24ste Jaargang VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 No. 7364 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HITLER WORDT GEEN RIJKSKANSELIER VOORNAAMSTE NIEUWS. S)e£cid6cHe6oii^<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Opvoeding tot beleefdheid. De burgemeester van Botterdam heeft de hoofden van gemeentelijke scholen voor V. H. O., M. O., U. L. O. en van de ge meentelijke kweekscholen er op gewezen, dat het meer en meer de aandacht trekt, dat in de trams door schoolgaande jeugd,1 welke veelal thuis behoort op de scholen voor voortgezet onderwijs, niet altijd de be leefdheid jegens ouderen wordt in acht ge- nohien, die men van deze kinderen in ver band met hun leeftijd en opvoeding zou mogen verwachten. De burgemeester verzoekt den hoofden dier inrichtingen hun invloed aan te wen den op de leerlingen hunner scholen, opdat klachten over het optreden dier jongelui worden voorkomen. De beleefdheid jegens ouderen't Is werkelijk opvallend, hoe herhaaldelijk men kan constateeren, dat de jeugd teneenen- male schijnt verloren te hebben het respect voor ouderen; het gezonde, op redelijke gronden berustend respect, dat als wij ons niet vergissen de jeugd tot voor kor ten tijd in veel sterkere mate dan nu eigen was, En 't is verdienstelijk, dat iemand als de burgemeester van Rotterdam daarop 'ns wijst. Intussehen zijn in deze de ouders veelal in niet geringe mate schuldig. Ouders, die hün kinderen toestaan het verwaarloozen van eenige vormen in den omgang met hen, waardoor het respect als noodwendig moet lijdenouders, die den kinderen niet lee- ren, met beleefdheid te bejegenen b.v. de oudere dienstbode of werkster. De beleefdheid jegens ouderen is een uiting van innerlijke bescha ving. Men vergete dat niet. BINNENLAND KOLENINVOER IN BELGIë. Verhooging van contingent. Naar Reuter seint, is als gevolg van de Duitsch-Belgische overeenkomst in zake den invoer van kolen het invoer-contingent voor alle kolen in België van 1 November j.l. af van 5.05 op 55.7% van den gemiddel den maandelijkschen invoer gedurende het eerste halfjaar van 1931 gebracht. Boven dien is met ingang van 1 December a.s. een vermeerdering van het contingent aan alle landen toegestaan ten bedrage van onge veer 62%. Dit beteekent dat de vermeerde ring van den invoer van Duitschen huis brand in België ongeveer 100.000 ton per maand zal bedragen. DE STAATSLOTERIJ, Een initiatief-voorstel tot uitbreiding te wachten? In het Voorloopig Vers-lag der Tweede Kamer van het hoofdstuk Financiën der Rijksbegrooting 1933 drongen verscheiden leden aan op uitbreiding van de Staats loterij, wegens de vele buitenlandsche loten, welke hier te lande worden gekocht. Mocht de regeering ten deze niet met een reor ganisatievoorstel komen, zoo zou wellicht van de zijde der Kamer een initiatiefvoor stel zijn te wachten. UITVOER VAN KWEEKGOED. Met intrekking van zijn tevoren genomen beschikking heeit de minister van Econo mische Zaken en Arbeid het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan het afgeven der certificaten voor den uitvoer van boom- kweekerij-producten, met uitzondering van planten met kluit, verbonden, vastgesteld op 50 cent per 100 kg. bruto, met een mini mum van een gulden; het bedrag ter be strijding van de kosten, aan het afgeven der certificaten voor den uitvoer van plan ten met kluit verbonden, op 25 cent per 100 kg. bruto, met een minimum van een gul den. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR. Ingediend is een wetsontwerp beoogende steun aan de Griendcultuur in den vorm van een bijdrage van 2 cent per kg in de kosten van bewerking der teen van den oogst-1932, met name van het schillen. Het benoodigd bedrag uit 's Rijks schatkist is op een ton gesteld. VON PAPEN LACHT IN ZIJN VUISTJE. Mgr. Kaas confereert met Hindenburg. HINDENBURG WIL HITLER GEEN PRESIDENTIEELE VOLMACHT GEVEN In zijn schrijven van 23 November heeft Adolf Hitler, zooals bekend, geweigerd in te gaan op het hem gedane verzoek tot vor ming van een regeering op parlementaire basis, en heeft hij zijnerzijds voorgesteld, dat de rijkspresident'hem zonder voorbe houd en zonder dat de voorwaarde zou worden gesteld, dat hij over een meerder heid in den Rijksdag moest beschikken, met de vorming van een regeering zou be lasten, die de presidentieele volmachten zou ontvangen. De rjjksoresident heeft dit voorstel af gewezen, daar hij meent het voor 'net Duit- sche volk niet te kunnen verantwoorden zijn presidentieele volmachten te geven aan den leider eener partij, die telkens weer op haar exclusiviteit den nadruk heeft gelegd en daar hij vreest, dat een door Hitler geleid presidentieel kabinet noodzakelijk zou leiden to een partijdicta tuur mot.de kans op een buitengewone ver scherping der tegenstellingen in het Duit- sche volk. Zulk een verscherping teweeg te brengen kan de rijkspresident niet in over eenstemming brengen met zijn eed en zijn geweten. Mgr. Kaas geraadpleegd. Rijkspresident von Hindenburg" heeft daarna zijn besprekingen met de partijlei ders voortgezet. Gistermiddag onTving Tiij prelaat Kaas, den leider van de centrum partij, welke bespreking heden zal worden voortgezet. Men neemt aan, dat von Hin denburg de pogingen, om een parlementair kabinet te vormen, wil voortzetten en daar om Kaas gevraagd heeft, of deze als be middelaar toch nog wil trachten, de ge dachte van een nationale concentratie te Prelaat Kaas heeft reeds bij de vroegere eerste bespreking te kennen gegeven, dat volgens zijn opvatting in den rijksdag een meerderheid kan worden gevormd. Naar verluidt, heeft prelaat Kaas nog geen definitief antwoord gegeven, daar hij nog eerst met zijn partij vrienden overleg wil plegen en misschien ook nog met andere partijleiders! Hoewel de directe onderhandelingen tusschen de nationaal-socialisten en den rijks president thans afgebroken zijn, is het toch mogelijk, dat deze onderhandelingen door bemiddeling van het centrum werden her vat, hoewel men in politieke kringen het succes van dergelijke pogingen vilj ongun stig beoordeelt. Staatssecrtaris Meissner ontving voorts in opdracht van den rijksoresident nog. dr. Hugenberg van de Duitsch-nationa^ partij, staatsraad Schaffer van de Beiërscbe volkspartij en Dr. Dingeldey van de Duit- sche volkspartij. Standpunt van het centrum. Wij vernemen, dat men in Centrums- kringen op het standpunt staat dat, nadat Hitler in het geheel geen onderhandelingen heeft gevoerd voor de vorming van een nationale concentratie, onder alle omstan digheden getracht, -moet worden, de tot op- bouwe"den arbeid geschikte krachten van het volk te vereenigen. Derhalve moet pre laat Ka,as deze taak overnemen. Het is in ieder geval buiten gesloten, dat de tot nu gevolgde regeeringskoers nog kan worden voorgezet, aangezien het voormalige kabi net, een uitgesproken strijdkabinet was, dat geen autoriteit bij het volk bezat en daarom ook noch in het binnenland noch in het buitenland vertrouwen genoot. Prelaat Kaas zal thans in contact treden met ander partijen en Vrijdag (heden) den rijkspresident rapport uitbrengen. Toch von Papen? Het verluidt, dat in verband met de si tuatie, welke ontstaan is, na het afwüzend antwoord van den rijkspresident aan Hitler het mogelijk is, dat de rijkspresident mor gen in den'loop van den dag rijkskanselier von Papen zal ontvangen en hem opnieuw zal belasten met de vorming eener regee- ring. Het nieuwe kabinet-von Papen zou dan evenwel meer mutaties moeten ondergaan dan tot nu algemeen wérd aangenomen. Publicatie van correspondentie. De correspondentie, die de laatste dagen tusschen rijkspresident von Hindenburg, staatssecretaris Meissner en Adolf Hitler is gevoerd, is officieel gepubliceerd. Volgens deze publicatie verklaarde Hit- Ier bij het onderhoud, dat hij Zaterdag met den rijkspresident had dat hij zijn be weging slechts ter beschikking kon stellen van een regcering, aan welker hoofd hij zelf zou staan. Verder sprak hij de ver wachting uit, dat bij zijn besprekingen met de partijen een grondslag zou kunnen wor den gevormd, waardoor hij een volmachten- wet van den rijksdag zou kunnen bekomen, Daarom achtte de rijkspresident het- zijn plicht, da vorming van een meerderheids- kabinet onder zijn leiding te. probeeren. Daarom overhandigde hii bij het tweede on derhoud op Maandag Hitier schriftelijk de bekende opdracht. Uit deze correspondentie blijkt nog, dat Hitier Dinsdag met- 'voorkennis van dén riikspresident nog een onderhoud met den rijksweerminisler heeft gehad, waarin Hit ier opnieuw beslist geweigerd heeft, met zijn partij deel te nemen aan een regeering, waarvan hij zelf niet het rijkskanselier schap zou bekleeden. In het schrijven, waarin staatssecretaris Meissner den brief van Woensdag van Hit- Ier beantwoordt, wordt vastgesteld dat, aangezien Hitier weigert, het rijkskanse lierschap te aanvaarden van een meerder- heidsregeering hem dit ambt voor een pre- sidiaalregeering niet kan worden opgedra gen. Intussehen verklaart votl Hindenburg, dat zijn deur te allen tijde voor Hitler open staat en von Hindenburg steeds bereid is. Hitler's opvattingen over hangende vraag stukken te hooren. Von Hindenburg wil de hoop niet laten varen dat het op den duur langs dezen weg toch zal gelukken, Hitier en zijn partij te winnen voor samenwerking met al die krachten van bet Duitsche volk, welke aan den oubouw wille nmeewerken. In verband met de publicatie van de do cumenten over de opdracht tot regeerings- formatie van den rijkspresident aan Hitier, wordt van nationaal-socialistische zijde een briefwiselins bekend gemaakt, welke van 13 tot 16 November tusschen den rijkskan selier von Papen en Adolf Hitler is ge voerd. Uitgaande van het feit, dat Hitier inder tijd met de opdracht tot kabinetsformatie aan von Papen heeft ingestemd en steun aan het kabinet heeft toegezegd, heeft de rijkskanselier in een schrijven den leider der nationaal-socialistische partij uitgenoo- digd tot een bespreking, welke beoogde vast t-e stellen, of een partijsteun voor het politieke en economische program der rijksregeering te verkrijgen is, waarbij dfa bitterheid van den verkiezingsstrijd uit pa triottische gronden vergeten moet worden. Hitier beantwoordde deze vraag in een uitvoerig schrijven ontkennend en wees op den brief, waarin hij de bekende beschuldi gingen wegens het optreden der rijksregee ring op 13 Augustus herhaalt en den steun aan binnenlandsche, buitenlandsche en economische maatregelen weigert, zooals zij tot nog toe door het kabinet-von Pa pen, volgens zijn meenirig zonder resultaat zijn genomen BIJSLAG IN DE WERKVERSCHAFFING Wanneer in de wintermaanden niet den vollen tijd gewerkt kan worden. De verschillende inspecties voor de werk verschaffing hebben aan de gemeentebe sturen in opdracht van den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat een regeling is getroffen in verband met het korter worden van de dagen. Indien in de maanden November en Fe bruari döor het- korten van de dagen geen 471/2 uur op de werkverschaffingen kan worden ge-werkt, dan kan worden bijgepast het verschil tusschen het wérkelijk aantal uren dat gewerkt is en 471/2 uur. Ais bijslag geldt 80 pet. van het uurloon. Voor de maanden December en Januari kan worden bijgepast tot 45 uur. Wanneer evenwel kan worden doorge werkt tot 471/a uur dan wel 45 uur, wordt geen bijslag gegeven. Voorts is door de in specties *an de gemeenten bericht, dat in de wintermaanden de arbeiders die tot nu toe meer dan 15 K.M. heen en meer dan 15 K.M. terug moesten fietsen om naar en van de werkverschaffing te komen, grat-is vervoerd zul.en worden. Wanneer echter niet voldoende arbei ders aanwezig fcijn om per autobus of tram vervoerd te worden, dan blijft voor deze arbeiders de toeslagregeling van 1.25 gel den. LAAT DE WERKVERSCHAFFINGEN DOORGAAN. De drie landarbeidersbonden adresseeren aan den minister. De hoofdbesturen der drie landarbeiders- bonden hebben den minister van binneu- lanasciie zaken verzocht te willen beha len, dat dezen winter bij geschikte weer gesteldheid de door het rijk gesubsidieerde werk verschaf tingen doorgaan. Zij vragen, dat in dat geval de bestaau- de rouleerregelingen van kracht blijven voor alle tewerkgestelde arbeiders, mot dien verstande, dat de tegen werkloosheid verzekerden zich desgewenscht voor cle werkloozenkas mogen melden. DE TARWE-CONTINGENTEERING. Wetsontwerp verschenen. Ingediend is thans het wetsontwerp tot regemig van den invoer van tarweoloem oi deeg van tarwebloem of tarwemeel, ter bevesuging van net contmgenteeringsüe- siuit van z7 October j.l. In de Memorie van .toelichting deelt de minister mede, dat het hem is geoieken, dat de sterx toegenomen invoer van brood in net iNeuernuius,en-i>eigisciie grensgeoied toestanden in het leven neeit geroepen, op grond waarvan tiians toepassing van de erisis-invoerwet wenscheiija werd. Tegenover een maanuelijasunen invoer van ouUU kg. gedurenue ue laatste maanden van 1930 en de eerste acht maanden van 19bl is de invoer seaert dien maandelijks in zeer belangnjKe mate toegenomen, zoo dat deze gemiddelde gedurende de laat ste maanden bedroeg 145.470 kg. per maand. Deze vermeerdering van den uivoer van brood is toe te schrijven aan het verscml in brpodprijzen in Deigié en hier te lande. De bij veie belangnedbenden heerscnen- de meening, dat ais oorzaak van dit prijs- verscnil dient te woiden aangemerat do werking van de Tarwewet 1931, kan de mi nister niet geneel deelen. Ten gevolge van minder druiotende sociale lasten en ver plichtingen en iage-ren levensstandaard, waren cle broodprijzen in België reeds la ger. Wel werd door de werking van uo xai- wewet dit verschil nader geaccentueerd. Het speciale karakter van de te regelen materie eischte het zoeken naar een van de gebruikelijke contingenteerings-metho- den afwijkende regeling. Ten eniue eon overbodige administratie te vermijden en deze contingenteering zoo soepel en prac- tisoh mogenjk te doen geschieden, is deze thans opgedragen aan het regeeringsbureau voor de .uitvoering van de Tarwewet. Bo vendien zijn bij deze contingenteering de gebruikelijke formaliteiten eenigszins ver eenvoudigd. Het henen van bedragen ter bestrijding der onkosten zijn facultatief gesteld. Hot ligt in de bedoeling voorshands van deze bevoegdheid geen gebruik te maken, om deze contingenteering op de, voor belang hebbende importeurs, minst bezwaarlijke wijze uit te voeren, gezien de omstandig heid, dat het meerenueel der importeurs behoort tot de minder financieel draag- krachtigen. Onze naam op kunstgebied in gevaar? Het Tweede-Kamerlid J. H. A. Schaper heelt aan minister Terpstra gevraagd of deze de gebeurtenissen heelt gevolgd in zake de vervalsching van schilderstukken, etsen enz. in het proces-Wacker te Beri jn en van de kunstveiling der firma A. Mak te Amsterdam. Is de minister alsdan niet van oordeel, aldus den heer Schaper dat de naam van ons land op kunst- en handelsgebied internationaal zeer wordt geschaad door de praktijken van zoogenaamde „deskundi gen" en handelaars in „kunst", die meer worden geleid door winstbej-ag dan door werkelijke liefde voor de kunst 1 Tén slotte vraagt de heer Schaper of de minister bereid is, desnoods in overleg met zijn ambtgenooten van Buitenlandsche Za ken en van Justitie, een onderzoek te de zer zake in te stellen, zoo noodig en moge lijk een vervolging uit te lokken en een en ander te publiceeren. Uitvoering van de crisisvarkenswet. In antwoord op een aantal vragen van den heer Braat, betreffenden bezwaren te gen de wijze van uitvoering der Crisis-Var kens wet deelt minister Verschuur mede, dat deze vragen te algemeen zijn gesteld, om een onderzoek mogelijk te maken, doch dat de aanvankelijk ondervonden moeilijk heden inmiddels zijn overwonnen. De K. J. V. in het Aartsbisdom. Gistermiddag is door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G! Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, het oblatenhuis op de Maliebaan, dat als Centrale voor het K. J. V.-werk in het Aartsbisdom kan gelden, ingewijd. BUITENLAND. Hitier wordt geen rijkskanselier. Komt thans von Papen weer terug? Hindenburg confereert met den Centrumsleider mgr. Kaas. (2e blad). Ontstemming in Engeland en Frankrijk over Hoover's weigering tot verlenging van het moratorium. (2e blad). Hcngeronlusten in den 0era| en in Si berië. (2e blad). BINNENLAND. Wetsontwerp inzake de Tarwe-contingen- teering. (1ste blad). Nieuwe aardschok in Noord-Brabant. (Gem. Ber. en Laatste Berichten). Het Tweede Kamerlid Lou de Visser te Antwerpen gearresteerd, (lsto blad). Het strcopersdrarra te Egmond-Binnen. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Amsterdam door Piet van KempenPijnenburg schitterend ge- i. (2de blad). HET COMMUNISTISCHE TWEEDE KA MERLID L. DE VISSER TE ANTWERPEN GEARRESTEERD Gevaarlijk voor de openbare orde en veiligheid. Het Tewde Kamerlid, de heer L. de, Visser, vertoefde deze week in verband met de ver kiezingen aldaar in Beigië, waar hij eenige politieke redevoeringen zou houden, n.l. Ie Antwerpen, Mechelen en Gent. Woensdagavond werd hij op een communis tische verkiezingsvergadering te Antwerpen gearresteerd ten gevolge een koninklijke beslis sing, die reeds 1 Februari van dit jaar ten aanzien van hem was genomen, waarbij is be paald, dat hij moest worden uitgewezen en niet meer in België mag vertoeven omdat zijn aan wezigheid aldaar gevaarlijk werd geacht voor de openbare orde en veiligheid, onder politiv- geleide via ssen over de grens naar Neder land gebracht. HET WEER OP ZONDAG. EEN NIEUWE STORMACHTIGE PERIODE 3EG0NNEN EN DE VORST OP DE VLUCHT. Een week geleden werd in de bespreking van den algemeencn weerstoestand gewe zen op de mogelijkheid van een geheele ommekeer, die het terugdringen van het gebied van hoogen druk en van winter vorst naar het Oosten ten gevolge zou heb ben. Het tijdstip, waarop die ommekeer verwacht kon worden, was toen nog vrij onzeker. Zeer actieve weerstoestanden bre ken echter meestal snel en met grooto krdcht door. Zoo ook nu. Maandag j.l. was van een grooto verandering in het Noord westen nog niet veel te bemerken, Dins- dagmoi'gen was een zeer krachtige, warm- vochtige luchtstroom, uit het Zuidwesten komende, in het gebied tusschen Groenland en Schotland doorgedrongen en trok een buitengewoon diepe stormdepressie over IJsland Oostwaarts. Deze bracht over ge heel West- en Noord-Wost-Europa zwaar stormweer. Met deze ommekeer in den algemeenen weerstoestand is waarschijnlijk een nieu we periode van stormachtig weer ingeluid. In deze periode is de strijd tusschen den warmen Z.-W.-lijken en don zeer kouden Noordelijken luchtstroom in volle kracht te verwachten en daarmede zeer actieve weerstoestanden in onze omgeving. De zeer koude Noordelijke luchtstroom was Donderdag reeds ver in Zuidelijke richting doorgedrongen maar hij kreeg niet den vollen invloed in ons land. Daar tege lijk een nieuwe depressie ten Z.-W. van IJsland gesignaleerd werd kan voorloopig, en dus ook bij het begin der nieuwe week gerekend worden op regenachtig, zwaar be wolkt, stormachtig weer, waarbij opklarin gen slechts van korten duur zullen zijn. Temperatuur meest eenige graden boven nul en zeer veranderlijk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1