VERSLAG DER TWEEDE KAMER. DONDERDAG 8 DECEMBER 193* DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Binnenlandsche Zaken Werkloozenzorg Wer loosheidsverzekering Volksgezondheid minister fi'uys de Beeren- b r o u c k heeft het dezen keer niet ge makkelijk met de verdediging der Begroo- ting van zijn Departement. Hij begon gis teren met de beantwoording van de 28 sprekers, die bij de zesde afdeeling werk verschaffing en steunver.eening het woord hadden gevoerd; bij de 9de afdeeling werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling was alwederom een half dozijn spre kers ingeschreven; en bij de tiende afdee ling waren het al niet minder dan 16. Aangezien Minister Buys de sprekers be antwoordde, zonder in zijne rede eenig ver band te leggen, moeten wij ons beperken tot de voornaamste punten. Het belangrijkste was wel de toezegging van den Minister, dat hij bereid was door middei van een kleine commissie van con- tact uit de Gemeenten, deze zelf te betrek ken in de beslissingen, die ten aanzien van steunverleemng en werkverschaffing moe ten worden genomen. Of hij ook het advies van den werklooshoidsraad zou kunnen in winnen, zou hij nader overwegen. Tot het geven van toeslag op de loonen in het landbouwbedrijf was de Minister niet bereid. Wegens de onafzienbare con sequenties die daaruit zouden voortgroeien. Bruggenbouw ter werkverruiming zal, zooals de Minister reeds vroeger mede deelde, wellicht worden ondernomen door particuliere maatschappijen, waardoor be spoediging van deze werken zou kunnen worden verkregen. Bebosschmg van duinen en andere ter reinen zal worden bevorderd. De Minister verklaarde zich een overtuigd voorstander der Gemeentelijke werkverschaffing waaraan ook hij de voor keur geeft boven centrale werkverschaffing. Hij zal de gemeentelijke werkverschaffing dan ook krachtig bevorderen; maar de centrale werkverschaffing kan niet geheel worden gemist wegens de onvoldoende ob jecten tot werkverschaffing in de Gemeen ten. De klacht, dat normale werken in werk verschaffing worden uitgevoerd, is slechts in schijn juist. In werkelijkheid geldt het hier werken, die anders dan een werkver schaffing door de Gemeenten niet zouden zijn ondernomen. Als voorbeeld noemde vSpr. de zweminrichting in 's-Hertogen- bosch, waarop men zich beroepen had. Het staat vast dat deze niet zou zijn onder nomen indien zo niet in werkverschaffing werd aangelegd. Dit hebben twee Bossche wethouders uitdrukkelijk in den Raad ge- vraatrd. Het denkbeeld van den Tomnel dat de Staat geld zou leenen, desnoods ge dwongen en dit geld weer zou uitleenen aan de Gemeenten ten einde zulk soort werken op normale wijze te doen uitvoeren, noemde de Minister wel aanlokkelijk doch onaannemelijk omdat het voor de Gemeen ten te groote lasten zou medebrengen. Ook met de uitvoering van groote openbare werken moet men voorzichtig zijn Wan neer werk als riojeeringen e.d. worden uit gevoerd in werkverschaffing geschiedt dit weliswaar onder toezicht der Nederland- sche Heidemaatschappij, doch de techni sche leiding berust dan bij de Gemeente lijke diensten of bij den Rijks Waterstaat. De Minister was van oordeel, dat de Gemeenten in niet geringe mate belang moeten hebbeen bij de werkloozenzorg en was op dien grond gekant tegen het maken van de steuhverleening tob een Rijkszaak alleen. Het te werk stellen bij de werkverschaf fing van meer dan een persoon uit een ge zin kan niet gebeuren op grond van de fi- nantieele bezwaren. Alleen bij zeer hooge uitzondering zouden, wanneer het zeer groote gezinnen betreft, twee personen uit een gezin te werk gesteld kunnen worden. Wel kan indien de vader te oud, te zwak of ongezond is een zoon in plaats van den vader te werk worden gesteld. Wat de bui- tenlandsche arbeiders aangaat, dit is een moeilijk punt. Het is de bedoeling tot re gelingen te komen met België en misschien ook met Duitschland. Men moet niet ver geten dat er in Duitschland 20.000 Neder- iandsche arbeiders werkzaam zijn en in België tusschen de 15 en 20 000. Ook hun belang moet in, hot oog worden gehouden. Cijfers omtrent vreemde arbeiders in ons land zijn niet bekend, wel echter in sommi ge bedrijven. Het aantal Belgische arbei ders in Zeeuws Vlaanderen is verminderd. De Minister kan niet afwijken van de gel dende regeling ten aanzien van den aftrek van kinderinkomsten en uitkeeringen krach tens de invaliditeitswet en de ziektewet bij de steunver.eening Wel wil hij verder overwegen of hij verder zou kunnen gaan dan het aftrekken van 2/3 der ouderdoms rente en of hij deze maatregel oók ten aan zien van de uitkeering bij ziekte zou kun nen toepassen. De Minister ontkende dat de loonen bij do werkverschaffingen te laag waren. Wanneer men ze vergelijkt met die in het bedrijfsleven, is dit zeker niet het geval. Hij zal nagaan of er iets voor de groote gezinnen kan worden gedaan. Hij overweegt den thans in Limburg en Noord- Brabant geldende kindertoeslag voor het geheele land in te voeren. In stemming kwam daarna de motie van Mejuffrouw de Jong ten aanzien van de wenschelijkheid van uitkeeringen voor vol wassen kinderen. De heer Kuyper (R.K.) legde daarbij een korte verklaring af waar in hij als zijne meening uitsprak dat inder daad iets voor de inwonende kinderen be hoorde te gebeuren, omdat deze meer geld aan de ouders kosten dan kleinere kindo ren. Hij zou echter tegen de motie stem men. De motie werd daarna verworpen met 49 tegen 27 stemmen. Bij de behandeling der afdeeling werk loosheidsverzekering, arbeidsbemiddeling kwam er alweer een nieuwe motie van den heer v. d Tempel (S.D.A P.) om de Re geering uit te noodigen de voorbereiding eener wettelijke werkloosheidsverzekering ter hand te nemen. De heer Korten- horst (JR'.K.) herinnerde er daarbij aan, dat bij een vorige gelegenheid reeds een motie was aangenomen zonder hoofdeliike stemming, waarbij de Reseering werd uifc- genoodigd zulk een verzekering in het le ven te roepen. Was het gewerscht thans een stap terug te doen, vroeg hij. Evena's de heer Korstonhorst vond ook de heer Kuiper (IR'K.) de geldende regeling voor de werkloosheidsverzekering nog zoo kwaad niet en zelfs een voorbeeld van alle an dere landen. Hij was echter geschrokken van sommige mededeelingen der Re-reering ten aanzien van p'annen om de bijdragen der arbeiders te verhoogen. Het einde van het debat was de mode- deeling van Minister Ruys, dat hij de zaak opnieuw bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig zou maken, wat dep heer v. d. Tempel aanleiding gaf tot het intrek ken van zijn motie Begonnen werd daarna met de afdeeling volksgezondheid waarbij o.a de heeren M a e n e n (R K.) en Kampschoëe (R.K.) het woord voerde en evenals de heer v. d. Berg (S D.A P.) ten sterkste aan drongen op vermindering van de rente der voorschotten aan de woningbouwvereni gingen. Door de verhooging dezer rente met een half percent heeft de Begeering alles wat zij ten aanzien van de huurver- mindering der arbeiderswoningen door hare loonspolitiek had bereikt wederom meer dan te niet gedaan. Over dit punt en over de verlaging van de subsidiën voor de Tuberculosebestrijding en de Malaria bestrijding in Noord-Holland zullen do tongen nog wel verder los komen. Er zijn alvast 2 moties, een van Mevrouw d e Vries Bruins (S.D A.P.) tegen de ver laging van den steun aan dë Vereeniging tot bestrijding der tuberculose en een van D r. V os tegen de schrapping van de sub sidie van de Malariabestrijding De Minis ter schijnt echter op deze punten niet tot eenige concessie bereid. BUITENLAND VAN HET VATICAAN DE PAUS BUITEN VATICAANSTAD. Om een museumingang te bezichtigen. Paus Pius XI heeft zich gisteren voor do dorde maal buiten Vaticaanstad begeven zij het ook slechts enkele stappen, en wel in de Prati-wijk van Rome, ten einde den nieuwen ingang van het Vaticaan-museum in oogenschouw te nemen. DE SCHULDENKWESTIE BETALEN OF NIET? Naar Havas -meldt, heeft Herriot met jeden der regeering een uitvoerig ondöi houd gehad over do op 15 Dec. vervallende schulden. Men weet nog niet officieel welk besluit de Ver. Staten hebben genomen en de regeering zet dan ook de bestudeering voort van de mogelijke oplossingen nJ. be taling zonder meer, betaling onder voor behoud, betaling in bons dio in consignatie zouden worden gegeven aan de Banque de France, weigering tot betaling of arbitrage. Do voor- en nadoelen van deze regelingen zullen worden bestudeerd, terwijl ook re kening moet worden gehouden met de be slissing, die Engeland zal nemen ia zaue de schuldenkwestie. Men verwacht, dat heden de Engelsche ministers MacDonald en Neville Chamber lain te Pa-rijs een bespreking zullen heb ben mei hun Fransche collega's Herriot en Germain-Martin. Voorts moet met de betaling door Frankrijk aan Engeland en de ratificatie van het accoord van Lausan ne rekening worden gehouden. De Fransche regeering wenscht de onderhandelingen over deze talrijke gecompliceerde proble men vóór 15 Dec. krachtig voort te zetten en bijgevolg wordt het zeer onwaarschijn lijk geacht, dat Herriot heden voor de Ka mercommissies zal verschijnen, om inlich tingen te geven over de sehuldenkwesties. Ook zal vermoedelijk het debat in do Ka mer, dat Vrijdag a.s. zau worden gehou den, worden uitcresteld. doch de regeenna zal pa.s een beslissing nemen, nadat Her riot voor de Kamercommissies zal zijn ver schenen. VOLKENBOND JAPAN EN CHINA. Nederlands gedelegeerde aan 't woord. Professor Moreco huldigde het werk der derlandsch gedelegeerde aan de algemeene discussies in de buitengewone volkenbonds vergadering over het Chineesch-Japansche geschil deelgenomen. Professor Moresco huldigde het wekr der commissie-Lytton, doch meende toch dat het oogenblik nog niet gekomen is, om het rapport-Lytton uitdrukkelijk te aanvaar den. Het zal zeker wel mogelijk zijn, een. beslist oordeel uit te spreken over eenige hoofdvraagstukken, o.a. of Japan in Sep tember 1931 in wettige zelfverdediging heeft gehandeld en of de Chineesche boycot ils een vreedzaam wapen is te beschouw*,.' doch op het oogenblik is het hoofdzaak aog een poging te doen, om de partijen tot overeenstemming te brengen. Mocht de verzoeningsprocedure niet sla gen, dan zou de volkenbondsvergadering, overeenkomstig artikel 15, paragraaf 4, ion rapport met aanbevelingen moeben uitbren gen, waarin ook de feiten zullen worden uiteengezet. Professor Moresco vermoedde, dat de commissie van negentien zal worden aan gewezen als het orgaan, om de verzoening te beproeven. De commissie zal dan moe ten worden aangevuld met de gedelegeer den van China en Japan en zoo mogelijk ook met die van Amerika en Sovjet-Rus land. Twee voorwaarden moeten echter aan de instelling van de verzoeningsprocedure ver bonden worden. Ten eerste moet het rap port-Lytton als grondslag voor de verzoe ningspogingen dienen en ten tweede zul len zoo lang geen definitieve regeling ge vonden is, de volkenbondsstaten Mandsjoe- koeo niet kunnen erkennen, zonder aan ar tikel 10 van het volkenbondsverdrag af breuk te doen. Verder hebben do vertegenwoordigers t'an de giroote mogendheden 't woord voerd en van de kleinere staten de gede legeerden van Griekenland, Denemarken, Guatemala, Spanje, Uruguay en Zwitser land. Opvallend was opnieuw het verschil in houding tusschen de gedelegeerden van Ie groote mogendheden en die van de meeste kleinere staten. De gedelegeerden van deze laatste groep hebben in groote meerderheid onomwon den een veroordeelinc van het Jaoansche optreden in het afgoloopen jaar uitgespro ken en gewenscht, dat de volkenbondsver gadering thans reeds een verklaring zou af leggen. dat op grond van de feitelijke be- verdediging heeft gehandeld en dat de staat Mansjoekoeo slechts een Japansch maaksel is. Professor Moresco heeft, zooals uit bo venstaande redevoering blijkt, in dezen een meer terughoudend standpunt ingeno men. doch ook hii heeft de erkenning van Mandsjoekoeo willen doen verbieden. De groote mogendheden daarentegen hebben zich van ieder scherp woord aan het adres van Japan onthouden en eveneens over de kwestie van de al of niet erkenning van Mandsj-oekoeo gezwegen. De onderstaatssecretaris, Eden, ant woordde, dat het ministerie van Buiten- landsche Zaken den Sovjet-gezant Mais- ky, po 28 Nov. om een onderhoud beeft gevraagd en dat er toen op is gewezen, I dat de moeilijkheden cn de gecompli ceerdheid van zekere kwesties, vooral die', welke betrekking hebben op den handel tusschen Sovjet-Rusland en En- i geland, binnenkort besproken moeten worden. Indien de Sovjetregeering wenscht, aldus werd gezegd, dat die pun- I ben worden besproken op een wijze, zoo- als tusschen bevriende regeeringen go- bruikelijk, dadn moet zij verontschuldi gingen aanbieden voor den inhoud van I een onlangs in de „Izwestija" versche nen artikel en maatre'/e'en nemen, dat in de toekomst dergelijke verklaringen werden belet (applaus op de banken dor regecringsaanhangers). Den gezant werd er tevens op gewezen dat wanneer de Sovjet-regeering voort gaat een dergelijke tactiek te du'den, daardoor het bereiken van een resultaat door onderhandelingen onmogelijk zou worden gemaakt, daar er verwarring zou ontstaan tusschen ccmmercicele onder handelingen en propaganda. De minister van Buitenlandsche Zaken voegde hieraan toe. dat aangezien op vroegere desbetreffende verklaringen geen acht werd geslagen, hij voor do laatste maal en categorisch herhaalde, dat het de politiek der Britsche regec- ring is de handelsbetrekkingen on een j permanente stAbiele basis te brengen en I dat hij hoopt, dat de Sovlef-reg<5PrLg in haar antwoord op dit pretest duideV'k zal verklaren hoe haar politiek ten aan zien van Engeland is. DUITSCHLAND DE RIJKSDAG VECHT WEER. NAZI'S EN COMMUNISTEN SLAAGS. Na schorsing keerde de rust weer. Alvorens de rijksdag tot de behandeling van de agenda overging, vroeg de commu nistische algevaardigde Sciineller net woord om meuedeehng te doen van het on geluk in de kunstzijaefabnek te Premnitz van ,de I. G. har benindustrie, waarbij een aantal arbeiders werd gedood. De rijdsdagleden vernieven zich hierbij van hun zetel, doch toen de spreker het on geluk weet aa-n het „uitbuitings-systeem', dat in de fabriek werd toegepast, en op agitatorische wijze verder bieef spreken, werd van verschillende zijden luide gepro testeerd. in de eenigszins bewogen stemming, die hierdoor ontstond, bezigde Schneller even later uitdrukkingen, die de voorzitter be- leedigend voor den rijkspresident achtte, zoodat hij Schneller het woord ontnam. De communisten protesteerden storm achtig hiertegen en te zelfder tijd ontstond ook op de tribune een incident. Een bezoeker, die zijn bijval met de rede van Schneller had betuigd, werd door an dere bezoekers van de tribune afgodron gen. De communistische rijksdagleden ontsta ken hierover in woede en eischten, dat ao tribune-bezoekers, die zich hieraan hadden schuldig gemaakt, verwijderd zouden wor den. Voortdurend riepen zij in koor: „Eruit, eruit". Ook bij de afgevaardigden der an dere partijen in de zaal ontstond groote verwarring. Vice-president Esser, die geen kans zag, de orde te herstellen, besloot de betrokken tribune te doen ontruimen en de zitting te onderbreken. Inmiddels waren de communisten achter het podium van het presidium om bij de banken der nationaal-socialisten gekomen en geraakten met hen in een handgemeen, waarbij eenige afgevaardigden verwondin gen opliepen. Rijksdagbeambten slaagden er tenslotte in, de vechtenden te scheiden en nadat het in do gangen nog geruimen tijd rumoerig was geweest, werd het allengs rustiger en keerden de meeste afgevaardigden in de zaal terug. Na een pauze van ongeveer drie kwartier heropende vice-president Esser de zitting met de mededeeling dat de rijksdagpresi dent inzake het zooeven gebeurde een on derzoek zal instellen en na afloop daarvan rapport zal uitbrengen. Zouden zich ver dere stoornissen op de tribunes voordoen, dan zullen alle tribunes ontruimd worden. Afgev. Torgler (comm.) verklaart, te moe ten protesteeron teaen het feit, dat in Ie wandelgangen van den rijksdag gewapende S.S.- en S.A.-lieden als hulopolitie van den rijksdagpresident fungeerden. (Lawaai bij de nationaal-socialisten en geroep „Onbe schaamde leugen!") Hierop wordt het debat over het door de nationaal-socialisten ingediende ontwerp inzake plaatsvervanging van den rijksprosi- dent voortgezet. ENGELAND RUSLANDS ANTI-ENG ELSCHE PROPAGANDA. Krachtig Britsch vertoog. In het Lagerhuis is gisteren tot de re geering een vraag gericht over de voort zetting van de anti-Britsohe propaganda i dor de sovjets. BRITSCH-INDIE GANDHI ZAL WRER HET ETEN STAKEN. Gandhi heeft gisteren een proclamatie gepubliceerd, waarin hij geheel Ind:'ë op roept om dden dag van 18 December te wijden aan de actie van de ooheffing der onaanraakbaarheid opdat er een einde zou komen aan de onderdrukking der paria's. In tegerstelling met zijn vorig besluit om te wachten wat het resultaat zou zijn van een te houden stemming, heeft Gandh'i thans besloten om een ma^nd in hongerstaking te gaan, teneinde te be werkstelligen, dat de tempel van Mala bar voor de paria's zal worden opergo- steld. BUITENL. BERICHTEN SLEEPBOOT GEZONKEN. Geheele bemanning omgekomen? De New-Yorksche sleepboot „Sand- beach", die nabij de kust van Labrador werkzaamheden verrichtte bij het wrak van don Britschen kruiser „Raleigh", is, naar men vreest, met haar bemanning van negentien koppen tijdens den storm van j.l. Vrijdag gezonken. Tot dusver zijn twee lij ken van opvarenden der „Sandbeach" ge vonden. TIEN SLACHTOFFERS TE PREMNITZ. Van de slachtoffers der ontploffing in de kunstzijdefabriek te Premnitz werden er nog drie vermist. Het blijkt thans, dat deze onder de puinhoopen bedolven zijn en om het leven zijn gekomen, waardoor het aantal slachtoffers tot tien stijgt. Omtrent het aantal gewonden loopen de berichten uiteen. Volgens sommige zijn zes perso nen zwaar gewond en verkeeren er vier daarvan in levensgevaar; andere maken melding van slechts vier gewonden, Het opruimingswerk is nog in vollen gang. MIJN-EXPLOSIE IN NIEUW MEXICO. Bij een ontploffing in een kolenmijn te Albuquerque (Nieuw Mexico) zijn acht mijnwerkers gedood. Men vreest, dat vele arbeiders zijn opgesloten. In een herberg door kolendamp bedwelmd. Vier „Wanderburschen" zijn Dinsdag morgen in een herborg te Landsberg in Oost-Pruizen door kolendamp bedwelmd. Toen zij gevonden werdon, waren twee hunner reeds bezweken, de anderen moes ten in zorgelijken toestand naar het zie kenhuis worden overgebracht. DE OORZAAK VAN HET KOUDE WEER. Sedert de vorige week is het zooveel kouder geworden, dat er aanleiding is daarvan de oorzaak na te gaan. Het ver- I schijnsel is niet beperkt gebleven tot de I naaste omgeving maar breidde zich gaan- i dewez over een groot gedeelte van Europa j uit. Plet volgde onmiddellijk op de zware I stormen, die in do eerste helft van de vo rige week over de Noordelijke helft van ons wereldeol hebben gewoed. Deze waren een gevolg van den sterken Zuid-Westelij ken luchtstroom, die over West-Europa woei en aanleiding gaf tot de ontwikke ling van diepe depressies. Deze depressies losten tusschen Zondag en Maandag vrij plotseling op en er kwam toen een zeer koude Noordelijke luchtstroom door, die eerst bij IJsland een sterke daling van de tem ei. ratuur teweeg bracht. Deze koude luchtstroom is vervolgens naar het Zuiden doorgedrongen en tegelijkertijd verplaat ste zijn stroomgebied zich naar het Oos ten. waarvan het gevolg was, dat de koude lucht ook ons land bereikte en do tempe ratuur deed dalen. Deze tocstrooming van koude lucht ver oorzaakte boven Midden-Europa een ge-> bied van hoogen druk, dat zich in de laat ste dagen belangrijk uitbreidde en van veel beteekenis voor den algemeenen weers toestand werd. Tegelijk werden de nieuwe depresbies, die in het Westen boven den Oceaan verschenen, teruggedrongen en werd een nieuwe, warmere Zuidelijke luchtstrctom het doordingen naar het Vas teland belet, waardoor het koude weei stand kon houden. Over het algemeen heeft deze verande ring een betere, zij het dan koudere weers gesteldheid gebracht Bij windstilte was het weer Dinsdag buitengewoon mooi voor den tijd van het jaar. De sterke Noorde lijke wind, welke gisteren doorkwam, maak* te echter de koude weer meer voelbaai. Deze toename van de windsterkte wees op versterking van het luchtdruk-verval en heeft in elk geval de beteekenis van krach tiger toevoer van kouden wind uit de Noordelijke deolen van Europa, waar thans sterke vorst beerscht. Daar het gebied van hoogen druk zich voornamelijk over de Noordelijke helft van Europa het sterkst ontwikkeld heeft is nu een algemeene weerstoestand ontstaan, die zeer gunstig is voor licht vriezend weer, dat wel zoo lang zal duren als de barometer stationair blijft. Er is nu alle aanleiding om de ver dere ontwikkeling van den algemeenen weerstoestand in het oog te houden, daar het hiervan afhangt of wij een vorstperio de van beteekenis of dooi zullen krijgen. AMERIKA DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING Nieuwe belastingen en bezuinigingen. Gisteren Is de Amerikaansche begroo ting over het budget jaar 1933'34 aan het Congres voorgelegd. Zij beloopt 4.218.808.344 dollar, waaronder 309 mil- lioen voor de marine en 27? millioen voor het leger, een vermindering van resp. en 16 mil'ioen. Er blijkt uit. dat met de ontvangst der o^r'ogssehnldbeta- lingen door de geallieerden rekening is gehouden. De openbare schuld was aan het einde van het bogrootingsjaar 1932 met 2.685 millioen toegenomen. Drasti sche bezuinigingen worden aangekondigd een nieuwe verlaging der ambten afn aai arissen i een prodnoentonbe^sting van 2K Pet. De begrooting is 580 mil lioen minder dan die van het vorig jaar. DE GELE KOORTS IN DEN FRANSCHEN SOEDAN. De correspondent van de Matin" te Da kar meldt aan zijn blad, dat de gele koorts in den Franscben Soedan zich hoe langer hoe meer uitbreidt en zoowel onder in boorlingen als onder de Europeesche be volking heerscht. Speciaal in de omgeving van Dakar en aan lien Boven-Niger heerscht de ziekte sterk. Het aantal slachtoffers dat aan de gevolgen is overleden, zou zeer aanzien lijk zijn. BRANDBOMMEN OP MEXICAANSCH GEBIED. Tijdens Amerikaansche manoeuvres. De Mexicaansche minister van Buiten landsche Zaken heeft te Washington een protest ingediend in verband met hot feit, dat ©enige huizen te La Juana in Neder- Californië door Amerikaansche vliegtuigen zijn gebombardeerd. Naar verluidt waren de vliegtuigen tijdens do Amerikaansche manoeuvres de grens overgestoken en had don zij brandbommen laten vallen. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN DENEMARKEN. Het aantal werkloozen in Denemarken is thans tot ver over de 150.000 gestegen. De Deensche minister-president heeft gis teren een commissie tot bestrijding van de werkloosheid geinstalleerd. Deze commis sie moet een reeks van plannen voorbe reiden, welke tot vermindering van de werkloosheid kunnen bijdragen. Hierbij is gedacht aan de droogmaking van verschil lende meren, terwijl voorts een wet zal worden ingediend tot verkorting van den arbeidstijd en verbod van overwerk Waar schijnlijk zal ook een leening worden op genomen, ten einde de uitvoering van ver schillende werken te financieren. Bloedtransfusie van lijken. Professor Balachowski, de directeur van het Instituut voor bloedtransfusie in Mos kou, heeft in den laatsten tijd schitteren de resultaten bereikt op het gebied van het conserveeren van bloed. Volgens een betrouwbare mededeeling, zou de Profes sor er in geslaagd zijn, om bloed geduren de drie weken te conserveeren, waarbij de uitwerking bij de transfusie even succesvol was. Thans is de profes sor druk bezig om bloedtransfusie toe te passen, waarbij het bloed der doode men sehen wordt afgetapt. Volgens een uitge breid ingesteld onderzook zou de lijkenin fectie eerst zes uur na den dood optreden: tot dan toe zou heb bloed dezelfdo eigen schappen hebben als van oen lovende mensch. Prof. Balachowski heeft bloed van lijken genomen en dat 14 tot 15 dagen ge conserveerd. Er is thans reeds een geval geconstateerd, dat dergelijk geconserveerd bloed van een doode door transfusie in het lichaam van een ernstig zieken patiënt werd gebracht, die na de bloedtransfusie weer genezen is. Thans zal deze nieuwe methode op veel ruimer schaal toepassing vinden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6