DE VERKIEZINGSUITSLAG IN BELGIË 24ste Jaargang DINSDAG 29 NOVEMBER 193* No. 7367 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 1) DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Zetelwinst voor Katholieken en Socialisten DE LAATSTE BEREKENING Voor geheel België, met inbegrip van de provincie Brabant, zijn de verliezen en winsten als volgt verdeeld: Winsten: katholieken 3, socialisten 3, communisten 2. Verliezen: liberalen 4, frontisten 2, pai- tijloozen 2. De nieuwe Kamer zal tellen: Katholieken 79 zetels. Socialisten 73 zetels. Liberalen 23 zetels. Frontisten 8 zetels. Communisten 3 zetels. Deveze en Hymans, de twee liberale lei ders in België, hebben het noodlot van hun eigen drijven ondergaan, schrijft de „Msbd." Deze verkiezingen zijn een gevolg van de crisis, welke ook België zeer diep heeft aangegrepen, en zich vooral in een steeds voelbaarder verslechtering van 'slands be- grootingspositie naar buiten openbaarde In den boezem der vorige regeering liep het groote verschil bovenal over de wijze, waarop naar het evenwicht zou gestreefd worden. Van een onmiddellijke saneering van het budget kon, zelfs met behulp van een leeDing, geen sprake zijn, zoodat men naa.* de middelen moest zoeken, om bet tekort zoo klein mogelijk te maken. De li beralen. die wel voelden, dat zij als mede- verantwoordelijken voor alle maatregelen natuurlijk van erg onaangenamen aard, wan', er moest, hoe dan ook, steeds meer geld opgebracht worden de zwaarste klappen zouden oploopen, sprongen uit den band. Zij verwekten een regeerings- crisis, welke zich onmiddellijk tegen hen keerde Want de Katholieken dachter er niet aan aan den leiband der liberalen te loopendezen hoopten alleen hun felsten opponent Ken-kin ten val te kunnen bren gen, doch diens opvolger graaf de Broque- ville haar bij de kabinetsformaie 't ontbin- dingsbesluit van het parlement reeds op zak. Tijdens de verkiezingscampagne is het financieele vraagstuk zoo scherp mogelijk op den achtergrond gehoudende mee- ningsverschillen, welke daaromtrent beston den, werden, waar het maar eenigszins mogelijk was, verdoezeld Het volle go- wicht van den strijd werd verplaatst naar een terrein, waa de liberalen den steun van socialisme en communisme hoopten te vin den: het anti-clericalisme, waarbij het oer oude geschil over de subsidies aan de bij zondere katholieke scholen als springplank dienst moest doen. Het urgument der bezuiniging, dat aan vankelijk naar voren werd gebracht, weid den liberalen al heel gauw uit de handen geslagen, want de katholieke bladen kon den met zulke overtuigende cijfers aantoo- nen, dat de laiciseering van het bij-zonder onderwijs den staat honderden millioenen francs zou kosten, boven de subsidies, wel ke op dit oogenblik verleend worden, dat van de hee'o agitatie niets, maar dan ook niets dan het anti-godsdienstige element is overgebleven Hetwelk nog versterkt werd door het gebeuren te Antwerpen, waar liberalen en socialisten tegen de Ka tholieken en den uiterst bekwamen burge meester F. van Cauwelaert kartel vorm den. De anti-clericale actie van liberalen en socialisten had tot eerste en natuurlijke gevolg, dat de Katholieken, die helaas in vele ondergeschikte punten verdeeld waren zich ditmaal tot een hecht eenheidsfront aaneensloten. De strijd „om de ziel van het kind" herinnerde er de Katholieken aan, dat voor hen nog iets hoogers dan zuiver materieele belangen bestaatdat zij allo hoe overigens gerechtvaardigde meenings- vcrschillen ook één belang primeert: dat van den godsdienst. En als de verwachtin gen, welke men uit de eerste tellingen koes telt, verwezenlijkt worden, dat n.l. de ka tholieke Unie met een viertal mandaten versterkt in hel nieuwe parlement zal ze telen, dan zuilen de liberalen door hun tac tiek onbegrijpelijk na de nederlaag wel ke zij daardoor een veertig jaar geleden le den daartoe het hunne hebben bijgedra gen. Aan die aaneengeslotenheid der Katho lieken is ook de sterke achteruitgang der fronters met een groote dertig procent te danken. In het Vlaamsche land, het zoo diep katholieke, heeft men godsdien stige belangen boven nationalistische wen- schen weten te stellen, wat voor de katho lieke Staatspartij op haar beurt een aan sporing zal moeten zijn om de Vlaamsche kwestie, vooral wat het taalaspect be treft, grondig te behartigen. Meer dan ooit is dit nu een kwestie van loyaliteit en voor uitziendheid. Voor de Katholieken zal de uitslag een sterke prikkel moeten zijn om hun een heidsfront gesloten te bewaren. Er waait een anti-katholieke geest over de wereld; daartegenover moeten alle ondergeschikte vraagstukken zwijgen, om zelf zoo sterk mogelijk te staan. BINNENLAND KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris bin nen het a-rrond. Amsterdam, ter stand plaats Amsterdam, H. B. Siebelt-s cand.- notaris te Amsterdam (vacature W. Kra nenburg); is benoemd tot notaris binnen het arrond. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam H. A. Warmelink, cand.-notaris te Amsterdam (vacature J. M. A. Hoog vliet). HET PREPAREEREN VAN KAAS. Afwijzend advies. In de laatst gehouden vergadering van dc kamer van koophandel en fabrieken voor Gouda en omstreken werd het rapport van de commissie, die eenigen tijd geleden benoemd werd om tc onderzoeken of het prepareeren van kaas de kwaliteit van het product vermindert, ter.kennis van de le den der kamer gebracht. In haar rapport komt de commissie tot de conclusie dat de klachten van den han del tegen het prepareeren der kaas ge grond zijn en dat de naam van volvette Goudsche boei enkaas geschaad wordt. Aangezien den laatsten tijd bijna geen geprepareerde kaaa meer gemaakt wordt, en daarom geen klachten binnenkornèn, meent de commissie niet tot het nemeu van maatregelen te moeten adviseeren. INVOER VAN TAPIJTEN EN KOUSEN. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft het bedrag, waarvoor bij den «■invoer van tapijten en kousen, alsnog toe wijzing zal worden verstiekt, vastgesteld op 15 pet. van het bedrag, waarop de aan vrager overeenkomstig de gestelde regelen ten hoogste aanspraak kan maken. BESTRIJDING CLANDESTIENE DRANKVERKOOP. Reorganisatie van den dienst. Ten einde met meer kracht dan zulks tot dusver mogelijk was tegen den claji- destienen drankverkoop te kunnen optre den, acht de minister v-j-n Binnen'audsche Zaken het gewens'-ht. dat de dienst van de inspectie voor vie drankbestrijding wordt gereorganiseerd, in diei voege, dat het aan tal adjunct-invecteurs met één wordt ver minderd, en deze adjunct-inspecteur wordt vervangen docr twee cr,rtvoleurs. Hij verwacht, dat deur Ie aanstelling van twee conholeurs, dié in het bijzonder met opsporingswerk zuMen wórden belast, de bestrijding saD den r.iaudestienen drank verkoop intensiever zal kunnen zijn en dat op deze wijze aan de klachten, die hem te dien aanz:en bereikten, zal worden te gemoet gekomen. De jaarwedde van den op wachtgeld te stellen adjunct-insf ecleur zal toereikend zijn voor de bezoldiging van de twee con troleurs. De 3200 voor wachtgeld noodig, zijn thans aangevraagd bij Nota van Wijziging op Hoofdstuk V der Rijksbegrooting-1933. KOLEN-CONFERENTIE TE BRUSSEL. Een gunstig verloop? Bij de officieuze besprekingen tusschen vertegenwoordigers van de Engelsche, Fran- sche, Duitsche en Nederlandsche mijnin dustrie te Brussel onderzoekt men thans, naar het „Limburgsch Dagblad" meldt, de mogelijkheid van een internationale over eenkomst ten aanzien van neven-producte-n der mijnindustrie. De onderhandelingen zouden een bevredigend verloop hebben. CLEARING-OVEREENKOMST MET DU ITSCHLAND? Groote waarschijnlijkheid van totstandkoming. De Nederlandsche Kamer van Koophan del 1 voor Duitscüland deelt mede, dat, nu de boyeotbe weging èn in Nederland èn in Duitschland bedenkelijke afmetingen be gint aan te nemen, zij er op meent te moe ten wijzen, dat dit particulier optreden op zijn zachtst gezegd „overhaast'' is. Ten aanzien van het deviezenvraagstuk bestaat groote waarschijnlijkheid, dat tusschen Ne derland en Duitschland een clearing-over- eenokmst, zooals deze leeds tusschen Zwe den en Duitschland geldt, tot stand zal komen. De Duitsche importeurs zullen de uit Nederlajid betrokken goederen, waarvan de waarde het bedrag dat hun in oeviezeu wordt toegewezen, te boven gaat, kunnen betalen in marken, te voldoen door stor ting ten gunste van de Needeflandsche le veranciers op een conto \an de Nederland sche Bank bij de Duitsche Rijksbank. De Nederlandsche Bank zal van een aantal der groots-te Nederlandsche importeurs het door hen aan Duitschland verschuldigde in guldens in ontvangst nemen om deze gul dens aan de Nederlandsche exporteurs uit te betalen ter verrekening van hun mar kentegoed, terwijl het markentegoed van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank gebezigd wordt om het door de bovenbe doelde Nederlandsche exporteurs aan hun Duitsche leveranciers verschuldigde tc ver effenen. De cl&aring-overeenkomst gaat uit van de veronderstelling, dat de verhouding tus schen de totale uit- en invoercijfers der bei de landen onderling geen wezenlijke wijzi ging zal ondergaan en ook de verhouding tusschen bodem- en industrieproducten ge handhaafd blijft. Deze clearing zal betref fen den handel in Nederlandsche bodém- en industrieproducten doch niet in tiet algemeen den doorvoerhandel van in Ne derland geïmporteerde goederen, koloniale producten enz. De totstandkoming der clea- ringovereenkomst zou de volle betaling der door Nederland naar Duitschland te exporteeren bodem- en industrieproducten verzekeren, terwijl de g-oederenruil daar door overbodig zou worden. VERBETERING VAN VEEVERVOER. Op instigatie van de commissie van over leg, uit den Ned. Slagershond, den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiers-bond voor den vleeschhan- del, een oommissie voor verbeterd veever- voer heeft gevormd (C.O.V.E.V.E.) in welxe commissie zitting hebben vertegenwoordi gers van: den Bond van Bedrijfsautohou ders, de landbouworganisaties, het ministe rie van Waterstaat, den Ned. Bond van Ex portslagerijen, den Ned. Bond van Paar denhandelaren, den Ned. Bond van Paar- denslagers en Paardenvleeschhouwers, den Ned. Bond van Vee-expediteurs, den Ned. Bond van Veehandelaren, de Ned. Huiden en Lederbeurzen, de Ned. Ve-reeniging tot bescherming van Dieren, het Vee-artsenij kundig Staatstoezicht. Het is de bedoeling van C.O.V.E.V.E. tot betere toestanden op het gebied van vee- vervoer langs den weg te komen door do werking van het particuliere initiatief. Zij is thans doende, daartoe de middelen te beramen, waarvoor binnenkort nadere me dedeelingen zullen volgen. De zetel van C.O.V.E.V.E. is gevestigd in het gebouw van den Bond van Bedrijfs- aubohouders in Nederland, Groot Herto- ginnelaan 16 te 's-Gravenhage. ONDER DE SOVJET-DICTATUUR. De socialistische journalist, de heer Mat- thijssen, die een reis naar Rusland maak te, heeft over Rusland gesproken en deelt in de socialistische pers o.m. het volgende mede: „Wat is er in Rusland voor ons sociaal democraten te leeren? vraagt spreker zien af. Sovjet-Rusland laat niets socialistisch zien. Principieel is er geen verschil tusschen de czaren-dicbatuur en de partij-dictatuur. Het Russische volk heeft nu, evenmin als vroeger, iets te vertellen. In 1926 ging spre ker er voor het eerst heen. In Moskou heeft hij gezien, hoe het volk leefde onder die dictatuur. Hij vroeg loon en prijzen der waren in de winkels. De conclusie toen: de Russische a-rbeider leeft half zoo goed als de Hollandsche arbeider. In 1932 de jongste reis wezen spre kers informaties uit, dat het sinds 1926 slechter is geworden". De burgemeester van Zwolle, mr. dr. I. A. van Roijen l.eeft gistermiddag bij den aanvang van de gemeenteraadsverga dering medegedeeld, dat hij met ingang van 1 Februari a.s. ontslag heeft aange vraagd als burgemeester van Zwolle. UIT DE OMGEVING H. UITVAART PATER d. HEYDEN O. P. Dit nummer bestaat uit drie bladen Het stoffelijk overschot van den goeden Rector van Huize St. Lidwine, Paler H. v. d. Heyden O.P., is heden ter aarde besteld in Mijdrecht, het dorp waar hij he.t levens licht aanschouwde. Maar de plechtige uit vaart heeft plaats gehad in deze gemeente, waar Pater Van der Heyden zijn laatste levensdagen doorbracht, waar hij, als rec tor, voor ieder der huisgenonten van „RL Lidwina" een goede vriend en trooster is geweest. Groot was de deelneming van zijn huis- genooten, die de rouwplechtigheid in de St. Matthiaskerk bijwoonden. Ook de Zus ters van Huize St. Lidwina" waren geko men om bij het lijk van den Pater, dat voor het altaar stond opgebaard, te bid den. Gisteravond waren de Metten gezongen, waarbij agens was de zeereerw. heer A. J. Oudejans, pastoor der parochie. Als can- tores fungeerden de zeereerw. hooggol. hoe ren Cleophas en Stammeyer. In het priesterkoor waren aanwezig de directeur van het Philosoohicum, do zeer eerw. hooggel. heer J. H. Niekel, on de pro fessoren Henneman en Heskes. De Provinciaal der Dominicanen werd vertegenwoordigd door Pater Jos- v. Wee- relt. Bij de Lauden hedenmorgen was agens Pastoor Oudejans, geassisteerd door prof. Str.mmeyer als diaken en kapelaan Van Beek als sub-diaken. Als cantores fungeer den de professoren Steur en Cleophas. In het- priesterkoor helden plaats geno men de Praeses van het Theologicum, mgr. H. J. M. Taskin, de vertegenwoordiger van den Provinciaal der Dominicanen, pater Van Weerelt en de paters Hyacinth Her mans, Schuurman eu D. v. d. Geest. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den pastoor met dezelf de assistentie als bij de Lauden, door wien ook de absoute werd verricht. Het bestuur van Huize *St. Lidwina", de huisgenooten, familieleden en vele paro chianen woonden de H. Mis bij. Na de absoute werd het lijk vervoerd naar Mijdrecht. Behalve de familieleden maakte ook Pater v. d. Weerelt deze droe ve rit mede. Door den Pastoor van Mijdrecht werd hedenmiddag het stoffelijk overschot van Pater v. d. Heyden ter aarde besteld. Het Tolhek. Vanaf 1 December 1932 tot 1 Maart 1933 zal elke werklooze op ver toon van zijn stempelkaart vrije doorgang, te voet of per fiets, door het Tolhek gege ven worden. NOORDWIJK. Vrije wandeling in de duinen. In het afgeloopen seizoen hebben zoo wel badgasten als ingezetenen veel hinder ondervonden van een maatregel van net Hoogheemraadschap van Rijnland betref fende het verbod voor het publiek om de z.g. onvrije duinen te betreden. Hierdoor was het onmogelijk te wandelen of te ver toeven bijna in de gekeele Zuidduinen. In de begrooting 1933 hebben Burgemeester en Wethouders een post uitgetrokken om de openstelling van deze duinen voor het vol gende jaar te kunnen verzekeren. Werkloosheid. Het aantal bij de ar beidsbeurs ingeschreven werkloozen be draagt thans reeds 514, waarvan er 11-4 zijn tewerk gesteld bij de gemeentelijke wenc- verschatliiig. Van de overige 400 zijn er 164 landarbeiders, 103 bouwvakarbeiders, 1 straatmaker, 1 behanger, 57 visschers, 2-S los arbeiders, 4 chauffeurs, 1 loodgieter, 2 letterzetters en 39 jongens. Aanrijding. In de zeestraat alhier werd het 4-;arig zoontje van den heer Sch. te Noordwijk aan Zee door een vrachtauto, bestuurd door den heer G. te Katwijk, aan gereden, ten gevolge waarvan het kind een nogal belangrijke wonde boven het recu- teroog en eenige schaafwondjes aan net rechterbeen bekwam. Dokter Niekerk ver leende geneeskundige hulp. Volgens verkla ring van getuigen treft den bestuurder dei- vrachtauto geen schuld, doch is de oorzaak der aanrijding te wijten aan de onoplet tendheid van het kind, dat plotseling van achter een mét- twee paarden bespannen vierwieligen wagen den weg overliep. Voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen. Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders het voorstel van het raadslid, den heer G. II. Kraa, om in onze gemeente in te voe.en van ge meentewege het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen om advies gesteld in handen van de commis sie van toezicht op het Lager Onderwijs. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De verkiezingen in België. (Ie blad). Wordt generaal von Schleicher rijkskan selier? (3e blad). BINNENLAND. Plannen voor een clearing-overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland (l6te blad). Man in Den Haag in de rook gestikt. (Gem. Berichten, 3de blad). Mislukte bankoverval te Amsterdam,; (Gem. Berichten, 3e blad). Weer een inval «n een speelhol te Am sterdam. (Gem. Berichten, 3e blad). LEIDEN. Koperen Priesterfeest van kapelaan A. Kramer. (1ste blad). OMGEVING. Koperen Priesterfeest van kapelaan J. H. van Kessel te Bodegraven. (1ste blad). Uitvaart van pater v. d. Heyden te War mond. (lste blad). Autobus-ongeluk onder Oegstgeest. (lste blad). TER-AAR. Dat liep nog best af. Toen postbode B. Zaterdagavond zijn bestelling rondbracht en gekomen was bij v. d. V. week hij uit voor een motorrijwiel, doch bemerkte niet dat uit de andere richting ook een motor fiets aankwam. Hij wilde het erf oprijden maar was toch nog te laat om een bot sing te voorkomen. Zijn achterwiel was in puin gereden. Hij zelf kwam er wonder boven wonder nog best vanaf. SASSENHEIM. Aanrijding. De motor-bestelwagen van I den heer V. V. werd gisterenmiddag aan gereden door een auto die den Hoofdweg van de El. Schoutenstraat naar de Julia- nalaan overstak. De bestelwagen werd be schadigd. De politie zal uitmaken in hoe ver den chauffeur van de overstekende auto schuld treft. De Aangekleede Bloem. Voor de aan de groote Bloemententoonstelling verbonden Industrie en Handelsbeurs bestaat reeds groote belangstelling. Aan de daa-r—or m aanmerking komende firma's zijn op grooteu schaal brochures gezonden, waarin uitvoe rig voorwaarden van deelname etc. zijn opgenomen, benevens een plattegrond van het gebouw waar de tentoonstelling wordt ondergebracht. Hieruit- blijkt dat niet min der dan SI stands geschikbaar zijn, uitma kende plm. i523 M2. aan standsruimte, Dui ten de beschikbare ruimte voor de bloe mententoonstelling. De officieelc catalogus zal in 25.000 exemplaren verschijnen. Des Zondags zal de tentoonstelling niet gehou den worden. WASSENAAR. De weg WassenaarKatwijk. Naar aanleiding van een verzoek van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland om een spoedige verbetering te willen be vorderen van het gedeelte van den pro vincialen planweg WassenaarKatwijk onder Rijksdorp hebben deze vereeni- gingen van dit- College bericht ontvan- gen, dat momenteel aan dit weggedeelte j weinig kan worden gedaan, aangezien omtrent de reconstructie samenwerking I is 'gezocht met het Rijk en de onder- 1 handelingen daaromtrent nog niet tot een definitieve pplossing hebben geleid

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1