UIT DE RADIO-WERELD UIT DE OMGEVING HET HUIS OP HET EILAND DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. II Programma's van Vrijdag 23 December, Huizen, 1875 M. Alg. programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmoniumconcert G. Snijders. 12.15 Concert. H. Hermann, viool; T. G. v. d. Haar, viool; H v. d. Horst Jr., cello en Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode, piano. 2.00 Concert. J. Bierma, zang; P. Eldert- Bakkcr, viool; E G. v. d. Brink-Prakken, fluit; J. de Nobel, cello en W. v. Leeuwen, piano. 3.00 Huishoudelijke wenken. 3.30 Vervolg concert. 4.30 Pauze. 5.00 Botanisch jeugdhalfuurtje. 5.30 Voor amateur-fotografen. 6.00 C. v. d. Heuvel: De tuinbouw in den crisisgreep. 6.30 Causerie A. J. Horwig. 7.00 Literair halfuurtje. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Concert door de HOV o.l.v. F. Schuurman m.m.v. H. Kruyt, piano. ca. 9.009.45 Causerie door Dr. A. v. Leursen. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 296 M. S.00 VARA, 12.00 AVRVO. 4 00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 11.15 P. J. Kers: Onze keuken. 11.45 Voordracht door R. Numan. 12.00 AVRJO-Kleinorkest o.Lv. N. Troep en Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten 2.30 AVRO-Kleinorkest o.Lv. L. Schmidt en Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.15 Ojgelspel door Joh. Jong m.m.v. Alb. de Booy, zang 6.40 Causerie over Sovjet-Rusland door Z. Stokvis. 7.00 Orgelspel Joh. Jong m.m.v. Alb. dc Booy, zang. 7.15 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins. 8.00 Causerie. 8 30 Concert. Louis Zimmermann. viool en Marie Janette Walen, piano. 9.00 Ds. G. J. Sirks: Christus in onzen tijd. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Voordracht door Dora Wallant. 10.45 Gramofoonplaten. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Davontry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgel concert. 1.05 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o.l. v. Harry Freyer. 2.20 Kinderfeest uit de Guild Hall m.m.v. politie-orkest o.Lv. E. Colombo. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berichten. 6.50 Mozart's kwintetten. 7.10, 7.25 en 7.50 Causerie. 8.20 „The Ridgcway Parade, m.m.v. or kest en solisten o.l.v. L. Woodgate. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 BBC-Orkest o.l.v. Jos. Lewis m.m.v. E. Hannevig, sopraan. 11.2012.20 Dansmuziek door Gerajdo's orkest en de Savoy Hotel Orpheans. R a d i o-P aria, 1724 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Concert door het. orkest Krettly 6.50 dito. 7.40 dito. 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 „Cyrano de Bergerac", spel van Rostand. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit het Bellen»©- Strandhotel. 2.20—2.45 Deensche liederen. 2.404.00 Concert uit rest. „Wivex". 7.30 Operettemuziek door orkest en so listen o.l.v. E. Reesen. 9.00 Sonate op. 12, nr. 3 (viool en piano) Es Gr. t, van Beethoven door O. Fessel en F. Jensen. 9.40 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 10.20-*-11.50 Dansmuziek o.l.r. Kai Ju lian. Lsngenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gramofoonplaten. 11.20 Concert door hot Philharm. Orkest o.Lv. Stern. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. Merten, mrn.v. piano. 7.36 Kerstconcert door knapenkoor o.l.v. Piersig m.mv. orgel en piano. 8.35 „Das Gottskind'' spel van Herrmann Muzikale leiding: Külhn. Regie: Ullmann. 10.0511.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.05 Kamermuziek (cello-tenor-piano). Iu de pauze radiotooneel. Na afloop gramo foonmuziek en berichten. Brussel, 508 e n 333 M. 508 M.12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroeporkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v, F André. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 338 M.12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 6.20 Omroeporkest o.l.v F. André. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten 8.20 „Do Kerstmis van Mr. Scrooge", naar Dickens, bewerkt door E. W. Schmidt. 9.20 Sel. „Falstaff", Verdi. Gramofoonpl. 10.3011.20 Concert o.l.v. P. Moreaux Z e e s e n, 1633 M. 7.20 K. G. Sell: Woruber man in Ameri ka spricht. 7.35 Kerstconcert door kinderkoor mat orgelbeg. 8.35 „Bergkristall'', hoorspel von M. Mohr. 9.35 Berichten cn hierna tot 11.20 Popa- lair concert door werkloozo musici o.l.v, Eg- gert. N00RDWIJKERH0UT. Vergadering Landarbeidersbond „St. Isidorus'. De landarbeidersbond hield een vergadering in het café van mej. de Wed. J. L. Brama. De voorzitter, de heer J. v. d. Voet, opende de vergadering met den chr. groet, heette alle leden hartelijk welkom en verzocht liierna den secretaris, den heer H. Looijestein, de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. Na voor lezing weiden deze notulen onveranderd vastgesteld. Hierna kwam in behandeling den be schrijvingsbrief voor den op 27 en 2S Dec. a.s. ie Haarlem te houden Bondsraad, waarna de benoeming plaats vond van af gevaardigden naar dezen te houden raad. Naast den voorzitter, die uit hoofde van zijn functie afgevaardigd wordt, werd als atgevaardigde gekozen de heer J. van den Burg Jzn. Als plaatsvervangers werden ge kozen de heeren H. v. d. Voet en O. v. d. Berg. ervolgens werd besloten aan hot comité Werkloozenzorg" 25.subsidie ml de vereenigingska8 te geven. Bij punt 7: „Mededeelingen", werd aan gekondigd, dat de eerste uitkeering voor den kindertoeslag zal plaats hebben op 31 December a.s. Meuegedeeld werd, dat er een besluit van den Munster is, welk de uitkeering wegens kostwinnerschap regelt en dat de uitkee ring van den steun ingevolge de rijksrege ling vernoogd is tot maximum 70 pet. van 23.Door het bestuur is alles in liet wers gesteld om voor de Kerstdagen een extra- uit-neering te krijgen voor de werkloozen van net crisiscomité, afdeeling B. Tenslotte werd medegedeeld, dat de pa troons het looncontract hebben opgezegd. Na een zeer geanimeerde rondvraag werd de vergadering met den chr. groet gesio- ten. Ledenvergadering R. K. Sportclub „N. V. C.". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond 20 December een le denvergadering in café Paridon, welke zeer goed cioor de leden was bezocht. De voor zitter, de heer J. Taskin, opende de ver gadering met den chr. groet, heette ailea hartelijk welkom en sprak de wensch uit, dat de vergadering een vlot en 't prijsjas sen een gezellig verloop mochten hebben. Daarna werden de notulen door den secre taris voorgelezen en onveranderd vastge steld. De voorzitter bracht den heeiv- Kroen dank voor net maken der notulen. Voorts werd mededeeling gedaan, dat 10 Januari 1933 de eerste jaarvergadering zal gehou den worden van N.V.C. Een gedeelte van het bestuur treedt dan periodiek af. Zijn er leden die andere can- didaten naar voren willen brengen dan moeien de namen aan den secretaris me degedeeld worden. Elke aanbevelingslijst moet door minstens 5 leden zijn ondertee kend. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijken aard volgue de rondvraag waarvan door verschillende leden gebruik gemaakt werd. De voorzitter antwoordde de vragende leden naar behooren. Hierna werd begonnen met prijsjassen, 44 ledeo namen hieraau deel. De wensch van den voorzitter ging volkomen in vervulling, daar het een gezellig verloop had. De prij zen werden behaald als volgt: le prijs B. Caspers en J. v. d. Ploeg; 2e prijs K. de Jong en P. Heemskerk; 3e prijs A. Dui- tein en A. v. Denzen; 5e prijs B. Wijers en P. v. Din; 6e prijs L. Hoogervorst en venvoorden en J. Ta skin; 4e prijs P. Kap- Th. Opdam; 8e prijs H. Broekhof en C. Dui venvoorden; 9e prijs P. v. d. Berg en J Heemskerk; 10e prijs J. v. Kampen en P. v. Duin. In totaal waren er 22 prijzen, zoo dat elk een prijsje kon bemachtigen. Hierna volgde sluiting met den ohr. groet. Het bestuur bracht hartelijk dank aaa allen die deze prijzen geheel gratis hebben beschikbaar gesteld. De donateurs en be gunstigers worden er aan herinnerd, dat hun kaarten per 1 Januari vervalen zijn. Ieder wordt aangeraden zich van andere te voorzien. K. J. M. V. Tot voorzitter van de Ka tholieke Jonge Middens tandsvereenigiug alhier is gekozen in plaats van den heer Th. Oonijn, die heeft bedankt, den heer M_ van Emmerik voorheen vice-voorzitter. Wij hopen dat de K. J. M. V. onder voorzitter schap van den heer van Emmerik steeds in bloei moge toenemen. Aangesteld. Tot brievenbesteller al hier is benoemd do heer v. d. Voet, bestel ler te Noordwijk. Belangrijke vergadering Noordzijderpol- der. Woensdagmorgen te 10K uur heeft- in het café van mej. de Wed. J. L. Brama een buitengewone en spoedeischende ver gadering plaats gehad van de ingelanden van den Noordzijderpolder. Aanwezig was het voltallige bestuur en 68 ingelanden te samen kunnende uitbren gen 242 stemmen. De voorzitter, de heer J. H. Pennings, opende te half elf de drukbezochte verga dering, sprak een woord van welkom en gezien de belangrijkheid van de agenda, hoopte de voorzitter, dat de vergadering een ordelijk en zakelijk verloop mocht heb ben. Hierna werd aan de orde gesteld een voorstel van het bestuur tot ruiling van een stukje grond met de gemeente Noord- wijkerhout aan den LangeveldérLaan, deze ruiling blijkt noodig om genoemden weg eene verbreeding te doen ondergaan. De voorzitter lichtte dit aangeboden plan toe en bepleitte de goedkeuring van de inge landen aan dit voorstel. Voor de eventueel te maken onkosten zal een som van luO gevraagd worden ten behoeve#van de Pol- derkas. Met algemeene stemmen werd hier na het voorstel aangenomen. Daarna stelde de voorzitter aan de orde het voorstel van het bestuur tot overname van de twéé water-inmaling-machines ge legen aan den Buurtweg en achter het St. Bavo-gesticht, welke in eigendom van par ticulieren zijn. De voorzitter zet op zeer duidelijke wijze het voorstel uiteen. Door verschillende ingelanden werden vragen gesteld. De heer E. J. Hogervorst steide voor om naast het polderbestuur een Com missie van Bijstand te benoemen. Over dit voorstel werd door verschillende ingelan den het woord gevoerd. Van de ingelanden wier landerijen gelegen zijn ten Zuid-Wes ten van den polder was nogal tegenkan ting. De heeren L. van Leeuwen en A. Marcus brachten hulde aan het polderbe stuur dat met dit voorstel is voor den dag gekomen. Gezien den economischen toe stand welke zwaar op de particulieren drukt, drongen genoemde heeren sterk aan om het voorstel van het bestuur over i<e nemen. De heer van Reisen besprak de mogelijkheid om den geneelen polder on der ééne bemaling te stellen, hetgeen ech ter door de grillige ligging van den poldér met mogelijk zal zijn. Vervolgens werd het bestuur gemach tigd om het bijzonder reglement van den polder te herzien en werd het voorstel tot overname van de twee water-maling-ma chines aangenomen met 204 stemmen vóór ^n 38 stemmen tegen. Hierna werd de be langrijke vergadering gesloten. DE ZILK. Tentoonstelling der 3de rde. Do Kersttentoonstelling, uitgaande van de leden der 3de Orde alhier, zal Zondag (lsten Kerstdag) en Maandag (2den Kerstdag) plaats vinden in de bovenzaal van het Parochiehuis der parochie van het H. Hart alhier. De officieele opening vindt plaats Zondag na de Hoogmis door den Eerw. Directeur der 3de Orde. Zij blijft dan geopend tot half één en van na het Plechtig Lof tot half 6. Op 2den Kerstdag is de expositie op dezelf de uren. Om 7 uur zal 't knapenkoor der kerk onder leiding van kapelaan Paap eenige mooie liederen ten gehoore brengen. Hierop volgt de groote verlo ting. De toegang tot deze tentoonstelling is geheel vrij, zoodat vertrouwd mag wor den dat het bezoek ook van talrijk velen uit de omliggende plaatsen groot zal zijn. En die belangstelling is de expo sitie overwaard. De dames der Naai- krans hebben zich beijverd, een zeer groot aantal kleedingstukken zoowel bo ven- als onderkleeding to vervaardigen welke heel blijde gezichten zullen geven aan de behoeftige groote gezinnen der parochie. Ook de Missie krijgt een Kerst- gave. Vermelden we nog, dat mede ver schillende attracties heb bezoek nog aantrekkelijker zal maken. Gaarne wek ken wij op, te gaan zien, wat de nijvere vingers hebben jewrocht in zoo vele uren op zoo onbaatzuchtige wijze. Reeds nu een oprecht dankwoord aan de leden der 3do Orde en allo andere meewer kenden voor hun zoo heerlijk werk van naastenliefde. NOORDWIJK. Geslaagd. Aan het psychologisch- Paedagogisch Instituut dpr R. K. Leer gangen te Tilburg slaagde voor de acte Paedagcgiek M. O. diploma B de Eerw. Zuster Margarethe I.M.M. (mej. Francis - ca Alkemade) uit 's-Hertogenbosch. Zij verwierf het praedicaat „met lof". Geboren: Helena Alida Adriana, d. v. C. H. W. de Ridder en M. J. Hermans. Abraham Cornelis, z. v. A. L. v. Dijk en A. C. M. Versluys. Petrus Franciscus Leonardus, z. v. C. II. v. d. Zalm en G. G. v. d. Berg. Spphia Theodora, d. v. C. J. Alders en A. P. Alkemade. Petrus Ge- rardus Johannes, z v. G. Waasdorp en J. Duivenvoorden. Rudolf Marius Francis cus, z. v. C. F. v. d. Berg en M. Roskam. Petronella Jacoba Theresia. d. v. C. M. R'oodenrijs en H. M. J. Thyssen. Jacoba, d. v. P. Plug en N. Lindhout. Dirk, z. v. D. v. 't Wout en N. Guijt Floris, z. v. N. v. Veen en A. de Hollander Leent je, d. v. J. Hoogendoorn en E de Góoijer. Pieter, z. v B. Vink en M M. v. d. Berg Gerardus Jacobus Jeroen, z. v. G. J. v. Eeden en C. M. C. v. Rhijn. Maria Alida d. v. W. Brederode en J. M. Kret. Ondertrouwd: J. Korbee 23 j. en L. v. d. Zwan 20 j. J. P Vink 34 j., wedn, van M. Jansen en M. E Schulte 32 j. Getrouwd: S. Boersma 24 j. en J. A. Waal 22 j. Overleden: Anna Maria Dijkmans, 65 jaar, geh. met H. J. Reekers. Clara Wi.helmina Paardekooper, 69 jaar, geh. met J. Braun. Neeltje Barnhoorn, 80 jaar wed. v. R. v. d. Haak. Jacob Braakman, 69 jaar. TER-AAR „Arti et Religioni". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond in het R. K. Y'ereenigmgsgebouw haar 12e leden- jaarvergadering. De waarn. voorzitter wijde eenige waar- deerende woorden voor alles wat de afge treden voorzitter, de heer Wassenburg, heeft gedaan in belang van de vereeni ging. Zijn ontslag heeft bij ons allen groote teleurstelling verwekt, doch de redenen die hem hiertoe noopten, zijn ons alle genoeg zaam bekend de drukke werkzaamheden en het met meer als werkend lid dee.ne men. Als blijk van waardeering werd met algemeene instemming begroet heb voor stel om den oud-voorzitter als Eere-Voor- zitter to benoemen. De penningmeester, C Volgering, doet rekening en evrantwoording van zijn fi nancieel beleid. De ontvangsten zijn 466.421/2> de uitgaven 399.37, alzoo een batig saldo van 67.057s Het jaarverslag van den secretaris dat ongetwijfeld het oor der vergadering heeft, gaf ons een kijk over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Arti is tevreden. Door een kleine oneenigheid moest zij 5 leden missen, verschil.ende feesten heeft zij opgeluisterd, o.a. het inhalen van den nieuwen herder, de opening van het nieuw R. K. Sportterrein, enz. Door den heer G. Volgering werd ver slag uitgebracht van de vergadering der R. K. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Zuid-Holland. De aftredende bestuursleden L. Egberts en J. Hoogervorst werden met algemeene stemmen herkozen, en in de vacature van den heer Wassenburg werd en dit moet wel een voldoening, voor den vader zijn gekozen zijn zoon Ant. Wassenburg. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. A. Volgering, die zijn benoeming aanvaard- do. Een welkome gelegenheid vond het de Boscherraheer een kort woord tot de leden van de R. K. Muziekvereeniging te richten. Op de eerste plaats om zijn hartelijken dank te betuigen voor de hulde hem ge bracht bij zijn intrede als herder van de Parochie. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over den a.s. Feestavond. Besloten werd dien avond een programma uit te la ten voeren door een bekend humoristische familie. De directeur C. v. Dam sprak nog oen aanmoedigend woord tot de leden, dat zij vooral de repetities goed bezoeken, thuis studeeren, meer oefenen. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN. Geboren: Bartholomeus, z. v. M. Vro lijk en J. H. Holtjer. Gustaaf, z. v. G. Bogerd en D. A. de Ruiter Gehuwd: A. Verstraten en R. Buike- ma. Ingekomen: J Stauthamer en gez., Oranjekade 5, van 's-Gravenhage; N. W. Kaandorp en gez. Burg. Vemèdepark 18, van Leiderdorp; A. A. van der Lubbc, Voorstraat 11, van Leiden. Vertrokken: E. van den Bogaerde, naar Hillegom; L. C'. van don Hoek, naar 's-Gravenhage. FEUILLETON. Naar het Engelscb van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). 54) „Ik heb een papier meegebracht", zei hij, ,.dat ik aan meneer George Green- field moest geven, in gevai Robert Ri chards stierf, vóór zijn plannen geheel zou den zijn uitgevoerd. Maar eerst zal ik u vertellen, wat ik van hem weet, zoodat u in staat zult zijn sommige dingen in het juiste licht te bekijken. Ik ontmoette hem het eerst, toen wij beiden jongens waren in dienst van den graaf van Cumnock, die een kasteel in Ayrshire had. Ik werkte in het park van het landgoed en Richards was huisknecht en' ging met de familie mee naar Londen en andere plaatsen Als zij in de herfsgt van ieder jaar naar Schotland kwamen, troffen wij elkaar. Wij stonden allebei bo ven onze plaatsen, als ik het zoo mag noe men. Ik had een herig verlangen om in den handel te gaan en ik mag gerust zeggen, dal ik er voor geknipt was. want ik ben nu verscheidene jaren in zaken geweest en een welgesteld man geworden. Richards had denzelfden wensch en dezelfde capaci teiten als ik. We praatten vaak over onze plannen en wij zwoeren een eed. zooals jongen., dat doen, elkaar in alles wat wij in de toekomst zouden gaan ondernemen te helpen en eikaars geheimen te bewa ren. Wij waren zuinig op iedere penny en namen ors voor, zoodra wij zaken konden beginnen uit onze betrekking te gaan. Richards plannen werden evenwel gru welijk in de war gestuurd. Er waren in het huis van zijn Lordschap juweelen gestolen en hij werd er valschelijk van beschuldigd. Ik hoef niet in details te treden, maar het zag er door een samenloop van omstandig heden hee' slecht voor hem uit en als Sit Roderick Bertram, die als gast op het land goed logeerde, niet voor hem in de bres was gesprongen, zou hij als een dief de ge vangenis zijn ingegaan. Richards had Sir Roderick Bertram bediend, die toendei- tijd nog jóng en vrijgezel was, maar of schoon door-en-door een aristocraat, altijd even vriendelijk en voorkomend was. Toen hij dus in moeilijkheden was geraakt, raap te R:"ha'-ds n! zijn moed bijeen en vei- telde het geval aan Sir Roderick. Deze be moeide zich er mee en mee en ontdekte ho© de vork in de steel zat en toen hij Ri chards' onschuld aan het licht had ge bracht. nem br hem in zijn eigen dienst. En van teen af gaf Richards er de voor- geur aan, om bij zijn tweede naam genoemd te worden: Martin, om, na wat or ge beurd was weer mot een sehoone lei te kunnen berinnen. Spoedig daarna zag ik kans om op kleine schtal zaken te. beginnen en ik vroeg aan Richards om mijn deelgenoot te worden, overeenkomshg onze afspraak. Maar hij zei dat hij den man, die hem voor schade had behoed, aan deze zijde van het graf niet meer wilde veria!en. Toen verloc: ik hem uit het oog en on- dertusschen ging'het mij goed. Maar onge veer vijftien jaar geleden werd ik verrast door een bezoek van hem in mijn zaak te Glasgow. Hij vertelde mij, dat h.ij ge trouwd was en een dochter had, maar dat zijn vrouw was gestorven en verder dat Sir Roderick hem een hoogst verantwooi- deliike positie had gegeven en hij meer rentmeester den bediende was. Zijn mees ter behandelde hem zeer edelmoedig, zei hij en gaf hem commissie op belangrijke aankcopen. Wij praatten over alles en nog wat, en ten slotte kwamen wij tot de over eenkomst, dat Martin zijn geld in mijn zaak zou steken en als hij in de toekomst ooit Si- Roderick's dienst zou verlaten, mijn compagnon zou worden. Zoo gingen jaren voorbij; af en toe kwam Richards mij op zoeken in Glasgow, maar zooals u zult be grijpen, is dit de eerste keer, dat ik oP Wetstones kom. Het vorig jaar Juni kwam Richards weer, erg terneergeslagen door den dood van Sir Roderick. Hij zei, dat nu hot oogenblik gekomen was om zijn deelge nootschap t© aanvaarden, maar hij waar schuwde mij, dat er misschien moeilijkhe den voor hem zouden komen. „Je kunt kie zen mij bij je te houden en te zwijgen over hetgeen ik je nu gaat meedeelen of mij te laten weggaan", zei hij. Hij vertelde daarop, dat hij het lijk van Sir Roderick ergens op een geheime plaat-s moest buzetten, overeenkomstig diens wenschen. Hij sprak ook over de ju weelen en zei, dat hij die voorloopig op dezelfde plaats verborgen had, in ver band met Sir Roderick's verlangen ten opzichte van zijn bezittingen, die hij n<» den dood van zijn meester moest uitvoe ren. Maar er was een geheim, dat hij had gezworen niet te ooenbaren vóór een zeke ren datum, namelijk den 14den Maart van het volgend,e jaar en onder geen voor waarde zou hij zijn eed breken. „Maar, mijn beste kerel", zei ik, „zie je dan niet in, dat je zult worden beschul digd de juweelen gestolen lo hebben, om nog niets te zeggen van do verdwijning van het lijk van je meester 1 Jo zult wor den gevangen genomen en gedwongen zijn alles te vertellen wat je weet." „Er zal geen woord over mijn lippen ko men vóór do tijd daar is", antwoordde hij. „Ik heb aan alles gedacht; ik ben wei nig bekend, ik ben nog nooit in mijn lever» gefotografeerd cm ik zie er hoogst onop vallend uit. Als jij mij iederen morgen rustig naar dit kantoor laat komen, oir» hier te werken, dan zal tegen den tijd, dat het nieuws bekend wordt, hier nie mand vermoeden, dat ik iels met dien Martin uitstaande heb. Het is risico, maar ik ben van plan het te aanvaarden, als jij je er mee voreenigen kunt en ik ge loof, dar. het minder riskant is, dan jij je voorstelt." „En wat zul je doen, als de politie je te pakken krijgt?", vroeg ik. „Ik zal tot Maart in alles berusten j dan is de tijd gekomen om te spreken." Welnu, om kort to gaan, heeren Ri chards vestigde zich te Glasgow, kwam in de zaak en werd nooit een oogenblik verdachtzelfs niet., toen de opwinding het grootst was. Hij vertelde mij, dat hij één keer m Londen was herkend, maar hij ging daar liefst zoo weinig mogelijk naar ..toe en zooals u weet, hebben zij nooit zout op zijn staart kunnen leggen. Toen, een dag vóór zijn dood, herinner de hij mij.cr aan. dat hot oogenblik geko men was, om aan alle geheimzinnigheid een eind te maken. Ik geloof achteraf, dat hij een voorgevoel had van zijn einde, want hij stelde mij al zijn belangrijke pa pieren en zijn testament ter hand en gaf mij instructies hoe te handelen in geval van zijn dood Hij gaf mij ook dit stuk voor meneer Greenfield, Hij zei, dat ik u hier op het kasteel kori vinden en het u moest gaan brengen, wanneer bcm iet», overkwam." De zonderlinge oude heer overhandigde George dc gezegelde enveloppe en had daarmede zijn taak volbracht.. Maar vóór hij wegging, deod hij nog een belangrijke mededeeling. Richards had een testament gemaakt, waarvan hij, McDougall, de executeur was en waarin hij alles wat. hij bezat aan Peggy vermaakte. Een deel van zijn geld was belegd in fondsen, een ander deel in de Glasgowsche onderneming en een ze ker pcrccntago van de winst daarvan moest aan zijn dochter worden uitge keerd. MoDougall veronderstelde, dat P&gffy eert inkomen zou bezitten van 6 a 7 honderd pond per jaar. Toen nam de uitgedroogde Schol haas tig afscheid, met. dc mededeeling, dat hij zoo gauw mogelijk naar Glasgow terug moest hij had het overdruk, nu hij de huln van Richards miste, vertelde hij. En daarmee gaf hij George gelegon- heid zich terusr to trekken in de eenzaam heid van de bibliotheek om het document te bestudeeren, dat den sluier oplichtte van het mysterie van Sir Roderick Ber tram en van alles wat er na diens dood voor raadselachtigs was gebeurd. Vee! van wat hij on zijn vrienden reeds had den vermoed, vond hij er in bevestigd. Wordt vervolgd}.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11