AAN ONZE ABONNÉ'S DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 DE MILITAIRE FRAUDE TE BREDA. De krijgsraad te 's Hertogenbosch deed uitspraak in de zaak tegen L. van der V., 34 jaar, te Utrecht, destijds sergeant-kok bij iiet 6e Heg. Inf. te Breda, die terecht had gestaan wegens verduistering van aard appelen en het aannemen van giften van een steenkolenhandelaar. In beide zakon was twee maanden gevangenisstraf ge- eischt met ontslag uit den dienst. De krijgsraad veroordeelde beklaagde wegens verduistering tot 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met ontslag uit den dienst en met 3 jaar proeftijd. We gens het aannemen van giften in strijd met zijn plicht werd beklaagde veroordeeld tot den tijd van zijn voorarrest. Wetenschappelijke Berichten DE STERRENREGEN DER LEONIDEN. Dr. R. schrijft in de „Maasbode": Den laatsten tijd geniet de sterrenregen der Leoniden weer meer dan gewone be langstelling. Over d ezen sterrenregen, waarvan we reeds meding maakten in het sterrekundig maandoverzicht, volgen hier nog enkele bijzonderheden. Vallende steren of hmeteoren zijn er lede ren avond waar te nemen. Het zijn stuk ken steen, die zich met groote snelheid door de wereldruimte bewegen, in onzen dampkring komen, door den luchtweerstand gloeiend worden en gewoonlijk verdampen. Op sommige tijden van het jaar zijn de vallende sterren bijzonder talrijk en men spreekt dan van een zwerm van meteoren. Teekent men de banen van de meteoren van zulk een zwerm op een sterrekaartje aan, dan blijkt, dat die banen, wanneer men ze achterwaarts verlengt, alkaar onge veer in één punt snijden. Dit punt heet de radiant van den zwerm. De vallende sterren worden genoemd naar het sterrebeeld, waarin hun radiant ligt. Zoo heeten de meteoren, die elk jaar omstreeks 13 November worden waargeno men, Leoniden, omdat hun radiant in den Leeuw (latijn: Leo) ligt. Dat de vallende sterren van een punt schijnen te komen, is nog geen bewijs, dat dit in werkelijkheid ook het geval is. Een bekende eigenschap uit de perspectief is, dat we evenwijdige lijnen waarnemen als lijnen, die elkaar in één punt snijden. Zoo zijn ook de banen van een zwerm meteoren in- werkelijkheid evenwijdig. Zij komen uit de richting, waar in wij den radiant van' den zwerm zien. Zooals alle lichamen, die tot ons zonne stelsel behooren, beschrijven ook de meteo ren banen om de zon. Uit waarnemingen van de vallende sterren van een zwerm is het mogeli'k de baan van dien zwerm te be rekenen. Meestal is het een zeer langge rekte ellips. Er zijn verschillende meteo renzwermen bekend, waarvan de banen identiek zijn met die van kometen. Zoo valt de baan van de Leoniden ge heel samen met die van een in 1&G6 door Tempel ontdekte komeet. Deze baan snijdt de aardbaan in het punt waar wij ons op 13 November bevinden. Ieder jaar worden er omstreeks dien tijd Leoniden waarge nomen we moeten dus wel aannemen, dat de geheel© ellipsbaan van de komeet van Tempel meer of minder dicht met me- teóren is overdekt. Al deze steenbrokken loopen in die ellips rond met denzelfden omloopstijd als de komeet van Tempel zelf en deze omloopstijd bedraagt 33 jaar. De Leoniden zijn van alle meteoorzwer men het langst bekend en het best bestu deerd: het oudste bericht er over dateert uit het jaar 902. De zwerm is wel ieder jaar waar te nemen, maar is lang niet 'al tijd even talrijk. In de jaren 1799, 1833 en 1866 was het aantal Leoniden zoo groot, dat men met het volste recht van een ster renregen kon spreken. Humboldt en Bon- pland, die den regen van 1788 in Yene- zuela waarnamen, schrijven daarover, dat er geen stuk van den hemel was, van 3 maanmiddellijnen grootte, dat niet ieder oogenblik wemelde van meteoren. Sommi gen bleven 7 tot 8 seconden nalichten. Nog een kwartier .na zonsopkomst waren er val lende sterren te zien. En over den regen van 1S66 wordt medegedeeld, dat de omge ving van den radiant 'door e strepen, die de meteoren nalieten, voortdurend verlicht bleef. Dat het verschijnsel om de 33 jaar bij-, zonder sterk is, komt doordat de Leoniden- baan wel geheel met meteoren bezaaid is, maar niet overal even dicht. Er loopt na melijk een dichtere wolk van meteoren, een soort hoofdmassa in die baan rond en deze heeft, evenals al de meteoren, een omloopstijd van 33 jaar en passeert dus iedere 33 jaar de aardbaan. Dit was het geval in 1799, 1833 en 1866 en zou dus weei plaats hebben in 1899. Evenwel bleef in dat jaar de verwachte sterrenregen uit. Dit is als volgt te verklaren. De hoofdzwerm was in 1898 dicht in de buurt geweest van de grootste planeet van ons zonnestelsel, Ju piter, en was door de storingen van die planeet in een andere baan gaan rondloo- pen. De oorspronkelijke baan passeerde de aardbaan op 1.000.000 K.M. afstand (de afstand aardezon is 150 millioen K.M.) door de storing van Jupiter werd deze af stand verdubbeld. Daar de zwerm betrek kelijk smal is, ging de aarde er in Novem ber 1899 niet meer doorheen. Zulke rijke sterrenregens als vroeger kun nen alleen dan weer paats hebben als de baan van de hoofdzwerm door nieuwe sto ringen zoo veranderd wordt, dat zij aan merkelijk dichter bij de aardbaan komt dan in 1899. Nu is het niet uitgesloten, dat dit in 1932 ook werkelijk gebeurd is. De Engel- sche astronoom Crommelin heeft door uit voerige berekeningen aangetoond, dat de komeet van Tempel dit jaar veel dichter bij de aarde is geweest dan in 1899. Nu wordt deze komeet in haar baan op eeni- gen afstand gevolgd door -de hoofdmassa der meteoren. Ook deze hoofdmassa zal ons dus waarschijnlijk op korteren afstand pas- seerbn dan in 1899. Inmiddels schijnt er geen bijzondere ster renregen te zijn waargenomen. Daar de me teorenzwerm zich over een tamelijk groot gedeelte van de kometenbaan uitstrekt, is het echter niet onmogelijk, dat de aarde in November 1933 toch nog door die zwerm heen zal gaan. STADSNIEUWS VRIJWILLIGE LANDSTORMKORPS Motordienst Leiden. Gisteravond werd door de Sectie Leiden van het Vrijwillig Landstormkorps, Mo tordienst, afdeeling Zuid-Holland, in de Graanbeurs een buitengewone propaganda- bijeenkomst gehouden, die zich in een groote belangstelling mocht verheugen. De genoodigden werden voor den aan vang der bijeenkomst ontvangen in de Ja- cobazaal van Den Burcht, waarna men zich gezamenlijk naar de Graanbeurs begaf. Onder de aanwezige autoriteiten merk ten we o.m. op: Zijn Exc. Gen. Borel, In specteur van den Landstorm, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. burgemeester van Lei den, den heer Boddens Hosang, burgemees ter van Woubrugge, Majoor Boots, com mandant van den Bijz: Vrijw. Landstorm, afd. Zuid-Holland, den garnizoenscomman dant van Leiden en verder o.m. wethouder mr. A. J. Romijn en mr. F. J. J. Trapman, voorzitter der Leidsche Burgerwacht. Toen allen plaats hadden genomen, sprak de voorzitter der Sectie Leiden, de heer H. M. Verhulst een kort openingswoord, waarin hij vooral de genoodigden hartelijk welkom -heette en den wensch uitsprak, dat deze bescheiden Landstorm-avond voldoe ning moge schenken. Spr. dankte ten slotte allen, die hadden medegewerkt tot het wel slagen van dezen avond, waarna het korps Klaroenblazers der Sectie Leiden zich deed hooren en de aanwezigen het Wilhelmus aanhieven. Rede Luit Karres Hierna was het woord aan dén res. 1ste Luitenant D, J. Karres, secretaris van de Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid- Holland-West'', uit Scheveningen, die sprak over het geheim van de propaganda van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Het geheim, aldus spr., is dit, dat de B.V.L. een echt nationale beweging is, waaraan alle groepen der bevolking, die niet-revo- lutionair getint zijn, kunnen medewerken. En deze zienswijze bepaa-t ook het recept, bij het organiseeren van Landstormavon den: een stuk muziek, en enkele goede sprekers. Op zoo'n avond wordt gaarne ook het principieele woord beluisterd, van sprekers van soms zeer onderscheiden rich ting. Op zoo'n avond mag ook best een kwinkslag worden gehoord, maar dat mag nooit het voornaamste zijn. Op zoo'n avond is het mogelijk dit gaf spr. ter illustratie dat de Pastoor, de Hervormde en de Ge reformeerde perdikant. zoomede een vrij zinnig spreker er het woord voeren, iets wat misschien alleen in ons goede Holland mogelijk is. Uit den aard der zaak worden er wel enkele ongeschreven regels in acht genomen, waardoor bevordert wordt, dat alle nationale groepen ook hun medewer king zullen „kunnen" geven. Zoo zal er b.v. nimmer een Landstormsamenkomst op Zon dag georganiseerd worden; zoo is het ook niet denkbaar, dat een echte Landstorm samenkomst, haar attractie zal vinden in het: na afloop bal!En zoo krijgen we allerwegen de volle medewerking van hen, die van meening zijn, dat elk wettig gezag gesteund dient te worden, van hen die van meening zijn, dat alle krachten samen moe ten spannen, om ons land de hel van een revolutie te besparen, van hen, die het als een eeretaak beschouwen, dat de band, die tusschen Oranje en Nederland gesmeed is nooit door snoode hand verbroken mag wor den, van hen, die een gezagsbeschouwing huldigen, die zijn grond vindt in het ge loofsleven, en die erkennen het drievoudig snoer: God, Oranje en Nederland.... Gelden deze richtlijnen voor de Land stormbeweging, spr is er van overtuigd, da t ook de Vereeniging van led mi van den Motordienst te. Leiden werkt m dezelfde richting. Zoo zal deze vereeniging, als na tionale vereeniging een schoone toekomst kunnen hebben Zij zal zich kunnen ontwik kelen op het gebied van de militaire motor sport; zij zal als vereeniging een samen bindend element kunnen vormen in de Landstormbeweging te Leiden, dat een zeer groot aantal vrijwilligers van den Mo tordienst telt; zij zal mee kunnen helpen, omdat Leiden, de sleutelstad, de toegangs wegen heeft, zoowel van. de Rijn-, als van de Bollenstreek, de Landstormbeweging in deze streken steunen. Zouden er niet enke le vrijwilligers zijn,, met telefoon en auto, die een enkele maal per winter, met ons de Landstormavonden in het Gewest bezoeken willen? Yan Leiden uit. Spr. is er zeker van. Spr. ziet een schoone toekomst blinken voor de vereeniging, waarbij zij verzekerd kan zijn van de waardeering der militaire autoriteiten en de dankbaarheid van de Na tionale Landstormcommissie, en haar ver takkingen, zeker ook van Gewestelijke en Plaatselijke Commissie. Spr. accentueert nog eens, dat het gaat om de steun, in troebele tijden, van het wettig gezag of, om 't op zeer populaire wijze te zeggen: Van Haar, van Koningin Wilhelmina, blijven ze. af. Een luid applaus eij.een driewerf hoerah I beloonden luit. Karres voor zijn geestdrif tige woorden. Toespraak dr. Eringaard. Na een stukje muziek was vervolgens het woord aan den res.-luit.-kolonel dr. Eringaard, afdeelingscommandant van het V. L. S. K. M., afd. Zuid-Holland. Deze hield en gemoedelijk praatje tot de aanwezigen, na dank te hebben ge bracht voor de uitnoodiging zoowel als voor het beleggen van dezen avond. Spr. verheugt zich er over, dat deze ver eeniging bestaat, omdat, alleen zij in staat is dergelijke propaganda-avonden te beleg gen. Indien de vereeniging voortgaat met het voeren van propaganda en het bevor deren van de goede kameraadschap, dan zal de Sectie Leiden steeds zijn steun heb ben Men moet echter niet vergeten, dat de kameraadschap niet tever doorgedreven moet worden, want het valt voor een ser geant b.v. niet altijd gemakkelijk bevel te moeten voeren over een landstormer, waar mee hij gewoon is een potje bier te drin ken. Men moet van de sectie niet maken een vischclub of domino-club. Dat is geen bevorderen van den goeden geest. Spr. weidt hierna in korte trekken uit over de taak van den motordienst in zijn geheel. Deze dienst heeft een oorlogstaak, bestaande in het aanvoeren van munitie, levensmiddelen en manschappen en het af voeren van pakmateriaal en gewonden en 'een tweede taak: het steunen van het wet tig gezag. Deze laatste is, gezien de toe standen in ons vaderland, voorloopig van grooter belang en als zoodanig blijft het een schoone taak. De tijden zijn met het oog op de econo mische omstandigheden ongunstig. Geen beter terrein om verdeeldheid en ontevre denheid te zaaien dan ontbering. Wie zich hiertoe leenen voelen zich daarbij gesterkt door hun pers, die met de leus der persvrij heid alles denkt te mogen en kunnen doen. Voor alles roept spr. echter uit: hoog het wettig gezag, leve de Koningin en Haar huis, het zal altijd blijven Oranje Boven! Toespraak burgemeester. Nadat het applaus op deze toespraak, was bedaard sprak de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, nog een kort woord. De burgemeester moet van alles wat er j in zijn gemeente gebeurt op de hoogte zijn. Hij moet er wat voor voelen, hetzij als voor- of tegenstander. Lauw mag hij er nimmer tegenover staan. Spr. erkent niet voldoende op de hoogte te zijn geweest van het mooie doel en de groote waarde van den B. V. L. Motor dienst. Het belang daarvan wordt echter alleen gediend door een gemeenschappelijk streven met terzijdestelling van particulie re belangen. Het eenig groote belang, dat ons allen samenbindt is de band tusschen Nederland en het Huis van Oranje. En te merkwaar diger is het, wijl dit geschiedt door ieder volgens zijn inzicht en overtuiging. Het verheugt spr., dat Leiden zulk een belangrijk aandeel heeft in het werk van B. V. L. Spr. weet niet of allen in alles het voorbeeld van hun voorvaderen, v. d. Werff en de zijnen, zouden volgen, doch wel is spr. er van overtuigd, dat het grootste deel van zijn stad staat aan de zijde van het wettig gezag. Spr. hoopt, dat men deze verzekering van hem als burgemeester wil aannemen en hij eindigt met den wensch, dat het korps in groei en bloei moge toe nemen. Toespraak kap. Bangert. Kapelaan H. Bangert, namens de plaatse lijke commissie van den B. V. L., sprak er zijn vreugde over uit, dat hier alles weer zoo één is. 't Is jammer, dat de voorz. der pl. commissie, ds. Thomas, afwezig is we gens ziekte, doch spr. en ds. Thomas vor men koppel. Ziet naar Amsterdam en ds. Thomas heeft spr.. thans afgezonden om hem af to lossen. Onverbiddelijk aan elkaar vastgekop peld staan we pal in liefde voor het Oran je huis, niet smeulend als een kooltje on der het asch. maar als laaiend vuur. Aan- eengekoppeldmotordienst en B. V. L. zul len zij vast blijven staan in trouw en ge rechtheid aan het Oranjehuis. (Applaus). Met het zingen van het Wilhelmus weid het eerste gedeelte van den avond afge sloten. Na de pauze werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door majoor Boots na mens den B. V. L., mr. Trapman namens de Leidsche Burgerwacht, de garnizoens commandant overste Roosenburg en de luit ter zee-vliegenier Stemmerik. Deze laatste sprak over de weermacht en lucht macht in Ned. Indië. Do avond werd verder afgewisseld met muziek en voordrachten. Aan het slot sprak de voorzitter een woord van dank voor de opkomst. In Leiden gevestigd. R. F. Bebber en fam., Maresingel 25. G. J. van den Berg, Heerenstraat 48. P A. H. do Boer, Doezastraat 18. P. L. Bom, J. de Wittstraat 46. J. H. Brom- met, Plantsoen. 9b. P. P. van den Burg, dienstbode. Rapenburg 15. W. Burgers, Fruinstraat 3. Wed. H. T. Hoekstra— Buys en fam., Cobetstr. 35. H. van Dol- der, koopman, Hoogewoerd 165a. R. P. A. Dijker, Breestraat 122. A. J. Dijks man, Rapenburg 4. G. P. M. van der Eist, dienstbode, Doezastraat 23. J. G. Ferwerda, Sterrenwacht 2. G. C. Filippo R. en Schiekade 19. Wed N. de Jong Groeneveld, Middelweg 8. J. M. Hoos. mil. politie, Weddesteeg 2. N. Jong bloed, arbeider. Klikstraat 4. P. M. Kloeg, St. Jacobsgracht 1. Wed. M. J. HoeffgenKoek, J. v. Goyenkade 1. H. Koenraads, L. Rijndijk 43. E. Lucht Kuiters en fam., H. Rijndijk 20. Ohr. Lar- dé, winkelbediende, Pasteurstraat 19a. A. M. Laterceer, J. de Wittstr. 20. J. van Leeuwen, reiziger, Driftsraat 52a. <W. Chr Martin, Heerenstraat 48. C. J. Oostdam, dienstbode, Pietorskerkohoorst. 17. J. M. Ooendijk en fam., fabr.-arb., Hoefstraat 20. A. van O verdam, grond werker, 5e Binnenv.gr. 6. B. J. Pol, agent van politie, H. Morschweg 15. A. P. NieradBikkers, de Laat de Kanter straat 11. A. H. Schimmel en fam., ma joor art. Haagweg 18. H. Simonse en fam., waterbouwk. opz., Tesselschadcstraat 2a. C. M. Sluiter, kantoorbediende, Haagweg 18. A. M. Smits, hulp in de huish., Garenmarkat 28. H. J. Steenber gen, Steenschuur 7a. L. B. Stekelenburg, dienstbode, Oude Singel 98. J. D. de Vries, R. en Schiekade 111. C. J. Zwet sloot. dienstbode, Nieuwe Rijn 42. C. van der Starvan Zijp en fam., Bethlr- hemshof 2. Uit Leiden vertrokken: R. Boeke, Culemborg, Klein Waspik. -- J. den Boer, Voorschoten, Leidscheweg 41. C. Brittijn, Breda, Heck's Lunch room. E. E. Brockmann, Oegstgeest;, W'eth. Booustr. 5. C. Bronkhorst en fam,. Fijnaart c.a. H. Brouwer, Alblasserdam, Kinderdijk D 1. J. H. J. de Bruijckerc, Hoorn, Achterom 4. A. H. Burger, Haag, Gal va nis tr. 4. M. Darvas, Haag, Di. Hoogenraadstr. 4a. A. M. Dekker, Heiloo, Nunspeetweg. P. Duivelaar, Haag, Pijn- boonstr. 103. C. Dutilh, Haag, Statenl&an 41. C. Goulooze, Haarlem, Duinoordstr. 4. L. F. M. Groffie en fam., Amsterdam, Houtrijkstr. 132 hs. Wed. J. F. L. van Marsbergen-de Gunst en fam., Haag, Per- poncherstr. 7b. G. P. F. van der Heide, Almelo, Vriezenveenschw. 16. Wed. J. van der Wal-den Hertog, Haarlem, Verspronk- weg 16. L. van den Heuvel en fam., Zui len, Linnoeusstr. 13. D. van den Hoek, Oegstgeest, Terweeweg 126. A. Hoekse- ma, Zwolle, Holtenbroekerstr. 38. A. H. Hoffman, Nieuwer Amstel, Margr. Bors- selenlaan 19. W. J. Jansen, Haag, Ohr. de Wetstr. 17. J. E. Kist, Haag, v. Eijno- straat 15. H. J. O. Kleinhans, Oegstgeest, Burg. de Keinpenaerstr. 41. L. Kloos, Amsterdam, Vrolikstr. 193hs. M. L. II. Knijper, Haarlem, Eschdoornstr. 27. H. J. Leemans, Haag, W. de Wibhstr. 19. C. Linsen, Haar, Noordpolderstr. 42. N. Lobo en fam., Haag, H. de Grootstr. 42. E. D. Maaldrink, Zutphen, De ven te r- weg 28. G. Mamahiet, Haag, li. de Groot straat 42. 13. Mars, Haar, Westeindo 515. W. M. Mowiséen, Rijswijk Z.-B., Delfbweg 24b. Wed. I. J. Groffie-Mondc, Amsterdam, Houtrijkstr. 132hs. S. E. van Munster, Voorburg, Pr. Mariannelaan 195. P. M. E. Ph. Nijst, Oegstgeest, Pr. HenJnklaan 11. J. M. Th. Tier ot,, Schoonhoven, Weijstr. 68. C. II. F. Po lak, Haag, J. v. Nassaustr. 68. M W. Quartier, Kleef, Brücktor 10. Chr. Reize- voort. Katwijk, Duinoord 64. A. W. Bei- gers, Almelo, Parallelweg 100. M. H. Sc- lij, Heerlen, St.. Jozef Heilbron ziekenhuis. J. J. Sirks, Haag, Laan v. Meerdervoort 163. J. van Smorenburg, Haag, O. Sche- veningschew. 37. G. Klinkhamer-van Stralen en fam., Rotterdam, Oosteinde 80b. M. Takagi, Haag, Carpentierstr. 66. L. de Vink, Noordwijk, Rijnzichtstr. 16. L. H. van dor Vlis, Vlaardingen, W. Beukelsz.str. 3939a. W. C. van der Wal en fam., Haarlem, Verspronckweg 16. G. van der Wilk. Haag, Kempstr. 12. J. W. J. van der Wilk, Oegstgeest, de Kem- penaerstr. 11. M. A. van der Wilk, Haag, Kempstr. 12. A. Wissema, Arnhem, Ca- tharijnestr. 66. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonnes van „De Leidsche Cojrant". Elke abonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300.tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné. hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot bet ontvangen der uitkeenng gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e de stiefouders of (zoo deze ontbreken) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of zij. die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de m staat van krankzinnigiieid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overpnkkehng of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buite.D Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een ns- schers-. Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of. wanneer de verzekerde abonne zich tijdens het ongeval bezig hield niet de bereiding, verwerking of vervoer vau buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stof fen of daarbij desbewust tegenwoordig wa«. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uit voerende personen, indien het ongeval ont staat tijdens de uitoefening van hun beroep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling bartgebrek of vallende ziekte lijdende personen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. c. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken vaD voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaams gebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfverminking, zelfmoord of poging daar toe; van tweegevecht of vechtpartij, waar bij de verzekerde betrokken was; vau handelingen in strijd met wetten, verorde ningen, Koninklijke besluiten of voorschrif ten van Spoorweg-, tram-, boot- en derge lijke ondernemingen voor personenvervoer van verregaande roekeloosheid of het zich moedwillig of onnoodig blootstellen aan eenig gevaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als bet bewijs wordt geleverd, dat den dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op bet lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdnnkeu in binnenwateren, rivieren of meeren aileen dan recht op uitkeering, wanneer onder meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vin den van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een omgeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van rechte matige verdediging van eigen of eens anders lijf of poging tot redding van per sonen. Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den met medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na liet ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men dan moet zoo spoedig mogelijk ge nee9-, of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen. In het laatste geval zal de gewonde verplicnt zijn zicb geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor dc(n) patiënt ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant' aan gewezen geneesheer m staat te 9lellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij met voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestolden ter mijn in „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (wgren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van due dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeenngen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechtbebbende(n). „De Leidsche Courant is met verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niet wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7