24ste Jaargang MAANDAG 19 DECEMBER 1932 No. 7384 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ALG VER v BLOEMBOLLENCULTUUR 3)e Êcid^eiie0ou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V De politiek in dezen tijd. Het is een uiterst moeilijke tijd voor regeering en parlement. Keen wij constateeren dit' feit niet, omdat wij willen trachten alles recht te praten, waarvan velen duidelijk meenen waar te nemen, dat het krom is, omdat wij wit zouden willen noemen wat zwart is; omdat wij alle critiek zouden willen smo ren "Wij constateeren dit feit, bij herhaling, om de critiek redelijk en rechtvaardig to doen zijn. De critiek moet er rekening mee hou den, dat het regeei'en in dezen tijd uiterst moeilijk is, omdat juist in dezen tijd zoo vaak tegenstrijdige belangen moeilijk te overbruggen zijn, en o'mdat.van de in komsten van de schatkist meer gevraagd ■wordt, en gemotiveerd gevraagd, dan ge geven kan worden. Wat dat laatste betreft, stelle men zich *ns helder voor den geest, wat het zeggen wil, dat de Rijksmiddelen in November 91/2 millioen zijn achteruitgeloopendat de inkomstenbelasting zoowel* als de ver mogensbelasting 1/3 minder hebben opge bracht En in dezen uiterst moeilijken tijd ie het ook verklaarbaar, dat bij velen de klare kijk op wat politiek en prin- cipieele politiek eischt vertroebeld wordt. Zoo vonden wij dezer dagen in de „Tijd" een citaat, ontleend aan „Opstellen over Polïtek van prof. mr. J. A. Veraart. „Zooveel geduchte redenen, om als Katholieken een staatkundige en dus ook organisatorische eenheid te blij ven vormen, worden niet terzijde ge duwd door nog zoo groote geschillen over concrete maatregelen van socia len, economischen, financieelen aard; door persoonlijke afgekeerdheid tus- schen leiders. En wie zich afwendt om in andere Katholieke-politieke partij tjes N.K.P. of Volkspartij in de om standigheden der laatste jaren een onderkomen te zoeken, verraadt zóó zeer: ofwel het dienen van persoon lijke belangetjes, ofwel het gemis van het meest elementair Katholiek-poli tiek inzicht, dat het in waarheid niet al te veel moeite kost om de breede lagen van het Katholieke volk van de dwaasheid er van te overtuigen." En deze zelfde professor Veraart, die zich zoo klaar bewust is geweest van het allerhoogste belang, dat de Katholieken hebben bij een staatkundige en dus ook organisatorische eenheid in ons land, schijnt nu rond te loopen, om naast de R.-K. Staatspartij een nieuwe partij te voi- eien (waarin dan misschien ook de R.-K, Volkspartij zal zijn opgenomen). De vraag is gewettigd, ons inziens, of de omstandigheden niet vertroebelend heb ben gewerkt op den klaren kijk zelfs van een zoo scherpzinnig en bekwaam man als prof. Veraart. BINNENLAND GEEN STRIJD IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. Ultimatum ingetrokken. Zoo te Enschede als te Losser hebben de werknemers genoegen genomen met voor stellen, in het eerste geval van de werk gevers (één loonkorting van 5 pet.), in het tweede geval van den Rijksbemiddelaar (instellen van een onderzoek, arbitrage enz.). Rctterdamsche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aansluiting met het motorschip „Indra- poera" zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Woensdag 21 December a.s. te 9.28 nur v.m, in den Haag (H. S. AI.) arriveeren. Anderhalf millioen K.G. bollen méér uitgevoerd dan in 1931 maar welke prijzen! De Alg. Vereeniging v. Bloembollencul tuur hield hedenmiddag te half 2 de 170e Algemeene Vergadering in het Krelage- ht'is. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, opent de vergadering en zegt het volgende: Bij een beschouwing van den algemeenen toestand, voor zoover die voor het bloem bollenbedrijf van belang is, moet onder scheiden worden tusschen dien van het binnenland en dien van het buitenland. Van hoeveel beteekenis de binnenland- sche algemeene toestand voor ons allen moge zijn, voor de beoordeeling der vooruitzichten van het bloembollenbedrijf als economisch geheel is de buitenlandsche toestand van veel grooter belang. Het be- dri f valt of staat met de exportmogelijk heid naar en de koopkracht van het bui tenland. Alle andere factoren hebben daar naast slechts bijkomstige beteekenis. Zoodra de economische wereld toestand zich eenigermate za-1 hersteld hebben, zal her. bloembollenbedrijf daarvan den gunsti- gen invloed ondervinden. Bovendien oefe nen politieke omstandigheden invloed ten gunste of ten kwade. De geschiedenis heeft ons geleerd niet al te veel te verwachten van vervanging van een Republikcinsch door een Democra tisch beheer in de Vereeuigde Staten. Het blijkt practisch meer neer te komen op een verwisseling vaai personen, dan op een verandering van economisch-politiek in zicht. Strenger zullen de maatregelen op den invoer niet worden, maar of zij, en in welke male. verzacht zullen worden, moet worden afgewacht. De conferentie van Ottawa, die een stelsel van voorkeurstarie ven tusschen de verschillende deelen van het Britsche Rijk zag ontstaan, had voor onze bloembollen een zeer sterk verhoogd invoerrecht in Canada tengevolge, dat den geregeld toenemenden invoer in Canada ernstig za! schaden. Mogelijk zal van den in Engeland sterk zich uitenden dranv naar export gebruik kunnen worden ge maakt om betere voorwaarden voor den invoer in Canada voor ons artikel te bedin gen. Ook Frankrijk legde onzen invoer nieu we moeilijkheden in den weg. Twee orga nisaties in dat land, waarin zich de uit- voerbelangen van zijde en andere produc ten hebben vereenigd, beijveren zich om de contingenteering en andere handelsbelem meringen in hun eigen land te bestrijden. Zij zoeken daarbij samenwerking met me de-slachtoffers in andere landen en mis schien zal langs dien weg eenige verbete ring van het handelsverkeer tusschen Frankrijk en Nederland bereikt kunnen worden. Reeds meermalen mocht ik de aandacht vestigen op het gunstig verschijnsel, dat het buitenland, ondanks de reeds in het laatst van 1929 begonnen wereldcrisis, in de laatste drie jaren een hoeveelheid bloem bollen is blijven invoeren, die zich niet al leen op hel reeds zeer hooge. peil van 1928 heeft weten te handhaven, maar dit zelfs nog heeft overtroffen, ondanks invoerbe- lemir.eringen van allerlei aard. Het eindcijfer van den uitvoer over 1932 kan op grond van de gegevens over de eer ste elf maanden geschat worden op 47.5 millioen K.G.,' tegen 46 millioen K.G. in 1931 en rond 45.5 millioen K.G. in 1930. Tengevolge van de abnormaal lage prij zen van het bijna verloopen jaar bedraagt het waardecijfer van den uitvoer echter slechts rond 19.000.000 gulden tegen rond 29 millioen in 1931 en rond 46 millioen in 1930 voor ongeveer dezelfde hoeveelheden. Dit cijfer wordt nog veel ongunstiger door den voortdurenden val van het Engelsche Pona: daar de prijzen gebaseerd waren op een Pond van negen gulden. Het juiste ver lies kan eerst becijferd worden als men de waarde van het Pond kent op het oogen- blik der betaling. Men kan slechts hopen, dat bet wat meevallen zal. Ditzelfde geldt voor de Noordelijke valuta. De ingenomen heid met het hooge uitvoercijfer in ge wicht wordt bovendien getemperd door de wetensohap, dat daaronder belangrijke hoeveelheden plantgoed schuilen voor En geland en Duitschland. Men zal misschien trachten de verkoop van plantgoed naar het buitenland te vergoeilijken door de be wering dat er van die. bollenteelt buiten onze grenzen toch niet veel terecht komt. Dit moge vroeger waarschijnlijk zijn ge weest, thans nu zoowel de Engelsche als de Duitsche regeerinpen geen moeite of kosten schromen om degenen, die ginds natioirale culturen willen inrichten, te steu nen en voor te lichten, zou de uitkomst wel eens anders kunnen zijn en zouden zij, die daartoe door de levering van plantgoed. bezig zijn den weg te banen, het later wol eens kunnen betreueren, die niet te hebben nagelaten. Een ergerlijk verschijnsel. Niet minder bedenkelijk is het ergerlijk verschijnsel dat op het eind van het sei zoen groote hoeveelheden bollen speciaal in Engeland op publieke veilingen uit Ne derland zijn aangevoerd en tegen onzinnig lage prijzen zijn verkocht. Terecht zijn onze Engelsche klanten daarover ten hoog ste verbolgen. Het is een dringende eisoli tot zelfbehoud van ons bloembollenvak dat daaraan onmiddellijk paal en perk worde gesteld. Wij behooren onzen buitenland- schen koopers volstrekte zekerheid te ver schaffen, dat deze ergerlijke dumping zich niet zal herhalen. De uitbreiding van de teelt begint, geluk kig tot staan te komen. Onze Zuidelijkste afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen even als de afdeeling Zwijndrec-ht beeft opge houden te bestaan wegens de teleurstellin gen, die de bollenteelt daar heeft opgele verd. Ondanks onze sympathie voor de le den dezer afdeelingen, moet heb feit der opheffing van dezer afdeelingen worden opgevat als een eerste teeken van den te rugkeer tot een meer normale verhouding tusschen productie en afzet mogelijkheid in het bloembollenbedrijf. Onze groep „De Hyacinth" slaagde er in, een vrijwillige onderlinge teeltbepei- kintr door te zetten, nadat zich kweekerw met meer dan 85 pet. van de niet Hyacin then beteelde oppervlakte met het voorstel vereenigd hadden. Wanneer een dergelijke maatregel met welhaast algemeene in stemming van alle betrokkenen genomen wprdt, mag verwacht worden, dat hij ook consequent en krachtig zal kunnen worden doorgezet. Ofschoon in onze laatste buitengewone ergadering het voorstel der afdeeling Sassenheim in zake een steunregeling met inkrimpingsplan verworpen werd, is daar mede het laatste woord over de wijze waarop een verbetering van den tegen- woordigen toestand verkregen zou kunnen worden, niet gesproken. Daar een en an der echter nauw verband houdt met de motie-Voorhout, zal ik er op 't oogenblik niet nader op ingaan. De aandacht der regeering wordt in deze dagen in hooge mate in beslag geno men door tallooze steunregelingen. De zorg voor de normale belangen mag daarbij echter niet in het gedrang komen. Meer dan ooit is ondanks de onvermijdelijke bezuiniging voorziening noodig in het goed functioneeren der bestaande dien sten. die geheel of gedeeltelijk ten behoeve van het bloembollenvak werken. Het. wetenschappelijk onderzoek, waarbij ik in de eerste plaats denk aan het Labo ratorium te Lisse, mag juist in dezen tijd, ter voorkoming van moeilijkheden bij den invoer in het buitenland, niet verslappen. Evenuel zal het fonds, waaruit tot dusver rlijks een bedracr van rond 25.000 ten behoeve van het laboratorium kon worden geput, dit jaar vermoedelijk slechts in staat zijn een gering bedrag beschikbaar te stellen, zoodat een beroep moet worden gedaai op de regeering om de noodige voor ziening fe treffen, dat de werkzaamheden van het laboratorium ongestoord kunnen wovlen voortgezet. Bij de onderhandelingen met andere landen worde door de regeering steeds re- kenincr gehouden met de belangen van on zen export, niet alleen rechtstreeks door met. alle beschikbare middelen opdrijving van buitenlandsche invoerrechten te voor komen en verlaging van exorbitante rech ten te verwerven, maar ook indirect door niet het buitenland door bovenmatige .con- tingenteering van andere artikelen te prik kelen tot tegenmaatregelen ten koste van onze bloembollen. De regeering verlichte onze moeilijkhe den door bij de vaststelling van telefoon tarieven en dergelijke rekening te hou den met de belangen van de bloembollen streek. De thans vastgestelde regeling is een stap in de goede richting, maar be hoort niet als tijdelijke te worden be schouwd en ook op grond van de wordings geschiedenis van het streeknet-Lisse. in de toekomst niet door een voor de bollen- kweekers ongunstiger tarief vervangen te worden. Ik open deze vergadering met den hart grond igen wensch. dat de heden te nemen besluiten de toekomst van heb bloembollen vak ten zegen mogen zijn. De notulen van vorige vergaderingen weiden goedgekeurd. (Wordt vervolgd). KONINKLIJKE BESLUITEN. Inspectie lager onderwijs. Bij Kon. besluit is aan P. Wïelinga en A. Rienks, op hun verzoek, eervol ontslag ver leend als hoofdinspecteur van heb lager on derwijs onderscheidenlijk in de 2de en 3de hoofdinspectie, met dankbetuiging voor de door hen gedurende vele jaren in onder scheidene betrekkingen bij het rijksschool- toezicht op het lager onderwijs aan den lan de bewezen belangrijke diensten. Bij Kon. besluit zijn overgeplaatst.: lo. K. Brants, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de 4e hoofdinspectie, naar de 2de hoofdinspectie; dr. G. Nijhoff, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de 5de hoofdinspectie, naar de 3de hoofd inspectie; 2o. de volgende inspecteurs van het la ger onderwijs: G. Widdershoven van de in spectie Veghel naar de inspectie Boxmeer; P. van Nes Czn. van de inspectie Nijkerk naa>r de inspectie Dordrecht; mr. G. J. ter Kuilc van de inspectie Almelo naar de in spectie Hengelo; B. J. A. Stoopman van de ins-pcctie Neuzen naar de inspectie Goes; A. Brons van de inspectie Franeker naar de inspectie Zuidhorn, en mevr. H. A. van Riel geboren Smeenge, van de inspectie Borger naaru de inspectie Emmen; zijn benoemd: J. J. 't Hart-, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Dordrecht, tot inspecteur van de onderwij zersopleiding, en Th. C. F. A. J. Ducha- teau, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Enschedé, tot inspecteur van het lager onderwijs in algemeenen dienst; zijn toegevoegd: a. mej. J. H. van Omme, schoolopziener, toegevoegd aan den hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de 2de hoofdinspectie, aan den hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de lsto hoofdinspectie; b. mej. A. F. Houba en mej. C. M. den Boer, schoolopzieners, onder scheidenlijk toegevoegd aan den hoofdin specteur van het lager onderwijs in de 3de hoofdinspectie en in de 4de hoofdinspectie, aan den hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de 2de hoofdinspectie; c. mej. Keuning. schoolopziener, toegevoegd aan den hoofdinspecteur van hef lager onder-- wijs in de 5de hoofdinspectie, aan den hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de 3e hoofdinspectie. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente Pijnacker, mr. C. Plet, candidaat-notaris te Delft. WEDDEN LEDEN VAN HOOGE COLLEGES. Een verhoogde korting ingaande 1 Januari a.s. Ingediend is het reeds door ons aange kondigde wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende de wedden en ver goedingen van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rech terlijke macht en de militair-rechterlijke macht. Dit ontwerp strekt om de inkomstenver - mindering, welke met ingang van 1 Januari a-s. voor de Rijksambtenaren zal worden toegepast met dien datum ook te doen gel den voor de ambtenaren, wier wedde L»ij de wet wordt geregeld. Ook de thans vooi- gestelde korting is tijdelijk en loopt met ingang van 1 Maart 1935 af. De toe te passen korting zal zijn een ver- dere tijdelijke verlaging van dc wedden en vergoedingen met 4 pet. voor hen, die ge huwd of gehuwd zijn geweest en van 5 pet. voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, een en ander boven de tijdelijke korting, die reeds op de sala rissen wordt toegepast. DE SALARISKORTING VOOR DE RIJKSAMBTENAREN. De besparing is als concessie van de regeering op een ƒ3.2 millioen lager bedrag gesteld. Blijkens een bericht in ons blad van Vrijdag is de besparing op de uitgaven door een wijziging van de voornemens der regeering met betrekking tot de korting op de salarissen der rijksambtenaren (nu 5 pet. meer voor ongehuwden en 4 pet. meer voor gehuwden) nader geraamd op 11.3 millioen. Dit beteekent, dat de regeering een be drag van 3.2 millioen heeft prijs gege ven. Immers de salarisvermindering was in de Millioenennota bepaald op 11.5 mil lioen, overeenkomende met het bedrag, dat de eommissie-Wcltcr terzake had voorge steld. De bestaande tijdelijke (degressieve) kor ting, ingegaan op 1 Maart j.l., was voor gehuwden 2y, pet. van de eerste 2000 en 5 pet. daarboven. Door het groote aantal ambtenaren met een salaris van ƒ2000 of VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Crisis opgelost in België. (4de blad). Paul Boncour, de nieuwe minister president in Frankrijk. (4de blad). Washington zoekt een compromis in zake de schuldenkwestie met Frankrijk. (4de blad). Verijdelde revolutie in Argentinië. (4de blad). BINNENLAND. Duitsche treiler bij Terschelling ge strand. (Gem. Ber., 3de blad). Licht in den roofoverval te Eelde? (Ge-m. Ber., 3do blad). Groote houtopslagplaats onder Lonne- ker door brand verwoest. (Laatste Be richten). LEIDEN. Ernstige autobotsing onder Noordwij- kerhout. (3de blad). OMGEVING. Valsche muntcrij ontdekt in de Gorte- straat. (Iste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Mej. Jenny Kastein verbetert het Ned. en wereldrecord 400 M. schoolslag; A. v. Kathin het Ned. record 100 M. schoolslag. Nederland verliest met 4—1 den bad- mintonwedstrijd van Denemarken. F. Mosman (Amsterdam) sabelkam pioen van Nederland. De jaarvergadering der Kon. Verb. Watersportvereenigingen. minder kwam deze degressieve korting ge middeld op 3 pet. neer. Voor de ongehuwden bedroeg de be staande korting van Maart 1932 pet. van de eerste 1000 en 5 pet. daarboven. Bovendien bestond voor deze ongehuwden reeds een 3 pct.'s aftrek ingevolge het Be zoldigingsbesluit. De Commissie-Welter had het bedrag van 14.5 millioen wenschen te vinden door de bestaande tijdelijke korting met degressie voor de gehuwden te vervangen door een definitieve en unifonnc korting van 8 pet., en voor de ongehuwden van 13 pet., maar voor deze laatsten dan den 3 pct.'s aftrek ingevolge het Bezoldigingsbesluit te laten vervallen. De rcgcering had hetzelfde bedrag aan vankelijk willen vinden door het bestaande verhaal der pensioenpremie voor het eigen pensioen met 5 pet. te verhoogen dus te brengen op 8 pet. en voorts den 3 pct.'s af trek voor ongehuwden ingevolge het Bezol digingsbesluit te verhoogen in een 4 pct.'s aftrek. Zooals gezegd, geeft de regecring hier mede 3.2 millioen besparing prijs. Met het tweede opccnten-ontwcrp had minister de Geer reeds ƒ3.3 aan nieuwe middelen prijs gegeven 1.5 millioen ten gevolge van dc wijzigingen van het eerste ontwerp door de regeering en 1.8 mil lioen door aanvaarding van het amende- ment-Kortcnhorst tot halvecring van dc opcenten op den bieraccijns). Te zamen maakt dit een ongunstiger po sitie van do begrooting voor 1933 van 6.5 millioen, op welke begrooting reeds het nog ongedekte tekort van f 22.1 millioen druk te, waarvan 20 millioen spoorwegtekort over 1932. Zooals de in de centrale commissie voor georganiseerd overleg voorgelezen regee- ringverklaring luidde, zou van de gehuw den 4 pet. meer en van de ongehuwden 5 pet. moer gekort worden dan in de be staande regeling. Men moet hier dus uit opmaken, dat van dc gehuwden wordt .ge heven 6 Yi pet. tot ƒ2000 en 9 pot. daarbo ven, en van de ongehuwden 71/? Pck L°fc 1000 en 10 pet. daarboven, terwijl voor de ongehuwden de 3 pct.'s aftrek ingevolge het Bezoldigingsbesluit blijft bestaan.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1