24ste Jaargang DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 No. 7363 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per vpeek f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit 6 bladen. Politieke munt uit ellende. Bij verkiezingen politiek profijt willen slaan uit de ellende van het volk. Dat is in hooge mate afkeuringswaardig.con- stateeren „Vooruit5' en de andeie socialisti sche bladen terecht, als zij beschouwen hoe hun eigen regeerende partijgenoot-en in Denemarken door de oppositie worden be jegend! In de socialistische pers lezen we n.l. het volgende „De urgente vraagstukken van het oogen- blik zijn geboren uit de crisis. De regeering moet pogen het economische leven te be schermen tegen ineenstorting; zij moet zoo veel mogelijk de volkskracht 111 stand hou den, zich verweren tegen en aanpassen aan de ingrijpende wijzigingen die de wereld handel heeft ondergaan, o.a. door den over- ga-ng van Groot-Brittannjë naar de protec tie. Er zijn 150.000 werkloozen in dit land en 3*/, mil.ioen inwoners; de regeering staat voor de taak, zooveel zij kan de uitbreiding van de werkloosheid te stuiten en voor de slachtoffers van de crisis zoo goed zij kan te zorgen De conservatieve oppositie maakt zich gereed, alle crisis-maatregelen te sabotee- ren, ten einde in '33, als het oogenb.ik voor de algémeene verkiezingen is gekomen uit de machteloosheid van de regeering en de ellende van het volk politiek profijt te slaan". Mooi gezegd. 't Gaat over Denemarken. Maar doet de S.D.A.P, hier niet hetzelf de tenopzichte van de regeering? Er is niets goeds aan, alles is ver keerdDat de regeering ten aanzien van de ellende van het volk hier evenals in Denemarken voor een deel machteloos staat dat wordt niet er kend, dat wordt hier opzettelijk verzwe gen of zelfs ontkend. Uit de ellende van het volk moet poli tieke munt worden geslagen KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats de gemeente Winterswijk, R. J. W. Hesselink candidaat-notaris te Win terswijk; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Grave, J. J. M. van Hussen, candidaat-notaris te Grave. MGR. DR. TH. VERHOEVEN. Dr. Th. Verhoeven, directeur van het R -K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, is door Z H. den Paus be noemd tot Geheim Kamerheer. Deze onderscheidng zal in breede krin gen met voldoening worden begroet omdat zij geschonken is aan den kundigen en ij vervollen priester, die is de leider van een Bureau, dat ook door niet-katholieke landgenooten hoog wordt gewaardeerd en dat ons ook in het buitenland wordt be nijd. 23 M1LLI0EN MINDER. Geschatte ontvangsten der Spoorwegen in vergelijking met verleden jaar. De geschatte ontvangsten der Neder- landsche Spoorwegen van de maand Oc tober 1032 bedroegen: reizigers ƒ5.205.800; bagage 84.400brief- en pakket-post ƒ300.000; Goederen ƒ4.965 000; levende dieren en lijken ƒ110.380; diversen ƒ184.700; totaal ƒ10.859.280. In Oct. 1931 werd definitief 13.686.637 ontvangenin 1932 dus 2.827.257 minder. Totaal ontvangst van 1 Januari af in 1932 117.227.047in 1931 definitief 140.466.898. Dit jaar derhalve 23.239.849 minder. BEVRACHTINGSREGELING VAN DE BINNENSCHEEPVAART. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is thans het aangekondigde wetsontwerp, houdende tijdelijke maarege len ter bevoidering van een zooveel moge lijk evenredige vrachtverdee.ing in de bin nenscheep vaar t. De toelichting zet uitvoerig den ernstigen toestand uiteen, die in de particuliere bin- nenschipperij keerscht. Een gezondmaking van het bedrijf schijnt voorshands niet mogelijk; men zal zich er toe moeien bepalen een middel toe te pas sen, dat het zieke organisme nog eenige le venskracht dcet behouden. Daartoe schijnt in de eerste p-aats noodig een eenigszins evenredige verdeeling van hei vervoer per binnenvaartuig over de aanwezige vervoer- eenheden. De minister wenscht daarbij geenszins uit lxet ocg te verliezen, dat hier, zooals in elk ander bedrijf, bij den ongebreidelden con currentiestrijd alleszins lofwaardige eigen schappen, zooals vakbekwaamheid, be trouwbaarheid, ijver en doorzettmgsvermo- gne, den doorslag kunnen geven. Met het geen de ondernemer zich op deze wijze heeit verworven zal dan ook zooveel moge lijk rekening moeten worden gehouden. In de tweede plaats schijnt net door deze vrachtverdeenng, welke aan de concurren tie althans hare grootste scherpte_ontneemt, moge.ijk de vracntpiijzen, weike tnans ge daald zijn tot een voor het bedrijf doodeujk niveau, op een zoodanig peil te brengen, dat de aan het vervoer deeinemende scnip- per tijdens dat vervoer van een bestaans minimum verzekerd is. Bij de voorgestelde regeling wordt uitge gaan van de gedachte, dat de practiscne uitvoering zooveel mogelijk aan be.angneb- benden moet worden overgelaten en met in achtneming van de bijzondere plaatselijke omstandigheden dient "te geschieden. In verband hiermede wordt voorgesteld bij Koninklijk besluit te Kamers van Koophan- de.s te belasten met de instelling van Be vrachtingscommissies voor de binnenvaart en de aanwijzihg van het ressort dier com- Het is de bedoeling, dat in het ressort van een Bevrachtingscommissie in beginsel de bevrachting van binnenvaartuigen niet anders dan door bemiddeling van de be voegde Commissie of namens haar door de door haar aangewezen organen (bijkanto ren. respectievelijk correspondentschappen) geschiedt De Commissie keurt de vervoer- condities en wijst het voor belading in aan merking komend vaartuig aan. Primair zijn de vervoereischen, secun dair is de wachttijd. In de bevrachtings commissies f-ilen de bij de bevrachting in de binnenvaart belanghebbende partijen vertegenwoordigd moeten zijn. De commissie brengt daarop partijen tot e'kander, waarbij zij geenerlei verantwoor delijkheid aanvaardt voor de nakoming van de bepalingen der bevrachtings-over- eenkomst door partijen. De voorgestelde regeling zal uiteraard niet betrekking hebben op de internatio nale Rijnvaart. De beoogde vrachtverdeeling wordt niet nagestreefd voor zooveel de beurtvaart be treft. Het moet derhalve mogelijk zijn voor deze vaart ontheffing te verkrijgen van het laad- en vervoerverbod. Eene algemeene ontheffing voor de beurtvaart zou heb ge vaar van ontduiking kunnen medebrengen Aan de bevrachtinescommissie zal een ta melijk groote vrijheid moeten worden gela ten. De noodige eenheid wordt daarbij ge waarborgd doordat de verschillende be- vrachtingsreglementen de goedkeuring van den rhet de uitvoering der wet te be'asten minister zullen behoeven, terwijl ter be slechting van eventueele geschillen en ter bevordering van uniformiteit in de uitvoe ring der wet. eene beroepsinstantie zal moe ten worden geschapen Deze instantie, de raad van beroep in be- vrachtinsrszaken waarvan de samenste'- ling nader bij ministerieele beschikkins zal worden geregeld zal hebben te beslissen in geschillen betreffende beurtvaart en tankvaart, vaste re'aties, schepen, in eigen bedrijf varende met eigen goederen, en eigen-handel-schippers. DE T0EPA8SIMO vam DE CRISIS PACHTWET. De regeering zal gegevens laten verzamelen. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Ebels. I. Staan den minister reeds gegevens ter beschikking omtrent het aantal en den omvang der wijzigingen, welke bedongen pachtprijzen door de toepassing van de Crispachtwet 1932 hebben ondergaan, en van het aantal gevallen, waarin het inge diende verzoek niet tot verlaging van den pachtprijs heeft geleid II. Indien vraag I bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid de beschikbare gegevens in overzichtelijken vorm ter kennis van de Kamer te brengen? III, Indien vraag I in ontkennenden zin wordt beantwoord, wil de minister dan be vorderen, dat dergelijke gegevens, even tueel in. overleg met de Centrale Commis sie voor de Statistiek, periodiek worden verzameld en bewerkt? heeft de minister van justitie geant- woord: De eerste vraag wordt ontkennend, de laatste bevestigend beantwoord. DE CRISISZUIVELWET. Drie overtredingen gestraft. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft op een desbetreffend door de Crisis-Zuivel-Centrale genomen besluit en gelet op de tegen dat besluit door belang hebbenden ingediende beroepschriften be sloten tot intrekking van de erkenning als zuivelprodurent voor drie hier te lande ge vestigde zuivelbedrijven, welke intrekking voor de drie bedoelde bedrijven is vastge steld op resp. 3, 9 en 6 maanden, zulks in verband met overtredingen, welke dooi deze bedrijven ten opzichte van de nale ving van de Crisis-Zuivelwet werden be gaan. De overtredingen bestonden voor één on derneming in het aflcve"en van boter zon der merk en voor de beide andere onderne mingen in het plegen van fraude met de merken. De beteekenis van den strafmaatregel van administratieven aard is. dat de be doelde bedrüven gedurende de vermelde perioden zelf geen boter mogen bereiden. ALTAAR IN DE KATHEDRAAL TE HAARLEM. Geschenk van de R.-K. Werkgevers vereniging aan den Bisschop van Haarlem. Bij de plechtige viering vaft de uitwen dige voltooiing der Hoarlemsche Kathe draal heeft Zijne Hoogwaardige Excellen tie Mgr. J. D. J. Aengenent den wensch uit gesproken. dat de verschillende Katholie ke Vereenigingen in ons Bisdom, zooals dat ook in vroeger eeuwen gebruikelijk was zich zouden intéresseeven 'voor de inwendige voltooiing van de Hoofdkerk van het Dio cees speciaal door het verzorgen der ver schillende Zij-Kapellen van den Kathe draal. Ingevolge dezen wensch heeft de Alge meene Nederlandsche Eoorrsch Katholieke Werkgeversvereniging besloten aan den Bisschon als geschenk aan te bieden: een nieuw Altaar in de Kapel, welke reeds door Monseigneur Callier z.g. was toege wijd aan het Heilig Kruis. In het b^gin van bet vorig jaar werd, in overleg met Zijne Hoogwaardige Excellentie en den Hoogeerw. Pebaan, opdracht verleend tot het maken van een ontwerp, en wel aan den bekenden Haarlemschen kunstenaar H. A. Biivoet, die onder meer door zijn kos telijke Kruisweg-Staties en door zijn heer lijke gebrandschilderde vensters reeds zoo veel tot de inwendige versiering van de Kathedraal heeft bijgedragen. Gistermorgen heeft Z. H Exc. Mgr. J. D. .T. Aengenent het altaar plechtig incre- wijd, waarna de bisschop een stille H. Mis opdroeg. Om 11 uur kwamen de leden de vereeni ging büeen in het Jeudgebouw, alwaar de aanbieding van bet altaar door den voor zitter plaats vond. De voorzitter, de heer H W. D. Helle brekers, memoreerde de totstandkoming van het altaar en merkte op, dat nlebaan Westerwoudt hem indertijd mededeelde zeer tevreden te zijn over het werk van den heer Bijvoet en vandaag hebben alle leden dit kunnen beamen. Spr. bracht dank aan den Bisschop, dat hij de wijding van het altaar wilde ver richten en spontaan toezegde de eerste H. Mis aan dit altaar te willen opdragen tot intentie van de vereeniging. Men ontvangt de werkgeversvereniging, aldus spr., niet overal even sympathiek. U. Mgr., heeft ons echter vandaag doen blijken welk een warm hart u ons toe draagt en wij zullen alles doen om uw be langstelling en steun waardig te zijn. De bisschop spreekt. Dan was het woord aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die met dankbaarheid vervuld was jegens de werkgeversvereni ging en zich daarom verplicht achtte hun I altaar in te wijden. De schoone daad. die gij gesteld hebt is een vervulling van een i mijner verlangen om de middeleeuwsche trad'tie te herstellen, dat de vereenigin- I gen hun eigen althar in de kathedraal zou- i den hebben. Het is een daad van diep geloof en die- I pen godsdienstzin. Ons katholiek geloof moet en is geroepen in in onzen tijd om groote dingen tot stand te brengen. Wij loven in dagen die hervorming met zich medebrengen en wij hebben een groote rol daarin te vervullen. De katholieke werkgeversvereeniging heeft door do oprichting van een altaar de verwachting gewekt, dat zij aan die hervot- ming in katholiekn zin krachtig wil mee werken. Uw voorzitter heeft gezegd, dat gij niet overal even sympathiek ontvangen wordt. Ik spreek echter den wensch uit, dat uw vereeniging de sympathiek van het gan- sche volk zal krijgen. Door mij wordt de vereeniging bijzonder gewaardeerd. Ik heb de allerbeste verwachtingen, dat zij zal be antwoorden aan de taak, die haar, vooral in deze tijdsomstandigheden, toebedeeld, in deze tijdsomstandigheden,, is toebedeeld, te inzichten geven in datgene wat in onzen tijd noodzakelijk is voor behoud der orde en rust in onze maatschappij. Met Gods zegen kunt gij nog een groo te rol in deze dagen vervullen en met den wensch, dat een bijzondere zegen u ge schonken moge worden, hoop ik, dat uw vereeniging in dit Bisdom moge groeien en bloeien. Mgr. richtte zich dan afzonderlijk tot den kunstenaar, den heer H. A. Bijvoet. Allen zijn opgetogen over uw heerlijk werk en het is dan ook werkelijk superieur. Mgr. feliciteerde hem ract dit kunstwerk en hoopte, dat hij nog veel in de kathe draal tot stand zou mogen brengen. Het is de uitdrukkelijke wensch van den Paus. dat de kerkelijke traditie in eere gehouden wordt en het geeft daarom ge rustheid, dat wij in onze nabijheid een jong kunstenaar hebben, die zich niet aan bet moderne afgeeft, maar met volle overtui ging de kerkelijke traditie wenscht te hand haven. Ik zal alles doen om zijn naam meer be kendheid te geven. Moge hij in de toe komst ons ter eere van God, nog yeel kunstwerken schenken. De heer Bijvoet dankte Mgr. voor deze waardeerende woorden en het bestuur van de vereeniving voor dé mooie opdracht, waardoor hem de gelegenheid werd gege ven om zijn kunstwerk in het openbaar in een kerk uit te beelden. Dan sprak nog de architect van de Ka thedraal, de heer Cuyners. die den heer Bijvoet speciaal bedankte voor het eigen karakter, dat hij in de kathedraal door zijn werk behouden hoeft. „Tijd". Uit het boekdrukkersbedrijf. De Federatie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf heeft te Utrecht vergaderd. Zes voorstellen van het district Amsterdam, beoogende wijziging van de tot dusvere onder leiding van het alge meen hoofdbestuur gevolgde prijspolitiek, zijn met groote meerderheid verworpen. De uitvoer van boter naar Duitschland. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft gelet op artikel 4. tweede lid, van het Kon. besluit van 30 Mei tot rege ling van den uitvoer van boter naar Duitsch land. zijn beschikking van 1 Juni gewijzigd. In artikel 3 van de bij voormelde beschik king vastgestelde instructie vervallen de woorden „tegen het verlaagd invoerecht al daar". Deze minister heeft voorts ziin beschik king van 1 Juni. No. 11951, ingetrokken ei. het model van het certificaat, bedoeld in artikel 2, lid 3 van het eerder vermelde Kon. besluit van 30 Mei, vastgesteld over eenkomstig het aan deze beschikking ge hecht model. Hij heeft vastgesteld, dat deze beschikking in werking treedt 1 De cember. Gisteren is in Den Haag overleden, op 83-jarigen leeftijd, ir. C. P. R i b b i u s, voormalig directeur van het gasbedrijf en de waterleiding te Delft. MAN VAN HET DAK GEVALLEN. Deerlijk gewond. Heden heeft op de N.V. Timmerfrabriek Padox een ernstig ongeluk plaats gebon den. De fabrieksarbeider Z. uit 's Graven- hage was met werkzaamheden bezig op een der loodsen van de fabrieken toen hij plot seling uitgleed en van het dak afviel. Do ongelukkige kwam met zijn borst terecht op een ijzeren balk. Dr. Walenkamp was spoe dig ter plaatse en op zijn advies werd de patiënt overgebracht naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden. Hij had zware inwen dige kneuzingen bekomen. Zijn toestand is zorgwekkend- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De kabinetscrisis in Duitschland nog rn'st opgelost. Hitier kon niet s agen. (2e blad). Hevige gevechten in Mandsjoerije. (2e blad). De conferentie tusschen Hoover en Roo sevelt over de oorlogsschulden. (2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de tijdelijke heffing van opcenten aangenomen. (2de blad)., Het Eouwfeest van de Zusters van Lief de. Belangstelling van Paus en Bis schoppen. Koninklijke onderscheidingen (4de blad). Pauselijke onderscheiding voor den Di- rectour van het R. K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs. (1ste blad). Ingediend is een wetsontworp tor be vordering van evenredige vrachtverdee ling in de binnenscheepvaart. (1ste blad). De inbraak en diefstal bij dr. Philips in Den Haag. De Oostenrijkers toch de daders. Een hunner met den volledigen buit gesnapt. (Gem. Berichten, 4de blad). De bliksem in een kerktoren te Amers foort geslagen. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Do Zesdaagsche te Amsterdam. (2de blad). Bij DIT NUMMER IS GEVOEGD EEN ST. NICOLAASCOURANT. KIJK IN DE KRANT. Als U straks gaat Sinterklazen Hier in onze Sleutelstad En U gaat een heelen middag Met een volle beurs op pad. En U zoekt hier en U kijkt daar En U weet niet wat te doen, Wat moet er in Vader's laarzen t Wat moet er in Jantje's schoen? En U weet niet wat te koopen Dit is mooi, maar juist te duur En zoo dwaalt U door de straten Wenschend, zoekend, uur na uur. Ja, dan is het te begrijpen, Dat U kwijt raakt Uw geduld, Maar dan moet ik U wat zeggent Housch, het is Uw eigen schuld. Want als U zoo'n winkelmiddag Denkt: ik ga gauw even weg, Handelt U zeer onervaren, Zonder zorg en overleg. Heel veel tijd zoudt U besparen Heel veel moeite bovendien En U zoudt ook, als U nadacht, Beet're resultaten zien. Daarvoor is slechts één ding noodig, 't Beste middel is er voor, Kijk tot 5 December daag'lijks Onze advertenties door, TROUBADOUR. IJsclub. Als steeds had onder buiten gewone belangstelling in Hotel de Zon de algemeene jaarvergadering plaats van de Warmondsche IJsclub, onder voorzitter schap van den heer H. van Hulst. Te runu half acht uur opende deze de bijeenkomst met een woord van hartelijk welkom tot de aanwezigen. Veel valt over het afgeloo- pen seizoen niet te zeggen, aldus spreker, daar wij zoo goed als geen ijs hebben ge had. Spreker hoopt, dat de besprekingen van dezen avond kort en zakelijk zullen zijn. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en onder dankzegging zonder op- of aan merkingen vastgesteld. Uit het hierna uitgebracht financieol verslag bleek, dat dc inkomsten hadden

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1