UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 1 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. 5 OEGSTGEEST. Boekhoud-cursus. Gisterenavond is door den Weled. heer A. Colijn, lid van het bestuur der afd. Uegstgeest e.o. en toe gevoegd Commissaris der Boekhoudcursus met een korte toespraak de ander leiding van oen heer H. M. Verhulst, accountant, hier te stede, staande cursus in Bedrijfs administratie voor aangevangen verklaard. Een 15-tal cursisten waren aanwezig, weike direct daraop met het opnemen vau notities, e.d. aanvingen. Aan het einde dezer 1ste cursusavond van 2J/2 uur, werd door den leider mede gedeeld, dat tot uiterlijk 14 December a.a. (den 2den cursusavond) nog eenige leden- cursisten kunnen toetreden, en het aantal cursusavonden, gezien de vrij groote be langstelling tot minstens 6 avonden is uit gebreid. Het was hem mede aangenaam geweest ook een 2-tal dames-cursisten te mogen aantreffen. WASSENAAR. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden bedraagt deze week 345. Geboren: Bart Marinus, z. v. M. I. de Wit en C. W. Visser. Adrianus Petrus Willem, z. v. G. P. W. Slats en E. M. van Steen. Jacobus Cornelis Bernardus, z. v. J. P. Brederode en T. G. Peters. Overleden: Anna Canera Nijssen, 56 jaren, geh. met J. J. Lagerberg. Justus Cornelis Duurkoop, 41 jaren, geh. met A. M. J. de Lorijn. Helena Christina Ver- heijen, 43 jaren, ongeh. Ondertrouwd: J. Voskuijl en B. W. M. A. Cappe.le. H. J. Nusselder en B. A. Quak. H. Schokking en1 W. E. Benthem Sypkens. Gevestigd: A. V. Greis geb. Ferger. van Hattingen, Hoogeweg 5; J. C. de Geus, van Alphen aan den Bijn, Windlustweg 9; W. Trawa, van Bottrop, Binnenweg 7; E. Flech, van Datteln, Backershaegenlaan 14; J. S. Jansen, van Geleen, Schouwweg 78; W. Gostinski, van Den Haag, Schouwweg 78; E. Albrecht, van Voorburg, Papègaaien- Uan 6; F. J. Nachtweij, van Oldenburg, Schouwweg 106; M. G. A. v. d. Ham, van Zoeterwoude, Waa.sdorperlaan 13; L. C. Schoonderwoerd, van Haastrecht, Langstr. 109; F. H. Boltjens, van Voorschoten, Adrianastra^t 2; A. E. Aussems, van Bot terdam, Konijnenlaan 47; E. E. Blase, van Den Haag, Duinvoetlaan 28; H. Brinkert, van Arnhem, Kerkhout 19; E. Weberova, van D enHaag, Bijksstr.weg 494; M. J. Vol- water, van Woubrugge, Kerkstraat 31-33; M Weber, van Den Haag, Rijksstraatweg 494; W. C. Remmerswaal, van Den Haag, Waalsdorperlaan 21; J. C. van V elzen, van Leimuiden, Langstraat 38; H E. Zuider duin, van Den Haag, Dr. Leijdsstr. 22; K. Mann, van Den Haag, Raaphorstlaan 12. Vertrokken: C. Anker en vr. naar Valkenburg Z.H., Valkenburgscheweg 17; O. C. van Soldt en vr., naar Den Haag, Ternootstraat 2; Wed. A. J. Ivoppeschaar geb van de Ven Sauveur. naar Den Haag, W. de Zwijgerlaan 9; A. O. Lorzing, naar Den Haag, Wassenaarscheweg 155; J. Ho- genelst, naar Reeuwijk D. 58; E. Bonowski, naar Den Haag, le van den Boschstraat 39c L. Hannemann, naar Den Haag, Belg. Plein 4; J. Verhoef, naar Hillegersberg, Dorp straat 69; J. J. A. Canjels. naar Maasbree, Broekstraat 14 Blerick; A. Zonderop en gez., naar Voorburg, Broekslootkade 34; Jhr. J. W. E. de Sturler, naar Zeist, Kra- kelingweg 3; O. Pichler, naar Den Haag, Sweelickplein 14; D. Schoehuys, naar Haar lem, Leidschevaart 380; L. Höfl, naar Den Haag, W. van Outshoornstraat la; Wed. E. G. A. L. ter Haar geb. Traisinet naar Den Haag, Viviensstraat 92; J. C. Pape.ard en vr., naar Den Haag, Ieplaan 6; P. v. d. Boer en vr., naar Zwolle, Lindestraat 27; A. L. Fevre, naar Oosterhout, Groenestr. 116; F. Eilerts naar Driebergen. VOORSCHOTEN. Vertrek van den Rev. Father J. Smit. Gistermiddag had een zeer bijzondere plechtigheid plaats in onze parochiekerk. Te half drie had een plechtig Lof plaats, gecelebreerd door den priester-missionaris J. Smit van de congregatie van Mill-Hill en geassisteerd door de weleerw. heeren L. Brabander, kapelaan alhier en J. Does- wijk, daar de Rev Father J. Smit naar zijn Missie ging vertrekken. Groot was de belangstelling van de pa rochianen bij het afscheid van dezen Mis sionaris, die zijn verre reis ging aanvaar den om het Evangelie te gaan verkondigen aan de heidenen Na het Lof sprak de zeereerw. heer P. Meyer, pastoor der parochie, een woord van afscheid tot dezen jongen Missionaris, die met blijdschap en vreugde dit groote offer bracht voor zijn Heiland en wensohte hem een voorspoedige reis toe en hoopte dat het hem gegeven moge worden, na lan gen tijd te hebben gewerkt, in deze zelfde kerk te mogen terugkeeren tot vreugde van zijn ouders en familieleden. Daarna werd het reisgebed gebeden en ontving de missionaris van de aanwezige priesters den zegen, waarna de missionaris zijn reis aanving. De standplaats van Z.Eerw. is Basau- kusu in Belgisch Congo De collecte die de Missionaris Zondag J.l. in onzp parochiekerk heeft gehouden, na zijn afscheidspreek, heeft opgebracht de som van 350. Moge het hem gegeven zijn nog veel te kunnen verrichten voor de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde. Daadwerkelijke steun aan de tuinbouw bedrijven en tevens werkverschaffing. Zooals we reeds met enkele woorden hebben bericht is door medewerking; van B. en W. een regeling in het leven geroepen die beoogt de tuinbouwbedrijven te steunen en tegelijk werk te verschaffen aa-n bij het arbeidsbureau ingeschreven ar beiders. Velen zullen zeer gaarne een en ander van bedoelde regeling vernemen. Re denen waarom wij hieromtrent een uittrek sel geven uit die voorwaarden. Het rijk en de gemeente verleenen aan den tuinbouwer, die daarvoor in aanmer king komt, een bijdrage van 75 pet. in de loonen, welke hij betaalt voor het diep- delven van zijn land. Onder diepdelven wordt verstaan een extra-bewerking van het land. Eveneens kan een bijdrage van 75 pet. worden verleend in de loonen, te betalen voor het baggeren en afsteken van slooten en greppels, mit» er sprake is van extra- werk, dat door de tijdsomstandigheden an ders niet zou geschieden. Aan deze steun verleening zijn de volgen de voorwaarden verbonden: 1. Alleen werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners (één uit een gezin), aangewezen na verkregen toestemming van de inspectie voor de werkverschaffing te Noordwijk, mogen worden tewerkgesteld. 2. Er zal zooveel mogelijk in acooord moeten worden gewerkt, tegen een zooda nig loon, dat bij flink werken gemiddeld 0.32 per uur of 15.a 16.per week kan worden verdiend. 3. De eventueel nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden zul len in acht moeten worden genomen. 4. Deze regeling is voorloopig van kracht tot en met 31 December 1932. Zij, die meenen voor een bijdrage in aan merking te kunnen komen, gelieven zien ten spoedigste ter Gemeente-Secretarie tusschen 9 en 1 uur te vervoegen, alwaar desgewenscht meerdere inlichtingen wor den verstrekt. Tevens kan men inlichtingen inwinnen bij de Tuinbouwcommissie die is ingesteld door B. en W. Leden van deze commissie zijn de heeren: H. Grimbergen, J. v. d. Perk, T. Noort, Joh. Meijer met J. A. Col- lette als secretaris. Legesverordening. Een uittreksel uit de legesverordening laat zien wat trouw lustigen hebben te betalen na de wijzigiug dezer verordening. Wanneer de voltrekking plaats heeft in de trousvzaal: op Zondag of daarmee ge lijkgestelde dagen 200.Op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag vóór 1 uur n.m. 10.—. Op iiinswag, Woensdag en Vrijdag na 1 uur n.m. 20.Op Donderdag vóór 1 uur nan. 30.Op Donderdag na 1 uur n.m. 40.Wanneer de voltrekking plaacs heeit- in de Raadzaal: op den Zondag or daarmee gelijkgestelde dagen 300.Op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag voor 1 uur 30.na 1 uur 40.Op Donderdag voor 1 uur n.m. 60, na 1 uur 80.Wanneer de voltreleking buiten het gemeentehuis plaats vindt 100.Het sub I en II van in dit artikel genoemde recht is slechts voor de helft verschuldigd door minvermo genden en in het geheel niet door onver- mogenden, mits deze personen, ten genoe gen van B. en W. aantoonen, dat zij om gewichtige redenen, hun huwelijk wenschen te doen plaats hebben op andere tijd of an dere wijze, dan zijn aangewezen voor kos- telooze huwelijksvoltrekking en die vol trekking plaats heeft voor n.m. 1 uur in de trouwzaal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onveilig duin. De terreinen achter de Rijksschietbanen zullen volgende week wegens het schieten met scherp onveilig zijn: op Dinsdag tot en met Vrijdag van voorm. 9 uur tot nam. 2 uur. Eerst als de roode vlaggen zijn ingehaald is het terrein weer veilig. St Nicolaas. Aan de kinderen der St. Jozefschool kunnen we meedeelen dat be richt is ingekomen van St.. Nicolaas waar in hij schrijft Maandagmiddag in het Paro chiehuis te zullen arriveeren en daar gaar ne met de kinderen komt kennis maken. De kinderen mogen er gerust op rekenen, dat dit wel iets meer zal zijn dan een ge wone receptie. Hij sohrijft ook dat de kleine kinderen gerust hun moeder mogen meebrengen. Tuinbouw. Alhoewel het er enkele weken geleden voorstond of men in het tuinbouw- en bloembollenbedrijf dit sei zoen al zeer laat gereed zou zijn met de werkzaamheden-, en wel voornamelijk door het zeer slechte weer in de maand Octo ber, de maand November al zeer goed weer gaf. Daardoor kon geregeld worden doorgewerkt en is men met het planten al zeer ver gevorderd, ja sommigen zijn zelfs met het dekken al gereed. Binnenkort ko men de trekkers in actie. Voor de vroeg ste soorten, de Due. van Thol, is de laatste weinig animo om te trekken. Als regel was dit verliesgevend. Doch ook van de an dere variëteiten is, naar algemeen wordt beweerd, aanzienlijk minder voor de trek- kerijen opgeplant dan normaal het geval is. Schijnbaar is men, gezien de uitkom sten van vorige winter, bevreesd voor een herhaling van den winter van 1931. Met de tuinbouwproducten ging het den laat- sten tijd redelijk goed. Er is althans geen reden tot klagen. Abnormaal lage prijzen worden voor geen enkel product betaald. Do voornaamste artikelen, als bloemkool, uien en breekpeen gaan zelfs voor bevre digende prijzen. Zulks kan in den tegen woordige tijd maar zelden worden gezegd. Voor uien was de markt zakkend, doch verwacht wordt dat zulks van tijdel ijken duur zal zijn. De. St. Nicolaasweek geeft als regel geen vlugge groentenhandel. Vooraanstaande personen op tuinbouw en bloembollengebied bespraken de vraae of evenals op vele andere plaatsen in de omgeving, het ook hier wenschelijk was, een afdeeling op te richten van den Bond van kleine bloembollenkweokers in Zuid- Holland. Men kwam, na deze bespreking echter tot de conclusie dat de noodzakelijk heid hiervan niet zoo gemakkelijk kan wor den aangetoond. Immers bestaan de bedrij ven hier zoo goed als allen uit gemengde bedrijven, tuinbouw-, bloembollenteelt. En waar een commissie tot behartiging van do belangen der tuinders, de belangen de zer tuinders steeds heeft bepleit en dit nog steeds doet met succes, is het moeilijk aan te nemen dat dezelfde personen, want het zijn ten slotte alle, of bijna allo, dezelfde menschen, dat diezelfde personen nog eens in andere kwaliteit steun door te werkstel ling van werkloozen enz., zouden verkrij gen. Vandaar dat deze personen geen me dewerking kunnen verleenen, tot oprichting van een afdeeling als bovengenoemd. Iede re steun moet ten slotte toch ook weer komen uit de zakken van anderen. RIJNSBURG. Tuinbouw. De handel liep deze week wel tamelijk vlot doch de aanvoer gaat geleidelijk aan verminderen. Vooral van bloemkool is de aanVoer van weinig betee- lcenis meer. Wat nog kwam in de goede kwaliteit bracht goed geld op. 1ste soort van 8.5013.70, tweede soort van 2.40 4.30. Uien gingen niet zoo vlug als vori ge week met iets verlaagde prijs van 4.10 1.40 per 100 kg. Roodekool bracht ge makkelijk van 6X08.10 op, gelekool van 4.907.10, breekpeen ging in de beste soort graag weg tegen 3.104.60 per 100 kg. De aanvoer van andere produc ten is van geen beteekenis meer. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTEBEGROOTING 1933. (V ervolg). Als vergelijkingscijfer nemen B. en W., die, welke voorkomen in de begrooting voor 1932 zooals die bij de aanbieding werd vastgesteld. Voor den gewonen dienst be liep zij in eindcijfer in ontvangst en uit gaaf 874.012.54. Voor 1933 waren B. en W. genoodzaakt om aan uitgaven meer te ramen 274.065.11. Daaronder is een be drag van 2040.43 voor de bedrijven, 3418.79 als belegging van rente van het Waarborgfonds inzake Woningbouw en 10.000.aan voorschotten aan ambtena ren, welke ook in ontvangst voorkomen en dus op de begroeting geen eigenlijken in vloed hebben. Dat is samen 15.459.22. Blijft dus over 25S.605.89. Dit bedrag was noodig voor verplichte of noodwendige uitgaven. Daaronder is, om de meest be langrijke cijfers te noemen, begrepen: voor .rosten kiezerslijsteh en veriezingen l3oo voor rente en aflossing 16.527.50; voor subsidie algemeen armbestuur 29.000. voor werkloozenzorg 178.252.34 (waarte genover 96.234.92 meer in ontvangst staat dan in 1932); voor subsidie aan werk- loozenkas en 13.000.voor hoogere uit- keering aan het Grondbedrijf, mede in ver band met de nieuwe beheersverordening 4000.terwijl voor onvoorzien in ver band met het provinciaal voorschrift dat de raming daarvan 5 pet. behoort te we zen van het totaalcijfer der gewone uitga ven 13.577.03 meer uitgetrokken is. Deze cijfers vormen samen een som van f 255.656.87. Daarbij komt nog een bedrag van 2949.02, zijndé verhoogingen ver deeld over een dertigtal posten der be groeting die hier niet afzonderlijk behoe ven te wrden genoemd ,maar die niet ge meden kunnen worden. Is dus samen 258.605.89. Tegenover deze noodzakelijke verhoogingen zijn B. en W. bedacht ge weest op ernstige bezuiniging, en hebben deze tot het uiterste doorgevoerd aldus hun schrijven aan den raad. Met inbegrip van eene verlaging van kindertoelage vcor de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren en werklieden tot op de helft, welk een voordeel leverde van 688.de verlaging van de rijwieltoelage van 50. op 30.25.op 15.hetwelk een voordeel gaf van 340.en de schrap ping, eventueel vermindering van verschil lende subsidiën, hebben B. en W. de ra mingen voor 1932 verlaagd met 58.928.34. Onder dit bedrag is 10.000.begrepen dat in 1932 nog was geraamd wegens stor ting in het Waarborgfonds inzake Wo ningbouw, terwijl 8000.minder op het stratenfonds werd uitgetrokken. De rest is gevonden voor rond 5800.op hoofd stuk II (algemeen beheer); 6425op hoofdstuk III (Openbare veiligheid); 4260 op hoofdstuk IV (volksgezondheid); 1510 op hoofdstuk V (volkshuisvesting); 9575 op hoofdstuk VI (openhare werken); 105 op hoofdstuk VII (eigendommen niet voor den Openb. dienst bestemd); 3000.op hoofdstuk VIII (par. 2 openb. gew. lager onderwijs); 665.idem (openb. uitgebr. lager onderwijs); 3475.op idem (bijz. gew. lager onderwijs); 1185.op idem (bijz. uitgebr. lager onderwijs); 100.op idem (bijz. buitengew. lager onderwijs); 45 op idem (onderwijs niet vallende onder de voorgaande posten); 1200.op idem (middelb. onderwijs); 1175.op idem (nijverheids onderwijs); 555.op idem (onderwijs niet vallende onder voorgaande posten); 90.op hoofdstuk IX (onder steuning aan behoeftigen); 370.op hoofdstuk XI (handel en nijverheid); 1000 op hoofdstuk XII (elastingen)405.op hoofdstuk XIV (kasvoorzieningen) welke correspondeert met oen verlaging in ont vangst In verband met bovenstaande merken B. en W. op dat ondersoheiden subsidiën zijh geschrapt of verlaagd (reeds door on« gepubliceerd). Wat de uitgaven aangaat 16 er dus deze situtatie: er is een verhooglng vergeleken bij 1932 van De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen; de heer van I Leeuwen was met kennisgeving afwezig. I De .Burgemeester als voorzitter, tevens secretaris, leest na opening de notulen Ier j vorige vergadering, welke onveranderd I worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat door Ged. St. do begrooting 1932 voor het G. E. B. ie goed gekeurd, terwijl door ditzelfde College het besluit tot verlaging der huur van de ar beiderswoningen is verdaagd. Het Centraal Archief etc. heeft den Bur gemeester bezooht, en nogmaals gevraagd deze gemeente als lid te doen toetredeu, waarvan de kosten thans slechts 5.per >aar bedragen. Nog eens worden voor- en nadeel nagegaan, met resultaat dat men geen lid wordt. Besloten wordt lid te worden van de af deeling Zuid-Holland der Veroeniging van Nederl. Gemeenten. Aan A. wordt vrijstelling van schoolgeld verleend weegns het niet verschuldigd zijn van belasting. Op diens verzoek wordt goedgevonden, dat Bader voortaan ook brandstof ten be hoeve der gemeenteinstellingen zal leveren, en wel ter verdeeling onder de drie han delaars in de gemeente door B. en W. Goedgevonden wordt do vervoerkosten voor hot volgen van den cursus door den gemeente-veldwachter, voor rekening der gemeente te nemen. Belastingverhooging. De gemeentebegrooting voor 1933 wordt hierna ter vaststelling ter tafel gebracht. De voorz. deelt mede, dat met een bc- lastingverhooging van 10 op 80 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting, deze nog niet sluitend is gekregen in dien zin, dat onvoorziene uitgaven niet geraamd is op 5 pet. van het totaal-uitgaafbedrag, zooals de provinciale voorschriften dit eischen. Niemand verlangt na het in de vorige vergadering gesprokene omtrent deze be grooting, meer het woord, waarna deze al gemeen wordt vastgesteld. De begrooting voor het G. E. B. 1933 wordt eveneens vast gesteld. Tot plaatsvervangend lid van het stembureau in de vacature-Breedijk wordt met vier stemmen benoemd Jac. Slinger land, die zijn benoeming aanneemt. Hierna deelt de voorziter mede, dat de Minister onze steunregeling voor work- loozen*oveneens van toepassing heeft ver klaard op werklooze bouwvakarbeiders, en in dier steun derhalve eveneens 25 pet. Rijksbijdrage wordt verleend; aangevraagd is een hooger percentage van bijdrage, waarover de correspondentie nog gaande is. Een viertal steunverzoeken worden in gewilligd. Op verzoek van Bon en W. do Graaf wordt goedgevonden de achterstalli ge bondscontributie to betalen, mits dit van steun wordt ingehouden. Naar aanlei ding van een verzoek van W. de Graaf om contributietoeslag wordt besloten vanaf 5 Dec. a.s. aan steuntrekkende kostwinners een wokelijksche toeslag te verleenen van 50 pet. der contributie tot een maximum van 30 oents. Op een verzoek van Rijne- ker en van W. de Graaf en 4 anderen om beschikbaarstelling van brandstof waar omtrent in de vorige vergadering reeds af wijzend werd beschikt wordt thans weer afwijzend beschikt. Na lange bespreking wordt besloten aan nict-gcorganiseerden, zijnde kostwinners, 1.5C per week minder steun te verleenen dan aan georgianiseor- den, aan alleen-wonende kostwinners niets minder, terwijl dit voor inwonende kost gangers 1 minder zal zijn. Op een verzoek van W. do Boer om toe slag voor den bij hem in dienst zijnde ar beider wordt afwijzend beschikt, omdat welke naa^p ook aan dezen steun wordt gegeven het toch neerkomt op steun aan het bedrijf, hetwelk door den Minister uit drukkelijk is verboden; dit wordt wel al gemeen betreurd, en zal dan ook onder do aandacht van den Minister worden ge bracht, en kan het alsnog worden toegela ten, zal dit nog geschieden. Bepaald wordt, dat steun zal worden verleend in den een of anderen vorm gedu rende de 6 komende wachtdagen voor re glementair rechthebbenden uit een werk- loozenkas gedurende de eerste dagen van December. Op oen verzoek van P. van Tol om 3.75 voor versleten fietsbanden, wordt afwij zend beschikt. In verband met een circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken over ontwik kelingscursussen voor werkloozen, komt men algemeen tot de conclusie, dat hier voor in deze gemeente niets kan worden 274 065.11; daarvan wordt gedekt door met de uitgaven verband houdende ont vangsten 15.459.22 en 96.234.92; er is een besparing van 58.928.34. Samen 170.642.48. Er blijft dus nog te voorzien in 103.422.63 aan meerdere uitgaven. Hiermede komen wij aan de ontvangsten waarop wij nader terugkomen. De wind in het spel. Terwijl de be stuurder bij een klant vertoefde, hielp de wind gistermorgen een handje mede om een bakfiets, geladen met groenten van den groentehandelaar V. langs den Gouw- sluischeweg, in een langs dien weg gelegen sloot te doen verhuizen. Als gewoonlijk le verde dit voor de eigenaar een belangrijk schadepostje op. Door omstanders werd het zaakje op den kant getrokken. BODEGRAVEN. Huldigingsavond Kapelaan van Kessel. Toen do groote Patronaatszaal tot iu alle hoeken gevuld was, trad de Jubilaris onder het zingen van een Welkomstlied bin nen, waarna Pastoor Lühn in een geestige i toespraak dank en hulde bracht voor ai I hetgeen de Kapelaan in Bodegraven had tot stand gebracht en in bloei wist te hou- 1 den. En lest best: het geschenk van de j Parochianen in couvert. Namens de verschillende sociale vex een i- gingen sprak voor het Patronaat de heer Hoeks, voor de Hanzevereeniging de lieer van der Heijden, voor de Josephgezellen de heer v. Nieaerk en voor de jongste vereen.: de L. T. B. voerde het woord de heer de Vos. Voor den Volksbond sprak voorzitter Steenbeigen hartelijke woorden van erken telijkheid voor het vele, dat de Geestelijke Adviseur in het belang der leden had ge daan. Pastoor Keet uit Ottersum feliciteer de ook nog eens op haxtelijke wijze zijn oud- I Kapelaan. j Toen kwam het glanspunt van den avond: „Wat niet sterven kon". Het zware stuk want dat „Wat niet sterven kon nu maar niet zoo n alledaagsch tooneelstuk is, zal toch zeker niemand ons betwisten dat moeilijk werk dan, is door de verschil lende tooneelisten op meesterlijke wijze vertolkt. Vooreerst kende ieder z'n rol in de puntjes, de grimecring was tot in de I finesses verzorgd, door den kapper A. de I Jong, en de décors waren in één woord perfect. Er ontbrak niets aan. I Dat door de verschillende speler» goed, I ja uitmuntend gespeeld is, bleek wol uit j het feit, dat de geheele zaal meeleefde. De j verschillende contraeten, waaraan dit too- 1 neelstuk zoo rijk is, werden af en too op een wijze weergegeven, dat het menigeen, beter nog, dat het zeer velen moeilijk viel als doodgewoon toeschouwer den gang van I het spel te volgen. Hot spel stond op hoog I peil. Daverend applaus toonde aller in stemming. Het behoeft dan ook niet te verwondo- I ren, dat juist de Jubilaris woorden van echte waardeering sprak voor het gegeven spel. Natuurlijk kregen ook do parochianen een vriendelijke dankzegging voor het pa- rochieele cadeau, voor alles wat zij gedaan hadden om in hem, niet den persoon, doch den prioster te eeren. Het was al laat, toen we huiswaarts keer den, doch met de voldoening, dat de eerste huldigingsavond van Kapelaan van Kessel in alle opzichten was geslaagd. Gisterenavond werd de 2e huldigings avond. gehouden, welks inhoud ongevoor hetzelfde was als den len avond. Na do opening door den Pastoor bracht den heer Stolwijk, namens de tooneelver „Een dracht'', de Jubilaris hulde en dank en bood als 'n kleine herinnering een prachtigo bloemenmand aan. Na het 2e bedrijf sprak de Pastoor enkele woorden tot de too neelisten en wel voornamelijk tot den heer v. Rossum, die niet alleen de hoofdrol had te vervullen, doch tevens regisseur was, en feliciteerde hem met het behaald succes. Als blijk van erkentelijkheid mocht dc heer v. Roasum een groote bloemenmand in ont vangst nemen, waarna de heer v. Rossain enkele toepasselijke woorden sprak tot den Jubilaris. Aan het einde gekomen, bedank te de Jubilaris voor alles en alles, waarna men te ongeveer half 12 huiswaarts keerde. WOERDEN. De eerste winterlezing welgeslaagd. Het mag voor het comité tot organiseo ren van winterlezingen een voldoening zijn, dat de eerste lezing van gisteravond oen zoo groote belangstelling heeft getrok ken. Do zeereorw. Pater v. d. Snoek, gar diaan van het Franciscaner klooster alhier opende dezen eersten avond met een harte lijk welkomstwoord tot het groote getal aanwezigen, in 't bijzonder tot den spre ker den zeereerw. Pater Dr. Pauwels O.P. uit Zwolle, waarna de spreker de kathe der betrad tot het houden zijner rede „Echt en valse-h!" De eerw. spreker zegt, dat hij zal behandelen echte eg valseho godsdienst, echt en valseh bovennatuurlijk leven. In zijn inleiding vertelt spr. over het z.g. geestesleven der Indianen, en Dajaks. Die Indianen en Dajaks nemen hun ge loof zeer ernstig op aan de geesten. Dat. is een treurig geloof. Voor zulk een geloof hoeft men niet. naar hen t.o gaan, maar we vinden zulk een namaak geloof ook hier in Nederland. Het zijn bijv. theosofie en spiritisme. We moeten deze niet op een belachelijke wijze bezien. Een groot verschil is dit geloof met het Christelijk geloof. Ons geloof is een bovennatuurlijk geloof. Hef is een mysterie. Wanneer wO gelooven dat God onze Vader is: God, do vader van een schepsel! Meerdere van do- ze mysteries geeft spr. aan. Dergelijk ge loof vinden sommige mensohen dwaas, ouderwetsch. Wat leeren de Theosofen over den mensch? Zij zeggen daar is geen ziel in den mcnsch, maar de mensch heeft volgens hen zcv<4i lichamen. Wij Katholieken zeggen dat we oen ziel hebben. Na dit leven is er nog een ander leven. De Theosophen zengen, dat als de mensch iets kwaads of goeds doet, dan zullen zij «laar ook dé gevolgen van onder vinden. Als zoo'n mensch sterft, raakt li ij eenige van zijn lichamen kwijt. Later krijgt hij er weer terug. Na 2000 jaar komt hij weer in een ander lichaam terecht en daar zullen ze onder vinden of ze hun loon of straf hebben. Zijn wij, aldus spr., er niet beter aan toe, als we gelooven dat bij den dood ons lichaam vergaat., maar God ons zal beloo- nen of straffen, daar onze ziel niet sterft. Spreker wijst op de verlossing van het menschdom door Christus en de wereld, leeraar, die volgens de Theosophen zou ko men, aangekondigd door zijn profetes. Het was Krisnaniurti. Maar na twee jaar ver dween deze leeraar. Wat moet een Theosoof gelooven van

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5