fRACTISCHE GESCHENKEN IPREiBlfóc PHILIPS SERVICE. 24ste Jaargang MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 No. 7366 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week - f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Sureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 boorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Geen belangen-partij De voorzitter van den Partijraad der R. K. Staatspartij, prof. mr. Aalberse, heeft in de rede, waarmede hij de vergadering j.l. Vrijdagavond te Haarlem opende, er op gewezen, dat onze partij nooit mag worden een belangen-partij, doch moet zijn een principieele partij voor alle standen. Dus geen belangen-vertegenwoordiging. Wat wil dat niet zeggen? Dat beteekent niet, dat wij er niet naar zouden mogen streven, om onze vertegen woordiging in de Tweede Kamer zoodanig samen te stellen, dat de belangen van de verschillende groepen in ons volk, van de verschillende standen, daarin door deskun digen, door op-de-hoogte-zijnde afgevaar digden kunnen worden in het licht gesteld, naar waarheid en werkelijkheid opdat dan onze geheele Kamerfractie, zake lijk en juist voorgelicht, daarmede zooveel mogelijk rekening boude. Dat beteekent niet, dat wij er niet naar zouden mogen streven, om uit de verschillende groepen van ons volk, uit de verschillende standen, personen af te vaardigen, die staan midden in het practische leven van die groepen, van die standen, opdat dezen in de- Ka mer, zich latende leiden door het alge meen belang, behartigende de belan gen van het geheele volk, speciaal op een bepaald terrein, hun als aangewe zen, voorlichting en leiding kunnen geven. Trouwens, het reglement van de R. K. Staatspartij, voorzoover betreft de candi- daatstelling, erkent zooals we weten wel degelijk zulk een „belangen-vertegen woordiging". Geen belangen-vertegenwoordiging. Dat wil wel zeggen, dat onze Kamer fractie niet mag zijn een samenvoeging van afgevaardigden, die elk voor zich voor een bepaald belang opkomen, tob taak hebbende dat belang te behartigen; van wie eigenlijk niet zoozeer verwacht wordt, dat zij zullen dienen het algemeen belang, als wel, dat zij vóór en bij alles voor d&t bepaalde belang het belang van een spe- cialen groep of stand met alle kracht (natuurlijk binnen de grenzen der rede lijkheid) zullen opkomen, een offensief en defensief zullen voerenDat wil wel zeggen, dat onze afvaardiging niet mag zijn samengesteld uitsluitend of bijna uit sluitend uit personen, die zich meer spe ciaal op een beperkt belangen-terrein thuis gevoelen zulk een toestand zou men krijgen, als wat we laatst hoorden be pleiten de middenstand door tien afge vaardigden uit eigen middenstandskring in de Katholieke Kamerfractie moest ver tegenwoordigd zijn. Onze Kamerfractie (en ook onze af vaardiging in Prov. Staten en Gemeen teraden) moet zijn: v e e lz ij d i g. Veelzijdig in dezen zin, dat daarin ge kozen zijn personen uit verscheiden maatschappelijk milieu. Maar ook en wij zouden willen zeg gen: vooral veelzijdig in dezen zin, dat alle afgevaardigden hebben een vol- doend-breede geestesontwikkeling en een voldoend-breeden kijk op de maatschappij, dat zij niet verstard liggen opgesloten bin nen de omgrenzing van de belangen van een bepaalden groep of stand, maar het maatschappelijk-geheel kunnen bezien en beoordeelen om dan naar recht en liefde een oordeel te vormen niet terugdein zend, al zou dat oordeel in een bepaald geval niet strooken met wat wordt ver langd door de belangen, voor wier behar tiging zij meer speciaal zijn aangewezen. GA NAAR Donkersteeg. kleiden, Jew, 1322 STEUNSCrfOENEN EN HET LEED IS GELEDEN! BINNENLAND BEZUINIGING OP RECHTERLIJKE MACHT. Scherpe critiek in het voorloopig verslag. In het voorloopig verslag leveren vele le den der Tweede Kamer scherpe critiek op de wetsontwerpen tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels van ver scheiden rechtbanken en kantongerechten. Eenige leden stellen de regeering voor, het ontw.erp terug te nemen en een kleine com missie van deskundigen te benoemen, ten einde op korten termijn een algeheele re organisatie onzer rechterlijke macht in studie te nemen. DE A.S. STAATSLEENING. Zullen de 5 pet. leeningen geconverteerd worden? In het verslag der leeningswet zijn aan de regeering nadere inlichtingen gevraagd, speciaal of de 5 pet. leeningen-1932 zullen worden geconverteerd. VERLAGING SPOORWEG ABONNEMENTEN. Kaar wij vernemen worden met ingang van 1, Januari a.s. de prijzen der algemeenc abonnew Ssxaarten der Nederlandsen e vragen vereenvoudigd, de groepkaarten af geschaft en gedurende het geheele jaar achtdaagsche abonnementskaarten ver krijgbaar gesteld voor het geheele net. De prijzen van de algemeene abonne mentskaarten zullen bedragen voor de eerste maandeerste klas 85.tweede klas 65.derde klas ƒ45.Voor elke volgende maand, mits onmiddellijk aanslui tend aan de voorafgaande: eerste klasse 57.tweede 43.40 en derde 30. De prijzen. van de achtxlaagsche abonne mentskaarten bedragen: eerste klas 2S.50, tweede 21.75 en derde 15. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen deelt mede de tariefsverlaging voor de abonnementen verder nog mede: Reizigers, die een op 31 December 1932 vervallende abonnements- of groepkaart hebben en een onmiddellijk in geldigheid aansluitende algemeene abonnementskaart nemen, genieten dadelijk van de goedkoo- pere prijzen voor elke volgende maand. Zij, wier algemeene abonnementskaart of groepkaart in 1933 doorloopt, kunnen deze verwisselen voor een algemeen abon nement volgens het nieuwe tarief en krij gen dan het eventueele prijsverschil terug betaald. KATH. JONGE WERKGEVERS- VEREENIG ING. Zaterdagmidag hield de Kath. Jonge Werkgeversvereniging haar 34ste jaarver gadering in het café-restaurant Brinkman te Haarlem. De voorzitter, de heer A. v. d. Lugt, opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot prof. dr. F. A. Weve O.P.. mo derator, den weleerw. rector J. B. Timp, drs. N. Th. Vlaar, rector van het R.-K. Lyceum en verschillende leden, oud-leden en oud-bestuursleden persoonlijk. Het rapport van den secretaris, mr. .T. M. van Gilse, besprak o.m. de- nieuwe rich ting van de vereeniging, welke niet ten doel heeft haar aard te vex-anderen, maar haar actie te verdiepen en haar metho den te verbeteren. Het rapport van den penningmeester, den heer J. Duynstee, wees op het con stant gebleven bedrag aan contributies en donaties. De begrooting voor het vereenigingsjaar 1933 vermeldde aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 9107.50. De heer N. R. de Leeuw uit Hilversum hield hierna een inleiding over: „De nood zakelijkheid van het kath. jeugdwerk in verband met den modernen politieken toe stand." De zeereerw. heer rector J. B. Timp, moderator van verschillende sociale ver- eenigingen, gaf ten slotte nog een over zicht van de organisatie en het doel van de R.-K. Jeugdbeweging. Met klem van argumenten, wees bij er op dat bij de werkgevers vooral het liberalisme heerscht. Vele werkgevers weten nog abso luut niet wat er in de arbeiders voor denk beelden heerschen. De werkgevers hebben zoo'n geweldige verantwoordelijkheid, daar zij tot voorbeeld worden genomen, aldus spr. Onder vele R.K. werkgevers heerscht een geest, die recht tegen de pauselijke en cyclieken gaat. Spr. bezwoer met grooten nadruk de le den van de R.-K. Jonge-Werkgevers-ver- eeniging met elkander en de andere stands organisaties op te trekken om de maat schappij sterk te maken en te redden van den dreigenden ondergang. Met een dankwoord sloot de voorzitter de vergadering, die gisteren werd voortge zet. DE AARDSCHOKKEN DUREN VOORT. WEER IN NOIm^D-BRABANT. Hedenmorgen zijn te Oss en omgeving wederom twee aardschokken waargenomen. De eerste om 4.20 uur met een duur van één a twee secondem en nauwelijks waar genomen, de -tweede tm 6.02 uur met ecu duur van vier a vijf seconden. Deze was zeker zoo zwaar als die van Zondagnacht van de vorige week. Tafels en kasten ston den to schudden, terwij. de deuren der ka mers stonden te klepperen. Vele mensehen werden dan ook wederom zoodan'g door den schrik bevangen, dat zij in allerijl do buizen ontvluchtten. Prof. Jongman van het Geologisch Bu reau te Heerlen deelt ons mede, dat de be vingen van 4.19 uur en 6.01 uur beide te Heerlen op de seismograaf z.jn geregis treerd. De intensiteit komt verder over een jr.ee den tweeden stoot van 23 Novem ber Dc- beving van 8.29 uur, die te De Bilt twijfelachtig *as, is te Heerlen jiict waargenomen. Mededeelir van het Kon. Ned Met. Instituut te De Bilt. Hedenmorgen 28 November om 4.19 uur en 6.01 uur (mst. tijd) zijn aan het Meteo rologisch Instituut te De Bilt weer nabu rige aardbevingen geregistreerd, die o.a. te Os werden, waargenomen. Van deze was die van 6.01 dif iïraclïtfg^te'éf? na dié van Zon* dagavond 20 November 11.56 uur de sterk ste der tot heden geregistreerde. Er zijn aanwijzingen van een beving ge registreerd om 8.29 te De Bilt en op Zater dag 26 November omstreeks 10 uur voor middag te Heerlen. Het Meteorologisch Instituut, zeer dank baar voor de tot nu toe ontvangen berich ten, die voor de bestudeering der verschijn selen van groot belang zijn, houdt zich aan bevolen voor opgave van tijd en sterkte dor bovengenoemde schokken, en wat de schok van 6.01 uur betreft, van eventueele beschadigingen, als scheuren enz. die er door zijn veroorzaakt. De crisismoeilijkheden voor het middenstandsbedrijf. Het algemeen Bestuur van den Kon. Ncd. Middenstandsbond heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering opnieuw be sproken de crisismoeilijkheden, waaronder vele middenstandsbedrijven gebukt gaan. Gebleken is, dat de geldmiddelen van de crisiscomité's over 't algemeen te be perkt zijn om eenigermate in de behoefte aan kleine bedrijfscredieten en voorschot ten te kunnen voorzien. Weliswaar zullen thans verschillende Kamers van Koophan del op verzoek van het Nationaal Crisis- Comité bedragen beschikbaar stellen ten bclioevo van noodlijdende middenstanders, doch waar de Kamers in de provincio over 't algemeen slechts over een bescheiden budget beschikken, kan ook langs dezen weg geen afdoende oplossing worden ver kregen. Derhalve blijft, slechts over een beroep op steun van regeeringswege, bij do uitvoering waarvan de medewerking van liet middenstandsbankwezen zou kunnen worden ingeroepen. Ilct Bondsbestuur is van meening, dab oogenblik gekomen is om aandrang in deze richting te gaan uitoefenen. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan den noodtoestand onder den midden stand in de tuinbouwstreken, inzonderheid in West-Friesland. Vanwege het Bonds- bureau is ter plaatse een onderzoek inge steld en uit het terzake uitgebrachte rap port bleek, dat aan de tuinbouwende be volking aanzienlijke credieten voor aan schaffing van artikelen voor eerste levens onderhoud zijn verleend, terwijl ook de schulden wegens geleverde bedrijfsbenoo- digdheden groote bedragen beloopen. Dczo credietgeving bestaat in deze streken van ondsheer en was ook onder de bestaande verhoudingen noodzakelijk. Derhalve mag de middenstand niet de dupe worden van de gevolgen der depressie in het tuin bouwbedrijf. Wordt niet de mogelijkheid ge opend om de uitstaande vorderingen op eenigerlm wijze te regliseeren, dan zullen ook veel fabrikanten en grossiers, die toch al veel van hun afzetgebied verloren heb ben, ernstige verliezen lijden. Met de Kamers van Koophandel to Hoorn n, omdat voldoen. KUNT U NIET SL.' KIJKT EENS BIJ,/* S Wij hebben nooit last wij aan ieders eiscfyen STEEDS HET N 'E. TECHN. Bl J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT No. 12 ELECTRO RADIO SANITAIR en Alkmaar is ter zake overleg gepleegd en zal verder contact worden gehouden. Aangezien de voorgestelde steunmaatre gelen voor den tuinbouw hier geen baat kunne brengen, zal ook ten aanzien van de gedupeerde middenstanders overwegend kleine ondernemers door de regeering de helpende hand moeten worden geboden. Hiertoe zullen de noodigc stappen worden gedaan. Het gemeente-personeel te Amsterdam. B en W. van Amsterdam zullen in het georganiseerd overleg de bespreking aan de orde stellen over vervroegd pensioen aan gemeentepersoneel boven zestig jaar. Demonstratierit met trambussen. Vrijdagmiddag is te 's-Gravenhage een demonstratierit gehouden met een nieuwe type autobus de z.g. „trambus", welke bij den dienst Den Haag (Oranjeplein)-r-Zoc- termeer in gebruik zal worden genomen. Deze bus onderscheidt zich van het tutnu- toe gebruikelijke model voornamelijk hier door, dat de carosserie, dus de ruimte, be stemd voor passagiers en bestuurder, over den motor is heengebouwd, waardoor een aanmerkelijk meer economische ruimtevor- dee.ing bij betrekkelijk korten wielbouw en tevens een gunstiger verdeeling van het ge wicht over de assen wordt verkregen. Wcl- is waar zijn bij de bus voor den dienst Den Haag—Zoetermeer de zitplaatsen niet breed, dóch dit hangt samen met de bepa ling, dat op de tertiaire wegen, waarover deze dienst rijdt, geen grootere carosserie- breedte dan 2.10 M. ingevolge 't motor- en rijwielreglement wordt toegelaten. Voor dc primaire (hoofd-)wegen zou deze bus 2.35 M. breed moge zijn. Het chassis van de hierbovenbedoeldc bus, die een laag eigen gewicht en een pret tige veering heeft, is uit Zweden geïmpor teerd door de firma J. E. Snitsier on Co. to 's-Gravenhage. Het is een Volvo-chassis, waarop de firma Verheul te Waddinxvcen dc carossiene heeft gebouwd. Na een korte ongesteldheid is te 's-Gra venhage overleden in den ouderdom van 74 jaar de nestor der Haagsche notarissen, dc heer C. V o 1 g r a f f. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Verkiezingen in België. Winst vcor Ka tholieken en Socialisten, (4de blad en Te legrammen, lsle blad). De Schuldenkwestie, Engeland zal op nieuw een nota aan Amerika zenden. (Ie blad). De Duitsche kabinetscrisis nog niet op gelost. (4de blad). Nonagressie-pact tusschen Frankrijk en Rusland. (Ie blad). BINNENLAND. De prijsverlaging bij de spoorwegen. (1ste blad). De aardschokken in Noord-Brabant hou den aan. (1ste blad). De Nederlandsche invoer van bloembol len in Engeland in den laatsten tijd belang rijk verminderd. (L. en T., 3de blad). UIT DE OMGEVING RECHTZAKEN POGING TOT DOODSLAG. Ilct Gerechtshof te Leeuwarden behan delde heden in hooger beroep de zaak te gen den 30-jarigen boerenarbeider J. F. to Wijnjeterp, die terecht stond terzake van poging tot doodslag op den jachtopziener J. Itzenga. Toen deze verdachte wilde arresteeren heeft F. hem met een schot hagel levensgevaarlijk gewond. De procureur-generaal eischte veroordee ling van F. tot acht jaar gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den Haagschen Politierechter moest hedenmorgen terecht slaan Adr. J. K. uit Wassenaar, terzake hij op 7 Aug. jl. een mede ingezetene aldaar toen deze over een geldkwestie kwam spreken deze eenige slagen hebben toegediend in de Kerkstraat. Een tweetal getuigen bevestigden een en ander. De officier van Justitie Mr. Hoekstra eischte tegen verdachte 20 of 20 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verdach te tot 21.sub. 3 weken hechtenis. LEIDSCHENDAM. Winkelweek. Vrijdagavond to 7.30 uur had dc opening plaats van dc door een to tal winkeliers georganiseerde winkelweek. oor deze. opening'was uitgenoodigd bur gemeester W. Keyzcr. Na oen hartelijk uitgesproken rede door den vóorz. van heb comité aan den burgemeester, mede-comi téleden en diverse deelnemers, verkreeg de burgemeester liet woord, welke deze daad van deze winkeliers ten zeerste toe juichte. daar zij den moed hadden in dezen crisistijd met zulk een schitterende collec tie prijzen uit te komen, hetwelk dan ook de beste sprekende reclame is en wat zeer zeer zeker succes zou hebben. Hij hoopte, dat de/e actie bekroond zou worden met een flinken omzet, waardoor nieuwe moed zou worden geschept. De burgemeester zest voor zoover het in zijn vermogen is. zijn volle medewerking toe, waarna hij liet doek verwijderde en de prijzen voor iedereen to bewonderen waren. De prijzen mogen e«* zijn en bestaan uit nuttige en doematige artikelen, als een eiken ledikant-spiraal met compleet bedstel, thcekast. serv'v/en, dekens, enz.; ook voor de kinderen z:jn er fmaic prijzen. De voorz. d-nktc den burgemeester oor zijn belangs-elling en iiarle'iiko woim-h, waarmede dcc plechtigheibeëcim'ig i wes en de w, ïkt lweek, zal I rep toe 6 Decern oer voor geopend werd ver klaard. SASSENHEIM. Pastoor J. Thus. In dc ziekte van den pastoor is de I ste dagen een vwslechtoring ingetreden. De locstand van zijneerw. is zorgwekkend. Winkelweek. Door ecu groep vcr- eenigdo winkeliers is lol 5 Dee. een win kelweek georganiseerd. Dc etalages zijn weer met groote zorg aantrekkelijk ge maakt. Ie dér is in de gelegenheid op een aar dige manier uitgeloofde prijzen te winnen. Door 77 winkeliers wordt aan deze actio deelgenomen. WARMOND. Het overlijden van Pater Van der Heyden. De uitvaart en begrafenis van den op zoo tragische wijze om het leven gekomen rector van het St. Lidwinagesticht. don zeereerw pater llcuricns van der lleydcn O.P. is vastgesteld op Dinsdag. De Metten zullen gezongen worden he denavond te 7 uur, in dc parochiekerk St. Matthias Morgenochtend te 8.30 uur de Lauden, tic plechtige Requiem te 9 uur, waarna dc begrafenis op het R.K. kerkhof te Mijdrecht. Pater van der Heyden werd 25 October 1675 te Mijdrecht geboren, trad in 1891 in do Orde der Dominicanen en werd in 1901 tot priester gewijd. Hij was kapelaan te Rotterdam. Alkmaar en Utrecht. Om ge zondheidsredenen moest hij zich eenige ja ren gele den uit de bediening terug trekken en was hij woonac-'.tig bij de Broeders van Sint Joannes de Do te Amsterdam, vcr- vol"e"s in het St. Lid\vina-gc.sticht alhier. Zelf jaren lang lijdend ging zijn groote lief de uit naar de zieken en armen, voor wie hij steeds een vaderlijke trooster cn wol doener was.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1