieercn. Joegoslavië zal ook verder zijn vredespolitiek blijven volgen, doch dit zal geen politiek van gebogen hoofden en ge vouwen handen zijn. AMERIKA VERKOOP VAN BIER IN DE V S. Ontwerp door Huis aangenomen. Naar uit Washington wordt gemeld heeft het Huis van Afgevaardigden gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarbij het brouwen en verkoopen van bier met een al coholpercentage van 3.2 wordt toegestaan. Er werden 230 stemmen voor en 165 stem men tegen het ontwerp uitgebracht, dat thans aan den Senaat zal worden voorge legd. Het is onzeker welke houding de Senaat zal aannemen tegenover deze Bierwet, doch het gerucht gaat, dat als de Senaat de wet eveneens aanneemt, Hoover er wellicht zijn veto over zal uitspreken. Het is de eer ste maal, dat een poging tot verzwakking van de Drankverbodswot in het Huis van Afgevaardigden succes heeft. DE WEIGERING VAN ROOSEVELT. Geen samenwerking met Hoover. Roosevelt heeft thans definitief gewei- gord mede te werken aan do regeling van het schuldenprobleem volgens de plannen van Hoover. In zijn antwoord zegt de nieuw-gekozen president, dat hij weigert doel te nemen aan de vorming eencr schuldencommissie, daar hij deze niet kan goedkeuren en van mecning is, dat het bestaande systeem voldoende is, om de botalingscapaciteit van elke natie te beoordeelen. Toch is Roosevelt niet van plan iets te doen, wat do directe behandeling der schuldonkwes- tie zod kunnen beletten of vertragen. Hij is peen voorstander van een verbinding der oorlopsschulden met de ontwapening, of. mot de economische wereldconferentie cit wijst er speciaal op, dat do oorlogsschul- den volgens hem een afzonderlijk vraag stuk vormen. Uit /Albany wordt gemeld, dat Roosevelt te zamen met Owen Young geheel onaf hankelijk van do door Hoover voorgestelde oorlo^ssf^nldeneonrmisie, een eigen ooi- logsschulden-program uitwerkt, dat hij da- de. rk na zijn ambtsaanvaarding zal publi- ceeren. Roosevelt zal waarschijnlijk Owen Young tot specialen agent voor de directe onderhandelingen mot de debiteur-staten benoemen. Young steunt de politiek van Roosevelt, die gericht is op verlaging dei tolmuren, ten einde den handel te doen opleven .en den debiteurlanden de beta ling der oorlogsschulden te vergemakkelij ken. De benoeming der Hoover-commissie wordt nog vóór Vrijdag verwacht, aange zien Hoover dan tien dagen met Korst- vacantio gaat, die hij zal gebruiken om aan de Westkust van Florida te gaan visscben. De Engelsche bladen, aldus wordt uit Londen cremeld hebben niet veel hoop, dat president Hoover een .herziening van de oorlogsschulden tot stand zal brengen. Da diplomatieke correspondent van de „Daily Tel." schri'ft: In Londen begint men in te zien, dat hot bijeenroepen van de eco nomische wereldconferentie doelloos is, zoolang niet. tusschen Amerika en do voor naamste debiteur-staten een defhiit'eve re ceding toj- stand is gekomen inzake de oor- la,esschulden. Men is, aldus schrijver, in Londensehe kringen eenieszins verbaasd over de kalm te, waarmede in Amerika het in geb-eke blijven van Frankrijk is opgenomen. Er is in het geheel geen snrako van een breuk tusschen Pariis en Washington. De Fran- sche Kamer heeft door haar weigerino- tot betalen 'blijkbaar zeer goed rehandeld en Amerika gedwongen een mildere en ver standiger houding aan te nemen. MALAISE IN AMERIKA. De boeren in het midden-Westen tot den bedelstaf gebracht. Do boeren, die in het vroeger zoo rijke Midden-Westen van de welvarende Ver- eenigdo Staten wonen, hebben hevig van de malaise te lijden. Hoo grootev hun boer derijen zijn, des te zwaarder gaan zij ge buikt onder gebrek aan werkkapitaal en des te hooger zijn de renten, welke zij vooi het geleende geld moeten opbrengen. Hun geld is echter verdwenen en zij zijn tot over de ooren in de schulden geraakt. Een correspondent van do „Daily Tel." heeft aan deze streken een bezoek ge bracht, om zich voor zijn blad op de hoog te te stellen van den toestand, waarin deze boeren zich op het oogenblik bevinden en heeft verslag uitgebracht van zijn opge dane ervaringen. Met Midden-Westen van Amerika, al dus de correspondent, dat eens vermogens verdiende, gaat thans ten onder aan zijn oogstvoorraden. In Noord- en Zuid-Daco ta worden de kachels in do scholen ge stookt met mais, omdat deze brandstof goedkooner is dan hout, dat daar zeei schaarsch is. In Minnesota loonde 't voor de boeren de moeite niet, om den aardap peloogst binnen te halen. Ooenb'are vorkooogingen van boerderijen wegens schulden zijn aan de orde van den. dag. Een boer, die weigerde zijn eigendom te verlaten, werd door den sheriff met be hulp van een machinegeweer uit zijn wo ning verdreven. Do boeren doen zooveel zij kunnen, om hun lotgenootcn bij te staan, dnar geen hunner weet, wanneer zij op hun beurt van hun eigendom zullen worden verjaagd. Do wet kan hen niet helren en daarom heb ben zij primitieve, doch afdoende midde len bedacht, om openbare verkoopingen te verhinderen. Een sheriff, die als afsla eer optrad in een dorpje van den staat Wisconsin, werd verhinderd een woord te spreken. Alle boo- ren van het district haden zich verbonden om hun faillieten kameraad te helpen en telkens als de sheriff de verkooning 'wilde aankondigen overschreeuwden zij hem. Do verkooping kon niet doorgaan cn de boei is nog steeds in het bezit van zijn boer derij. In groote streken van het Midden- en het Noord-Westen wordt de handel groo- tendeels gaande gehouden door middel van het ruilverkeer. In sommige plaatsen is dit systeem zoo ontwikkeld, dat het cold prac tise!) geheel uit den handel verdwenen is. Een plaatsje in"het Noorden van Minne sota, dat de correspondent bezocht, was vol bedrijvigheid, toen hij daar aankwam. De geheele hoofdstraat stond vol boeren karren en wagens. Slingers groen van den eenen telegraafpaal naar den anderen kon digden het naderend Kerstfeest aan. De vijf of zes winkels van het dorp waren vol koopers. Allen de bank was verlaten. Geld werd bij de inkoopen, welke de boe ren deden, nauwelijks gebruikt. Een boer bracht bijvoorbeeld tien dozijn eieren me de voor den winkelier. Deze gaf hem dan crediot voor een waarde van drie dollars, waarvoor hij levensmiddelen of cadeaux voor Kerstmis kon koopen. In sommige deelen van Minnesota doet ongeveer negentig procent vasi de boeren hun inkoopen volgens dit systeem. CHINA BANDITISME IN ZU1D-CHINA ONDERDRUKT. Nieuwe campagne niet noodig. Do Chineescke legatie te Londen heeft een mededeeling gepubliceerd, waa-rin wordt gezegd, dat de horden communisten en bandieten, die eertijds zoo machtig wa ren jn Zuid-Ohina, na een krachtige cam pagne welke gedurende vier maanden is gevoerd, zijn verpletterd. Dit feit wordt bewezen door gedetailleerde rapporten, dio door maarschalk Tsjang Kai-sjek aan de nationale regeering zijn voorgelegd. Eind Juni werd een begin gemaakt met deze krachtige campagne, die geëindigd is met de volkomen nederlaag der goed-georgani- se er de troepen, welke onder leiding ston den van bekende communistische bandie ten. Tsjang Kai-s;ek heeft aan de regee ring medegedeeld, dat geen nieuwe uitge breide militaire campagne noodig zal zijn. Groote gedeelten van de provincies Hoe- peli, Honan, en Anhwei zijn thans gepaci ficeerd en opnieuw onder het bewind ge bracht van de nationale regeering. DE CORRUPTIE ONDER DE CHINEESCHE AMBTENAREN. Strenge maatregelen der Canton-regeering. De regeering Van Canton heeft een ver ordening gepubliceerd, waarbij iedere amb tenaar ter dood veroordeeld wordt, die zich schuldig maakt aan smokkelarij of het aannemen van steekpenningen. Bij overtreding van dit verbod worden de schuldigen gearresteerd en in de ge vangenis opgesloten. Als de schuldigen vrouwen zijn, worden ook hun eohtgenooten verantwoordelijk ge steld. Deze maatregelen vormen een deel van de campagne der regeering, om de corrup tie onder de ambtenaren uit te roeien. BUITENL. BERICHTEN ZWARE BRAND TE CHICAGO. Talrijke slachtoffers. Als gevolg van een ontploffing is gisteren in een huurkazerne, te Chicago brand uit gebroken, die naar men vreest, talrijke slachtoffers heeft geëischt. Een doode is geborgen, terwijl zeventien gewonden naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Verscheiden personen liepen kwetsuren op, doordat zij uit de vensterp van de tweede en derde verdieping sprongen. Twee kleine kinderen werden door hun ouders uit een raam van de tweede verdieping geworpen en gered door menschen, die met uitge strekte armen op straat gereed stonden om do kleinen op te vangen. GROOTE BRAND IN JAPAN. Vierhonderd huizen in asch gelegd. Uit Itoigawa wordt gemold, dat daar gistermorgen een hevige brand heeft ge woed, welke vierhonderd huizen in asch heeft gelegd en tweeduizend personen dak loos gemaakt, Ongelukken worden niet gemeld. Dit is de derde hevige brand in tien ja ren, we.ke Itoigawa, een visscherijcentrum, heeft geteisterd. Volgens een bericht uit andere bron, wordt het aantal dooden op tien geschat. Itoigawa dat 6000 inwoners telt, is gele gen in de provincie Niigata. Groote brand in een Engelsche pianofabriek Een groote brand heeft gisteren de be kende Engelsche pianofabriek Witton and Witton te Londen bijna geheel vernield. Binnen twee uur tijds stonden van het vier verdiepingen hooge gebouw og slechts de muren overeind. De aangerichte schade wordt geschat op ruim 40.000 pond sterling. AARDSCHOKKEN IN HET WESTEN DER V. S. Ook te San Francisco gevoeld. In het Westen der Vereenigde Staten zijn ernstige aardschokken gevoeld. In Salt Lake City (Utah) heeft men krachtige tril lingen waargenomen en in de telegraaf kantoren zijn alle klokken blijven stilstaan. Te San Francisco hebben de bewakers van hot stadhuis bemerkt dat do groote kronen begonnen te schommelen, terwijl zij in den koepel van het gebouw een verdacht ge kraak hoorden. In den staat Nevada waren dc schokken het hevigst, dio sedert 1925 werden ge voeld; vooral in de prairie-gebieden waren de aardschokken krachtig. NIEUWE AARDBEVING IN GRIEKENLAND Gistermorgen zijn op het schiereiland Chalcidice opnieuw vrij hevige aardschok ken waargenomen. Ook te Saloniki en op het eiland Thasos werden aardschokken gevoeld, die wel is waar zwak. waren, maar toch vrij lang duurden. Schade van beteekenis schijnt niet aan gericht te zijn. ONDER EEN ANTI-KATHOLIEK BEWIND. Laatste wil van een stervende genegeerd. In het hospitaal van Sevilla is een com munist, die herhaaldelijk en dringend had verzocht, vóór zijn sterven een katholiek priester te mogen spreken, om te kunnen biechten en communiceeren, zonder de ge nademiddelen der H. Kerk overloden. Een verpleger van het hospitaal wilde den laatsten wensch van den stervende in willigen, dooh hem werd door het bestuur van het hospitaal te verstaan gegeven, dat de zieke ijlde en niet wist, wat hij vroeg. Hoewel de zieke verzekerde, dat hij bij zijn volle verstand was, werd op zijn verlangen geen acht geslagen en moest hij zonder pneBter sterven. De directeur-generaal .van den openba ren gezondheidsdienst te Madrid moet er naar Kipa meldt, eveneens eigenaardige ideeën omtrent de vrijheid van den mensch op na houden. Op het feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis hadden de zieken van het hos pitaal la Princesa verzocht ter communie te mogen gaan. De directeur bepaaldo ech ter, dat alleen zij. die daartoe schriftelijk een verzoek indienden, mochten biechten. Een groot aantal zieken was hiertoe niet in staat en moest van het ontvangen der Sacramenten afzien. Ongeveer driehonderd zieken zouden ten gevolge van dezen willekeurigen maatregel niet hebben kunnen biechten en communi ceeren. DE NOOD IN WINNIPEG. Alle katholieke scholen zullen worden gesloten. Z. H. E. mgr. A. Sinnott, aartsbisschop van Winnipeg, heeft aangekondigd, dat op het einde van het jaar alle katholieke scholen der stad Winnipeg zullen worden gesloten en dat de 2400 leerlingen, we.ke daar onderwijs ontvingen, zullen overgaan, op de staatsscholen. In een brief aan den burgemeester der stad heeft de aartsbisschop verklaard, dat de katholieke gemeente van Winnipeg veertig jaren lang haar eigen scholen heeft in stand gehouden, doch dat thans de las ten te groot geworden zijn. De aartsbis schop verklaart in zijn brief verder, dat, uitgezonderd een half uur godsdienstonder richt per dag, de paroohie-scholen geheel volgens de voor de gemeente-scholen gel dende bepalingen zijn geleid. In de stad Winnipeg bestaan op het oogenblik, naar Kipa meldt, negen katho lieke parochiescholen met in totaal 2617 leerlingen. Van deze negen scholen, waar aan zusters van verschillende religieuze or den zijn verbonden, is een driotaj speciaal voor het onderwijs aan Poolsche, Duitsohe en Fransche kinderen. ROOFOVERVAL OP EEN JOURNALIST Gisteravond tegen midernaoht is een bru tale roofoverval gepleegd op een 24-jarigen te Berlijn woonachtigen Amerikaanschen journalist, Bernard Rieback. Deze was op weg naar huis, toen hem in de Rlurfürsben- strasse, door een man, die uit een huis kwam, om vuur gevraagd werd. Toen Rieback naar zijn lucifers greep, trok de onbekende man plotseling een pistool, drong hem daarmede in het huis en plunderde hem daar geheel uit. Behalve baar-geld ontnam de roover hem ook ee» chèque-boekje, zijn gouden horloge en zijn arbeidscontract met een Ameri- kaansch nieuwsbureau. Vervolgens verdween de rooyer in de duisternis nog vóórdat Rieback de politie had kunnen roepen. DE JEUGD OP ROOFTOCHT. Te Berlijn zijn Dinsdag opnieuw op twee plaatsen winkels geplunderd. Zoo versche nen te Schoenenberg, in een confectiemaga zijn, vijftien opgeschoten jongens, van wie twee de eigenaars met pistolen bedreigden. De overigen eigenden zich intusschen over jassen en costuums toe. De daders ont snapten met medeneming van tien jassen en ongeveer 15 costuums. In het Noorden van de stad zijn, na het invallen der duisternis, eenige jongeman nen voor een gevogeltehandel verschenen. Zij sneden ganzen die uithingen los. In to taal zijn 26 ganzen meegenomen. Ook hier zijn de daders ontkomen. In verband met de dagelijksche plunde ringen zijn thans door don politiepresident nieuwe maatregelen getroffen Er zal 300 M. beschikbaar gesteld worden voor de opspo ring van de daders van eventucele plunde ringen yan 21 tot 24 December. GEDWONGEN VACANTIE- VERLENGING. Naar het gemeentebestuur van Wupper- tal meedeelt, is de financieele situatie van Wuppertal dermate ongunstig geworden, dat het niot mogelijk is, een behoorlijke voortzetting van het onderwijs te waarbor gen, aangezien het geld voor de aanschaf fing van brandstoffen ontbreekt. Het ge meentebestuur heeft daarom tot de bevoeg de instanties het verzoek gericht de Kerst- vacantie met 14 dagen te verlengen. RADIO IN GEVANGENISCELLEN. In het nieuwe deel van de staatsgevan genis te Lincoln zullen de gevangenen in hun cellen radio krijgen. Met het door de gevangenen zelf verdiende geld is oen groote ontvangst-installatie gekocht en met alle cellen en lokalen is een verbin ding tot stand gebracht Iedere gevangene moet evenwel zelf zijn koptelefoon koopen van het door hem in de gevangenis verdien de geld. De directie van de gevangenis is van meening dat door de radio de morali teit onder gevangenen verbetert.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6