24ste Jaargang DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 No. /J5V DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Steenen voor brood geven. Dat doen degenen, die voor de werkloo- zen in gemeenteraden voorstelen doen, welke niet verwezenlijkt kunnen worden. Dat doet dus in den Leidschpn gemeen teraad de S. D. A. P. Neen, w ij constateeren dat nu niet. Het socialistisch dagblad „Vooruit" zegt het vanmorgen in een correspondentie uit Voorburg. Daar wildé nl. de O. S. P. een grootere Kerstgave aan de werkloozen geven, dan de minister bepaald heeft. Ende „Vooruit" zegt er van: „Met dit demagogisch gedoe geeft men den werkloozen eenvoudig steenen voor brood". En verder: „Het is zonder meer duidelijk, dat onze menschen te veel verantwoordelijkheidsge voel bezitten niet in het minst tegen over de werkloozen, wier belangen zij iederen dag voorzoover mogelijk voor staan om aan een dergelijke comedie mede te doen." „Demagogisch gedoe". „Comedie"! Zóó betitelt de „Vooruit" het optreden der O. S. P. in Voorburg, omdat deze daar voorstellen doet, die gezien de feitelijke politeke toestand zeker niet verwezen lijkt zullen worden. De S. D. A. P. in Leiden treedt op ge lijk wijze op!.... EEN MINISTER-CRISIS? De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot heffing van opcenten op sommige in voerrechten en sommige accijnzen. Van daag wordt het debat voortgezet. En er dreigt een minister-crisis Hoe -zonderling dat ook is. „Het ware wel zonderling" zegt de Kameroverzichtschrijver van het „Han delsblad" terecht „wanneer een voor stel, waaraan in de Tweede Kamer zóó veel is gedokterd als dat betreffende de tariefsopcenten. een voorstel waarvan de eindstemming in die Kamer opzettelijk is uitgesteld om de regeering gelegenheid tot, wijzigng te geven en waarbij een Kabi netscrisis slechts is vermeden door de ver gaande tegemoetkomendheid prof. Die penhorst herinnerde daaraan terecht vau minister De. Geer*, nu toch nog in de Eer ste Kamer zou worden verworpen. Wij moeten het nog zien gebeuren maar vei lig staat het sein nog lang niet." En het Kameroverzicht van genoemd .blad vervolgt dan: „Want tegenover de warmte waarmee, het gewijzigde ontwerp hier van anti-re volutionaire zijde is ontva-ngen, staat een merkbare koelte bij de Katholieken van wie heden twee sprekers aan het woord zijn geweest de heeren Blomjous en I.Jssel- muiden die zich beiden zeer weinig in genomen toonden met dit voorstel. Eerst genoemde was vooral ontstemd over de concessie, die nu in het ontwerp is ge bracht aan het verdrag van Ouchy (van welk verdrag deze spreker „niets moest hebben") en welke concessie de verhoo ging van den suikeraccijns tengevolge hce.'t gehad. Hij was dan ook alleen tot voorstemmen bereid wanneer de minister hem kon beloven dat vóór 1 April de tech nische tariefsherzienig zal zijn ingediend. Deze belofte nu zal minister Do Geer we! heel moeilijk kunnen geven al ware 't al leen maar omdat het tijdstip van indienen ook van anderen afhangt o.a. van den Baad van State. En de heer I.Jsselstein (een dei nieuwe leden van de Kamer) hoopte, dat de minister hem de moeilijkheid van te genstemmen zou besparen door het voor stelterug te nemen. Bij hem woog vooral de bedenking zwaar dat deze ver hooging van lasten op gebruiksartikelen nu juist komt in een tijd van dalende loo- nen. Een argument waarin de heer Wibaut dezen afgevaardigde bijviel. En de heer Wibaut verklaarde, mede namens al zijn pol-'teke vrienden, te zullen tegen stem men. Aangezien dat te voren ook reeds door den vrijzinnig-democraat Westerdijk was gezegd en men dit Donderdag vermoedelijk ook wel van den heer Fock zal hooren, wordt het maar de vraag, of de heeren Blomjous en IJsselstein inderdaad tegen zui len stemmen en vooral of nog andere ka tholieken dit zullen doen. Want het staal, in een voltallige Kamer, 29 rechts (minus de vacature-De Veer) tegen 21 links en er zouden dus maar 4 Katholieken tegen be hoeven te stemmen om het ontwerp te doen vallen." Zulk een uitslag zou, zoo dicht vóór de verkiezing van 1933, een moeilijken poli- tieken toestand doen ontstaan. Héél waarschijnlijk lijkt 't ons echter niet. dat het zóó ver komen zal. Minis ter De Geer heeft n.l. een spoedige technische tariefsherziening reeds in de Tweede Kamer toegezegd, welke toezeg ging hij nu in den Senaat nog 'ns kan onderstreepen en het ontwerp geldt slechts voor één jaar. Daarom zal de Eerste Kamer en zullen de ledgn der Katholieke fractie die bij de stemming op de wip zullen zitten zich nog 'wel 'ns bedenken, voordat zij het wetsontwerp zullen afstemmen, wat een minister-crisis tengevolge zou hebben. Van den anderen kant: wij kunnen vol komen begrijpen, dat vele Senatoren niets van het wetsontwerp moeten hebben En we mogen ook niet vergeten, dat de Eerste Kamer, anders dan de Tweede, van de mogelijke politieke gevolgen harer da den zich minder pleegt aan te trekken. Er is dus spanning in de politieke atmos feer. „VERSCHIJNINGEN" TE BEAURAING. EEN ONDERHOUD MET MGR. HEYLEN. De Kerkelijke Overheid past een zeer gestrenge terughoudendheid te3en- over de gebeurtenissen toe- In de „Tijd" lezen we het volgend ar tikel van den redacteur van der Broeke over de gebeurtenissen te Beauraing. De berichten uit het Belgische dorpje Beauraing, een half uurtje van het schoon gelegen Dinant verwijderd, wor den ten aanzien eener wonderbaarlijke verschijning, die schoolkinderen in den laten namiddag van de Heilige Moeder Maagd zouden krijgen, veel vuldi eer. Daarom leek bet gewenscht, dat een onzer redactieleden ter plaatse zelf in lichtingen zou inwinnen. Onze lezers kennen alreeds het ge beurde uit de mededeelingen van het Katholieke Vlaamsche dagblad de Brus- selsche „Standaard". Sindsdien zijn er verdere berichten gekomen, die van oen nieuwe verschijning gewagen en van een opdracht om ter plaatse een kapel ter eere van Gods Moeder te bouwen. Als we van Dinant naar Rochefort rij den, komen we bij een zusterschool, be stuurd door de Zusters van Onze Lieve Vrouwe, alwaar de Onbevlekte Ontvan genis van Maria bijzonder wordt ver eerd. Het is trouwens bekend, hoe in tal van plaatsen in België de devotie voor O. L. Vrouw van Lourdes zeer le vendig is. We behoeven maar te herin neren aan de druk bezochte bedevaart plaats van Oostakker, vlak bij Gent en aan de geruchtmakende genezing van Peter de Rudder aldaar, waarover inder tijd pater Bolsius S.J. ten onzent veel heeft gesproken en zeschreven. Zoowel in Vlaanderen als in de Waal- sche streken, is de devotie tot G^ds Moeder, zich uitend in een kinderlijke vereering van de Onbevlekte Ontvan genis, zooals zij te Lourdes aan Berna- dette verscheen, krachtig. Zoo was 't dus een gewoon iets. dat ook in den tuin der zusters een grot was opgesteld, toe gewijd aan Onze Lieve Vrouw van Lour- des. Dinsdag 29 November, omstreeks half zeven in den avond, zou nu, volgens de ons gedane verklaringen, te Beauraing een knaapje, Albert Voisin, een lachende boy, toen hij met drie meisjes het zure van een hunner mede van school haalde. een verschijning hebben gehad. Het kind dacht Onze Lieve Vrouw te zien. Kort daarop meenden opeens de andere kin deren haar waar te nemen. Ook op vol gende dagen zou de verschijning, vol gens de bewering der kinderen, om streeks hetzelfde uur, zich hebben her haald. Het zijn Albert Voisin met zijn zusjes de 15-jarige Fernanda en de 12- jarige Gilberta, alsmede Andrée De- geimbre en Gilberta Degeimbre, beiden zusjes. Het geval verwekt veel opschudding te Beauraing en omstreken, Zaterdag jj zou de verschijning aan de kinderen hebben beduid, dat ze daar ter plaatse een kapel wil zien gebouwd, waar het volk zou kunnen komen bidden. Aanvankelijk geloofde men de kinderen niet, maar dezen bleven zoo vast bij hun verklaringen, dat aldra het volk van heinde en verre kwam opdagen. Zooals men reeds in ons blad heeft kunnen le zen, werd op den feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, S De cember, een wonder verwacht: de ge vraagde genezing van een lam school makkertje en een blinden oom. Deze ge nezing bleef uit. „Ook de rozelaar van Lourdes bloeide niet 'terstond", zei men ons. Van anderen kant werd ons opge merkt 't verschil, dat zou bestaan tus- schen de gebeurtenissen te Lourdes en hier. Te Lourdes was Bernadette niet geheel buiten zich zelf, zag en hoorde nog wat rond haar gebeurde, terwijl hier de kinderen geheel buiten zich zelf moeten zijn, tijdens de beweerde ver schijning. Dokter Maitraux van Beau raing heet echter veel vertrouwen in het gebeurde te hebben. Hij beschreef den toestand der kinderen .tijdens het al dan niet vermeende verschijning als op getogen over een wonderschoone vrouwe. Wat is hier inbeelding? Wat is hier werkelijkheid? Werkelijkheid is, dat er enorme be langstelling is, zoowel van de bevolking rondom als van verre. Het leek ons het allernuttigst en meest a-angewezen ons vóór alles in ver binding te stellen met de hoogste ker kelijke overheid, den bisschop van het diocees. Dat deze de, om ziin vroomheid en bezadigdheid ook in Nederland zoo ge vierde Hoogwaardige Excellentie Mon seigneur Ludovicus Hevlen is. was voor den schrijver een d"bbele verheugenis. Monseicmeur Heylen bleek evenwel niet in België toen de eerste gebeurte nissen plaats grenen. Hij had een reis naar Rome ondernomen en is pas dezer da een te Namen teruggekeerd. Zoodra we zijn terugkomst vernamen hebben we een audiëntie bii hem. den vriend van Nederland, aangevraagd en onmiddellük ontving Monseigneur ons in zijn bisschoppelijk paleis te Namen, waar we nog verleden jaar heni. ter ge legenheid van zijn feest, een geschenk van Nederlandsche katholieken mochten aanbieden. ..Als Bisschop van het diocees Namen, waartoe Beauraing behoort, vernam ik een en ander eerst uit een brief te Lyon. Ik had juist een reis naar Rome ze- maakt. waarheen ook enkele uwer Ne derlandsche bisschoppen zijn gereisd. Ik ben Donderdag j.l. hier teruggekeerd. U begrijpt dat ik als Bisschop geen enkele uitlating over het voorgevallene kan doen. Tk moet den loop der gebeur tenissen afwachten. Natuurlijk is bij Onzen Lieven Heer alles mogelijk en uitgesloten is het niet, dat hier de Heilige Maagd iets van ons wil. Maar de kerkelijke overhe'd kan niet beter voor de eer der Onbevlekte waken dan door een zeer strenge terug houdendheid tegenover de gebeurtenis sen te Beauraing in acht te nemen. Voorzichtigheid is hier voorgeschreven. Mijn hulpbisschop Z. H. Exc. Mgr. Cavé heeft dan ook zéér terecht tijdens mijn afwezigheid, aan de feestelijkheid van mijn bisdom voorgehouden, zich n:et met de gebeurtenissen in te laten. Er mag op geen enkele wiize een men schie lijke invloed op de# kindpron worden uit- geoefend. die verkeerdel'ik aan boven natuurlijke invloeden zouden kunnen toe geschreven worden door de liehtgeloo- vigbeid van sommigen. Voorzichtigheid gebiedt dat. de geestelijkheid van 't dio cees bii de gebeurtenissen te Beauraing wegbliift". „Liiken u dc berichten, die u bereik ten. betrouwbaar?" zoo vroegen we. „Natuurlijk kan ik daarop niets zeg gen. Officieel heb ik nog ge°n stappen laten doen. Vanzelf word ik van alles op de hoogte gehouden. Maar de eprb'od voor het Wonder, waarin we allen ge- looven. verplicht ons de streneste eischen te steUon en alle voorzorcsma0tre'Te,en te nemen. Wat geschiedt er te Konners- reuth? Wat is er geschied met Louise Lateau uit Henegouwen indertüd? De Kerk heeft daarin nog nooit uitspraak gedaan. Daarom heeft de deken van Beauraing. deken Lambert. zich ook met groote gereserveerdheid tegenover het gebeurde gedragen en die maatrege len genomen, die hem wijze voorzichtig heid ingaven. Voorloonig: afwachten!" Aldus de meening van Ie hootrste ker kelijke autoriteit uit het dioceps. Nog geruimen tüd onderhield zich Mzr. Hevlen met mij en uitte o.a. fcijn soiit. dat hniet was mede kunnen gaan met Ziine Eminentie Kardinaal van Ros- sum kort voor diens dood. naar het Eucharistisch Oonsres d«*r Scandinavi sche lander» te Konenb^sren. Bii zun laat ste verblijf te Amsterdam, enkele dagen vóór ziin afsterven, heeft de Kardinaal over dit congres no? on .etop-en verhaald in een persgesprek voer onze lezers. Mgr. Hevlen wa< toen verhinderd d"or de inwijdingsHechtigheid van een Cal varieberg, ter herinnering aan de in het Xaniensche gebied gevallen Britsche krijgers. „Breng mijn groeten nog over aan de vrienden in Nederland, aan de Katho lieken der Mirakelstad, waar het Intern. Euoli. Congres van 192-1 zoo luistervol is geweest", verzocht me dc grijze bisschop, wiens forsche gestalte ondanks zijn ja ren, nog ongebroken is: de wereldpresi dent der Euch. Congressen. „Ten aanzien van het voorgevallene te Beauraing: afwachten! Er is in de Ka tholieke pers van mijn diocees nog wei nig over geschreven en groote voorzich tigheid is hier plicht". Dr. Rouvroy, chef van een laboratorium voor chemische psychiatrie en dr. de Greeve, hoogleeraar in de anthropologic te Leuven, hebben de kinderen onder zocht. De laatste verklaarde, dat dit medisch onderzoek nog trcen enkele con clusie rechtvaardigde. Wel schijnen hy sterie en collectieve hypnose enz. te zijn uitgesloten, maar men behoeft nog niet aan iets bovennatuurlijks te denken om het voorgevallene te verklaren. Er die nen betere controleproeven te word>n genomen. Dc uiterste voorzichtigheid blijft geboden. REGELINGEN VOOR DE KERSTMISPERIODE EN OUDEJAAR. In verband niet het naderen van Kerst mis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat vooi het winkelbedrijf dan de volgende regelin gen zullen gelden: WINKELSLUITING. Voor winkels in het algemeen: Van 18 tot en met 24 December moge' alle winkels zeopend zijn tot 10 uur n.m Tweede Kerstdag (26 December) valt o; Maandag en mogen de winkels dus den ec- heelen dag, tot 8 uur n.m. geopend zijn. Voor bepaalde branches: bloemenwinkels op 30 Bovendien December tot 10 n.m. geopend zijn. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN. In afwijking van de regeling, welke gp- durende vorige jaren onder het onde Win- kelwerktudenbesluit gold, kan thans ge bruik gemaakt worden van de volgende faciliteiten, welke het nieuwe Werktijden besluit toelaat: Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeids tijd van 9 1/2 uur per dag cn 53 uren pex week, mag in \vinke,ls door winkelperso neel van 18 jaar of ouder arbeid verricht worden gedurende 11 uren per dag cn 02 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van IS tot en niet 24 December. Een verplichte nachtrust van minstens 9 nren moet daarbij in acht genomen wor den. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders a fee weken worden van het verbod van arbeiden na 8 1/2 uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de win kels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half 11). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. cn na 8 uur n.m. Voor bepaalde branches: Winkelpersoneel boven 18-jarigen leef tijd mag bovendien, in afwijking van de normale arbeids- en rusfctijdregeling, in de ondergenoemde branches arbeid verrich ten als volgt: Winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade. op 24 December gedurende ten hoogsie 14 uren per dag, op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels: Op 22. 23, 21 cn 30 December gedurende .ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Vischwinkels: op 30 December gedurende ten hoogste 11.uren. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het banditisme in Zuid-China. (2do blad). Amerika en de verkoop van bier. (2do blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer over de „Opcenten op Invoerrechten". (1ste blad). op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren en in de week, waarin 31 Dccem^r valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Slagerswinkels: op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in vleesch waren). Bijzondere administratieve voorschriften. Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst n verband niet vorenstaande uitzonde- ingsregeline, kunnen inzevolgo artikel 25 ui het Winkelwerktijdenbcsluit worden '.ingegeven door vermelding van do voor lie dagen geldende regeling op een ge schrift, dat door den patroon of den be voegden chef wordt onderteekend en naast de. arbeidslijst wordt gehangen. Innzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele lazen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden gezon den. HET NUT DER SOCIALE VERZEKERING. NA 13 JAAR INVALIDITEITSWET Het hicrvolgond overzicht mogo doen zien tot welken omvang het aantal en de bedragen der krachtens dc Invaliditeitswet uitgekeerde renten zijn geklommen, nu deze wet 13 jaar in werking is geweest. Volgens den stand op 1 December. 1932 worden jaarlijks uitgekeerd in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden: 1194 Invaliditeitsientcn 3110 Ouderdomrenten 694 Woduwenrenten 436 Weczenronten ad 177.453 ad 465.790 ad 116.83-2 ad 72.232 Totaal 832.307 Voor alle Raden van Arbeid te zanien zijn die bedragen: 38.923 Invalidileitsrentcn ad 5.604.504 3110 Ouderdomsrenten ad 465.790 22.384 Weduwe nren ten ad 3.696.880 13.422 Weezcnrenten ad 2.155.107 Totaal26.375.631 Bovendien werden tot 1 December 1932 41938 personen voor rekening van het In- validiteitsfonds geneeskundig behandeld of verpleegd, waarvan alleen in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden 1096 verzekerden. Uit deze gegevens valt voldoende af te leiden het groote nut der Sociale Verzeke ring en van hoe groot belang het is, dat regelmatig premiebetaling plaats heeft, met het oog op het verkrijgen van een rente. In deze tijden van malaise komt het he laas meermalen- voor, dat de werkgever na beëindiging \an <len geldigheidsduur der rentekaarten niet in staat is de premie voor een vol jaar in eens te voldoen, waar door niet alleen het belang van verzeker den ernsftig wordt geschaad, maar waar door ook voor den werkgever groote moei lijkheden ontstaan. Met den moesten aandrang wordt er daarom bij dc werkgevers op aangedrongen bij elke loonbctaling zegels te plakken (hetgeen bovendien door de wet wordt geëischt) terwijl den verzekerden in hun eigen belang wordt geraden er op toe te zien, dat premiebetaling inderdaad ge regeld plaats heeft.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1