F AVO SR IET MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 DE LEID5VHE COUKA1N1 DERDE BLAD PAG. 10 i Wat anderen er van zeggen WAT IS ER IN BODEGRAVEN GEBEURD? 1 De beide ingezonden stukken, betreffen de de vergadering van land- en tuinbouwers te Bodegraven, van de heeren A. C. Hoo- gervor$t van Langeraar en M. P. v. d. Weij- den van Noorden in uw blad van 23 en 24 dezer nopen wij tot een wederwoord, met I welks plaatsing U mij wel zult verplichten. I Voorop moge gaan een reconstructie der feiten, zooals deze hebben plaatsgevonden. Door enkele landbouwers in onze Ge- meente werd buiten ieder organisatorisch verband een vergadering bijeengeroepen van R. K. Land- en Tuinbouwers en andere j R. K. belangstellenden I Op deze vergadering kwam de heer M. P. r.d. Weijden spreken over den toestand op het platteland en hoe daarin verbetering te brengen. Betreffende deze vergadering had het Comité van voorbereiding te Bodegraven 1 zich in verbinding gesteld met het bestuur onzer Kiesvereeniging, dat op haar beurt advies vroeg aan het Bestuur der R. K. Kamercentrale te Leiden. Het antwoord van den Secretaris der R. K. Kamer Centrale Leiden, hetwelk in Uw blad van 22 dezer in extenso werd op genomen, is aan het Comité van voorberei ding ter inzage gegeven dat dus volledig ervan op de hoogte was, dat èn Mr. Gose ling, èn het bestuur der Kamer-centrale af wijzend tegenover deze actie stonden. Toen dan ook op de bewuste vergadering gelegenheid werd gegeven tot gedachten- wisseling, meende ik als bestuurslid onzer Kiesvereeniging verplicht te zijn de heeren er op te wijzen, dat hun actie in strijd was met het reglement onzer R. K. Staatspartij. Ter bevestiging hiervan las ik voor het, schrijven van den Secretaris der Kamer Centrale (dus niet van Mr Goseling, zooals Uw verslaggever abusievelijk schrijft), waarin ook werd gereleveerd het resultaat van het onderhoud, dat enkele Heeren van het Comité Leiden met den Voorzitter van het Partijbestuur, Mr. Goseling, hebben ge had. Ten slotte heb ik de Heeren er op gewe zen, dat deze actie wel toelaatbaar is, wan neer zij wordt gevoerd binnen het raam der Tt'. K. Staatspartij, met het resultaat, dat men het algemeen met deze zienswijze eens was en de heer v. d. Weijden te kennen gaf, verder actie buiten de Kiesvereenigin- gen te staken. Waar zoo de feiten zijn, doet 't, zacht uit gedrukt, wel wat eigenaardig aan, den heer Hoogervorst met groote woorden tegen het resultaat dezer vergadering te zien fulmi- neeren en zijn toorn op mijn onschuldig hoofd te doen neerkomen. Niemand is toch tekort gedaan in de rechten, die hij als kiozer heeft, noch is men voornemens de R. K. boeren en tuin ders als „stemvee" (op welk woord de Re dactie terecht aanmerking maakte) te ge bruiken. Immers, de reglementair geoorloofde weg is de Heeren gewezen, zoodat zij daar hun actie kunnen voortzetten Maar ieder R. K kiezer, die het wèl meent met onze Staatspartij, moet iedere ongeoorloofde actie veroordeelen, ongeacht van welke zijde zij wordt gevoerd, en dus niet alleen wanneer het van een andere groep komt dan waartoe men zelf behoort, welke houding de heer H. mij zoo liefelijk wil doen aannemen. Dat men bovendien tegen deze actie buiten het feit, dat ze reglementair niet toelaatbaar is nog andere bezwaren kan hebben, wordt door de slotzin in het be toog des heeren H. maar al te zeer onder streept. De heer H. betoogt immers, dat de R. K. land- en tuinbouwers wenschen „practische, ontwikkelde R. K. afgevaardigden, waar op zij krachtens hun aantal stemmen recht hebben, af te vaardigen voor de Tweede Kamer'', wat dus zeggen wil, dat de boeren en tuinders, voor zoover zij met hun stemmenaantal daarop invloed kunnen uitoefenen, enkel en al leen practische land- en tuinbouwers in de Tweede Kamer wenschen. Als nu de andere groepen eveneens slechts slandgenooten wilden afvaardigen, zou men de zuiverste standenvertegenwoor diging krijgen, waarmede toch het belang van het land en van onze Partij allerminst zou zijn gediend. De consequentie hiervan zou zijn dat men steeds verder zou gaan „specialiseeren" en dat b v. een tuinder in Ter Aar geen genoegen zou nemen met een vertegenwoordiging door een Westland- schen tuinder of een Boskoopschen boom- kweeker en een zuivelboer uit de Rijnstreek zou zijn belangen niet willen toevertrouwen aan een bouwboer uit de Haarlemmermeer, want die menschen zouden dan toch weer geen of niet voldoende verstand hebben van de land- of tuinbouw, zooals die in een an dere streek wordt beoefend. Ik heb tot nu toe altijd gemeend, dat de R. K. boeren en tuinders geen klagen had den over een te kleine vertegenwoordiging in onze R'. K. Kamerfractie Ik noem Jac. Vos, v. Voorst tot Voorst, Fleskens, Kamp- schoër, Loerakker, Truyen, die, ook al is er, naar ik meen, maar een practische boer bij, toch steeds voor de belangen van land- en tuinbouw meer speciaal hebben geijverd. En, om nu tot de practijk te komen: in onze Kieskringencombinatie kunnen wij bij de, a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer rekenen op 3 zetels. De omschreven zetel (land en tuinbouw, positie der arbeiders in het bedrijf) zal wel worden bezet door den heer Loerakker, een van de twee vrije plaat sen zal zeer waarschijnlijk de heer Kamp- schöer innemen, dat zijn dus twee menschen die meer speciaal de belangen van land en tuinbouw vertegenwoordigen, en zou nu de derde plaats (de tweede vrije zetel) ook nog voor een land- of tuinbouwer moeten worden gereserveerd? Zoo inhalig zullen toch de neer H. en zijn standgenooten niet zijn, want ze zullen van de 3 zetels er toch wel een overlaten aan die kiezers, die niet enkel en alleen practische land- of tuinbouwers in de Kamer wenschen, maar afgevaardigden, die een open oog hebben voor het algemeen belang en niet alleen voor dezen of genen stand. En is zoo iemand nu toevallig landbouwer, tuinder, arbeider, middenstander of wat dan ook, dan neemt men dat op de koop erbij. Ik meen, dat deze zienswijze wel parallel loopt met dc gedachte, zooals die in een driestar in de Leidsche Courant van 23 dezer wordt naar voren gebracht. Ten slotte nog een enkel woord tot den hoer M. P. v. d. Weijden. De juistheid van het schrijven van don Secretaris der R. K. Kamer Centrale Leiden betreffende het on derhoud van enkele Heeren van het Comité Leiden met Mr. Goseling is mij bij een ge sprek, dat ik Zaterdag 11. met enkele dier Heeren mocht hebben, gebleken. Deze Heeren stonden eveneens op het standpunt, dat men deze actie binnen de Kiesvereenigingen had te voeren en zij had den Mr. Goseling dan ook toegezegd ver dere openlijke actie buiten de Kiesver eeniging te staken. Hoe de heer v. d. W. nu kan spreken van menschen, „die geheel anders zijn georiën teerd, de actie z.g. toejuichen, maar niet nalaten haar zooveel mogelijk af te breken" (wie wordt of worden daarmee bedoeld?) is mij een raadsel. Evenzoo onbegrijpelijk is het mij, hoe de Heeren van het Comité Leiden, na boven staande toezegging aan Mr. Goseling, met de Heeren van Nieuwkoop en waarschijnlijk nog meerdere andere, 11. Zaterdag een ver gadering in Haarlem konden hebben ter be spreking der actie. Begint dat niet veel te lijken op een Kiescomité? En zoover zijn we in dit stadium toch nog niet? De heer v. d. Weijden moet nu niet trach ten zijn andere houding te rechtvaardigen door den indruk te wekken, als zou ik de zaak verkeerd hebben voorgesteld, of dat het verslag eenzijdig was Noch het een, noch het ander is waar, want een ieder, die de vergadering te Bodegraven heeft mee gemaakt, zal moeten erkennen, dat ik èn op de vergadering èn hierboven de zaak juist heb weergegeven. Wanneer de heer v. d. W. zijn ingezonden stuk tooit met de wel wat suggestieve ti tel „Moet het gebeurde te Bodegraven ons niets leeren?", dan zou ik willen antwoor den: ja, het moet ons allen het besef bij brengen, indien dit nog noodig mocht zijn, dat de rechten van ieder georganiseerd kie zer, ongeacht tot welke groep hij behoort, bij onze Staatspartij volledig gewaarborgd zijn en dat men het meest kan bereiken en eigen zaak, alsook het belang onze Partij het best kan dienen, door zijn actie op reg lementaire, dus geoorloofde wijze te voeren. Laat de Heeren zich dus, in het belang der R. K. Staatspartij, bezinnen en deze actie binnen de juiste banen houden, dus te voeren, daar, waar het hoort, i n de Kies vereeniging. En wanneer men daar zijn actie voert en op de vergadering der kiesver. niet, zooals tot heden de practijk maar al te dikwijls is, schittert door afwezigheid, maar alle op komt, dan kan deze actie nog goede vruch ten voortbrengen èn voor onze Partij èn voor de land- en tuinbouwers. U dankend voor de plaatsing, met Hoogachting, H J. van de Poll. Bodegraven, 25 Nov. 1932. MORGEN-KINDERVOEDING Middelstegracht 3 Leiden Geëerde Redactie! Gaarne zouden wij een plaatsje in uw dag blad in beslag nemen voor het belang onzer morgen-kindervoeding. Waar wij in het verleden u altijd sympathiek bereid vonden, zeggen wij u reeds bij voorbaat dank. Voor mij ligt het verslag van den penning meester over het vorig winterseizoen. Er wer den 14560 ontbijten verstrekt. Aan maande- lijksche bijdragen werd ontvangen f 653 05, aan giften en in natura voor f 420, totaal dus 1073.05. Aan uitgaven waren voor brood, bo ter en melk 766.10, voor brandstoffen en rei niging 201.85 en voor administratie, drukwerk en kleine onkosten 93.07. Met het oog op de geweldige werkloosheid, besloten wij toen de Junimaand aanbrak, dat de allerarmste kinderen tot aan de schoolva- cantie mochten komen blijven ontbijten. Hier voor werd het saldo van f 12.03 verbruikt eu kon met enkele bijdragen, die ons dezen zo mer gegeven werden, worden aangevuld. De financieele depressie, waaronder men in 't algemeen verkeert, doet zich ook aan onze verpleging van de door armoede verzwakte kleinen gevoelen. Wij moeten, wat de verple ging betreft, zeer voorzichtig het aantal beper ken. Toch willen wij weer vertrouwen, dal onze vrienden ons zullen helpen om vanaf 1 December a.s. met een kleine maandelijksche bijdrage te steunen, opdat wij een zoo groot mogelijk aantal arme kinderen onzer stad weer iederen morgen kunnen ontvangen om hen van een ontbijt te voorzien. Met uwe bijdragen is het precies alsof gif het zelf uitreikt. Het is uw aandeel in het schoon ste werk op philantropisch gebied. Bij erva ring weten wij, dat de kleintjes vroegte en koude trotseeren en met graagte de boterham men en warme melk komen gebruiken als een goed momentje in hun sober bestaan, wat wij hen niet gaarne in dezen tijd van zorgen, zou den onthouden. Omtrent het beheer dienen we hieraan nog toe te voegen, dat onze penningmeester, wat deze functie betreft, het overgaf aan den heer J. Verkerk, Hoogewoerd 14, die meer tijd en gelegenhend hiertoe beschikbaar kan stellen. Zij die zoo sympathiek meegevoelen door ons soms te komen verrassen met het bezorgen van een bijdrage, zullen genoemden heer dankbaar be reid vinden, dit in de toekomst te aanvaarden, alsmede tot het verstrekken van alle ge- wenschte inlichtingen. Wie brengt hem geld of giften in natura om de wintercampagne met een flink aantal kinderen aan te vangen! F. H. v. d. HORST. Leiden, 26 Nov. 1932. UIT DE OMGEVING ALKEMADE Geboren: Cornelia Maria d. van P. Dob- be en C. Koek Johannes Wilhelmus z. van A. H. de Munnik en G. C. J. Wezenberg. Anna Jozina d. van C. W. Pennings en W. J. van der Geest Jacobus Theodorus Maria z. van P. Th. de Koning en J. H. van der Hoorn Catharina Johanna Maria d. van P. J. Klein en C. J. M. Hogenboom Gerarda Maria d. van Ja P. Strijk en L. M. T. Bakker. Ondertrouwd: W. Verhoog j.m. 30 j. ij W. Pull j.d. 28 j. Overleden: Cornelia Cecilia Vosseberg 42 j. echtg. van J. Penning de Vries. HILLEGOM Boombeplanting. De eerste gemeentelijke boombeplanting zal zeer waarschijnlijk a.s. Za terdag worden gehouden en wel van de Pas toorslaan en Loosterweg II tot bij het station. Aan de Pastoorslaan komen Meidoorns, daar deze bestand zijn tegen den zeewind, in de bochten komen enkele eiken. Aan Loosterweg II komen linden. Een en ander geschiedt met eenige plechtigheid. Ned. Spoorwegen. De heer K. Gerritsen alhier, die voor enkele dagen zijn zilveren ambtsjubileum vierde is met ingang van 4 Dec. overgeplaatst naar Amsterdam C. S. Sinds" 28 Augustus 1921 was de heer Gerritsen aan het station der Ned. Spoorwegen alhier werkzaam Arbeidsbeurs. Het aantal werkzoekenden ingeschreven bij de Gemeentelijke Arbeids beurs alhier bedraagt 404 tegen 368 de vorige Geboren: Maria Alida d. van J. C. Busé en A. J. Tijssen Maria Helena d. van N. M. W. van Hartingsveldt en P. I. K. Jongejan Johanna Theresia d. van E. Th. La Feber en G. H. Weijers Antonius z. van E. Verhoeven en C. M. C. van Beelen Dorothea Anna d. van C. H. Weijers en P. D. Herben Johannes Ferdinandus z. van H. F. J, Bouckaert en C. G. Hoogkamer. Getrouwd P. Laan en J. van Beek J. Dekkers en M. J. Laarman P, de Berg en Tr. van der Wolf. Overleden: F. A. J. Heemskerk m. 76 2^cL S0PLA CIGAR!' LOS 2'^ct. LISSE Jubileum raadslid. Zaterdag j.l. vierde de heer J. P. Segers zijn koperen jubileum als lid van den Raad dezer gemeente. De heer Se gers, die politiek A.R. is, heeft in deze periode steeds het belang der gemeente voor oogen ge houden en naar zijn beste vermogen gediend. Voor de A.R. Partij heeft hij zoowel in- als buiten den Raad steeds gestreden. ArbeidsbemiddelingBij den plaatselijken correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering staan ingeschreven 229 werkzoekende personen t.w. 164 landar beiders, 19 timmerlieden, 6 metselaars, 2 op perlieden, 11 schilders, 2 loodgieters, 1 behan ger-stoffeerder, 1 machinist, 2 fabrieksarbei ders, 1 rijwielmonteur, 2 kantoorbedienden, 7 schippers, 2 kistenmakers, 1 kruideniersbedien de, 1 smeden, 1 kellner, 1 scheepmaker, 2 chauffeurs, 1 transportarbeider en 1 mach. houtbewerker. Het aantal werkloozen is in den loop van de vorige week met 44 vermeerderd. Kleuterschool. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Nederl. Herv. Schoolver- eeniging plannen tot het oprichten van een Chr. Kleuterschool. Bouwvergunning. B. en W. dezer gemeen te hebben aan den heer C. van Klaveren, al- j hier vergunning verleend tot het bouwen van j een landhuis met bergschuur langs de 1ste j Poellaan alhier. Distributie boter. In de week van 21 tot en met 26 November 1932 is door de Gemeente lijke Arbeidsbeurs alhier 60 K.G. goedkoope boter gedistribueerd onder 33 gezinnen. Besmettelijke ziekte. In de week van 20 tot en met 26 November j.l. is binnen deze ge meente een geval van besmettelijke ziekte (roodvonk) geconstateerd. Verloren. Bij de politie alhier, staat sinds de vorige opgave als verloren ingeschreven een handtaschje, met als inhoud een portemon- naie met eenig geld; een autoslinger; een groe ne achterklap van een vrachtauto. Gevonden. Bij de politie alhier, staat sinds de vorige opgave als gevonden ingeschre ven een huissleutel. NOORDWIJKERHOUT Arbeidsbemiddeling. Bij den corerspon- dent der Arbeidsbemiddeling alhier staan als geheel werkloos ingeschreven: 91 landarbei ders, 3 opperlieden, 13 timmerlieden, 1 metaal bewerker, 2 betonwerkers, 2 metselaars, to taal 112. Crisis-varkenswet. In de' afgeloopen week zijn in deze gemeente 6 vergunningen tot huis slachtingen afgegeven met algeheele vrijstel ling van heffing ingevolge de crisis-varkenswet. Winkelweek. Zaterdagavond maakte de harmonie „De Harpe Davids" een rondwande ling door het dorp, ter gelegenheid van de lste Noordwijkerhoutsche Winkelweek. Als ge woonlijk bracht dit heel wat menschen op de been. In tegenstelling met andere Zaterdagen was het tot laat in den avond zeer druk op straat om de smaakvolle étalage's te bezichtigen en vooral om de diverse prijzen te bekijken. Volksbond. A.s. Woensdag 30 Nov. zal de heer J. Taskin een lezing houden over „Het Liberalisme" voor den R.K. Volksbond, afd. Noordwijkerhout, in de groote zaal van het café van mej. de wed. J. Brama, des avonds te 7.30 uur precies. ROELOFARENDSVEEN Landstorm-avond. Vrijdagavond had in de groote Pancratiuszaal een propaganda-sa- menkomst plaats van den Bijz. Vrijw. Land storm. De zaal was tot in haar uiterste hoeken bezt, toen om 8.30 de burgemeester van Alke made een inleidend woord tot de vergadering sprak. Spr. heette allereerst welkom de aan- wijzige militaire autoriteiten, den heer H. M. Verhulst, voorzitter van de vereeniging motor- dienst Leiden, kapelaan Verbeen, die nainens den zeereerw. heer pastoor de vergadering bij woonde en den heer L. Kool, leider van den landstorm uit Nieuwe-Wetering, en gaf als zijn meening te kennen, dat ook vooral in dezen tijd het nuttig is, dat op het doel van den B. V.L. wordt gewezen. Hij verzocht alle aanwe zigen staande het Wilhelmus te zingen, waar aan spontaan werd voldaan. Nadat de grena- diersmarsch was gespeeld, trad als eerste spre ker op de de reserve eerste luitenant R. Bor- dewijk, lid van de Gewestelijke Landstorm- commissie Zuid-Holland-West te Den Haag. Spr. wees allereerst op de groote opkomst en de goede stemming, die reeds vanaf het begin dezer vergadering in de zaal heerscht, en be gon met erop te wijzen, dat velen zich de vraag zullen stellen, hoe het mogelijk is, dat in dezen moeilijken tijd, nu iedereen onder zware zorgen gebukt gaat, men nog een land stormrede kan gaan aanhooren. Spr. wijst er echter op, dat ook hier in den lande een steeds groeiend verzet komt, zoodat het noodzakelijk is, dat wij in dezen tijd elkander moeten steu nen en het hoofd moeten bieden aan elke po ging tot neerhaling van het wettig gezag. We moeten paraat zijn en blijven. Dat het commu nisme en socialisme niet stil zitten, heeft de datum van 20 September j.l. in den Haag vol doende bewezen. Spr. citeert een vers getiteld „De handen van Nederland af" en wekt allen op, trouw te zijn en te blijven aan het huis van Oranje en aan onze Landvrouwe, en ein digt zijn rede met de woorden: De handen van Hare Majesteit af". Een luid applaus be loonde luitenant Bordewijk voor zijn geest driftige rede. Vervolgens was het woord aan luitenant ter Zee, Stemmerik, die een zeer interessant en ge moedelijk praatje hield over de weer- en land macht in Indië. Spr. vertelde o.m.. dat Indië over 80 vliegtuigen beschikt en dat Soerabaja de grootste vlieghaven heeft van geheel Azië. Het aantal vlieguren voor oefening bedraagt dan ook niet minder dan 1000 per maand. Met deze luchtmacht kunnen de koloniën hun neu traliteit ten volle bewaren. Doch ook op een ander terrein is de luchtmacht werkzaam. Een drietal vliegtuigen «peciaal daarvoor ingericht staan dag en nacht ter beschikking van den geneeskundigen dienst in Ned.-Indië, terwijl de Bataafsche Petroleum Maatschappij zeer veel van de diensten van de luchtmact gebruik maakt voor onderzoek naar de petroleumbron- nen. Het werken in Indië is, vooral als men weet, dat de strijdmacht in Nederland in goede banen wordt geleid, dan ook zeer aangenaam en spreker vertrouwt, dat dit ook in de toe komst zoo zal mogen blijven, waardoor elk ge vaar tot schending van het grondgebied en schending van het gazag terstond kan worden afgewimpeld. Als derde spreker trad op kapi tein Boulogne als vertegenwoordiger van den voorz. der Nat. Landstormcommissie. Spr. wees erop dat de B.V.L. nog jong in leeftijd is. In 1918 werd deze opgericht toen duizenden en nog eens duizenden soldaten meer dan 4 jaren onder de wapenen waren geweest. De soldaten waren verheugd toen het woord „vrede" werd gehoord, en zij eindelijk naar hun haardsteden konden terugkeeren. Spoedig werd deze vrede verstoord door een poging van de arbeidersklasse om het bewind in han den te krijgen. Wijlen Troelstra riep den mi nister-president toe, toen hij achter de groene regeeringstafel had plaats genomen, dat hij daar niet meer op zijn plaats was en dat hij de koningin in overweging gaf het Voorbeeld te volgen van den Duitschen keizer. Deze woorden werden met een krachtig wederwoord beantwoord en als het moest dan zou de regee ring alleen wijken wanneer haar onmacht was gebleken. Direct daarna werd een beroep tot het volk gericht en bij duizenden kwamen de jonge mannen, die nog slechts kort hun rok en wapenen hadden afgedaan, te;rug om hun goed en bloed op te offeren voor ons Oranje huis .Zij zouden beschermen onze Landsvrou we, die vooral in de oorlogsjaren getoond had hoe diep zij met haar volk meeleefde en dat wij buiten den oorlog zijn gebleven is alleen aan haar en haar krachtige regeering te dan ken. De B. V. L. telt thans 75.000 leden, die ieder oogenblik van den dag klaar staan als het moet elke staatsgreep te verijdelen. Spr. wijst erop, dat in de B.V.L. alleen thuis hoo- ren 18 ka'raats-mannen, die de belofte bij hun toetreding als lid afgelegd ook als het erop aan komt, gestand zullen doen. Nog meer 18- karaats-kerels moeten tot den B. V. L. treden, niet omdat er te weinig leden zijn, doch al leen en uitsluitend om aan de tegenpartij te toonen, dat elke poging door haar gedaan te vergeefs kan worden beschouwd. Met de op wekking om zich bij den B.V.L. aan te sluiten voor God, Oranje en Nederland, besluit spr. zijn geestdriftige rede, welke meerdere malen door applaus was onderbroken. Hierna werden eenige komische films ver toond en was er tijdens de pauze gelegen heid om zich als lid van den B.V.L. op te geven Vele jonge mannen uit de plaats gaven zich als lid op, zoodat de avond in alle opzichten ge slaagd is. Na een dankwoord werd de verga dering gesloten. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Jubileum kapelaan Van Kessel. He denavond zal de jubileerende kapelaan in alle stilte vanaf het station Bodegraven worden afgehaald van den trein van 20.07 uur door het dagelijksch bestuur van het Feestcomité, Kerk- en Armbestuur. Een bakfiets te water. Zaterdagmid dag had de zoon van W. het ongeluk, dat, terwijl hij aan het venten was met z'n bak fiets, in een onbewaakt oogenblik z'n kar retje uit eigen beweging in de Wetering liep. Vrij aanzienlijke materieele schade 1 WOERDEN. Een fietsendief ingepikt. Op Vrijdag- li November werd op de Nes, alhier, een bijna splinternieuwe fiets ontvreemd. In sa menwerking met de Hilversumsche recher che is het de politie gelukt beslag te leg gen zoowel op den dader als op het rijwiel. Den dag na de diefstal werd het signale ment van de gestolen fiets per radio bekend gemaakt. In de afgeloopen week was het de recherche te Hilversum ter oore gekomen, dat een zekere S. aldaar in het bezit was van een nieuwe fiets, hetgeen haar ver dacht voorkwam. Na ontboden te zijn ver klaarde deze ze in Amsterdam te hebben ingeruild voor een oud rijwiel, waarbij hij nog 10 toegegeven had. Nadat de recher che toen in Amsterdam onderzocht had of een rijwiel als vermist daar was aangege ven, ging zij de opgegeven signalement na en waarschuwde de politie te Woerden. Deze nam de bewuste S. te Hilversum ook in verhoor en wist den man een bekentenis te doen afleggen. Zijn eerste verklaring was geheel fantasie. Op den bewustcn dag was hij bij een zekere P. wonende op de Nes, alhier, op 'bezoek geweest Bij zijn vertrek had hij zijn oude kkar achtergelaten cn ge zegd, dat hij wel een nieuwe zou „gappen", waartoe hij de gelegenheid even verder op de Nes, had gekregen. Daar P. van deze mededeeling aan de politie niets had ver teld, is hem een geduchte reprimande ge geven. Tegen S. is proces-verhaal opgemaakt. De eigenaar is wederom in het bezit van zijn fiets gesteld, die hij al had „afgeschre ven". Aanrijding. Op Geestdorp had een aanrijding plaats tengevolge van het z.g. „coupeeren" of „snijden"'. Een zeker J. M. te Den Haag reed in zijn luxe auto in de richting Woerden. Van ach teren naderde een -vrachtauto, voor kwam een luxe auto tegemoet. De vrachtauto meende nog net er „tusschen door" te kun nen, maar raakte hierbij het voorwiel der luxe auto. Deze reed tegen een boom, eerst met de voorzijde, daarna met de achter kant. De banden en het onderstel werden vernield, terwijl de auto dwars over den weg kwam te staan. De bestuurder kwam er zonder letsel af. De bestuurder der vrachtauto, die waarschijnlijk niets ge merkt heeft, reed door. Het nummer kon niet worden opgenomen. Lezing „Katholiek Woerden". We her inneren de lezers aan de Woensdag a.s, te houden lezing uitgaande van „Katholiek Woerden'', in het Patronaatsgebouw, aan vangende 8.15 uur. Zooals bekend treedt als spreker op Dt. Pauwels O.P. met het onderwerp „Waar en Valsch". ZOETERWOUDE. Verloting Wit-Ge!e Kruis. Aan het be stuur van de R. K. Ver. het Wit-Gele Kruis, Hoage Rijndijk, alhier, is vergunning ver leend tot het houden eenier verloting, waar bij als hoofdprijs een rijwiel beschikbaar wordt gesteld, ten bate dier vereeniging. Uitgegeven zullen worden 1000 loten tegen 25 oént per stuk. Een ieder wordt aangera den een of mes»dere loten te nemen, omuat de kas dier vereeniging een extra bate noodig heeft. MIJN BAAS EN IK. 25. Allemaal holden ze nu dat groote huis binnen, mijn baas ook en ik met hen mee. Maar dat mocht met. Een meneer in den gang vond dat niet goed, zoodat de baas me buiten de deur zette. „Blijf hier maar op me wachten", zei hij. en dat deed ik. Al dien tijd heb ik daar gezeten, en hoorde buiten de stemmen van die kinderen en ik heb me afgevraagd, waarom ze toch liever niet buiten bicven spelen, dan in zoo'n groot huis te gaan zitten, maar ik kon er geen oplossing voor vinden. 26. Eindelijk ging de deur weer open. Ik keek natuurlijk goed uit mijn oogen. Loe- kie kwam eerst, ze zag me niet en liep door. Even later kwam mijn baas. Ik was erg blij hem te zien, hij trouwens ook. We liepen vlug door en hadden Loekie heel gauw ingehaald. Loeki deed alsof ze een beetje boos was en zei tegen mijn baas. dat ze hem lang niet zoo aardig vond als een andere jongen op school, want die had aan twee potlooden punten voor haaj go- slepen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10