24ste Jaargang IV'AAMDAG 12 DECE"EER 1932 No. 7378 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbstaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaa' Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné s ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Over het bedrijfsraden- ontwerp Men herinnert zich, dat over de Be- drijfsradenwet in de Tweede Kamer mee- ningsverschil is geweest. De heer Korten- horst heeft daar een ander stelsel verde digd, dan het door minister Verschuur voorgedragene. Wij hebben nooit kunnen inzien, dat deze twee stelsels, in hun te verwachten practische uitwerking, heel veel van elkaar verschillen. Wij zijn niet door dr. Kortenhorst overtuigd kun nen worden, dat uit het stelsel-Verschuur practisch nadeel voor het bedrijfsleven zou kunnen voortvloeien, wat het stelsel-Kor- tenhorst zou voorkomen wij zijn in deze door dr. Kortenhorst evenmin overtuigd als Minister Verschuur en de grootst mogelijre meerderheid van de Katholieke Tweede- Kamerfractie. Maar wij willen nu 'ns veronderstellen, dat wij evenals zoo vele anderen in deze aan kortzichtigheid lijden; dat dr. Kortenhorst, achter wie de R. K. Werk- geversvereeniging stond, gelijk had. Dit veronderstellend, keuren wij echter tcch af en betreuren wij de wijze, waarop de voorzitter der R. K. Werkgeversvereeni- ging mr. M. P. L. Steenberghe in een van daag gehouden federatieve bestuursverga dering van R. K. werkgeversvereenigingen over de aanneming van het bedrijfsraden- ontwerp-Verschuur door de Tweede Kamer heeft gesproken. De behandeling in de Tweede Kamer aldus genoemde voorzitter heeft wel heel sterk den indruk gewekt, dat argumentaue geen invloed had op wat om politieke redenen gewenscht werd. Zoo mr. Steenberghe hier. bedoelt: redenen, ont leend aan overwegingen van s o c i a i e politiek, dan zou in deze bewering geen ernstige beschuldiging liggen, maar klaar blijkelijk wil hij zeggen, dat politieke rede nen, liggend buiten het behandelde onder werp, de meerderheid der Kamer ongevoe lig, blind en doof hebben gemaakt voor argumenten, die aantoonden, dat goede sociale politiek dit wetsontwerp veroor deelde. En dit is wèl een ernstige beschul diging Wij hadden, nu de Tweede Kamer een maal beslist heeft (en over de behandeling in de Eerste Kamer maakt de heer Steen berghe zich geen illusies, zeide hij. Is de Eerste Kamer nu ook al teneenenmale ver politiekt?!) van den voorzitter der R. K Werkgeversvereeniging beslist een andere houding verwacht, dan blijkt uit het hier geciteerde en uit wat daarop in zijn rede volgde en.... niet vólgde. Wij hadden be- slist verwacht de verklaring, dat van de zijde der R. K. Werkgeversvereeniging zou zijn te verwachten een loyale medewerking en een krachtdadig en zoo effectief moge lijk initiatief, om laten we zeggen: van de Bedrijfsradenwet zoo veel goeds te ma ken als er maar mogelijk van te maken 's! Zulk een verklaring hadden wij zeker ver wacht; zij 't dan niet, dan nadat teleur stelling was uitgesproken, dat het Bedrijfs- radenontwerp is aangenomen, zooals oet aangenomen is, en dat de Kamer zich niet met een door dr. Kortenhorst verdedigd ontwerp had willen vereenigen. Dat de voorzitter van da R. K. Werk geversvereeniging zich zoo koel en koud en haast met een zekere vijandigheid tegenover het Bedrijfsradenontwerp stelt, kunnen wij niet anders dan betreuren. In dezen tijd heeft deze houding veel gelijkenis met: spelen met vuur!.... Wij willen vertrouwen, dat de meerderheid van de leden der R. K. Werkgeversver. dit met ons eens zal zijn en dat deze meerder heid ook de anderen daarvan zal overtui gen. BINNENLAND BEGROOTING VAN WATERSTAAT. In de Memorie van Antwoord deelt mi nister 'fl'eymer mede, dat ingesteld is een commissie van advies inzake wijziging van de Motor- en Rij wie wet. Wijziging der goederentarieven bij de Spoorwegen is in voorbereiding. Een wetsontwerp is in bewerking om voor autobussen eenige leemten weg te ne men, voor vrachtautodiensten een vergun ningsstelsel in te voeren en voor beide ver voermiddelen te komen tot tempering van de concurrentie. Personeel van maréchaussee en Rijks- veldwacht zal opgeleid worden voor toe zicht op het ve-':eer. De talrijke en dikwijls zeer nood'ottige ongelukken bij de onbewaakte spoorweg overwegen betreurt de minister, doch hij meent, dat zij niet het gevolg zijn van het ontbreken van voldoende waarschuwings teekenen. De minister deelt mede, dat het aantal bureelen en kantoren van den dienst, dat thans 135 bedraagt, zal worden ingekrom pen tot ongeveer 65. Aan verlegging van de scheepvaart bui ten Amsterdam eventueel door een ka naal van de Nieuwe Meer naar het IJ wil de regeering medewerken. Tegen liet bou wen van e ennieuwe sluis bij den Overtoom is geen bezwaar; het Rijk wil er subsidie voor geven. In 1933 wordt begonnen met de werk zaamheden van de brug over het Hellan6ch Diep bij Moerdijk. Een nieuwe loonsverlaging voor spoor wegpersoneel groot 5% gaat 1 Januari in. De directie der N. S heeft den pergoneel- raad meegeaee d, dat zij haar voornemen om op 1 Januari e.k. tot een loonsverlaging van 10% te gerakfm, niet kan terugnemen, doch dat voorloopig gesn verdere stappen zullen worden gedaaD in afwachting van de beslissing t-.o.v. het Rijkspersoneel. R.-K. STAATSPARTIJ. Program 1933. Het Partijsecretariaat deelt ons mede, dat is verschenen het Program-1933 in zijn definitieven tekst, gelijk die na de behan deling der amendementen in de Partij raadsvergadering te Haarlem is bomen te luiden. Van deze afzonderlijke uitgave is slechts een beperkt aantal bij het Algemeen Se cretariaat verkrijgbaar, omdat een uitgave van dit program tezamen met de programs -K22 en 19:19. voorzien van enkele toelich tingen en verwijzingen, binnenkort ver schijnt in de Uitgavenreeks der R. K. Staatspartij. Eveneens is in bewerking een herdruk van het Kiesreglement 1932. waarin zijn verwerkt de wijzigingen betreffende de ter mijnen in dit reglement, gelijk die in de jongste Partij-raadsvergadering zijn aan gebracht. KERSTGAVEN AAN WERKLOOZEN. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt aan de gemeentebesturen mee, dat hij er zich mee vereenigen kan. dat aan ondersteunde arbeiders over de week van 18 tot en met -24 December een Kerstgave wordt verstrekt ten bedrage van 25 pet. van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ontvangen. E-sn bijdrage vanwege zijn departement kan slechts wore'en verleend voor zoover bedoelde uit- keeriag is verstrekt aan arbeiders, die door den minister in de steunregeling zijn opgenomen. Aan arbeiders, die bij de werkverschaf fing te werk gesteld zijn, kan de Kerstgave niet worden toegekend. Voor deze arbei ders geldt de door den Tninister getroffen re-eüng inzake vergoeding wegens loon derving over den Twe&den Kerstdag. (Waar voor velen in werkverschaffing de loonen toch al zoo héél weing uitgaan bij de steunbedragen voor werkloozen is deze beslissing o i. in haar algemeenheid te betreuren. Red. „L. Crt."). Wanneer u het wenschelijk mocht ach ten, schrijft de minister verder, van ge meentewege een overeenkomstige Kerst gave te verstrekken aan hen. die uitkeering uit een werkloozenkas genieten, bestcat daartegen bij mij geen bezwaar. Subsidie in de kósten hiervan wordt echter van Rijkswege niet verleend. Koningin en Prinses naar Het Loo. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zullen van 16—23 December a.s. op Het Loo veitoeven met het oog op de te hou den Kerstieestvieringen met het personeel in de houtvesterijen te Gortel, Niersen en Uddel. VERHOOGING VAN OPCENTEN OP SOMMIGE INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. Geen gunstig verslag van de Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot tijdelijke heffing van opcen ten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede her ziening van het tarief. Vele leden, betreur den het, dat het wetsontwerp bij de behan deling in de Tweede Kamer is gewijzigd. Het bezwaar, dat het oorspronkelijk ont werp in strijd zoude zijn met den geest van het verdae van Ouchy, konden zij niet onderschrijven. Naar aanleiding van de door deze leien te berde gebrachte be zwaren, betoogden andere leden, dat Bel gië zich blijkbaar van dien geest van Ouchy weinig aantrok en zij achtten dit een reden te meer voor de opvatting, dat de wijziging van het wetsontwerp onnoo- dig is geweest. Verscheidene andere leden, die in de wij ziging van het wetsontwerp wel een verbe tering zagen omdat zij aan het aanvanke lijk ontwerp een besliRt beschermend ka rakter toeschreven, hadden niettemin over wegende en niet te overbruggen bezwaren, onxht ze een oplossing van de financieele moeilijkheden langs anderen weg wèl mo gelijk achtten, terwijl de verhooging van prijzen der eerste levensbehoeften, vooral van suiker, welke het onmiddellijk gevolg zal zijn van het inwerking treden der voorgestelde tarief verhoogingen, hun te gen de borst stuit Enkele andere leden hadden geenerlei bezwaar het onderhavige wetsontwerp te aanvaarden. HET NIEUWE COLLECTIEVE CONTRACT IN HET BOUWBEDRIJF. Toestand in Den H2ag. In verband met hetgeen minister Ruys de Beerenbrouck Vrijdag in de Kamer heeft medegedeeld, betreffende gebrek aan mede werking bij arbeidersoiganisaties in het bouwbedrijf om de nakoming van het nieuwe collectieve contract met verlaagde loonen loyaa! na te komen, verneemt het „Vad.1', dat bij de Regeering het voorne men meet bestaan om een ultimatum te stellen aan de organisaties inzake de be reidheid om voor de verlaagde loonen te werken. Wordt deze bereidheidsverlaging niet afgelegd en de bereidheid niet in de praktijk getoond, dan schijnen maatrege len te zu len worden getroffen om tot deze werkwilligheid te dwingen. De minister heeft met name hooge loo nen bij de stucadoors genoemd. Daarbij zou gedeeld zijn op Den Haag, waar sedert eenige weken een staking is, welk conflict kans van uitbreidmg loopt De zaak zit zoo, volgens genoemd blad. De .andelijke organisaties van patroons en arbeiders hebben een collectief contract afgesleten met hot verlaagde loon De Haagsche afdeplmg van den Stucadoors- bond echter, noch de gezellen-organisatie heeft zich hierom bekommerd en deze beide partijen, die het bedrijf als het ware ge sloten wi.len houden en tevens over de bouwerij willen heerschen hebben een con tract afgesloten op de oude loonen. De landelijke patroonsorganisatie heeft haar afdeeling deswege geroyeerd, de lan delijke arbeidersorganisatie niet De pa troons en arbeiders doen hier dus samon en de bedrijfseommissie tracht het werk bij niet aances oten patroon? te beletten. Ze wil hen daartoe dwingen inzage te geven van hun boeken, teneinde te kunnen con- troleercn of ze het hooge loon betalen en deelen bij weigering geen volk in. Zoo is er nu reeds eenige weken een sta king bij een patroon, die voor dezen eisch niet wilde bukken. Eenige weken geleden is nu een nieuwe afdeeling van den lande ijken patroons bond opgericht en deze besloot het nieuwe contractloon te betalen. Hetgeen ook de kath. patroons besloten- Alleen is het de vraag of het zonder botsing zal afloopen Want deze fde arbeidersorganisatie, waar mede de bondsafdeeling op het lagere loon moet contracteeren, heeft op het hoogere loon gecontracteerd met de geroyeerde bondsafdeeling. Aan dergelijke dingen schijnt de Re geering nu den kop te willen indrukken. De Amsterdamsche kappers en de Dinsdag middagsluiting. Het comité van actie tegen de Dinsdag- middagsluiting in het Kapperbedrijf te Am sterdam heeft zioh met een verzoek tot den minister gewend om geen goedkeuring te verleei.en adn het raadsbesluit van Vrijdag j.l. voor sluiting der kapperszaken op Dins dagmiddag. Het comité zal hare actie blijven voort zetten tot opheffing dezer verordening. DE DISTRIBUTIE VAN G0EDK00PE MARGARINE. De Net'erlandsche R.-K, Middenstandsbond maakt bezwaar tegen het systeem. Ingevolge ministerieel© toezegging bij de- behandeling van de Crisis-Zuivel^et heeft de Crisis-Zuivel Centrale ten oc- hoeve van bepaalde gezinnen een hoeveel heid „goedkoope margarine" beschikbaai gesteld. De zorg voor de distributie van deze goedkoope margarine is opgedragen aan de gemeentebesturen, die vrij zijn om de distributie verder naar eigen inzicht te regelen, met dien verstande evenwel, dat zij de betreffende margarine ongefran- keerd ontvangen tegen een prijs van 0 40 per KG., terwijl de margarine voor ƒ0.44 per K G. aan de betreffende gezinnen moet worden doorgeleverd. In verband met deze methode van distri butie heeft de Ned. R.-K. Middenstands bond zich genoopt gevoeld, bezwaren tei kennis van den minister van oeconmiscbe zaken en arbeid te brengen. Het is niet de bedoeling van adressant er op aan te dringen, dat verandering zal worden gebracht in de wijze, waarop de distributie van de goedkoope margarine nu eenmaal is geregeld. Wel echter meent de Ned. R.-K. Middenstandsbond ver plicht te zijn, ernstige bezwaren te doet» hooren tegen een methode van distributie als waartoe de totstandbrenging van de Crisis Zuivedwet hier heeft geleid, en met klem te waarschuwen tegen een verdei gaan op dezen weg. De verplichte monging van de marga rine met natuurboter heeft de margarint duurder gemaakt. De behoefte werd ge voeld om voor bepaalde gezinnen het pro duct margarine onvermened beschikbaar te kunnen blijven stelen. Maar het resul taat van een en ander had niet mogen zi n, drt aan den distribueerdenden midden stand een deel van zijn oeconomisch werk- terrein werd ontnomen. Het is bekend, dat op verscheidene plaatsen de winkelstand getoond hoeft ei prijs Ó"p te 6tcllen de distributie van de margarine aan de. betreffende gezinnen te verrichten, ook al ontvangt hij daarbij voor zijn kosten en werkzaamheden gee nerlei vergoeding. De Ned. R.-K. Middenstandsbond meent intusschen dat do beschikbaarstelling van de goedkoope margarine alleen dan on juiste wijze zou zijn geregeld, indien do normale distribuant bij deze distributie zou zijn ingeschakeld gebleven met bc- hord van een normale vergoeding voor de kosten en den arbeid, waarmede de distri butie gepaard gaat. DELFTS POLITIECORPS. Wantoestanden? den Het Kamerlid Duys viaagt nister van Justitie: le. Is het den Minister bekend, dat rcedg geruimen tijd de toestand in het po litiecorps te Delft tot ernstige k achten heeft aanleiding gegeven, en dat deze in hoofdzaak zijn te wijten aan de wijze waarop'de burgemeester en de commissaris van politie met de belangen van dat corps omspringen? 2e. Bestaat er eenig verband tusschen deze misstanden en een betreurenswaar dige gebeurtenis, die dezer dagen in het politiecorps heeft plaats gegrepen? 3e. Is de Minister bereid, een grondig on derzoek naar een en ander in te stellen, het resultaat daarvan aan de Kamer mede te dee en en, indien daartoe termen mach ten worden gevonden, ten spoedigste in te grijpen, opdat aan hei bestaan van derge lijke toestanden terstond een einde worde gemaakt? (Bij de begrafenis van den dezer dagen overleden inspecteur, welke Zaterdagmor- gen te Delft plaats had, heeft de vader van I den overledene de collegialiteit m het corps i ernstig gelaakt en tevens medegedee d, dat I bovenstaande vragen zonder zijn niedewc- j ten of zijn goedkeuring zijn gesteld). EINDE VAN HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Heden is weer visch gekocht. In de Zaterdag te IJmuiden ge-houd-jn I vergadering van Vischhandelaren is beslo ten met ingang van heden (Maandag) voor loopig tot het koopen van visch over *c gaan. Dit besluit geldt voor de geheele ko mende week. Mocht de regeling in zake de afgitte van certificaten voor den uitvoer van versche zeevisch naar België en Luxein burg dan nog niet zijn opgeheven, dan zal wederom worden vergaderd, ten einde 1 den toestand nader te bezien. iiuo.uici omstaat uit arie omaeo VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De kwestie der rechtsgelijkheid van Duitschland opgelost. Duitschland zal naar de Ontwapeningsconferentie terugkeeren. le blad). Nieuwe instructies van Hitier. le blad). Geheime Organisatie in China, (le blad). BINNENLAND. Plannen van den Minister van Water staat. (lste blad). De Eerste Kan-er over de verhooging van opcenten op invoerrecht en accijnzen, (lste blad). Contingonteering van manufacturen, (le blad). Een mislukte roofoverval te Oldenzaal. (Gem. Bor. 3de blad). Eon ernstig gewonde bij het da!en van een Duitsche luchtballon onder Kwintsheul (Gem. Berichten 3de blad en Laatste Be richten), Vlasfabriek- en boerdorü-branden. (Ge mengde Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De vorst als spelbreker in de voetbal competities. België door Oostenrijk met 6—1 geklopt. Schepers wint het degen-schermkam- pioonschap van Leidon; Oiman nationaal florctkarrpioen. DE NIEUWE PASTOOK vAN SASSENHEIM. De zeereerw. heer Th. de Haan. Door Mgr. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot Pastoor der St. Pancratius- parochie te Sassenheim de zcoiecrw. heer Th. de Haan, Pastoor tc Maassluis. Pastoor de Haan werd geboren te West woud in 1882, priester gewijd in 1906. Achtereenvolgens was zijncerw. kape laan te Roelofarendsveen, Heem stede, Den Haag (St. Willibrurd), Amster dam (St. Willibrord buiten de Veste). In 1926 werd de nieuwe Pastoor van Sassenheim benoemd tot Pastoor te Maas sluis. In deze jaren heeft de Pastoor zich voor zijn parochie zeer verdienstelijk weten te maken, bijzonder door de verheffing van het aanzien, dat het kath. deel van Maas sluis bij de in grootc meerderheid Protes- tantsche bevolking genoot. Zijn krachtig beleid is een weldaad geweest voor do parochie. Van de hand van Pastoor De Haan zijn versohillende kerkboeken verschenen. Ook op apologetisch gebjed heeft de nieuwbe noemde zich onderscheiden. Het zal menigeen interesseeren tc ver nemen. dat Pastoor De Haan een broer ia van den gemeentesecretaris van

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1