Z4ste Jaargang DONDERDAG 8 DECEMBER 1932 No. 7375 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET VEERTIG-JARIG JUBILEUM VAN HET ST. ELISABETHSGESTICHT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De stichting en groei van een R.K. Ziekenhuis WAT ER BEREIKT IS ^Gaarne plaatsen wen onderstaand ons toegezonden artiKel, naar aanleiding vau den veertig-jarigen zegenrijken arbeid van het St. Elisabetbs-Ziekenhuis te Leiden). Met belangstelling zullen talloozen in den lande en vooral in Leiden en omstre ken vernemen, dat het Sint Elisabetns- zieKenhuis op de Hooigracht op 9 dezer zijn 40-jarig besbaansieest herdenkt. We gens de treurige tijdsoms-tandigneden zal de herdenking zonder feestelijkheden, die hier zeaer mei misplaatst zouden zijn, ge schieden; de beteexems van zulk een ju bileum is eenter van zoodanigeu ingrijpen den aard, dat wij met de eenvoudige ver melding ervan en een gewonen geluk wensen aan het jubiieerende bestuur zeker onzen plicht niet geneel zouden toonen te kennen. Het lijkt ons niet van beiang ont bloot, voor we onze deelneming onder wooraen brengen, in de „Lcidsche Cou rant'' een overzicht geven van de geschie denis van 't ontstaan en den groei van dit ziekenhuis. Gelijk velen zich wellicht nog herinneren uit de zeventiger jaren en daarvóór ver zorgden toenmaals ook reeds enkele Eerw. Zusters de verpleging in huis van zieden, die op een R. K. verpleegster prijs stelden; deze Zusters waren aikomstig uit het Sint Elisabetnsgesticht te Breda, dat zich uit sluitend belastte met hvusverplegmg van zieken in maar ook ver buiten ha-re woon plaats Breda. Ook uit Leiden en omstre ken bei eikten haar vele aanvragen voor liaar heilrijk werk, waaraan herhaaldelijk werd voldaan, doch dat uiteraard aanlei ding gaf tot veel heen en weer reizen on vernes van kostbaren tijd. Om dit groote bezwaar te ondervangen werd door de Zus ters in overweging genomen een huis in te richten te Leiden en werd de goedkeuring daartoe verzocht aan mgr. Bots z.g., het toenmalige Hoofd van de Kath. parochiaie Leidsche gemeenschap. Deze verleende gaarne zijn goedkeurmg, doch achtte net beter, een inrichting in 't leven te roepen, waar zieken konden worden verpleegd en eventueele operaties zouden kunnen ge schieden. Juist was een zeer groot en goed gebouw op de Hooigracht beschikbaar ge komen door opheffing der particuliere school van mej. Prins, de z.g. „school van ruej. de Lange". De toenmalige algemeene overste van 't Bredasche Moederhuis, de Eerw. Moeder -Josephine, bezichtigde met architect Lijdsman uit Breda het pand, dat geschikt werd bevonden en aangexoent om het denkbeeld van mgr. Bots te verwezen lijken. Ongelukkig rezen er aanstonds eeni- ge moeilijkheden: voor de vestiging toch der Eerw. Zusters in Leiden werd ook de toestemming gevorderd van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, wijlen mgr. Botte- manne. Deze vreesde, dat de jeugdige con gregatie der Zusters Augustinessen uit Delft in haar groei zou worden belemmerd en de Bisschoppelijke goedkeuring werd dan ook eerst verkregen, nadat gebleken was, dat laatstgenoemde congregatie op het ver zoek van mgr. Bots geen Zusters beschik baar kon stellen binnen afzienbaren tijd voor de verpleging van zieken te Leiden. Men kon dus beginnen en9 Dec. 1892 arriveerden de eerste voor Leiden bestem de Zusters onder leiding van Moeder Aloy- sia, n.l. de Eerw. Zusters Pacifique, Willi- brord en Helena, namen haar intrek in t groote gebouw, dat met spoed was inge richt, belialve voor haar eigen doelmatige huisvesting, voor verpleging en zoo noodig en mogelijk operatie van zieken. Op 6 Jan- 1893 werd de eorste patiënte buitenshuis door de nu Leidsche Zusters verpleegd en 28 Maart d.a.v. verrichtte professor v. Iter- son de eerste operatie, een armamputatie, in het ziekenhuis op de Hooigracht. En de groei van deze voor Katholiek Leiden zoo noodige en begeerde stichting nam een aanvang. Reeds na verloop van een jaar was het ziekenhuis te klein en werd het aanliggende pand, het toenmalige verkoop huis van den heer Sonders aangekocht en gedeeltelijk bestemd voor verblijfplaats der Eerw. Zusters. Het andere gedeelte werd ingericht voor wijkverpleging. De Alg. Overs-te, Moeder Josephine te Breda, met haar durf en verziende blik, zag steeds uit naar vergrootingsmogelijkheden, liet meer dere belendende perceelen aankoopen, o.a. een wijnpakhuis der firma Keuls, een wo ning bewoond door de freules van Bommel, en het huis destijds bewoond door proiessur Jelgersma. In 1900 werd, in den bij de ge bouwen behoorenden tuin een afzonderlijk gebouw ingericht voor meer rustbehoeven- de patiënten en tevens voor lijders aan be smettelijke ziekten en naar den patroon voor deze laatste ziekten, den H. Rochus, het St. Rochusgebouw genoemd. Door de enorme toename van het aantal patiënten en de zeer in aantal toenemende operatie- gevallen werd dringend naar nieuwe uit breiding gevraagd. Eenigszins werd in die behoefte aan ruimte voorzien door het wijk- gebouw te verplaatsen naar de Middelste Gracht, waar een geheel "nieuw gebouw was gesticht, terwijl, aangezien ook de wijk verpleging zich sterk uitbreidde, 30 Oct. 1901 een tweede wijkgebouw werd gesticht op O os td warsgra cht 14 en later een derde in de Roerhavestraat 19. In 1907 bleek we derom uitbreiding op de Hooigracht hoog- noodig en werd besloten een geheel nieuw naar de toen geldende eischen destijds in gericht ziekennuis te bouwen. Under lei ding der architecten Bouwman en van der Laan werd het nu nog bestaande zieken huis gebouwd en 19 Nov. 1909 plechtig ge- opena en in gebruik genomen. Intusscken ging ook de huis verpleging buiten Leiden meer eischen stellen en werd in de behoef te aan wijkgebouwen voorzien te Uegsl- geest. Katwijk en Leiderdorp, waarheen de wijkzusters zich, afgeschrikt door weer noch wind, eiken morgen per fiets of tram heenspoedden. Heel duidelijk bleek Gods rijkste zegen op het werk der onvermoeide Zusters te rusten en op de Hooigracht begon men wederom gebrek aan ruimte en lokalen te krijgen. Het prachtige huis van dr. Stigter werd aangekocht en onder den naam van Mariabouw toegevoegd aan 't geheel, dat als een gebouwenmoloch nog lang niet ver zadigd was en het bestuur maar aldoor voor uitbreidingsmoeilijkheden bleef stel len. Doordat sommige gebouwen met tiet oog op een nieuwen voorgenomen grooten aanbouw werden afgebroken, o.a. het Sint Rochusgebouw en het oude bekende tuin huisje, waarin oude vrouwtjes rustig wa ren geïnterneerd, werd in 1925 een huis ge sticht aan de Nieuwe Rijn, dat wérd inge richt voor een nieuw Rochusgebouw, thans ook St. Jozefsgebouw genoemd en de ouden van dagen beneden, de lijders aan besmet telijke ziekten boven herbergt. Op de Hooi gracht werden intusschen diverse perceelen o.m. het huis van professor v. d. Vlugt, de Jansenistenkerk met Pastorie aangekocht en gesloopt en.... het terrein voor den nieuwbouw lag gereed. In 1926 begon met aan het groote nieu we complex en 9 Febr. 1930 is de nieuwe kapel met .aangrenzende ziekenzalen en Zusterhuis plechtig door Z. H. Exc. mgr. Aengenent ingewijd en geopend. Ook de linkervleugel, de z.g. klassekamers, is thans m gebruik genomen. Als nu straks, hopen we binnen niet al te langen tijd, het voor front zal zijn afgewerkt in aansluiting en overeenstemming met beide vleugels, zal Roomseh Leiden een eigen ziekenhuis heb ben, dat ook als gebouwencomplex een sie raad zal zijn en in overeenstemming met het onvolprezen werk, dat de Eerw. Zusters daarbinnen verrichten. Onnéodig te zeggen, dat de Eerw. Zus ters, deze heldinnen van de Roomsche Cha- ritas, waaronder er zijn, die zich, om een schril voorbeeld van voorheen en thans te geven, de primitieve touwlift, omhoog ge trokken door knechts, nog herinneren, zich verheugen in al het nieuwe, comfortabele, moderne, gerieflijke van installaties en io- kaliteiten, dat haar werk zoozeer verge makkelijkt. Grooter nog zal hare verheu genis zijn geweest toen zij voor 't eerst hare nieuwe fraaie kapel, waar zij voor 't H. Sacrament kracht afbidden voor haar moeilijk werk, betraden. Dooh het toppunt harer wenschen zal wel zijn bereikt, toen liet Z. H. Exc. mgr. Aengenent behaagde in 1930 een vasten Rector voor het ziekenhuis aan te wijzen, waar nu alle plechtigheden van onzen godsdienst binnenshuis kunnen worden genoten, in tegenstelling met den tijd, dat men zich moest tevreden stellen met wat een priesterstudent der Universi teit als helper in den nood kon aanbieden. Toen dan ook 15 Augs. 1930 de Z.eerw. heer Rector Reijnen door den H.eerw. Deken plechtig werd geïnstalleerd, zal dit zeker alle Eerw. Zusters tot een Te Deum-stem- ming hebben begeesterd. Voor den Z.eerw. Rector, die zich aan vankelijk moest behelpen met een paar ka mers in 't oude gebouw, dat 40 jaar gele den in gebruik werd genomen, werd een passend verblijf ingericht in het beneden gedeelte van het aangekochte en gerestau reerde woonhuis, annex wol- en sajetteu- magazijn met tuin van den heer Overduin. De bovenverdiepingen van dit huis zijn in gericht voor zieken. In 1903 werd begonnen met de opleiding 15 Juni 1905 behaalden in 't Academisch Ziekenhuis Zr. Gabriël z.g., Zr. Agnes, Zr. Huberta en Zr. Juliana het diploma A. Dit goede voorbeeld werd daarna geregeld eik jaar door andere Zusters gevolgd. Thans is het ziekenhuis erkend als eerste klas zie kenhuis en worden de examens intern af genomen, terwijl behalve voor diploma A ook 't examen voor diploma B (Kraamver pleegster) wordt afgenomen. Eigen oplei ding, eigen examen, eigen erkende diplo ma's ook hierin mogen we Gods zegen erkennen op het onvermoeide charitatieve werken, het voortdurend bidden der Eerw. Zusters, wier aantal, dat veertig jaar gele den vier was, thans is gestegen tot ruim honderd. In 1931 werd door de Alg. Overste, de Eerw. Moeder Assisia het initiatief geno men voor armen en minvermogenden de gelegenheid open te stellen tot opname tn het Roomsche ziekenhuis. Daartoe is opge richt de St. Elisabethspenning en zijn in Leiden en Omstreken gelden ingezameld voor dit edele doel. Moeder Assisia stortte als grondfonds een flink bedrag, de initia tiefneemster zag haar plan in uitvoering gebraoht en meer dan drie honderd armen en minvermogenden mochten sindsdien van den steun van de St. Elisabethspenning ge nieten ter geheele of gedeeltelijke bestrij ding der onkosten. De hier gememoreerde geschiedenis van het Sint Elisabethsziekenhuis onzer Sleu telstad, dat bescheiden begonnen thans met eere wordt geroemd, niet alleen in en om Leiden, maar ook ver daarbuiten, doet denken aan de gelijkenis van het mosterd zaadje, zegt ons wat een kiemkracht het zaadje heeft als God het wasdom geeft en het gekoesterd wordt door de lieflijke zon van menschenmin en naastenliefde, toe wijding en verantwoordelijkheidsbesef. De statistische gegevens van 't enorme aan'al patiënten, dat in die veertig jaar van die koesterende zon mochten genieten, zijn be kend, maar God alleen weet, wat op de credietzijde der Zusters is te boek gesteld aan liefde, vertroosting en bemoediging, Gods alleen weet, wat in die veertig jaar daor de Eerw. wijkzusters onder hare groo te mantels was verborgen, om ook lichame- lijken nood te lenigen in de arme gezin nen. Wij weten, dat ook God alleen in staat is dezen naar verdienste te beloonen, maar ook, dat het aan katholiek Leiden en om geving voest dank te betonnen voor de ze geningen die van de jubiieerende Zusters uitgingen. Wij zijn echter zoozeer over tuigd dat onze geloofsgenooten in dezen hun plicht kennen, dat we er niet eens op aandringen, doch het als vanzelf sprekend beschouwen, dat bij dit jubileum ontelba- j ren hunne dankbare harten zullen onenen in een vurig smeekgebed, dat God den i Eerw. Zusters het loon zal geven, dat haar i ten volle toekomt, dat Hij, Die groei en I bloei beveelt. Zijn zegen zal blijven geven aan het Elisabethsziekenhuis en aan al- len, die er moeizaam arbeiden of berustend lijden, dot de Gever aller gaven zeer velen j tot mildheid zal stemmen om den St. Eli- I sabethspenninnr rijkelük te gedenken, op dat hieruit voldoende lean gesteund worden elke arme of met aardsche goederen wei nig bedeelde, die voor opname in ons ju- bileerend ziekenhuis in aanmerking komt. V De rollende dubbeltjes. Wij willen een ander nu 'na laten zeg gen, waarop ook wij hebben gemeend vóóral in dezen malaise-tijd met nadruk te moeten wijzen en waarover wij dan ook al meer dan eens een en ander in ons blad hebben geschreven. Namelijk, dat het goed is, nu en vóóral ook nu, de dubbeltjes te laten rollen, maar dat wij, óók vooral in dezen tijd, wel degelijk verplicht zijn, om er op te letten, hoe en waarheen die dub beltjes rollen! Wij zijn niet absoluut heer en meester van ons bezit, volstrekt niet! De „N. Tilb. Crt." constateert, dat men van soberheid, nu nog, nu de crisis woedt, in ons land, niet zoo heel veel bemerkt! Maar het blad laat hierop dan volgen: Intusschen ma.g een opwekking tot so berheid niet zijn een aansporing tot schrielheid. Royaliteit is een christelijke deugd, maar royaliteit toegepast op goede dingen. De poorters der middeleeuwen, die in den goeden tijd met eenvoudige dingen tevreden waren, hadden geld voor de prachtigste kathedralen en zij bouwden dertigduizend gasthuizen voor de pestlij ders in ons werelddeel. Wie overtollige uitgaven vermijdt houdt over voor vele goede werken, en zij die rijk zijn en sober, ook al leven zij volgeijs hun stand, kunnen veel afzon deren voor werkelijk magnanieme din gen. En aldus komt de stelling over de ge- wenschte soberheid toch aan de andere stelling over het „geld laten rollen" ten beste: alleen maar het geld wordt beter besteed. Mogen wij hieraan toevoegen, dat juist deze maand, December, de gelegenheden, om het geld goéd te besteden, opdringt met Sint Nicolaas en met Kerstmis! Actieve winkeliers, die in dezen tijd den moed niet hebben laten zakken, zullen er dezer dagen wel in de courant op wijzen, hoe meu speciaal in Kerst-gaven zijn dub beltjes kan laten rollen, met een aange naam èn nuttig resultaat! Dit nummer bestaat uit drie btarien VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Nederlandsche gedelegeerde prof. Moresco over het Cbineesch-Japansche geschil. (2de blad). Opnieuw vechtpartijen in den Rijksdag. (2de blad). BINNENLAND. Bij de Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging van de Crisispachtwet, o.a. om te voorzien in de leemte, dat de wet niet op den tuinbouw toepasselijk is. (1ste blad). Overzicht van de vergadering van de Tweede Kamer. (2de blad). Een Nederlander- tot Missie-Bisschop benoemd. (ïste blad). Hedenmorgen is opnieuw brand uitge broken in de P. C. Hooft. (1ste blad). Boerenwagen op onbewaakten overweg te Baflo door den trein gegrepen. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. „Piet en Pijn" hebben de leiding in den Zesdaagsche te Keulen (3de en 1ste blad). Engeland wint met 43 den voetbal wedstrijd van Oostenrijk. (3de blad). 9 December a. s. herdenkt MGR. F. GEURTS, Apostolisch Vicaris van YuDg- pingfu, zijn 70en verjaardag. DE KATHOLIEKE PERS. DE AARTSBISSCHOP OVER DE BETEEKENIS VAN DE GEWESTELIJKE PERS. Het „Overijselsch Dagblad" tc Zwolle mocht van Z. H. E. den Aartsbisschop het volgend schrijven ontvangen, dat een helderen kijk geelt op het belang der ge westelijke pers: „Van ganscher harte deelen wij in de zorgen, welke u in deze moeilijke tijden drukken en Ons door u zijn kenbaar ge maakt. Wij doen dat des te meer omdat Wij groote waardeering koesteren voor het belangrijke werk, dat door u is verricht en voor de groote offers, welke u daarvoor hebt gebracht en nog brengt. Het ia Onze innigste overtuiging, dat het een groot ka tholiek belang is, dat uw blad toegang vindt in alle katholieke gezinnen van het ge- weet, waar u verschijnt Immers naa-st de groote re meer een algemeen karakter dra gende katholieke dagbladen, waarvan Wij de groote waarde volkomen beseffen, moet er toch immers plaats blijven voor een ge westelijke of lokale pers, die de bijzondere belangen van streek of gewest het best san behartigen. Afgezien nog van de gods dienstige beteekenis, die deze lokale pers heeft, is het algemeen bekend, dat het pu bliek, ook het katholieke, wil ingelicht wor den omtrent hetgeen er in de naaste om geving voorvalt. Zulk een gewestelijk blad alleen is in staat bij verkiezingen, bij te voeren acties, bij het behartigen van do belangen der katholieke bevolking de juis te leiding te geve-n. Een blad, dat in het gewest zelf verschijnt, vindt juist om zijn eigen gewestelijk karakter het gemakkelijk ste toegang tot de katholieke gezinnen, ook in die, welke tot dusverre van een katho liek blad niet-s wilden weten. Wij dringen daarom bij de geestelijkheid van uw ge west en bij alle strijders voor de katholieke belangen in Overijsel er met alle kracht op aan, dat zij gemeenschappelijk en een drachtig hun beste krachten inspannen om te bewerken, dat in alle parochiën uw blad worde ingevoerd en gelezen, ook in die gezinnen, waar men bovendien een grooter katholiek blad meent noodig te hebben. Om u van Onze hartelijke sympathie een bewijs te geven en u te bemoedigen en t.o steunen bij uw moeilijk werk, dat voor de zielen der geloovigen van zoo groote betee kenis is, verleenen Wij u en al degenen, die op welke wijze ook uw blad steunen, Onzen Aartsbisschoppelijken zegen, Ons voorne mend uwe personen en uw werk dagelijks aan God aan te bevelen". EEN NEDERLANDSCHE BISSCHOP. Pater H. J. Paulissen S.M.A. benoemd tot Bisschop. Bij de Afrikaanscke Mis-sie prokuur te Cadier-en-Keer (Limburg) is bericht geko men van de benoeming van den hoogeerw. pater H. J. Paulissen S.M.A. tot bisschop van Kumasi (Goudkust, West-Afrika), thans provinciaal van de Sociëteit der Afrikaan- sche Missiën van Cadier-en-Keer (Ncder- landeohe Provincie). Zijne Hoogwaardige Excellentie werd geboren te Wolder bij Maastricht den len November 1881. Hij vertoeft oogenblikke- lijk nog in Egypte voor een visitatiereif, waarvan hij tegen het cindo van deze maand wordt terugverwacht. BINNENLAND DE POLITIEK IN DEN AETHER. EEN TOEZEGGING VAN' MINISTER REIJ MER. Bij de behandeling van do Begrooting voor P. T. T. heeft minister Reijmer in de Tweede Kamer het volgende gezegd over de kwestie van de politiek in den aether: „Bij de verdecling van den zendtijd heb ik niet een verdeeling ingesteld naar po litieke richting'dat is nooit de grondslag geweest. Ik heb verdeeld naar dc geesten- stroomingen of levensbeschouwingen* „Ik heb ook de ervaring opgedaan, dat wat men meende te zijn geestesstroomingen vaak wordt gebruikt tegen de bedoeling en tegen den opzet in als politieke uitzen ding. Op de vragen, die verschillende ge achte afgevaardigden mij hébben gesteld, speciaal de heer Slotemaker de Bruine, verklaar ik mij bereid om het initiatief te nemen om te komen tot een zoodanige herziening, in het midden latend of Wets wijziging daarvoor noodig is, dat de poli tiek voortaan geweerd wordt. Ik zal na tuurlijk daarvoor in do eerste plaats het advies van den Radioraad moeten inwin nen, en ben van plan, daarvan aan de Ka mer mededeeling te doen."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1