pm m \V DONDERDAG 24 NOVEMBER 193*. DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 UIT DE OMGEVING ALKEMADE Crisis-comité. Het plaatselijk crisis-comi té in deze gemeente verzoekt ons het volgen de op te nemen. Vóór 1 December 1932 kun ne degenen, die'meenen in aanmerking te moeten komen voor een of andere gift in natu- ra, zich schriftelijk bij het comité aanmelden onder opgave welk artikel men het liefst zou wenschen te ontvangen. Het comité beschikt over een beperkt aantal goederen als borst rokken en kousen voor mannen, vrouwen, jon gens en meisjes, babyjurkjes, jongenspakjes, fantasiebroeken, mansoverhemden, vrouwen en kinderdirectoires en klompen. Voorts kan het comité nog uitdeelen een 5- tal luiermand-uitzetten. Voor de bedeeling de zer goederen kunnen alleen en uitsluitend in aanmerking komen, degenen, die door den huidigen crisis in moeilijkheden zijn ge raakt, en geen arbeider zijnde, aangezien voor de arbeiders een ander comité bestaat. We gens de zeer beperkte aantallen stuks goede ren is het begrijpelijk dat elke aanvrage niet geheel overeenkomstig den wensch van den aanvrager ingewilligd zal kunnen worden, zoo dat het kan gebeuren, dat in plaats van het aangevraagde artikel een ander kleedingstuk wordt verstrekt. KATWIJK AAN DEN RIJN Onveilig duin. Wegens het schieten met scherp zal het duinterrein achter de Rijks schietbanen de volgende week onveilig zijn: op Maandag van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.; Dinsdag tot en met Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. Alleen dan als de roode vlaggen zijn inge haald is het terrein weer veilig. Tuinbouw. Naar de commissie tot behar- ting der tuindersbelangen ons meedeelt, is thans de officieele zekerheid verkregen, dat dezen winter subsidie zal worden verstrekt voor werkzaamheden verricht door werkloo- zen in de tuinbouwbedrijven. De volle mede werking is van B. en W. verkregen en ook van de zijde der regeering zijn reeds mededeelin- gen ontvangen, doe voldoende waarborg bieden dat hierin kan worden voortgewerkt Wel worden, wat zeer begrijpelijk is, eenige voor waarden gesteld, doch deze zijn van dien aard, dat zij in het geheel geen belemmeringen mo gen worden genoemd. De tuinders zullen nu spoedig van deze commissie een en ander ver nemen, en die van deze steun aan de bedrij ven, want behalve werkverschaffing is het ook steun aan de bedrijven, willen gebruik ma ken, krijgen spoedig de gelegenheid. KATWIJK Schoolbouw. Het bouwen van de school voor het 7de leerjaar (een Centrale School) is opgedragen aan den laagsten inschrijver den heer M. v. d. Plas voor 54700. LISSE Tooneelclub „Nut en Genoegen". Gister avond vergaderde de R.K. Tooneelclub „Nut en Genoegen", in het bondsgebouw. De voor zitter opeude met den chr. groet deze ver gadering, liet de revue passeeren over het afgeloopen jaar. Niets dan lof wist de voorz. te vertellen over de gehouden uitvoeringen. Notulen werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den secreta ris, bleek, dat het ledental bedraagt 23. Een woord van dank aan de dames en heeren voor hun trouw opkomen tijdens de repeti ties. Nu volgt jaarverslag penningmeester. Aan inkomsten J 257.37, aan uitgaven f 145.37, al- zoo een voordeelig saldo van f 143.92. Nog te betalen een schuld van f 50. Voor beide ver slagen werd een woord van dank gebracht. Aan de orde was contributie-betalen, waar na gelegenheid werd gegeven iets te gebrui ken. Medegedeeld werd, dat nieuwe meubelen voor het tooneel aangekocht zijn. De leden werden aangespoord er voorzichtig mede om te gaan. De uitvoering voor „St. Isiderus" vindt plaats op 16 en 17 Januari a.s. Aan de orde is bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding: le voorz., 2e secr., Ie penningm., die bij enkele candidaatstelling werden herkozen. Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt en voldoende door den voorz. beantwoord. Hierna sluiting. NOOTDORP Uitvoering Volksbond. Dinsdag j.l. werd door den R.K. Volksbond een uitvoering gegeven voor leden en donateurs, in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Veenweg. Voor een zaal, goed gevuld met belangstellenden, opende de voorzitter, de heer Th. Lindeman, dezen avond met het gebed en een woord van welkom tot allen, in het bijzonder tot den pastoor. Deze gaf na de opening het woord aan den heer A. Pannebakker, agent van de Volkskrant, die er in een vurige rede op wees, van welk groot belang het is voor den arbei der, de Volkskrant te lezen. Na enkele flinke muzieknummers door „kwartet Visser" uit Delft, vertoonden de spelers der tooreelvereeniging: „St. Genesius", zich voor het voetlicht, met de opvoering van „Oudejaarsavond", tooneelspel in drie bedrij ven. Dit stuk bracht veel verandering onder het publiek, soms heerschte een spannende stilte, dan veranderde de stemming in een luid gelach. Het werd door de tooneelisten met veel succes opgevoerd, en viel bij een ieder goed in den smaak. Tusschen de bedrijven zorgde „kwartet Vis ser", voor goede muzikale afwisseling en wer den door eenige jonge dames loten verkocht De laatste loten werden door den voorz. bij opbod verkocht en kwamen ook spoedig aan den man. De trekking hiervan volgde onmiddellijk en de prijzen, waaronder prachtvoorwerpen. werden aan de gelukkige winnaars uitgereikt Na de pauze werd nog opgevoerd „Misver stand", klucht in één bedrijf. Ook dit stuk werd geheel naar behooren ten tooneele ge voerd. De rollen waren ook in goede handen. Het stuk verwekte daardoor veel gelach. Na afloop het was flink Iaat geworden keerden allen voldaan huiswaarts. [zyAMMc EM 001^ MET uzi 12 9TO13 A-IQHO -eP. ROELOFARENDSVEEN Landstormavond. De Landstormavond op morgen belooft werkelijk een succes te wor den, gezien hetgeen ten gehoore zal worden gebracht. Tal van autoriteiten zllen dien avond aanwezig zijn, terwijl een bekend vlie genier een en ander over de luchtvaart zal komen vertellen. Er schijnt nog twijfel te bestaan, of de da mes dien avond mogen meekomen. Ter gerust stelling van velen wordt medegedeeld, dat de dames zeer zeker welkom zullen zijn, terwijl de organisatorèn erop rekenen, dat vele leden met hun dames de bijeenkomst zullen bij wonen. Wij verwachten dus morgenavond een stampvolle zaal. STOMPWIJK „De roman van een krantenjongen*. Gis teravond gaf" de tooneelvereeniging „St. Tar- cisius" en het Fanfarecorps „Juliar.a" een na jaarsuitvoering in de zaal van „Het Blesse Paard". Na een welkomstwoord van kap. Klaver bracht het Fanfarecorps onder leiding van den heer M. Overdevest eenige muzieknum mers ten gehoore. Dan gaat het scherm op voor het tooneelspel „De roman van een kran tenjongen". spel van ernst en luim in 4 bedrij ven, door Peter G. Meeuwisse. De heer Meeu- wisse woonde de opvoering van het spel bij. Het spel, hetwelk in grootere zoowel als in kleinere rollen heel goed door de spelers vertolkt werd, voldeed zeer bij de toeschou wers. Er werd na elk bedrijf luid geapplaudis seerd. De tooneelvereeniging heeft met de opvoering van dit spel, wat volgens het pro gramma, geinspireerd was op Shaw's „Pygma lion" en bedoeld te zijn een aanklacht tegen de verkeerde meening, dat het geluk van het individu en maatschappij zou verkregen wor den door uiterlijke welvaart, een goede keus gedaan. Tusschen de bedrijven voerde het Fanfarecorps nog verschillende nummers uit, welke met applaus beloond werden. Op het einde van den avond dankt kap. kap. Klaver allen, die tot het slagen van den avond medegewerkt hebben en dankt den heer Peter G. Meeuwisse voor diens vriendelijk heid om eenige repetities van het tooneelspel te hebben willen leiden. De grime was uitstekend verzorgd door den heer Hoppezak. SASSENHEIM. De aangereden man herkend. Het slacktofier van de aanrijding, dat giste ren is gevonden, wiens identiteit heden is vastgesteld, bleek te zijn zekere S. de Haan, oud 31 jaar, gepensioneerd afge keurd O.-I. militair, gedomiliceerd en al- komstig uit Akkerwoude (Friesland). De familie is gewaarschuwd om de identiteit vast te stellen. Fraai geschenk. Aan de kerkeraad van de Geret. kerk is door de plaatsgenoot A. v. Helden, lood en zinkwerker alhier, aan geboden een bijzonder mooi geschenk be staande uit een zelf vervaardigd miniatuur kerkje zooata de bestaande Ger. kerk ez uit ziet. Het geheel is, met uitzondering van gekleurde ramen, geheel van zink vervaar digd en is tot in de kleinste bijzonderheden precies nagemaakt. De schaal is gehouden van 1 op 100. Tevens is door den ontwer per op vernuftige wijze de kerk tot offerbus vervaardigd. Het spreekt, dat dit geschenk door bovengenoemd college dankbaar werd i aanvaard. Volksbond. Gisterenavond hield bo vengenoemde vereeniging een ledenverga dering, welke slechts matig bezocht was. In zijn openingswoord weet de voorzitter deze opkomst aan het slechte weer, want het zou, niet pleiten voor het gehalte der leden, als de oorzaak der slechte opkomst was te wijten aan het niet boetplichtig zijn. Vergadering is van tijd tot tijd.noodig, zei de voorzitter. Er wordt op de straat zoo veel over sociale en politieke vraagstukken gesproken. Daar is het niet de plaats, maar in de vergadering alleen kan een bespre king nut hebben. De notulen werden on veranderd vastgesteld. Naar aanleiding van een voorstel, om voor de leden een zangboekje (Uitgave R. K. Werkl.verbond) aan te schaffen werd besloten te wachten op betere dagen, om dat de kosten daarvan hoog zijn. Medegedeeld werd, dat door het Ver bond een boekwerkje 'verkrijgbaar is, waar van de inhoud bestaat uit 5 inleidingen over het rapport-Weiter. Ook deelt de voorzit ter mede, dat op 5 Dec. de groote zaal van de K. S. A. weer wordt opengesteld voor ontspanning der R. K. werkloozen. Het tri duüm wat in December zou gehouden wor den, moet door omstandigheden twee maan den worden uitgesteld. De voorzitter ver zoekt dan de werklooze leden, zoo zij ge bruik moeten maken van de hulp van Crisis- Comité B., dit dan pas te doen als er wer kelijk behoefte is. Maar, zei hij, blijf ook uit bescheidenheid niet weg. Door den heer Elfrink werd nu een mooi verslag uitgebracht van de Centrale Raad, waaruit we aanstippen een groei van ruim 3000 leden. Voor het te houden St. Nicolaasfeest voor kinderen van zes tot elf jaar vraagt het bestuur de volle medewerking der leden, vooral stipt houden aan den leeftijd. Door den heer Schrama werd nu een le zing gegeven van de studiedagen in Ber gen. Van de tien onderwerpen, welke al daar zijn behandejd, en waarbij als leid draad is gebruikt Quadragesimo Anno, werd ©en beknopte samenvatting gegeven. De voorziter bracht hem dank voor zijn keurig en moeilijk werk. Bij de rondvraag zegt de penningmeester van „St. Deus Dedit", dat te beginnen 1 Dec. a.s. het mel dingsuur is bepaald van half tien tot ha.f elf, en de uitkeering zal plaats hebben Za terdagsmiddags om 4 uur. Hij waarschuwt er voor te zorgen, dat niemand achterstal lig is met de contributie, want dan mag niet worden uitgekeerd. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. Geboien: Johanna Catharina d. van J. Waasdorp en G. J. Elstgeest Maria Anna Franclsca d. van J. J. Rotteveel en J. M. Timp ratharina Elizabeth Johanna d. van P. W. Steinman en H. A .Smit Geradus Petrus van P. van Gerven en A. C. Opdam Cornelis Adrianus Andreas, z. van M. J. de Rsgter en W. K. Noordermeer. Overleden: Jan de Vries 91 j. Gevestigd: G. van Zuylen, Tijloossti 38 van Leiden N. J. Rijper, Rusthofflaan 5 van Stompwijk Th. H. Verkerk, Charbon- laan 1 van Alphen aan den Rijn C. J. der Hoorn, Zandslootkade 20 van Alkemade A. M. Elferink, Tijloosstraat 35 van 's Gra venhage. Vertrokken: P .van der Heiden, Char bonlaan 6 naar Amsterdam J. W. Kersten, Hoofdstraat 143, naar Amsterdam W. A Philippo, Teijlingerlaan 5, naar Amsterdam Wed. A. A. OvervlietHoek en kinderen, Rusthofflaan 3, naar Leiden. TER AAR Uitvoering Gezellen. Zondag- en Dins dagavond heeft de Tooneelclub der St. Jo- sephs-Gezellen-Vereeniging van Langeraar een uitvoering gegeven in het R.K. Vereenigings gebouw, voor genoodigden, leden en een flink opgekomen publiek. Opgevoerd werd „De groote aanval", een tooneelspel in drie bedrijven, naar de bekende oorlogsroman van R. G. Sheriff. De vice-praeses opende met een welkomst woord en een korte uiteenzetting van het stuk. Verrassend was het décor, wat we bij 't op gaan van het doek te zien kregen. De Joseph- gezellen, die het zelf ontworpen en in elkaar gezet hadden, hadden geen moeite gespaard, om het ofiicierenonderkomen van de Engel- sche loopgraaf zoo getrouw mogelijk weer te geven. Het is geen gemakkelijk taak, een dergelijk stuk, dat door beroepspelers in Ne derland gelanceerd is, goed op te voeren. Toch kunnen we zeggen, dat er goed gespeeld is. Op eenige slakjes zouden we nog wel wat zout kunnen leggen, b.v. niet al te groote rolvastheid van enkele spelers, gebrek aan actie hier en daar; maar het geheel wekte toch werkelijk den indruk, dat we met een Tooneelclub te doen hebben, die wat aan durft en aankan. Jammer, dat een gedeelte van het publiek, wellicht meer uit tekort aan begrip, dan wel uit onwelwillendheid, af en toe op het stuk verkeerd reageerd. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De tuinder A. B., uit Leiden, stoud voor de Haagsche Rechtbank terecht ter zake dat hij zonder toestemming van een schilder van de schilderswerkplaats, de deur heeft laten openen, om daaruit zijn auto te laten halen, die daar reeds langen tijd was om geverid te worden. Het zou verdachte te lang hebben geduurd, dat hij zijn auto terug kreeg. De officier eischte tegen verdachte een geldboete van tien gulden subs. 5 dagen hechtenis. De poli tierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van drie gulden subs. 3 dagen hechtenis. Voor de Haagsche politierechter stond terecht de tuinder W. J. van V., uit S a <*- s e n h e i m, die bij dagvaarding was ten laste gelegd mishandeling van zijn mede plaatsgenoot L., welke mishandeling ge pleegd was op 15 Augustus j.l. in de Hoofd straat aldaar. Verdachte had met de mis handelde een woordenwisseling gehad, waarbij zij handgemeen werden. Verdachte had getuige zoo mishandeld, dat hij een bloedende hoofdwond had opgeloopen en zich onder dokters behandeling moest stel len. Verdachte had getuige tegen een paal geduwd waaraan ijzeren punten bevestigd waren, waardoor hij werd verwond. Een getuige V. uit Lisse, bevestigde een en an der. De officier merkte teloops op, dat de verklaringen, die hij thans aflegde in strijd waren met die hij voor de politie had af gelegd. De Politierechter merkte op, dat hij niet moest staan liegen en de waarheid moest zeggen, daar hij anders gevaar liep in de gevangenis te komen. Noch de officier noch de politierechter kwamen tot het overtuigend bewijs tegen verdachte, die werd vrijgesproken. AFBETALING-MISERE IN LEIDEN. Metaalbewerker door een z.g.n. looncessie werkloos geworden. Leiden wordt langzamerhand beroemd of.... berucht door misstanden in het af- betalings-systeem. Er is hier zelfs een Commissie, onder leiding van de heeren. mr. dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Ka mer van. Koophandel en Th. J. van der Heijden, secretaris van het Protesbantsch Bureau voor Sociale Adviezen, in 't leven geroepen om aan de uitwassen van het volkscredietwezen een einde te maken. Nog versch ligt in ons geheugen de m de Sleutelstad ten nadeele van een buiten- landsohe iirma aan het daglicht gekomen naaimachine-zwendel. Thans is het weder een Leidenaar, die in de Rechtzaal van zich laat spreken. De werklooze I. J. heeft een Delftsche radio-zaak aangesproken voor de gevolgen van een z.i. onrechtmatig door e>en deur waarder beteekende loon-cessie. Deze zaak werd gisteren voor eischer bepleit door den advocaat mr. Th. J. Eskens uit Amsterdam, en den secretaris van genoemd Bureau, den heer Th. J. van der Heijden, lid van de Nederl. Vereen, van Rechtk. Adviseur» uit Leiden voor het Kantongerecht te Delft. De heer Van der Heijden ving het plei dooi aan met een dankbetuiging aan den Kantonrechter, voor het toestaan van do mondelinge toelichting en aan mr. Eskens voor diens bereidwilligheid om als secre taris van de Nederlandsche Vereeniging voor Woekerbestrijding in het bijzonder do juridische merites van den eisch te ver dedigen. Pleiter, die zich hoofdzakelijk bij het feitelijke- en maatschappelijke gedeelte van de procedure bepaalde, keurde de af betalingsaankoop van zijn cliënt zéér af. Hij wees er op dat de zaken, welke aan menschen van het financieele gehalte als J. credieten verstrekten, bij him prijsbepa ling rekening moeten houden met het z.g.n. wanbetalers-risico. Dit geeft hun echter geen recht minderwaardige goederen te leveren. Dat het aan zijn. cliënt geleverde toestel te wenschen overliet, toonden vol gens spreker de in het geding gebrachte deskundige-rapporten duidelijk aan. Hij beriep zich op den adv. radio-ingenieur Max Polak, die gedaagde's critiek op de rapporten technische waanzin noemde. Z.i. hielden de contracten, waarmede de afbe talingszaak zich verweerde, uitsluitend met haar belangen rekening en zou in het stel sel van de gedaagde de huurkooper eenvou dig hebben te betalen en verder worden overgeleverd aan de willekeur van de le- verancier. Pleiter betoogde dat het algemeen be kend is, dat de arbeider bij loonbeslag vaak onmiddellijk ontslag krijgt en noem de uit dien hoofde de loon-cessie een oe- dreiging voor het bestaan van den huur kooper. In dit verband achtte hij het in hooge mate onvoorzichtig van gedaagde, dat zij zonder eerst even mondeling over leg met den werkgever van eischer te ple gen, tot de beteekening van de cessie over ging. De heer Van der Heijden wees er op dat de loon-cessie voor het afbetalingsma gazijn in zekeren zin de gelegenheid schept tot het spelen van eigen-rechtertje, hetgeen z.i. tot niets anders dan onrecht kon lei den. Gedaagde had echter op het oogenblik van het loonbeslag geen vordering op eischer, omdat op dit oogenblik het toe stel niet deugde; derhalve was het bes'ag onrechtmatig gelegd en gedaagde voor de gevolgen hiervan aansprakelijk. In scherpe woorden becritiseerde plei ter de houding van zijn eigen cliënt, die zonder wikken of wegen tot de afbetalings aankoop boven zijn draagkracht overging. Dit neemt echter niet weg dat mans' ge zin voor zijn onverantwoordelijke daad zwaar moest boeten, doordat hij zijn ont slag kreeg en thans nog zonder werk loopt. Hij achtte de gevorderde schade-vergoe ding van 150.mede in verband met den invloed die de afbetalings-misère op net zenuwgesteld van zijn cliënt uitoefent, ze ker niet hoog. Ten slotte beriep spreker zich op de nieuwere jurisprudentie tegen woeker- en afbetalingspraktijken. Hoewel pleiter ten volle erkende dat de door J. te goedor trouw en ongelezen contracten er de zaak niet gemakkelijk op maakten, hoopte bij dat de Delftsche Kantonrechter termen aanwezig zou kunnen vinden om deze pro cedure' ook van haar maatschappelijke zijde te overwegen en het vonnis te baseeren op den geest van de Wet. Mr. Th. Eskens, het woord verkrijgende, ging vervolgens aan de hand van de pro cesstukken de constructie van het geding na en nam speciaal het juridische geaeelte van het pleidooi voor zijn rekening. Zich beroepende op rechterlijke uitspra ken en rechtsgeleerde schrijvers, betoogde pleiter dat een verkooper, die ondeugdelijk levert, geen recht heeft op het vorderen van den koopprijs. Naar pleiter s meening hebben wij hier zeer zeker te doen met een overeenkomst van koop, waarop de rege len van koop en verkoop toepasselijk zijn, voorzoover niet de bijzondere aard van het contract tot afwijking dwingt. Hij betoogde voorts dat het er boven dien niet geheel om gaat of gedaagde reent had op het beteekenen van de loon-cessie. Vast staat dat de overeenkomst haar daar toe recht gaf. Maar het is hier een geval van misbruik van retfht. Gedaagde had net recht, maar de wijze, waarop hij van dit recht gebruik maakte, en het feit dat ge daagde van te voren kon weten dat de beteekenis van de cessie het ontslag van den arbeider met zich zou mede brengen, stempelen de uitoefening van het reent tot misbruik. En dit misbruik van reent verplicht, volgens de algemeene nieuwe opvattingen, degeen die hierdoor schade heeft toegebracht, tot het vergoeden van die schade. Pleiter concludeerde dat de vorderin# aan eischer moet worden toegewezen. (Pleidooien worden voortgezet).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6