.DINSDAG 6 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND ONTWAPENING. EEN NIEUW PLAN. Binnenhalen van bereikte resultaten. De eerste gedelegeerden van Duitsch- land, Frankrijk, lialië en Amerika zijn gisteravond te Genève de gasten va,n MaoDonald geweest bij het diner, tijdens hetwelk do eerste besprekingen over de •D ui teeth e gelijkheidskwestie hebben plaatB „gevonden. Na afloop van het diner zijn de des kundigen van deze landen bijeengeko men, om een plan uit te werken, dat een geheele verandering van de tegen woordige arbeidsmethode op ontwape- ningsgebied zal met zich brengen. De arbeid der deskundigen duurde tot bijna middernacht. Naar verluidde zal het plan hieruit bestaan, dat zoo spoedig mogelijk, over eenkomstig het Amerikaansche denk beeld, een eerste ontwapeningsconven tie zal worden gesloten, die slechts en kele punten zal regelen, die ook in de resolutie van 23 Juli vermeld werden. De taak der tegenwoordige ontwape ningsconferentie zou met het sluiten van deze conventie boëindigd zijn. Met deze conventie zal dan de zoogenaamde permanente ontwapeningscommissie in het leven worden geroepen en die zal dan vorder den ontwapeningsarbeid voorbereiden. Door deze methode zal het den Duit- schers mogelijk zijn, in deze commissie mede te werken en deel te nemen aan gelijktijdige besprekingen van de kwes tie van de gelijkheid en veiligheid, ter wijl zij daarentegen naar de tegenwoor dige ontwapeningsconferentie op de grondslagen van oen gelijktijdige be spreking van rechtsgelijkheid en veilig heid niet zouden kunnen terugkeeren. Het is echter nog niet bekend, of de Duitschers bereid zijn, dit middel te aanvaarden. Een dergelijke uitslag is wel te betreuren, doch zal thans niet meer zooveel onrust teweeg brengen als eenige weken tevoren het geval zou zijn geweest, aangezien de gebeurtenissen te Genève geheel in de schaduw worden gesteld door de dringende schuldenpro blemen en den algemeenen economischen toestand. Men meent, dat de ontwapeningscon ferentie verdaagd zal worden tot einde 1936, d.w.z. tot het tijdstip waarop de vlootverdragen van Londen en Washing ton herzien moeten worden. DUITSCHLAND AANVULLING VAN HET KABINET. Von Braun en Warmbold blijven aan- Officieel wordt medegedeeld, dat rijks president von Hindenburg op voorstel van rijkskanselier von Schleicher de rijks ministers prof. Warmbold en von Braun heeft gehandhaafd in hun functies van onderscheidenlijk minister van Econo mische zaken en minister van Voedsel voorziening en Landbouw. De houding der partijen. De verschillende fraeties in den Duifc- sohen Rijksdag hebben gisteren beraad slaagd over do houding welke zij tegen over den nieuwen politieken toestand zullen innemen. De sociaal-democraten zullen een motie van wantrouwen tegen de regeering indienen, omdat het kabi- net-Von Schleicher geen waarborgen biedt voor een principieel andere poli tiek dan die van de regeering-Von Pa pen. Het centrum zal toestemmen in een vrij langdurige verdaging van den Rijks dag, om de regeering de gelegenheid tot practisch werk te bieden. „De sterke kanselier". Do „Sunday Times" acht het een po litiek succes, dat Duitschland tenslotte een sterken rijkskanselier heeft gevon den. zoodat een einde aan de onzeker heid is gekomen. Afgewacht moet echter worden, of von Schleicher op den duur populair zal blijven. Indien hij den steun van den rijksdag niet krijgt, zal hij voor verder gaande maatregelen niet terug deinzen. Aangezien von Schleicher echter als de personificatie van de militaire rich ting in Duitschland geldt, zal hij, meent het blad, goed doen, deze beweringen te ontzenuwen door zijn buitenlandscho po litiek. Hij zal derhalve moeten bewerk stelligen, dat Duitschland naar de ont wapeningsconferentie terugkeert. Een mislukking van de ontwapeningsconfe rentie door do afwezigheid van Duitsch land zou Duitschland slechts verder iso- leeren en de ontwikkeling van het land voor iaren schaden. Den nieuwen rijks kanselier acht het blad verstandig ge noeg, om de samenwerking te Genève niet in gevaar te brengen. NAT.-SOC IALISTISCHE VERLIEZEN- Bij Thüringsche verkiezingen. Zondag zijn in Thüringen verkiezingen gehouden voor de districts- en ge meenteraden. Wel heel duidelijk bleek daarbbij, hoezeer door do vele verkie zingen van dit jaar do belangstelling bij de kiezers geslonken is. In sommige steden bedroeg de deelneming aan de stemming slechts G5 pet. Vrijwel overal gingen dan ook de absolute stemmen- cijfers van vrijwel alle paaien achteruit vergeleken bij de jongste Rijksdagverkie- zing van 6 November. Maar naar ver houding was de achteruitgang, evenals bij de verkiezingen in baksen, wederom het grootst bij de nationaal-socialisten, die in vele gevallen een kwart en meer yan hun totaal verloren. CHINA DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. De Chineezen op sovjet-gebied gevlucht. Het Chineesche leger in Mandsjoerije is op de vlucht geslagen voor de snel in Wes telijke richting naar Kbailar oprukkende Japanners. Onder bevel van generaal Soe Ping Wen, die hardnekkig weigert to onderhande.en over de bevrijding van 250 Japansche bur gers, die als gijzelaars gevangen werden gehouden, is het Chineesche leger, gedes organiseerd na het bombardement van Khailar, per trein langs den Chineeschen Oosterspoorweg op sovjetgebied gevlucht. China weigert met Japan te onderhandelen. Van Japansche zijde wordt officieel me degedeeld, dat de pogingen der Japansche regcering om met China tot overeenstem ming to komen over de Mandsjoerijsche kwestie, zijn mislukt. De Chineesche regee ring heeft alle onderhandelingen met Ja pan afgewezen. Men wijst er van Japansche zijde op, dat Japan de pogingen om tot nieuwe besprekingen met China te komen heeft gedaan op grond van de discussies over het Lytton-rapport te Genève, en dat zij door de houding van Nanking zijn mis lukt. Thans heeft de Japansche regeering haar legatie te Nanking opdracht gegeven, geen verdere onderhandelingen met de Chineesche regeoring te voeren. AMERIKA DRANKVERBOD NOG NIET INGETROKKEN. Geen tweederden meerderheid. Kort na de bijeenkomst van het Congres heeft het Huis van Afgevaardigden gestemd over de motie van den toekomstigen vice- president Garner, om het drankverbod in te trekken. Voor de motie werden uitge bracht 272 stemmen en er tegen 144, zoodat de motie niet de vereischte tweederden meerderheid op zich had vereenigd. Ge meld wordt dat de „natten" later zullen trachten de Volstead-wet in dier voege te amendeeren -dat de verkoop van bier wordt toegestaan, dooh men is van meening, dat de stemming van heden in elk geval een eind heeft gemaakt aan de mogelijkheid, dat het drankverbod gedurende deze Con- greszitting eenvoudig wordt opgeheven. DE HONGERDEMONSTRANTEN TE WASHINGTON. Ondergebracht in een concentratiekamp. Tengevolge van haar omvangrijke voor zorgsmaatregelen is de politie er in ge slaagd, de te Washington aangekomen werkloozen, noodlijdende farmers en com munisten in vrachtauto's en particuliere auto's zonder groote incidenten in een con centratiekamp aan den buitenkant der stad onder te brengen, waai zij door een sterke politiemacht dag en nacht worden bewaakt. De demonstranten mogen vandaag ieder afzonderlijk de stad in, doch optochten zijn verboden en rond het Kapitool is een ver boden zóne, welke door de politie is afge zet. BUITENL. BERICHTEN JAPANSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche torpedojager „Sawarabi'', die -900 ton groot was, tijdens een storm van zijn an kers bij het eiland Formosa losgeslagen is en naar volle zee is gedreven. In de buurt van Foechow is het schip gezonken. Het is nog onbekend, hoeveel menschen daarbij om het leven zijn gekomen. Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn slechts 14 leden van de bemanning gered. De admiraliteit heeft twee te Macao lig gende kruisers opdracht gegeven, zoo snel mogelijk naar de plaats van het ongeluk te stoomen. VIJF ARBEIDERS DOOR GASSEN GEDOOD. Bij Ajka in Transdanubië werden vijf ar beiders bij de reiniging van een bron door de uitstroomende gassen van een, in de bron gemonteerden benzinemotor gedood. Hun lijken konden geborgen worden. Door glas den hals afgesneden. Een 43-jarige man te Hamburg, die op zijn rijwiel een glazen transparant vervoer de, is in botsing gekomen met den aan hangwagen van een kolenauto. Daardoor stootte hij met zijn hoofd door den trans parant, zoodat hem de hals werd doorge sneden. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis iB hij overleden. STORMEN BIJ IJSLAND. Bij IJsland hebben de laatste dagen zwa re stormen geheerscht, waarbij een Duitsch visschersvaartuig in nood is geraakt. Door een stortzee werden drie leden der beman ning over boord geslagen. Een hunner is verdronken. AARDVERSCHUIVING IN STEEN GROEVE. Uit Dortmund meldt H.N In een steen groeve van de Portland-cementfabriek „Nordstern" kwamen groote aardmassa's in beweging, terwijl twee arbeiders bezig war ren een veldspoorweg te verleggen. Beide arbeiders werden door de aardmassa be graven. De een kon spoedig bevrijd worden, doch had een ernstige verwonding aan den voet opgeloopen, zoodat deze afgezet moest worden. De andere arbeider kon slechts als lijk worden geborgen. De oorzaak van liet ongeluk is waar schijnlijk te zoeken in de aanhoudende re gens van den laatsten tijd, waardoor do aarde in beweging is geraakt. BLOEDIGE BOTSINGEN TE ATHENE. Eén doode en vele gewonden. Op verschillende plaatsen van de stad Athene is het gisteren tot bloedige botsin gen tusschen stakers en politie gekomen. Eén persoon werd gedood en vele gewond Er hebben eenige arrestaties plaast gehad. De regeering heeft aan de stakers een ul timatum gericht, waarin geëiseht wordt, dat de arbeid Dinsdag wordt hervat. Wordt aan dat ultimatum geen gehoor gegeven, dan zullen de stakers zonder termijn wor den ontslagen. Twee vrouwen op openbaren weg beschoten In den afgeloopen nacht zijn de 46-jarige Erna Sommerfeld en haar 23-jange dochter Helene op den straatweg die van het sta tion Wuhlheide naar Biesdorf-Zuid voert, door een 50-jarigen man beschoten. De man .had de beide vrouwen naar den weg gëvraagd en liep toen voor ze uit op een afstand van ongeveer 10 M. Plotseling trok hij een revolver en loste zes schoten op beide vrouwen. De oudste werd door drie schoten ernstig gewond terwijl de dochter slechts een schampschot aan den schouder kreeg. De dader vluchtte in het aan den weg grenzende blosch. Wat anderen er van zeggen PLATTELANDERS, KENT UW PLICHT! Toen ik bemerkte, dat de heer M. P. v. d. Weyden uit Noorden in uw blad van 2 dezer terugkwam op mijn ingezonden stuk van 28 Nov. U., veronderstelde ik natuur lijk, dat hij zou reageeren op datgene, wat door mij daarin naar voren werd gebracht. Niets is echter minder waar! Een ge heele kolom gebruikt de heer v. d. W. om iets te betoogen, waarover wij het volko men eens zijn, nd. de slechte economische toestand ten plattelande. Op de bewuste vergadering te Bodegraven heb ik hem al gezegd, daarvan diep doordrongen te zijn en met mij alle bewoners van het platte land, zoodat deze kolom dus werkelijk be ter besteed had kunnen worden. Ik verneem echter niets van den heer v. d. W. over de kernkwestie, nJ. de onre glementaire en ongeoorloofde wijze, waar op de bekende actie van de R. K. boeren en tuinders wordt (of werd?) gevoerd. Ook bestrijdt hij niet mijn uiteenzetting over het onderhoud met den voorzitter van het Partijbestuur, inr. Geseling, zoodat ik mag aannemen, dat hij van de juistheid van mijn beweringen overtuigd is. Hiermede komt echter zijn veranderde houding wel in een eigenaardig licht te staanl Wat nu de zaak zelf betreft: denken de heer v. d. W. en zijn standgenoöten, dat de slechte economische toestand van de boe ren en tuinders zal worden verbeterd, in dien er maar meer practischo boeren en tuin ders in de Kamer komen? Hij is zelf toch wel van het tegendeel overtuigd! De crisis tooh beperkt zich niet tot ons land en tot de boeren en tuinders 'alleen, maar is in ternationaal en omvat alle gruepen der samenleving, 'n feit, dat tot vele boeren en tuinders, naar het dikwijls sobijnt, nog niet voldoende is doorgedrongen. Onze Re geering kan op do werkign van die crisis dus maar een zeer bescheiden invloed uit oefenen met haar crisis-niaatregefen. En wat deze maatregelen betreft, tal van cri sis-maatregelen ten opzichte van land- en tuinbouw zijn genomen bij Algemeeue Maatregel van Bestuur, zoodat de Kamer hierover weinig of geen zeggenschap heeft, ook niet, als er meer practischo boeren of tuinders in de Kamer zouden zitten. Hier kan zeer zeker evenveel, ja meer, bereikt worden door de organisaties als L. T. B. ea. Laten dus alle R. K. boeren en tuinders beginnen zich hierbij aan te slui ten, want hoe grooter uw organisatie, hoe grooter uw macht. Ziet maar eens naar de N. C. B. en dè Belgische Boerenbonden. En dat, o.a. door den voorzitter van de Haarlemsohe L. T. B., .het Tweede Kamer lid de heer Kampschöer, steeds voor de be langen van het platteland wordt gepleit en heel wat wordt bereikt, hebben we nog dezer dagen kunnen lezen in het verslag van de vergadering van den L. T. B. to Haarlem, waar Rector Kok hierover bet een en ander heeft verteld. De heer v. d. W. zegt, zich niet verplicht Ui gevoelen mij iets te vragen omtrent de kwestie van de vertegenwoordiging van de R. K. boeren en tuinders. Dit is slechts waar, voor zoover de eisehen redelijk zijn en binnen de juiste perken blijven, anders zal, niet ik alleen, maar zeer velen met mij, zich daar ongevraagd mee bemoeien. En om de zaak nu concreet te stellen: er zijn twee mogelijkheden, n.l. de R. Iv. boeren en tuinders gaan accoord met de vermoedelijke bezetting van do 2 Kamer zetels in onze Kieskringencombinatie, zoo als ik die laatst als zeer waarschijnlijk aan gaf, maar wenschen bovendien de derde zetel ook nog te doen bezetten door een vertegenwoordiger der boeren, en tuinders. Of: men laat de derde zetel aan de andere groepen, waarvan er ook nog wel enkeie menschen in onze Kieskringen-combinatie Leiden, Dordreoht, Friesland en Groningen wonen, doch wensoht voor de twee eerste zetels een andere bezetting dan de ver moedelijke. Nu kan de omschreven zetel veilig buiten beschouwing blijven, zoodat alleen over blijft een van de twee vrije zetels, welke plaats thans door den heer Kampschöer, den voorzitter van den L. T. B., wordt be zet. Laat men daar dan eerlijk voor uitko men, maar niet op ongeoorloofde wijze actie voeren en de candidaatstelling voor bereiden. Ik voor mij wil wel verklaren, dat ik, en met mij zeer vele andere, aan iemand, die bewezen heeft iets ten voordeele van het platteland in Kamer en Commissies te kun nen presteeren, verre de voorkeur geef bo ven de een of andere onbekende grootheid, die zijn geschiktheid nog moet bewijzen. En laat de heer v. d. W. nu niet ko men vertellen, zooals hij in zijn ingezonden stuk doet, dat hij ook het oog heeft op an dere Kieskringen, want ieder, die <le fei ten ziet, weet, dat het brandpunt der actie hier in onzen Kieskring is en dat men dus hier verandering wenscht. Laten de R. K. boeren en tuinders zich echter nog bezinnen en matigen in hun ac tie, en doordrongen zijn van de groote moeilijkheden, waarvoor Regeering en Volksvertegenwoordiging zich zien gesteld, moeilijkheden, die niet zullen worden opge lost, al zou onze geheele Tweede Kamer fractie uit practische boeren en tuinders bestaan. Daarom, R. K. boeren en tuinders, kent niet alleen uw recht, maar ook uw plicht 1 H. J. VAN DF ^OLL. Bodegraven, 3 Dcc. 1932. De Actie der Boeren en Tuinders. Langeroar, 2 Deo. 1932. Geachte Redactie, Nogmaals zij mij eenige plaatsruimte vergund op het schrijven van den heer v. d. Poll, naar aanleiding van uw nummer van 28 Nov. over „Wat is er in Bodegraven ge beurd". Volgens den heer v. d. Poll blijkt kan er verschillend over gedacht worden, of de actie der boeren en tuinders toelaat baar is. Er zijn nog meer kiosvereenigin- gen, waar werd aangedrongen de actie voor de R.-K. boeren en tuinders op het platteland te steunen, doch de voorzitter wist met een handigheidje mee te deelen, dat de gelegenheid tot candidaten stellen straks voor ieder open stond. En waar ook bleek, dat hij weinig voor do actie gevoel de, zou zeker ook de heer v. d. Weijden daar niet in de kiesvereeniging zijn toege laten. Dat is dus verschil van opvatting van wat te Bodegraven geschiedde. Ik ver moed echter, dat ook daar de heer v. d. Weijden in de gelegenheid zou zijn gesteld. Het komt mij echter voor, dat de heer v. d. P. zonder eenige reden wat al te angstval lig is uitgevallen. Al zou het zijn, dat en mr Goseling en het bestuur der Kamer-Cen trale afwijzend tegenover deze actie ston den, dat wil nog niet zeggen, dat de actie niet gemotiveerd, of niet toelaatbaar zou zijn. Hij was daarom wat al te erg (al wascht u uzelven in onschuld, den heer v. d. Weijden, die zooveel voor de nooden van de land- en tuinbouw voelde, en dit doet, ik zou haast zeggen, op een al te be scheiden wijze, op dien bewusten avond, onverdiend politiek te willen afmaken. Als er ooit in de geschiedenis van ons land pe rioden van welvaart voortkwamen, dan wa-' ren het mijns inziens wel de land- en tuin bouw en veeteelt ed voornaamste oorazken waaruit de welvaart voortvloeide. Als het de land- en tuinbouw en veeteelt goed ging, liep alles van een leien-dakje, ook de middens tand, industrie on arbeider waren mede van de partij. De Tuinderij schreef dan ook voor enkele jaren, dat de land- en tuinbouw, van zoo'n geweldige beteekenis was voor ons land, dat het nationaal inkomen, direct, of uit arbeid in in verband staand© vakken uit de opbrengst van den grond genoot niet minder dan 1100 millioen bedroeg. In zoo'n tijd spreekt men dan ook, het gaat den boer en tuinder goed, om niet van overvloed te spreken, en leeft men op het platteland genoeelijk en tevree. Sindsdien zijn de zaken gekeerd. Lage prijzen, geen prijzen, overproductie waren aan de orde van den dag. Machteloos staat men tegen over het monster van de crisis, en er zullen op het platteland maar weinigen zijn, die niet onder de crisis lijden. Het zijn echter de land- en tuinbouw en middenstand, die onbeschermd het crisisleed met geduld te dragen hebben Doch waren 't niet de land en tuinbouw, die in oorlogstijd een gedeel te van de oogst voor vastgestelde prijken met liefde hebben geofferd voor land en volk? Thans is het weer de land- en tuin bouw, die voor een zeer groot gedeelte de crisisdruk voor zijn rekening heeft, maar thans ten koste van have en goed. van het zweet van den land- en tuinman. Ten kost? van hen, waar men beslag legt on veiU®- peld, voor sociale lasten, en achterstallige belastingschulden of ander© instellingen, die beweren daarop recht te hebben. Ten koste van hen die in oorlogsti'd met liefde offerden en thans via 't armenkantoor naar de gemeente worden verwezen, om Zater dags enkele guldens te ontvangen, om in het allernoodigste levensonderhoud (brood) te voorzien. Leest of hoort men dan niet, dat in de R. K. Boeren- en Tuin dersstand wekelijks als hoofdstuk met vet gedrukte kop te lezen staat: „Do bittere nood in den Tuinbouw". Weet de heer v. d. P dan niet, dat dezen zomer op de demon stratieve vergadering van den L. T. B. te Haarlem door een der tuinders gezegd is: „Dat moet men eens niet de ambtenaren probeeren". En terwijl men do mond vol heeft over democratie, en onder allerlei omstandigheden in alle toonaarden wordt gezongen over het herstel der maatschap pij, gebaseerd op de grondslagen van naas tenliefde en rechtvaardigheid, valt de land- en tuinbouw ten offer. Crisisleed en crisiszorgen, is het lot van den land- en tuinbouwer, om, als gevolg daarvan, niet van den middenstander-arbeider op 't plat teland te spreken. Daarom is het juist, dat ik voor den beer v. d. Weyden opkom, om dat deze het op zoo'n juiste, bezadigde wij ze weet ten berde te brengen en waarom men practische afgevaardigden moet heb ben. Vroeger zou ik mij niet geïnteresseerd hebben voor speciale land- en t.uinbouwcan- di-Iaten (ik herinner nog goed dat dr. Hoffman op de Kamer-Centrale wees op de naieelige gevolgen van standen vertegen woordiging), doch men ziet thans meer en meer in, dat andere standen ten offer val len bij ontreddering en achterstelling en gemis aan invloed van de land- en tuin bouw. Ik kom dan ook tot do conclusie, dat men als speciale land- en tuinbouw-afge- vaardigde evengoed een broeden kijk op andere zaken in 's lands belang en partij kan hebben. En waar de heer v. d. P. be toogt over het steeds verder gaan met. specialisceren. blijkt dat de heer v. d. P. geen al te ruimen kijk heeft op het gebied van land- en tuinbouwcandidaten. U spreekt in t algemeen, als het over mid- denst-andscanaidaten gaat. toch niet welk vak of beroep zoo iemand uitoefent. Ik zou zeggen, daarover behoeft u zich niet zoo ongerust te maken. En wat betreft de viif heeren door u genoemd, welke de land en tuinbouw vertegenwoordigen, daarbij is slechts een specialiteit. Och, in het alge meen blijkt wel, dat deze het gevoel heb ben, dat de land- en tuinbouw wordt bena deeld. Wat de inhaligheid van v-d.W. en zijn standgenooten betreft, zij opgemerkt, dat ik op het standpunt sta, dat wij zullen ijve ren in het belang van de R.-K. Staatspar tij, doen alle plattelanders zullen oproepen te werken, allen voor een, en een voor al len, voor zoover dit mogelijk is practische candidaten te verkrijgen voor land- en tuinbouw met een veelzijdige, kennis, ook voor andere takken van welvaart, wat niet alleen land- en tuinbouw, doch ook mid denstand, industrie en arbeiders in alle opzichten ten goede komt. Overigens ver wijs ik den heer v. <L P. naar de driestar van 22 Nov. over „Afgevaardigden uit eigen kring". Met dank voor plaatsing, A. C. HOOG ER VORST. Langeraar. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Gisteren stond terecht L. J. B„ uit Zoeterwoude, wegens overtreding van de Rijkswegenbelasting. Verdachte was aangehouden onder de gemeente Stomp- wijk. Bij onderzoek bleek, dat B. zonder geldige wegenbelastingkaart reed. De Rijksadvocaat mr. Veegens eischte ƒ15 subs. 15 dagen hechtenis. Overeenkomstig de eisch werd B. veroordeeld. Gisteren stond terecht H. uit Wasse naar wegens overtreding van de Rijke wegenbelasting. Verdachte was aangehou den door een tweetal agenten van Politie te Wassenaar. Bij onderzoek bleek dat H. zonder geldige wegenbelastingkaart reed. De Rijksadvocaat mr. Veegens eischte 5 eubs. 5 dagen hechtenis. Overeenkomstig de eisch werd H. veroordeeld. STOQMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS (uitr.) arr. 3 December te Penang. TA BI AN (thuisr.) vertr. 4 Dec. van Be- lawan. TAB INT A (thuisr.) pass. 2 Dec. Perim. KON. HOLL. LLOYD. MUNSTER (uitr.) arr. 2 Dec. van Ru Janeiro. KON. NED. ST00MB. MIJ. BOSKOOP (thuisr.) arr. 2 December te Panama. BOSKOOP (thuisr.) vertr. 2 Dec. van Cristobal naar Curasao. LUNA vertr. 3 Deo. van New-Tork n. W.-Indië. PERSEUS arr. 4 Dec. van Amsterdam te Kopenhagen. RHEA, Valencia naar Amsterdam, pas seerde 5 Dec. Gibraltar. KON. PAKETV. MIJ. N. HOLLAND, vertr. 3 Dec. van Bris bane naar Adelaide. HOLLAND-AFRIKA LIJN. NI EU WK ER K arr. 4 Dcc. van Amster dam te Bremen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, van Orleans n. Rolt vertr. 3 Dec. van Havana. BOSCHDIJK arr. 4 Dec. van Rotter dam te New York. DAMSTERDIJK, Rotterdam n. d. Pa- cifickust vert. 1 Dec. van Punta Arenas. DELFTDIJK, Rott. naar San Francis co arr.è 4 Dec. te Londen. NICTHEROY, Vanc.-Rotta arr. 3 Dec. te Liverpool VEENDAM, Rotterdam-N. York, pass. 4 Dec. Lizard. VEENDAM, Rotterdam naar New-York vertr. 4 Dec. van Southampton. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN. GROOTEKERK (uitr.) arr. 4 Dec. te Karachi. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. ARENDSKERK (uitr.) pass. 3 Dec. Ouessant. OUDERKERK vertr. 5 Dcc. van Am sterdam naar Hamburg. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK (uitr.) vertr. 3 Dcc. v. Bordeaux naar Teneriffe. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, Amsterdam-Java, arr. 5 Dec. te Sa bang. CLYTONEUS, Batavia-Amsterdam ver trok 3 Dec. van Marseille. DOLIUS vertr. 2 Dec. van Faumouth naar Java. IDOMENEUSl Japan-Rotterdam vertr. 4 Dec. van Port Said. PEISANDER, Amsterdam-Swansea pass 4 Dec. Lizard. POLYDORUS, Liverpool n. Batavia, pass. 4 Dec. Perim. POLYPHEMUrt, Batavia-Amsterdam, arr. 5 Dec. te Belawan. SARPEDON, Japan-Rotterdam vertr. 3 Dec. van Tsingtao.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6