UIT DE OMGEVING Andere bladen schrijven: DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 Gisterenmiddag kwam de raad in open bare zitting bijeen, n Kwartier over den vastgestelden tijd opent de voorzitter, de heer van Kempen, de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. De neer bonneveld beeft kennis gegeven niet op de vergadering aanwezig te kunnen zijn. De notulen worden onveranderd vastgesteld, waarna de voorzitter de ingekomen stuk ken voorleest, die alle voor kennisgeving worden aangenomen. De gemeentebode blijft. Bimie.ugeA.omen is o.m. een brief van den heer v. u. loont, concierge-gemeenioooue, waarin hij verzoe.it oin mcsi-ei van ontstag tot mj zijn diensttijd van zu jaar beeit voi- geuiaaitt, nuewel mj voor outsiag in aan merking komt, daar hij de leeiujjusgrens van Oo jaar neeit Dereixc. ue neer de vVit vraagt om piaeauvies. en W. adviseertii nionueiiug tot toestemming in 't veizodi. Jt is een kwestie van nog 1% jaar en t seneeit de neer v. d. 'i'ocnt aanmeiielijk in pensioen. uan wordt met aigemeene stemmen 't verzoek ingewilligd. Punt 2, wijziging raadsuesiuit over draft wegen provincie, uit, punt beLreit voornamelijk de Uudeiandsene Weg en de d. vatk uuumaniaan. De raad moet oood- geuwongen accoord gaan met ue gemaakte scnikkiug, waartiour ook de ïaaLsugenoem- de weg, die goed in orde is, de gemeente jaarlijks op idem zooveel komt te suiau, betöeen de beer van uoorn betreurt, tlij wu in t vervoig scnrntelijke üevestigiug van comerenties met noogere ambtenaren, opdat ae gemeente met voor proDiemen komt te staan. Punt 3: aanvragen, volgens artikel 72, van de K. K. Jongensschool om gas verwar ming, van do (Jür. Wilhelmma- U.L.U. senool om banaen en Doeken, van ue Pimiia- scnooi om scuoolmeuoeien en leeimiuue- len, leveren geen moenijkneden op en wor den zonaer meer ingewilligd, 'n Verziek van de eerw. superieure van t pensionaat om bet aares in zake de verbouwing van de P. K. nieisjesscnool zooiang in te trek ken, daar de teekemng nog met gereed zijn, wordt toegestaan. De grond aan de Steenkuilen. Volgt punt 4 van de agenda: Verkoop gronu oteenkuiien, dat een uitgebreide dis cussie veigt. ue neer ümits oevougt waar om mj er voor is uen gionuprijs van J 3 op j 2.75 per M2. te Dienden, de prijs waarop versmallende aanvragen geuaseeid zijn. ui de commissie voor gronuoedrijven was de meerderneid ertegen. vroe0er is er reeas oever geiegen grond voor minder nan J 3 verkoent, de nu aunge.vraague gronden nggen op t laagste geueeite van de oteeu- kunen en moeten j 3 opbrengen. Waarom geen 2U0 toegeven (want zooveel grond ligt er ïu de b teen* uilen met meer) en zoo ae parueuiieie bouw, wat direct werkver ruiming. met zich mede brengt, bevorderd'! De neer v. d. iioscii ondersteunt. Wetüou- der danrennoist verklaart, dat door ver laging een tekort ontstaat ten koste van tie gemeente en wil de prijs van 3 baud- haven. Werkverruiming zal er ook komen wanneer de werkgevèrs besluiten kunnen die prijs te betalen, niaar de beer ömns dient van repliek en antwoordt, dat die souade van j 200 ruimsenoots zal worden gedekt, daar zeker drie of vier werkloozen een maand of vier geen steun zullen oe hoeven. De neer de Wit wil vasthouden aan de gestelde basis, maar de tijdsomstandighe den kunnen een verandering hierin wetti gen. De heer Zon heelt nog nooit gehoord dat in andere gemeenten van de exploita tie-rekening der grondbedrijven werd afge weken. Bovendien sloot de explotie-resto ning van de Öteenkuilen reeds met 'n na- deeiig saldo van 600. Met n eventueele verlaging begeeft de raad zich op een hellend vlak. De volgende keer zullen de werkgevers aankomen voor 2.50 per M.2. De grondprijs staat hier in vergelijking met andere gemeenten toch al niet op een hoog niveau. Hij ontraadt ten sterkste verla ging. De heer de Wit merkt op, dat de exploitatie-rekening tijdens heel andere omstandigheden is tot stand gekomen. De heer Fahrenhorst vindt 't een kwestie van loven en bieden om den grond zoo goed koop mogelijk machtig te worden en wenscht het steunbedrijf niet vast te kop pelen aon 't grondbedrijf. De heer Snel dringt op 6poed aan bij de behandeling van aanvragen om grond. De voorzitter zegt, dat ze er vaak op het laatste oog-enblik mee aankomen, terwijl de raad ze niet aan B. en W. wjl overlaten maar ze in de ver gadering behandeld wenscht te zien. Te vens spijt het hem, dat men reeds eerder is afgeweken van den gesteldon grondprijs, maar vindt dat men nu maar niet op 'dien weg moet voortgaan. Na nog eenig gedeli- bereer wordt het voorstel tegen veriagrog van den grondprijs tot 2.75 in stemming gebracht, 't Resultaat is dat do stemmen staken (zes voor, zes tegen), zoodat deze kwestie, waarover al meer gesproken is, over een maand weer een punt van bespre king uit mag maken. Punt 5: Aankoop grond enz. aan den Singel behandelt een dergelijke kwestie, waarbij de gemeente kooper is. B. en W. stellen voor over te gaan tot de aankoop van 'n hofstee voor een bedrag van 25.000, waarop een leening gesloten zal moeten worden. Zij vinden de gronden van belang als toekomstig industrie-terrein. De heer van Doorn kan zich wel met het voor stel vereenigen wanneer de koop wotdt aangegaan met de bedoeling op die gron den de thermogenische fabriek gevestigd te krijgen en wanneer B. en W. bereid zijn dienaangaande besprekingen met de N. T. F. te voeren, anders vindt hij de koop ved te duur. De heer Zon vestigt de aan dacht op een mogenjke toekomstige vesu- ging van andere fabrieken, zoodat de grond wel degelijk waardevol zal zijn buiten de - thermogenische fabriek om. De heer v. d. Bosch is 't met wethouder Zon eens, dat VAN WOERDEN er geschikt industrieterrein in de onmid dellijke nabijheid van de gemeente m »et zijn. 't Is nu goedkoop te krijgen, dus zaak is te zorgen dat 't niet in haiiden van par ticulieren komt. Een langdurige discussie ontspint zich nu over de vraag: is 't met het oog op de thermogenische fabriek niet te duur en louter als industrie-terrein wél te duur? De meeningen loopen nogal uit een. De heer Smits wil aanhouden, maar t voors-tel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met acht stemmen voor en drie tegen aangenomen. De heer de Kruif bleef buiten stemming. Punt 6 eischt gelukkig geen onnoodige bespieking. Alle leden gaan accoord met 5t voorstel om het trottoir aan den Singel aan te leggen. De sluis Woerd-Verlaat. Punt 7 is van langer stof. 't Gaat over adressen van den pacuier en de borgen van ae sluis Woerd-V erlaat. B. en W. wiilea besluiten de pacht in oveieenstemming te brengen met de opbrengst van de siuis, n.l. van 1000 op 500, terwijl de borgen aan sprakelijk blijven voor die J 500 (over 1031). De paenter kan onmugehjk betalen en heect om ontneifing gevraagd, volgens ae neer Zon hiertoe aangezet door ue borgen. De heer de Wit komt iieitig op tegen dit voor stel van B. en W. Hij vindt dat de ge meente in gebreke is gebleven en de bor gen al een half jaar eerder had moeten aan spreken. Hij vindt hei onverantwoordelijk om 500 te eischen van de borgen op t oogenblik, terwijl die men6Chen, 2 vaar ge leden nog in goeden doen, nu door de om standigheden totaal gedupeerd zijn en de deurwaarder er aan te pas zou moeten ko men om die 500 los te krijgen. Er is een contract van drie jaar, hij wil de pacht op 25 pet. brengen, gezien de omstandighe den, en de borgen aanspreken voor 250 inplaats van 500 over 1931. De voorzitter merkt op dat B. en \V. clement genoeg zijn met 50 pet. van de pachtsom of te doen en dat als men volgens de heer De Wit zou handelen borgen niet de niinsie waarde meer nebben. De heer Fahrenhorst zegt dat, de borgen bij B. en W. zijn geweest. Zij kunnen ook uitstel van betaling krijgen en dan rente betalen door een schuldbekente nis te teekenen. Dit zullen zij zeker doen. De heer De Wit zegt, dat de bórgen dit zullen doen, gedwongen door de omstan digheden. 't Is slechts uitstel van exe cutie; hij vindt het bloedgeld. De heer van Doorn wil de zaak van ruimer standpunt bekijken en neemt als voorbeeld de crisis pachtwet van de Tweede Kamer en de ge meente dient die voetstappen te volgen. Het voorstel van Bi en W. klinkt heel aar dig, maar 't is speculeeren op de beurzen van de borgen. De pachter zal blijven zit ten op kosten van de borgen, want on danks uitstel zal hij niet kunnen betalen. Hij wil een verklaring van den pachter, dat hij zelf 500 zal kunnen opbrengen. De voorzitter verklaart dat hij dit zal kun nen, de sluis brengt immers zooveel op. Hij wil dus de borgen aansprakelijk hou den. Of de pachter dan dat gedeelte van z'n boterham, dat aan de opbrengst van de sluis vastzit, moet missen? vraagt de heer Snel, waarop wethouder Zon repli ceert dat de pachter vrij wonen heeft en zijn brood verdient door middel van de sluis, want hij heeft 'n winkel met de klandizie van de schippers die de sluis passeeren. Op aandringen van den voor zitter wordt er tenslotte gestemd over 't voorstel van B. en W. dat met zes stem men voor en vijf tegen wordt aangenomen. Punt 8: Verzoek comité tot zedelijue steun aan jeugdige werkeloozen inzake /ei- lichting en verwarming van haar lokalitoi- ten. De heer van Genderen (S.D.A.P.) vraagt of dit gebouw voor alle gezindten is bestemd. Zoo ja, dan hebben zij *'t recht ook hun propaganda-materiaal daar te ver spreiden om de zaak zoo neutraal mogelijk te houden. De heer Smits verklaart deze opmerking van den heer van Genderen en is ook van meenmg: geen propaganda, of propaganda van alle richtingen, 't BlijKt dat by verschillende leden 'n misvers-tand bestaat. De instelling is van de Chris ce- lijken uitgegaan en heelt dus ook 'n dusda nig bestuur. Werkloozen van 'n andere richting hebben er evenwel toegang, mits zij zich onderwerpen aan de door het be stuur gestelde bepalingen, die dus ook alle propaganda kunnen weren. De heer Zon wil dan geen gratis steun verleencn, want waar blijf je dan als er meerdere van zulke instellingen komen. Besloten wordt brand stof te leveren tegen den prijs, die de werkloozen betalen en voor gas-, water- en electriciteitsverbruik een groot verbrui kerscontract te verleenen, echter geen vrij stelling van meterhuur. Op punt 9 van de agenda, 'n verzoek van de Holl. Maatschappij van Landbouw in zake verlaging van de grondbelastingen en keurloonen, wordt op advies van B. en W. afwijzend beschikt. Volgt punt 10. benoeming raadscommis- siën 1933. 't Resultaat van de gehouden stemming is dat de raadscommissiën van 1931'32 onverandeid blijven. Aan de agenda zijn enkele punten toe gevoegd. Hiertegen is geen bezwaar. Aller eerst een adres van den heer Woudenberg, die 'n briefje heeft ontvangen van deur waarder Kool om 60 te betalen voor 't ledigen van een beerput en zioh niet be wust in die 60 schuldig te zijn. De kosten zijn altijd gezamenlijk betaald door de elf gezinnen, die van die put gebruik maken. Hierbij is 'n verklaring van de gemeente ontvanger en van den heer Radix, die be weren dat de heer W. voor de heele kosten aansprakelijk is. B. en W. stellen voor af wijzend op 't verzoek te beschikken en hij niet betalen langs gerechtelijken weg over 't geld te beschikken. De heer Snel komt hier heftig tegen op. De voorzitter geelt toe, dat die elf gezinnen hun kwitantie hebben te voldoen, maar aangezien zij niet wilen betalen is de heer Woudenberg aan sprakelijk voor het volle bedrag, daar me- I mand hem opdracht gegeven heeft om die put te laten leggen en de verplichting op I zich genomen heeft. Bij stemming blijken acht leden voor en drie tegen het voorstel te zijn, terwijl een lid buiten stemming bleef. De heer W. zal dus de rekening moe ten vereffenen. Met punt 12: de aankoop van 'n cokes- trolly en uitbreiding van de cokestransport- baan gaat de raad accoord. De heer F'an- renhoist wil als 't ©enigszins mogelijk is en niet duurder, de uitbreiding van beuoel- de transportbaan in Woerden laten blijven en niet buiten de stad te laten opknappen. Punt 13, 'n boomenrooigeschiedonis, le vert geen discussie-punten op. Bosloten wordt n twintigtal iepen aan den Oost- singel te rooien en door kastanjes te ver vangen. De heer Snel zag er ook gaarno eenige beuken tusschendoor, maar de voor zitter is van meening dat dit in 'n laan nu juist niet past. Een den-jpingskwestie. Punt 14 vordert uitgebreide besprekin gen. Onderwerp is 't dempen van het eer ste zandgat aan den Nieuwendijk met stadsvuil. De heer ttnel wil eerst een goed ingelicht zijn en de kwestie uitstellen tot de volgende vergadering, aangezien de vuil nisberging nog geen haast heeft. De heer Fahrenüorst zet de zaak breed uiteen, noe n.l. met evenveel kosten als op 't oogen blik, het stadsvuil gestort kan worden m de zandgaten, maar dan ten voordeele van de gemeente, die daar 'x. stuk terrein wint. De heer Zon heeft overwegende bezwaren: onooglijke boel en stankboel op den duur, in de toekomst kan er 'n mooi plantsoen aangelegd worden, er moet ook iets ge daan worden voor het natuurschoon, niet alleen voor he productief maken van ien grond. Bovendien is er een brief van Jen heer Brak, die vreest voor vervuiling van zijn zwembassin, voor ratten (daar 'n vuil nisbelt zeer zeker een rattenhaard gaat worden) en meer. De heer Fahrenhorst ziet een en ander niet in. Besloten wordt de zaak aan te houden. Punt 15 is 'n vermakelijk, soms even vin nig, paardenpraatje. Er moet 'n nieuw ge- meentepaard gekocht worden. Welke paai- denspecialiteit moet daarvoor zorgen. B. en YV. zullen 't uitzoeken. Na een opmer king van den heer v. Genderen in de rondvraag wordt de vergadering, die runn 2 y3 uur duurde, afgeklopt. LEIMUIDEN. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". De R. K. Landarbeidersbond „fcJt. Deus Dedit", afdeeling Leimuiden „St. Jan ae Dooper'', hield op 21 November de jaar vergadering, welke gehouden werd in het cal'é van J. C. van Graas. Aanwezig wa ren 32 leden. De voorzitter opende de ver gadering met den christelijken groet, heette de aanwezigen hartelijk welkom in het bij zonder den Kapelaan en vriend Pannebak ker als lid van het hoofdbestuur. De notu len werden door den secretaris voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Punt 2 der agenda: rekening en verantwoording van den penningmeester. Deze werd door de controle-commissie nagezien en in orde be vonden. Het jaarverslag van den secretaris werd ook onder dank goedgekeurd. Punt 4: Verkiezing van 2 bestuursleden wegens aftreden van den secretaris en 2de voorzit ter, die met algemeene stemmen werden herkozen. Als controle-commissie werden benoemd de heeren H. de Rijk en A. v. d. Pou Kraan, die ook hun benoeming aan namen. Nu was het woord aan den spreker van dezen avond, vriend Pannebakker. Spreker zette uiteen, dat de organisatie op heden door de huidige crisis niet veel voor haar leden gedaan kan krijgen, omdat net eene bedrijf na het andere, zoo ook de land- en tuinbouw, zoo zwaar getroffen wordt door de crisis, waardoor de loonen gaandeweg zakken of op zeer laag peil staan. Spreker zeide, dat men nu ook juist georganiseerd moest wezen, nu van alle kanten getracht wordt om het geestelijke en zedelijke in de menschen ten gronde te brengen. Hierna vroeg de Kapelaan het woord, die in het bijzonder eenige woorden tot de ar beiders wilde richten en te kennen gaf, dat de arbeiders toch vooral vertrouwen moes ten stellen in het bestuur der afdeeling én het hoofdbestuur om onderling en met elkander de nood der tijden zoo dragelijk mogelijk te maken. En dat de besturen van hun kant al het mogelijke zullen doen om te bereiken wat nog te bereiken is. Aan de rondvraag gekomen werd nu gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, welke vragen breedvoerig door spreker werden beant woord. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering met den christelijken groet. VOORHOUT. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph". Dinsdagavond te omstreeks half acht opende de voorziter, de heer B. J. Lukassen, de vergadering van bovenge- noemden bond, met den chr. groet, en be treurde het, dat niet alle leden op het ap pèl aanwezig waren. Gezien de belangrijk heid der vergadering had spr. zeker alle leden verwacht. Spr. heet alle aanwezigen hartelijk welkom. De voorzitter zegt nog, dat het lid Beugelsdijk, de afd. secretaris, de laatste vergaderingen steeds schitter de door afwezigheid, en heeft dienaangaan de vernomen, dat hij ook geen lid meer is van de standsorganisatie redenen waarom de heer Beugelsdijk als lid der afd. zal moeten worden geroyeerd. Om genoemde redenen is ook hedenavond op de agenla geplaatst: verkiezing secretaris. Hierna las de penningmeester, de heer H. G. Warmenhoven, als wnd. secretaris, de notulen der vorige vergadering voor, wel ke onveranderd werden vastgesteld, onder dank voor de gedane moeite. Hierop be antwoordt de voorzitter het lid Koppe, naar aanleiding van een vraag in de vori ge vergadering ter sprake gebracht, en zegt informaties te hebben ingewonnen. Het lid Koppe kan zich met de weerlegging niet geheel vereenigen, doch omdat het werk toch is afgeloopen, zal spr. het erbij laten zitten, in de hoop, dat het niet meer zal voorkomen, dat ongeschoolde krachten onder het loon gaan werken. Het lid Vlasveld Sr. deelt namens de controle-commissie mede, dat kas en boe ken van den penningmeester in goede orde waren bevonden, waarop de voorzitter de controle-commissie dankt voor de moeite en den penningmeester voor zijn accuraat beheer. In verband met de laatstgehouden ge combineerde vergadering van R. K. en Chr. landarbeiders, doet de voorzitter eeni ge mededeelingen; spr. betreurt het, dat de bouwvakarbeidersbond in deze is ge passeerd geworden, en wijst vervolgens op het desbetreffend artikel in het huishou delijk reglement van den R. K. Volksbond, dat, wanneer samenwerking mogelijk is, dat die samenwerking van de vakvereeni- gingen ook moet geschieden. Niettegen staande het verzoek, dat schriftelijk was ingediend, is toch de bouwvakarbeidersbond gepasseerd, waarom spr. de houding van de samenwerkende organisaties te dien aanzien geheel afkeurt. Hierover volgt nog eene discussie van enkele leden met den voorzitter. Op 23 December zal een feestavond wor den gehouden, waarop de voorzitter alle leden hoopt aan te treffen, opdat de avond moge slagen. Vervolgens deelt spr. mede, dat de film „Kentering" op Woensdag 7 December a.s. voor de leden zal worden opgevoerd, op welke avond, die ©enigszins een propagandistisch karakter zal dragen, alle leden dringend worden uitgenoodigd. Voorts doet de voorzitter eenige mede deelingen betreffende de werking van bet Kleedingcomité als sub-comité van het N. C. C., en het Werkloozencomité. Al het mo gelijke wordt in het werk gesteld, om de nood zooveel mogelijk te lenigen. Ook wijst spr. op de geregelde betaling der contribu tie, opdat men eventueel niet teleur worde gesteld, dat geen uitkeering mag worden verstrekt, ook al was men maar één week contributie schuldig. Een schrijven was gericht aan het Ge meentebestuur, om ook voor de bouwvak arbeiders te verkrijgen, dat zij voor brand- stoifentoeslag in aanmerking konden ko men, hetgeen niet was gescheid. Even ia^ ter werd de brandstoffentoeslag van terug werkende kracht aan de. rechthebbenden verstrekt. Als laatste mededeeling wijst de voorz. er op, dat elke werklooze, al dan niet recht hebbende op steun verplicht is vanwege de gemeente om te komen stempelen, dagelijks op het aangegeven uur. Zoo zij zulks na laten, loopen zij de kans, dat zij ook de bondsuitkeering zullen moeten missen. Hierna werd het verslag van de propa ganda vergadering te Utrecht door don af gevaardigde voorgelezen, dat onder danx werd aanvaard. Bij de tweede verkiezing in de plaats van het bestuurslid Beugelsdijk, werd ge kozen het lid C. Koppe. De voorz. felici teert den gekozene, en hoopt, dat hij zijn beste krachten zal wijden voor de goede zaak. Hierop werd na nog enkele bespre kingen do vergadering gesloten op de ge bruikelijke wijze. Feestavond Volksbond. Woensdag avond 7 uur opende de voorzitter van bo- vengenoemden Bond, de heer F. M. Ange- vaare deze druk bezoente teestvergadenng met een hartelijk woord van welkom ge richt tot alle leden met hunne dames. Spr. uitte een woord van har te lij ken dank aan de onderafdeeling Tooneelclub, voor haar gewaardeerde medewerking door de opvoe ring van het tooneelspel: „in de Branding en wenscht de spelers veel succes voor de zen avond toe. Voorts zegt de voorzitter, dat het hem ruw en hard klinkt dat woord „Feestvergadering", ;-uist in dezen tijd van crisis en malaise, in dezen tijd nu werk loosheid, verveling, moedeloosneid, gebrek, zelfs en armoede hoogtij viert. En toch acht spr. het noodig, dat de aanwezigen zich een» los rukken van hun dagelijksch ge©3t- doodend niets-doen. Vervolgens brengt spr. nog ter sprake het bestuursbeleid, n.l. de afbrekende critiek t.o.v. het bestuur. Ook wijst spr. op de Patroonheilige St. Wiili- brordus, te wiens eere de genoodigden d't feest thans vieren, opdat zijn voorbeeld zooveel mogelijk moge worden nagestreefd. Spr. spoort de aanwezige leden aan om Zondag a.s. mede op te trekken achter hot vaandel van den R. K. Volksbond tor H. Tafel, opdat met God vereonigd, gebeden worde voor de levende leden om kracht en sterkte om dezen strijd van malaise door te komen, en voor de overledene leden voor hunne zielerust. Als deze wenschen in ver vulling mogen gaan, dan zal op een waar dige wijze dit feest gevierd zijn, waarna spr. allen een genotvollen avond toe- wenscht. Het doek werd opgehaald, en op keurige wijze werd vertolkt het tooneelspel: ,ln de Branding". Alle spelers, zonder uitzon dering, hebben hun rol op een (voor dilet tanten) keurige wijze naar voren gebracht, inzonderheid de hoofdrolspelers, wien een bijzonder woord van lof toekomt. Het ap plaus bewees dan ook wel welk een suc ces de tooneelclub oogstte. Deze feestavond stond in den geest van echt christelijk medeleven met elkander; de feestvreugde werd daar nog verhoogd door de muzikale opluistering van den heer Th. van der Hulst, die zich geheel belaug- loos voor dezen avond heeft beschikbaar gesteld. Ook hem komt een woord van war me hulde voor zijn opofferingsgevoel en hartelijken dank toe. Tijdens de pauze deelde de voorzitter nog mede, dat aan het a.s. St. Nicolaasfeest door de kinderen van 6 tot 10 jaar, wier ouders leden van den R. K. Volksbond zijn. kan worden deelgenomen. Een waardig slot aan dezen feestavond bracht het door alle aanwezigen luid me degezongen lied: „Aan U, o Koning der Eeuwen 1" WAT DE EEN MAG. MAG DE ANDER NIET. De Volkskrant schrijft: Behalve met de drie sociaal-democrati sche raadsleden te Amsterdam heeft zich ook bij ettelijke .Groningsche Statenleden van de S. D. A. P. het geval voorgedaan, dat zij vóór loonsverlaging van overheids personeel hebben gestemd. De loonsverlaging bij de Arbeiderspert zelf te drommel, als „burgerlijke" onder nemingen de loonen van baar personeel verlagen, waarom zouden wij het dan niet doen? laten wij buiten beschouwing. De houding der ontrouwe Groningsche partijgenooten had ontstemming gewekt. En op de jaarvergadering der federatie Groningen van de S. D. A. P. kwam de zaak aan de orde. Drie moties, door schakeeringen van on vriendelijkheid onderscheiden, waren inge diend. Do zwakste hield een afkeuring in van de houding der Statenleden, die voor de loonsverlaging hadden gestemd. De tweede eischte, dat de fractie in het vervolg tegen iedere verslechtering van da positie der arbeidersklase met kracht zou optreden. De scherpste verlangde dat de partij genooten die „in lijnrechten strijd met de geheele politiek der partij ten aanzien van de loonsverlagingscampagne der bezit tende klasse" hadden gehandeld, hun man daat ter beschikking van de partij zouden stellen en aftreden als leden der provincia le Staten. Daar verscheen als Deus ex machina de partij-secretaris YVoudenberg, blijkbaar op zettelijk naar Groningen gezonden ora den wagen in het gewenschte spoor te bren gen met een motie. Deze motie, die met eenparige stemmen werd aangenomen, luidde als volgt: De jaarlijksche vergadering, van oor- doel dat de loonsverlaging in de Sta tenvergadering van 19 Juli aan het personeel in dienst der provincie op gelegd, door de omstandigheden niet werd geboden, betreurt dat niettemin door een deel van onze tatenfractie aan deze verlaging is meegewerkt, en vertrouwt, dat de Statenfractie met deze uitspraak rekening zal houden. YVij houden ons overtuigd, dat indien een dergelijke motie in onze kringen was gesteld en aangenomen, ze door het „Volk" onder smaad en schimp, als slap en oppor tunistisch zou zijn bedolven. Maar dat is bijzaak. Voor ons is hoofdzaak, dat de partij secretaris der S. D, A. P. zelf gewaagt van een loonsverlaging „door de omstandighe den niet geboden". M.a.'w.: hij erkent en aanvaardt loonsver lagingen door de omstandigheden wèl ge boden. Maar waar blijven nu de motie-mannen, die de houding hunner Groningsche partij genooten in lijnrechten strijd achtten „met de geheele politiek van de partij ten aan zien van de loonsverlagings-campagne der bezittende klasse"? Waar blijven de motie-mannen, die van hun partijgenooten verzet eischten tegen „iedere" verslechtering van de positie der arbeidersklasse 1 En waar blijft de S. D. A. P. zelf, die in strijd met „de geheele politiek" van de partij met uitzondering natuurlijk van de politiek die ze in eigen huis toepast haar partijsecretaris de mogelijkheid laat veronderstellen van loonsverlagingen „door de omstandigheden geboden". Niet verschoonbaar, niet gedoogen, maar: geboden: Als wij in bepaalde gevallen in loonsver lagingen berusten, ze een enkele maal zelfs als billijk aanvaarden, dan is het woordenboek te klein om daaraan genoeg lieflijks aan ons adres te ontleenen. Maar nu de partijsecretaris in eigen per soon de mogelijkheid van door de omstan digheden geboden loonsverlagingen erkent het oordeel daarover is een kwestie van waardeering eerder dan van beginsel zal hij daarvoor door het „Volk" wel niet tot de orde worden geroepen. Hier geldt het Latijnsche spreekwoord: Quod licet Jovi non licet bovi: wat do een mag, mag do ander niet. TE HOOG! Dat is mis! En een tietslamp. die te hoog gericht is, verblindt anderen. Dat is óók mis! 20

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14