OPENT REKENING v'Bi COURANT HET HUIS OP HET EILAND WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 DF LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Andere bladen schrijven EXCELLENTIE, ZIE ER VAN AF. Het Huisgezin schrijft: Een belasting op weeldeverteringen. Natuurlijk, zal men zeggen; wie zich dc ■weelde van den aankoop of het verbruik van dure dingen veroorlooft, moet daarvoor maar dokken. Toch is de zaak niet zoo eenvoudig als ze misschien lijkt, en er zijn aan de zaak bovendien allerlei kanten. Wat is een weelde-artikel? Een paraplu? Geen sprake van, zal men antwoorden. Toch was de regeering aanvankelijk voor nemens alle paraplu's te treffen, en eerst na overleg met de commissie van voorbe reiding is ze er toe overgegaan de belas ting pas te laten beginnen bij de regen schermen met een verkoopsprijs of waarde van meer dan vier gulden. Wie zal nu uitmaken of een paraplu van vijf gulden de kenmerken van een weelde artikel vertoont? wij niet. Onze groote grief tegen de weeldever- terings'belasting in het algemeen is, dat zij het debiet zal schaden en de werkloosheid zal doen toenemen. Het debiet schaden; men mag in den tegenwoordigen tijd ook wel even naar de zaken kijken, die, onder zware lasten ge bukt. den verkoop uiteraard reeds hebben zien terugloopen en thans door een nieuwe vermindering in hun afzet worden bedreigd. En wat de werkloosheid betreft, een maatregel, die deze zou vergrooten, ver dient .daarom reeds afkeuring. Een regeering die tientallen millioenen aan steun besteedt, geld uitgeeft waarvoor niets gedaan wordt; die andere tientallen noodig heeft (door de belastingplichtigen laat opbrengen) voor ook min of meer kunstmatige werkverschaffing, moet niet door fisca.e maatregelen werkloosheid in bedrijven gaan uitlokken. Nu ontkent de minister niet dat een weeldeverteringsbelasting vermindering van werkgelegenheid tot gevolg kan hebben, maar zegt hij, de maatregel is noodig wil men een sluitend butget verkrijgen. Tegen deze redeneering zou men kunnen inbrengen dat dit maar schijn is, in zoover verminderde werkgelegenheid de regeering direct of indirect geld kost en dus het slui tend zijn der begrooting weer in gevaar 'brengt. Bovendien is de minister inconsequent Haarden en vulhaarden, toch wel een weeldeartikel, zeker als men ze mefpara- plu's vergelijkt, stelt de minister vrij omdat „het gietijzerbedrijf in zeer moeilijke om standigheden verkeert". Goed gezien; maar welk ander bedrijf kan thans een nieuwe aderlating in den vorm van minder bestellingen lijden? Neem het boekbindersbedrijf. Een ingebonden boek kan men met eeni- gen goeden wil als een weelde-artikel be schouwen; met veel goeden wil mis- schiers, daar een band het behoud van een boek waarborgt en feitelijk onmisbaar is. Prachtbanden zijn uiteraard een luxe artikel; maar is het verstandig deze door een belasting in den ban te doen en aan nijvere, kunstvaardige handen werk te ont nemen De z.g. hotelbelasting houdt de regeering terug, alweer om de zeer plausible reden dat thans niet tot de invoering van zooda nige belasting kan worden overgegaan, „om dat het hotelbedrijf een zeer moeilijken tijd doormaakt, terwijl het toch reeds door an dere heffingen zwaar wordt belast". Volkomen juist; maar staan winkelza- iken met andere dan courante levensmidde len-artikelen er niet eveneens heel moeilijk voor? Geldt wat de minister voor het hotelbe drijf aanvoert niet ook voor hen? Nog eens: een weeldeverteringsbelasting lijkt redelijk en volkomen verantwoord, maar als men ze op den keeper beschouwt is men geneigd te zeggen: Excellentie, ge doet er het bedrijfsleven kwaad mee (een Ihooger invoerrecht hebt ge niet eens dur ven heffen van artikelen, die hier te lande niet vervaardigd worden), zie er dus van af. GEMENGDE BERICHTEN RAADSELACHTIG GEVAL TE OYEN. Misdrijf of ongeval. Zooals reeds gemeld, bemerkte j.l. Vrij dagmorgen elf uur een voorbijganger bij den Litherweg onder de gemeente Oyen (bij Oss) in een langs den weg gelegen wa terplas in een z.g. wiel het lijk van een bejaard man. Onmiddellijk waar schuwde hij de marechaussee te Oss, die spoedig met den burgemeester van Oyen ter plaatse verscheen. Het lijk werd uit het water gehaald. Het bleek de 85-jarige M. Gooien uit Oss te zijn. Een ontboden ge neesheer stelde vast dat de dood eerst kortgeleden door verdrinking was ingetre den. Daar op het lijk, dat voorover in het water lag, geen sporen van geweldpleging werden aangetroffep, moest men wel aan nemen, dat de oudé man, die dikwijls ovev zware hoofdpijn klaagde, op zijn dagelijk- sche morgenwandeling onwel is geworden en van den weg in den plas is gevallen, welke zich ter plaatse zeer dicht langs den weg bevindt. De pet van den overledene vond men op een paaltje liggen langs den waterkant. Het lijk werd naar het zieken huis te Oss overgebracht en is Maandag morgen ter aarde besteld. Nu doen over dit verdrinkingsgeval ter plaatse allerlei geruchten de ronde. Vol gens de familie droeg de oude man steeds een gouden horloge met ketting in zijn vestzak, dat hem ter gelegenheid van zijn 50-jarig dienstjubileum bij de Jurgens Mar- garinefabrieken, een tiental aren geleden was uitgereikt. Ook Vrijdagmorgen had de oude man het horloge bij zich gestoken toen hij zijn» woning verliet. Toen een der kleinzoons echter in het ziekenhuis bij het lijk werd toegelaten bleek hem, dat het horloge met ketting ontbrak. Voorts moet de overledene, die den vorigen dag juist zijn ouderdomsrente had ontvangen, een knipbeurs inhoudende naar schatting 20.bij zi,ch gehad hebben. Ook deze wordt vermist. Verder droeg de oude man gewoonlijk nog enkele kleinigheden in de zakken, waaronder een rozenkrans; ook deze voorwerpen zijn verdwenen. De klein zoon heeft van deze vermissing de politie terstond in kennis gesteld, waarna men terstond den plas heeft afgedregd, vermoe dende, dat de voorwerpen misschien uit de kleeren van den man in het water waren gevallen. Dit dreggen heeft evenwel geen resultaat opgeleverd. Bij het verdere onder zoek is gebleken, dat Coolon des morgenb omstreeks negen uur van huis is gegaan om zijn dagelijksche wandelingetje te maken. Eenige personen verklaren hem omstreeks halftien op den Litherweg te hebben ge zien. Een hunner heeft zelfs met den ouden man in 't voorbijgaan nog eenige woorden gewisseld. Deze persoon heeft niets bijzonders aan Coolen opgemerkt. Voorts heeft het slachtoffer op dien weg omstreeks tien uur nog een café bezocht. Ook daar heeft men niets vreemds aan hem ontdekt. De familie beschouwt het een raadselachtig geval en vraagt zich af of in verband met de vermissing van de genoem de voorwerpen, hier wellicht sprake kan zijn van eenig misdrijf of berooving. Zij hoopt, dat de politie er in zal slagen de vermiste voorwerpen op te sporen, waar door elke twijfel bij haar zou worden weg genomen. De politie zet het onderzoek voort. Aan de gevolgen overleden. De heer v. K. die Zondagavond te Don gen door een auto of de stoomtram is aan gereden en zwaar gewond langs den weg werd gevonden, is a-an de bekomen ver wondingen overleden. De vw»dwenen 20.000 gulden. De hulpbesteller der posterijen J. v. d. S. te Winschoten is in verband met het ver dwijnen vaui de aangeteekende zending met 20.000 naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. SLUWE OPLICHTER GEVAT. Landbouwer in Echt de Dupe. Bij een 70-jarigen landbouwer te Echt, die reeds geruimen tijd gescheiden leeft van zijn vrouw, verscheen dezer dagen een jongeman, die voorgaf namens een verzeke ring te komen. De welbespraakte, keurig gekleede heer vertelde, naar de ,Tel." bericht, dat zijn verzekering, welke gevestigd was te Utrecht, zich voornamelijk ten doel stelde steun te verleenen aan gescheiden man nen en vrouwen in ons land. Zij, die voor steun in aanmerking kwamen, moesten om lid dezer verzekeringssociëteit te worden, een inleggeld betalen van 20. Zoodra dit bedrag dan op bet hoofdkantoor te Utrecht was gestort of, wat nog beter en eenvou diger was, aan den vertegenwoordiger was afgedragen, kreeg de verzekerde zijn ge- heele verdere leven, zoolang hij echter ge scheiden van zijn wederhelft bleef leven en ook niet opnieuw huwde, een uitkeering van 6 por week, ongeacht den leeftijd van den mannelijken of vrouwelijke gescheiden levende verzekerde. Toen de oude man liet blijten, dat het toch wel onwaarschijnlijk was, dat een ver zekering voor een bedrag van slechts ƒ20 iemand gedurende zijn verder leven 6 per week zou uitkeeren, beaamde de ver zekeringsagent volkomen, dat zulks ook niet mogelijk was. Maar het Rijk en ook de gemeente, alwaar de voor uitkeering in aanmerking komende gescheiden levende man of vrouw woonde, betaalden aan de verzekeringssociëteit te Utrecht een aan zienlijke premie voor eiken verzekerde, zoo deelde de jongeman nog in vertrouwen me de. Toen begreep de oude, eenzaam le vende landbouwer, dat de zaak in orde was en betaalde den man twee biletten van 10, zijnde het verlangde inleggeld. Op het raadhuis konden ze hém verder nog alle mogelijke inlichtingen verstrek ken, deelde de jongeman bij zijn afscheid nog mede. Inderdaad ging de verzekerde na eenige dagen op het raadhuis eens in- formeeren hoe de uitkeering van de 6 per week zou geschieden. Eindelijk bleek hem, dat hij met een handigen oplichter te doen had gehad. De politie stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat de jonge man nog enkele andere personen, die ge scheiden van hun wederhelft, had trachten gelukkig te maken met een uitkeering voor hun leven, echter op de meeste plaat sen met minder succes. De politie heeft Maandag een 24-jarigen jongeman uit Susteren gearresteerd, die aan het opgegeven signalement beant woordde. Hij bekende inderdaad zich op verschillende plaatsen als verzekerings agent van de „Verzekeringssociëteit tot steun van gescheiden mannen en vrouwen te Utrecht" te hebben uitgegeven. SMOKKELENDE HEEREN. Een auto met 10.00 boekjes sigaretten papier en eenige revolvers met 50 patronen in beslag genomen. In het Noord-Limburgsche grensplaats je Arcen heeft een Nederlandsche douane beambte twee reeds langs gezochte heeren uit Eindhoven gearresteerd. Zij werden er van verdacht in de Nederlandsche grensstreek goederen te vervoeren, die voor den smokkelhandel op Duitschland bestemd zijn en waarvan de vereischte pa pieren niet voorhanden zijn. Gisteren werd op den Lingsfordweg aldaar een auto aangehouden, dia bij onderzoek 10.000 boekjes sigarettenpapier, eenige revolvers en 50 patronen bleek te bevatten. De auto werd bestuurd door een heer uit Eindho ven, die evenals zijn medepassagier, ook uit Eindhoven afkomstig, werd gearresteerd. De auto, het sigarettenpapier en de wa pens zijn in beslag genomen. „Hbld." VEESMOKKELARIJ. De vrachtauto „het" moderne hulpmiddel. De smokkelarij van Nederlandsch vee uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België neemt vooral de laatste weken afmetingen aan, UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 22 December Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO., 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 2.00 NCRV. 8.00915 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Bijbellezing met muzikale mede werking. 5.00 Pianorecital door Rosine de Cocq. 5.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie door J. Bokma. 6.45 Knipcursus, 7.00 Weekoverzicht. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Chr. Radiokoor m.m.v een plein or kest en solisten o.l.v. G v. d. Burg. Ca. 9 00 9.30 Causerie door L. W. J. van Hasselt. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. Hilversum. 296 M. A VR O-uitzending 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert W. Raadman (piano), J. Boelen (zang) en E. Veen (begeleiding). 11.00 Ivóok- en bakpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Ensemlóle Rentmeester en gramo foonpl. 2.0030 Voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Max Tak: „Het Jazz". 5.30 Gramofoonpl. 6.30 Sportpraatje. 6.55 Kamermuziek door het Elly Ney- trio. 7.30 Engelsche les. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 „Het Krekeltje bij den haard", naar Ch. Dickens. Vert.: Czopp. Regie: Kommer Kleyn. 9.00 Fragmenten uit het Weihna-chtsora- torum van J. S. Bach. Solisten, Koor van de Utr. Ver. voor Kerkgezang en het Ver sterkte Omroeporkest o.l.v, J. Wagenaar. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. 11.05 Gramofoonpl. 11.15—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel R. Foort. 1.05 Concert (sopraan, bariton, viool, piano). 2.05 Midland-Studio-orkest o.l.v. F. Can- tell. 3.20 Vesper. als in de geschiedenis der smokkelarij tot nu toe nimmer is voorgekomen. Op talrijkt punten der grens worden vrijwel onafge broken pogingen aangewend om des nachts groote groepen hoornvee in België fraudu leus binnen te voeren. Men schat, dat som mige nachten alleen aan de Zeeuwscb- Vlaamsche grens honderd vijftig tot twee honderd hoorndieren naar België gaan. Het smokkelvervoer geschiedt naar moder nen trant in toenemende mate per vracht auto, waardoor transporten van 1015 stuks in een minimum van tijd „in veilig heid" zijn gebracht. Herhaaldelijk echter geschieden arrestaties, zooals dezer dagen te St. Laureijns (nabij Aardenburg), waar een groep van dertig stuks vee in handen der Belgische douaniers viel. Een schade post van ruim drie duizend gulden voor den „smokkelbaas" 4.05 BBC-dansorkest- o.l.v. H. Hall. 4.35 Mochetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Mozart's Kwintetten. 7.10 en 7.40 Lezing. 7.50 B3C-orkest o.l.v.'A. Boult, m.m.v. E. Lush (piano) en S. Allen (sopraan). 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert, M. Foster (sopraan) en I. Scharrer (piano). 1050 Kerkdienst. 11.0512.20 Dansmuziek door het BBC-* Dansorkest o.l.v. H. Hall. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orkestconcert. 6.50 Dito. 7.40 Orkestconcert. 9.05 Concert door Assoc. Colonne o.l.v. Pierné. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. 2.204.20 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 7.05 Radiotooneel. 7.20 Kerstconcert. 8.05 Radiotooneel. 830 Pianorecital V. Fischer. 8.2510.25 Moderne Deensche mnziek door Omroeporkest en solisten. 10.2511.50 Dansmuziek uit rest. „Ritz'\ Langenberg, 473 M. 6 25 cn 10.40 Gramofoonpl. 1L20 Weragorkest o.l.v. Spitz. 12.20 Concert ol.v. Eysoldt 1.50 Gramofoonpl. 4.20 Deragorkest o.l.v. Buschkötter m.m. v. II. Wolff (sopraan). 6.20 G'-amofoonpl. 6.50 „Die Holzschuh im Himmel", Kerst spel van H. Luhmann. Regie: Haslinde. 7.50 Uit Berlijn: „Jurg Jenatscli', mu ziekdrama van Kaminskim. m.m.v. het Om roeporkest o.l.v. Scherchen. 9.50—11.20 Conceit. Rome, 441 M. 8.05 Gevarieerd concert (orkest en so listen). In de pauze: Radiotooneel. Na af loop: Berichten. B r u s 8 e 1, 508 en 338 M. 508 M 12.20 Gramofoonpl. 1.30 'mroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.lv. Walpot. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Ornroepkleinorkest o.l.v. Leemans 8.20 Oi -ocporkest o.l.v. Kumps m.m v. F. Sevenats (piano. 10.3011.20 Gramofoonpl. 33b M.12.20 Ornroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Meulemans. 8.20 Spaansche muziek o.l.v. Walpot. 10.3011.20 G'amofoonpl. Z e e s e n, 1635 M. 650 Fragmen.en uit het Weihnachtsora- torium van J S. Bach o.l.v. prof. dr. G. Schumann. 8.20 Causerie. 8.50 fer'chfon. 9,00 Kaïnernini'/ ek door Trio (klarinet, cello, piano). 9.40 Beuchtf ii Hierna tot 11.20 Duitsche dansmuziek 71 CO—1932, uir. Hamburg. In verband met den veesmokkel aan don Belgischen kant dor Zeeuwsoh-Vlaam- scbe_ grens de douaniers- en gendarmepos- ten in sommige gevallen zeer belangrijk vorsterkt. IIIIMliMIIMl 9794 FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). Er volgde, een stilte. Ze waren alle drie ontsteld door Calthorp's gevolgtrekking. „Welk bewijs heb je daarvoor?", vroeg George eindelijk. „Geen bewijs natuurlijk. Maar het is de eenig mogelijke verklaring. Iemand kan een voorgevoel hebben^dat hij zal sterven in een zeker jaar, maar niemand kan zijn leven er 15 jaar op instellen, dat het op een bepaalden datum zal ten einde loo- pen. Hij verwachtte ook niet vóór van daag te sterven, zoodat bij zijn dood zijn voorbereidingen nog niet voleindigd wa ren. Gesteld, dat mevrouw Herbert's vei- onderstelling juist is, dan zou hij uit het leven gescheiden zijn op den vijf en twin tigsten verjaardag van zijn zoon.... Zijn lijk zou naast- dat van zijn vrouw zijn bij gezet en hun begraafplaats vernietigd door het inlaten van water. Dit laatste deel van het programma had Martin Ri chards alsnog op den vastgestelden datum willen uitvoeren, evenals het openbaren van de identiteit van den zoon en erfge naam en het dezen ter hand stellen van zijn vermogen. Het lijkt mij niet onmoge lijk, dat we een geschreven verklaring van Martin zullen vinden, voor het geval dat hij verhinderd was een mondelinge explica tie te geven.... zooals inderdaad ge beurd is." Opnieuw viel er een zwijgende ande ren overdachten ernstig de door Calthorp ontwikkelde theorie. Ten slotte nam George het woord. „We moeten onzen tijd niet verspillen met onvruchtbare beschouwingen", zei hij „er moet iets worden gedaan. Om te be ginnen moet iedereen hier in huis weten wat er gebeurd is. Mevrouw Herbert moet Peggy op de hoogte brengen. Dat kan zij beter dan ik. Wie vertelt het aan Lord Garadoc?" „Dat kun jij het beste doen", meende Guy. „Ja, dat vind ik ook", viel Bobby hem bij. „Goed", zei George. En daarop tot Cal thorp „Wat ben jij verder van plan, Dick V' „Om te beginnen onmiddellijk maatre gelen te -nemen om het water uit de ge heime kamer en de tunnels weg te krijgen. We zullen Lord Caradoc moeten overtui gen, dat het beter is, dat hij het huis voor oen poos verlaat." „Ik ben bang, dat hij heelemaal uit zijn gewone doen zal zijn, als hij het nieuws hoort", Zei George. „Ik zal maar direct naar hem toegaan." Lord Caradoc was inderdaad erg van streek. De goedige kamergeleerde hield niet van dergelijke sensationeele evenemen ten en nog minder was hij er op gesteld, daar van dichtbij in betrokken te wor den. Hij stelde mevrouw Herbert dan ook onmiddellijk een ultimatum, dat de huis houding den volgenden dag opgebroken moest worden. Peggy ontving de mededeeling van haar vader's dood en dubbel leven met een schok van verbazing, maar met geen he vige uitbarsting van verdriet. „Ik heb nooi van hem leeren houden", zei zij, toen ze 'n beetje had gehuild tegen den schouder van mevrouw Herbert. „Maar hij was nooit onvriendelijk tegen mij, toen ik bij hem in Glasgow was en ik wist, dat hij bet prettig vond mij bij zich te heb ben." Zij ging naar Londen met haar nieuwe vriendenBobby Conder vergezelde hen en George, Guy en Calthorp bleven op Wetstones om daar hun sombere taak te verrichten. Heb bleek niet moeilijk het water uit de geheime banner en de tunnels weg te krij gen en toen het zoover was, daalden de drie vrienden opnieuw in het gewelf af. Met bleeke gezichten gingen zij den sinisteren weg omlaag, die hen kort geleden bijna in den dood had gevoerd. Martin lag nog op de plek, waar het ge weld van het neerstortend water hem had neergeslagen. Er was geen enkel spoor van lijden op zijn gezicht; integendeel, een glans van vrede, die George en Guy er nooit tijdens zijn leven op hadden gezien. George stapte voorzichtig langs hem heen naar de lichamen van de twee, die hij thans als zijn vader en moeder was gaan be schouwen. De beweging van het water had hun positie veranderd en ze lagen nu dicht bij den dooden man. die, wat zijn fouten ook mochten zijn geweest, hen trouw ei« naa^ beste weten gediend had. De jeugd en de schoonheid van de vrouw was na vijfen twintig lange jaren ontroerend goed be waard door de wonderbaarlijke balsemkunst van de Italianen. Diep-bewogen staarde George naar het lieve, jonge gezicht. Hij had zijn liefde als zoon aan een ander ge schonken en zijn hart zei hem, dat hij dit nooit zou betreuren. Dit- zachte en teere wezen had z^ijn genegenheid en dankbaat- heid méér dan verdiend Daarop keek hij vol eerbied naar het gezicht van zijn vader, naar het edele voor hoofd en de strenge, rechte houding, die van een koning der menscheneen vorst van intellect en van manlijke schoon heid. Opeens voelde hij een brok in de keel hij dacht er aan, dat Lord Caradoc en hij tusschen de papieren van Sir Roderick de kleine, historische studie hadden gevonden die door de Universiteit bekroond was. Deze ontdekking -had George toen wel wat verwonderd, maar het feit, dat zijn studie een onderwerp behandelde, waarin Sir Roderick belang had gesteld, scheen een voldoende verklaring. Maar het boekje was apart gehouden van andere, soortgelijke papieren en George hoopte, dat het zijn va der genoegen had gedaan, omdat het z ij n werk was geweest. Later zou George de bewijzen vinden, dat Sir Roderick zijn zoon, zooal niet voor de wereld, dan toch wel in zijn hart, als zoodanig had erkend De drie dooden werden opgebaard in de kleine kapel van Wetstones en later begra ven op het vredige kerkhof van Morthwaite waar zij, na hun buitengewoon leven rus ten naast de lichamen van de andere Ber trams cn van eenige dienaren, die dat no bele geslacht even trouw hadden gediend als Martin. HOOFDSTUK XXIX. Het raadsel wordt opgelost. Calthorp's veronderstelling, dat SirBer- tram* jarenlang het ziekelijke voornemen had gehad, zich op een tevoren vastgestel den dag van het leven te berooven, werd nooit bevestigd, maar overigens bleken zijn vermoedens pn die van mevrouw Her- bert, volkomen juist. On het lichaam van Martin werden de officieele documenten gevonden, die hetgeen hij van plam was geweest mondeling mede te doelen, had den moeten staven.Wat hij had willen verklaren, was ongetwijfeld het feit, dat het levende kind van Lady Bertram en het doodo van mevrouw Greenfield, waren verwisseld. Ten overvloede werd het kleine grafje te Spoleto geopend en wat men daarin vond, ruimde do laatste hinderpalen uit de,n weg, om den jongeman, die altijd bekend was geweest onder den naam George Greenfield in rechte te doen erken nen als den zoon van Sir Roderick Ber tram en den erfgenaam van diens enorm vermogen. Het bericht van Martin's dood deed zijn vroegere deelgenoot McDougall naai Wetstones komen en deze verschafte in lichtingen, welke het raadsel en allo daden van den man, die onder twee namen hatf geleefd, volkomen ophelderden. Mc Dougall was een Schot van middel baren leeftijd met een uitgedroogd gezicht en op dc meest-onaandocnlijke wijze ver telde hij zijn geschiedenis, die eenigszins het eigenaardig aandeel verklaarde, dat hij zelf in de zaak had. Want McDougall was de eenige mensch op de Britsche eilanden, die had geweten, dat Riehards, die kalm ziin zaken in Glasgow dreef, en Robert Martin, die door alle politiebeambten van het Vereenicd Koninkrijk werd gezocht, een en dezelfde persoon waren en hij had geen poging gedaan om dit te verraden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9