.ROOS PATRIA BISCUI AGENDA DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht tn den morgen van 22 Dec. 1932, medegedeeld door bot Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 774.6 te Boedapest. Laagste barometerst.727.8 te Westmanoer Verwachting tot den avond van 23 Dec.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke, later waarschijnlijk weer krimpende windf zwaar bewolkt, la ter afnemende be wolking, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets zachter overdag. liet gebied van hooge luchtdruk nam in de kern iets af, terwijl ook over Zuid-Scan- dinavië en Noord-Duitschland de baronie- ter daalde. Het maximum breidde zich eohter naar Noord-Soandinavië en Spanje uit. Het Depressie-centrum verplaatste zich noordwaarts en ligt thans ten Zui den van IJsland. De depressie-invloed strekt zich ver naar het Zuiden, tot de omgeving van de Azoren uit. Over Frank rijk en Engeland is de barometer flink stij gende zoodat bij ons aanvankelijk een rui ming van de wind naar Zuid-West te wach ten is. Doch tengevolge van de depressie invloed in het verre Zuid-Westen zal deze ruiming wel weer door krimpen gevolgd worden. Van Spanje via Zweden en Duitsohland tot de Randstaten is het rus tig meest windstil weer met nevel In Zuid-Polen, Oost-Duitschland en Midden- Zweden komt alleen vorst van beteekenis voor. In bijna geheel Scandinavië, ens land, West-Frankrijk en de Britsche eilan den is de temperatuur belangrijk boven normaal. Het laat zich aanzien dat het zachte weer nog wel eonige dagon zal aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur de» /middag» te half drie 8.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 4.17 uur tot Vrijdagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Vrijdag 23 December voorm. 10.15 uur en nam. 10.40 uur. UIT BE OMGEVING LISSE. ONTSPORING ELECTMSCHE TRAM. De eerste maal Hedenmorgen to ongeveer half elf is een electrische tram, welke aan het proefrijden was, ontspoord Het déraillement had plaats op de Lieserbrug. Het ge.ukte na on geveer een half uur de tram weer in do rails te zetten. VOORSCHOTEN. Een aanrijding. Gistermiddag te half drie had een aanrijding plaats met een auto en de electrische tram aan den hoek Ge broeders TreubstraatLeidscheweg. Een auto van de firma Gebr. de B. uit Voor burg kwam uit de Gebr. Treubstraat en daar het signaal „Stop" aldaar gep.aatst bij de kruising van den weg niet werkte, reed de chauffeur door en kwam in aanrij ding met de tram komende uit de richting Leiden. De auto werd zwaar beschadigd en do chauffeur kwam er goed af, doch de man zittende naast den chauffeur, geheeten B. uit Voorburg, -kwam door de ruit te vallen en liep een ernstige hoofdwonde op. Een lid der E H B. alhier vrbondt den man, waarna Dr M. van der Stoel de eerste ge neeskundige hulp verleende. De man is vervoerd naar St. Anthoniushove te Voor- burg. RECHTZAKEN OEGSTGEEST Kerstuitvoering. Maandag 26 Dec. en Donderdag 29 Dec, zal in het St. Willibrordus- gebouw de lang verwachte Kerstuitvoering plaats vinden. ITet zal een echte Kerstavond zijn, waar uitvoerenden en luisteraars in heerlijke Kerst stemming zich één gevoelen. Op het program ma staan vermeld een-, twee-, drie- en vier- slemmig-gemengde zangnummers, waartoe me dewerking verleenen het parochieel zangkoor St. Caecilia, de koortjes der Dames-Congrega ties, de St. Josephsgezellen en het Jongens koor, terwijl de tooneelclub van het Aloysius- patronaat het Kerstspel „De bloeiende nacht" zal opvoeren na de pauze. De groote toewijding van zangers, zangeres sen en tooneelisten verdient zeker een „alge- meene" belangstelling van de „geheele" paro chie. Bovendien is de toegang voor ieder vrij en gratis, terwijl het aanschaffen van het pro- giamma met de tekstwoorden der liederen wel voor niemand bezwaren zal opleveren, trou wens het programma is ook niet verplichtend. De bedoeling is, dat de eerste avond wordt gegeven voor ouders der medewerkenden, Kerk- en Armbestuur en diegenen, die noch door middel van Congregatie, Gezellen of Pa tronaat toegang hebben voor Donderdagavond. De leden der beide congregaties afd. I kun nen de kaarten voqr zichzelf en de ouders af halen aan het patronaatsgebouw op eersten Kerstdag na de Hoogmis. Dan zijn bovendien kaarten verkrijgbaar (gratis!) voor andere be langstellenden, hetzij voor 26 of 29 Dec. Plaatsbespreken voor tweeden Kerstdag is op eersten Kerstdag na de Hoogmis. Voor Donderdagavond tweeden Kerstdag na de Hoogmis, Op eersten Kerstdag 's middags te 4 uur precies wordt de generale repetitie gehouden voor tooneel, waartoe gratis toegang hebben alle kinderen uit de parochie vanaf de 3de klas, tevens zullen hierbij ter opluistering door het jongenskoor enkele Kerstliedjes worden gezongen, De kinderen komen zonder geleider! N.B. Het aanvangsuur des avonds is pre cies acht uur. Terwille van de rust onder de zang kome dus niemand na acht uur. Niemand der parochie late zich deze schoo- ne avond ontgaan. NOODLOTTIGE AANRIJDING ONDER STOMPWIJK. De 18-jarige G. G. 't IT. uit N o o td o r p die op 17 Augustus j.l te Stompwijk met een door hem bestuurden meikanto tegen het s.uitheb van een geopenden brug op botste, waardoor eenigo personen te water geraakten en de 32-jange wagenpoetser der Electr. Centrale, W. G, ter H., is verdron ken, wei'd vrijgesproken van het sohuldbedrijf omschreven in art. 307 W.v,S. (dood door schuld). De Rechtbank heeft heden overeenkom stig het requisitoir van het O. M., waarge nomen door Mr. Knuttel, den visscher A. O., die door den kantonrechter alhier we gens het zwemmen op verboden strand was veroordeeld tot 3.boete, vrijgesproken. N.B In het vefslag van de behande.ing dezer zaak op 13 dezer, is ten onrechte aan Mr. Knuttel in den mond gelegd dat deze nietigverklaring van de politieverordening zou hebben gevraagd, op grond- van het feit dat de verdachte zou gezwommen heb ben binnen de h o o g waterlijn cn.de Ge meente aldaar geen rechtsbevoegdheid, zou hebben. De officier sprak echter van de la a g waterlijn, welke z.i. niet tot het ter ritoir der gemeente behoorde. STADSNIEUWS DE ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN LEIDEN—HAARLEM. DE OPENINGSRIT OP 30 DECEMBER. Nog enkele dagen en hot meer dan vijf tig jaar oude stoomtramma'tjë Leiden Haarlem de laatste jaren Leiden Heemstede zal verdwijnen. Werd in de eerste helft van dit jaar nog wel eens getwijfeld aan de mogelijkheid, dat de lijn op 1 Januari geëlectrificeerd zou zijn, de directie der N. Z. H. T. M. heeft met onverstoorbaren ijver alle mooilijkhe don weten te overwinnen en de electrifica- tie is een feit geworden: binnen enkele da gen zal de dichtbevolkte bloembollenstreek door de electrische verbonden zijn met Leiden zoowel als Haarlem. Deze nieuwe tramdienst zal op .31 De cember a.s. voor het publiek worden ge opend, doch hieraan vooraf gaat een offi- cicele openingsrit met genoodigden op Vrijdag 30 December. Dc Gemeentebesturen van Leiden, Oegst- geest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Ben- nebroek en Heemstede hadden te kennen gegeien aan dezen officieelen openingsrit een feestelijk karakter te willen geven, zoodat daarmede bij de samenstelling van het programma van dien rit rekening moest wordén gehouden. Dit programma luidt nu als volgt: Te ongeveer 1 uur samenkomst in de Koninklijke Fabriek, firma Beyne.s aan het. Stationsplein te Haarlem. Ontvangst door de directie dezer fabriek en openingswoord van den directeur der N. Z. H. T. M. 13.15: Vertrek van de extra trams van het Stationsplein. 13.40: Aanxomst te Heemstede Raadhuis plein. Begroeting door het gemeentebe stuur. 13.55: Vertrek van Heemstede. 14.05: Aankomst in het Duin te Bonne broek. Begroeting door het gemeentebe stuur. 14.20: Vertrek van Bennebroek. 14.35: Aankomst te Hillegom. Ontvangst door het gemeentebestuur in het raadhuis. 15.10:Vertrok van Hillegom. 15.25: Aankomst te Lisse. Ontvangst door het gemeentebestuur. 15.40: Vertrek van Lisse. 15.55: Aankomst te Sassenheim. Ont vangst door het gemeentebestuur in het Gemeentehuis. 16.30ertrek van Sassenheim. 16.45:Aankomst te Uogstgeest. Begroe ting door het gemeentebestuur. 7.00: Vertrek van Oegstgeest. 17.15: Aankomst te Leiden, Ontvangst door het Gemeentebestuur in de Stadsge hoorzaal. Te plan. 17.50 uur einde. onrnl' sa ANNO 1875 Haarlemmerstraat 58 - Tel. 420 Filiaals Hoogewoerd 32 Tpi. 840 SPECIALE AANBIEDING KOOK ZALM fÓ.9Q per pond Levende Kreeft fl. 1.25 |i. |id. Karper 0.60 Eet 0.45 Tong fl. 0.15 |i. pd. Tarbot 0.50 SCHELVISCH - SCHOL Stoof- en Bakpaling fl. 0.65 en fl. 0.75 GEWEEKTE STOKVISCH fl. U.S5 p. pond WELDADIGHEIDSZEGELS EN BRIEFKAARTEN. Ten bate van het misdeelde kind. Nu velen met Kerstmis en Nieuwjaar hun vrienden gelukwenschen sturen, wil het Comité nogmaals de aandacht vestigen op do Weldadigheidspostzegels en Briefkaar ten voor bot misdeelde kind van alle ge zindten. Wie zal niet gaarne zijn goede wen- schen zenden op de aardige gekleurde kaarten, die voor 0.35 per zes stuks ver krijgbaar zijn 1 Voor wie is het een bezwaar, drie cent méér te offeren dan gewoonlijk, en er een weldadigheidspostzegel op te plakken. 1 De postzegels en briefkaarten zijn ver krijgbaar aan het tentje op het postkan toor, en ook bij de hulp-postkantoren. Helpt met een kleinigheid mede, de zorg voor het ongelukkige kind in dezen moei lijken tijd te dragen DE NIEUWE STATIONSCHEF. De heer J. F. van Druten, nieuwbenoemd stationschef alhier, als opvolger van don heer S. van Gijn, begon zijn arbeid bij de Spoorwegen als volontair. In 1896 vindt men hem bij de Z. A. S. M. in Afrika, waar de oorlog een eind aan zijn werk kring zou maken, en hij als banneling in 1901 word uitgewezen. Na zijn repatriee- ring in dat aar moest hij noodgedwongen zijn loopbaan eonige jaren afbreken, en is hij in verschillende functies in Engeland werkzaam geweest, Na een driejarig verblijf was het met vreugde, dat het vaderland hem weer een werkkring verschafte bij de Noord-Bra- baintsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij Boxtel—Wezel. Dc fusie van dc spoorweg maatschappijen in 191S bracht hein in dienst van den staat. Na reeds als chef op de stations te Mill en te Vechel te heb ben gewerkt, vindt het jaar 1918 hem als stationschef 3o klas van Gennep in dienst van de S. S., die hem weldra tot chef 2e de klasse te Boxmeer bevorderde, en den verdienstelijken ambtenaar in Augustus 1928 tot chef ïc klas B. verhief door zijn benoeming te Zaandam. Door zijn benoe ming tot chef lo klasse A. te Leiden wordt de kroon op zijn werk gezet. R. K. Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Francscus v. Assisië". In de Jacoba-zaal van café-restaurant ,.Den Burcht" hield gisterenavond de H.K. W., onder presidium van den heer H. Lom- bert, haar laatste ledenvergadering in dit jaar, waarbij de opkomst zeer goed was. Met een kort welkomstwoord opende do voorzitter deze bijeenkomst, waarna de no tulen onder dank voor do nauwkeurige re dactie werden vastgesteld. Vervolgens werd door den voorzitter medegedeeld, dat in de laatstgehouden bestuursvergadering beslo ten was, dat de heer Diergaarde de functie van penningmeester zal vervullen, terwijl er thans weder een bestuurs-vacature is wegen bedanken van den heer Starrenburg als zoodanig. Spr. hoopt, dat evenals bij de voorgaande verkiezing een candidaat uit' de leden zal worden voorgedragen en dat hiermede dan rekening gehouden zal worden, dat het afgetreden bestuurslid be hoorde tot de groep kantoorbedienden en dat het bestuur gaarne deze groep weer iu het bestuur vertegenwoordigd zag. In herinnering bracht spr., dat gelijk met de convocaten van deze vergadering een circulaire was verzonden voor een Kerst- gave aan de werkeiooze collega's, Spr. vertrouwt, dat ieder naar kracht zijn bij drage zal storten om de getroffen collega s een zoo gelukkig mogelijk Kerstfeest te verschaffen en zoo mogelijk nadien nog eens een extra'tje te kunnen bezorgen. De propagandisten gaan er deze week op uit. Laat ieder zijn gave klaar leggen en blij moedig geven. Tevens zullen volgende week weder de jaarlijksche vragenlijsten worden verzon den. Met klem verzocht de voorzitter, dat allen deze lijst nauwkeurig zouden invul len en opzenden naar Witte Rozenstraat 56a. Spr. wees op het groote belang van het inzenden dezer lijst, want doet men zulks niet, zou men bij e.v. werkeloosheid zelfs uitgesloten kunnen worden voor uit- keéring. Het ledental was sinds de laatste verga dering met drie toegenomen. Echter moes ten enkele worden afgevoerd wegens het niet nakomen van hun verplichtingen. Ingekomen was een voorstel van een lid der afd. Waar dit echter niet behandeld kon worden in een bestuursvergadering zal dit schrijven op een e.v. vergadering ter sprake komen. Van de R. K. Propagandaclub „St. Pe trus" was mededeeling ontvangen van haar 25-jarig bestaan, als feestgave voor het ju bilea dezer hoogstnuttige instelling zal f 5 beschikbaar worden gesteld, terwijl tevens een felicitatie zal worden gezonden. Het comité van actie voor den Vredesbond van jongeren had nog een oproep tot aansluiting ingezonden, hetwelk de voorzitter aanbe val. De afd. Amsterdam had met het oog op het 25-;arig bestaan van den Bond in 1933 een actie op touw gezet om een waardige viering voor te bereiden. De afd. Leideu kon volkomen met deze actie instemmen. Van de sociale studiedagen, dezen zomer gehouden te Bergen, zal een brochure wor den saamgesteld en bij een flinke deelname zullen de kosten voor dit hoogst belangrijke boekwerk slechts 55 cents bedreten. De voorzitter vertrouwt, dat ook meerderen in Leiden op die boekwerk zullen inteeke- nen. Een circulaire van het H. B. inzake LEIDEN. Donderdag, Mij. tot Bevordering dor Toon kunst, generale repetitie „Re quiem" van Verdi, Stadsgehoor zaal, 7.30 uur Vrijdag, Mjj tot Bevordering der Toon kunst, Uitvoering „Requiem", van Verdi, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Dec. a.s. len Kerst dag waargenomen door apotheek: W. Pelle Kort Rapenburg 12, telef. 594; Maandag 26 Dec. 2en Kerstdag nemen waar de apotheken: G. H, Blanken, Hooge woord 171 tel. 502 en D. J. v. Driessum, Mare 76, telef. 406. DE KORTSTE DAG. Op den 21aten December is de dag hot kortst. Hij duurt dan 7 uur en 32 minu ten. Vanaf dien datum beginnen de dagen weer langer te worden, d.w.z. dat de zon gaandeweg langer boven den horizon blijft, Het z.g, lengen der dagen gaat ech ter in het begin slechts zeer langzaam. Een oud spreekwoord zegt, dat met Drie koningen de dag een hanenschreeuw is ge lengd. Dat is slechts een beeld. In werke lijkheid is het 14 minuten, dus heel wat langer dan een hanenschreeuw duurt. Het spreekwoord komt echter in een ander licht te staan wanneer wij zien, dat de zon op Driekoningen nog precies op .het zelfde tijdstip boven de horizin komt als op 21 December, of nagenoeg precies, want bet verschil is niet grooter dan een mi nuut. Dat de dag echter 14 minuten langer is dan op 21 December, komt doordat do zon tusschen dezen datum en Driekonin gen eiken dag hoe langer hoe later onder gaat. Eigenlijk begint dit reeds den 15den December. Op dien datum gaat de zou op haar vroegst onder. Op 31 December hebben wij 's avonds 8 minuten gewonnen, in den morgen echter evenveel minuten verloren. Practisch beschouwt blijven de dagen tusschen 15 December en begin Januari allen evenlang, of liever even kort en pas als het nieuwe jaar goed aan den gang is beginnen de dagen wat langer te worden. Des avonds is dat natuurlijk het best te zien omdat de zon op 1 Januari al 9 minuten later ondergaat dan op 15 De cember, maar het duurt tot den Nieuw jaarsdag eer de zon 's morgens wat vroe ger boven den horizon begint te komen. Het duurt dan nog drie weken eer het tijd stip van opkomst tien minuten vervroegd is. Des avonds hebben wij dan al 37 minu ten gewonnen. Door bovenstaande cijfers is het duide lijk geworden, waarom het 's morgens mid den in den winter zoo lang donker is. Daar komt nog bij, da't het midden van den win ter meestal betrokken weer heeft, waar door het morgenlicht nog later merkbaar wordt. actie vervroegde winkelsluiting op Oude jaarsavond wordt voor kennisgeving aan genomen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat nog enkele loten van Herw. Levens kracht verkrijgbaar zijn en de trekking zal plaats hebben Vrijdag 30 Dcc. a.s. in het gebouw van den R. K. Volksbond, waarbij iedereen tegenwoordig kan zijn Tevens spoorde de voorzitter allen die nog geen lid zijn zich voor 31 Deo. a.s. op te geven als lid der Kiesvere-eniging. Door de tooneelclub zal dit jaar worden opgevoerd „Een halsbrekend huwelijk", blijspel in 3 bedrijven. Waar do tijd voor instudeering kort is, spoorde do voorzitter de deelnemers aan met ijver de rollen in te studeeren. Alsnu werd de film in 7 acten vertoond „Het gevecht op de locomotief", een sen sationeels film, welke zeer in den smaak ■viel. De rondvraag bracht geen besprekingen naar voren, waarna de voorziter het afge- loopen vereenigingsjaar in herinnering bracht, waarover de afd. ten volle tevreden kan zijn. Spr. bracht dank aan de leden voor hun collegiale medewerking en wenschte allen zalig Kerstfeest, waarna hij deze zeer geanimeerde bijeenkomst sloot met den chr. groet, na nog dank gebracht te hebben aan de heeren Remundt en Fla- man voor hun medewerking op dezen avond. Voor het Leidsch Crisiscomité- Gecollecteerd op een Kinder partijtje 2.70 Do 1ste ploeg dienstplichtigen der lichting 1932, niet in opleiding tot offi cier of onderofficier bij het 6e regiment veldartillerie (bereden gedeelte) hier ter stede onder de wapenen, vertrekt 30 dezer met groot verlof. Bij het gehouden examen der TI. C. V. zijn geslaagd voor costumière de dames T. Luidjes, M. Pleizier (Hazerswoude), G. v. d. Mei en T. de Vries uit Valken burg. Voor coupeuse: J. Beenakker, Alphen a. d. Rijn en T. Weerthof. Voor leerares; M. de Haas, allen leer lingen van mcj. A. J. Leget, leerares Na. Do 25.000 uit de Staatsloterij is gis teren hier ter stede gevallen ten kan tore van de collectrice mevr. v. d. Vlugt in de Groenhovenstraat.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2