f: BUITENLAND KERKNIEUWS ós MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT KAMERVERKIEZINGEN IN BEGIE. WINST VOOR KATHOLIEKEN EN SOCIALISTEN. Enkele botsingen in «verschillende plaatsen. Ruim 21/2 millioen kiezers, of bijna 32 procent der Belgische bevolking moest gis teren naar de stembus optrekken voor de verkiezingen van Kamer en Senaat. Deze nieuwe, voortijdige verkiezingen volgens de grondwet zou het parlement eerst in Mei 1933 vernieuwd worden zijn noodig geworden, doordat de Kamers na aftreden van het kabinet Benkin zijn ont- bonden door toedoen van de liberale partij, welke alleen een regeering bekleed mot een onbetwistbaar mandaat en niet in haar beweging beperkt door naderende verkie zingen in staat acht, een politiek van alge meen herstel te verwezenlijken. In België heerscht het algemeen kies recht en het stelsel van evenredige verte genwoordiging, terwijl kiesgerechtigd zijn Belgische burgers vanaf 21 jaar, alsmede, een zeker aantal vrouwen, zooals niet her trouwde weduwen van oorlogsslachtsoffors. Om gekozen te kunnen worden voor de Kamre moet men minstens 25 jaar oud zijn, voor den Senaat minstens 40 jaar. De laaste verkiezingen hebben plaats ge had 26 Mei 1929 en hadden tot resultaat, dat gekozen werden 187 Kamerleden als volgt over de partijen verdeeld: Katholieken 76 Socialisten 70 Liberalen 28 Frontpartij 11 Conynunisten 1 Partijloozen 1 De Senaat die slechts gedeeltelijk direct door het kiezerscorps wordt gekozen en het andere deel door de Provinciale Staten en de Senatoren zplf, heeft de vol gende samenstelling: Katholieken 70 Socialisten 55 Liberalen 23 Frontpartij 4 Partijloozen 1 Sedert de laatste verkiezingen werd het land bestuurd door een coalitie-ministerie van kaTholieken en liberalen, tot 21 Mei 1931 onder Jaspar, en tot 18 October 1932 onder bestuur van Renkin, die werd opge volgd door graaf De Broqueville. De indruk om 10 uur gisteravond. De Belgische Verkiezingen schijnen een sterke achteruitgang der Liberalen op te leveren, terwijl de Katholieken flinke vor deringen maakten. Ook de socialisten gin gen in stemmen vooruit. Men zie verder '.onder. Telegrammen. Hier en daar incidenten. De verkiezingsdag is ditmaal niet zondet incidenten verloopen. Voor zoover tot nu toe is te overzien is het Zondagochtend, vooral in het vroegere Duitsche gebied Eupen en Malmedy tot vechtpartijen geko- n. Te Eupen kwamen Duitsche socialis ten in conflict met aanhangers der Katho lieke Unie. De socialisten waren, naar het schijnt, uit omliggende gemeenten overge komen. Het is tussehen beide groepen tot een hevige vechtpartij gekomen, welke meer dan een uur duurde en slechts beëindigd kon worden door tusschenkomst van gen darmerie uit Verviers Bij de botsingen zijn zes personen gewond. Ook in het plaatsje Kettenis moest de Rijkswacht ingrijpen bij een vechtpartij tussehen socialisten en ka tholieken. Te Antwerpen werden bij een kloppartij tussehen katholieken en socialisten elf per sonen gewond, van wie vier ernstig. De vechtenden hebben van vuurwapenen ge bruik gemaakt, waarbij ook op de politie word geschoten. Te Bergen en in het kolengebied van de Borinage hebben hier en daar kloppartijen plaats gehad utsschen -socialisten en aan hangers der liberale vakvereenigingen. Ver scheidene personen werden gewond. Ook te Verviers zijn bij ongeregeldheden verschei dene personen gewond. To Moeskron (West- Vlaanderen) is de gevel van het tehuis der christelijke vakvereenigingen beschadigd. Do politie stond hier machteloos tegenover de belhamels. DE SCHULDENKWESTIE EXPERTS-BIJEENKOMST BIJ HER RIOT. Voor de schuldénkwestie. De Fransche premier Herriot heeft tegen Zaterdagmiddag een aantal deskundigen bij zich ontboden ter bespreking van heb Amerikaansche antwoord in zake de schul- denkwestie. Vrijwel algemeen is men van meening, evenals Engeland, dat ook Frankrijk voor nemens is een nieuwe nota aan Washing ton te zenden om zoodoende als het ware voorloopige onderhandelingen te openen.. Op die wijze zou het misschien mogelijk zijn een fictieve betaling te verrichten, tot het oogenblik waarop de nieuwe president Roo sevelt gelegenheid heeft de afzonderlijke besprekingen met de schuldenaarstaten, die hij in particuliere gesprekken heeft aangekondigd, te beginnen. Naar aanleiding van Stimson's nota, schrijft de „Matin", dat het eenig ;-uiste in de lange Amerikaansche verklaring is, dat er in wordt geconstateerd, dat de regeering zonder het Congres niets kan doen. Maar wanneer het Amerikaansche Congres souver rein is, dan geldt dit evenzeer voor het En- gelsche en voor het Fransche parlement, j Het blijft dus aan deze beide parlementen om het slotwoord in deze zaak te spreken, j Engeland zendt een tweede nota. Gisteravond had in Downingstreet te Londen een conferentie plaats van de mi nisters. MacDonald, Chamberlain, Baldwin en Simon, die bijna drie uur duurde cn waarbij ook eenige experts tegenwoordig waren. De bijeenkomst, had ten doel deu tekst vast te stellen van een nieuwe nota aan Washington over de kwestie der oor logsschulden. Deze nota zal dezer dagen, waarschijnlijk reeds in de zitting van net geheele kabinet, die hedenavond plaats heeft, aan de andere ministers worden voor gelegd. Va'n gezaghebbende zijde wordt verno men, dat er geen beslissing is genomen en ook voorloopig niet zal worden genomen, over de vraag of de December-termijn al dan niet wordt betaald. Men wil eerst af- wachten-welke uitwerking de- nieuwe nota op de openbaje meening der Ver. Staten zal maken. Het' 'ligt' in het voornemen de nota zoo spoedig mogelijk af te zenden, opdat het Amerikaansche antwoord nog tijdig vóór 15 December kan worden ontvangen. lp de Britsche nota wordt er de nadruk op gelegd, dat het niet in heb belang is van'eenig land, met inbegrip van de Ver. Staten, dat de komende maand de betaling wordt hervat, waarvoor de Britsche regee ring talrijke feiten zal aanvoeren. Lausanne niet in gevaar. De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" wijst er op, dat de in deze dagen dikwijls tot uiting gebrachte mee ning, dat de overeenkomst van Lausanne door' de weigering van Amerika om de be taling van den Decembertermijn uit te stel len, in gevaar zou zijn gebracht, op een on juiste opvatting berust. Bij het „gentlemen agreement" werd vast gesteld, dat de overeenkomst van Lausanné niet geratificeerd zou worden, zoolang niet een bevredigende regeling was verkregen met Amerika inzake de oorlogsschulden. De kwestie van het al of niet betalen van den per 15 December a.s. vervallenden termijn perjudicieert in geen enkel opzicht de uiteindelijke regeling van het vraagstuk. Dit is in feite niets anders dan een kwestie van procedure. DUITSCHLAND DE DUITSCHE CRISIS. Hindenburg verdaagt zijn beslissing. De gr.oote verrassing in Berlijn is, dat Hindenburg zijn tegen Zaterdagavond ver wachte beslissing niet genomen heeft en de oplossing van de crisis nu eerst tegen Dinsdag kon worden verwacht. De crisis is nu reed» 10 dagen oud en men heeft te Berlijn sterk den indruk da-t Von Hinden burg genoeg heeft van de avontuurlijke po litieke huzarenritten van Von Papen. Ën dit, ofschoon in Hindenburg's on middellijke omgeving no<g altijd het sys teem-Papen wordt voorgestaan. De verwachting was algemeen, dat Von Hindenburg spoedig na de ontvangst van Mor- Kaa-s zijn beslissing zou nemen. Deze beslis-sing zou dan behelzen een voortzet ting van het kabinet Von Papen, al dan niet in eenigszins gewijzigden vorm. Meer dere malen is de naam genoemd van den Rijksweerminister Schleicher. Deze am bieert het kanseliersambt echter niet, wil echter gaarne zijn functie als Rijksweermi nister blijven vervullen. Naar bekend wordt moet Mgr. Kaas den Rijkspresident zeer ernstig hebben afgera den opnieuw den heer Von Papen met de kabinetsformatie te belasten. Thans is het zoeken naar een persoon lijkheid zonder politieke binding. De be kende opper-burgemeester van Leipzig, dr. Gordeler wordt nu als de nieuwe Rijkskan selier genoemd. FRANKRUK NON-AGRESSIE-PACT TUSSCHEN FRANKRIJK EN RUSLAND. Dinsdag onderteekening. In den Franschen ministerraad heeft premier. Heryiot den tekst van het non agressiepact en van het. arbitrage-verdrag, waarover een accoord tussehen de Fran sche en Russische regeering tot stand is gekomen, ter sprake gebracht. De minis terraad. keurde de teksten goed. Beide pac ten zullen Dinsdag a.s. onderteekend wor den. Het non-agressiepact tussehen Frankrijk en Rusland bevat een preambule en zeven artikelen. In de preambule wordt verklaard dat het pact de voorschriften van den Volkenbond in acht neemt en het Briand- Kellogg-pact bevestigt. Art. 1 legt beiden landen de verplichting op, in geen geval af zonderlijk of met een derde of meer mo gendheden te zamen tot oorlog over te gaan of een of anderen aanval te onderne men, en verder de onschendbaarheid van do onder him souverciniteit geplaatste ge bieden te eerbiedigen, resp. van de ge bieden, welke zij in het buitenland verte genwoordigen en van de gebieden, op wel ker bestuur zij toezicht uitoefenen. DENEMARKEN TROTSKI'S LEZING IN DENEMARKEN. In de, groot© zaal van het stadion van KopouLagen heeft Trotzki Zondag zijn mot erooto spanning verwachte lezing gehouden over het onderwerp: „Wat beteekent do Octoberrevolutie 1" Trotski bogon met op timiden toon op te merken, dat hij evenals in 1917 ook thans nog bolsjewist is, want men wordt wel ouder, maar niet beter. Spreker roept niet op tot de revolutie, maar wil met de objectiviteit van een anatonist over de re volutie spreken. Zijn geheele. lezing, dio, in het tweede gedeelte een prachtigen re- theiischcp. klank kreeg was een verdedi ging van het Rusland sedert 1917 en een onuitgesproken verzoek aan het regime Stalin hem weer in genade op te nemen. Eenige malen oogstte de spreker bijval. Tij dens de lezing stonden buiten eenige dui zenden menschen. Tot botsingen is het echter niet gekomen. De lezing werd in do Duitsche taal gehouden. Treurige gevolgen i lekken band. BRITSCH-1NDIE ALWARS_ BEVOLKING TEGEN MAHARADJA IN VERZET. Britsche "hulp ingeroepen. Naar wordt gemeld, is m den half-onaf- hankelijken staat Alwar oen ernstige si tuatie ontstaan, doordat in verschillende dorpen de Mohammedaansche bevolking in opstand tegen de maharadja is gekomen, als gevolg van te hooge belastingen en andere heffingen. Volgens een schatting van het blad „Statesman" zijn omstreeks 100 dorpen door de opstandige beweging aangetast. Troepen dorpelingen, gewapend met ge weren en ouderwetsche musketten trekken door het land en graven greppels dwars over de wegen, ten einde een normaal verkeer te beletten. Bü de dorpelingen hebben zich ook talrijke vroegere solda ten aangesloten. In ^-erb and met deze gebeurtenissen heeft de maharadja van Alwar zich in al lerijl naar New Delhi begeven, ten einde met den onderkoning van Britseh-Tndië, lord Wellingdon, besprekingen te voeren. BUITENL. BERICHTEN. JAPANSCHE PANTSERTREINEN ONTSPOORD Elf soldaten omgekomen. In Noord-Mandsjoerije is bij Kirin een Ja- pansche pantsertrein ontspoord. Elf soldaten kwamen om het leven. Naar verluidt is de trein verongelukt ten gevolge van een aanslag Een noodlottige „grap" van gymnasiasten. Een groep leerlingen van, het Hedwigsgvm- nasium. te Neustettin, die van een uitstapje waren teruggekeerd, wilden in den nacht van Zaterdag op Zondag een ontplofbaar mengsel voor de woning van een leeraar doen ontbran den. De explosie had echter reeds plaats, toen een fier leerlingen, de 18-jarige Meinrat Mix, het irtengsel nog in de hghd had. Mix werd zeer zwaar gewond. Zijn linkerhand werd afgerukt en een deel der lading vloog hem' in het ge zicht, zoodat zijn ooger^ en odren zwaar be schadigd weyden. In hopéloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De andere leerlingen kwamen er met den schrik af. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat de leerlingen slechts een grap hadden wil len uithalen en hun feeraar schrik wilden aan jagen. Tengevolge van een lekken band is bij Neu- muenster een auto met zulk een vaart tegen een Jbeom gereden, dat hij over den kop sloeg. Van de zes inzittenden waren er twee op slag dood, terwijl drie niet zware verwondingen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Veestapel in vlammen. Vrijdagmiddag heeft een zeer ernstige orand gewoed op het landgoed Priemen (district An- klam). In korten tijd is een korenschuur, in houdende 3000 centenaar tarwe verbrand, ter wijl ongeveer 200 schapen, 200 lammeren en 100 varkens in de vlammen omkwamen. v fa GEEN SLACHTING VAN CHINEESCHE BOEREN Tokio ontkent, dat er in Maridsjoerije een slachting heeft plaats gehad van Chineesche boeren. De Chineezen zouden dit bericht heb ben gelanceerd om Genève ten gunste van China te beïnvloeden. REDDING VOOR SARRASSANI De Saksische regeering grijpt in. Het circus Sarras9ani, dat thans in Dresden vertoeft, was den ondergang nabij. Door in grijpen van de Saksische landsregeering schijnt de naaste toekomst voor het circus nu toch weer veilig gesteld. Een bedrag van 30.000 mark wordt aan Sarrassani ter beschikking ge steld voor den overtocht naar Berlijn. Ook de stad Dresden zal hulp verleenen. In Berlijn hoopt Sarrassani dan wat op krachten te ko men, om daarna de reis naar Zuid-Amerika te kunnen aanvaarden. GOLDRUSH IN VENEZUELA Duizenden menschen hopen op rijkdom. De ontdekking van een rijken goudader door een arbeider nabij Chicanen in Venezuela heeft begrijpelijkerwijs tal van menschen het besluit doen nemen ook te pogen een deel van het gretig begeerde goud te bemachtigen. De ont dekker van 't goud had zich binnen tien da gen een (linke hoeveelheid verzameld; toen kwamen twaalf werkloozen ter plaatse aan, die ook ijlings gingen graven en een quantum goud opdolven, doch toen verspreidde zich het ge rucht van de vondst zoo snel, dat in enkele dagen tijds meer dan duizend goudzoekers zich op weg hadden begeven naar de plek, waar zij binnen korten tijd rijk hoopten te worden. Toen omstreeks 25.000 ons goud was verzameld grepen de autoriteiten in, met het doel voor een meer geregelde exploitatie zorg te dragen. De goudzoekers machten thans tot daarvoor de noodige maatregelen zijn genomen en zij hopen alsdaq toch nog eep dee( van den buit te zul len verwerven. Volgens de Venezolaansche wet behoort een goudmijn a4n den ontdekker, die het recht heeft zijn eigendomsrecht te laten registreeren. Kinderjuffrouw per uur. De economische crisis heeft in Hongarije een ïieuw beroep in het leven geroepen, n.l. dat 'an zich per uur verhurende kinderjuffrouwen. De eerste, die dit beroep uitoefent, heeft zich aan het publiek met de volgende adver- j tentie voorgesteld: „Mevrouw! Indien u tijd ontbreekt om met uw kleine te gaan wandelen, belt u mij even op, en ik Sta voor 60 Heller per uur te uwer beschikking". De advertentie had succes, want er meldde zich een groot aantal „klanten" aan, zoodat het nieuwe beroep wellicht in een behoefte blijkt te voorzien. Een monster-yo-yo. Werklustige toehoorders van de technische hoogeschool te Boedapest hebben een yo-yo vervaardigd, die slechts door twee personen gelijktijdig gehanteerd kan worden. Deze monster-yo-yo meet een halven meter in doorsnee, heeft een touw van vier meter lang en weegt verscheidene kilo's. Arts gearresteerd onder opzienbarende omstandigheden. Het „Hamburger Tageblatt" deelt mede, dat dr. Enoch is gearresteerd, daar hij er van wordt verdacht, minderwaardige sera te hebben ge produceerd, die hij met een valsch controle- merk in den handel heeft gebracht Volgens het blad heeft hij zijn bedrijf ook voortgezet, nadat hem bekend was geworden, dat door de inspuiting met de sera de ern stigste ziekteverschijnselen zich hadden voor gedaan. Bovendien zou hij paardenvleesch heb ben goedgekeurd voor de menschelijke con sumptie, hoewel de dieren met de sera waren behandeld. Na aanvankelijk uitvluchten te heb ben gezocht, heeft dr. Enoch later bekend. 40#*-* Op de Parijsche luchtvaar tentoonstelling. Op de internationale vliegtuigtentoonstelling te Parijs, is Vrijdag brand uitgebroken, die echter spoedig gebluscht kon worden. Een Ita- liaansch vliegtuig is een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. „DE THABOR". 69 Der L. 3de Ou*de H. Franc, 6.50, P. Franciscus. 12—15 Dcc. Meisjes, 6.50, P. Augustijn. 1322 Dec. Jonge dames deft, stand, 15, P. Jezuiët 27—30 Dcc. Jonge dames, 10, P. Francisc. 2— 5 Jan. Meisjes, 6.50, P. G'apucijn. '912 Jan. Gehuwden, 6.50, P. C'armeliet 1610 Jan. Meisjes, 6.50, P. PaBsionist. 23—26 Jan. Gehuwden, 6.50, P. Augustijn 20 Jan.1 Febr. Gehuwden, 6.50, P. Do minicaan. 5— 8 Fcbr. Meisjes, G.50, P. Francis caan. 1215 Febr. Jonge dame6, 8.50, P. Je zuiët. 19— 22 Febr. Dames Ziekenverpl. 10, P. 27 Febr 2 Mrt. Micsjcs, 6.50, P. 69 Mrt. Gehuwde dames, 10, P. 13—17 Mrt.'Gehuwdc dames, deft, stand 15, P. 2023 Mrt. Verloofde Meisjes, 6.50. P. si QJT) Q, o o x- ,o C) kwAhMmAM^ EM OOk' Met u: MUL» to3iv-ano, sUKHÜA-lGnO li»

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13