HET HUIS OP HET EILAND DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 NOORDWIJKERHOUT. VERGADERING R.-K. VOLKSBOND. De salarisverlaging voor het gemeentepersoneel. In de groote zaal van het café van mej do wed. J. L. Brama alhier, werd een groo te openbare vergadering gehouden toegan kelijk voer alle Katholieken. Als spreker trad op de heer F. Spit, hoofdbestuurder van den Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Als onderwerp werd behandeld: ,.Het georganiseerd overleg, en het voor stel van Burgemeester en Wethouders der gemeente Noordwijkerhout tot verlaging van de jaarwedden van het gemeente-per- soniel alhier". Te ongeveer acht uur opende do voorzit ter van den R.-K. Volksbond, de heer A. H. van Noort, de vergadering met den chr. groet, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. in het bijzonder den spreker van de zen avond, den heer F. Spit. Spreker zeide. dat het hem genoegen deed dat de zaal zo ogoed bezet was on danks het zeer slechte weer. Hij zeide niet over het onderwerp te zul len uitweiden Het bestuur, vervolgde spre ker. bereikte een verzoek om een vergade ring te beleggen, dit verzoek werd aan den bestuursraad voorgelegd en besloten werd de vergadering uit te schrijven. Het be stuur heeft alle leden opgeroepen, ging spreker voort, ik heet u dan allen hartelijk welkom en geef het woord aan den heer Spit Deze nam hierop het woord en verklaar de, dat het werkelijk een prestatie was om door zulk een hondenweer te komen luis teren naar een oogenschi.iniijk dorre uiteen zetting. Spreker zeide. dat het voor een klein deel van de inwoners van Noordwij kerhout van beteekenis is doch het kan van zeer groote beteekenis zijn voor het groote deel, om te leeren, hoe do gemeen te bestuurd wordt en op welke wijze de principeele zaken worden afgewerkt. De heer Spit zeide, dat het niet in zijn bedoeling lag een bepaalde hetze te ontke tenen tegen de een of andere of meerdere bestuurders der gemeente, doch om ons te wapenen tegen een bepaalde geest, die zich in ons gemeentebestuur heeft inge werkt. Spreker liet uitkomen dat bet zoo jam mer was dat een dergelijke vergadering als deze te Noordwijkerhout gehouden moest worden daar het gemeentebestuur vrijwel geheel katholik is, het is des te meer jam mer vervolgde spreker, omdat wij princi- piel staan, tegen 2 andere groepen: de li beralen en socialisten, beiden van de lip- kergroep. Spreker gaf hierna een stukje geschie denis van de eigenlijke kwestie waar het om gaat en besprak daarna meer princi pieel de zaken. Op het eind van het vorig jaar kwam een der raadsleden met het voorstel tot verhaal van maximum pensioen-bijdrage, dit voorstel werd met algemeene stemmen door den Raad afgewezen. Spreker vraagt zich af wat voor geweldigs er te Noordwij kerhout moet gebeurd zijn, dat men nu in eens zoo omgeslagen is in politiek en van tactiek, dat men zoo in zijn tegendeel is omgeslagen. Nadat dit voorstel afgewezen was ge werd ons in April van 1932 een briof van B. en W. waarin stond vermeld, dat den raad zou voorgesteld worden ingevolge de Kortingswet een tijdelijke korting toe te passen op de salarissen van de werklieden 10 pet. en het overige personeel 2 pet. We hadden over dit voorstel een onderhoud met B. en W, en in dit overleg kwam tot uiting, dat de burgemeester zich niet laat beïnvloeden en er toch nog een goede so ciale gedachte op na houdt. Het gevolg van de bespreking was, dat B. en W overtuigd konden worden, dat 't niet noodzakelijk was met het oog op de gemeente-financiën dat verlaging van sala ris in het algemeen werd toegepast. Wij waren, vervolgde spreker, bereid dat het personeel een offer zou brengen want in dien niet verlaagd zou zijn had de gemeente minder uitkeering gekregen uit het Ge meentefonds. Hiertoe waren wij bereid on der voorwaarde, dat de verlaging behou dens zeer bijzondere omstandigheden zou gelden tot 1 Mei 1935 en dat het gemeente bestuur zou trachten van de Kroon de ver klaring te krijgen, dat de salarissen te Noordwijkerhout op een laag peil staan. Indien deze verklaring vertegen werd dan zou op de salarissen van de werklieden niet 7, maar 5 pet. gekort worden en de 2 pet. korting van het overige personeel zou teniet gedaan worden. Trots alles stemde de Bond „St. Paulus" toe in verlaging, eenerzijds om het overleg te doen slagen en anderzijds om de ge meente geen voordeel te onthouden. Eenige weken later besloot de raad over eenkomstig ons voorstel. De korting zou dus voor 3 jaren gelden, tenzij buitengewone omstandigheden op nieuw een verlaging zouden wettigen. Spreker vervolgde met te zeggen, dat het niet ontkend moet worden, dat de ge meentebesturen in dezen tijd met zeer veel moeilijkheden te kampen hebben, maar dan moeten de inwoners onder leiding van het gemeentebestuur deze moeilijkheden binnen rodelijke grenzen zien te overkomen. Men is op «ien verkeerden weg om die genen die het gemakkelijkste te bereiken zijn méér te belasten dan de anderen, ten zij net niet anders kan en dan moeten het offers zijn, want als de ambtenarensalaris sen objectief te laag zijn, dan gaat het moeilijk te spreken van verlaging. }i erna besprak de heer Spit hot nieuwe voorstel van Burgemeester en Wethouders, dat alle perken te buiten gaat. Men gaat nog vorder dan maximum-pen- sioenverhaal (81/2 pet. van het salaris) doch men stelt nu voor de ambtenaren met 5 pet. en de werklieden met 20 pet. te ver lagen, dat beteekont dat men de objec tieve reeds te lage ambtenarensalarissen, waarvoo* men een adres aan de Kroon ging riebton om uitspraak over het lage peil. nog eens met 3 pet. ging verlagen en 4 1/2 pet. pensitfenverhaal alles te zamen stelt men dus voor deze door hen zelf te laag verklaarde salarissen met 131/2 pet. te korten. De werklieden-loonen die niet te hoog, maar redelijk waren nog eens 15 pet. kor ten en 4 1,2 pet. meerder pensioen verhaal, te zamen 19 1/2 pet. Men begrijpt, dat de verontwaardiging groot is en er is geen 2de gemeente in Ne derland te vinden waar men gezien de voorafgaande geschiedenis met zulke vooi- sfcellen komt. Als reden voor de nieuw voorgestelde j verlaging gaven do wethouders aan: le. dat het leven goedkooper geworden is; 2e dat de loonen in het bollenbedrijf zeer ge- da 11 zijn. Wat zijn dit voor argumentenvroeg j spreker. Kunnen deze objectief dienen om do verlaging goed te praten? In een gocr den tijd bekommert men zich niet om de loonen van het overheidspersoneel, maar in een slechten tijd zooals thans, worden deze loonen het eerst aangevallen. Hoc komt het dat de loonen in het bol lenbedrijf zoo gedaald zijnf Omdat dit product afhankelijk is van de internatio nale wereldmarkt. Verder besorak de heer Spit de loonen in de particuliere bedrijven. Deze ziin ge zakt in verband met de bujdige crisis en de door verschillende landen opgeworpen tariefmuren. Deze factoren gelden echter niet voor het overheidspersoneel want voor deze zijn uitgeschakeld alle factoren van loonsbepaling. Hun ontbreekt eveneens het in de ar- beidswereld zoo bekende ..machtsmiddel". De taak van het gemeentebestuur in ka tholieken zin is een behoorlijk loon te ge ven. Men moet als Katholiek en als over heid ten volle aan de rechtvaardigheid vol doen. Spreker ging het overleg na over het laatste voorstel en vroeg of er nu eigenlijk wjl van overleg sprake is geweest, men had ons even goed kunnen berichten, vervolg de hij, „gij kunt komen praten over de ver laging maar wii wijken niet!" Verder werd besproken het argument der wethouders van de daling der prijzen. Sor. noemde voorbeelden van de verlaging der indexcijfers en toonde aan dat dit sterk overdreven is. De klap op de vuurpijl tijdens het ge organiseerd overleg kwam, toen de wethou ders zeiden, dat als z ij deze verlaging niet voorstelden, de raad misschien nog met verstrekkender voorstelen zou komen. Als dit waar is, zei de heer Spit, dan is dat zeer bedenkelijk voor dén raad vai« Noordwijkerhout om de zucht naar enkele hondorden guldens voordeel eenige men- schen practisch gezegd in armoede te dom pelen. Spreker noemde dit de politiek van af- snoeperü en niet die politiek die gedragen wordt door Christelijke beginselen, waar mede men in een gemeente als deze reke ning dient te houden. Er zal dan ook niet één arbeider zijn en zeker geen georganiseerd arbeider, al heeft hij het nog zoo slecht tegenwoor dig, die kan zien, dat zijn leed ook anderen wordt aangedaan on dan nog wel door de overheid. Men kan redelijker wijze niet verklaren, dat men gaat verlagen ondanks het nog niet ingekomen zijn van de verklaring van de Kroon. Elke poging tot redelijke overeenkomst werd in het overleg boutweg afgewezen. Spreker deed ten slotte een beroep op de vergadering, op haar katholieken zin en voorai op de aanwezige raadsleden. Als hier in Noordwijkerhout blijkt, dat de gcineonte in haar inkomen van haar vroegere zuinigheid de dupe is, vervolgde spreker, dan beteekenfc dit, dat men toen te weinig aan sociale voorzieningen gedacht heeft en dan is er geen aanleidng om een klein deol van de inwoners hiervan do dupe te Men worden Wij kunnen niet volstaan, zei spreker, met alleen 's Zondags naar de kerk te gaan en verder zich nergens van aan te trekken, er moeten daden van socialen opbouw ver richt worden Onder applaus van de geheele vergade ring eindigde de spreker zijn betoog. Hierna werd gelegenheid gegeven otm vragen te stellen of in debat te treden. Hiervan werd echter geen gebruik ge maakt. Vervolgens sprak de hoer Spit nog een slotwoord en bracht dank aan de ver gadering omdat niemand het woord ver langde, daaruit concludeerde hij, dat zwij- en toestemmen is en dat de vergadering et betoog geheel onderschreef. Hij bracht alle aanwezigen dank voor de groote opkomst waaruit bleek het ver zet tegen de voorgestelde verlaging. Spieker zeide, dat. wanneer ondank» dit alles het treurspel toch voltrokken zou worden, het een schande zou zijn voor Noordwijkerhout. Hij hoopte, dat deze vergadering tot re sultaat mag hebben, dat do raad beter is dan hij door de wethouders afgeschilderd is. De voorz. van den Rv-K. Volksbond bracht zijn oprechten dank aan den begaafden spreker en sloot ten slotte de vergad^-ing onder dankzegging ypor de opkomst met den christelijkcn groet.' Mooi resultaat. De opbrengst van de fancy-fair, gehouden door de naaivereeni- ging „St. Geertruide" alhier, ten bate dier vereeniging voor het vervaardigen van klee- ren voor de armen van de St. Jozefpa^ochie, bedroeg ongeveer 1100.—. Uitvoering. De tweede avond van de uitvoering der St. Jozef-Gezellenvereeni- ging in de Zilk, alhier, is evengoed verloo- pen als de eerste avoüd De beide kluchten worden wederom goed ten tooneele ge bracht en de zangnummers van de zang- rlub der vereeniging waren mooi. Evenals op den eersten avond kunnen de Gezellen met genoegen op den tweeden avond terugzien. WASSENAAR. Dat was hard loopen! Een zoon van den heer v. d H. alhier liep op den Katw. weg zoo hard achter een fiets van een ka meraad aan, dat hij plotseling bewusteloos neerviel. Dr. Janse. die de eerste hulp ver leende. constateerde .bij den jongen een lichte hersenschudding. Hij is naar de ouderlijke woning overgebracht. Werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedraagt deze week 337. Geboren: Bart Marinus, z. v. M. I. de Wit en G W. Visser. Elisabeth Mar garet ha Alida. d. v. F. J. Wiegmans en A de Jong. Gerrit, z. v. A. Hilgeman en H v d. Leede. - Jacob, z. v. L. G. Ooster ling en A. Boschmann. Overleden: Cornelia Reeser. 49 jr vr. van B. C. Branse Anna Catharina Maria Verkooy. 70 jr., wed. J. Tel. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 25 November. Huizen, 1875 m. Algemeen Programma verzorgd door de N. C. R- V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.150.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmoniumconcert G. Snij ders. 12.15 Zang door Mia v. d. Eynden (so praan). M.m.v. L. Franken (piano). I.00 Concert H. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), H. v. d. Horst Jr,, (cello) en mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrodo (piano). 2.00 Pauze. 2.30 Vervolg concert. 3 30 Harprccital Phia Berghout. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Botanisch halfuur. 5.30 Voor amateur-fotografen. 6.00 W. Rip Jr.: De boerenjeugd. 6.30 Causerie door A. J. Herwig. 7.00 Literair halfuur. 7.45 Orgclsoel. 8.30 Concert door de II. O. V. o.l.v. F. Schuurman. H. Bijvanck (viool). 9.00 W. van Rijswijk: Halfedelsteenen. 9 30 Vervolg concert. O.a. Vioolconcert in b kl.fc., St. Saëns. Ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 296 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 400 VARA., 8.00 VPRO., 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. VPRO. 10.13 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins en gramofoonpl. II.15 Kookpraatje P. J. Kers. 11.45 Declamatie door J. Lemaire. 12.00 Omroeporkest o.l.v, N. Treep en Gramofoonpl. 2.00 C. VcningMarokko 2.30 Kovace Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte. 4.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 4.50 Voor de jeugd. 5.30 Vervolgconcert en Gramofoonpl. 6.40 „Rusland", door dr. J. Presser. 700 Orgelspel J. Broockhoose MacCar- thy en gramofoonpl. 7.20 „De Flierefluiters", o.l.v. H. de Groot. 8.00 Lezing door mej. dr. N. A. Bruining. 8,30 Concert S. Bahler (viool) en T. Ball ierRieuwerts (piano). 9.00 Ds. J. Thomson: „Inzicht". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsjj. Pers-bureau. 10.05 Vaz Dias 10.15 Mej. H. J Kluit: Kinderboeken. 10.45 Gramofoonpl. 11.00—12.00 Gr.pl. Daventry, 1554 m 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel M. Vinden. 1.05 Shepherd Bush' Paviljoenorkest. 2.20 Voor scholen. Ondertrouwd: J. F. Gussekloo en E. Bach. Gehuwd: J. Aanhang en H A. J. Vo gels. P. van der Ham en T. de 'FJooy. Gevestigd: M. J. Abels uit Den Haag; G W Olthof uit Londen; M. C. Nieskcns uit Roermond; H. H. Bcrgsma uit Curasao; G. H. C Niessen uit Voorburg; Wed. J. J. Barendsen uit Apeldoorn; H. E Beins uit Apeldoorn; E Scharzant uit Gel- scnkirchen; J. Schwingenschlögl uit Rotter dam; J. Hagebeek uit Den Haag; P. Per- lauw uit Rotterdam; E. B. Wollmeier uit Den Haag; L, Nag'er uit Rüdesheim; G. J v. d. Wal uit Medam; M Hcsselman uit Voorburg; W. II Vos uit Huizen: Krenn uit Huizen; A. H. B Schouten uit Londen; J. C. Kuipers uit Den Haag; Th. Kuipers uit Den Haag: Th. J. Franken uit Den Haag; R. Moojen uit Velz-en; J. M. A Me- lief uit Utrecht; A. Roelands uit Den Haag; J. E Haitsma Muiier uit Leiden; B Jan sen uit Leiden; M. van den Bergh uit Den Haag; C. A. P de Kort uit Delft; J. A. van Wijk uit Den Haag; K. Veninea uit Pantu- madeel; A. S H Wieringa uit Den Hang; 3.20 Gramofoonpl. 4-15 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 5.05 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. 5.35 Kindoruur. 6.50 Brahms pianomuziek. 7.10; 7.25 en 7.30 Lezingen. •S.20 „The walled garden", muzikale oo medie. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 BBC-orkest o.l.v. O. Pitt. M.m.v. O. Haely (sopraan). 11.2512.20 Dansmuziek door Geraldo's orkest en de Savoy Hotel Orpheans. „Radio-P arii", 1725 U. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Concert door orkest Krottly. 6.50 Concert door orkest Krettly. 7.40 Vervolg concert. 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Literair programma. Kalundborg 1153 M. 11.2012.20 Concert u. h. Bellevue- Strandhotel. 2.00—-4 00 Radio-Harmonie-orkest o. 1. v. L. Gröndahl. 7.30 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. F. Mahler. M.m.v. J. Patzak en Adele Kern. Weensch programma. O.a. werken van Joh. Strauss. 9.55—11.50 Dansmuziek uit rest. „Ritz". Langenberg 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 11.20 Concert o.l.v. W. Caspar. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. E. Kloss. 8.20 Eichendorff-herdenking. 9.5011.20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome. 441 M. 8.D5 Symphonioconcert o.l.v. V. Gui. O.a. Ouv. „Coriolnn", Beethoven. 10.15 Berichten 1 B r u a e t, 508 e n 338 li. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkesfc o. 1. v. Leemans. 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Moulemans. 6.35 en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. F. André. 9.3011.20 Gramofoonmuziek. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkloinorkest o. 1. v. Leeman». 5.20 Omroeporkest o. 1 .v. F. André. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Cello en pianosonates. 7.20 Gr.platcn. S.20*Pianorocital door Harold Samuel. 8.50 Gramofoonpl. 0.20 Omroeporkest o. 1, v. Meulemans m. m. v. Mevr. MinneVerhoevon (zang). 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Lezing. 7.35 Koorconcert o. 1. v. W. Wandelt. 8.20 Berichten. 8 30 Eichendorff-herdenking. Regie: dr. H. Engler. Muzikale leiding: E. Prade. 9.40 en 10.05 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door Leo Bermann en zijn or- ibest. J. M. Voorsluys uit Den Haag; A. M. van Essen uit Den Ilaag; F. L. L. Sa!ge uit Lahde; Th. C. Weiss uit Den Haag; M Zumvenne uit Munster; J. M. Sibels uit Amsterdam; II Bakker uit Wonseradeel; J. Schulte uit Bottrop; G. H. Hölscher uit Den Haag; J. M. C. Slats geb. van Zon uit Den Haag. Vertrokken: P. T. Gevers on vr naar Don Hang; H. J. Verheulen naar Am sterdam; J. G. van Kestercn naar Woer den; J B. L. Strijbosch en vr. naar Woer den; M. L. Angenendt naar Krefeld; F. H. Greve en vr. naar Niederdollendorf a. Rh A M Laijervccd naar Leiden; W. Geurts en vr. naar Don Hane; L. D. van Beurden naar Zuilen; J. P. Slats naar D onTIaag; H A. J. Aanhane geb Vogels naar Kat wijk; A. Rietveld naar Nieuwkoop; H. R'. Lammors naar Leiden; W van dor Haven naar ZegwanrtC. de Graaf en gezin naar Don Haag; A. J. M. de Koning naar Ber gen op Zoom; S. de Jong naar Don Haag: A van Beelon naar Katwijk; R. Visser en gezin naar Hillegersberg; S. F M. Rwustc naar Don Haatr. FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSH ATX. (Nadruk verboden). 30) De man had mevrouw Greenfield bij de schouders gegrepen en Bcheen haar met ge weld te dreigen. Ze hield de handen als smeekend ineen geklemd en haar dun, grijs haar omlijstte een deerniswekkend ge zicht. De twee menschen in de kamer hadden zich nog ternauwernood van zijn tegen woordigheid rekenschap kunnen geven, toen George den nachtelijken bezoeker al bij den kraag had gepakt en hem heen en weer schudde met al de spierkracht van een sterk man, die tot razende woede ge prikkeld is. Hij zou in staat geweest zijn hem in zijn wilde drift te vermoorden, als hij niet opeens zijn moeder, zonder een ge luid te geven, vlak naast zich op den grond had zien zinken. Met een geweldigen smak wierp hij den man van zich af, zoodat deze in een hoek van het vertrek terecht kwam. Slechts ten deele beseffend wat er precies met hem gebeurd was en half ge wurgd, maar niet ernstig gedeerd, bleef de ellendige ineengedoken tegen den muur liggen. „Als je 't hart hebt een vin te verroeren voor ik met je afgerekend heb", bulderde j George tegen hem, ,.sla ik je de hersens j in Daarop wijdde hij zijn aandacht aan zijn moeder; hij hief haar vol zorgzame teeder- beid op en riep tegelijkertijd om Peggy, die 1 op het eerste geluid van zijn stem de trap kwam afrennen. Samen droegen ze me vrouw Greenfield naar een sofa, en poog den haar weer tot bewustzijn te brengen, terwijl de verschrikte indringer, ineengedo ken in zijn hoek, schichtig naar hen staarde. Peggy, handig en doortastend, hield zich ijverig bezig met de roerlooze gestalte op de sofa. maar dat belette haar niot nu en dan haar blik op den vreemde te werpen. En toen ze hem goed opgenomen had, kwam er een gevoel van verlichting over haar. Hij week zoo ten eenenmalo af van de voorstelling, die men zich van George's vader zou maken, dat ze niet kon geloo- ven, dat de veronderstelling van den jon gen Greenfield juist was. Noch zijn door drankmisbruik opgezet en verwrongen ge zicht. noch de gluiperige houding van zijn lamlendige gestalte wekten ook maar in de vorste verte niet vermoeden, dat deze schunnige schooier ooit zelfs in de beste jaren van zijn jeugd, ook maar eenigs- zins de goede manieren en de distinctie kon hebben bezeten, die George's vader ongetwijfeld moest hebben gekenmerkt. Bovendien was het denkbeeld, dat zulk een verloopen sujet ooit ook maar de ge ringste connectie zou kunnen hebben ge had met een fijn beschaafde, edele vrouw als mevrouw Greenfield-volmaakt onaanne melijk. Het duurde niet lang of mevrouw Green- field kwam weer tot bewustzijn, en naar mate haar geest helderder werd scheen het alsof ze trachtte al haar geestkracht in te spannen om zich te verzetten tegen de lichamelijke zwakheid die haar misschien zou kunnen beletten zich te doen gelden bij de ophelderingen, die thans onvermij delijk waren. „O, George", hijgde zij. „Je weet niet wat je gedaan hebt." „Kom moeder gaat u maar wat rusten", antwoordde George. „Ik zal toch wel zor gen, dat die kerel er niet van doorgaat on morgen moet u me maar eens duidelijk uit leggen wat u eigenlijk van hem te vreezen hebt." ,.Neen, neen", weerde ziin moeder ont steld af. „Hij moet vannacht nog het huis uit. Peggy, jij moest nu maar naar bed gaan. Ik heb liever niet dat je nog langer hier blijft." Maar Peggv liet zich zoo niet afsche pen. „Tk ben geen klein kind meer, moe der", verklaarde ze op beslisten en ernsti- gen toon, „en misschien hebt u aan mijn hulp nog wel meer dan aan die van George. Ik voel mij verplicht niet van u weg te gaan." „Laat haar maar liever blijven", raad de George aan. „Peggy is in alle opzichten uw dochter en mijn zuster. Wat er aan het licht mocht komen laat zij het ook hooren. Er moeten geen geheimen meer tusschen ons drieën bestaan." „Geheimenzuchtte de gekwelde vrouw. „Maak mij daar geen verwijt yan George. Ik heb nooit iets verborgen ge houden waarvan de geheimhouding mi) niet was opgelegd." „Neen, moederliéf, dat weet ik wel", gaf George toe, „maar nu bent u verplicht om niets meer te verbergen. U moet mij op do hoogte brengen van wat deze kerel van u verlangt en waarmee hij u angst kan aanjagen. Dan kan ik uitmaken wat ik met hem beginnen kan. En vóór alles dien ik to weten wie hij is." De op den voer ineengedoken vreemde was gedurende dit gesprek weer wat tot zichzelf gekomen. Hij was overeindge- krabbeld, had wankelend een paar stap pen naar voren gedaan, en niet zijn hand op tafel steunend keek hij met kwaadaar dige blikken naar het drietal. Van de sofa waarop zij lag tusschen Peggy en George, welke laatste zijn hand beschermend op haar schouder had gelegd, staarde mevrouw Greenfield naar den man. Zij sidderde en er was inderdaad iets beklemmends en angstaanjagends in de verschijning van den boosdoener met zijn ongeschoren ge zicht zijn vuile, havelooze kleeren en de loerende, boosaardige uitdrukking in zijn oogen, die hij nu eens op George, dan weer op mevrouw Greenfield liet rusten. Eindelijk verbrak hij het stilzwijgen, dat langzamerhand benauwend begon te wor den. „Je doet beter hem aan fe raden mij te laten gaan", richtte hij zich tot mevrouw Greenfield. ,Ik zou je er waarschijnlijk geen genoegen mee kunnen doen, als ik hem het zaakje uitlegde." „Ja, ga maar heenkreunde mevrouw Gteenfield, en tegelijk wendde ze zich met een smeekend gebaar tot George. „George, lieve jongen", riep ze uit, „het is wreed van je mij do geheimen van mijn verleden te willen ontwringen. Ik bid je, laat dien man loonen, zonder hem verder te onder vragen. Geloof mij toch, het is heusch be ter, dat je niet hoort, wat hij je helaas te vertellen xou hebben. Ter gelegener tijd misschien al heel spoedig zul je alios te weten komen en me dankbaar zijn, dat ik het nu voor je verzwegen heb, maar dan moet. jo nu ook aan mijn dringend verzoek voldoen." In haar angst en emotie bowoog zij zich rusteloos op haar plaats heen en weer en hief smeekend de handen naar haar zoon op. George was met diepe deernis vervuld. „Natuurlijk zou ik u nooit opzettelijk ver driet willen veroorzaken, moeder", zei hij vriendelijk. „En ik zou van dien ellende ling niets gewaar kunnen worden, dat u mijzelf ook niot zoudt willen medodeelen. Maar er hebben zich in den allerlnatsten tijd omstandighorlen voorgedaan, die mij noodzaken u enkele vragen te doen, waar op ik antwoord moet hebben. Als u mij op uw woord van eer wilt beloven mij op alles hetgeen ik u zal vragen, te antwoorden, ben ik bereid dien vent te laten vertrek ken. Kunt u mij dat beloven?" De man had een stoel genomen en zich cr in laten ploffen. Hij leunde achterover met. een dwaas vertoon van onverschillig heid, Mevrouw Greenfield hield het hoofd gebocen en gaf geen antwoord. „Wilt u mij die belofte geven moeder,?" herhaalde George. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15