t 't3s weer» alles van WAALS ^iet! DONDERDAG 1 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WINTERTIJD EN SCHILDERSBEDRIJF Het Comité voor rcgularisatie en werk verruiming in het sckudersbecirijt, samen gesteld uit de Bonden van sciulderspa- troon-s en schildersgezellen, schrijtt ons net volgende Er is reeds meermalen op de groote weridoosheid, welke ook het schildersbe drijf teistert, gewezen. Deze werkloosheid heeft nu een nooit gekenden omvang aan genomen. Van de ongeveer 16.000 a 17.000 scmldersgezellen in ucn lande is nu wel zoo ongeveer de helft werkloos, in de groote steuen is het percentage nog hooger en be draagt in sommige gevallen bijna 00 pet. De scluiderspatroons hebben over het alge meen geen werk en zij, die nog personeel in dienst hebben, zien zich voor de noodza kelijkheid geplaatst ook dat nog te ont slaan. De vooruitzichten zijn ongunstig niet alieen voor den aanstaanden winter, maar ook voor het volgend voorjaar. Er is geschreven en gesproken over de te hooge loonen in het bouwbedrijf en ook in het schildersbedrijf. Afgezien van ae vraaf of inderdaad van te hooge loonen kon worden gesproken, een vraag die thans niets meer ter zake doet kan erop wor den gewezen dat op voorstel van de regee ring de loonen ook in het schildersbedrijf zijn verlaagd. Patroons- en arbeidersorga nisaties zijn het in deze met elkaar eens geworden. De opvatting was deze, dat de hooge èoonen verruiming van werkgelegenheid feouaen tegenhouden. Welnu, dan zou bij de intreding der loonsverlaging mogen worden verwacht, dat deze werkverruiming wordt verkregen. Doch wij verstaan het dat het niet aanstonds tot iedereen doordringt hoe het in cLit opzicht is gesteld. Wij begrijpen het dat het maatschappelijk leven nog wei andere zorgen brengt dan alleen de vraag, of men aan zijn huizen schilderwerk in uit voering kan geven. Ir h is er alle reden voor het publiek om ooit hieraan de noo- dige aandacht te wijden. Het werk van den schilder heeft tot taak uwe woningen in goeden staat te houden; verweering en ondergang tegen te gaan. Het werk van den scuilder heeft nog een andere taak: Het dient tot versiering van woning, openbaar gebouw en stadsbeeld. En daarom mogen de schilders een beroep op het publiek doen. Stelt het onderhoud van uw woningen niet langer uit. Er is een slagwoord dat alles zegt: „Laat tijdig ver ven, gij voorkomt bederven!" terwijl het ook de moeite loont kenins te nemen van dat andere slagwoord: „Verf en vernis maakt duurzaam en frisch". Groote bedragen moeten thans uit de openbare kassen en uit de werkloozenkas- sen der vakvereenigingen disponibel ge steld worden, om do werklooze arbeiders te ondersteunen. Stelt werk beschikbaar. Roept den vak- bekwamen schilder, verlangt dat er goed werk geleverd zal worden, maar helpt deu schilder in zijn strijd tegen de werkloos heid. U vervult daarmede een taak van groot maatschappelijk belang. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Colijn, heeft het in één zijner redevoerin gen uitgesproken „Voor de bestrijding der werkloosheid is het meest doeltreffende middel dat voor werkverruiming zorg wordt gedragen. Daar door worden verarming .en moreele inzin king tegengegaan". Welnu, de schilders brengen deze juiste opvatting van den heer Colijn over en roe pen het publiek toe om de schilders in hun strijd tegen de werkloosheid ter zijde te staan. Er zijn thans reeds weer tal van Ge meentebesturen aan te wijzen die, voor zoover mogelijk, schilderwerk in uitvoering geven. De Gemeentebesturen kunnen in deze niet alles doen. Zij kunnen slechts voor een klein deel helpen. Wanneer parti culiere huiseigenaren en woningbouwver- eenigingen ook werk beschikbaar stallen, dan kan van krachtige bestrijding der werkloosheid gesproken worden. Technische bezwaren tegen uitvoering van schilderwerk in den winter zijn er niet en voor zoover er nog eenige bezwaren aan wezig mochten zijn, dan weegt het maat schappelijk voordeel daartegen in alle op zichten op. RECHTZAKEN OM ZIJN ADVOCAAT TE BETALEN Het vorige jaar November werd de han delsreiziger G. V., woonachtig te Huizen en weriizaam te Utrecht, door het Hof te Amsterdam wegens verduisLermg m dienst betrekking veroordeeld tot vier maanden ge vangemsstraf Toen de benandeling van de zaak had plaats genad, moest de 20-jartge jongeman de retelling van den advocaat te Utrecht betaien, terwijl hij ook veertien getuigen a decharge scnadeioosstelling muest geven. De jongen had intusschen weer een nieu we betrekking als reiziger gevonden Dij een margarinefabriek te Utrecht. Weder om pieegue hij verduisteringen; een bedrag van 20U, dat hij van cliënten had ontvan gen, droeg hij niet af, doch betaalde er zijn advocaat mee. De rechtbank te Utrecht had verd. we gens verduistering in dienstbetrekking ver- o'ordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. In hooger beroep eischte de procureur- generaal bevestiging van het vonnis en he den wees het Hof conform dezen eisch arrest. HAAGSCHE RECHTBANK. Verzet tegen de politie te Loosduinen. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen de vier verdachten die te recht hebben gestaan wegens het ernstig verzet tegen de politie gepleegd in een café aan de Kijkduinsohestraat te Loosdui nen in den nacht van 25 Mei j.l. Overeen- Nergens zag ik dan ook zulk een prachtige sorteerlng en rijke verscheidenheid. Zoo zijn wij'aan -één adres voor alles klaar meubelen tapijten tafelkleeden damesmodes heerenmodes pullovers - zakdoeken toiletartikelen kousen luxe lederwaren V- schorten i handwerken Bezichtigt vooral ipet Uw kinderen onze SPEELGOED AFDEELJNG pas nog aangevuld met de laatste Nouveauté's komstig den eisch van het O. M. werden drie der verdachten n.l. N. O., P. de G. en Chr. v. B., ieder veroordeeld tot 5 maan den gevangenisstraf, terwijl J. L. werd ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Mishandeling. De 40-jarige steenzetter A. de V. te Rijs wijk, die zich te verantwoorden heeft ge had wegens poging tot doodslag, subs, mis handeling, werd wegens dit laatste feit vei- oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. J. v. S., die mede terecht had gestaan, wegen-s mishandeling werd vrijgesprokeu. Voorts veroordeelde de rechtbank den 45-jarigen S. van der M., uit K a t w ij k, die op 15 Aug. j.l., als autobestuurder den wielrijder C. Klok had aangereden, waar door deze letsel bekwam, tot 75 boete, subs. 25 dagen. De koopman N. van R. uit K a t w ij k «s door den Leidschen Kantonrechter ver oordeeld tot 10 subs. 10 d. wegens over treding van de leerplichtwet. In hooger be roep beweerde verdachte dat hij den jon gen die thans 13 jaar oud en van school af is niet baas kon. De jongen deed wat hij wilde en men kon bij de politie informee- ren dat er niets met hem was aan te van gen. Het O. M. eischte bevestiging van het vennis. De 38-jarige koopman A. B. te 's Graven- hage is door den kantonrechter te Lei den veroordeeld tot 6 dagen hechtenis wegens het in staat van dronkenschap be sturen van een auto. In hooger beroep terechtstaande, beken de verd. het feit, doch meende, dat, waar hij nog nimmer een ongeluk veroorzaakt had, hij te zwaar was gestraft. Een getuige a décharge kwam verkla ren dat hij reeds geruimen tijd met B reed. Deze dronk wel doch van ongelukken maken is get. nooit gebleken. Pres.: Dan heeft u geluk gehad. Verdachte hield voorts een verweer, dat hierop neerkwam, dat hij en eenige vrien den een bezoek hadden gebracht bij een vriend te Leiden. Het geheelc gezelschap was in een vroolijke stemming en was luid ruchtig. Het maakte dan ook zichtbaar een vreem den indruk op de rechtbank, uit verd. s mond te moeten vernemen, dat die vriendstervende was. Eisch: bevestiging van het vonnis. Uit spraak 15 Dec. a.s. STADSNIEUWS Prof. Becquerel. De beroemde Fransche natuurkundige, prof. Becquerel uit Clermont-Ferrand, be vindt zich sedert eenige dagen hier ier stede om gedurende eenigen tijd in het oryogecn laboratorium zijn onderzoekingen voort te zetten, betreffende de draaiing van polariseerende vlakken van kristallen bij lage temperaturen. Prof. Ehrenfest naar Rusland. Prof. dr. P. Ehrenfest, hoogleeraar in de natuurkunde aan de Leidsche Universiteit, zal zich dezer dagen voor wetenschappelij ke doeleinden voor den tijd van twee maan den naar Rusland begeven. DE BOUW VAN EEN NIEUW RAADHUIS. Onteigening van perceelen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening van perceelen enz., noodig voor den bouw van eeh nieuw ra-rdhuis en het verbreeden van. de Koornbrugsleeg alhier. In de memorie van toelichting wordt gewezen op de Leidsche St"dhuisplannen en de voorgenomen uitbreiding van het terrein, we'ke laatste gelegenheid bielt om de smalle Koornbrugsteeg de ver- eischte breedte te ge»ven. De totale breedte wordt 13 meter. Voorde verwe zenlijking dezer plannen zal de gemeente moeten kunnen beschikken over 14 per ceelen. Er bestaat voldoende aan'eiding tot toepassing der onteigeningswet. STED FABR. VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Aan het verslag van den toestand en de exploitatie der Fabrieken over het jaar 1931 is het volgende ontleend: De terreinen en gebouwen, in bet bezit der fabrieken besloegen op 31 December een oppervlakte van bijna 7 H.A. De gebouwen, gashouders, toestellen, steenkolen en verdere inventaris der fabrie ken waren tegen brandschade verzekerd voor een bedrag van 7.130.375 gkl. De ooenbare verlichting der gemeente Leiden bestond op het einde des jaars uit 2.311 lantaarns, waarvan 1.414 ingericht voor gas en 897 voor electriciteit. Gas. De bruto aflevering is in 1931 gestegen met 590 690 M3 of 3,3 pet. en be droeg in totaal 1S.483.090 M2. In de koolgasfabriek werden 41.620 ton gaskolen gedestilleerd, welke gemiddeld 401 M.3/t van 4200 kcal/M3 hebben uitge leverd. De middënorüzen van de kolen, gelost op het terrein, bedroegen 10.66 gld. per ton voor de gaskolen en 10.70 gld. voor de cokeskolen (fijn). Het cokesverbruik voor de generatoren bedroeg 17.9 pet en aan bij producten wenden verkregen 74.8 pet. cokes 41 net., koolteer en 0.05 pet. ammoniak (NH3). De watergasfabriek, welke alleen in Oc tober- en November buiten dienst is ge weest. droeg 10 pet. bij in de totale pro ductie. Aan grondstoffen werden verbruikt. 880 ton gascokes en 535 ton gasolie, terwijl de Electriciteitsfabriek den benoodigden stroom leverde. Een ton generatorcokes le verde gemiddeld 2.040 M3 watergas het olieverbruik bedroeg 330 liter per 1000 M.3 geproduceerd gas. Electriciteit. De draaistroomoro- ductie bedroeg over het afgeloopen jaar 42.801.170 kWh en is ten opzichte van het daaraan voorafgaande jaar gestegen met 1.781 470 kWh of 4 3 pet. Als maximale be lasting werd, evenals in 1930, 14.300 laW ge noteerd. Het totale brandstoffenverbruit heeft be dragen 35.150 ton, waarmede geproduceerd werden 299.600 ton stroom. De montage van de electrische inrichting van het onderstation Oost kwam gereed, zoodat dit station in Juni in bedrijf kon worden genomen. Hierdoor werd het mogelijk uitvoering te geven aan de plannen tot verdere herzie ning van de voeding van het stadsnet, dat gesplitst werd in twee groote districten. Het district Oost wordt gevoerd door het zoo even genoemde station Oost en het dis trict Noord door het onderstation Noord, ondergebracht in een gedeelte der 3-kV schakelruimte in de Electriciteitsfabriek. In elk der districten vormt het 3-kV-net één geheel. Het is van een passende bevei liging voorzien, waardoor de zoo gewensch- te vereffening van stroom en spanning en daarmede een gelijkmatige spanninvsver- deeling, ook bij zware belasting, mogelijk is. De in het vorige jaarverslag vermelde moei lijkheden van dezen aard zijn hiermede dan ook inderdaad geheel opgelost. Het kabelnet werd in den loon van het jaar uitgebreid met ruim 60 KM, zoodat de totale lengte van het hoog en laagspan ningsnet op 31 December 688 K.M. bedroeg. De werkzaamheden voor het aanbren gen van de nieuwe beveiliging van de oos telijke helft van het 10-kV-net kwamen vrij wel geheel gereed. In de westelii'ke helft werd een aanvang gemaakt met deze moderniseeringen. Ook hier zullen distantieredais en onafhankelijke nwximaaltijdrelais worden toegepast. Het aantal transformatorruimten ver meerderde met 16 stuks. Het totale aantal, op 31 December in gebruik bedroeg 295, waaronder 38 zuilen. Het zwakstroomkabelnet onderging een uitbreiding van bijna 50 K.M. De totale lengte werd hierdoor gebracht op bijna 150 K.M. Het net van den klokkendienst had on 31 December een totale lengte van 21 K.M. Er waren op aangesloten 93 klokken, waar- i van 14 ten dienste van de openbare tijds aanwijzing. Het aantal in gebruik zijnde heetwater- toestellen vermeerderde van 751 op 1 Jan. tot 1000 on 31 December. Het totale vermo gen van deze toestellen bedroeg op het einde des jaars 700 kW. „KENTERING". Wij wekken nog eens met klem op, de voorstelling, a.s. Vrijdagavond in de Stads- gehorozaal, van de film „Kentering" bij te wonen. De secretaris van den R.-K. Volksbond verzoekt ons daarbij te willen herinneren, dat kaarten voor deze voorstelling kunnen worden afgehaald aan het Bondsgebouw te gen den geringen prijs van 12 cent. Des avonds aan de zaal kosten zij een kwartje. Vrijdagavond wordt er geen enkele ver gadering gehouden. Alle Volksbonders kun nen dus zeker aanwezig zijn, maar daar naast worden ook vele niet-Volksbonders verwacht. Comité inzake naleving van de Arbeidswet. Door de afdeeling Leiden van de Alge- meene, dc Christelijke en de R..-K. Bond v. Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocola- de- en Suikerbewerkingsbedrijf, is een co mité gevormd, welke haar werkprogram als vol"t heeft vastgesteld. Een onderzoek in te stellen naar: le. Te vroeg beginnen met de bakkerij werkzaamheden b. te vroeg verkoopen van versch brood. resp. te vroeg afleveren aan slijtersc. het overschrijden van den vastge- stelden werkti-'dd. het werken op Zondag. 2e. Een onderzoek in te stellen naar de I blindeering van werkplaatsen, rest), het on- j mogelijk maken, op de een of andere wijze van het betreden van de werkplaats voor de toepassing van de controle. Het comité stelt zich ten doel het nauw- 1 keurig bijhouden van de overtredingen op tijdstip, datum, naam en adres van de werkgevers, welke zich aan deovertredingen schuldig maken, en de medewerking van Arbeidsinspectie en Politie. In overleg met de gezamenlijke hoofdbe sturen van bovengenoemde organisaties zullen de verdere maatregelen vastgesteld worden. Het bureau van de C.I.N.D.A. voor me- dedeelinpen is eevestigd bii J. G. v. d. Zeeuw, Magd. Moonstraat 55. Leidsche Belastingophaaldienst. Het kantoor van bovengenoemden dienst is thans gevestigd aan den Nieuwe Rijn. De dienst heeft in de afgeloopen maand 12,635.09 aan den Rijksontvanger afgedra gen, benevens 1.329.77 aan den gemeente ontvanger. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 4.783.. De aandacht wordt, er op gevestigd, dat de pas uitgereikte aanslagen in de Inkom stenbelasting 1932-'33, en die betreffende de schoolgelden, zoo sooedig mogelijk ten kantore van den dienst moeten worden in geschreven. Brunhilde. Bovengenoemde dames-gymnast iek- en athletiekvereeniging zal haar welwillende medewerking vcrleenen aan een bijeen komst van de vereeniging tot Bevordering der belangen van slechthoorenden op 20 December a.s. Dien avond zullen ten bes te gegeven worden oa. knotsoefeningen, staafzwaaien, rhythmisch, brugturnen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 541. Tieleman Dros. Leiden, Middelstegraoht 107117. Fabrie ken van verduurzaamde levensmiddelen. Uittr. Comm.: A. Tieleman C. Czn., 's-Gra- verihage, dd. 7 Nov. 1932. Arbeidsbeurs. Op den 30en Nov. waren 3742 (v.j. 2067) werkzoekenden ingeschreven. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. American Petroleum Company vergunning tot het oprichten van een ondergron-d-s'che bewaarplaats met bovengrondsche aftaginrili ting in en s ƒ3 .rif; or benzine ^Éj>ad behoo- genoemd atseli k gemerkt verj mining tot elee romotoren op het tot het Utrechtschd rende gedeelte nabij hét Jaagpad gelegen huis pH 10b; b. W. Couwenberg oir het oprichten van een do gedreven inrichting ten behoei van het Café-Restaurant in he't perceel iBree-straat No. 84; c. F. C. van der Stoel <$m vergun ning tot het oprichten van eeh zuivelin- richting in het perceel De Genestetstraat No. 12-1, is verdaagd. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman". Tweede ontwikke lingsavond: Kap. Dorbeck over „Ieder het zijne", Den Burcht, 8.15 uur. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- vereeniging 89 uur in het St. Yincentiusgebouw, Hoogl. Kerk- gracht. Donderdag R.-K. Vrouwenbond, Kleine Stadszaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Nov. tot en met Zondag 4 Dec. a. s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. Zilveren jubileum. Onder vele blijken van belangstelling herdacht heden de heer A. P. van der Vooit den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar in gemeentedienst trad als politie agent. De heer van der Voort, die op 1 April 1917 van betrekking verwisselde en de functie van bavenrechercheur verkreeg, werd hedenmorgen op het kantoor van den Markt- en Havendienst gehuldigd. In tegenwoordigheid van superieur, per soneel en van een groot aantal brugwach ters, sprak de directeur van den Markt en Havendienst, de heer L. A. Mannes, den jubilaris, die met zijn vrouw per auto van huis was gehaald, toe. De heer Mennes feliciteerde den jubila ris met eenige hartelijke woorden en wees erop, hoe de heer v. d. Voort door zijn standvastig karakter steeds recht op zijn doel atgaat. Noch naar rechts, noch naar luiks week hij af en spr. kan niet anders dan het groots-te resjject voor hem .heb ben. Spr. noemt hem een goed, zeer goed amb tenaar ondanks de taak van havenrecher- cheur niet gemakkelijk en spr. zelf veel- eischend is. Lag en nacht heeit de jubilaris klaar gestaan, wanneer het de belangen van den dienst betrof. Echter ook in verschillende liefhebbe rijen heeit de jubilaris de belangen van den dienst- becartigd en hij noemt o.m. het. zwemmen en redden van d. enkelingen, be nevens het behalen van het diploma voor eerste hulp bij ongelukken. Hierna overhandigt spr. den jubilaris namens het gemeenteoestuur, bij uitstedig- heid van wetnouder Goslinga, de gebruike lijke enveloppe met inhoud en namens het. superieur personeel een rookstoel. Le haveurecnercheur B. Broers, de oud ste der collega's, sprak hierna een kort woord van gemkwensch, waarin hij gewaag de van de steeds aangename samenwer king, terwijl hij de hoop uitsprak, dat deze ook ih de toekomst moge voortduren. Namens de brugwaenters werd vervol gens het woord gevoerd door den heer F. van Dissel, die onder hartelijke gelukwen- schen een gouden horloge aanbood. Van het overige geld was voor de echtgenoot© van den jubilaris een schemerlamp gekocht. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den oudsten brugwachter, den heer J. Arentsen die zeide den jubilaris te heb ben leeren waardeeren om zijn heerlijk© eigenschappen en persoonlijken moed. Hierna dankte de heer Van der Voort voor de hartelijke woordeu tot hem ge sproken en voor de aangeboden stoifelijke blijken van belangstelling. In den loop van den dag mocht de heer van der Voort ten zijnen huize nog vel© blijken van belangstelling in ontvangst ue- Voor het examen Gemeente-admini stratie B (hoogere examen in de ge meente-administratie) is te Utrecht ge slaagd de heer A. Zadel, alhier. Voor het examen M. O. akte K IV (delfstof-, aard-, plant- en dierkunde is te 's-Gravenhage geslaagd de heer W. H. de Kramer, alhier. Het Informatiebureau van de Vereeni ging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer Stationsplein is vanaf he den tijdelijk gesloten. Schriftelijke en mondelinge inlichtingen worden gegeven Burgemeester de Kempen aerstraat 70, Oegstgeest. (Zie aankondiging op het gebouw). Door de politie is de 25-jarige J. G. M. aangehouden verdacht van diefstal met braak in een kantoor aan de Heerengraoht, waarbij 5 werd ontvreemd. Bij de politie zijn inlichtingen te bko- men omtrent een onbeheerd gevonden rij wiel.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2