24ste Jaargani No. 7386 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngcn wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogst* 30 woorden, waarin be- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop- f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Geestdriftige ijver. Een bericht uit België: Te Leuven hebben dezer dagen .«ci- dent-en plaats gehad, naar aanleiding van de voorstelling van een onzedelijke film. Bedoelde film werd vertoond in de bioscoop „Alhembra". Js Avonds trok e-en troep studenten, zoowel Walen als Vlamingen, naar deze zaal. fToen de gewraakte film aan de beurt kwam, hebben de betoogers op luidruchtige wijze hun verontwaardiging betuigd. Er werd oorverdoovend getierd, geflo ten en gestampt en op de bovengalerij hebben studenten gepoogd met hun pet de projectie te verhinderen. Op zeker oogenblik nam de betooging zulk een omvang aan, dat het bestuur ver plicht was de voorstelling stop te zet ten. Inmiddels echter .was de politie op gebeld. Naar verluidt, is deze laatste vrij hardhandig tegen de verontwaar digde studenten opgetreden. Er vielen s'.agen on een student werd aan het hoofd gewond. Door Nederlandsche studenten is een klacht ingediend te gen een burger, die een hunner kame raden brutaal in het gezicht sloeg. Aan de zaal en in de stad werden de aanplakbrieven die de onzedelijke film aankondigden, afgerukt. Er werd ook betoogd vóór de woning van den burgemeester. Dit krachtdadig verzet heeft even wel tot gevolg gehad, dat de bestuur der van de bioscoop tot het inzicht is gekomen de gewraakte onzedelijke film niet langer te vertoonen. De vol gende dagen was die schunnigheid van het programma verdwenen. Wat de Leuvensche studenten hebben gedaan, is niet in alle opzichten navolgens waard, mag niet in alles ten voorbeeld worden gesteld. Als iedereen altijd zóó pro testeerde tegen wat verkeerd is of wat bij eerlijk als verkeerd beschouwt, dan zou het wel 'ns heel onveilig en ook heel gevaar lijk in onze gemengde samenleving kunnen worden 1 Dit willen wij voorop stellen. Maar toch wij houden van menschen, die in dezen tijd in. geestdrift staan voor zuiver-geestelijke belangen van de gemeen schap; die zich inspannen met breed uit- slaanden ijver voor eigen en anderer zielen heil. Wij houden van menschen, die, niet ver strikt in compromissen en concessies, de zonde zonde noemen en het kwaad als kwaad signaleeren met een klare duidelijk heid en met een felle hardheid van stem, waardoor het onmogelijk is, dat zij wor den misverstaan of niet worden gehoord. Wij ho"den van menschen, die stri,.' n voor idealen strijden met zichzelf en met anderen, om een overwinning te kunnen be halen. En een t e groote ijver in dien strijd worde betrekkelijk gemakkelijk vergeven Brutaal en grof. Door de Katholieke part ij wordt verdedigd het onderdrukken van het pro.etariaab. Aldus constateert het „Leidsch Arbei dersblad". Nu kunnen wij eenige overdrijving in de onderlinge bestrijding der politieke partijen wel vergeven; en in een propagandablad, als het „Leidsch Arbeidersblad" is, willen wij niet ieder woord op een goudschaaltje wegen. Maar dat een partij wordt beschimpt en gehoond met eeD dergel ij ken laster, is toch t-è brutaal en tè grof. Wie ook maar even oppervlakkig 't optre den der Katholieke partij beziet zal ook al is hij het niet daarmede eens en al is hij er lang niet tevreden over móeten erkennen dat het een onvergeeflijke las ter is, te beweren, dat de Katholieke partij het onderdrukken van het proletariaat ver dedigt. Om zulk een wijze-van-bestrijding is ge noemd blad waard, dat men het verscheurt, zonder er verder aandacht aan te schenken. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Het wordt eentonig, iederen keer hetzelfde te constateeren, maar het was inderdaad zoo. De Raad was Maandag weer erg zwaar op de hand. Had de Raad geluisterd naar het opgewekte gekeuvel van den communist Knuttel, dan was het een hoogtij-dag geworden voor de roode politiek. De tribune was ei-vol, buiten stonden nog menschen te wachten; de Kerstgave voor de werkloozen stond op de agenda en er was een adres van het Werkloozen Strijdcomité om een kolentoeslag, om een verhoogde Kerst- gave en om vermindering van stempelplicht. Met één oog glunderend naar zijn mannetjes op de publieke tribune, stelde de heer Knut tel hoopvol voor, om over dit alles maar direct te gaan praten. Het mocht niet zoo zijn. Over de kolenuitkeering had de Raad pas gepraat, het had geen nut dat nog eens te doen. De Kerstgave zou later op den middag worden besproken en, vermindering van den stempel plicht nam het college van B. en W. in prae- advies. Zoo ging dit veelbelovende roode uch- tendgloren snel en pijnloos over in het grauwe licht van een alledaagschen nuchteren dag. Zonder gewaagde beeldspraak: wij gingen over tot de orde van den dag, tot de agenda. De banketbakkers kregen hun zin niet en zullen op lsten Kerstdag niet langer geopend mog-n zijn dan 4 achtereenvolgende uren, en de slagers hebben kans, dat zij hun zin wel krijgen in de kwestie der weeggelden op het abattoir, want het voorstel-Bergers, om het wegen van geslacht vee alsmede van onder- deelen daarvan gratis te doen geschieden, werd naar B. en W. gestuurd om praeadvies. In afwachting daarvan zijn de weeggelden al vast verlaagd. Toen werd de Kersttaart aangesneden en uit zijn binnenste steeg de geur op van politiek. B. en W. stelden voor, om in de Kerstweek een extra ondersteuning te verleenen aan ge huwden, kostwinners en alleenstaande perso nen, die sinds 1 Dec. j.l. door de Comm. van Maatsch. Hulpbetoon of door den Gera. Dienst v. Soc. Zaken worden ondersteund. Deze Kerstgave zou bedragen 25 pet. van de ge wone week-uitkeering. Daar de gemeente in dit opzicht afhankelijk is van de ministe- rieele goedkeuring, was dit percentage vast gesteld, omdat de minister geen hooger per centage wilde toestaan. Daarmede stond vast, dat elk gepraat over een hoogere uitkeering volkomen nutteloos was, zelfs gevaarlijk, om dat niet te verwezenlijken verwachtingen worden gewekt en de indruk wordt gevestigd, alsof het de gemeente, in casu de raadsmeer- derheid is, die wel kan maar niet wil. Maar juist daarom zat er in die Kerstgave muziek, zoowel voor de S.D.A.P. als voor den Com munist, waarvan de Communist uit zijn aard een minder bescheiden gebruik maakte dan de „verburgerlijkte" S.D.A.P. Het mes snijdt hier van twee kanten; stelt men een hoogere uit keering voor en wordt dat aangenomen, dan is de voorsteller het goede heertje; wórdt het voorstel verworpen ,dan is dat niet te ver smaden propaganda-materiaal. Aldus stelde de S.D.A.P. voor, de Kerstuit- keering op 50 pet. te stellen en maakte de heer Knuttel er maar meteen 100 pet. van. De heer Eikerbout zette den communist een oogenblikje in het zonnetje, door zijn verwon dering erover uit te spreken, dat een Mosco- viet wilde meehelpen om den werkloozen een prettigen Kerstmis te bereiden. In Rusland wil men elke gedachte aan het Kerstfeest liefst uitroeien. Hierop antwoordde de heer Knut tel, dat er in Rusland geen werkloozen wa ren, doch hij vertelde er niet bij, dat een werk- looze arbeider hier er minder slecht aan toe is, dan een vol-gesalarieerde arbeider daar. Overigens liet de Raad de heeren v. Stralen en Knuttel rustig met elkander vechten.SIechts toen wethouder Goslinga den socialisten ver weet, dat zij de hongerende werkloozen maar naar de staatskas verwijzen, zichzelf verschan send achter millioenen in hun eigen strijdkas, dreigde het een oogenblik spaak te loopen. Gelukkig bleef het bij een enkel protest, dat trouwens weinig om het lijf had; het leek wel „brandhout", om in de terminologie van den heer Schüller te spreken. Daarna keerde de rust weer en werden de voorstellen-Knuttel èn v Stralen afgestemd, terwijl een voorstel-v. Stralen, om de Kerstgave te verstrekken aan allen, die op 24 Dec. ondersteuning genieten, met uitschakeling dus van den 1-December- termijn, met vrij groote meerderheid aange nomen werd, tot verrassing van den voorstel- In de avondzitting werd de bewaarschool kwestie op een oor na gevild. Zooals men zich herinneren zal, werd reeds eerder in prin cipe besloten tot financieele gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar bewaarschool- onderwijs. Als uitvloeisel van dit besluit wer den den Raad thans een viertal verordeningen voorgelegd, waarin het pacificatie-beginsel wordt uitgewerkt. In verband met de huidige ongunstige omstandigheden is er evenwel een soort „stopwetje" aan toegevoegd, welke de uitvoering opschort tot een beter tijdstip, nader vast te stellen door den Raad. Over dit „stop wetje" staakten de stemmen (1616). Wat de tegenstemmers eigenlijk tegen deze op schortingsbepaling hebben, is ons niet recht duidelijk. De geopperde formeele bezwaren lijken ons niet zóó gewichtig; het voornaam ste struikelblok schijnt wel de passage in artt. 19 en 22: „In afwachting van de te nemen beslissing omtrent de op het tijdstip van vast stelling dezer verordening aanhangige bewaar schoolzaken".wordt niet overgegaan tot't bouwen van nieuwe openbare en tot de sub- sidieering van bijzondere bewaarscholen. Men vreest dan bevoordeeling van die bijzondere bewaarschoolbesturen, die nu reeds aanvragen zouden hebben ingediend, terwijl de nakomers den weg geblokkeerd zouden vinden. Men ziet daarbij echter teveel over het hoofd, dat de Raad tenslotte zelf te beslissen heeft. Er waren overigens op deza ontwerp-veror- deningen verscheidene amendementen inge diend, waarvan o.a. het amendement-Donders een groot deel van den tijd in beslag heeft genomen. Het was een interessant juridisch steekspel, waarin tenslotte de wethouder al was 't op 't kantje af overwinnaaar bleef Het wil ons ook voorkomen, dat de Plaatse lijke Schoolcommissie wel niet het toezicht op de bewaarscholen belast kan worden, doch dat zij niet het noodzakelijke noch het meest gewenschte college voor dit toezicht is. De overige amendementen, welke op een enkele na trouwens verworpen werden, gaan wij stil zwijgend voorbij. Het slot van den avond vormde na midder nacht een waterballet in den vorm van een interpellatie-Koole over de schoolbaden. Het eind van het liedje was, dat de schoolkinde ren voorloopig elke week blijven baden, ter wijl bij de begrooting zal worden uitgemaakt, of het zoo zal blijven of dat, uit bezuinigings motieven, het schoolbad om de twee weken zal plaats hebben. Mr. H. G. BINNENLAND DE KAMERVERKIEZINGEN. De Kath. candidaatstelling te Rotterdam. De vier kringen der R. K. Kiesvcreeni- ging „Recht en Orde'' te Rotterdam heb ben gisteravond candidaten aangewezen voor de Kamerverkiezingen. Voor de beide omschreven zetels werden in alle kringen aangewezen: voor techni sche juridische vraagstukken mr. Goseling, voor koloniale vraagstukken ir. Feber. Voor de twee vrije zetels werden aan gewezen: de dames dr. J. Hillen te Amster dam en Annie Meijer te Rotterdam en de heeren H. E. v. d. Brule te Rotterdam, pa ter mr. Beaufort O.F.M. te Utrecht, M. Zo merdijk te Delft, M. V. Ooms te Rotterdam, D. C Urbanus te Rotterdam, A. M. Lucas te Rotterdam, Mr. C. Kbmme te Amster dam, pater dr. Vrijmoed te Delft, A. W. v. Klaveren te Rotterdam, R. Bakker te Rot terdam. Pater mr. de Beaufort verzoekt ons mee te deelen, dat hij onder geen beding een candidatuur voor de Tweede Kamer zal aanvaarden, „Rei." VEERTIGURENWEEK INGEVOERD. Uurloon met 5 cent verhoogd. De directie van de N.V. Hollandsche Deurenfabriek C. Bruynzeel en Zn. te Zaandam is er toe overgegaan om de veei- tigurige werkweek voor het personeel van de Deurenfabriek in te voeren en zal de zen werktijd voor de desbetreffende arbei ders zoo lang mogelijk handhaven. In verband met dezen maatregel heeft de directie de vorige week eigener bewe ging het uurloon voor de volwassen arbei ders in de Deurenfabriek van 73 op 78 ct. per uur gebracht. Als toelichting op het bovenstaande deelde de heer Bruynzeel Jr., directeur van de Deurenfabriek aan het „Volk" het volgende mede. Aanvankelijk bestond na tuurlijk de 4S-urige werkweek, doch toen het steeds slapper werd in het bedrijf is er op aandrang van de vakvereenigingen een bespreking gehouden met het perso neel der fabriek. Daar kwam de vraag aan de orde, of moest worden overgegaan tot het ontslag van arbeiders dan wel verkorting van den werktijd. Met bijna algemeene stem men werd besloten, om den werktijd nood gedwongen van 48 op 32 uur terug te bren gen, waardoor een aantal ontslagen kon worden voorkomen. Later is de werktijd, ook als gevolg van den wensch der arbeiders, op 40 uur ge bracht. Nadien is het drukker geworden in de Deurenfabriek en drongen de arbei ders er op aan, om tot de 43-urige werk week terug te keeren Dit werd door do directie niet wenschelijk geacht. Zij vond het beter om van de destijds ontslagen ar beiders een gedeelte dier werkkrachten weer in dienst te nemen en voor de fabriek de 40-urenweek te handhaven. Dit is ge schied. Aan de reden waarom wij vasthouden aan een werkweek van veertig uren, zit eigenlijk een principieel kantje, vertelde de heer C. Bruynzeel. „Verkorting van den werktijd lijkt onn de meest eenvoudige en voor de hand lig gende oplossing om tot vermindering van het groote aantal werkloozen te komen." Omdat de menschen in de deurenfabriek door den verkorten werktijd nogal in inko men waren achteruitgegaan is daaraan n\. tegemoet gekomen door het uurloon vooi de volwassen arbeiders vijf cent hooger tc stellen. Deze maatregelen betreft een der tig arbeiders. De directie wil er naar streven om dn veertig-urenweek zoo lang mogelijk t«? handhaven, doch heeft zich de vrijheid be houden om, wanneer er door verschillende oorzaken weer langer gewerkt moet woi den, het oorspronkelijke (voorgaande) loon weer in te voeren. Verder is het voorbehoud gemaakt, dat de verhooging eventueel ook zal worden ingetrokken, als het bedrijf de extra-lasten als gevolg van den nu ingevoerden maat- reeel niet kan dragen. De heer Bruynzeel gaf nog als zijn mee ning te kennen, dat het. economisch nood zakelijk is om in het geheele bedrijfsleven, nationaal zoowel als internationaal, met kracht te streven naar de verkorting vai» den werktijd. Het grootste en nadeeligsto gevolg van de economische crisis is het nij pende probleem van de werkloosheid. Wij kunnen niet wachten, aldus de heer Bruyn zeel. totdat 't economisch leven zich „van zelf" zal regelen. Dat is allemaal veel to twijfelachtig. Ieder moet doen wat in zijn vermogen ligt om het vraagstuk der werk loosheid een stapje nader tot zijn oplossing te brengen. Een internationale regeling voor de invoering van de veertig-uren werkweek zal in verband met de concur- rentie-mogelijkheden tegenover het bui tenland noodzakelijk blijken. Do heer Bruynzeel uitte den wensch, dat van werk gevers- en werknemerszijde met ernst ge ijverd zal worden voor de invoering van een verkorte werkweek. DUITSCHLAND EN HET DWAZE INVOERRECHT. In verband met de naderende feestdagen zullen weder vele postpakketten naar Duitschland worden verzonden. In de pers wordt daarom gewaarschuwd: Voor zoover deze pakketten tabakswaren of genaaide geweven goederen (zooals geheel of gedeel telijk afgewerkte kleedingstukken, sofakus sens, theemulsen, handwerken e.dbevat ten, wordt de aandacht erop gevestigd, dat voor deze artikelen in Duitschland een hoog invoerrecht wordt geheven van 54 per K.G, en voor genaaide goederen 24 per KG. Het is toch waarlijk al te dwaas, dat voor dergelijke Licbesgaben voor arme menschen nog invoerrechten betaald moe ten worden. Het gaat hier toch niet om handel. „Res." VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Amnestie in Duitschland. (2de blad). De Kulturkampf in JoegoSlavië. (2de blad). Roosevelt wensch niet mee te werken aan Hoovers plannen. (2de blad). Vliegramp bij Parijs. (Lluchtv. 2de blad) BINNENLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland. (lste blad). De Najaarsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond. (Iste blad). Nieuwe Provinciaal der Lazaristen. (Kerkn. 2e blad). DE NIEUWE WEG NAAR ROTTERDAM. Weer een deel opengesteld. Gistermorgen om 10 uur is, zooals ge meld, opnieuw een gedeelte van den nieu wen verkeersweg, n.l. tussehen de Zweth, voor het verkeei in de richting Rotterdam Den Haag opengesteld Bij deze opening waren tegenwoordig de burgemeester van Pijnacker, in wiens res sort dat weggedeelte ligt, en ir. Rijperman van den Rijkswaterstaat. Door middel van een zijweg aan de Haag sche zijde van de Zweth kon het van Rot terdam komende verkeer den nieuwen weg bereiken. Dit gedeelte is uitgevoerd door de Amstcrdasche Ballast-Mij., terwijl de Mij. Wegenbouw te Utredht het nsphaltdck verzorgde. De weg is hier op volle breedte geheel gereed, .behoudens de rijwielpaden en bermen. Even vóór Delft leidt een eveneens ge- asphalteerde weg het verkeer af naar de kom der gemeente, vanwaaruit men gemak kelijk weer don ouden weg bereikt. Weliswaar is deze weg iets langer dan de gewone, doch men heeft daarbij het voor deel, dat men op het nieuwe weggedeelte veel sneller kan rijden, zoodat het omrij den eer tijdwinst dan tijdverlies beteekent. ALMELO'S ROODE WETHOUDERS TERUGGEROEPEN. Conflict naar aanleiding van een voorstel tot belastingverhooging. In een vergadering van do af deeling Al melo van de S. D. A. P. is met algemeene stommen besloten de beide sociaal-demo cratische wethouders, de heeren E. van Dronkelaar en G. Hinnen, uit het college van B. en W. terug te roepen. Dit houdt verband met de jongste raadsvergadering, waarin de verhooging der porsoneele belas ting werd verworpen. Wij herinneren er aan, dat op 16 dezer in den gemeenteraad in behandeling kwain een in de ontwerp-bcgrooting voor 1933 voorgestelde verhooging van het aantal opcenten, geheven op de hoofdsom der por soneele belasting voorgesteld en wel in dien zin, dat voor elke categorie 50 opcen ten meer worden geheven, waardoor het huidige getal opcenten (50 tot 150) wordt gebracht op 100 tot 200. Daar dc voorgedragen wijziging reeds op 1 Jan. a.s. in werking zou treden en voor dien nog koninklijke goedkeuring op het desbetreffende besluit moest worden vor kregen, boden B. en W. reeds toen deze verordening ter vaststelling aan. Dit voorstel was van de meerderheid van B. en W. De burgemeester stelde voor op alle aanslagen uniform 150 opoenben to heffen. Na zeer langdurige debatten werden bei de voorstellen, zooals wij geméld hebben, verworpen, zoodat de bestaande heffing der porsoneele belasting gehandhaafd blijft. „Hbld." HOOFDINSPECTEUR RIENKS. Benoemd tot raad adviseur. Bij Kon. besl. is bij het Departement van Onderwijs, K. en W. benoemd tot raad adviseur, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, A. Rienks, thans hoofdinspecteur vaai het lager onderwijs te 'b Gravenhage.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1